in m* Prinses Margriet 1 doopt nieuwe Rotterdam I Verdachte dodelijke steekpartij bekent 05.0 0 Geschokte Kamer eist streng optreden Kyoto protocol over uitstoot bijna rond Ministerie overstelpt met reacties op kruidendokter 3 f if 0 fit 1 II! Patiënt dood door bacterie 2,795 Binnenland Weg met de pijn bij de kleintjes Sport Feyetioord treft treurend, maar getergd Kosice Tuur doet het voor z'n moeder Politiewagen beschoten: agent gewond Abonnee Service £innenlahdd.!> Opinie 11- Sport 13 Cultuur 23 Jaargang 7 Nummer 2061 m Woensdag 10december 1997 J yj -4* j -J J j Rotterdams Dagblad Westblaak 180 I 3012 KN Rotterdam, 010-40044001 Door Sander Sonnemans SchiedamDe 18-jarige verdach te van de dodelijke steekpartij in het Schiedamse centrum, waaitij I Rotterdam - Een patiënt van het Dijkzigt Ziekenhuis is op 18 no- vember overleden als gevolg van een infectie met bacteriën uit de warmwaterleiding van het zie kenhuis. De warmwaterleiding bleek niet goed te funtioneren. Het Dijkzigt Ziekenhuis heeft dit vanochtend meegedeeld. Het ongeval is gemeld bij bij de GG en GD en de Inspectie voor Gezondheidszorg. 'Er zijn geen i;. andere patiënten besmet geraakt, r De familie is ingelicht. De dodelijke infectie was veroor- zaakt door de legionella -baeterie- c .Bij verzwakte patiënten met een l minder goedwerkend afweersys- v teem kan de bacterie tot de vete- ranenziekte of longontsteking Iei- den. Dat laatste gebeurde bij de 1 nü overleden patiënt. De legionella-bacterie gaat boven ■f: de 60 graden dood. De waterlei- ding van het Dijkzigt-ziekenhuis g dateert uit de jaren zestig en had f geen geschikte voorzieningen om f het water op 60 graden te houden. Vorig jaar waren al noodvoorzie ningen getroffen om dit probleem «te verhelpen. Bij een definitieve if renovatie van het warmwatersys- teem, die eind dit jaar wordt afge- krond, blijken echter technische j. Iproblemen te zijn ontstaan, waar- vdoor de temperatuur toch onder ïde 60 graden daalde. Inmiddels |zijn die problemen verholpen. de Engelsman John Oldham (29) zaterdag even voor middernacht het leven verloor, heeft bekend. Op aanwijzingen van de Schie dammer is gisteren in de Lange Haven door de brandweer uren lang naar het mes gedoken. Het steekwapen is niet boven water gekomen. De andere verdachte, een 17-jari- ge Schiedammer die zondagoch tend tijdens het voetballen in sportpark Harga werd gearres teerd, heeft toegegeven bij de steekpartij betrokken te zijn ge weest. Het staat niet vast of hij één van de drie messteken heeft toegediend. Oldham, die elf jaar in Nederland woonde en werkte, werd neergestoken tijdens een avondje stappen, Toen hij op de Broersvest van achteren op zijn hielen werd getrapt door twee jon geren en daar wat van zei, werd hij drie keer gestoken. Ambulan cepersoneel heeft nog getracht de in Schiedam gevestigde Brit te re animeren, maar dat mocht niet baten. Een steek in de linker long slagader is Oldham vermoedelijk fataal geworden. Wake Vrienden van het slachtoffer hiel den maandagavond een wake op de plaats waar Oldham het leven liet. Gisteren is op de gedenk plaats een krans gelegd door de Schiedamse burgemeester R. Scheeres. Morgenavond, tijdens de koopavond, wordt een stil pro test gehouden tegen het zoveelste geval van zinloos geweld waar Schiedam behoorlijk door ge schokt is. Ook burgemeester en wethouders en een aantal raadsle den zullen acte de presence ge ven. „We moeten uitstralen, al dus Scheeres, „dat dit niet in de maatschappij thuishoort." Zie ook pagina 3 Pracfittga hoeksflt mat varwts»slbare hoezan, mal 5 ifi- en njQkussena, In diverse mooie