Wiegman lijsttrekker PvdA Schiedam Rotterdams Dagbiad Wethouder door leden alsnog naar voren geschoven Vrienden herdenken vermoorde John Oldham Keijzer kandidaat- wethouder Maassluis S KONII.IStSftl.lK- a» ii Kinderen gewaarschuwd voor gebruik van vuurwerk CDA in Schiedam heeft kandidatenlijst rond l'ïl UÏ 'Schiedamse ambtenaren niet corrupt in sloopaffaire' 'Bonnenregen bij controle Vechtpartij in restaurant Vrouw (77) beroofd Botsing met tram Omroepbijdrage Waterweg FM iijkt zeker Zwaargewonden bij aanrijding tl Waterweg Dinsdag decembér 1997 Schiedam Ambtenaren van de gemeente Schiedam hebben vol gens justitie in Rotterdam niet ge fraudeerd bij het aanbesteden van sloopwerkzaamheden. Het Openbaar Ministerie stelt daarom geen strafvervolging in tegen de ambtenaren. ?.De aanbesteding van klussen gebeurde in Schie dam de laatste jaren zeer ondoor zichtig. Negentig procent van het werk werd gegund aan de Lekker- kerkse sloper Bik. Het bedrijf wist haar omzet verder te verhogen door voor veel geld aan meerwerk in rekening te brengen. Controle op de kwaliteit van de uitvoering van de werkzaamheden vond niet of nauwelijks plaats. Als gevolg van deze praktijken raakte de Dienst Gemeentewer ken verleden jaar verstrikt in de zogenoemde sloopaffaire. De raadsleden Siljée, ReuderinK (PvdA) en Schoenmakers (Plat form Schiedam) brachten de zaak aan het licht. Ook onderzoek van het Rotterdams Dagblad duidde erop dat ambtenaren onder één hoedje speelden met de sloper. Zo zou de gemeente Schiedam voor honderdduizenden guldens zijn benadeeld door onnodig dure sloopcontracten. Op basis van eigen onderzoek stelden de politie en de gemeente echter dat er niet is gefraudeerd, ondanks de eenzijdige aanbeste ding van het werk. De gemeente Schiedam zag in de kritiek wel aanleiding de procedure voor de aanbestedingen te moderniseren. Tegenwoordig krijgen ook andere slopers de kans om naar het werk mee te dingen. Wethouder LA Hafkamp: „Er zijn geen gekke dingen gebeurd. Dit onderstreept de bevingen van ons eigen onderzoek. Wel is het goed dat we intern de zaak heb ben doorgelicht en de nodige maatregelen hebben genomen." Viaardingen Bij twee snelheids controles in Vlaardingen zijn gis teren in totaal 49 bekeuringen uit gedeeld. De politie controleerde eerst enige tijd met de radar op het gedeelte van de Marathonweg tussen de Arij Koplaan en de Mar- nixlaan en verhuisde vervolgens naar het weggedeelte tussen de Billitonlaan en de Westlandse- weg. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 kilometer per uur. VlaardingenIn een fastfood-res- taurant aan het Veerplein brak gisteravond een vechtpartij uit. Een groepje van vijf bezoekers kreeg onderling ruzie en begon met meubilair te smijten. Na eni ge tijd verlieten de vechtende be zoekers de zaak. De schade was aanzienlijk. De daders bleven ook na een zoekactie van de politie spoorloos. Schiedam Op de Hoogstraat is gistermiddag een 77-jarige vrouw beroofd van haar portemonnee. De portemonnee was met een ket ting vastgemaakt aan een loop karretje en werd daarvan losge rukt door een onbekende man. Een voorbijganger trachtte de da der te achterhalen, maar die wist te ontkomen. In de portemonnee zat ruim honderd gulden. SchiedamEen 28-jarige man uit Papendrecht is gisteravond ge wond geraakt toen hij met zijn au to tegen een tram van lijn 1 reed. De botsing vond plaats op de Bur gemeester van Haarenlaan. Vol gens de politie verkeerde de man onder invloed van alcohol. In het