Aanval op vuil centrum 'hoog nodig' 1 Q|2CHïe Decembermoorden met stille demonstratie herdacht Topoverleg In een 'zeer kritieke fase' Robm Nelisse toch mee met Feyenoord naar Kosice Wereldkeuken Handboek boordevol lekkernijen Economie Jarig Grolscn zit met een enorme kater PSV-Barcelona rechtstreeks op 2 Internet verslavend Wiegman toch lijsttrekker in Schiedam Pro#* Comité hamert op snelle aanpak van stadscentrum Akkoord behoedt SHB voor 'snel' faillissement Netanyahu overleeft motie van wantrouwen Abonnee Service Nepbom in Rotterdam, semtex in Utrecht Deze week alleen bij Albert Heijn. chi Politieman in cel na fatale aanrijding Terroristen gaan door Opinïe 6 Sport 8,9 Wereldkeuken 10 Regio 13,14,15 Economie 17 Cultuur 19 Barometer 20 RTV 21 □111 zerstorens f Jaargang? Nummer 2060 Dinsdag 9 december 1997 I Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4004400 Onafhankelijk Rotterdam De wedstrijd voor de Champions League tussen PSV en Barcelona komt morgenavond rechtstreeks op Nederland 2. Dit duel, waarin. PSV nog een geringe kans heeft zich te plaatsen voor de kwartfinales, krijgt de voorkeur boven de Champions League wedstrijd Kosice-Feyenoord, waarvan aansluitend een uitge breide samenvatting wordt uitge zonden. De uitzending op Neder land 2 begint om 20.00 uur, de aanvang van PSV-Barcelona is 20.45 uur. Londen Een nieuwe generatie verslaafden dient zich aan: de 'da- tahohcs'. Een internationaal on derzoek onder duizend zakenlie den geeft aan dat die in toene mende mate hunkerenen smach ten naar informatie via Internet. Ze worden vervolgens overwel digd door de hoeveelheid infor matie die ze aanboren, maar sta ken hun elektronische zoektoch ten met. Van de ondervraagden in vijf ge ïndustrialiseerde landen en in Hongkong zegt 53 procent dat ze met genoeg van Internet kunnen krijgen en 54 procent erkent 'high' te worden van het vinden van gezochte informatie. De meesten erkennen vervolgens geen tijd te hebben er iets mee te doen. Het uitkammen van de Internet pagina's leidt voorts tot een da ling van de productiviteit in de kantoren en tot een gevoel van machteloosheid. De persondeme- mmg Reuters hield vorig jaar een onderzoek dat stelde dat de over daad aan informatie tot gezond heidsproblemen, vooral stress, leidt. Schiedam De Schiedamse afde ling van de PvdA heeft gister avond A. Wiegman gekozen als lijsttrekker. Een opmerkelijke keuze omdat Wiegman door het bestuur niet eens op de concept kandidatenlijst was gezet Wieg man zit bijna 27 jaar in de raad en het bestuur vond het tijd voor nieuw bloed. De leden beslisten echter anders. Zie ook pagina 6 werdengè Decembe Door Ben Maandag Rotterdam Een aantal Rotterdammers, afkomstig uit be drijfsleven en overheid, ergert zich zo aan de rommel in het centrum van Rotterdam dat ze een manifest hebben opge steld, waarin zij aandringen op onmiddellijke actie, De groep heeft zich verenigd in het Rotterdams Binnenstads Comité. ikehhij hetmonumentyoor de vfjftïen feil; gèpteegd iii -382 doof hét toenmalige ml- f) Jeruzalem De regering van de Israëlische premier Netanyahu heeft gisteren een motie van wan trouwen overleefd die was inge diend uit protest tegen Netanya hu's weigerachtige houding in het Palestijns-Isrselisehe vredespro ces. Daarnaast kreeg Netanyahu van de oppositie het verwijt dat hij slecht functioneerde als rege ringsleider en dat hij het land bij na een week lang lang had laten verlammen door een staking. De motie werd met 52 tegen 45 stem men verworpen. informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004444 Rotterdam Met het gisteren be reikte principe-akkoord is het voortbestaan van de Rotterdamse havenpool SHB voor de komende jaren verzekerd. Maar niet is uit gesloten dat er rond 2000 opnieuw moet worden gesneden. Pas na 2002 zal de SHB weer een positief bedrijfsresultaatopleveren. In dat jaar gaat een groot deel van het huidige personeel van de haven- pool met pensioen. Op basis van het nu bereikte ak koord zijn ontslagen bij de ver lieslijdende havenpool niet nodig. Maar daarvoor moet de leegloop verminderen en de omzet van de SHB worden vergroot door het le veren van meer diensten. De on derhandelingen hebben bijna een jaar geduurd. SHB-directeur J. G. Schermer zegt tevreden te zyn met het be reikte resultaat. „Met dit onder handelingsresultaat kan de SHB blijven voortbestaan," zegt Scher mer, ,.en daar ging het toch om. Bovendien, zijn flinke stappen vooruit gezet bij de manier waar op we onze markt, de Rotterdam se haven, kunnen bedienen." Hij