kleuren |amrtang /X7""5T INTERNATIONAL Kwaliteit, design, voordelig BOTTERDAM: Lynbaan 31, hoek Weena. ROTTERDAM: Alexandrium III Watermanwog 121. AMSTERDAM-C: Moteloog 12, hoek Spuistraat 46 ARNHEM: Prinses Mar griet heeft gisteren ïn Fort Lauder dale in Flori da het nieu we vlaggen schip van de Holland America Li ne, m.s. Rot terdam, ge doopt. Het is het zesde schip van de rederij met deze naam. Het 62.000 ton metende schip ver vangt de s.s. Rotterdam, die voortaan onder de naam Rem brandt crui ses gaat ver zorgen. De nieuwe Rotterdam is 234 meter lang en kan 1316 passa giers en 644 bemannings leden ver voeren. Het is gebouwd op de werf Monfalcone In Marghera bij Venetië, onderdeel van het Itali aanse wer ven con glo me raat Fin- cantieri. De snelheid van 25 knopen per uur (on geveer 46 ki lometer) is een kwart sneller dan die van an dere cruise schepen en maakt haar uiterst ge schikt voor wereldcrui- ses. De Rot terdam vaart onder Neder landse vlag met Nederlandse officieren en een Nederland se hotelstaf. De Holland America Une heeft in Italië nog twee sche pen in bestelling, die waar schijnlijk de Volendam en de Zaandam gaan heten. Eige naar Carnival Cruise Lines heeft plannen om later nog twee schepen aan de vloot van de HAL toe te voegen, die daarmee op een aantal van twaalf schepen zou komen. De Rotterdam komt volgens jaar al naar 'thuishaven' Rot terdam. Het schip zal op 10 en 11 juni aan deWilhelmlna- kade liggen. Foto Colin Braley/Reu- ters HET PRIJZENGELD VAN DEZE WEEK: De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 5,00. Tijdens De Gulle Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op uw deelnemerskaart. Gelukkig is er volgende week weer een Gulle Week. Bent u er dan ook bij? Altijd Iets bijzonder*. nkttMgi, Joods goud 'verhandeld Den HaagDe verkoop van joodse bezittingen door Nederland se ambtenaren is al tijdens de Tweede Wereldoorlog begonnen. Het weekblad Vrij Nederland meldt vandaag dat voor 1945 me dewerkers van De Nederlandsche Bank en het Amsterdamse Gemeentearchief juwelen doorverkochten van joden die naar de vernietigingskampen waren gedeporteerd. De sieraden wer den doorverkocht aan het Duitse bedrijf Degussa. Zie ook weerbericht op pagina 24 De voormalige wereldkampi oen boksen Regiïio Tuur staat op de kandidatenlijst van het Algemeen Ouderenverbond (AOV) en de Unie 55+ voor de ge- mee nte- raadsver toe zingen in Rotterdam. Zijn moeder zette hem aan het den ken. „Ze is 55 jaar geworden. Wordt dus ook wat ouder. En ik maak me soms best bezorgd. Voor oudere mensen is hier onvol doende geregeld. Ik wil me in zetten voor die groep. Al gaat het me vooral om het welzijn van m'n moedertje. Ik heb het toen eens aangehoord en vond het eigenlijk niet meer dan mijn plicht om iets te doen." Zie ook pagina Rotter dam Foto Paul Vreeken/ANP Het weekblad baseert zich op het Liro-archief dat onlangs werd ge vonden in een woning aan de He rengracht in Amsterdam, Een an der deel van het archief, waarin joodse goederen staan geregi streerd, kwam terecht bij De Groene Amsterdammer, Uit dat deel kwam gisteren al naar voren dat in de jaren zestig ambtenaren van het ministerie van Financiën joodse goederen aankochten. Uit de onge veer 200 steek kaarten die y Vrij Nederland in handen heeft, blijkt dat DNB een muntencollec- tie aankocht Het Amster dams gemeen tearchief ver schafte zich onder meer prenten uit de boedel van Lippmann-Ro- senthal (Liro), een door de Duitsers gebruikte bank die de joodse goederen beheerde. Onderzoek De betreffende kaarten zijn na de oorlog al onderzocht door het mi nisterie van