ziekenhuis bleek dat hij aan het ongeval twee gebroken ribben had overgehouden. Hij had geen rijbewijs. Op het Hargplein werd gister avond een 50-jarige autobestuur der uit Rozenburg aangehouden wegens rijden onder invloed. Hij had wel een rijbewijs, maar dat werd ingevorderd. Door Desiree van der Jagt Schiedam Wethouder A G. Wiegman is gisteravond to taal onverwacht gekozen tot lijsttrekker van de PvdA. Wiegman was door het be stuur op een zijspoor gezet en stond niet eens op de con cept-kandidatenlijst. Twee leden droegen hem gister avond voor als tegenkandidaat voor het lijsttrekkerschap. Met 27 stemmen voor, 25 tegen en één blanco stem werd Wiegman, al 27 jaar in de Schiedamse gemeente raad, gisteren door de leden als nog gekozen. Beoogd lijsttrekker P, Tijsen wordt nu de nummer 2. De verkiezing van Wiegman was des te opmerkelijker, omdat tij dens de motivatie van het bestuur om hem juist niet te kiezen bleek dat een deel van de huidige fractie geen vertrouwen meer zou heb ben in de wethouder. „Binnen de huidige fractie en dus ook de nieuwe is er geen meerderheid voor een meuwAvethouderschap van Wiegman," zei H. Noorde- graaf namens het bestuur. „De nieuwe fractie moet als team ade quaat opereren en daarvoor heb je een fractie nodig met vertrouwen in elkaar." Voor het bestuur was het vóór de stemming nog overduidelijk waarom Wiegman niet gekozen kon worden als lijsttrekker. „Met hem als lijsttrekker bouw je van te voren een conflict in. Wiegman zou dan als aangeschoten wild door het leven gaan. Dat kunnen wij ons niet permitteren en dat kunnen we Wiegman niet aan doen. Dat moeten we hem bespa ren," aldus Noordegraaf opnieuw namens het bestuur. Bij de leden en ook de raadsleden zaaiden die stelling nogal wat ver warring. Huidig raadslid C. Huij- ken (na de stemming nummer 12 op de kandidatenlijst) snapte niet waar het verhaal over de vertrou wenskwestie tussen de wethou der en de fractie vandaan kwam. H. Verlinden vond het merkwaar dig dat de vertrouwenskwestie nooit aan de orde was geweest tij dens de fractieverantwoording. Niets gehoord „Die signalen zijn onvoldoende doorgegeven. Over dit cruciale punt hebben we niets gehoord," zei hb. Verlinden stelden daarna met M. Huls (nummer 18 op de concept-kandidatenlijst) Wieg man tegenkandidaat voor het lijsttrekkerschap. Het ontbreken van Wiegman op de concept-kandidatenlijst was een logisch gevolg van de pro fielschets die het bestuur eerder dit jaar heeft opgesteld. Raadsle den zouden niet meer dan drie pe rioden in de gemeenteraad moe ten zitten. Slechts in zeer uitzon derlijke situaties zou een raadslid langer aan kunnen blijven. Het bestuur benadrukte gisteravond diverse malen dat de pro fielschets niet op personen was geschreven. „Wiegman heeft vier jaar geleden al te kennen gegeven dat hij na deze periode zou stop pen," werd herhaaldelijk naar vo ren gebracht. Maar doordat Wiegman op aan dringen van enkele leden zich nog wel vier jaar beschikbaar wil de stellen, kwam het bestuur voor een dilemma te staan. Het vast houden aan de nieuwe pro fielschets gaf echter de doorslag en P. Tijsen, voorzitter van de An- bo werd de beoogd lijsttrekker. Ook onder de leden kwamen de twijfels over Wiegman naar voren. Oud-raadslid J. Wiersma wilde voorkomen datWiegman.de Jozef Kipprich van de PvdA zou wor den, „Die conclusie verdient Wiegman niet. Misschien moeten we een stemming voorkomen en Wiegman de eer aan zichzelf laten houden." Oud-senator J. Simons vond dat