13, Attema eerste wethouderskandidaat PvdA 1 Rotterdams Dagblad Ouderen: 'Hertaxaties in Schiedam slordig uitgevoerd' Van der Windt moet na zeven jaar stapje terug doen Vergeefse aanslag op camera CDA staakt verzet A 4 ADB gaat verder als Radar Schiedam Jarige meisjes worden om vijf uur wakker gezongen Man beroofd na pinnen Schiedammer tegen boom Bekeuringen bij controle Aanrijding bij parkeerplaats Ander toezicht op parkeren Reijnhout voert D66 aan Kruising afgesloten Wijkkranten 'leuk initiatief Feestelijke eerste paal voor grootonderhoud Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedamlj§j UI Waterweg Woensdag 3 december 1997 Schiedam— Een 35-jarige Schie dammer is gisteravond kort na het pinnen op de Monseigneur Nolenslaan beroofd door drie mannen. Toen hij wegliep werd hij door één van de drie mannen bedreigd en ontnam een ander hem zijn gepinde geld en het ove rige geld dat hij op zak had. In to taal is het slachtoffer zon di i/end gulden ontnomen. Nedertek Een 37-jange Schie dammer is gisteravond gewond geraakt, toen hu op de Provmcia- leweg bij Lekkerkerk bij het rem men in de berm belandde en met zijn auto tegen een boom tot stil stand kwam. De auto raakte zwaar beschadigd, het slachtoffer is met kneuzingen aan de borst opgeno men in het ziekenhuis. Vlaardingen— Bij een snelheids controle op de Vulcaanweg heb ben 42 autmobilisten gistermid dag een bekeuring gekregen. De hoogst gemeten snelheid was 69 kilometer. De overige bestuur ders werden bestraft voor het sei nen met lichten naar andere weg- deelnemers. Maassluis— Een 42-jarige automo bilist uit Maassluis is gisteren licht gewond geraakt bij een aan rijding met een 29-jarige Rotter dammer die geen voorrang ver leende by het afrijden van een parkeerplaats. Door de klap reed de Maassluizer sn op een tege moetkomende auto waarin een in zittende haar hoofd stootte. Zij is ter plekke door de GGD aan haar verwondingen geholpen. De auto van de Maassluizer schoot door en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De laatste twee auto's moesten worden weggesleept. Schiedam Parkeercontroles in het centrum van Schiedam zijn vanaf I januari volgend jaar geen zaak meer van de politie. De ge meente Schiedam heeft het par- keertoezicht met ingang van die datum uitbesteed aan het particu liere bedrijf Parkeercontrole Ne derland BV, dat ook bekend staat als Parcon. Dit bedrijf is al belast met de controles in de gebieden met een parkeerregime rond de binnenstad, De politie zegt geen mankracht meer te hebben voor de parkeectontroles in het cen trum. Deze taak was opgedragen aan de politiesurveillanten, maar veel 'agenten' uit deze categorie zijn de afgelopen tijd doorge stroomd naar andere functies. Schiedam Wethouder A Reijn hout is de lijsttrekker voor D66 Schiedam bij de komende ge meenteraadsverkiezingen. Hij wordt op de lijst gevolgd door fractievoorzitter M. J. C. Hout kamp. De overige raadsleden Van den Akker, Broeke en De la Rie volgen. Schiedam De kruising van de Nieuwe Damlaan en de Burge meester Honnerlage Gretelaan gaat tussen dinsdag 9 en maan dag 22 december dicht voor alle verkeer, voetgangers en fietsers inbegrepen. De afsluiting houdt verband met de aanleg van een nieuw riool. De bestaande riole ring wordt omgelegd wegens de aanleg van de metro. Het werk be staat onder meer uit het aanbren gen van damwanden en het heien van buis- en betonpalen. Ook wor den twee hulpbruggen geplaatst Tijdens de werkzaamheden rijdt RET buslijn 52 een omieidings- route. De haltes van lijn 54 op de Troelstralaan gelden tijdelijk ook voor lijn 52. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het afdelingsbestuur van de Vlaardingse PvdA heeft A. Attema als num mer één op de kandidatenlijst voor de ge- meenteraadsverkiezinge*1 gezet. Net als bij de vorige verkiezingen wordt de huidige frac tievoorzitter gevolgd door K van der Windt op nummer twee. Opzienbarender is dat Atte ma meteen ook door het bestuur als eerste wethouderskandidaat naar voren wordt ge schoven en niet Van der Windt, die al ruim ze ven jaar aaneengesloten namens de socialis ten in het Vlaardingse college zit. In 1986 is Van der Windt ook nog eens negen maanden wethouder geweest. De ledenvergadering van de PvdA stelt op 15 december de kan didatenlijst definitief vast. Volgens afdelingsvoorzitter F. Meerhof ('Ik ben ook benieuwd wat de leden er van vinden') is de keuze voor Attema geen kritiek op Van der Windt: „We vinden Kees een goede wethouder, alleen moet je al je kandidaten afwegen. En Anny vinden we net iets zwaarder voor de eerste wethou- dersplek. Dat was de keuze. Het is K. van der Windt: stapje terug. Aftwefto- to Rotterdams Dag blad/Jaap Rorema met zo dat we vinden dat Kees lang genoeg wethouder is geweest en dat we weer eens een nieuw ge zicht moesten. We moesten kie zen tussen twee goede mensen." Meerhof vindt het bovendien 'heel reëel' dat de PvdA in de vol gende periode weer twee wethou ders levert. „Dat is de afgelopen periodes zo vaak het geval ge weest. Alleen deze ronde niet, Dus waarom zou het volgend jaar niet opnieuw kunnen. De PvdA zit lan delijk toch aardig in de lift." Als de PvdA met twee wethouders in het college komt, dan vergezelt Van der Windt Attema, verzekert de afdelingsvoorzitter. Meerhof bevestigt dat het profiel van Attema 'inderdaad goed past' bij de in het verkiezingsprogram ma van de PvdA aangewezen prio riteiten: onderwijsachterstands- beleid. armoedebestrijding en wijk- en buurtbeheer. .Ja, daar willen we meer onze stempel op gaan drukken de komende perio de. Maar dat moet je niet uitleg gen als dat we daarom voor Anny hebben gekozen. Nogmaals, we hadden twee goeie mensen en dan moetje kiezen." De afdelingsvoorzitter zou het 'mooi' vinden als de PvdA 'een stuk of tien' zetels binnenhaalt. Dat zou een verdubbeling zijn van het huidige aantal, maar dat beeld i s vertekend omdat kort na de ver kiezingen J. Ranshuijsen en L. ten Have uit de fractie stapten en zelfstandig als W20QQ verder gin gen. De PvdA haalde vier jaar ge leden dus zeven zetels. Meerhof: „De PvdA zit toch in de stijgende lijn en ook bij de gemeenteraads verkiezingen volg je de landelijke lijn." De camera aan de Marathonweg in Vlaardingen is te grazen ge nomen. Vermoedelijk door een boze automobilist die is betrapt op een verkeersovertreding. De camera op de hoek met de Flo- ris de Vijfdelaan fotografeert voertuigen die te hard of door het rode verkeerslicht rijden. De sabotage-actle heeft hem geen succes opgeleverd. Volgens een woordvoerder van de politie zijn camera en rolletje nog intact. De onverwachte stevigheid van het gewraakte object is waarschijnlijk de oorzaak dat de dader zijn demontage weer heeft gestaakt. Alleen de buiten kant is 'verbouwd'. Dat er een mooie actiefoto van de vandaal op het rolletje staat, betwijfelt de politie. Daarvoor zou een ex tra controlecamera wellicht een oplossing zijn. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Het CDA in Vlaar dingen is voorstander van het doortrekken van de A 4 van het Kethelplein naar Delft. Voonvaar- de daarbij is dat de rijksweg in het stedelijk gebied onder de grond komt. Voor Midden-Dellland is dat financieel niet haalbaar, aldus de Vlaardingse christen-democra ten in het gisteren gepresenteer de verkiezingsprogramma. Het is één van de opvallendste verschil len met het programma van vier jaar geleden. 'Sociaal en bedrijvig Vlaardingen' is de naam die aan het verkie zingsprogramma is meegegeven, „Enerzijds moet Vlaardingen een uitnodigende, leefbare en zorgza me stad zijn (sociaal), anderzijds moet hiervoor ook een financieel draagvlak aanwezig zijn (bedrij vig)." Daarvoor heeft het CDA onder meer de volgende punten opgeno men: •de bebouwing van open plekken in de wijken moet kritisch worden bekeken en mag niet altijd ten koste gaan van het groene karak ter van de wijk; •ook in het weekeinde moet Vlaardingen veilig zijn en dat moet worden bereikt door meer toezicht in vooral de uitgaansge bieden; •vrijwilligerswerk wordt krachtig