Financiën namens de overheid en door de Raad voor het Rechtsherstel. Bedoeling was te achterhalen aan wie de resteren de boedel van Lippmann-Rosen- thal toekwam. De namen van de afnemers zijn toen niet in de openbaarheid gekomen. Gisteren besloot een 'verbijster de' rminfoter Zalm al dat een diepgaand onderzoek ophelde ring moet geven over de verkoop van joods oorlogsgoud aan ambte naren van het ministerie van Fi nanciën. Voormalig Rekenkamer president Kordes, die belast is met de leiding, sluit een parle mentair onderzoek niet uit, zei hij vanmorgen voor het Radio-1 Jour naal. Joodse organisaties en de Haagse politiek hebben gisteren geschokt gereageerd op de transacties door ambtenaren. Dat gebeurde des tijds onder verantwoordelijkheid van de inmiddels 76-jarige oud minister Witteveen van Financi en. Die reageerde gisteren totaal verrast. „Ik wist van niets. Ik ben even verbaasd als iedereen." De Frans Kordes. fotoEdOudenaarden/ ANP voormalig bewindsman voelt zich niet verantwoordelijk. De geschokte Tweede Kamer eist zo mogelijk alsnog strafrechtelij ke maatregelen tegen de betrok ken ambtenaren. Het CIDI noemt het 'helen' van het joodse goud door de ambtenaren 'ontstellend'. „Dit is echt onbegrijpelijk," aldus Ronnie Naftaniël. Het Joods Maatschappelijk Werk vindt de zaak 'misselijkmakend'. „Ik word er onpasselijk van," aldus H. Vuysje. Het schandaal kwam vorige week aan het rollen.toen het verloren ge waande ar- chief van de Duitse oorlogs- bank Lipp- man-Rostent- hal werd terug gevonden in een leegstaand pand aan de Amsterdamse Herengracht. Daar was het achtergelaten door het Agentschap van Financiën, dat na dëoorlog claims van joodse burgers moest onderzoeken. Het weekblad De Groene Amster dammer, dat een deel van het ar chief in zyn bezit heeft, meldt de ze week dat ambtenaren van het Agentschap overgebleven kleino den als sieraden, horloges en le peltjes in 1968 hebben gekocht van de bank voor zichzelf, tegen de taxatiewaarde van tien jaar eerder. De belangstelling was zo groot dat in sommige gevallen ge loot moest worden wie wat kreeg. Nabestaanden Volgens de historicus Lipschits is bepaald niet uitgesloten dat er toch nog nabestaanden zijn voor de spullen. Hij wil het terugge vonden archief daarop nalopen. Lipschits denkt wel dat de kans klein is dat nog bezittingen wor den teruggevonden, omdat de omschrijvingen - zilveren ring of iets dergelijks - vaak vrij vaag wa ren. Zalm heeft vrijdag overleg met het RIOD en joodse organisaties over wat er moet gebeuren met het teruggevonden Liro-archief, Zie ook het commentaar op pagi na 3 Kyoto Na twee dagen van vrij wel ononderbroken onderliande- lrngen lijkt de Klimaatconferentie in het Japanse Kyoto alsnog af te stevenen op een akkoord over de vermindering van de uitstoot van broeikasgassen in de atmosfeer. Vanmorgen vroeg hadden de Eu ropese Unie en de Verenigde Sta ten al een principe-akkoord, be reikt. Japan is niet blij met dit voorstel, omdat het veel meer moet reduceren dan oorspronke lijk gepland. Toch. heeft Japan zich erbij aangesloten. De grote waag was vanmorgen of de ontwikkelingslanden bereid zjjn met het voorstel mee te gaan, „We zyn er bijna, maar het kan nog misgaan," zei een Europese Spijkenisse Onbekenden heb ben gisteravond in de Crocus- straat in de wijk Hoogwerf in Spy- kenisse-Noord een politiewagen beschoten. De kogels versplinter den de voorruit waardoor een 42- jarige agent glassplinters in z'n oog kreeg. Na de schietpartij re den de verdachten met een auto weg in de richting van de Kartel- brug. Ondanks een uitgebreide zoekactie heeft de politie de wa gen nog niet kunnen vinden. