15, Omroepbijdrage op twee gulden m B en w Vlaardingen zetten in op maximum Kredietbank trekt m bij bibliotheek Rotterdams Dagblad 'EeiKgoede dag voor gemeente Schiedam' fjjgl CDA wil betrokkenheid van Schiedammers vergroten m Vlaardingen terechtgewezen: 'girogluren' is niet toegestaan Fial toch weer op verkiesbare plek no Iedereen kan dagje gebruikmaken van Rotary-netwerk Passage weer doelwit van inbraak Overtreding sluitingstijd Telefooncel opgeblazen Man in auto zonder rijbewijs Twee mannen aangehouden Rotterdams Dinsdag 2 december 1997 Waterweg Vlaardingen Inwoners van Vlaardingen gaan met ingang^ van volgend jaar twee gulden betalen voor de lokale omroep heffing. Dat stellen burgemeester en wethouders voor aan de gemeenteraad,.die daarover op 17 december een besluit neemt. Het college van Schiedam vergadert vandaag over het instellen van de lokale omroepheffing. Voor de twee lokale omroepen be tekent het een vaste inkomsten- post van zestig-, zeventigduizend gulden per jaar voor elk. Voor Wa terweg FM komt daar nog zo'n 25.000 gulden bij als ook Maas sluis, die samen met Vlaardingen dc lokale radiozender onder houdt, -een omroepheffing in voert. De gemeenteraad van Maassluis wil echter eerst luister cijfers zien voor daarover een be sluit wordt genomen. De nieuwe Mediawet biedt ge meenten sinds kort de mogelijk heid een lokale omroepheffing in te voeren. Het gaat om een bedrag van maximaal twee gulden per aansluiting, die wordt geïnd door een opslag van de reguliere om roepbijdrage. Voorzitter J. van Leeuwen van Waterweg FM bena drukt dat die twee gulden per huishouden ook hard nodig is om het hoofd boven water te houden. De geluiden bij een aantal politie ke partijen dat het ook wel iets minder kan, beangstigen hem, zegt hij in een reactie. „We zitten in spanning te wachten op de be slissing van de gemeenteraad op 17 december. Ais het niet door gaat-, dan houdt 't op voor Water weg FM, want als je het alleen van reclame moet hebben, redden we het niet," aldus de voorzitter. Den Haag/SchiedamDe afgelo pen vier weken hebben Reijn- hcrut c,s. zich het vuur uit de slof fen gelopen om Schiedam onder de aandacht van de Kamerleden te brengen. „Het was on-Schie- dams, maar 't heeft z'n vruchten afgeworpen," stelde de wethou der gisteravond na een dagje Den Haag tevreden vast Het enige wat nog rest is extra stadsvemieuwingsgeld voor 1998 en 1999. Met de huidige planning kan Schiedam niet uit de voeten om de stadsvernieu wing in het gewenste tempo uit te voeren. Tijdens het debat is een aantal varianten genoemd en toondenin eik geval de grote viër partijen PvdA,WD, Dö6 en CDA zich van goede wil Ook Tommei wilde wel, maar zei dat hij geen geld had- De partijen gingen uit elkaar met de belofte te zoeken naar geld om Schie dam en nog een of twee gemeen ten op de rails te houden. „Ook aan ons is verzocht creatief mee te denken. We moeten dat ook binnen zien te halen," aldus Reynhout, die er maar wat trots op is dat 'de positie van Schie dam goed op de kaart is ge bracht in de Kamer die er, heel uitzonderlijk, binnenkort een derde termijn aan wijdt'. Reijnhout spreekt van'al met al een goede dag*. „Zeker voor de toekomst. Maar we zijn er nog niet" Pleitnota Nog geen week geleden durfde staatssecretaris Tommei geen te doen over extra r de korte termijn. Uü l toen de pleitnota van de gemeente Schiedam^ cryerhan- digddoor Reijnhout. Na de over handiging, togen de wethouder en zijn lobbyisten naar de Twee de Kamerfracties om ook daar steun tekrügen voorde vooroor logse