16 terdam Digitale camera's boven Rijksweg 16 Oibibio Radio wil op Rotterdamse kabel Loos bomalarm bij Melanchtoncollegê 'Huisdierenkadobon' voor lastige wensen Hoogwerkers niet meer nodig, minder risico's en minder files Triest jubileum tegen overlast vliegtuigen Frans Bauer: ongekunsteld muziekvermaak Uitgekiende route voor brandweer Ik. m.W- Drie centra voor weekeinddiensten van huisartsen De Coolsii Ernstig heimwee naar Rotjeknor Rotterdams Dagblad Dinsdag 2 december 199? Rotterdam—De Stichting Dieren opvang Rotterdam introduceert de Huisdierenkadobon. Met deze variant op de cd- en boekenbon hoopt het centrum aan de Abra ham van Stolkweg dat de vloed binnengebrachte dieren ietwat wordt getemperd. Vooral na Kerstmis en Sinter klaas worden in het Rotterdamse asiel traditioneel veel dieren bin nengebracht. „In plaats van de op het verlanglijstje prijkende zwar te kater, gaf de Sint een langhari ge witte Pers. Of van het tekkeltje maakte de kerstman per abuis een grote bouvier," legt de direc teur H. Beugeling van de stich ting uit Uit onvrede met hun nieuwe huis dier brengen Rotterdammers ie der Jaar opnieuw een groot aantal geschenkjes naar de dierenop vang. Voor het centrum, dat jaar lijks zo1n drieduizend honden en katten als logé krijgt is dat een serieus'probleem. Maar ook de dieren weten niet wat ze over komt Uit het nest via de dierenwinkel en een baasje belanden ze by het dierenasiel. irDe royale gevers zelf hebben er kennelijk geen weet van wat ze de dieren aandoen. Ie dere keer moeten ze zich aanpas sen aan nieuwe gewoontes, een ander ritme en een andere toe komst." Volgens .Beugeling is de invoe ring van een Dierenkadobon een fraaie oplossing voor alle partijen. Ten eerste hoeft de schenker van het presentje niet meer met de viervoeter te 'zeulen', kan de ont vanger het dier van zijn wensen persoonlijk uitzoeken, krijgt de viervoeter een goed tehuis en raakt de Dierenopvang een aantal gasten - blijvend - kwijt. De bon voor een kat kost de gevei^ 125 gulden, voor een hond is hij het dubbele kwijt. Volgens Beu geling heel schappelijke pryzen omdat deze 'bijdrage in de verzor- gingskosten' vele malen lager is dan de aanschafprijs van een dier in een dierenwinkel. „Er gaan hier mensen met een hond de deur uit die we nog net tegen elkaar horen zeggen: 'Wat zal Ome Willem blij zijn'. Ze heb ben ooit een opmerking van de betreffende Ome Willem opge vangen dat hij wel een mooie hond wilde hebben. Maar Ome Willem wüde misschien wel hele maal geen grote hond maar juist een kleine. Of een bruinein plaats van een zwarte. Wie een dier cadeau wil geven kan daarom nu een bon kopen, Kan Ome Willem zelf zijn dier uit kiezen. En zit zijn dier er niet bij, dan komt 'ie een week later ge woon weer terug. Net zo lang tot hij de hond heeft gevonden die hij ook echt wilde hebben." Rotterdam Oibibio, bekend van het New Age-centrum in Amster dam, wil met een radiozender op de Rotterdamse kabel. Vorige week hebben vertegenwoordigers van Oibibio zich gepresenteerd voor de Rotterdamse Programma raad. Verwacht wordt dat de Pro grammaraad halverwege deze maand het college van burge meester en wethouders zal advi seren over toewijzing van een ka belfrequentie aan Oibibio en an dere gegadigden. Oibibio Radio wil de Rotterdam mers een mengeling van New Age- en wereldmuziek aanbieden. Als het college akkoord gaat, zal de zender vanaf begin volgende jaar 24 uur per dag, zeven dagen in de week in de lucht rijn. „We bouwen een music flow in," zegt Aad Vink van Oibibio. ,,'s Och tends is de muziek ingetogen, 's middags meer up tempo en 's avonds weer rustig." Vink typeert Oibibio Radio, die ambities heeft in het hele land op de kabel te komen, als special in