ondersteund door onder meer het scheppen van randvoorwaarden als kadervorming, onkostenver goedingen en verzekeringen; ♦armoedebestrijding heeft de hoogste prioriteit; •de gemeente moet ondersteu ning bieden in complexe opvoe dingssituaties; •de ontsluiting van bedrijventer reinen (onder meer ongelijkvloer se kruising Marathonweg en de spoorlijn) verbeteren; •woningbouw in industrie- en ha vengebied mag niet leiden tot ge dwongen vertrek van bedrijven in verband met verlies aan werkge legenheid; •geen uitbreiding van het aantal koopzondagen (nu acht in Vlaar dingen, red.). Broekpolder Het CDA houdt twijfels over de Schiedam Zeven Schiedamse wijken maken vanaf volgend jaar kans op een eigen krant. De raadscommissie voor stadsver nieuwing bespreekt binnenkort welke rol een krant kan vervul len bij wijk- en buurtbeheer. Ge wezen wordt op het succes van de Oost Reporter, een wijkblad dat sinds 1995 in Schiedam- Oost verschijnt. Volgens de stichting Wijkkrant heeft dit blad, waarvan de redactie in z'n geheel wordt gevormd door wijkbewoners, zich ontwikkeld tot een 'goed gelezen' medium. Voor het opzetten van soortge lijke bladen in zes andere Schie damse wijken is volgens de stichting op jaarbasis tenminste 274.000 gulden nodig. Een deel daarvan zou moeten worden be kostigd uit de advertentie-op brengst, de rest betaald door wijk- en buurtorganisaties, cul turele fondsen en de gemeente Schiedam. Wethouder A Reijnhout (stads vernieuwing, voorlichting) heeft laten weten niets te voelen voor een structurele bijdrage uit de wijkbudgetten. De gemeen teraad heeft zich daar in het ver leden ook duidelijk tegen uitge sproken. Reijnhout wil wel een malig geld uit deze pot beschik baar stellen. De wijkkranten zouden dan in elk geval volgend jaar kunnen starten. Vanaf 1998 zou er een vaste subsidiepost op de gemeentebegroting moeten komen. De wethouder vindt de wijkkrant 'een leuk initiatief dat niet zomaar mag worden weggegooid. haalbaarheid van het multifunc tionele sportcomplex in de Broek polder. Los van het feit of het be nodigde geld van de investesteer- ders los komt, om twee redenen; „Vermoedelijk gaat een stichting dat complex beheren en om het fi nancieel haalbaar te maken zul len ze zoveel mogelijk verenigin gen erbij willen hebben. Wij zijn daar om twee redenen bevreesd om. De eerste is dat op die manier alle sportclubs uit de wijken wor den gehaald. En dat betekent dat iedereen, dus ook de jeugd, naar de rand van de stad moet om daar te kunnen sporten. Ten tweede mag het wat ons betreft nooit zo zijn dat door de verhuizing de contributies omhoog gaan," aldus CDA-lijsttrekker C. Oosterom. Voor de komende vier jaar stellen de christen-democraten zich ook als doel om alle coffeeshops in Vlaardingen te sluiten. „Dat gaat natuurlijk niet van de één op de andere dag. Dat zou niet realis tisch zijn. Maar het gedoogbeleid dat nu wordt gevoerd leidt alleen maar tot een toenemend drugsge bruik onder jongeren. Een voor beeld daarvan is dat coffeeshops uit de buurt van scholen moeten zijn. Maar denk je nu echt dat 16-, 17-jarigen niet mobiel genoeg zijn om die vier- of vijfhonderd meter te overbruggen," zegt Oosterom, die daarnaast wel pleit voor een actief preventie- en voorlichtings beleid op het voorkomen van drugs- en alcoholmisbruik. Zie ook pagina 15: 'Aan zwalken heb ik een hekel' A. Attema: eerste wet houderskan didaat voor PvdA Archieffoto Roel Dijkstra De huidige fractieleden staan al lemaal op een verkiesbare plaats, van wie G. Wicart door het be stuur als nieuwe fractievoorzitter wordt getipt. Verder zitten bij de eerste tien na men vijf nieuwkomers: J. Barend- regt (conrector op de VOS), J. van Rapenveld (vakbondsvertegen woordiger bij ENECO), M. de Baan (afdelingsbestuurslid PvdA) J. van Leeuwen (provinciaal voorzitter van de Anbo) en D. van den Oever. Maassluis - Twee leden van de bewonerscommissie, D. van de Lee en J. Maas, hebben gistermid dag met het slaan van een feeste lijke paal het startsein voorde uit voering