Buitenland 7 Toenadering Turkije struikelblok Welkom in het nieuwe Iran Griekenland zet uitbreiding Europa op scherp T* 7 m Algerijnse oud-diplomaat: regime achter slachtingen Wei: Clinton moet oppassen Antonov crasht door motoren Duitse partij cp Maiiorca Seksreciame GSM stoort Samenwerking gaat door Mercedessen taboe op top Partij Karadzic wijst uitslag verkiezingen af Archeologen ontdekken graf van voedster Toetanchamon Libië breekt met Zwitserland na weigeren visum zoon Gaddafi Getuige: Steve Biko werd naakt vervoerd Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 december 1997 Wei Jingsheng. FotoAP Washington Drie weken na zijn uitwijzing uit China heeft de dis sident Wei Jingsheng een onder houd gehad met de Amerikaanse president Clinton. Wei waar schuwde de Amerikaanse presi dent de Chinese regering niet op haar woord te vertrouwen. Na het gesprek wilde de dissident tegen over journalisten slechts kwijt dat hij Clinton op het hart had ge drukt zich niet door Peking te ia- ten misleiden. China is geen rechtsstaat in westerse zin, zei Wei (47), die sinds 1979 de meeste tijd in de gevangenis doorbracht wegens contrarevolutionaire acti viteiten'. Peking heeft vanmorgen protest aangetekend tegen de ontmoe ting van Wei met Clinton. Dit ge baar van Washington is „totaal verkeerd," zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij sprak van „grote ontevredenheid" en - „afkeuring" van de stap. Irkoetsk Tijdens zijn bezoek aan de smeulende ruïnes waar 65 mensen hun leven lieten door het neerstorten van de Russische An- tonov-124 op zaterdag heeft pre mier Tsjemomyrdin de piloten gezuiverd van alle blaam en de dode bemanning geprezen omdat die er alles aan gedaan heeft om een nog grotere tragedie te voor komen. Tsjemomyrdin zei dat twee van de vier motoren vier seconden na het opstijgen om 'technische re denen' (waarschijnlijk slechte ke rosine) waren uitgevallen, „In die situatie hebben de piloten uiter aard hun best gedaan en draaiden zij weg van het centrale deel van de woonwijk," zei de eerste minis ter. Patma De Duitse worstfabri kant Horst Abei (58) heeft een po litieke partij opgericht op Mallor- ca. Abel zegt dat zijn 'Amigos ale- manes en Espana' (AAE), Duitse Vrienden in Spanje, de belangen van de circa 35,000 Duitce ingeze tenen op Mallorca wil behartigen. In juni 1999 hcopt Abel bij de plaatselijke verkiezingen de kies drempel te halen. Abel heeft on der meer een worstfabriek, een brouwerij en snackbars op Mallor- ca. Hij hoopt mee te werken aan het oplossen van problemen tussen de Duitse gemeenschap en de naar schatting 600.000 Spanjaar den op het eiland. Een van de grootste problemen is volgens Abel de toestroom van criminele Duitsers naar het eiland. HelsinkiSteeds meer Finnen er geren zich over ongewenste recla- meoproepen voor seksdiensten via hun mobiele telefoon, In Fin land waar inmiddels meer dan 40 procent van de burgers een draag bare telefoon bezit, is het apparaat enige tijd geleden als reclameme dium ontdekt Een rechtbank heeft in november de ongevraagde arr biedingen van telefconseks verboden. Des ondanks werden afgelopen week einde weer duizenden mobiele-te- lefoonbezitters met seksreciame lastiggevallen. Ankara Turkije en Israël laten zich niet intimideren door de kri tiek uit de Arabische wereld en zullen hun militaire en politieke samenwerking doorzetten. Dat verklaarden de ministers van De fensie van Turkije en Israël giste ren. De Organisatie van de Islamiti sche Conferentie (OIC) in Tehe ran nam