terest-radio. „Niet iedereen zal de zender 'te gek' vinden, maar ik denk dat de formule een deel van de luisteraars wel aanspreekt. De aard van de muziek is ideaal als achtergrond bij allerlei activitei ten,'Ze laat ruimte qver om je ge dachten te laten vloeien." Aad Vink is er nietibang voor dat de New Age-zender maar weinig Rotterdammers, die toch bekend staan om hun nuchtere instelling, zal aanspreken, „welnee. Mensen zijn overal hetzelfde. Ook in Rot terdam is behoefte aan een zender met toegankelijke, rustige mu ziek," Behalve in Rotterdam heeft Oibi bio Iwk in Amsterdam een aan vraag ingediend om op de kabel te komen. „Het is mogelijk dat het daar om procedurele redenen dit jaar nog niet lukt," zegt Vink. „We hebben wat aan de late kant een uitzendlicentie van het Commis sariaat voor de Media aange vraagd. Toen we ons presenteer den voor de Programmaraad in Amsterdam was die nog niet bin nen." In Den Haag, waar het er volgens Vink minder formeel aan toegaat, is de zender al geaccepteerd. Ook in Noord-Holland en in het West- landkomt Oibibio Radio op de ka bel Met kabelexploitanten in midden- en noord-Nederland is Oibibio nog in gesprek. „Het is de bedoeling dat we op 1 januari met een miljoen aansluitingen star- ,ten. In het eerste jaar hopen we dat aantal uit te breiden tot twee miljoen." Commercieel Oibibio Radio wordt een commer cieel station, maar de zender wil zich 'non-commercieel' profile ren. Aad Vink: „We zullen wel re clame brengen, maar voor tette rende spotjes is geen ruimte. We proberen de irritatie-factor zo laag mogelijk te houden, onder meer door de reclameblokjes een dui delijke intro te geven." Op de Rotterdamse kabel zijn per 1 januari, naast de plekken voor de radiostations die de gemeente verplicht moet doorgeven, twintig plaatsen beschikbaar. Voor die ruimte hebben zich 36 gegadig den gemeld. Van hen hebben zich twintig gepresenteerd voor de Programmaraad, die bestaat uit 'doorsnee Rotterdammers' die bo vendien kennis hebben van de Mediawet Het advies dat deze raad het college geeft is in princi pe bindend. Rotterdam Boven de doelgroepenstrook voor zwaar verkeer op rijksweg 16 komen definitief digitale camera's te hangen. Het voordeel is dat niet langer met hoogwerkers hoeft te wor den gewerkt om films te kunnen wisselen. Dit betekent min der risico's en minder afzettingen voor het verkeer. Voor het korps Rotterdam-Rijn mond is het gebruik van digitale camera's nieuw, elders worden ze bijvoorbeeld al ingezet bij de in middels bekende trajectcontrole op rijksweg 2. In dat geval worden overtredingen op een verwissel bare schyf opgeslagen op een plek langs de snelweg. Nu al loopt een proef met djgitale camera's op de doelgroepenstrook van kruispunt Ridderkerk tot en met de lus bij het Terbregseplein. Per 1 januari wordt dat definitief Er zal ook een digitale camera worden geïn stalleerd by de oprit naar rijksweg 20 vanaf Crooswijk. waar ook een speciale rijstrook is voor vracht wagens en autobussen. De verkeerspolitie zal ook de proef met de snelheid/rood licht- camera's uitbreiden. Vijftig kruis punten in de Rijnmond-regio zijn geschikt voor het plaatsen van dergelijke camera's. Vaak valt een dergelyke camera echter niet op, is deze weggewerkt in een grijze kast. De proef om dergelyke kruispunten op te luisteren met waarschuwingsborden en zogehe ten 'striping' is een succes geble ken. Automobilisten zijn duide lijk voorzichtiger als ze weet heb ben van mogelijke controle op snelheid en door rood licht rijden. Het is daarom de bedoeling dat al le vijftig gevaarlijke kruispunten op die manier worden aangepast. De politie is in 1995 begonnen met een proef om op twee locaties VaanwegATmkenbaan en Bos dreef— permanent