NS investeren miljoenen om op tijd te rijden it Grote kans op wilde acties openbaar vervoer Man opgepakt wegens bezit kinderporno Taxi's leggen Coolsingel plat 'Ze moeten me niet ten onrechte in een cel zetten'\ Oranje weer tegen België 01 Europees verbod op tabaksreclame Het baggerwonder van Boskalis w Digitaal Zelfbloedsuiker bekijken op de computer Cultuur Aandoenlijke iconen uit Syrië in Museum voor Volkenkunde Minder rangeerbewegingen, meer personeel Brandbrief integriteit gebaseerd op oud stuk Defensie wist van vernietiging van geheim inlichtingendossier Hamhurgse havensleper in Rotterdam Abonnee Service Opinie 6 Regio 9 e.v. Economie 15 e.v. - Sport 19 e.v. Digitaal 22 Cultuur 23 e.v. Barometer 26 RTV 27 Elliill8 f i Nummer 2057 I Vrijdag 5 december 1997 Westbiaak 180 3012 KN Rotterdam. 010-40044001 Rotterdams Dagblad Brussel Reclame voor sigaret ten, sigaren, pijp- en snuiftabak wordt op termijn verboden in alle landen van de Europese Unie. Kranten en weekbladen krijgen vier jaar de tijd om het gevoelige verlies aan advertentie-inkom sten op te vangen; de organisato ren van gesponsorde sportieve en cullureie evenementen maximaal vijfjaar. De Formule-1 races krij gen acht jaar respijt, zo hebben de Europese ministers van Volksge zondheid gisteren na uren verga deren besloten. Die ruime over gangstermijn dient ook om de ta baksindustrie enigszins te ont zien. ZW 4 Zie ook weerbericht op pagina 26 Den Haag Wilde stakingen in het open baar vervoer zijn niet meer tegen te hou den. Het kort geding dat gisteren diende voor de rechtbank in Den Haag heeft de stemming onder de personeel van de re gionale vervoersbedrijven in de noordelij ke provincies niet verbeterd. Niet alleen omdat de uitspraak van de president van de rechtbank lang op zich laat wachten, ook omdat de landsadvo caat, J. de WIjkersiooth, betoogde dat de Vervoersbonden FNV en CNV aan het ver keerde adres waren. De bonden eisen dat de aanbestedingen, waarin delen van het openbaar vervoer worden overgenomen door particuliere bedrijven, worden afge last. De president van de rechtbank wil pas op 11 december uitspraak doen. Te Iaat, me nen velen, temeer daar de eerste aanbe stedingen in het noord-Nederland al op 8 december een feit zijn. „Spontane acties zijn niet langer uit te sluiten. Op een gege ven moment houdt het geduld op. We zijn vorige week bij het provinciebestuur ge weest. Daar zeiden ze: je moet bij de mi nister wezen. Nu zegt de minister: je moet bij Gedeputeerde Staten wezen. Wie jokt er nou? 2y of de landsadvocaat?" vraagt een woordvoerder van de FNV zich af. Door Ron Kragten ^afhankelijk Bondscoach Guus Hiddink is tevreden met de loting voor het Nederlands voetbalelftal. FotoCor Mukler/ANP Utrecht— De Nederlandse Spoorwegen willen de komende jaren telkens 50 miljoen gulden extra investeren om de tremen beter op tijd te laten rijden. De punctualiteit van het reizi gers- en goederenvervoer is volgens een spe ciale stuurgroep onder leiding van NS-top- man R. den Besten sinds het vooijaar te veel achteruit Rotterdam De politie van Rot terdam heeft een 53-jarige man gearresteerd die enkele duizen den digitale foto's met kinderpor no in zijn computer had. De poli tie kwam de man op het spoor na dat een medewerker van een Rot terdams computerbedrijf kinder porno had ontdekt op een compu ter die de verdachte ter reparatie had aangeboden. Tijdens een huiszoeking bij de man werden enkele honderden videobanden, vermoedelijk even eens met kinderporno, in beslag genomen. Of de man zyn materi aal ook