alleen in hele bijzondere situaties of een noodsituaties voor een af wijking van de profielschets kan worden gekozen. Een noodsitua tie lag volgens Simons met voor de hand omdat in P, Groeneweg een goede eerste wethouder naar voren was geschoven. Huidige fractievoorzitter P. Groe neweg had niet verwacht dat Wiegman alsnog op de lijst zou komen. „Ik moet nog aan de ge dachte wennen," zei hij direct na de stemming. Dat hij door de te rugkomst van Wiegman niet eer ste maar twee wethouderskandi daat zou worden, daar moest hij nog wel over nadenken. Wiegman liet daar echter geen twijfel over bestaan. „Ik ga niet als een oude wijze opa als raadslid in de fractie zitten. Dat zou niet goed zijn," zei hij. De komende dagen zal in de frac tie nog een hartig woordje worden gesproken over het vertrouwen in de nieuwe lijsttrekker. Volgens fractievoorzitter Groeneweg is er binnen de fractie nooit een dis cussie geweest over het vertrou wen in Wiegman „Ik voer geen kadaverdiscipline, dus vraag me af hoe dit verhoudt tot de fractie." Hoewel de uitslag verrassend was, was voorzitter C. Zijdeveld vooral blij dat de avond zo harmo nieus was verlopen. „In vroegere jaren liepen er altijd mensen woe dend weg, dat is dit keer totaal niet gebeurdzei hij. „Er is ge luisterd naar de leden." Extra taak Maar met de keuze voor Wiegman heeft het bestuur er volgens Zij develd wel een extra taak byge- kregen. „De komende periode zullen we hard moeten werken om het vertrouwen binnen de fractie te herstellen." En beoogd lijsttrekker P. Tijsen, na de stemming nummer 2 op de kandidatenlijst, keek het allemaal berustend aan. „Het is een eerlij ke strijd geweest," zei hij. „We moeten binnenkortnatuurlijk wel praten over het vertrouwen bin nen de fractie. Voor mezelf moet ik nog nagaan over wie er uitein delijk kandidaat-wethouder moet worden." Tientallen vrienden en ke- nissen van de afgelopen zaterdag vermoorde John Oldham (29) hebben van nacht een wake gehouden voor hun overleden kame- v raad. Op de Broersvest, de plek waar de Brit zater dag door een groepje jon geren in zijn onderbuik werd gestoken, hadden zij zijn naam geschreven in brandende letters. De va der van John komt van daag aan in Nederland om het stoffelijk overschot van zijn zoon naar Groot- Brlttanlë te begeleiden. Naast een 17-jarïge 1 Schiedamse verdachte hield de recherche zondag een tweede verdachte, een 18-Jarige Schiedam mer, aan wegens de steekpartij. Het slachtof fer werd zwaar gewond op straat aangetroffen door een voorbijganger, die de politie waarschuwde. Na reanimatie is de man door de GGD naar het Schie- land Ziekenhuis vervoerd. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Beide ver dachten hebben inmiddels een verklaring afgelegd en zijn In verzekering ge steld. De politie Is van morgen begonnen met dreggen in de Lange Ha ven tussen de Appelmarkt en de Koemarkt. Het steekwapen zou daar In het water moeten liggen. Foto ANP/Cees Spruijt Door Jeroen Arends Schiedam Agent Alex Glijn vraagt het de kinderen nog maar eens.Dus wat moeten we bij het afsteken van vuurwerk niet doen? Een groot aantal vingers gaan omhoog. De kinderen van groep zeven van basisschool De Taal tuin in de Schiedamse wijk Nieuwland hebben gisterochtend goed geluisterd. „Eh, we mogen niet te vroeg vuurwerk kopen, strijkers zijn illegaal, geen oud vuurwerk aannemen en we moe ten weigeraars niet opnieuw aan steken." Een compliment volgt van Glijn, de kinderen hebben goed geluisterd. Glijn is de