van grootonderhoud aan honderdtweeénzestig flatwonin gen aan de Mozartlaan in Maas sluis gegeven. Onder bet toeziend oog van buurt bewoners verrichten zijn de han deling. De werkzaamheden omvatten on der meer het bouwen van liften en de bouw van zesendertig dakwo- ningen en behoren tot het Ele- mentumplan. Dit vormt de grond legger voor een nieuwe toekomst voor de buurten Sluispolder Oost (inmiddels afgerond), de Compo- nistenbuurt, de Bloemenbuurt en de Burgemeestersbuurt. De naam Elementum komt van de gelijknamige woningen die hun stempel drukken op de vier buur ten. Schiedam Het Anti-Discrimina tie Buro Schiedam (ADB) gaat met ingang van 1 januari 1998 op in Radar. Na ruim zes jaar als zelf standig onderdeel van Maat schappelijke Dienstverlening Nieuwe Waterweg wordt het ADB onderdeel van Radar (Rotterdam se Anti-Discriminatie Actie Raad). De naam ADB verandert met in gang van januari de naam in Ra- dar-Schiedam. Met deze overstap wil het ADB de dienstverlening verbeteren. Het Radar-meldpunt waar men te recht kan met klachten, meldin gen en vragen, is veertig uur per week bereikbaar. Voor cliënten blijft het mogelijk om afspraken te maken op het Schiedamse kan toor. Radar beschikt over een aantal deskundigen op bijvoorbeeld de terreinen huisvesting, arbeids markt en onderwijs, maar ook de juristen en onderzoekers kunnen worden ingezet in Schiedam. Bij het ADB blijkt dat de laatste tijd steeds meer vragen komen waar specialistische inzet bij nodig is. Door de fusie met Radar wordt dat ook in Schiedam mogelijk. Radar, opgericht in 1983, is het grootste anti-discriminatiebureau van Nederland. Sinds 1989 werd Radar ook voor Spijkenisse actief en nu wordt daar Schiedam aan toegevoegd. Op termijn wil Radar uitgroeien tot een regionale voor ziening. Al geruime tijd werkt het ADB sa men met Radar. Zowel Radar als het ADB nemen deel aan het over leg met politie en justitie. In het kader van de samenwerking met de politie verzorgt Radar trainin gen in het district. Ook zorgt Ra dar samen met de politie voor een centrale klachtenregistratie in het Rijnmondgebied. Met het oog op de verkiezingen hebben de anti-discriminatie-in stellingen in de regio een aantal initiatieven ontwikkeld, waaron der een onderzoek naar extreem rechts in de gemeente- en deelge meenteraden. Door Peter de Lange SchiedamDe regionale afdeling van de ouderenpartij AOV/Unie 55+ eist van de gemeente Schie dam meer openheid bij de afhan deling van bezwaren tegen de her waardering van woningen. De ou deren zijn verontwaardigd dat zij op hun klachten over slordighe den van taxateurs geen reactie krijgen van wethouder A. Wieg man (financiën). Medio september uitte AOV/ünie 55+ in een brief aan Wiegman twijfels over de vakbekwaamheid van de taxateurs die door de ge meente op pad zijn gestuurd om de waarde te bepalen van enkele duizenden woningen. In alle ge vallen ging het om huizen waar van de bewoners/eigenaren be zwaar hadden aangetekend tegen de hoogte van de taxatie en de aanslag onroerenüe-zaakbelas- ting (ozb) die daarop was geba seerd. Volgens de ouderen bleef hun brief ondanks herhaald aan dringen op een reactie onbeant woord. „Onbeleefd, een ernstige tekortkoming," zegt C. Raaphorst-De Groot namens de gecombineerde ouderenpartij. AOV/Unie 55+ ergert zich aan de gehaaste wijze waarop de her taxateurs te werk gaan. Mevrouw Raaphorst: „We hebben het ge klokt. Vier minuten en dertig se conden. In zo weinig tijd weten ze hoeveel je huiswaard is. Ze vullen lukraak een formulier in. Schrij ven ook het keukenblok op dat na de officiële taxatiedatum is ge plaatst of de koekoek van de buur man, die ook van latere datum is. Dat mag helemaal niet, maar je moet er vooral niets van zeggen." AOV/Unie 55+ vraagt zich af of de gemeente zich er wel van heeft vergewist dat de taxateurs over de vereiste papieren beschikken. Veel bewoners voelen zich boven dien tekort gedaan omdat zy geen kopie krijgen van het taxatiever- slag. ofschoon zij daar wel om vra gen. Ergernis