'John was een gouwe gozer' 'Bang? Nee, je was kwaad op die moffen m Naoorlogse schande Vrienden vermoorde Brit houden vanavond herdenking: 'Dit schreeuwt om aandacht' Van Lier Leis (Nedlloyd) zakenvrouw van het jaar R igblad Commentaar,, Dammer is weg kwijt in Drenthe Djanko Rotterdams Dagblad a si w ~f Pij Woensdag 10 december 1997 Door Sander Sonnemans Schiedam Het aantal bossen bloemen op de gedenkplaats groeide gisteren gestaag. Niet zo vreemd ook, want John Old ham had veel vrienden. En die zijn er allemaal kapot van. John, klinkt het eensluidend, had geen vijanden, maakte nooit ruzie. „John was gewoon een gouwe gozer. Geen ruzie zoeker, geen vechtersbaas. Hij was een allemansvriend. Daar om schreeuwt dit om aandacht," zegt Theo van Nuland, een van Oldhams vele vrienden. Ze zijn er kapot van. Maar tijd om te rouwen over de moord, lijken zijn maatjes zichzelf niet te gun nen. Nee, ze hebben wel even wat anders te doen. De steekpartij waarbij John 'om niets' om het le ven werd gebracht moet in de pu bliciteit worden gebracht Want kennelijk is niets geleerd van de dood van Joes Kloppenburg en Meindert Tjoelker geleerd. In een poging Nederland nog maar eens wakker te schudden, organiseren Etienne Schop (28) en Marcel van der Tas (33), vrienden van 'Limy zoals Oldham ook wel werd ge noemd, morgenavond een wake. „We willen twee minuten stilte in acht nemen. Het verkeer op de Broersvest moet dan ook worden stilgelegd," zegt Van der Tas. Hij pakt foto's van John tijdens één van de vakanties op Kreta en het voetbalelftal waar John deel van uitmaakte. „Het is het zoveel ste geval van zinloos geweld, hier moeten 'we iets aan doen," vult Etienne aan. „We hebben het over een jongen die nooit iemand kwaad heeft gedaan. Hij was con structiewerker en werkte soms wel achtenveertig uur achter el kaar en dan kwam 'ie in zijn werk kleding even naar het veld om te voetballen. Een echte Engelsman ook, hij hield van een potje darten en een biertje. Maar een vechters baas? Dat wordt misschien gauw gedacht, maar nee, dat was 'ie ab soluut niet." Veel kans heeft John Oldham za terdagnacht overigens niet ge had. Tijdens zijn stapavond werd hij op weg naar de McDonald's op de Broersvest door een groepje jongeren van achteren op zijn hie len getrapt. Nadat John daar iets van had gezegd werd er wat ge duwd en getrokken. Ineens was er een mes. John werd in zijn buik en borst gestoken en viel voorover op de grond, John's vriend was te verbouwereerd en geschokt om iets te ondernemen. Een voorbij ganger waarschuwde de poltitie, die een ambulance opriep. Er werd nog met man en macht gere animeerd, maar de hulp kwam te laat. John's vriend verkeerde toen al in een shock-toestand en is nog altijd volledig van de kaart. De plaats van het delict werd door de politie afgezet en er werd ge zocht naar het steekwapen. Dat werd niet aangetroffen. Later, als de twee verdachten eenmaal vast zitten op het politiebureau, wordt verklaard dat het mes ter hoogte van de Koemarkt in de Large Ha ven is gedumpt. Duikers van- de Sehiedamse brandweer zijn giste ren zo'n beetje de hele dag bezig geweest het wapen bovenwater te krijgen. Tevergeefs. Ondanks een getuigenoproep heeft niemand bij de politie gerea geerd. „Dat bevreemdt me eigen lijk'wel," zegt een van de recher cheurs. „De steekpartij heeft plaatsgehad op zaterdagavond om iets voor twaalven. Daarom vind ik het raar dat niemand iets heeft Burgemees- van Schiedam legt namens de gemeente een krans op de plek waar John Oldham avond werd ken. Foto Roei Dikstra John Oldham. Foto Roei Dijkstra gezien." Een bewoner van de Broersvest tegenover de plaats van het delict zeggen wel iets ge- zie. nebben. „Maar het steken zelf,' zegt Miranda Koevermans, „hebben we niet gezien. Mijn man en ik zaten televisie te kijken toen mijn man ineens iemand op straat zag liggen. Nou gebeurt dat hier wel meer, maar dan hebben ze een stuk in hun kraag. Iemand rende naar een café om hulp te roepen en mijn man is naar bui ten gegaan om te kijken. Toen het slachtoffer door een politie-agent werd omgedraaid en mijn man die enorme plas bloed zag, is hij snel weer naar boven gekomen. Het was misselijk makend. Ik kan het maar niet van me afzetten. Vrese lijk is zoiets en het gebeurt nog vlak voor je deur ook. Zo'n zinloze moord. Het is toch verschrikke lijk dat je niemand meer op zijn gedrag kunt aanspreken?" Kippenvel „Wijspreekt Marcel van der Tas namens enkele vrienden, „heb ben een gevoel van machteloos