zondag een ontwerpreso lutie aan waarin deze samenwer king veroordeeld wordt Door Paul Koopman Brussel De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pangalos heeft gisteren de voorgenomen uitbreiding van de Europese Unie met maximaal elf nieuwe lidstaten op scherp gezet. Ondanks grote druk van de overige veertien huidige lidstaten blijft Griekenland zich fel verzetten tegen verdere toenadering tussen de EU en Turkije. Een volgehouden Griekse blokka de kan de top van Europese staatshoofden en regeringsleiders komende vrijdag en zaterdag in Luxemburg in het honderd stu ren, waarschuwde minister Van Mierlo gisteren. Pangalos gaf in Brussel, ondanks de grote druk die op hem werd uitgeoefend, geen krimp. Grie kenland blijft gekant tegen deel name van Turkije aan een zoge heten 'permanente Europese con ferentie', maakte hjj duidelijk. Pas als Turkije aan een reeks (Griekse) voorwaarden voldoet, zou 'Ankara' bij dit gezelschap kandidaat-lidstaten mogen aan schuiven. Bovendien eist de Griekse regering nog steeds dat gelijktijdig met alle elf kandida ten voor toetreding, inclusief Cy prus, wordt onderhandeld. „Dat zou betekenen dat de uitbreiding van de Unie nog twintig jaar gaat duren," concludeerde een diplo maat mismoedig. De rol van Tur kije is een van de lastigste proble men die de Europese staats- en re geringsleiders tijdens hun 'uit- breidingstop' komend weekeinde uit de weg moeten ruimen. Voor komen moet worden dat Turkije Europa gekwetst de rug toekeert, maar men deinst er ook voor te rug om Turk(je gelijke rechten op toetreding te verlenen als bijvoor beeld Polen of Bulgarije. De gul den tussenweg is de stichting van een 'permanente conferentie' langs welke Europa met Tkirkije in gesprek kunnen blijven. Praatclub De vraag is echter of Ankara wel in zo'n praatclub geïnteresseerd is. Morgen reizen de Luxemburg se premier Juncker en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Poos daarom naar de Turkse hoofdstad om aldaar de stemming te peilen. Bij een Turks 'nee' wordt volgens de Belgische minister van buiten landse zaken Deiycke de hele prestigieuze conferentie, in maart te openen door de Britse vorstin Elizabeth, overbodig, „Zonder de Turken heeft het geen zin." De vijftien ministers van Buiten landse Zaken slaagden er onder meer vanwege onenigheid met Griekenland niet in het pad te ef fenen voor een akkoord over de EU-uitbreiding. De Europese Commissie en EU-voorzitter Luxemburg willen de onderhan delingen beginnen met Honga rije, Polen, T^jechie, Slovenie, Estland en Cyprus, waarna de overige vijf kandidaten (Letland, Litouwen, Bulgarije, Roemenië, Slowakije) nog kunnen 'aanha ken'. Behalve Griekenland heb ben in wisselende mate ook Dene marken, Zweden, Spanje en Por tugal problemen met deze aan pak. Een aparte kwestie vormen de kosten van de uitbreiding. Vol gens Van Mierlo ziet het er naar uit dat die discussie nu op de lan ge baan wordt geschoven. Volgens Europese diplomaten wordt er de komende dagen naar gestreefd Griekenland in de dis cussie over de EU-uitbreiding ver der te isoleren, zodat premier Si- mitis tijdens de beraadslagingen op zaterdag zal moeten 'buigen of barsten'. Van Mierlo durfde giste ren geen voorschot te nemen op de uitkomst van die krachtme ting. „Ik weet niet hoe hoog de Grieken het gaan opspelen, maar ik ben er nog niet gerust op." Overigens worstelt EU-voorzitter Luxemburg met nog een andere pijnlijke zaak. De Turkse premier Yilmaz is voor zaterdagavond uit genodigd deel te nemen aan een