een rood licht/ snelheidscamera te plaatsen. Voor die tijd rouleerden alle ca mera's. Op de Vaanweg/Vinkenbaan wer den bij de start vijftien overtre dingen per uur geconstateerd. Dat aantal is m maart van dit jaar teruggelopen tot 25 per dag. Sindsdien wordt op de Vaanweg/ Vinkenbaan niet meer voortdu rend gecontroleerd, maar laat de politie tien camera's rouleren op de vyftig kruispunten. Het ande re punt waar eerst permanent werd gecontroleerd was de Bos dreef. Hier lag de score in het be gin op vier per uur, tegen twaalf per dag in maart. Met het niet meer permanent con troleren op de twee bovenge noemde punten wil de politie te weet komen wat het effect is op het verkeersgedrag: blijven auto mobilisten zich matigen of wor den ze weer roekelozer nu ze we ten dat de pakkans is verkleind? Volgens de verkeerspolitie kan pas volgend jaar bekend worden gemaakt wat het effect is geweest. Door Mieke de Bont Rotterdam - De Bewonersgroep Tegen Vliegtuigoverlast (BTV) in Schiebroek heeft besloten zijn ko peren jubileum niet te vieren van wege de 630 bomen die weg zou den moeten op de aanvliegroutes van Rotterdam Airport Dezelfde woede over de kap van bijna 400 bomen die twaalf en een halfjaar geleden leidde tot de oprichting van deze vereniging. „Met name in het Schiebroekse Park en Wilgenplaspark moeten bomen weg of toppen eruit," ver klaart BTV-voorzitter P. Neder- veen. „Maar ook op de Doenkade en in woongebieden wordt het aantal bomen verminderd. Gevol gen rijn vlakke en lage parken en een aanslag op de woon- en recre atieomgeving" Volgens Nederveen praat op 16 december de gemeenteraad over de kwestie en rest de bewoners- groep nog slechts drie weken te lobbyen voor hun leefomgeving. Ook het verlopen van het exploi tatiecontract tussen de gemeente Hbtterdam en de Nationale Lucht haven Schiphol over Rotterdam Airport zou punt van discussie zijn* „We weten nog steeds niks over de milieu-effecten, de veiligheid, het aantal chartervluchten en de nachtvluchten," somt Nederveen verontwaardigd op. „En bij die 630 bomen die moeten verdwij nen gaat het om Schiebroek. Het zou me niks verbazen als het met Hilligersberg erbij om 1000 bo men gaat" Nederveen meent dat er een stuk van de landingsbaan 'afgepeu- terd' moet worden zodat grotere vliegtuigen Rotterdam Airport niet meer aandoen. „Tegenargu ment is dat het te duur zou zijn de landingslichten te verplaatsen. Dat is bij uitbreiding toch ook ge beurd! De aanpak van groot on derhoud van de baan is volgend jaar een goede gelegenheid de baan in te korten. Dan hoeven er ook geen bomen weg." De voorzitter noemt het jubileum van de 450 leden tellende vereni ging 'triest'. Toch heeft de BTV wel een ander voor elkaar gekre gen in haar bestaan. Frans Bauer heeft aandacht voor elke aanbidster. Foto Peter de joo&cor vos Door Rein Wolters Rotterdam Frans Bauer is het volk en het volk is Frans Bauer. Wat Frans zingt, zingt het volk. Wat Frans daarnaast ook voor capriolen uithaalt, het wordt commentaarloos 'gevreten' ais het lekkerste lekkers. Als hij bij wijze van spreken onzuiver zingt of als zijn conversatie nauwelijks verstaanbaar is (zoals gisteravond voor de pauze een aantal keer het geval was), dan maakt dat zijn aan hang niets uit. Het is immers niemand minder dan Frans 'beertje' Bauer die op de bühne staat. Het succes van de sympathieke zanger is ge worteld in normaal doen, gewoon de jongen van het volk zijn en blijven. Daarmee heeft de in Rotterdam geboren en getogen, maar nu in Fijnaart wonende, zoon uil een woonwagenge- zin geen enkele moeite. Bauers enorme succes overstijgt niet zijn af komst. De Brabander blijft wie hij was, dus zo als toen het goud nog niet klaterde en blijft zich zonder