schooladoptie-agent van de Schiedamse school. Dit houdt in dat hij een aantal keer in het jaar langskomt om te vertel len over criminaliteit of vandalis me. Het is zijn taak om te voorko men dat kinderen op jonge leef tijd met justitie in aanraking ko men en tegen de tijd van de jaar wisseling gebeurt dat altijd meer dan anders. Glijn: „Het aantal jongeren dat wordt gearresteerd of beboet schommelt elk jaar. Toch hebben we gemiddeld in Schiedam ongeveer 20 tot 60 'vuurwerkincidenten'." De voorlichting heeft plaats in sa menwerking met Buro Halt. Zij nemen strafmaatregelen als kin deren voor het eerst met de politie in aanraking komen. Dit om te voorkomen dat kinderen een strafblad krijgen. Een medewerk ster van Halt spreekt de kinderen streng toe en vertelt wat er ge beurt als ze illegaal vuurwerk af steken, of met zelf gemaakt vuur werk worden betrapt. ..Als jullie bij ons komen dan krijgen je ou ders een brief waarin staat naar welke plekje wordt gestuurd om te werken. Dat kan bijvoorbeeld bij de gemeentereiniging, dan kun je rotzooi van het vuurwerk opruimen Bovendien is de jeug dige overtreder dan nog niet van Halt af. „Daarnaast moetje op ons bureau twee uur strafwerk komen maken. As je daarna nog in de fout gaat dan sturen we je naar de politie en dan krijg je een straf blad." Vage handelaartjes Ook de gevaren van het gebruik en het kopen van vuurwerk ko men aan bod. Glijn wijst de scho lieren op de gevaren van het ko pen bij 'vage handelaartjes'. Hij verzekert de kinderen dat het elk jaar weer gebeurt dat er oude par tijen vuurwerk worden verkocht. „Koop alleen bij officiële verkoop punten," raadt hij de kinderen aan.As je nu ai vuurwerk bij ie mand kan kopen dan is dat niet goed en illegaal. De kans is groot dat het vuurwerk slecht is." De agent wijst ook op de gevaren van geïmporteerde ladingen 'knal- werk'. We proberen dit jaar vooral weer een stokje te steken voor het illegaal kopen in het buitenland," De kinderen komen ook vaak aan het woord. Ze mogen naar aanlei ding van de informatie vragen stellen of wat zeggen. „Mag je ook vuurwerk in een plastic pijp stop pen?" vraagt één van de kinde ren. Licht geschokt kijken de voorlichters naar de leerling. Politieagent AlexGlijngeeftvoorlichtingoverdegevaren van het afsteken van vuurwerk. Foto Roel Dijkstra „Nee, natuurlijk niet," zegt Glijn. Ais wij door de wijk rijden en we zien jou dat doen dan nemen we je gelijk mee naar het bureau. Dan ben je nog niet van ons af. Een vuurwerkbom maken is natuur lijk absoluut niet toegestaan," Door het voorlichtingsteam wordt niet alleen verteld wat voor straf fen de kinderen allemaal kunnen krijgen. Er wordt veel aandacht gegeven aan het veilig afsteken van vuurwerk. Ook met gewoon vuurwerk blijkt dat er vaak op een gevaarlijke manier mee wordt omgesprongen. Glijn benadrukt dat er niet voor niets een ge bruiksaanwijzing bij de pijlen zit en dat andere manieren van afste ken dus gevaarlijk zyn. Uit reac ties in de klas blijkt dat er wel eens 'fout' wordt afgestoken. As de agent klaar is met praten laat hij de kinderen een video zien over een vuurwerkongeluk. Hoe wel het is gespeeld, worden de kinderen geconfronteerd met vrij schokkende beelden van iemand die een oog verliest Het kan alle maal nog erger, „Bij een strijker kan je zelfs je hele hoofd kwijtra ken "vertelt Glijn. Lerares Anneke den Besten is ge schokt door de beelden van de vuurwerkongelukken, „Ik zeg al tijd tegen kinderen in mijn klas dat ze er af