noemt het 'onvermijdelijk' dat rechten, die in de loop der jaren zijn opgebouwd, worden aange tast. „Maar die aantasting is niet overdreven," oordeelt hij. Ook bestuurder Niek Stam van de Vervoersbond FNV is tevreden over het resultaat. „Het meest op timaal haalbare," zegt hij over het akkoord. Als winstpunten noemt hij, naast het voortbestaan van de SHB, het kunnen tegenhouden van aanvankelijk voorgestelde verslechteringen en het binnen halen van de extra beloning op de oproepdagen. Daar tegenover staat als minpunt de vele zaterda gen waarop moet worden ge werkt. „Maar die service is in de Rotterdamse haven wel nodig," licht Stam toe. De ondernemingsraad van de SHB, die zich de afgelopen maan den als actiecomité heeft ontpopt, wijst het akkoord af. „We hebben formeel nog niets van de directie vernomen, maar dit plan is ramp zalig voor de SHB'ersluidt de kritiek van or-secretaris 3. Bobel- dijk. Vooral de verlenging van de werkweek en het inleveren van atv-dagen is in het verkeerde keelgat geschoten. Wellicht nog deze week, maar waarschijnlijk pas volgende week bespreekt de Vervoersbond FNV het onderhandelingsresultaat in de sectorraad havens. Daarna volgt een schriftelijk referendum onder de ongeveer zevenhonderd leden bij de SHB. De onderne mingsraad wil volgende week met alle SHB'ers over het resultaat van gedachte wisselen. Zie ook het commentaar op pagi na 3 en pagina 17 Rotterdam Opnieuw is gister avond in Rotterdam een nepbom gevonden. Het verdachte pakket je lag op het metrostation Rijnha ven in Rotterdam-zuid. Na de vondst van de nepbom is het me- troverkeer een kwartier stilge legd. Het pakketje zag er bedrie- gelijk echt uit. Wapen- en muni tie-experts troffen echter geen ex plosieven, maar mandarijnen aan. Rotterdam is de afgelopen dagen al verschillende keren opge schrikt door bommeldingen. Don derdagnacht werd by een PTT- kantoor in Rotterdam-west een echt explosief gevonden. Zondag werd twee keer in de wijk Krahn- gen en één keer in de metro een nepbom aangetroffen. De politie heeft een speciaal team geformeerd dat de meldingen on derzoekt. In Schiedam werd een nepbom bij de pinautomaat van een bank ge vonden, Experts van de politie vonden in een plastic tasje enkele staven waaraan draden waren be vestigd. De gelijkenis met een echt explosief was groot. In Utrecht werdengistcravond ne gentig flatwoningen ontruimd na de vondst van een semtexbom m een van de woningen. Een 24-jari- ge bewoner werd aangehouden. De bom werd ontmanteld. noten ui Ais u nu 2 zak- Duyvls pinda's of advertentie koopt krijgt u een zakje Duyvls mix (Napolftano, Ranch of Cocktail) cadeau Dat betekent dat u gratis kunt dippen In de gezelligste klif maand van bet jaar. Duyvis knabbelnoten, Provenpaie, Oriental of Mexicano, zak250gram O CA 10% extra inhoud 22ÏÏ Duyvis dry roasted pinda's, pinda's speciaal licht pltüg of speciaal barbecue, *1 zak 175 gram Nü bij 2 zakken een zakje Duyvis mix f\r% ATI (tw.v. 99 cent] va KAl lO. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 december a s. RotterdamEen 32-jarige politie man in Schiedam is gisteren in Rotterdam door de rechtbank ver oordeeld tot vier weken cel en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De man reed met zijn surveillancewagen op 17 juni een 45-jarige automobiliste in Schiedam dood, terwijl hij met zwaailicht en sirene op weg was naar een inbraakalarm. De politierechter veroordeelde de agent wegens dood door schuld. De korpsleiding neemt voorlopig nog geen beslissing over zijn baan. „Hij kan nog in hoger be roep gaan," aldus een politie woordvoerder. „Dat wachten wij eerst af. In het algemeen is een onvoorwaardelijke celstraf reden voor ontslag, maar het hangt ook van de omstandigheden af." Volgens het 'Binnenstadsmani fest' is het de hoogste tijd dat be drijfsleven en overheid de han den ineen slaan om de openbare ruimten schoon te houden, de bin nenstad een veilig gebied te ma ken voor wie er wil werken, wo nen, winkelen en uitgaan, en de inrichting van die ruimte heel te laten. Of, zoals het manifest stelt: „Ret Rotterdams Binnenstads Comité wil, nu Rotterdams centrum voor 75 tot 85 procent is ingevuld en vormgegeven, eindelijk die bin nenstad zien veranderen in een aantrekkelijk, prettig en verleide lijk woon-, werk- en uitgaansge bied, overdag en 's avonds. Mede omdat Rotterdams centrum de economische, sociale en culturele motor van de regio is. Het wordt tijd dat deze stad wakker wordt uit zijn zachte slaapje, waarin hij zichzelf heeft gewiegd met gla mour