ook maar enige kapsones presen teren aan wij hij voor zich heeft. Het is zijn vi sitekaartje. Gisteravond drukte hy dat stem pel nadrukkelijk tijdens zijn eerste van twee concerten (vanavond weer) in de Doelen in Rotterdam. Frans Bauer is in luttele jaren uitgegroeid tot een zingende volksheld, die bij het grootste deel van de vrouwelijke helft van de natie niet meer stuk kan. Zoals men hem adoreert is ei genlijk op het griezelige af. Slechts weinig ar tiesten in Nederland krygen tijdens het optre den karrevrachten aan bloemen, foto's en ge schenken aangeboden, waaronder natuurlijk ook nu weer pluche- en andere beertjes. Kus Voor elke aanbidster die van de stoel kwam (geen enkele man schoof langs) had Bauer wel even aandacht. Geduldig wachten aan de zij kanten van het podium werd uiteindelijk door hem beloond met ccs kus (Frans kust tydens een concert meer dan een ander in een heel jaar) of het even poseren voor een foto. Schier onverveeld Het hij de karavaan passeren, steeds spontaan lachend en bovenal vakkun dig en onverstoorbaar zijn repertoire afwer kend. Frans Bauer heeft de reputatie opgebouwd van een voortreffely k zanger en entertainer en bovenal als een'vakman die precies weet zijn pubüek te bespelen en in stemming te krijgen. Met de hit 'Als sterren aan de hemel staan' zet te hij meteen de boel op zijn kop. Op de stoel ging men bij deze showopening net niet, maar het dak ging er bijkans wel af. Geen moment versaagde Bauer en hij verviel ook niet in her halingen. Vanzelf trekt een behoorlijk deel van zijn bekende en minder bekende hits voorbij. Als eerste nummer na de pauze zong en acteer de een als clown geschminkte Frans Bauer 'Ik ben maar een clown' van Ben Cramer. Uit de mond van de Brabander klonk de klassieker maar matig, maar leuk was het wel. Voortreffelijk De show 'Frans Bauer live* biedt de Hefhebber een onvervalst en ongekunsteld brok ver maak, waar diezelfde* liefhebber thuis, jp straat of in de kroeg nog lang over napraat. Bauer zet de show niet alleen op de planken. Met de zesmansformatie Greeniight Express en de achtergrondzangeressen Wiesje, Moni que en Jolanda wee t hij zich verzekerd van een voortreffelijke begeleiding. Door Diny van der Voorn Rotterdam- De beroeps-brandweer van Hoogvliet kan bij calamitei ten gebruik maken van een uitge kiende en snelle rijroute richting A15-Boüekbmg/Botlektunnd. Ook het bedrijvenschiereiland Vondelingenplaat blijft voor en door de gemotoriseerde hulple ning vanuit deze Rotterdamse deelgemeente goed bereikbaar. Dit ondanks de opheffing van de belangrijke ontsluitingsweg Dig- na Johanna in Hoogvliet-noord. Het zelfde geldt voor politiewa gens en ambulances. Deelraadfracties waren veront rust door de inmiddels inwerking gestelde combivariant, een drie jaar durend verkeers(regel)plan ter plekke. Door deze tijdelijke verkeersmaatregelis het voor personenauto's en vrachtverkeer onmogelijk gemaakt om via de Digna Johannaweg aansluiting te krygen op het tracé Vondelingen- wegA15Beneluxtunnel Maasvlak te. Alleen voor de brandweerpoli- tie en het ambulan eervoer is er een speciale sluiproute gekomen. Rotterdam Koukleumend ston den ze gisteren ineens buiten: de zevenhonderd leerlingen van het Melanchtoncoliege in Schiebroek. De school aan de Van Bijnkers- hoekweg had groot alarm gesla gen na een bommelding. Na een paar uur zoeken werd echter niks gevonden en mocht iedereen weer naar binnen. Veel leerlingen waren toen al nar huis gegaan. „De melding kwam even voor half een binnen," zegt rector M.C, Taal. „De politie had een beller gekregen. Omdat het gevaar laag werd ingeschat, werd aan ons de beslissing gelaten. We widen geen risico nemen en hebben dus alarm geslagen." Mede omdat de