I porti o p Gunda Niemann tegen de rest Broek van Frank de Boer zakt af van de premier A 0 Specialisten op de mijl willen rust Nico de Borst loopt ook naar Volendam Thomas en De Jong opgelucht na sterk optreden in Heerenveen Derde Olympische nominatie Postma Grensrechter tegen Jalink: 'Ik mag niet vlaggen. Schoonvader 'Ritsma heeft zich niet kapot gereden' Ba|na Politie schenkt wedstrijdbal Rotterdams Dagblad Maandag 8 december 1997 Door Gijs van Oosten Heerenveen Het is in het nieuwe tijdperk van het schaatsen inmiddels goed gebruik de schouders op te halen voor een wereldrecord. Gunda Nie mann haastte zich zaterdag in Heerenveen te zeggen dat haar prestatie op de 3000 meter (4.07,80) 'qua tijd niet zo heel veel voorstelde'. Natuurlijk, ze was buitengewoon gelukkig. "Maar tegenwoordig is een wereldrecord maar een wereldrecord', zo ongeveer luidde het laconieke oordeel van de Duitse kampioene. Niemann, inmiddels zeker van Een wereldrecord is momenteel niet meer dan een lichttijd voor de ontketende klapschaatsgene ratie, „Als sporter geniet ik hier van, maar ik ben vooral blij dat ik weer pijnvrij kan schaatsen," zei Heerenveen Natuurlijk was Henk Gemser blij met de pres taties van 'zijn1; Gianni Rom- me en Jan Bos. Maar hy tem perde de vreugde, wijzend op vierde in 6.35,88. „Want Rits- ma heeft zich hier zeker niet kapot gereden." Ritsma reed een hoogst regel matige race, die zowaar na een kleine vier kilometer ook in de buurt van Koss' magische tijd- kwam. „Daamaheb ik de ron detijden iets laten oplopen om mTn benen te sparen." s 5 Of het een spel was, werd Site-' ma gevraagd. „Ach, iedereen heeft toch zijn eigen voorberei ding op de Spelen? Straks irr Nagano gaat het er echt om." Of de Japanners daö een spel letje speelden? De drie speda- listen'Noake, Aoyanagi en Shi- rahata. eindigden alsl4e, 15e"/ en 3 6e, waardoor Japan naarde B-groep degradeert:'Ritsma:, Jk begreep van Shirahata dat ditkomtze^l^.uitdeO|ymi-i pische "Srelemzynin Hun ei-" gen land," aldus Ritsitia dié na zijn 6.35,89 (eenpj.)nueerste; staat op de eeuwigewereld- ranglijst bij de allroupders.< kwalificatie voor de Olympische 1500,3000 en 5000 m. „Het gaat erom in de wedstrijd de vorm en het gevoel met het ijs te vinden. Wat dat betreft heb ik een zeer goed weekeinde gehad. Alles past in de opbouw naar Nagano." Niemann onderging in april de derde kijkoperatie aan haar knie, als gevolg van een surfongeluk. Ze moest vervolgens drie maan den rust houden. Maar de trai ningsachterstand en de nog altijd aanwezige kleine lichamelijke on gemakken beletten haar niet een wereldrecord op de drie kilometer te rijden. Het plaatst de euforie in perspectief. In het vrouwenschaatsen staat al leen nog het 'oude' wereldrecord op de 5000 m (Niemann, 7.03,26 uit 1994) overeind; maar die af stand is dit seizoen nog niet verre den. In de voorbije weken zijn de tijden op de 500,1000 en 1500 m door Catriona LeMay en Chris Witty in Calgary scherper gesteld. Niemann voorzag zaterdagmid dag de toptijd op de 30GO m van een nieuw likje verf; 4.07,80. Het oude record (maart '94, Calgaiy) gereden op conventionele ijzers, stond ook al op naam van de Duit se: 4.09,32. Het had in Heeren veen zelfs nog harder gekund, als Claudia Pechstein haar niet op de laatste kruising had gehinderd. Op de 1500 m kon Niemann giste ren de prestatie van LeMay (1.57,87) van een week eerder in Calgary (nog) niet overtreffen. De 31-jarige Erftutse kwam wel in de buurt, ue wereldkampioene all round klokte op de schaatsmijl de tweede tijd ooit: 1.58,32. Onder wijl werd de magische tijd van