stadsvernieuwing. Schiedam kampt voor de ko mendetwee jaar met een groot tekort voor de stadsvernieuwing doordat het rijk een nieuwe ver deelsleutel heeft vastgesteld. Schiedam wordt vergeleken met andere steden op basis van het aantal inwoners. Wethouder Reijnhout is het niet eens met de manier waarop het geld wordt toegewezen. „We liggen hier pal naast Rotterdam. De problemen houden nie t op bij de Hogenban- weg," aldus Reijnhout Schiedam krijgt nu nog onge veer negen miljoen gulden per jaar voor de stadsvernieuwing, maar door een nieuwe verdeel sleutel zou dat bedrag teruglo pen naar 2.1 miljoen gulden per jaar. Dit terwijl het opknappen van de vooroorlogse woning voorraad in totaal minimaal 240 miljoen gulden gaat kosten. De- helft van dat bedrag moet van de rijksoverheid komen. Het overi ge deel wordt betaald door de ge meente en particuliere bedrij ven. Met de 240miijoen gulden wordt in Schiedam gerekend met een minimale variant Om de totale oude woningvoorraad te verbe teren is alleen al in Schiedam 585 mijjoen gulden nodig. Dat Schiedam extra geld nodig heeft, blijkt ook uit de cijfers. Landelijk zijn zo'n veertien pro cent van de vooroorlogse pan den in steden in zeer slechte staat Alleen al in Schiedam is dat 44 procent Dc gemiddelde herételkosten per vooroorlogse woning bedra gen ruim 30X00 gulden. In totaal gaat het om 11.248 woningen. De nood voor de vooroorlogse stads vernieuwing is het grootst in de wijken Zuid, West, Oost en het Centrum. In de pleitnota heeft de stadsvemieuwingslobby vol doende duidelijk gemaakt dat de nood in Schiedam hoog is. Op het nippertje krijgt Schie dam nu ook steun uit Den Haag voor haar problemen. Schiedam staat weer op de agenda en de. angst dat de vooroorlogse wo ningvoorraad' niet opgeknapt kan worden, is voorlopig ver dwenen. Voorlopig, want de lob by gaat door totdat Schiedam voldoende geld heeft. A VlaardingenHet Vlaardingse ge meenteraadslid J, Fial heeft zich iroor de verkiezingen toch weer op een verkiesbare plek laten zetten. Nu haar partij Burger Belangen is gefuseerd met de door twee mid denstanders opgerichte partij Stadsbelangen, plakt ze er nog een jaar aan vast. Op voorwaarde tenminste dat Stads- Burgerbe langen Vlaardingen twee zetels haalt. Maar daarover zit lijsttrekker en mede-oprichter A Brouwer niet in. Hij rekent op drie zetels. Dat zou betekenen dat ook C. Janmaat in de gemeenteraad zou komen. Als in maart 1999 Fial echt af scheid neemt van het raadswerk, zou zij worden opgevolgd door D. de Baan. Hoewel dan de voltallige fractie uit Hoogstraat-onderne mers zou bestaan, bestrijdt lijst trekker Brouwer dat Stads- Burgerbelangen Vlaardingen'een middenstanderspartij1 is. „Coenraad (Janmaat, red.) en ik J. Fial: toch weer herkiesbaar. Archieffoto Rotterdams Dagblad zijn weliswaar begonnen uit on vrede met de situatie van de mid denstand op de Hoogstraat, maar dat betekent niet dat we alleen maar vanuit de visie van de mid denstand reageren. Hoewel de be langen van de middenstand na tuurlijk ook de belangen van onze klanten zijn. Iedereen ergert zich aan de verpaupering van de Hoog straat. Van dè eerste tien namen op onze lijst zijn er vier midden stander." In tegenstelling tot Maassluis laat Vlaardingen dus geen onderzoek naar de luistercijfers uitvoeren. „We hebben er wel over nage dacht," zegt wethouder H. C. J. Roijers. „Maar ja, wat is dan je graadmeter. Daarom hebben we gezegd: we starten en nemen de luistercijfers volgend jaar mee in de omnibusenquête. Dat resultaat gebruiken we dan als nulmeting. Verder