school in septem ber nog een b randweeroefening had gehad, ging het uit de klaslo kalen vluchten redelijk goed. De zogeheten 'actiecoördinatoren' van de school moesten het ge bouw controleren of daadwerke lijk naar buiten was gegaan en do centen dienden hun leerlingen op het schoolplein te turven. Hoewel dat niet altijd even soepel verliep. Taal: „Want de scholieren heb je natuurlijk niet aan een touwtje." Een politiehond doorzocht de school, maar kon niets vinden. Het zoeken werd wat bemoeilijkt doordat iedereen alle spullen had achtergelaten, zoals de instructies luiden. Even na drie uur werd de school weer opengesteld. Bij de melding werd geen tijdstip ge noemd waarop de bom af had moeten gaan. Een reden voor de valse bomm- melding zegt rector Taal niet te weten. Was er niet sprake van een spannend examen dat op deze wijze kon worden verstoord? „Nee, de sfeer was juist ontspan nen. Er waren net veel cijfers in geleverd." Een meisje dat haar in de haast achtergelaten spullen nog komt ophalen, kan de woor den van Taal beamen. „Vorige week heb ik tentamens gehad." Net zoals veel anderen stond ze ineens zonder jas buiten. „Maar ja, ik kon gelukkig bij iemand thuis zitten." Gezellig Overal in de school liggen na het sein 'vrij' nog tassen. De meeste Rector M. C. Taal van het Melanchton College spreekt do leerlingen toe. Het bleek loos alarm Foto Roel Dijkstra tieners laten die ccn nachtje in dc school achter. Op het plein voor de school staan nog wat groepjes na te praten. Een jongen en een meisje vonden „het wel lachen, was best wel gezellig." Voor de scholieren die meededen aan de sportdag was het helemaal geen pretje, de onverwachte on derbreking. Die stonden ineens in hun sportMeding buiten. Mede daarom heeft de leiding van het Melanchtoncoliege besloten de kinderen naar huis te laten gaan of onder te brengen in een nabij gelegen dependance. Door de afgebroken sportdag kon den ook enkele aan bederf onder hevige prijzen niet worden uitge reikt, waarvan sommige leraren een deugd maakten. „Er waren enkele taarten. Maar omdat de leerlingen weg waren, hebben de docenten die maar opgegeten," zegt leraar R. Verspeek lachend. De leerlingen kunnen echter wor den gerustgesteld. Volgens de schoolleiding blyven deze prijzen gehandhaafd bij een volgende sportdag. Rotterdam De Rotterdamse Huisartsen vereniging richt op ten minste één, maar vermoedelijk drie plaatsen in de stad een cen traal punt in voor avond- en week einddiensten. Vast staat dat in het Zuiderzie- kenhuis een kamer wordt vrijge maakt voor de dienstdoende arts. Daarnaast wordt er door de ver eniging nog onderhandeld met Thuiszorg Rotterdam over het 's avonds en op zaterdag en zondag gebruiken van twee eentra in het noorden van de stad. De plaatselijke tandartsensocië teit zag onlangs een soortgelijk voornemen stranden door desin teresse van een groot aantal leden enerzijds en gebrek aan geld an derzijds. Volgens voorzitter De Boorder van de Rotterdamse tandartsenvereniging was het doodbloeden van het initiatief een trieste zaak voor de serviceverle ning naar de klant Thuiszorg Rotterdam wil niet in gaan op de situatie. „Er wordt on derhandeld, er komt vast een mo ment dat het mogelijk is meer in formatie naar buiten te brengen." Ook de Rotterdamse tandartsen vereniging is niet bereikbaar voor commentaar. Kor Kegel Spijtoptanten heten ze: mensen die de stad verlieten en nu gebukt gaan onder een intens, knagend heimwee, zozeer dat ze vechten om terug te komen. Ik weet er alles van. Twee jaar was ik Schiedam ontrouw, ik woonde in Maassluis en het was er net va kantieland. Blij dat we terug kon den. Iedereen vroeg: „Heimwee naar Schiedam, kan dat dan?" Ja," riep ik uit, „dat kan, onnoze