Ka rin Kania (1.59,30; Medeo, maart '86) verder in de vergetelheid ge- Gunda Niemann met schaal en knuffels na haar wereld record op de 1500 m. Foto Jerty Lampen/Reu ters Heerenveen Ids Postma heeft gisteravond zijn derde nomina tie voor de Olympische Winter spelen in de wacht gesleept. Zijn 6.34,86 minuten op de vijf kilo meter bleek de derde tijd van de dag, achter Gianni Romme en Bob de Jong, maar voor Rintje Ritsma. Postma was zelfs sneller dan het tot gisteren bestaande wereldrecord van Joharrn Olav Kbss (6.34,98). Overigens is die nominatie nog niet officieel. De commissie drukt. Het gat dat Niemann met de Nederlandse schaatssters slaat, wordt met name op de 1500 m met de week groter. Marianne Timmer (2.02,65) moest gister middag - evenals Annamarie Tho mas en Tonny de Jong - in 'een niet perfecte race' meer dan vier seconden toegeven. Een schrale kernploegen maakt de nieuwe nominaties pas bekend na de volgende WB-wedstrijden, ko mend weekeind in het Noorse Hamar. Postma verschijnt daar niet aan de start,Maar zijn tijd van vanavond is eigenlijk een halve nominatie," zei Jan van Hout namens de commissie kernploegen. Postma reed gisteravond in dit B- groep vanwege een povere vijf kilometer vorige week in Berlijn, waar hij negentiende werd in troost is dat Niemanns landgeno- tes Pechstein, Adeberg en Friesinger haar ook al niet meer kunnen bijhouden. „Ik vind mijn tijd niet slecht," meende Timmer, „maar als ik naar Niemann kijk, waag ik me af of we wel goed trai nen." Thomas heeft het in de laatste an- 6.51,01, „Ik ben hier onvoorstel baar blij mee," reageerde Post ma, „nog blijer dan met het we reldrecord op de 1500 meter, vo rige week in Berlijn." Eerder al dwong Postma een no minatie af op de 1500 m en de 10 km. Hij wil ook deelnemen aan de Olympische 'duizend'. Afhan kelijk van het NK afstanden zal hij besluiten of hij meedoet aan het EK-allround, begin januari in Finland. derhalfjaar vooral druk met zich zelf gehad en kan zich daarom 'niet meer druk maken over pres taties van anderen', ook niet van Niemann dus. Twee weken terug zat Thomas nog in zak en as. Ze vreesde, tijdens een verblijf met de sprintploeg van Mueller in Noord-Amerika, het schaatsen te Heerenveen "Wereldrecords- Wie kan er nog sneller op de 'mijl' dan de 1.49,07 van Kevin Overland? De Nederlandse schaatstop past liever even. Ve len laten de WB-wedstrijd van komend weekeinde in Hamar schieten. Zaterdag reikte niemand in Heerenveen tot het wereldre cord, maar, als kwam Rintje Ritsma wel in de buurt (1.49,58). Een toptyd, die een afdoende motivatie is voor de Fries om als een van de weinigen wel naar Hamar af te reizen. ,Jk wil in een wedstrijdritme blijven," zei hij. „Als ik niet naar Noorwegen ga, had ik elders een wedstrijd gereden. Bovendien, ik pak zondagavond alweer het vliegtuig naar huis. En dan heb ik nog voldoende tijd om me voor te bereiden op de NK." Dat NK is voor iedere Hollander de drijfveer om in deze fase van het seizoen al te excelleren. Bjj de afstandskampioenschappen worden de startbewijzen voor de OS verdeeld. Hamar komt voor de allrounders Ids Postma en Martin Hersman daarom onge legen. Ze hebben rust nodig. Postma werd zaterdag tweede achter Ritsma in 1.49,84, Hers man vierde in 1.51,05. Ook prominente leden uit de sprintploeg zoals Marianne Tim mer, Erben Wennemars en Jan Bos, blijven thuis. Bos werd op de 1500 m derde in 1.50,35, Wen nemars deed buiten mededin ging mee, maar zette toch de vierde tijd van de dag neer, zijn verleerd. Maar terug bij kem- ploegcoach Sijtje van der Lende en vriend Bart Veldkamp