5 Op zoek naar tweelingen in de afgelegen Turkse bergen Veelzijdige tankervliegtuigen WD boos op Nuis over NOS-bestuur Verbijsterend" Prinses Irene zou nu Groen Links stemmen Stijging aantal verslaafden Orgaandonatie geweigerd Baanwerker dood na ongeval Overvallers rammen bank Snelkraak in autoshowroom Baas belaagd: 9 aanhoudingen 'Collegeld lager voor de exacten' Ronald (14) eigenlijk 'om niets' doodgestoken 'Rapport Eurotop moet openbaar' Op het platteland heb je soms een dag nodig om een adres te bereiken Oorlogsgoud niet naar individuele nabestaanden Net zwanger? Attention in uni zwart of krijtstreep. 36 Vm 44. Blazer, knielang. van 199.95 voor 119.- Rokje van 79.95 voor 49»" Heupbroek van 119.95 voor 69.- de Bijenkorf j^j Rotterdams Dagblad Dinsdag 25 november Ï997 Rotterdam Over tien jaar telt Nederland 17.000 drugsverslaaf den; een stijging met zeventig procent. Dat blijkt uit een onder zoek van de Stichting Informatie voorziening Drugsgebruik. Om de explosief groeiende populatie drugsverslaafden hulp te kunnen blijven bieden, moet de versla vingszorg worden uitgebreid met zo'n 1500 banen bij moeten ko men. Dat kost naar schatting 120 mihoen gulden extra per jaar. GroningenRuim de helft van de familie van patiënten die in het ziekenhuis overlijden, zegt 'nee' op de vraag van de arts om or gaan- en of weefseldonatie. Daar van geeft eenderde als reden dat het de (vermoedelijke) wens van de overledene is. Dat blijkt uit de voorlopige resultaten van het on derzoeksproject 'Don Quiehot' van het Academisch Ziekenhuis Groningen. Het onderzoek dat nog tot eind dit jaar duurt, betreft vijf- tot achtduizend sterfgevallen in elf Nederlandse ziekenhuizen. Een tiende van de 'nee'-zeggers vindt dat hun dierbare met rust gelaten moet worden. Een kwart noemt redenen zoals emotionele en morele bezwaren. PrinsenbeekEen baanwerker is gistermorgen bij werkzaamheden aan de spoorlijn Prinsenbeek- Breda om het leven gekomen. De man werd gegrepen door een pas serende trein. Hij overleed ter plekke. De machinist van de kraan in wens machine het slachtoffer werd geslingerd, raak te gewond aan zijn hoofd. GorinchemDrie overvallers zijn gistermorgen met een terreinwa gen een bank binnengereden aan de Banneweg in Gorinchem en er met een onbekend geldbedrag vandoor gegaan. De overval vond kort voor negen uur plaats. De da ders bedreigden het bankperso neel. Zeker een van de overvallers had een vuurwapen bij zich. Na de overval gingen de daders er in een vluchtauto vandoor. De terrein wagen lieten zij in de bank achter. Een getuige achtervolgde de over vallers in zijn auto en probeerde hen bü het overstappen in een tweede vluchtauto, zonder succes, te laten stoppen. Aalsmeer Onbekenden hebben vannacht een snelkraak uitge voerd bij een Mercedesdealer in Aalsmeer. De daders reden een grote ruit aan diggelen en gingen er vandoor met drie dure exem plaren. De diefstal was een fluitje van een cent, want de sleuteltjes zaten in het contactslot. Dit moet van de brandweer, omdat auto's in een showroom in geval van brand snel naar buiten moeten worden gereden. Bitthoven De politie heeft van nacht in Bilthoven negen mannen aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De arrestanten waren betrokken bij een vecht partij die ontstond tijdens een ru zie tussen een man en zijn vroege re werkgever. De politie nam di verse steek- en slagwapens in be slag. De oud-werknemer leeft al geruime tijd in onmin met zijn vroegere werkgever. De man is een halfjaar geleden ontslagen en zegt nog geld tegoed van zijn baas te hebben. Gisteravond trommel de hij veertien vrienden op om verhaal te gaan halen in Biltho ven. Tilburg WD-Jeider Bolkestein vindt het hoog tijd dat de politici gaan nadenken over een financië le aanmoediging voor studenten om te kiezen voor exacte vakken. Zelf voelt hij voor een lager colle gegeld. Hij zei dit tijdens een bij eenkomst in de Katholieke Uni versiteit Brabant in Tilburg. De