le!" De nieuwe hoofdredacteur van TV Rijnmond is er ook zo één. Cees van der Wel is gepokt en gema zeld in het hele gebied tussen Hoek van Holland en Kralingen. Het regionale facet zat al in zijn geboorteadres, ik meen de Vlaar- dingerdijk in Schiedam. Hij was vrijwilliger bij de Ziekenomroep Schiedam, begon zijn professio nele loopbaan bij het Vlaardings Dagblad. Hij stapte over naar Het Vrije Volk in Rotterdam, woonde er in het Potlood, verhuisde naar Maassluis, raakte overal ingebur gerd - maar verkaste toen naar Amersfoort, want de afstand tus sen Maassluis en Hilversum was een dagelijkse onoverkomelijk heid. Cees wilde dichter bij zijn werk wonen. Maar ja, Amersfoort. Te veel bomen. Hij miste het as falt en is blij, dankzij de regio-TV, weer naar Rotterdam te kunnen. Welkom terug, spijtoptant En prompt maakt het Centrum voor Onderzoek en Statistiek (COS) bekend dat veel ex-Rotter dammers hun stad missen. Ze hebben de stad verlaten om een eengezinswoning te zoeken die ze in de oude wy ken niet konden vindenof ze verhuisden vanwege de barre woonomgeving en lieten zich leiden door de wervende campagnes over het wijdse wonen met veel licht en lucht in de groei kernen Spijkemsse, Capelle aan den Ussel of HeLlevoetsluis. Maar één op de vijf stadverlaters bijt zich er de nagels af en trekt zich de haren uit het hoofd. Terug wil len ze. Tien procent liefst meteen nog. En nog eens tien procent toch minstens heel snel. Ze mis sen Rotterdam 'enorm', zegt het COS, en ze stillen hun verdriet door af en toe de boodschappen te komen doen in de Rotterdamse stadslucht. Zit Paul Rosenmöller daar ook bij? De voormalige havenactivist, fractievoorzitter van Groenlinks in de Tweede Kamer, zocht met het oog op de opvoeding van zijn kroost de vrije natuur en ging richting Driebergen. Weg uit het grauwe en gevaarlijke Rotterdam. Hij kan zijn heimwee verbloemen door politiek nog steeds met Rot terdam bezig te zijn, of het nu om de Tweede Maasvlakte gaat of om spoorlijnen, 't is toch Rotterdam dat in z'n denken zit. Voor Rosen möller kwam ééntiende werkloze in de plaats, rekent het COS uit. Van degenen die Rotterdam ver laten heeft driekwart een baan en van degenen die komen heeft tweederde een baan. Je zou zo zeggen dat er daardoor ook koop kracht verloren gaat en daar is de politiek ook altijd van uitgegaan („sterk vertrekt, zwak komt bin nen"), maar volgens het COS blijkt dat effect niet uit de statis tieken, Hebben degenen die zich in Rotterdam vestigen hogere sa larissen dan degenen die weg gaan? In het individuele geval van wegtrekker Van der Wel en nieuwkomer Van der Wel gaat dat wel op, al brengt hij nog geen Bram Peper-honorarium met zich mee om de uitverhuizing van de burgemeester qua koopkracht af doende te compenseren. De spijtoptanten verkeren in een aparte categorie. Volgens het COS zijn de mensen die in Rotterdam komen wonen (studenten vooral) gemiddeld jonger dan degenen die de stad verlaten, maar dat kan natuurlyk nooit gelden voorde spijtoptanten. Die zijn ouder en wijzer geworden. Het bevolkingsverloop gaat voor alsnog een andere kant op dan ja ren geleden voorspeld was. Er is een moment geweest dat Rotter dam de grens van 600.000 inwo ners passeerde; de groei zou door zetten. Heel kort daarna passeer de Rotterdam echter die grens op nieuw en toen in neerwaartse richting, de teruggang ging in 1996 van 592.684 naar 589.965, een iets kleiner verschil dan in 1995. De vestiging vanuit het buiten land laat ten opzichte van emigra tie naar het buitenland een posi tief saldo zien. Zo blijft de uitke ring uit het Gemeentefonds nog redelijk in stand, want dat is op het inwonertal gebaseerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4