spreken we met elkaar af waar we heen willen en ergens in 2000 of 2001 onderzoeken we of dat is bereikt." De precieze eisen die de gemeen te Vlaardingen aan Waterweg FM gaat stellen zijn nog onduidelijk. Roijers wil daarbij ook suggesties, die de politieke partijen de ko mende tijd zullen doen, meene men, Volgens dè wethouder is dat niet te laat: „Je kunt de overeen komst altijd ontbinden." In elk geval is één van de eisen die het gemeentebestuur bij de lo kale omroep zal neerleggen: meer samenwerken. Voorzitter Van Leeuwen zegt daarover in ge sprek te zijn (geweest). „We heb ben met de omroep in Schiedam gesproken, maar die is afgehaakt (omdat ze geen zin hadden de fi nanciële problemen van Water weg FM op hun bordje te krijgen, red.). En deze week heb ik een ge sprek met de directeur van Radio Rijnmond over het opleiden van onze vrijwilligers," aldus Van Leeuwen, die daaraan toevoegt dat een fusie met Radio Schiedam volgens de Mediawet in elk geval niet kan. „Maar natuurlijk zouden we programma's van elkaar kun nen overnemen of personeel of apparatuur kunnen uitwisselen." Over de optie minder zenduren, wil Van Leeuwen zich niet uitla ten. Waterweg FM zendt klokje rond uit, maar grote delen daar van wordt verzorgd door een com puter die nonstop muziek uit zoekt. Daar is weinig lokaals aan. „Ik weet dat die discussie heel moeilijk ligt, maar ik weet niet waarom daar toen niet voor is ge kozen," aldus Van Leeuwen.1 Pagina 17: Waterweg FM aan/ uit? Vlaardingen 'Girogluren' door het Vlaardingse gemeentebe stuur behoort binnenkort tot het verleden. Vlaardingers die een ■li+ir.M-mg aanvragen moeten wei, zoals voorheen, hun inkom sten opgeven, maar ze hoeven niet meer toe te staan dat de so ciale dienst kopieën maakt van hun bankafschriften. De Registratiekamer, de instan tie die waakt over de privacy van burgers, heeft de gemeente Vlaardingen laten weten dat het achterhouden van girokopieën niet is toegestaan. Op de af schriften staan namelijk ook de uitgaven van de cliënten, en daarmee heeft de .gemeente niets te maken De afsciiriften mogen alleen worden ingezien. Deze uitspraak van de Registra tiekamer is een reactie op aan houdende klachten van de Soci alistische Partij over 'giroglu ren' door de Vlaardingse sociale dienst. Veel mensen ervaren de verregaande nieuwsgierigheid van de sociale dienst als een in breuk op hun privacy, aldus de SP. De partij heeft landelijk ac tie gevoerd tegen het 'giroglu ren' en daarmee bereikt dat veel gemeenten hun beleid hebben aangepast. Vlaardingen behoor de niet tot die gemeenten, maar is volgens de SP gedwongen de terechtwijzing van de Registra tiekamer te volgen. De Registratiekamer heeft VMardingen gewezen op een rechtszaak in Arnhem, waar werd bepaald dat een gemeente niet hoeft te weten waar uitke- ringscliënten hun geld aan uit geven. De Gemeen telijke Kre dietbank in Vlaardingen trekt in bij de bibliotheek in de Waal straat. Met de verhuizing slaat de ge meente twee vliegen In één klap: de veertien per soneelsle den van de kredietbank komen wat rui mer in hun jasje te zitten en op termijn draagt de Inwoning bij aan de bezuiniging van 700.000 gulder die de biblio theek in Vlaardingen moet ophoesten. De kredietbank gaat de begane grond en een deel van de eerste verdieping Innemen. Eerder werd al een deel verhuurd en als de reste rende ruimte ook is uitgege ven, levert dat de bieb 150.000 gulden per jaar op. Voor het huidige pand van de kredietbank gaat de gemeen te op zoek naar een andere huurder, omdat het contract