voorzitter van de metaalwerkge vers en toekomstig CDA-Kamer- lid Van den Akker luidde er de noodklok, omdat er ernstige te korten dreigen aan technisch ge schoold personeel. Heerlen 'Eigenlijk om niets' is de 14-jarige Ronald Baten op 24 september in Heerlen vermoord. Dcor drugsverslaafden die in be handeling waren bij een psychia trisch centrum in Heerlen, maar daar wegliepen. De politie ziet twee van de eerder aangehouden vijf mensen als hoofdverdachten. Ze gooiden het lijk meteen na de moord in een ri- oolput, waar Let afgelopen vrijdag werd gevonden. Dat beeld doemt op uit verklarin gen van advocaten van twee ver dachten, die er volgens hen slechts getuige van waren hoe Ro nald Baten in een studentenka mer in Heerlen met messteken werd omgebracht. Daar waren op de bewuste woensdag behalve Ba ten vier twintigers en een jongen van 19 bijeen. Advocaat F. Niemarkt denkt dat zijn cliént over een paar dagen vrijuit gaat. „Hij was met een vriendenclubje bijeen in een ka mer waar zich iets gruwelijks af speelde dat hem totaal overviel. Voor hem zonder aanleiding werd Ronald doodgestoken. Er heerste hooguit een wat vTeemde sfeer. Het lichaam werd meteen wegge bracht naar een rioolput en verder niets. Iedereen zat daar maar wat" Niemarkts cliënt durfde met nie mand over het gebeurde te pra ten.^,De getuigen voelden zich be dreigd." Dat bevestigt advocaat J. Goltstein, die gisteren de enige vrouwelijke verdachte bijstond, „Ook mijn cliënte, die slechts ge tuige was, vreesde dat ze er an ders aan zou gaan." Goltstein zegt dat de hoofdver dachten 'waanbeelden' hadden. Zij zouden zich door de veel jon gere Ronald bedreigd voelden, terwijl daar hoogstwaarschijnlijk geen aanleiding toe was. En dat alles onder invloed van drugs. Goltstein spreekt van een triest verhaal. „Misschien heeft het slachtoffer er, onder invloed van drugs als hij was, weinig van ge merkt. Frappant vind ik dat bu ren. nu achteraf, zeggen dat ze in dat huis wel eens gegil en ge schreeuw hoorden." Amsterdam Het rapport van het Crisis Onderzoeks Team (COT) over het politie-optreden tijdens de Eurotop moet openbaar. Dat is een van de aanbevelingen van het Platform Naar Een Ander Europa in een brief aan de Amsterdamse gemeenteraad. Een raadscommis sie vergadert vandaag over het po-, litie-optreden tijdens de Eurotop, Volgens de politie evalueert het COT van de Universiteit Leiden al een paar jaar het optreden van de politie Amsterdam-Amstelland van alle grootschalige evenemen ten in de hoofdstad. Het verslag van het COT over de Eurotop is echter nog niet klaar. „Natuurlijk worden in Turkije mensen omgekocht. Dat bete kent niet dat iedere ambtenaar omkoopbaar is. Maar op sommi ge plaatsen gebeuren dingen die niet door de beugel kunnen." Dat de fraude met kinderbijslag aan het licht kwam, is deels te danken aan het werk van onder zoeker Fons Laan in Ankara. Laan, in dienst van de Sociale Verzekeringsbank, heeft ais taak om hulp te bieden bij het aanvra gen van sociale uitkeringen en om te controleren of die bijslag wel terecht wordt uitgekeerd. Met vier collega's 'doet' hij heel Turkije. Een flinke klus, want de gebrekkige administratie en het grote aantal uitkeringsgerech tigden maken Turkije volgens de SVB een 'risicoland'. „Het sys teem in Turkije is zeer ouder wets, Ze hebben geen elektro nisch gekoppelde bestanden zo als we dat in Nederland hebben. Als iemand van Ankara naar Is- tanboel verhuist, dan wordt hij vaak niet overgeschreven. Dat betekent dat het systeem zijn be perkingen heeft, niet dat het per definitie onbetrouwbaar is. Als echter iemand in een bepaalde positie gevoelig is voor extra ver diensten, dan valt er wel iets te regelen." Door Sacha Kester enAnnelies Smit Den Haag Gemakkelijk is het onderzoek naar fraude met kin derbijslag in Turkije niet. „We hebben geen speciaal onderzoeks team. omdat we het voorlopig nog met onze eigen mensen aankun nen. En je moet geen invasie van buitenlanders