was het gevecht met de klapschaatsen voor de Friese boerendochter van de ene op de andere dag al geen thema meer. Van der Lende: „In Calgaiy was er niemand om haar techniek met de klapschaats te corrigeren." Thomas: „Het gaat elke week be ter. Zo kom ik er vanzelf weer bij. Ik heb gewoon veel wedstrijden nodig." Tonny de Jong toonde zich van de Nederlandse vrouwen nog het meest opgelucht na haar tweede plaats op de 3000 m, in een per soonlijk record van 4.12,36. Ze was bijna tien seconden sneller dan vorige week in Berlijn. Carla Zijlstra - vijfde in 4.14,71 - trekt 1.50,73, Hü reed op zijn nieuwe schaatsen zelfs drie ronden lang onder het verse wereldrecord van de Canadees Overland. „Mm vorige schaatsen waren na vijf maanden versleten." Met zijn tijd dwong de rijder uit Dalfsen een officieuze nomina tie voor Nagano af. Wennemars heeft al een nominatie voor de 500 en 1000 m op zak. Als hij op het NK over twee weken bij de eerste twee eindigtopde 15QÖm, kwalificeert hij zich voor die af stand voor Nagano.,Jk denk dat de mensen van het NOC*NSF nu wei hebben gezien dat ik mee kan komen." De tijden van de Nederlanders op de schaatsmijl waren voor Bos een bevestiging dat Oranje deze winter de dienst zal uitma ken. „Ik verwacht niet dat de buitenlanders iets terug zullen doen. Je ziet een Marshall bij voorbeeld zoveel slechter rijden dan in Calgary. En Sondral viel me ook zwaar tegen." Niet iedereen droomde mee met Bos. „Ik denk niet dat de jon gens die van over de plas ko men, op achterstand staan," zei Ritsma's coach Wopke de Vegt. „Het heeft met de reis te maken, die ze net hebben gemaakt." Dat denkt Ritsma zelf ook.„Als KC Boutiette een keer gewend is aan de klapschaats, zal hij echt sneller worden." „En Spndral," zegt De Vegt, „is iemand die ver- stoppertje speelt" Sdndral reali seerde de zesde tijd, 1.51,19, en dwong daarmee een ticket voor Nagano af. helemaal haar eigen plan richting Nagano. Zijlstra, die in deze fase het accent legt op zware trainings- arbeid, reed in Heerenveen 'voor zichtig.'. „Ik heb er niets aan om me hier op te blazen. Ik wil mijn races vlak rijden en mijn techniek de kans geven. Vrij rustig gaat het toch hard." Of ze Niemann dit seizoen kan benaderen? Zijlstra, kalm en vol vertrouwen: „Ik hoef niet on der te doen voor Niemann of Pechstein. Ik sluit niet uit dat 4.07 ook binnen mijn bereik ligt." Het wereldrecord zal volgens de Groningse pas rond de vier minu- tengrens tot rust komen. De top tijd van Niemann is in dal op2icht maar een begin. Een tijd om ei genlijk de schouders er bij op te halen. Moet kunnen „Een pan de participanten. - ik noemgeennaam-heeftmeafge- lopen voorjaar bedankt voor m'noppositie.Andershad'tvol- kost." Jonen van den Herik over Sport? in VARA TV Magazine „Ik weet precies welke spitsen welenwelkenognooittegenmij hebben gescoord. Dat hou ik bij. ja. En ik unl er dan ook zo veel mogelijk op die nul houden. Vind ik echt mooi als dat lukt UIrich van Gobbel in VARATV Magazine „Soms vragen ze aan mij urie nu emechtegoedetmineris. Ikken er eigenlijk maar een. Ernst Happel. Hij hadsuccesbijclubs ais ADO, Feyenoord, HSV, FC BruggeStandard Luik, Tirol en Harelbeke. Overal waar hij werkte,behalve inSetnllaïnaar daar vond hij het te warm, won hij prijzen. Dat is toch wat an ders da?i alleen kampioen wor den met Ajax of Barcelona. Wim van Hanegera in de Ca- nal+ Gids „Vroeger, in de grote tijd van Ajax, ben ik naar een paar prachtige wedstrijden geweest. Toen was er nog geen gedonder omheen. Je gaat toch niet met je kinderen tussen de geioeldple- gerszitten? Of, zoals