aanbood op bijvoorbeeld Internet, is niet bekend. Nage- gaa n wordt of hij materiaal uitwis selde met anderen. De man komt uit de zogenoemde B3hoek (Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk). De po litie wil om privacyredenen niet bekendmaken waar hij precies woont. Hij wordt vandaag voorge leid aan de officier van justitie. De Europese ministers van Justi tie en Binnenlandse Zaken kwa men gisteren overeen het taken pakket van Europol, de Europese politieorganisatie in Den Haag, uitte breiden. Europol mag straks optreden tegen kinderporno. Ongeveer honderd Rotterdamse taxi chauf fers hebben gisteren actie gevoerd tegen het beleid van minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat. Nadat ze voor fiies hadden gezorgd op de snelwegen rond Rot terdam, gingen ze naar de Ccolslnge! waar ze hun schoen zetten bij het stadhuis. De chauffeurs protesteerden tegen de plan nen van Jorritsma om het taxivervoer vrij te laten. Zie ook pagina 3. Fota Gees Kiiipar/Rottertfa/ns Dagblad RotterdamBurgemeester Peper heeft zijn 'brandbrief aan minis ter Dijkstal (Binnenlandse Za ken) over integriteit in het re giokorps Rotterdam-Rijnmond mede gebaseerd op een onder zoek, dat voormalig korpschef Brinkman hem in april 'terloops' heeft overhandigd. Dat heeft de huidige korpschef, B, Lutken, gisteren bevestigd. Dit 'ernstige' rapport was al in de zo mer van 1996 gemaakt, maar pas bijna r m jaar later in handen van Peper gekomen. Die lichtte daar op hoofdofficier van Justitie mr. L. de Wit en de ministers Dijkstal en Sorf drager in. In de uitgelekte, bijbehorende brief sprak de burgemeester zijn zorg uit over de integriteit binnen het regiokorps. Zie ook commentaar pagina 3 en pagina Rotterdam Door Jan Rozendaal SchiedamDe Schiedammer die woensdag de sociale dienst in zijn woonplaats in rep en roer bracht door te 'dreigen' met twee zure bommen, is weer op vrije voeten. Maar dat gebeurde niet nadat hij ook zijn sporen naliet in het politiebureau, waar hij brand stichtte in zijn cel. Het hele cel lencomplex stond zwart van de rook. „Ja," zegt de persoon in kwestie, Dick de Jonge, „ze moeten me niet ten onrechte in een cel zet ten." Hij had ze nog zo gewaar schuwd, zegt ie. „Toen ze me aan het fouilleren wai en zei ik nog te gen die officier van justitie die er bij zat: volgens mij doen ze het niet goed. 'Laat dat maar aan hun over', kreeg ik als antwoord. Nou, mij best dacht ik, wetende dat ik een aansteker in m'n zak had. Die heb ik mee naar binnen ge smokkeld en daarmee heb ik toen het toiletpapier en nog wat spulletjes in de brand gestoken," Daarna is hij op vrijwillige basis naar Joris gebracht, het psychia trisch centrum in Schiedam. „Maar ja, ik ben natuurlijk niet gek. Dat hadden die twee psychi aters na vijf minuten ook wel door." En zo stond De Jonge, een door een ernstig ongeluk afgekeurde vrachtwagenchauffeur, aan het begin van de avond weer op straat Zonder woning, 2onder geld. Het verhaal van De Jonge: „Ik woonde op kamers aan de Lange Haven (in Schiedam, red.