en glitter-architectuur." Het Comité wil dat de doelstellin gen om een schone, hele en veili ge binnenstad te verwezenlijken in het jaar 2001, wanneer de stad zich wellicht Culturele Hoofdstad van Europa mag noemen, werke lijkheid zijn geworden. Een haat liefde-verhouding moet in die drie jaar worden omgezet in een 'oprechte liefdesrelatie'. Voorbeelden Aan de hand van voorbeelden schetst het Comité hoe het in de binnenstad niet moet Zwerfvuil, gebrek aan fietsenstallingen, on veiligheid, en dat nog verergerd door langs elkaar heen werkende gemeentelijke diensten: dat zijn de steekwoorden waartegen het Comité in krachtdadig proza stel ling neemt. Er zijn discussies ge weest in en over de stad en die hebben geresulteerd in de 'Toe komstvisie'. Veel van de leden van het Comité hebben daaraan deelgenomen. Maar volgens het Comité is er genoeg gepraat en is het nu tijd voor daden. Volgens het manifest moet het be leid worden verbeterd. „De aan dacht en inzet van het stadsbe stuur springt nu te vaak als een vlo in een nudistenkamp heen en weer, zoveel lekkers is er te ha len." De aandacht moet nu eens duidelijk op één gebied worden gericht: het centrum. Het Binnenstads Comité bestaat uit mensen van de gemeentelijke diensten zelf en vertegenwoordi gers van belangrijke centrum- voorzieningen als de Schouw burg, De Doelen, de Pathé-mega- bioscoop, de centrale Bibliotheek. Ook het bedrijfsleven (Stad Rot terdam Verzekeringen, Beren schot, Manhave), politie en ande re instellingen zijn vertegenwoor digd. Voorzitter van het 45 leden tellende Comité is H. Peters, di recteur van boekwinkel Donner. Zie ook pagina Rotterdam ZW4 Zie ook weerbericht op pagina 20 Cairo Een deel van de Egypti sche extremistische beweging Gamaa al-Islaraiya ontkent voort aan toeristen te zullen ontzien bij haar strij d tegen de regering. Gis teren werd in Cairo een verkla ring verspreid als zou de funda mentalistische organisatie afzien van verdere aanslagen op toeris ten en op de toeristenindustrie. De beweging heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor een aan slag op de toeristische trekpleis ter Luxor, waarbij vorige maand 68 mensen, van wie 58 buiten landse bezoekers, om het leven kwamen. In de verklaring van gisteren stond dat de beweging dat soort aanvallen niet meer wil. Vanmor gen staat evenwel in een commu niqué te lezen dat de Gamaa al-Is lamiya niets met de verklaring van gisteren te maken heeft. De eerste verklaring werd ver spreid via het gezaghebbende Arabischtahge dagblad al-Hayat. Ze zou afkomstigzijn van de voor zitter van de overkoepelende raad van de Gamaa al-Islamiya, Refai Ahmed Taha, Die beveelt acties tegen toeristen te vermijden Het communiqué van vanmor gen, dat deze beslissing ontkent, wijst volgens waarnemers op die pe verdeeldheid binnen de Gamaa al-Islamiya. KyotoHet topoverleg tussen de Europese Unie, de Verenigde Sta ten en Japan over de verminde ring van broeikasgassen verloopt zeer moeizaam. Volgens minister De Boer (Milieu) verkeert het ge sprek in „een zeer kritieke fase." Na afloop van de eerste ronde van het topoverleg maakte De Boer nog een redelijk optimistische in druk. Vanmiddag was de situatie anders. Japan, de VS en de EU wa ren volgens de minister in het ver volg van hun overleg in lastig vaarwater terecht gekomen. Het eind van de onderhandelings ruimte is in zicht, zei zij na afloop. De partyen zouden later op de dag wel verder willen praten. Van een definitieve breuk was nog geen De EU had tijdens het overleg een compromis voorgesteld. Dat stuit te op hevige bezwaren van de VS Greenpeace- activisten de monstroer- den gisteren voor het Ame rikaanse con sutaat in Ber lijn met eenc vrijheids beeld met ro kende uitlaat. Foto Peer Grtm/EPA Greenpeace 710981"158639 en Japan. Volgens bronnen rond het overleg heeft de EU voorge steld dat de industrielanden in de periode 2005-2009 acht procent minder broeikasgassen zullen uit stoten dan in 199G, Oorspronke lijk zette de EU in op een reductie van vijftien procent in 2010. De VS zouden de uitstoot in de pe riode 2008-2012 met twee procent willen verminderen ten opzichte van 1990. Tot dan toe zetten zij in op stabilisatie. De Amerikaanse onderhandelingsdelegatie heeft vandaag geïrriteerd na uitlatingen van de Deense mi lieuminister Auken over de stand van zaken bij de onderhandelin gen, De VS vinden dat Auken uit de school heeft geklapt en de re gels van vertrouwelijkheid heeft geschonden. Zie ook pagina 3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1