diner met de Europese politieke leiders, maar inmiddels is duide lijk dat vrijwel iedereen dan al op het vliegtuig naar huis zal zitUn. Volgens Van Mierlo liep de iaatste keer dat de Turkse regeringslei der voor zo'n diner werd uitgeno digd uit op een blamage omdat slechts drie ministers kwamen opdagen. Turkse deelname aan de lunch met de elf andere kandi daat-toetreders is protocollair echter ook niet goed mogelijk, omdat dan de indruk gewekt zou worden dat Ankara al met een been in de Unie staat. DeachtstetopccnferentievandeOrganisatiQvan!slamitischeConferentie(01C)isvanmorgeninTeherandoordeIraansegeestelijke leiderayatoü ah Al! Khamenei geopend. De sol daten van de erewacht mochten gistermiddag op de luchthaven van Te he ra neven op de rode.loper uitrusten om de komst van de hoge gasten af te wachten. FotoEnricMait»/AP Teheran leek een effiënte en to lerante stad. Tot het masker af viel en de oude onle z'n gezicht weer liet zien. Door Robert Firk Teheran Vroeger was de aan komst op Mehrabad, de luchtha ven van de Iraanse hoofdstad Te heran, een tamelijk ontnuchte rende belevenis. „Bent u in Israël geweest," vroeg dan een bebaarde immigratie-ambtenaar, terwijl hij met z'n duim langzaam de pagi na's van mijn wel heel imperialis tische paspoort omsloeg. „Gaat u de waarheid schrijven of gaat u liegen over onze islamitische re volutie?" Vanaf de muur staarde het grote portret van ayatollah Khomeini je met achterdochtige ogen aan. Hoe kon ik niet schul dig zijn, onder zulke beschuldi gende blikken? 'Marg ba Ameri ca' - 'Dood aan Amerika', klonk het uit de luidsprekers van de ge heel in zwan uitgevoerde aan komsthal van het vliegveld. Dat was het oude Iran. Het nieuwe Iran begroette me af gelopen week. De aankomsthal was nu glanzend wit geschilderd. De jongeman van de grenspolitie was gladgeschoren en wilde pra ten over het gelijkspel van Iran met Australië (2-2) waardoor het land mag meedoen aan de eind ronde van de Wereldkampioen schappen voetbal. Niemand vroeg naar Israël. Een waarom ook, als de man die ooit op het grasveld van het Witte Huis de hand schudde van Yitzhak Rabin min der dan een week later op de luchthaven zou arriveren? Ek wil wedden dat geen enkele immigra tie-ambtenaar Arafats paspoort gaat doorbladeren als hij hier aan komt om de Topconferentie van Islamitische landen bij te wonen. Of de papieren gaat controleren van de Jordaanse kroonprins Has san, wiens bezoekjes aan Israël uitvoerig worden beschreven in de kranten van Teheran. Een teken des tijds? Of alleen maar een korte oprisping van de werkelijkheid nu Mohammed Khatami - die door degenen die het Amerikaanse beleid in het Midden-Oosten bepalen, voor zichtig wordt aangeduid als een redelijke man- president van Iran is? Een ritje door de stad ver telde z'n eigen verhaal. In vijf da gen trof ik maar één leus 'Weg met Amerika' aan in de straten van Teheran; één al vervaagde wandschildering uit het oude Iran van bommen die onder een Ame rikaanse vlag uit naar beneden komen vallen. De portretten van martelaren van de revolutie en de oorlog met Irak (1980—'88) han gen nog wel boven de boulevards. Net als de beeltenis van de Pales tijn Fathi Shkaki, de leider van de Islamitische Jihad en z'n zelf- mpordbommenleggers -zeker geen vriend van Arafat - die werd vermoord door de Israëliërs. Maar de oude retoriek is helemaal ver dwenen. Nog maar een paar maanden gele den moesten bezoekers van het rottig slechte Laleh-hotel - waar ik eens toekeek toen leden van de Revolutionaire