}. Daar ben ik een keer neergesto ken door iemand die daar ook woont Die gozer gooide elke keer mijn was op de vuilniszakken en daar heb ik een keer wat van ge zegd. Hij heeft me toen neerge stoken en gedreigd dat hij dat nog wel eens een keer zou doen. Het is iemand die ook al eens ie mand anders heeft gestoken en bovendien de sleutel van mijn kamer heeft. Je snapt dus wel dat ik weg wilde. Ik ben toen op zoek gegaan naar een nieuwe woon ruimte. Die heb ik per 28 decem ber gevonden. En toen zei de sociale dienst van de week opeens dat ik geen uit kering meer kreeg, omdat ik geen vast adres meer heb. Ik wist niet meer wat ik moest doen en heb toen die ludieke actie met die zure bommen verzonnen. Om die mensen van de sociale dienst te laten voelen wat het betekent om bedreigd te worden. Nee, spijt heb ik er niet van. Het ging mij om de reactie." Hardhandig Een lastige jongen is ie niet, zegt De Jonge. „In principe juist niet. Maar als ze me dwars gaan zitten en onterecht in een cel zetten, dan heb ik er alles voor over om vrij te komen. Maar niet op de persoon. Kijk, toen die agenten mij in de boeien sloegen, ging het er best hardhandig aan toe. Maar goed, daar heb ik geen proble men mee. Zo is het leven,"1 Na de hele avond over straat te hebben gezworven meldde De Jonge zich vannacht weer aan het politiebureau. Met de vraag om een plekje. „Ik ben over een paar dagen jarig en had er eigenlijk op gehoopt om m die cel m'n ver jaardag te kunnen vieren," had hij eerder op de avond verteld. „Verder heb ik natuurlijk niks." Maar de politie zit niet op derge lijk kostgangers te wachten, blijkt uit de woorden van een woordvoerder. „We hebben over legd met het Riagg, maar er was geen aanleiding om hem in bewa ring te stellen Toen hebben we hem naar het Leger des Heiis in Rotterdam gebracht." Door Cees van der Laan en Hans Leber Op dit moment rijdt dagelijks nog slechts 83 procent van alle ongeveer 45DÖ treinen op tijd. Op sommige trajecten in de Randstad ligt dit cijfer aanzienlijk la ger. Op druk bereden trajecten zoals dat tussen Utrecht en Amsterdam hoeft er maar één trein ver traging op te lopen of een groot aantal volgende trei nen raakt ook achter op schema. In een speciaal handvest garanderen de NS de reizigers dat 87 pro cent van de treinen op tijd moet rijden. Imago Om te voorkomen dat het aantal vertragingen nog verder oploopt en imago en rendement van vooral het reizigersbednjf van de NS te zeer onder druk ko men te staan, is het de bedoeling dat het aantal ran geerbewegingen met materieel fors wordt terugge bracht. Veel treinen zullen daarom in de daluren de zelfde lengte houden als in de spits._ Dienstroosters NS Reizigers wil verder onder meer de dienstroosters van ma chinisten en conducteurs zo aan passen dat ze meer tijd hebben om van de ene op de andere trein over te stappen. Nu moeten soms treinen op knooppunten wachten omdat het personeel dat dienst doet op een vertraagde trein nog niet is gearriveerd. Op de meest kritieke knooppunten wordt extra personeel achter de hand gehou den om de diensten van vertraag de machinisten en conducteurs over te nemen. NS Materieel gaat bekijken of het intercity-materieel, dat veel moet worden gekoppeld en ontkoppeld, minder storingsgevoelig kan wor den gemaakt. Met name in Utrecht, Amersfoort en Zwolle zorgen deze treinen nu voor pro blemen. Zo nodig komen er extra itoringsmonteurs om problemen sne'i te kunnen verhelpen. De NS willen verder de overheid vragen minder druk te zetten ach ter de uitvoering van grote infra structurele werken. Die werk zaamheden dragen voor een be langrijk deel bij aan de vertragin gen. Met name Schiphol, Hoofd dorp, Amersfoort en Arnhem zijn op dit moment knelpunten, waar veel vertragingen ontstaan door werk aan de rails. Verkcersinformanten Om de informatievoorziening aan de reizigers te verbeteren is NS verkeersleiding begonnen met het aanstellen van regionale ver- .keersinformanten. Bij verstorin gen van de dienstregeling zitten zij speciaal klaar om personeel op gestrande treinen