moeten blijven. Toch zijp. er dan kinderen die met vuur werk spelen. As ze toch willen afsteken dan zeg ik dat ze het veilig moeten doen." VlaardingenDe lokale radio-om- roep Waterweg EM kan rekenen op financiële steun van de Vlaar- dingse gemeenschap. In de com missievergadering voor algemene zaken en communicatie gister avond werd duidelijk dat alle gro te fracties van de gemeenteraad zich kunnen vinden 5n de extra omroepheffing van twee gulden. Aleen Burgerbelangen, Groen- Links en de SP spraken zich. nog niet uit voor de verhoging van de omroepbijdrage. De eerste twee zien vooral een probleem in de verhoging van de al bestaande omroepbijdragen. Burgemeester L. W. Stam maakte duidelijk dat de twee gulden bovenop de huidi ge omroepbijdrage komen. De SP heeft vooral moeite met de eenzijdigheid van het program ma-aanbod van Waterweg FM. „Dat is bijna in z'n geheel gericht op ouderen," vond M. J. Kappers van de Socialistische Partij. Maar de rest van de fracties gun de na enige kritische vragen aan de aanwezige voorzitter M. Bur ger van het stichtingsbestuur van Waterweg FM de radio-omroep het voordeel van de twijfel. Die kritische vragen richtten zich vooral op de dramatisch gezakte reclame-inkomsten. Kon de radio zender in 1996 nog bogen op 41.000 gulden, dit jaar werd slechts 4000 gulden begroot. Bur ger wijtte de daling aan de samen werking met een nieuw maar slecht functionerend aquisitiebu- reau. Schiedam Het CDA in Schie dam gaat de verkiezingen in met P. van Mansum als lijsttrekker. Dat hebben de christen-democra ten gisteravond op hun ledenver gadering besloten. Van Mansum was door het bestuur als nummer één op de lijst voorgedragen. De leden volgden, die voordracht en stemden ook in met de rest van de lijst. Kandidaat nummer twee is C. Lepidis-Daskalakis. Zij maakt - net als Van Mansum - deel uit van de huidige raadsfractie. Ook num mer drie, G. Kaptein, zit momen teel in. de raad. Op nummer vier staat W. C. Hupse, voor de kiezers vroeger bekend onder de naam Gelderblom. Zij stapte enkele ja ren geleden uit de gemeenteraad na een rel rond fractiegenoot Th. Schoenmakers, die later een ei gen lijst begon. "Vijf staat het hui dige gemeenteraadslid M.J.E. Ruseler-Van Bers. De zevende plaats wordt ingenomen door nieuwkomer A M. Valk-Rijnbeek, de zevende plaats is gereserveerd, voor de voormalige afdelingsvoor zitter F. J. J. Brouwer. Afdelings secretaris C. van Dalen staat op de achtste plaats en fractielid W. L .F. P. Leijendekkers staat op negen. Tien en hekkensluiter is Th. M. Bakker-Janse, ook een nieuwkomerHet CDA haalde bij de vorige verkiezingen zes zetels maar verloor er één doordat Schoenmakers zelfstandig verder ging. Bij de verkiezingen in maart 1998 hopen de christen-democra ten wederom zes zetels te halen. Maassluis Steunraadslid AG.M. Kejjzer wordt door het af delingsbestuur van de Maassluise PvdA naar voren geschoven als kandidaat-wethouder. Op de ont- werp-kandidatenlijst voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen staat de ambtenaar van de ge meente Schipluiden op nummer twee. Eén plaats achter lijsttrek ker P. E.H. Kromdijk, de man die de PvdA normaal gesproken op nieuw vanuit de raadsbanken gaat aanvoeren. Raadslid P. Hoo- genraad, de nummer vier op de lijst, zag een wethoudersschap aanvankelijk ook wel zitten maar gaf toch voorrang aan zijn huidige werk. Begin volgende week zul len de leden zich over de kandida tenlijst buigen. Het feit dat Keij zer geen ervaring heeft