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Rotterdam Het ministerie van Volksge zondheid is de afgelopen dagen overstelpt met telefoontjes over de ChineesT. Zhang, die in Rotterdam een praktijk voert als kruidendokter. De kruidendokter kwam in opspraak omdat hij in als 'puur natuur' verkochte zalf ookkunstmatig gefabri ceerde hormonen (corticosteroïden) ver werkt Er zijn zowel negatieve als positieve reac ties bij, zegt A. van Nes van de Inspectie voor de Gezondheidszorg in Zuid-Holland. Van Nes wil Zhang binnenkort voor de rechter dagen wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst en apotheke- rij. In oktober werd de Chinees voor illega le import van farmaceutische middelen bjj gebrek aan bewijs door de kantonrechter vrijgesproken. De groothandel, waarvan Zhang aandeelhouder is, kreeg daarvoor toen wel een böetó van 8000 gulden opge legd, waarvan een deel voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Wat die man gedaan heeft is bijna een wonder, heeft iemand ons via de publieks- Lijn van het ministerie laten weten. Voor die mensen ben ik blij dat ze iets prettigs hebben ervaren," aldus "de inspecteur. Maar hij vreest dat hun blijdschap weer te niet wordt gedaan als ze stoppen met het gebruik van die middeltjes. „In Nederland lopen veertigduizend be roepsbeoefenaren in de medische stand rond. En die zouden met z'n allen niet op dezelfde simpele ideeën kunnen komen als die meneer Zhang?" De yuidendokter krijgt nu veel kritiek te verduren, maar heeft zeker ookmedestan- ders. Een vrouw in Maasbracht zweert zelfs bij, de', behandeling die Zhang sinds anderhalfjaar opbaar kind van zeven jaar toepast. „Mijn 2oon heeft een zeer ernstige vorm van eczeem en we hadden al van al les geprobeerd. Nadat hij vorig jaar twaalf dagen de kruidenthee van meneer Zhang had gebruikt, verdwenen de ontstekingen in zijn huid." De beschuldiging dat Zhang hormonen in zijn.producten, zou verwerken kan ze abso luut niet plaatsen en geloven. „De produc- ten zijn herhaaldelijk getest door het zie kenhuis en de apotheek. Daar is niets ver keerds aangetroffen." Zhang ontkende vorige week nadrukke- - lijk dat hyhomonen verwerkt. afgevaardigde. De onderhande laars dienen vandaag tot een. be sluit te komen. In het gezamenlijke voorstel van Europa en de VS moeten de Euro pese landen hun gezamenlijke uitstoot aan broeikasgassen met acht procent terugdringen, de VS met zeven procent en Japan met zes procent. Volgens deze formule moeten alle partijen behoorlijk wat water bij de wijn doen. Euro pa had oorspronkelijk, het meest ambitieuze voorstel, namelijk een; reductie van 15 prócént, Jerwül Japan een maximum van vyf pro cent voorstelde en.de VS de. uit stoot wilde stabiliseren. Alle re- - dueties zyn ten. opzichte van.de hoeveelheid emissies die de lan den in 1990 hadden, In dat jaar waren de drie hoofdrolspelers ver antwoordelijk voor meer dan de helft van de uitstoot, van alle broeikasgassen. Volgens het ontwerp-akkoord moeten ook de ontwikkelingslan den en China een bijdrage leve ren. Dat was aanvankelijk niet de bedoeling. Maar tijdens de confe rentie is het besef gegroeid dat het milieu er alleen maar slechter op- wordt, wanneer deze landen hun uitstoot niet op de een of an dere manier reguleren. Door hun snelle economische groei zal de uitstoot van broeikasgassen in de Derde Wereld en China snel toe nemen. In ruil voor toezegging krijgen deze landen fenciële steun en de beschikking over nieuwe technologieën. 1 f- (t Stoa 300MB 8 "710981 1 5863'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1