Garde flessen Champagne en Iraanse sardash wijn in het lege zwembad gooi den - hun voeten vegen op een deurmat die de Amerikaanse vlag verbeeldde. De liften van 't Laleh - in de dagen van de Sjah heette het 't Intercontinental- gingen op elke verdieping kapot, door de telefoons hoorde je geheimzinni ge kimgeluiden en jonge mannen bonsden bij tijd en wijlen op mijn slaapkamerdeur om naar mijn pa pieren te vragen. Journalisten die de deze week te houden Islamiti sche Top kwamen verslaan eeh- Tahe^an Een diplomatieke rel tussen Duitsland en Iran heeft ervoor gezorgd dat de ho ge gasten op de Islamitische Conferéntie, die vandaag in Teheran begint, in verlengde Peugeots 405 rondrijden. Te heran heeft de order voor Met* cedessen, speciaal geplaatst voor deze internationale confe rentie, ingetrokken. Teheran will geen Mercedessen meer wil omdat een rechter in Ber lijn Iran verantwoordelijk houdt voor een „terroristische aanslag in die stad ter, troffen een heel ander Laleh aan. De rieze deurmat is weg; er ligt nu een groot, duur Perzisch tapijt uit Tabriz, met rode bloe men en groene planten. De goed kope, rolstoelvaste vloerbedek king is vervangen door een mar meren vloer. Bescheiden posters leggen de nadruk op Hans wens om via de islam vrede te bereiken. De man van het ministerie van Is lamitische Voorlichting begroette me uitvoerig. „Ziet u, we hebben hier alles op een netwerk staan," zei hij, wijzend naar een rij kleuri ge computerschermen. „U kunt alle kranten lezen - de New York Times, de Washington Post, de Wall Street Journal..." Stop, stop, riep ik. Oceaanstomer Later in de Shar, een grootse, groen geverfde oceaanstomer van een hotel in de buitenwijken, wa ren jongemannen van de Iraanse radio bezig toegangsbewijzen voor de conferentie uit te delen. Een van de jongens bleek een Shakespearekenner te zijn, die het leuk vond Hamlet te citeren terwijl hij kleurige brochures over de deelnemers uitdeelde. „De we reld is een schouwtoneel," vertel de hij me. „Uw gezicht, mijn heer," antwoordde ik, „is als een boek waarin men vreemde dingen kan lezen." Hij keek me verwon derd aan. Het leek erop dat Mac beth hier nog niet was doorge drongen. En toen gebeurde het, later op het hoofdkantoor van de radio en tv -vlakbij het witte marmeren paleis dat Iran voor de conferentie heeft gebouwd- waar ik werd verondersteld mijn perskaart op te halen. Terwijl de vriesmist neerdaalde op de hoofd poort, zei een politieman met een stoppelbaard nors tegen me dat ik naar een andere ingang moest, drie kilometer verder. Aldaar aan gekomen, stonden drie andere agenten mij tegenstribbelend toe een kantoor te bezoeken dat zich onbegrijpelijkerwijs bevond in het tentoonstellingscentrum van het Iraanse ministerie van Land bouw. Binnen bevonden zich be baarde ambtenaren, gesluierde vrouwen en een stapel conferen tiedocumenten. Er stonden vuile kopjes op de bureaus, er lagen pa pieren op de grond, hulp werd niet geboden. Na een half uur werd ik naar een andere kamer gestuurd. Nog meer bebaarde mannen, nog meer vuile kopjes, geen perskaarten, werd me ver teld. Ik moest naar een ander kan toor, om de hoek. Een soldaat hield me daar tegen. Gesloten, zei hij. De oceaanstomer veranderde in de Titanic; ik was terug in het oude Iran. Bij de poort was een te lefoon. Ik smeekte de Shakespe- are-kenner me te helpen. Het speet hem zeer, hij kon er niets aan doen. „Het is niet mijn fout." Nog vijf telefoontjes en ik kreeg een ander adres, deze keer in een groene buitenwijk van