in de ge meenteraad ziet P. Roelofs, be stuurslid en lid van de kandidaat stellingscommissie, niet als een probleem. „Dat iemand die wet houder wil worden eerst een aan tal jaar in de raad moet zitten, dat vind ik een beetje 'het oude den ken'. En Arnold is nu al steun raadslid. Ook loopt hij al een ge ruim aantal jaren me*3 binnen on ze partij." Redenen voorde kandi- daatstellingscommissie om Keij zer tot beoogd wethouder te bom barderen, zijn z'n enthousiasme en zijn werkkracht. „En het is ie mand met grote overtuigings kracht. Iemand die communica tief erg goed is," onderstreept Roelofs. Een bijkomend punt is dat het bestuurslid aangeeft dat terreinen waar Keijzer vanuit zijn werk in gespecialiseerd is - ruim telijke ordening en volkshuisves ting- bij de PvdA hoog op de agenda staan. Roelofs doelt met name op het Slementumplan, het grondig vernieuwen van de wij ken waarin de vierhoog Elemen- tumflats staan, dat vooral de ko mende jaren door de woningstich ting 5VSM) wordt uitgevoerd. De sociaaldemocraten vinden dat de gemeente momenteel te weinig in de melk te brokkelen heeft bij de ze plannen. Zo verzette de partij zich de afgelopen jaren onder meer tegen de verhuiskostenver goeding die bewoners van de te slopen Schubertlaanflats kregen. Die was te laag, vond men bij de PvdA Ook over het armoedebe leid is de partij die de afgelopen jaren m de oppositie zat ontevre den. Keijzer is om die reden ook inzetbaar op de post sociale za ken. Het zetelaantal verwacht de PvdA in maart uit te breidemvan vijf naar zes of zeven. Een opmars die onder meer wordt gemoti veerd door het wegens een tekort aan vrijwilligers uit de Maasslui se politiek verdwijnen van Groen links. Roelofs weet niet zo goed wat hy moet verwachten van AOV/Unie 55+, de party die voor het eerst in Maassluis meedoet en die netals de PvdA de nadruk legt op de minder draagkrachtigen. „Ze zullen altijd wel stemmen trekken, hoewel het landelijk bar en boos met ze gaat." De sociaal democraten zullen in de campag ne, denkt het bestuurslid, meer dan de ouderenpartij kunnen aan geven wat men wil Na Kromdijk en Keijzer volgt op de ontwerplijst M.H.R. Landsber gen-van Leeuwen. Ondanks dat de kandidaatsteliingscommissie heeft gestreefd naar meer, zal zy net als in de afgelopen raadsperio de waarschijnlijk het.enige vrou welijke PvdA-raadslid worden. Tussen de huidige raadsleden P. Hoogenraad (4), J.M. de Bruin (6) en P J. van Baaien (7) staat op vijf nieuwkomer J. Luyendijk. Met de keuze voor deze oud-voorzitter van de Maassluise huurdersraad en lid van de raad voor de volks huisvesting benadrukt de PvdA andermaal het belang dat zij hecht aan de sociale woningbouw. Vlaardingen—Op de A 20 ter hoog te van het Fin a-benzinestation zijn vanochtend even na achten twee personenauto's op elkaar ge? botst Twee mensen raakten hier bij bekneld en moesten door de brandweer worden bevrijd. Daar voor werden het portier en. het dak van de aangereden auto open geknipt. De twee zwaargewonden werden naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen gebracht. De bestuurder van de andere auto kon op eigen gelegenheid uit zijn voertuig komen. Hij is naar het Schieiand Ziekenhuis in Schie dam gebracht. De aanrijding ver oorzaakte een lange file, doordat de rijbaan richting Rotterdam ge blokkeerd werd. De Technische Ongevaliendienst van de politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de aanrijding. ÏS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5