heid. He loop al drie dagen met kippenvel. In de kranten staan be richten en het lijkt alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Er moet wat gebeuren. Daarom die wake morgenavond op de Broersvest. We hopen, nee, we re kenen op grote opkomst. Des te groter is de kans dat de mensen stilstaan bij het feit dat we dit niet' kunnen accepteren. De Nederlan ders laten alles maar over zich heen komen. Het wordt tijd dat we onze stem laten horen." Nederland was gemobili- seerd, toch kwam de Duitse aanval als een grote verras sing. Wij patrouilleerden, met zo'n. vijftig man aan boord, langs de kust bij Hoek van Holland. Om een uur of vier 's ochtends zagen we allemaal vliegtuigen eri para chutisten, boven het Westland. Toen wisten wé wel hoe laat het was. De commandant eri ik heb ben elkaar een hand gegeven: 't is oorlog, laten,wé hopen dat we tiet er levend afbrengen. Pas daarna kregen we via.de tele graaf het bericht- dat het oorlog was. Om zes uur in de ochtend kregen we de order de Waterweg op te. varen naar de Waalhaven. Daar zouden Duitsers zijn geland. De Duitsers hadden inmiddels de Waterweg volgegooid mét mijnen, maar. wij waren daartegen bevei ligd met een soort kabel-die de magnetische krachten; van tiet schip neutraliseerde. Bij de Waal haven kwamen we de tórpedomo- torboot 51 tegen Van hen 'hoor den we dat dé Duitsèrs bij de bruggen waren. Toen we daar in de buurt kwa men, het was nog 's ochtends vroeg en prachtig voorjaarsweer, werden we plotseling bescheten vanaf het Noordereiiand en de brug. Op dat rukje zijn vijf van ons gewond geraakt, onder wieik- zelf X kreeg ik een schamp schot .uiigs mijn hoofd en daarna voelde ik een dreun op mijn schouder. Ik bloedde nauwelijks en kon nog normaal functioneren. Ik stond op de brug en die oogde alsof we waren beschermd door metalen opbouwplaten. In werke lijkheid was het doek, dat met me- taalverfwas beschilderd. De Duit sers hadden ons dwars door dat doek heen overal kunnen raken. Maar het waren scherpschutters, ze schoten pas, als ze iemand bo ven de rand zagen uitkomen. Bang? Nee, dat was ik niet, daar merkte ik niets van. Je was .na tuurlijk ook heel druk bezig en verder was je vooral erg kwaad op die moffen die hier niets te zoe- ken hadden. Voor onze roerganger kreeg ik toen grote bewondering. Hij was in z^ri lies geraakt en 6loedde ernstig. Ik heb de boel afgebonden met de draagband van een geweer. Net zolang doorgedraaid tot die zo strak zat dat er geen bloed meer vloeide. Onder tussen bleef hij zijn werk doen. Liggend op zijn rug, met het hoofd naar achteren, stuur de hij de boot achteruit, uit de gevarenzone. We zijn afgemeerd aan de Park- kadè. De vier andere gewonden en ikzelf zijn naar een zieken huis vervoerd. Nadat ik was ver bonden ben ik teruggebracht naar het schip. De'overige gewon den bleven in het ziekenhuis. Wat er van hen geworden is, weet ik niet. Toen ik terug was, zijn wede Maas weer opgevaren en opnieuw In gevecht gegaan. Ik denk dat het toen een uur of negen in de ochtend was- De Duitsers hadden zich verschanst in woningen op het Noordereiiand en in binnen vaartschepen die daar voor de wal lagen. Over echt zwaar geschut beschikten ze niet; het warén im- mers parachutisten. We hebben een mitrailleursnest weggeschoten en ook nog een mortier dat op de brug was opge steld. Want wij hadden wel zwaar geschut: twee 7,5 centimeter ka nonnen; eigenlijk, te zwaar om mee op parachutisten te schieten. Je kon daar behoorlijke ontplof fingen mee veroorzaken en dat is dan ook gebeurd. Verschillende huizen en boten waar Duitsers op zaten hebben we zwaar bescha digd. Bij ons aan boord zijn in dat tweede, gevecht nog drie man ge wondgeraakt. Ook zyn we nog twee keer aange vallen door een paar duikbom menwerpers, maar die hebben ons gelukkig gemist De torpedo motorboot 51 werd wel geraakt; is weliswaar niet gezonken, maar er zijn daar wel een paar doden ge vallen. Op een gegeven ogenblik, ik denk na één of twee uur, waren we door onze munitie heen en zijn we te- Vandaag wordtin de Van Ghentk2zeme het schilderij 'Rotterdam, lOmel 1940'over de slag bij de Maas bruggen onthuld. Het is gemaakt door de schilder Peter J. Sterken burg to re re van de Verjaardag van het korps Mariniers en toont twee boten van de marine die op 10 mei In de Maas ter hoog te van het Noordereiland inge vocht waren met Duitse fticht- landlngstr^cpen op de Wil lemsbrug vit het NoonJerel- land.ZaterdagpublIceerde de ze krant het schilderij al. Een van detwee betrokken marine schepen was de tot kanon neerboot omgebouwde torpe doboot Hr. Ms. Z 5. De nu 82- Jarige A. G. van der Land uit het Noord-Hollandse Drie huls heeft destijds - toen 25jaaroud-de strijdmee gemaakt als eerste offi cier op de Z 5. Hij vertelt over zijn ervaringen die dag. ruggekeerd naar Hoek van Hol land. Toen was het overigens al rustig. De Duitsers hielden zi-.