Noord-Te- heran, een uur lang rijden in de drukke avondspits. Achter een hoge muur vond ik een super- schoon kantoor waar een perfect Engels sprekende jonge vrouw uitgebreid excuses aanbood voor mijn problemen. Een fonkelnieu we regerings-Mercedes stond te spinnen voor de deur, wachtend om me naar het conferentiecen trum te brengen waar nog meer goed verzorgde jongemannen me beloofden dat ik binnen een paar uur een perskaart zou krijgen, Ik was weer terug in het nieuwe Iran. Of toch niet? Goed, er heerst een nieuw elan in Iran, een gevoel dat president Khatami het menselij ke gezicht van de revolutie kan vertegenwoordigen, waarin de ge lijkwaardigheid van vrouwen en mensenrechten en jeugd belang rijker zijn dan straf en verden king en de letterlijke uitleg van heiligheid en van het hierna maals. Maar de woedende reactie van ayatollah All Khamenei, de Hoogste Leider van het land - de post was een schepping van Khomeini - op kritiek in de rich ting van het Iraanse systeem van theocratie, heeft aangetoond hoe dun de muren zijn die verleden en toekomst scheiden. Khamenei heeft laten blijken dat ayatollah Montazeri, die president Khatami steunde bij de verkiezingen van mei dit jaar, eigenlijk voor de rechter moet worden gedaagd voor het in twijfel trekken van zijn ambt als Leider. Het oude Iran, zo lijkt het, is inderdaad maar een kantoor ver weg. (c) The Independent/ Rotterdams Dagblad Pale De naaste medewerker van de wegens oorlogsmisdaden gezochte Bosnisch-Servische lei der Radovan Karadzic, Momeilo Krajisnik, heeft gisteren gezegd dat zijn Servische Democratische Partij geen genoegen neemt met een verkiezingsuitslag die haar berooft van haar meerderheid in het Bosnisch-Servische parle-. ment. De voorlopige uitslagen van de op 22 en 23 november gehouden ver kiezingen hebben geen overtui gende winnaar opgeleverd in de machtsstrijd tussen Karadzic en zijn rivale, de Bosnisch-Servische president Biljana Plavsic. „Wij zyn geschokt door de be kendgemaakte uitslagen," zei Krajisnik, die de Bosnische Ser viërs vertegenwoordigt in het driemanspresidium van Bosnië- Herzegowina. „Er is duidelijk sprake geweest van diefstal. De assemblee kan niet bijeenkomen op basis van ge manipuleerde verkiezingsuitsla gen," zei Krajisnik. Hij kondigde aan dat de partij, die achter de schennen nog wordt geleid door Karadzic, een formele klacht zou indienen. Krajisnik kondigde verder aan dat de Bosnische Serviërs zich zouden verzetten tegen pogingen, deze week in Bonn, om westerse mandaten voor het regelen van zaken in Bosnië te verlengen. On der de huidige overeenkomst moet de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa, die de Bosnisch-Servische verkie zingen van november heeft geor ganiseerd en toezicht heeft ge houden op alle andere verkiezin gen in Bosnië, haar taak in 1998 neerleggen. De OVSE wil het mandaat verlen gen, omdat de vorderingen bij het smeden van een vreedzaam en verenigd Bosniëver achter lopen bij het tijdschema waarin de vre desovereenkomst van Dayton voorziet. Krajisnik zei dat zijn delegatie ook niet zal instemmen met enige uitbreiding van het mandaat van de Hoge Vertegenwoordiger, de hoogste internationale bemidde laar m Bosnië. „De conferentie in Bonn is cruci aal voor de toekomst van Bosnië," zei Krajisnik. „Als ze proberen ons oplossingen op te dringen die buiten het Day- tonakkoord vallen dan komt er geen Bosnië. Bosnië heeft geen toekomst als er oplossingen wor den opgelegd." Saqqarah Franse archeologen hebben in Saqqarah, dertig kilo