in de Arena, tussen mensen die schaaltjes eten staan te veroberen en af en toe eenblikophetveldwerpentus- sen het zaken doen." Schrijver en beeldhouwer Jan Wolkers in Voetbalmagazine „Het oude Ajax-stodton was prachtig, maar de Arena doet mij denken aan een ijzeren long. Voetbal is van oorsprong een smerigesport.Altijdinderegen, inde modder... EndanzHtendaarmensenheer- lijkophetjluweel oestersteeten, Van mij mogen ze oesters eten hoor, maarlatenzehetdandoen in de Oesterbar op tiet Leidse- plein. Bevind datje in een voet balstadion naar voetbal moet kijken." NogmaalsJan Wolkers in Voet- Neeriands topvoetballers wil len minder belasting betalen, en ze zijn van plan dat voorstel bin nenkort in te dienen bij de staats secretaris van Financiën, Ver meend. Het was een prachtige po litieke voorzet, die door premier Kok vrijdag jl simpel werd inge kopt. blaar de topvoetballers zijn woedend over het politieke ant woord. Frank de Boer, internatio nal en aanvoerder van Oranje, riep zelfs: „Zo'n antwoord, daar zakt mijn broek toch echt van af." De internationals, commercieel verenigd in Team Holland, moe ten nu zestig procent belasting betalen over hun verdiensten. Ze zitten, als grootverdieners, in de hoogste belastinggroep. Voor de buitenlanders is er een andere re geling; zij betalen sinds een paar jaar 35 procent belasting. Dét nu willen de Nederlanders ook. Kok reageerde vrijdag op het proefballonnetje van de spelers: de premier hoonde het voorstel weg. Voetballers leven toch niet aan de rand van de armoe? En als er ergens minder belasting moet worden betaald, denkt de pre mier, dan graag 'door mensen die echt aan de onderkant zitten.' Kok scoort, de voetballers versla gen. En woedend. Frank de Boer: „Hij moet de vraag verkeerd heb- Nico Jalink wond zich vorige week maandag met Sparta 2 te gen Ajax 2 (2-3) enorm op over de grensrechter, die volgens hem had moeten zien dat een overtre ding niet binnen, maar ver buiten Sparta's strafschopgebied plaats vond, Ajax 2 kreeg er een straf schop door toegewezen. Na de wedstrijd ging Jalink nog even verhaal halen bij de grens rechter. Jalink: „Waarom vlagde je niet, toen je zag dat die overtreding buiten de zestien was?" Grensrechter: „De mag niet vlag gen." Jalink tegen de scheidsrechter: „Waarom mag hij niet vlaggen?" Scheidsrechter: „Hij mag wèl vlaggen." Jalink tegen de grens: „Waarom vlagde je dan niet?" De grens: „Ik mag alleen maar vlaggen voor uitbal en buiten spel." Toen gaf Nico Jalink het op... Heeft Sparta-trainer Hans van der Zee eindelijk een passende re genjas, toonde hij woensdag bh RKC een sprekende gelijkenis met een Michelin-mannetje. As sistent Adri van Tiggelen; „Hy droeg twee trainingsjacks onder die regenjas. Zal hij wel weer om een ruimere gaan vragen." Sparta's trainer kreeg zaterdag- Hans van der Zee: „Hebben jullie voor Antolne van der Unden ook een regenjas?" Foto Fred Emst/cor Vos avond een boete van 25 gulden op gelegd. Elftalleider Puck de Vries had de stropdas van Van der Zee, die hij was vergeten, in zijn tas ge stopt, waardoor deze 'ongekleed' naar Breda moest afreizen. Sparta's clubarts Casper van Eijck overweegt de enkel vèn Alf- ons Groenendijk een weekje extra in het gips te zetten. „Zonder hem hebben we nog niet verloren," zegt Van Eijck, „en dat willen we graag zo houden." Diezelfde Van Eijck tegen Mar- tien Vreijsen, NAC's manager technische zaken, over Nico Ja link, die bij Sparta op huurbasis speelt, terwijl NAC een gedeelte van diens salaris betaalt: „Kun nen wij niet nóg wat spelers van jullie op deze basis lenen?" Ook aanwezig