doorloopt tot en met het jaar 2002. Met de verbouwing van da bibliotheek is oen bedrag van 355.000 gulden gemoeid. Daarnaast is voor de Inrich ting (onder meer spreekka mers, kluis en beveiliging) 100.000 gulden nodig. Foto Rod Dijkstra VlaardingenVoor één dag mag de Vlaardingse gemeenschap profiteren van de kennis van de plaatselijke Rotary Club. Vijfen veertig leden telt de vereniging, en allemaal oefenen ze - zoals de voorschriften vereisen - een an dere professie uit Dat betekent dat de architect nog wel eens de jurist wil aanschieten met een vraag over een erfeniskwestie en dé jurist op zijn beurt de archi tect over zijn bouwvergunning. Zaterdag 13 december stelt de Rotary Club zijn kennis echter beschikbaar aan een ieder die daaraan behoefte heeft; gratis en voor niks. Op een kennismarkt in de bur gerzaal van het Nlaaröinger stad huis zullen de Rotarians, aange vuld met enkele specialisten, proberen antwoord te geven op de vragen van onwetende bur gers. Het wordt een Tussen kunst en kitsch' in de breedst mogelijke zin. Kunst en kitsch Niet alleen kunnen vragen over erfeniskwesties, medische pro blemen, beleggingen en automa tisering worden gesteld, ook een antwoord kan worden verkregen op zaken als 'Moet mijn kind een muzikale opvoeding hebben?' en 'Is ons milieu nou echt zo belang rijk?' Uiteraard ontbreekt ook het van televisie bekende onder deel 'kunst en kitsch' niet, waar bij directeur en eigenaar vaif het Vlaardingse Streekmuseum Jan Anderson de antieke stukken op waarde zal schatten. De Rotaiy wil met de kennis markt vooral mensen op het juis te spoor zetten om hun proble men op te lossen. „Een goed be gin is het halve werk," illustreert Rotarian Jacques Koedood, die als vraagbaak zal fungeren over fondswervingen voor verenigin gen en stichtingen. „Veel mén sen weten niet waar ze moeien beginnen met het zoeken naar een oplossing. Vaak kennen ze hun eigen status niet eens." De kennismarkt is een nieuw ini tiatief in het twintigtal projecten dat de Rotary Club per jaar orga niseert als 'service aan de maat schappij'. „Nee, liefdadigheid wil ik het niet noemen," zegt Koe- dood, „dat klinkt zo negatief." Een diner voor alleenstaanden en een kinderreisje naar Vlieland zijn slechts enkele voorbeelden van.de initiatieven van de club. „We hebben in het verleden zelfs eens rommel op straat opge ruimd,memoreert architect en Rotary-lid Hans Treurniet Op 13 december, tussen 11.00 en 17.00 uur, kan iedereen met zijn vragen terecht op de kennis markt. Of, zoals Koedood het stelt: „Wij zijn bereid ons net werk voor iedereen open te stel len." Schiedam Het CDA heeft van morgen in de Voorhof van de Gro te of Sint Janskerk het verkie zingsprogramma overhandigd aan burgemeester R. Scheeres. Met de overhandiging aan de bur gervader van PvdA-huize laat het CDA blijken dat het besturen van de gemeente een verantwoorde lijkheid is van alle Schiedam mers. Het programma heet dan ook 'Samen verantwoordelijk voor Schiedam'. In die gezamenlijke verantwoor delijkheid moeten de financiën van de gemeente op orde worden gebracht. Het CDA vindt dat er een sobere en efficiënte besteding van de middelen moet komen. De lasten zullen de komende jaren niet verder stijgen, belooft het CDA, tenzij een lastenstijging zou worden veroorzaakt door de uit voering van belangrijke doelstel lingen zoals het gebruik van ecostxoom door de gemeente. In de vernieuwing van de binnen stad past volgens het CDA de nieuwe functie van het Stadserf. Dat moet de centrale ontmoe tingsplaats worden van de