hebben die een soort razzia gaan houden in de dorpen," zegt SVB-onderzoeker Fons Laan. Met name in de ooste lijke provincie Elazig was het werk volgens hem zwaar. „Elazig ligt achthonderd kilometer van Ankara. Dat betekent dat je een heleboel tijd kwijt bent met heen en weer reizen. Daarbij is een deel van het gebied niet ongevaarlijk, omdat het leger en de PKK er hun oorlog uitvechten," vertelt Laan. Dat brengt beperkingen met zich mee. „Als hetgevaariijk is, kun je met meer in het donker werken. En in de winter is het al om kwart over vier 's middags donker. Dan heb je weinig tijd om je werk te doen. Bovendien is het een heel bergachtig gebied. In de stad werk je een aantal adressen per dag af. Maar op het platteland kan het gebeuren dat je de hele dag bezig bent om één enkel adres te bereiken." Bij steekproeven viel op dat er een opvallend hoog aantal twee lingen in Elazig woonde die in aanmerking kwamen voor kin derbijslag. Onderzoeker Laan: „Ik heb me laten vertellen dat het aantal tweelingen dat over de hele wereld geboren wordt, overal on geveer gelijk ligt. In de Turkse provincie Elazig bleek dit aantal vier keer zo hoog te liggen." Laan benadrukt dat dat niet wil zeggen dat er in Turkije maar op los wordt gefraudeerd. „Soms ver geet men een kind binnen veer tien dagen aan te geven. Dan ma ken ze er bij de geboorte van het volgende kind een tweeling van," Daarbij komen in sommige dor pen echt veel tweelingen voor. „Als mensen binnen de familie trouwen, kan het gebeuren dat een dorp binnen een paaT genera ties echt veel tweelingen 'produ ceert'. Zo zijn wij op onderzoek geweest in een dorpje met een verdacht hoog aantal tweelingen, maar daar waren ze niet verzon nen. We hebben ze echt over straat zien lopen." Dat het voornamelijk meisjes zijn, is logisch, vindt Laan. „Het leger grijpt af en toe het hele re gister en roept alle jongens van 17 massaal op. Als je dan een jongen hebt opgegeven die niet bestaat, hang je. En geloof me, met de mi litairen kun je het dan niet op een akkoordje gooien door wat geld onder tafel door te schuiven. Dan moet je wel een heel bijzondere positie hebben, anders kun je het schudden." Medewerking Datzelfde leger heeft volgens Laan altijd alle medewerking ver leend aan zijn onderzoek. „Ze ge ven ons volledig de gelegenheid om ons werk te doen. Als we ze vertellen waar we mee bezig zijn, zeggen ze vaak: 'Goed zo, als ze de boel belazeren, moetje ze gewoon oppakken'." en Haag springt er in het fraude-onderzoek in de pro vincie Elazig, waarbij Laan al voor anderhalf miljoen gulden aan misbruik traceerde, ongunstig uit. Dat wil volgens Laan niet zeg gendat juist in Den Haag de 'rotte appels' zijn gaan wonen. „In Friesland zul je nu eenmaal min der Turken aantreffen dan in de Randstad. In Den Haag zijn de mazen in het net en grote vrien denkring de oorzaak van de vele fraudegevallen. Als de truc bij één persoon bekend is, weet al snel het hele koffiehuis hoe je de boel kunt flessen. En vergeet niet dat sommige Turken status ontlenen aan fraude. Als je zoiets durft te flikken, sta je toch in aanzien." Het onderzoek van Laan is nog lang niet afgerond. „U kent de cij fers van de eerste ronde. Vorige week hebben we de tweede ronde afgemaakt. Dat is dan één provin cie." Er zijn aanwijzingen dat ook in de provincie BingU wordt ge fraudeerd. „Gezien het feit dat veel 'tweelingen' afkomstig zijn uit Oost- en Noord-Oost-Turkije, willen we daar nog wel rondkij ken. Het zijn niet alleen tweelin gen waarmee wordt gefraudeerd, ook eenlingen blijken niet te be staan. En je kijkt rond. Dan merk je ook dat de ene gastarbeider er na Nederland warmpjes hij zit in een heel aardig huisje, en dat an deren zijn blijven sappelen." t re» vï-Mem fltllKMOIII IIIIII y? De kinderziektes en problemen bij het ombouwen ten spijt, be wijzen de twee KDC-IO tankervliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht hun waarde in de praktijk. Ze doen dienst