Aad Brox, oud honkballer van Feyenoord en de zoon van. „Voor het eerst bij NAC," aldus de in Brabant woon achtige zoon van oud-Feyenoord- manager Guus (80). „Want ik ga nog altijd met die ouwe naar Feye noord. Al moet ik hem wel eens meeslepen, als hij weer eens een pijntje hier of daar voelt." Scheidsrechter Luinge wendde zich halverwege de eerste helft tot Sparta's aanvoerder Dennis de Nooijer, toen het NAC-vak zich in koor verlaagde tot het volgende chanson: 'De vader van De Nooij er is een pooier.' Dennis: .JUtinge vroeg of ik er last van had. Nee hoor, zei ik, daar trek ik me niets van aan." ben begrepen, dat kan niet an ders, Je mag van de minister-pre sident toch wel een bepaald denk vermogen verwachten? Hier zakt m'n broek van af." De Boer wil het nog wel een keer uitleggen. „Kok zei: die voetbal lers gaan nu toch ook al naar het buitenland? Hij snapt het niet Wij zijn nu nog hier. Alleen wordt het verschil steeds groter. Wat wij hier bruto vangen, kunnen we over de grens netto krijgen. Dan praat je over verschillen van twee, drie miljoen gulden per jaar. Waarom gaat Cocu weg? Omdat hij meer kan verdienen, simpel. De Nederlandse toppers zullen vertrekken, er lopen straks alleen nog maar buitenlanders hier op de velden," In Den Haag worden zulke teksten snel uitgelegd als 'discriminatie'. De Boer: „Nee, wy worden nu gediscrimineerd. De buitenlanders betalen minder be lasting dan wij." D&t had de voor zet naar de politiek moeten zijn: de ongelijkheid. In Frankrijk, weet de aanvoerder van Oranje, bestaat sinds kort een 'artiestenregeling'. Voetballers, zangers, acteurs, entertainers be talen daar minder belasting om ze voor het land te behouden, om het cultuurgoed te bewaren. In Ne derland bestaat een dergelijke uitzonderingspositie alleen voor een beperkte groep buitenlandse specialisten als artsen. In Italië, weet Frank de Boer ook, daar moet je juist heel veel verdie nen. „Daar ben je verplicht om in een hele dure Mercedes rond te rijden. Anders vragen de mensen zich af of de club de spelers soms onderbetaald. Maar dit hier, deze heisa is weer typisch Neder lands." Sparta-supporter en erkend 'marathonvreter' Nico de Borst wilzijn huzarenstukje 'Het Kas-, teel-Nieuw Galgenwaard als be nefietloop' (ongeveer 60 km) gaan. overtreffen. Op 8 maart aanstaande, de dag van Volen- dam-Sparta, zal de veertigjarige Capellenaar vanuit Spangen starten voor eenvoetreis naar het Veronica Stadion in het Noord-Hollandse patingdoip van welgeteld 107 kilometer. An dermaal met als - doelstelling geld in te zamelen voor de Stich ting Breath, die zich inzet voor hulp aan het Polanki Kinderzie kenhuis in het Poolse Gdansk. Dichter by huis blijvend organi seren De Borst en Cie, die dit jaar al ongeveer 40.000 gulden inzamelden, komende vrijdag avond in .de Remonstrantse Kerk aan het Museumplein een" benefietconcert. Vijf muziek groepen verlenen geheel belan- genloos hun medewerking: het Rotte's Mannenkoor, het Maas- stedelijk Meisjeskoor, hetMaas- stedelijk Jongenskoor, het Poti- 1 tie-Orkest Rotterdam Rijnmond en het uit Warschau afkomstige kwintet II Canto da Camera. In de kerk zijn 609 plaatsen be schikbaar. Breath reserveert daarvan een aantal voor uitge nodigde bejaarden wonende-in verzorgingstehuizen. Kaarten kosten 25 gulden, aanvang is om 20.00 uur. DE SCHOONVADER VAN Ronald de Boer wil géén schoonvader van Ronald de Boer genoemd worden, omdat hij een eigen naam heeft - Cohen, een eigen identiteit en eigen idee- en. De schoonvader van Ronald de Boer is zozeer geheel zichzelf dat hij dat schoonvaderschap 't