stad. „Uitgangspunt is dat we samen werking zoeken met iedereen die de stad ziet als een plaats waar mensen in vrijheid wonen en wer ken. Vrijheid in de stad betekent dat er ruimte is voor ontmoeting met iedereen, dat er ruimte is voor iedereen; letterlijk in de zin van woonruimte en figuurlijk als ontmoetingsplaats voor verschil lende geloven, culturen en opvat tingen." Maar niet alleen de binnenstad moet veel aandacht krijgen in de komende raadsperiode. Na de bouw van Sveaparken heeft de ge meente Schiedam geen nieuw bouwwijken meer en daarom is het broodnodig een wijkvisie op tafel te leggen. Perwijkzou er vol gens de christendemocraten een samenhangend plan moeten ko men. Dit om de leefbaarheid in de wijken te vergroten. Bewonerson dersteuning is volgens het CDA pure noodzaak. Het CDA vindt dat de gemeente ondersteuning moet bieden als bewoners aange ven dat zij hun buurt willen schoonmaken en -houden, in een flat klusjes willen doen of iets wil len organiseren 'om buren nader bij elkaar te krijgen. De komende vier jaar wal het CDA extra aandacht voor de zwakkere groeperingen in de samenleving. Het gaat dan om gehandicapten, langdurig werklozen, alleenstaan de oudere vrouwen en minderhe den. Voor gehandicapten denkt het CDA bijvoorbeeld aan het ver beteren van de toegankelijkheid, zowel letterlijk als figuurlijk. Ook op het gebied van huisves ting moet volgens het CDA meer aandacht komen voor ouderen, jongeren en gehandicapten. Voor ouderen moet met de corporaties en zorginstellingen woonzorgpro jecten worden ontwikkeld. Sa men met jongere ouderen kan worden gezocht naar plekken om te bouwen voor woongroepen en met vertegenwoordigers van ge handicaptenorganisatie moet worden overlegd over huisves ting. Werkloosheid De werkloosheid in de stad is voor het CDA onaanvaardbaar hoog. Een goede manier om de werk loosheid te bestrijden is volgens de christendemocraten het onder wijs beter aan te sluiten bij de be hoeften van werkgevers en scho lieren. Het beroepsonderwijs moet dan ook goed aansluiten bij de eisen die het bedrijfsleven stelt. Het CDA geeft prioriteit aan het vinden van betaald werk voor ie dereen. Alle mogelijke subsidie- potten moeten worden benut om moeilijk plaatsbare werklozen aan het werk te helpen. Voor men sen van een niet-Nederiandse af komst zijn taaiprogramma's daar bij buitengewoon belangrijk. Het CDA vindt dan ook dat de ge meente op dit terrein extra inves teringen moet doen. Op het gebied van koopzondagen stelt het CDA een limiet. Het hui dig aantal van twaalf per jaar raag wat de christendemocraten be treft niet worden uitgebreid. „Het CDA hecht veel waarde aan de eerbiediging van de zondag als dag van rust, bezinning en ont moeting. Mensen hebben recht op gemeenschappelijke rusttijden met het oog op hun sociale leven." Bij het huidige parkeerbeleid in de binnenstad wordt een vraagte ken geplaatst. Het parkeerbeleid heeft volgens het CDA alleen het parkeerprobleem opgelost, maar het is slecht geweest voor het be zoek aan winkels en de leefbaar heid voor de bewoners. Terugkeer naar de oude situatie is volgens de christendemocraten niet wense lijk. „Dus zijn maatregelen nodig om de bereikbaarheid van win kels en woningen te verbeteren," schrijft het CDA Het vergroten \an de veiligheid in de stad, ook daar wil het CDA zich sterk voor maken. Gemeente, politie en jus titie dienen, samen met bewoners en organisaties, vorm en inhoud te geven aan integraal veilig heidsbeleid. Ook moeten in alle wijken wijkservicepunten ko men. Met 'Samen