tijdens oefeningen en operaties in NAVO-verband en brengen lucht- machtpersoneel en -materiaal overvaar Canada, waar F-16 pi loten oefenen in laag-vliegen. Ook voeren de toestellen huma nitaire hulpvluchten uit. De belangrijkste taak van de grote vliegtuigen, het al vliegend bijtanken van andere toestellen, blijft echter de voornaamste taak Foto Koninklijke Luchtmacht Den Haag De commissie-Van Kemenade die het kabinet advi seert over de besteding van oor logsgoud, zal geen individuele claims in behandeling nemen. Mensen met een individuele claim moeten zelf contact zoeken met banken en verzekerings maatschappijen. De twintig mil- joen gulden die Nederland ont vangt. dient volgens de commis sie ten goede te komen aan Ne derlandse slachtoffers van de ver volging, of organisaties die zich voor hen inzetten. Nederland krijgt 1200 van 5500 ki lo goud dat nog over is van het goud dat de nazi's in de Tweede Wereldoorlog onder meer uit Ne derland hebben weggehaald. De ze hoeveelheid heeft een waarde van twintig miljoen gulden. De commissie acht het ondoenlijk om het goud te verdelen over rechthebbenden, zei voorzitter Van Kemenade gisteren tijdens een eerste rapportage. In een deel van het goud zijn ge bitsvullingen, trouwringen en an der goud van mensen dat in con centratiekampen is omgesmol ten. Najaar 1998 is het eindverslag van de commissie gepland. Het geld kan volgens de commis sie verschillende doelen krijgen. Te denken valt aan zorg voor overlevenden uit concentratie kampen en het onderhoud van graven. Het kabinet is er tegen dat het goud in een internationaal fonds wordt gestopt. De Verenig de Staten willen zo'n fonds op richten voor behoeftige slachtof fers van de vervolging. De Duitsers hebben in de Tweede Wereldoorlog in totaal 146.000 kilo goud uit Nederland geroofd, gro tendeels van De Nederlandsche Bank, maar ook van particulieren. Van het goud dat werd terugge vonden, is het meeste na de oor log teruggekomen naar Neder land. Van Kemenade deelde mee dat joodse organisaties mogelijk een meldpunt zullen instellen voor mensen die menen dat zij recht hebben op tegoeden bij banken of verzekeringsmaatschappijen. Volgens Van Kemenade staan de instellingen daarvoor 'heel erg open'. Amsterdam Prinses Irene kan zich goed vinden in het gedaeh- tengoed van Groen Links. Als er nu verkiezingen zouden zijn zou de zus van koningin Beatrix op die partij stemmen. Dat zegt ze deze week in een uitgebreid inter view in Opzij, dat deze week 25 jaar bestaat. Irene laat tijdens het gesprek bovendien blijken dat ze nooit meer zal trouwen. „Ik ben 17 jaar getrouwd geweest en nu al weer 17 jaar alleen. Be zou nooit meer trouwen, want het hu welijk vind ik een moeizaam insti tuut voor de zelfontplooiing van mensen. Het vraagt te veel aan passing. Ik heb me pas echt ont plooid na mijn echtscheiding. Ik zou het nu meer in een lat-relatie zoeken." De prinses vindt het fenomeen vriendschap stukken belangrij ker. „Vriendinnen blijven, on danks liefdesrelaties. Ongeveer zoals wij vroeger in het poëzie-al- bum schreven: 'Liefdes komen en gaan, maar deze vriendschap blijft altijd bestaan." Irene Iaat in het interview ook weten dat zij, zelf vegetariër, geen moeite heeft met de omstreden jachtpartijen van haar familieleden. Zij ziet de jacht als een middel om de wild stand op een gewenst peil te hou den." Sorry Irene Gisteren werden overigens aan Irene door het roddelblad Privé excuses gemaakt voor de plaat sing van een interview met haar van het Engelse tijdschrift Hello!. Privé meldde ten onrechte dat de ze publicatie met instemming van de prinses tot stand kwam. Onder de kop 'Sorry, Irene' zet hoofdre dacteur Wilma Nanninga dat in haar wekelijkse column recht en legt ze uit hoe het misverstand in de wereld is gekomen. Privé wist niet dat het Spaanse Ola!, uitge vervan Hello!, slechts het fiat van de auteur van het stuk had. Voor de advocaat van mevrouw Van Lippe-Biesterfeld, zoals de