liefst zou ontkennen, ware het niet dat dit natuurlijk 'n beetje moeilijk is als je erbij de Staat der Nederlanden 25% extra fiscaal voordeel doorheen wil jassen ten gunste van die schoonzoon. Nu weet ik wel dat de schoonva der van Ronald de Boer dit voor deel óók wil voor het broertje van zijn schoonzoon en dat in hun bei der slipstream vervolgens alle Oranjespelers moeten kunnen meeprofiteren, maar u maakt mij niet wijs dat de schoonvader van Ronald de Boer zich óók zo heb ben uitgesloofd als zijn dochter met een adjunct-comnues van de gemeentesecretarie was thuis ge komen. Ik snap dus die ontkenning met. Zeg dan gewoon: ik vind die goser aardig en ik ga hem in het vervolg helpen z'n pincode uit z'n hoofd te leren. Zo'n onvoorwaardelijke houding vind ik beter en duidelij ker dan de manier waarop hij zich nu in alle bochten wnngt om ie dereen ervan te overtuigen dat hij zich gewetensvol het lot van alle spelers van Oranje heeft aange trokken. Nu we dat hebben afgesproken, het volgende. De schoonvader van Ronald de Boer wil dat de be tere Nederlandse voetballers die in Nederland voetballen net zo veel belasting gaan betalen als de hier spelende betere buitenlandse voetballers. Geen zestig procent, maar vijfendertig. Het gaat hem daarbij vooral om het gelijkheids beginsel en hij voegt er vervol gens waarschuwend aan toe dat als de betere Nederlandse voet ballers 60% zullen moeten blijven betalendat ze dan op den duur al lemaal aan hun kuierlatten zullen trekken naar landen waar wel te gennatuurlijke bedragen kunnen worden verdiend. Laat ik nu veel minder tegen zijn initiatief zijn dan ik wellicht zou moeten zijn. Maar ik zal dat ook uitleggen. Misschien zegt u dan: van die kant had ik 't nog nooit be keken. Cohen is vader en hij is grootva der. Die man wil dus niks liever dan dat zijn dochter dicht bij hem in de buurt blijft Bovendien is hij voetballiefhebber. Het ergste wat hij denkt dat er kan gaan gebeu ren, is dat tussen nu en twee jaar alle Oranjespelers in het buiten land spelen en dat wij hier, als achterblijvers, genoegen moeten nemen met een lager echelon. Dat willen we niet. Dus wat doen we? We huren buitenlanders in uit economisch zwakke landen en zo dra we hen liefhebben en inzicht hebben gegeven in wat er in Ita lië, Spanje en Engeland allemaal zwart te realiseren is, en zij boven al doorhebben dat geld verdienen in Nederland vooral heel vies is, dan volgen ook zij onmiddellijk de route naar het grote geld. En dan kan Wim Kok wel zeggen dat we ze allemaal gezellig in Frankrijk weer terug zien, maar laat hij dan ook eens uitleggen waarom de betere buitenlanders op aanvrage wel 35% belasting mogen betalen en de betere Ne derlanders niet. Misschien snap ik het dan ook. Met het schenken van de wed strijdbal deed de Rotterdamse po litie gisteren iets terug voor de overlast die zij - of liever de sup porters van ADO Den Haag - het bestuur en met name directeur Si mon Kelder van Excelsior de afge lopen dagen had bezorgd. Voor het duel op Woudestein mochten geen kaarten worden verkocht. Toegang hadden alleen de zeven honderd seizoenkaarthouders van Excelsior en tweehonderd zorgvuldig geselecteerde Haagse supporters. Zoveel waren er overi gens bij lange na niet. Hooguit 75 per bus aangevoerde fans werden in de gaten gehouden door een dertigtal stewards en... honderd- vyftigME'ers. Omdat men rekening hield met de komst van kwaadwillende Ha genaars werden alle toegangswe gen naar Kialingen nauwlettend in de gaten gehouden. Incidenten deden zich niet voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4