van informatie te voorzien, zodat reizigers goed kunnen worden ingelicht. Voor heen moesten treindienstleiders die taak vervuilen. Zij hebben echter op het moment dat het treinverkeer m de war loopt de handen vol met het bijsturen. Boete NS Railinfrabeheer stelt een on derzoek m naar de mogelijkheden om stonngen sneller te verhel pen. Daarbij wordt onder meer bo nus/malussysteem ingevoerd voor spooraannemers. Aanne mers die goed presteren worden extra beloond. Zij die slecht werk leveien moeten daarvoor een boe te betalen Zie ook pagina 5 MarseilleNederland en België lijken met elkaar getrouwd. PSV-speler en international Jaap Stam kon niet anders concluderen na de loting voor het wereldkampioenschap voetbal, volgend jaar juni en juli in Frankrijk. Beide landen weiden met Mexico en Zuid-Korea in groep E ingedeeld. „Weer die Hollanders!" riep Feyenoord-verdedi- ger en Belg Geoffrey Claeys in een eerste reactie. Teamgenoot en Oranje-klant Giovanni van Bronckhorst was tevreden met de loting. „We hadden het zwaarder kunnen treffen," Bondscoach Guus Hiddink waakte voor een te ge makzuchtige houding; zeker ten opzichte van de Belgen. „In de kwalificatie hebben we ze twee keer vrij stevig opzij gezet. Ik kan me voorstellen dat bij hen revanehegevoelens leven. Vier jaar ge leden, op de WK in de Verenigde Staten, speelden we ook tegen de Belgen. We verloren, als ik het me goed herinner." Het Nederlands elftal begint het toernooi op 13 ju ni om 21.00 uur met de wedstrijd tegen België in Stade de France in Saint-Denis. Op 20 juni volgt om 21.00 uur de ontmoeting met Zuid-Korea. De wedstrijd tegen Mexico staat op 25 juni om 16,00 uur in St. Etienne op het programma. Zie ook pagina 20 en 21 Den Haag Het ministerie van Defensie heeft afgelopen jaren nagelaten in te grijpen in het ar chiefbeheer van de Militaire In lichtingendienst (MID), Defensie wist in 1995 al dat geheime dos siers van de MID 'oneigenlijk wer den vernietigd' en dat medewer kers zich 'niet hielden aan de richtlijnen van het ministerie'. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie zelf, dat eind '95 en begin '96 by de MID werd uitge voerd, Het Defensie Archieven-, Registratie- en Informatiecen trum (DARIC) stelde toen in een kritisch rapport vast dat de MID in de jaren na 1992 doorging met het vernietigen van archiefbe scheiden, terwijl de dienst in 1992 de Kamer had beloofd geen ar chieven op te zullen ruimen. Na een nieuw kritisch rapport, dit maal van de algemeen rijksarchi varis, werden weer maatregelen genomen om misstanden uit de weg te ruimen, aldus een defen siewoordvoerder. Uit het rapport van de rijksarchi varis blijkt dat het archiefbeheer van de MID een rommeltje was. Archiefmateriaal was ongeor dend, personeel was niet ge schoold. In een verhuisdoos met cursusmateriaal werd een micro film aangetroffen waarop een compleet archief stond van een onderdeel van een Inlichtingen- dienst. Zie ook pagina 3 Hamburg—De Hamburgse rederij Fairplay heeft voor de vier sche pen, waarmee zij op 1 januari in de Rotterdamse haven sleepdien sten begint, acht Rotterdamse ka piteins geworven. Zy assisteren de Duitse bemanningen van de Hamburgse slepers. De Rotter damse kapiteins krijgen over en kele maanden het commando over vier nieuwe slepers van Fair play. Zij hebben in het recente verleden allen voor Smit Haven sleepdiensten gevaren. Zie ook pagina 15 Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16,30 uur Telefoon: 010-4004 444 710981 15863

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1