is er ook omdat de taxateurs hun komst niet aankon digen en zich volgens sommigen onbeleefd en ongeïnteresseerd gedragen. „Het is voor veel oude re mensen niet prettig als er zo maar iemand op de stoep staat die zegt dat hjj even komt taxeren," aldus mevrouw Raaphorst. De eerste reactie van wethouder Wiegman luidt dat de actie van de ouderenpartij wel te maken zal hebben met de komende gemeen teraadsverkiezingen. Vervolgens kondigt hij aan dat hy binnenkort met de ouderen rond de tafel gaat zitten om de gang van zaken rond de hertaxaties uitvoerig te bespre ken. Volgens de wethouder zyn er verschillende misverstandenn in het spel. Zo meent hy te weten dat de taxateurs wel degelijk hun komst van te voren aankondigen. Bij het gesprek zouden ook de taxateurs van het door de ge meente ingeschakelde bureau Kaft aanwezig moeten zijn. Wieg man bestrijdt dat deze taxateurs niet vakbekwaam zouden zyn: „Kafi taxeert voor vierhonderd Nederlandse gemeenten, je mag aannemen dat die mensen kennis van zaken hebben." Verder vindt de wethouder de kri tiek van de ouderenpartij op som mige punten onzorgvuldig gefor muleerd. „Ze hebben ons een lijstje met namen en adressen ge stuurd van mensen die klachten hebben over het optreden van de taxateurs, maar bij navraag is ons gebleken dat verschillende men sen op dat lijstje het helemaal niet op prijs stellen dat hun naam in dit verband wordt genoemd. Er staat ook een straatnaam op waar van wij nog nooit hebben ge hoord. Sermgenhof. Die hebben we helemaal niet in Schiedam." Hier wordt de wethouder echter door de feiten tegengesproken. Op de plattegrond van Schiedam is de Seringenhof gemakkelijk te vinden. Een straat met die naam ligt in tuindorp Kethel. Maassluis Op een avond over het vieren van veijaardagen en andere feesten, op 2 december in Nederland, konden ze onmo gelijk ontbreken. Dat deden ze dan ook niet. Sinterklaas en zwarte piet werden gisteravond - tijdens de bijeenkomst van het Intercultureel Vrouwennet werk (IVN) - als ware poparties ten onthaald. Iranese, Guatama- lese en Nederlandse vrouwen; allemaal wilden ze in het Caril lon in Maassluis met hun favo riete duo op de foto. Margret is Ierse en woont al der tig jaar in Nederland. Ze vindt het Sinterklaasfeest 'een beetje raar, maar toch ook wel grap pig'. „Toen ik het voor het eerst meemaakte, was ik er niet zo uitbundig over. Ik dacht ook dat het de kerstman was." Dat de vrouwen vanavond zijn bezocht door de goedheiligman vindt de Ierse een goede zaak. Als je vluchteling bent, wil je weieens wat anders, iets vro lijks. Het gaat ook meer om de saamhorigheid, dat ze niet weg geduwd worden. Juist daarvoor zijn deze avonden bedoeld." Gisteravond was het thema 'vie ren'. Enkele vrouwen vertelden hne in het land waar ?e vandaan komen verjaardagen of bruilof ten worden gevierd. Zoals Mari- am die uit de doeken deed dat men in haar geboorteland Sene gal eigenlijk niet aan veijaarda gen doet. Wel gevierd wordt de geboorte van een kind. „Eén week na de geboorte geven we de baby een naam en maken we met familie en kennissen een heel groot feest" Naast verjaardagen is in het Afrikaanse land -met name buiten de hoofdstad- ook het vieren van een zilveren bruiloft een onbekend fenomeen. Voor al de mannen die meerdere vrouwen hebben, zien dat niet zo zitten. „Ze gaan niet feesten want ze willen liever een andere jonge vrouw erbij," verklaart Mariam, In Guatamaia worden verjaar dagen wel gevierd. Jarige meis jes worden er, vertelt Lyda, om vijf uur 's ochtends wakker ge zongen door hun vader of hun vriend. En 's avonds is het groot feest. „Je gaat niet zomaar op vi site en krijgt er één koekj'e bij de koffie. Nee, de stoelen wor den aan de kant geschoven en iedereen gaat zingen en dan sen." Cadeaus zijn ook onderdeel van een verjaardag in Midden-Ame- rika. Vooral het inhuren van een bandje dat een soort serenade zingt, is bij de jarigen in trek. Lyda weet wel waarom: „Dat is lekker duur."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1