meter ten zuidwesten van Caïro, het graf ontdekt van Maya, de voedster van de latere farao Toe tanchamon. De ontdekking komt precies 75 jaar na de open legging van het met goud gevul de graf van de jonge farao in Luxor. Bij de ingang van de tombe is een afbeelding gevonden van een vrouw die met haar hand de jonge, op haar schoot gezeten koning met de hand beschermt. Inscripties hebben het over de koninklijke voedster die het li chaam van de god (farao) ge zoogd heeft en de lieveling van de koning was. Ook de naam? Toetanchamon is teruggevon den. In de nog maar gedeeltelijk blootgelegde grafkamer zijn ook zes geknielde personen afge beeld, waarschijnlijk hoogge plaatste:; die het rijk tijdens de regering van Toetanchamon be stuurden. De Egyptoloog Jean Leclant Bij het graf werd een Inscrip tie gevonden. Foto Reuters spreekt van een zeer belangrijke ontdekking die licht kan werpen over een van de duistere perio des in de geschiedenis van het Nieuwe Rijk. Toetanchamon kwam op negenjarige leeftijd op de troon en stierf tien jaar later. Hy regeerde in de veertiende eeuw voor Christus. Tot nu toe is onbekend wie de moeder van de kind-koning was. Zijn vader was mogelijk Amenophis IV (1353- 1335), ook bekend onder de naamEchnaton. Londen Een voormalig mede werker van de Algerijnse ambas sade in Libië heeft het regime in Algiers ervan beschuldigd dat het achter veel of alle massamoorden zit die de afgelopen jaren in Alge rije zijn gepleegd. De diplomaat, Mohammed Larmi Zitout, zei gis teren dat het regime de moorden nodig heeft om ze de islamitische oppositie in de schoenen te kun nen schuiven en zo aan de macht te kunnen blijven. „Het is duide lijk dat de meeste, zo niet alle, massamoorden het werk zijn van de Algerijnse geheime dienst," zei Zitout, die verklaarde zijn functie als tweede man van de Al gerijnse ambassade in Tripoli te hebben neergelegd, omdat hij het regime niet langer kon steunen. „Het wordt gedaan om het Alge rijnse volk in de val te laten lopen, omdat het regime een minimum hoeveelheid geweld nodig heeft om het land te regeren." Zitout, die thans in Londen woont, zei dat de Algerijnse gehei me dienst de Gewapende Islaihiti- sche Groep (GIA) manipuleert. De groep is een los verband van ge wapende oppositiegroepen die werden opgericht nadat de rege ring in 1992 verkiezingen had ge schrapt die de fundamentalisten bijna zeker de macht zouden heb ben bezorgd. Sindsdien zijn zeker 75.000 mensen om het leven ge bracht in geweld waarvoor het re gime de GIA en het Islamitische Reddingsfront verantwoordelijk probeert te stellen. Door Bob Kroon Gekroonde personen en staatslieden, zoals de koning van Thailand, de sjah van Iran en de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Madeleine Al bright studeerden op Zwitserse privé-schoien en dat was blijkbaar reden genoeg voor de Libische dictator kolonel Gaddafi om zijn zoon Saïf intellectueel te laten bij spijkeren op een van deze presti gieuze Zwitserse instituten. Maar tot grote woede van Libië heeft de Zwitserse federale regering na rijp beraad de visumaanvraag van de leergierige Saïf el-Islam Gaddafi geweigerd. De 24-jarige Saïf, die momenteel in Wenen vertoeft, wilde in Genè- ve verder studeren - 'voor ingeni eur1, volgens de visumaanvraag. Maar volgens Bern ging het om een tweejarige opleiding tot archi tect. Edouard Crittin, sous-chef van de Zwitserse Vreemdelingen dienst, benadrukte dat een telg uit het roemruchte Gaddafi-ge- slacht 'uiteraard' permanente be waking nodig