prinses zich tegenwoordig noemt, was de handreiking van de kant van Privé onvoldoende om gister middag meteen de strijdbijl te be graven. Mr. G. J. Kemper zette het kort geding over deze zaak bij de Amsterdamse rechtbank gewoon door en eiste onder meer dat Privé er ook nog een advertentie in De Telegraaf, van dezelfde uitgever, tegenaan gooit. Prinses Irene gaf het interview aan het blad Hello! ter gelegen heid van het verschijnen in Groot-Brittannië van haar boek Dialoog met de natuur. Ze vertelt onder meer hoe ze troost vindt bij bomen en spreekt ook over haar relatie met koningin Beatrix. Re denen genoeg voor Privé om het vraaggesprek over te nemen. Het blad benaderde daartoe de Prinses Irene Foto ArenrefRotter dams Dagblad uitgeefster in Madrid, die liet we ten hiervoor toestemming te zul len vragen aan de prinses. Ander halve dag later kwamen de ge vraagde teksten en foto's beschik baar, met de mededeling dat de zaak okay was. De hoerastem- ming op de redactie van Privé sloeg vrijdag echter om in een enorme domper toen bleek dat de prinses een rechtszaak tegen het blad had aangespannen, aldus hoofdredacteur Nanninga. Prinses Irene had namelijk hele maal geen toestemming gegeven en zou dat ook nooit doen, betoog de haar raadsman gistermiddag. „Privé had dat gezien de eerdere aanvaringen ook wel kunnen be vroeden. Juist Privé had moeten snappen dat je er via een me vrouw in Spanje niet achter koqjj; dat de prinses nu ineens wel in dit blad zou willen. Dat is pure ogen- sluiterij en bovendien onverant woord dom." Bel voor meer informatie of aanmelding gratis: 0800-022 80 70 'Damesmode' Alle filialen van de Bijenkorf zijn zondag 30 n d v.a. 12.00 uur. Den Haag De WD is boos op staatssecretaris Nuis (Media) over de benoeming afgelopen vrijdag van het nieuwe NOS-bestuur. De liberalen voelen zich gepasseerd door de D66-bewindsman. Nuis maakte onder meer bekend dat D66-fractievoorzitter Wolf- fensperger de nieuwe NOS-voor- zitter zou worden en ontnam de WD daarmee de mogelijkheid alsnog met een eigen kandidaat te komen. Bovendien twijfelden de liberalen nog of Wolffensperger wel de juiste man was. De nieuwe omroeptop telt naast de voormali ge D66-fractievoorzitter twee PvdA'ers en geen enkele WD'er. WD-mediawoordvoerder Heems- kerek noemt de procedure die Nuis gevolgd heeft 'niet verstan dig, klungelig en niet conform de wensen van de KamerHet WD- Kamerlid wil de zaak verder laten rusten, omdat ze 'geen mensen wil beschadigen'. Het is echter niet uitgesloten dat de WD Nuis vandaag alsnog mondeling aan de tand zal voelen tijdens het vra genuurtje in de Tweede Kamer, Die Kamer, de WD voorop, had eerder uitgesproken dat het NOS- bestuur moest bestaan uit profes sionals van buiten; dus geen poli tici uit Den Haag en geen omroep- bonzen uit Hilversum. Desondanks werd Wolffensperger al in een vroeg stadium naar vo ren geschoven. Daarop eisten de omroepen, die samen met Nuis over de voordracht beslisten, ook een eigen man in de nieuwe NOS- top. Dat werd VPRO-directeur Hans van Beers, tevens PvdA-Iid. De WD had als voorstander van onafhankelijke kandidaten de partijloze T. Lodder, zakelijk lei der van de Nederlandse Opera, naar voren geschoven. Die werd afgelopen vrijdag ook alvast be noemd, alhoewel ze nog bedenk tijd had gevraagd. Daarnaast wilden de liberalen, nu het toch een politieke en een om- roepbenoeming werd, graag een eigen kandidaat voordragen. Dat was plaatsvervangend secreta ris-generaal Jessurun van het ministerie van VWS. Het akkoord tussen Nuis en de omroepen over het nieuwe bestuur zou daarmee weer op losse schroeven staan. Bovendien zou Nuis nerveus ge^ worden zijn, omdat de WD zijn twijfels had over Wolffensperger." De staatssecretaris vreesde klem te komen zitten tussen de wensen" van de omroepen en de WD en besloot daarom de knoop direct door te hakken na de NOS-verga- dering vrijdagochtend in Hilver-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 7