verantwoordelijk voor Schiedam' kiest het CDA een duidelijke koers. Niet alleen wordt invulling gegeven aan de laak van de uverheid, uuk wurdl de betrokkenheid van de Schie dammers door de christendemo craten vergroot. Schiedam Voor de tweede keer dit jaar is winkelcentrum De Nieuwe Passage het doelwit ge weest van inbrekers. De dadei(s) kwamen het Schiedamse winkel centrum, na afsluiting van de koopzondag, binnen via de brand gang in woonwinkel Decorette aan het Broersveld, waarvan eerst de voordeur was geforceerd. Naast Decorette is ingebroken bij een poelier aan het Broersveld en een textielwinkel in De Nieuwe Passage. Bij twee winkels binnen het, overdekte deel van het win kelcentrum bleef het bij een po ging. Begin dit jaar sloegen inbre kers hun slag op eenzelfde wijze. De politie heeft zondagavond Iaat, nadat de inbraak bekend was, het winkelcentrum doorzocht met honden. De mogelijkheid bestond dat de daders nog aanwezig zou den zijn in het pand. Voorzitter J.A Verploegen van ondernemers- en winkeliersver eniging De Nieuwe Passage noemt de beveiliging van winkel panden een gigantisch probleem. „Je kunt je afvragen hoe je je nog kunt wapenen tegen inbrekers. Ze komen overal binnen." Vol gens Verploegen heeft iedere win kelier een eigenjbfveiligingsplan en dus een eigen Verantwoorde lijkheid. „Het is de zwakste scha kel. Iedere winkelier doet een in spanning om zich te beschermen tegen inbraak:Het vervelende is dat het al de tweede keer is, waar door de verzekering andere eisen gaat stellen. Een betere beveili ging kost al gauw twee- driedui zend gulden per jaar." Over de be veiliging van De Nieuwe Passage wil de juwelier niets kwijt. „Het lijkt me niet handig daar over te praten." Wel is duidelijk dat de brandgang eeh probleem in de be veiliging is. Via die mogelijkheid hebben inbrekers zich nu al twee keer toegang tot verschillende winkels in het complex verschaft". De buit van de inbrekers bedraagt enkele honderden guldens. Vlaardingen De 42-jarige eige naar van een horecagelegenheid aan de Parallelweg in Vlaardin gen heeft vannacht een bekeu ring gekregen omdat hij zich niét hield aan de sluitingstijd. Rond half één kwamen agenten de zaak binnen om de eigenaar te verzoe ken het café te sluiten. De eige naar weigerde dat. Uiteindelijk kreeg de man een proces-verbaal en besloot hij toch de 2aak te slui ten en de klanten naar huis te stu- Vlaardingen Onbekenden heb ben gisteravond een telefooncel aan de Churchillsingel in Vlaar dingen met vuurwerk opgebla zen. Zowel de telefoon als de cel werden vernield. Een onderzoek in de omgeving leverde gister avond niets op. Vlaardingen Een 34-jarige man uit Rozenburg is vannacht aange houden toen hij in zijn auto over de Van Hogendorplaan reed.' De man bleek geen geldig rijbewijs te hebben en de auto was niet ge keurd. De Rozenburger kreeg een proces-verbaal. De auto moest hij in Vlaardingen achterlaten. Die staat nu gestald aan het politiebu reau. Maassluis Twee mannen uit Delft zjjn gisteravond aangehou den aan de Koningshoek na een melding van een fietsendiefstal. De twee, 24 en 28 jaar oud, werden in de bosjes by het winkelcen trum aangetroffen. Ze hadden een accuboormachine bij zich. Ook werd op het voetpad langs het winkelcentrum een schroe vendraaier gevonden. In een hou ten plaat van het gebouw van het winkelcentrum was een gat ge boord. De mannen zijn aangehou- den en overgebracht naar het poli tiebureau. De schroevendraaier en de boormachine zijn in beslag genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3