heeft en dat de Zwitserse Bondsstaat noch het kanton Genève twee jaar lang wil of kan borg staan voor de veilig heidvan Gaddafi jr. De reactie van Saïfs licht ont vlambare papa liet niet lang op zich wachten. Via het Libische 'volksbureau', oftewel ambassa de, in Bern liet kolonel Gaddafi weten de visumweigering als een 'schending van de mensenrech ten' te beschouwen. Met onmid dellijke ingang ontzegde de Libi- Levertransplantatie voor pasgeborene Britse chirurgen hebben In Juli een geslaagde levertransplantatie uitgevoerd W] een vijf dagen oude baby. Daarmee Is het meisje, de In Ierland geboren Baebhen Schuettke, de Jongste nog In leven zijnde ontvanger van een donororgaan. Baebhen bleek te lijden aan een zeldzame leverziekte, neonatal haemochromatosls, die twee van haar broertjes al het leven had gekost. De Jongste transplantatlepatlënt was de Amerikaanse Cheyenne Pyle, die In november vorig Jaar vier uur na haar geboorte een rullhart kreeg. Cheyenne overfeed In Januari. Lever bestaat uit 8 segmenten die onafhankelijk van elkaar functioneren. Lever neemt zuurstof en voedingsstoffen op uit het bloed, reguleert bioedsuiker- en aminozuur-niveau, breekt drugs, alcohol en gif- en afvalstoffen af en maakt proteïnen aan die bijvoorbeeld de bloedstolling regelen. Transplantatie: Chirurg transplanteert een segment van 10 x 7,5 cm van de lever van een tienjarige donor O GRAPHIC NeWSHottfria/T» DogblxT sche machthebber alle Zwitserse staatsburgers de toegang tol zijn land. Ook de handelsbetrekkin gen zyn opgeschort. Het gaat om een totaalbedrag van ongeveer een half miljard gulden per jaar, waaronder olieprodukten, maar die kunnen de Zwitserse moeite loos elders betrekken. De Zwit serse uitvoer naar Libië bedraagt nauwelijks honderd miljoen gul den. Een 'eventuele stopzetting daarvan is weliswaar geen ramp, maar toch een onaangename te genslag', aldus een regerings woordvoerder in Bern. Wat er nu verder gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Het schijnt dat ook de Oostenrijkse verblijfsver gunning van de jonge Gaddafi eind deze maand afloopt, maar in Wenen zegt men een verlenging te overwegen, hangende een op lossing van de diplomatieke rel tussen Bern en Tripoli. Port Elizabeth Een oud-politie man heeft gisteren voor de Zuid- Afrikaanse Waarheidscommissie getuigd dat anti-apartheidsleider Steve Biko gewond en naakt was toen hij van Port Elizabeth naar Pretoria werd overgebracht De getuige, voormalig kapitein Da niel Siebert, zei ook dat hjj by aankomst in Pretoria ten onrech te de indruk had gewekt dat Biko voorwendde dat hij onwel was. Siebert is een van vijf voormalige politiemannen de bij de commis sie een gratieverzoek hebben in gediend in verband met de dood van Biko, die 20 jaar geleden in gevangenschap stierf. „Ik vertel de de mannen dat veronder steld werd dat hij maar deed alsof hij ziek was en dat Biko in hon gerstaking was," zei Siebert. De zitting van gisteren was het vervolg van het in september be gonnen verhoor, dat destijds en kele opmerkelijke verklaringen opleverde. Zo bleek dat de politie mannen die Biko in Port-Eliza beth ondervroegen, hem zodanig mishandelden dat hij met zijn hoofd tegen een muur sloeg en half bewusteloos raakte. Daarna was hij 24 uur lang met armen en benen gespreid aan een hek vast gebonden. De vij f appellanten zei den dat zij nooit van plan waren geweest Biko te verwonden of te doden, maar gaven toe dat het verhoor uit de hand was gelopen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4