ü inmiddels gedeisd voor ons, maar toen wij weggingen zijn ze na tuurlijk wel teruggekomen. Ons schip had een stuk of zestig kogel gaten, maar voer nog prima, 's Avonds bij Hoek van Holland bleek dat ik 41 graden koorts had; wondkoorts. Ik ben echter ge woon doorgegaan. Met aspirien tjes heb ik me op de been gehou den en ging ook de koorts om- Van der Land heeft Rotterdam in oorlogstijd niet meer teruggezien. De Z 5 patrouilleerde nog een paar dagen voor de kust en voer na de Nederlandse capitulatie op 14 mei'naar Engeland. Daar is de kogel operatief verwij derd. Nu nog zitten er restjes van in zijn schouder. Tot de Duitse overgave in 1945 heeft Van der Land in Engeland als marinier gediend. Over het feit dat er nu een schilderij is gemaakt van het gevecht op 10 mei waar hij bij betrokken was, zegt Van der Land: „Dat is leuk; dat er hier nog even aandacht voor is Zelf denkt hij eigenlijk nog nau welijks aan die periode: ,,'t Zegt me niet zoveel. En het is bovendien zo lang geleden," A. G. van der Land bij hetschilderij van Peter J. Sterkenburg.metdaaropdeHr.Ms.Z 5 FotoCeesKuiper/RotterdamsDagblad Oud-president van de Algemene Eekenkamer Kordes gaat de komende weken onderzoeken wat er precies mis is ge gaan met het archief van de nazi-roofbank Lippmann Ro senthal Co. Een deel van dat archief, met nauwkeurige beschrij vingen van ingepikte bezittingen van joodse Nederlanders, dat ja renlang verloren was gewaand, werd onlangs bij toeval gevonden in een voormalig Amsterdams bijkantoor van het ministerie van Fi- Gevreesd moet worden dat de heer Kordes uiterst schrijnende bij zonderheden aan het licht zal brengen over de wijze waarop de Ne derlandse overheid na de oorlog met bezittingen van joodse slacht offers van de holocaust is omgesprongen. Ambtenaren van het mi nisterie van Financiën zijn immers niet alleen zeer slordig met de belangrijke en gevoelige archiefdocumenten van Lippmann Rosen thal omgegaan.. Sommigen van hen hebben zich dertig jaar geleden, ver na de oorlog dus, bezondigd aan een vorm van diefstal. Naar gis teren bekend is geworden, via het weekblad De Groene Amster dammer, hebben ambtenaren destijds een deel van de buit' onder ling verdeeld. Sieraden van joodse Nederlanders die nooit meer te rug zijn gekomen uit de concentratiekampen, zouden voor een prikje in handen zijn gekomen van personeel van het ministerie. Minister Zalm van Financiën is terecht zwaar geschokt door de ont hullingen en heeft er verstandig aan gedaan de oud-president van de Rekenkamer te verzoeken de zaak tot op de bodem uit te zoeken. Wat er destijds is gebeurd, was uiteraard ver voor Zalms tijd en valt hem dus moeilijk aan te rekenen. En de toenmalige bewindsman, Witteveen, zegt van de prins geen kwaad te weten. Maar de huidige minister is wel verantwoordelijk voor de wijze waarop thans met de schande wordt, omgegaan en hoe nu op ambtelijke dwalingen in het verleden wordt gereageerd. Het is niet meer dan normaal dat Zalm de historische misskien volledig in de openbaarheid brengt en dat er geen enkel detail in de doofpot mag verdwijnen. Daarnaast zal hij, als de heer Kordes zijn speurwerk heeft voltooid, na moeten gaan op welke wijze genoeg doening kan worden verschaft Helaas zal het in veel gevallen niet mogelijk blijken te zijn de in de oorlog ingepikte eigendommen - niet alleen van materiële maar vooral ook van grote emotionele waaide - aan de rechtmatige eigenaren terug te geven. Velen zijn immers omgekomen en in een groot aantal gevallen zal er ook geen sprake zijn van traceerbare nabestaanden. Dat droevige feit ont slaat de Staat der Nederlander niet van de morele plicht tot genoeg doening, ook financieel, jegens joodse instellingen in Nederland - bijvoorbeeld de organisatie Joods Maatschappelijk Werk. Reacties in de trant van 'het spijt ons' zijn in dit geval volstrekt onvoldoende. Rotterdam Manke van lier. Leis, algemêên'dlrëcteur van Nedlloyd-dochterbedrijf Van Genu Loos, is uitgeroepen tot de zakenvrouw van het jaar 1998. De 38-jarige directe?'r van de be kende Rotterdamse pakketdienst ontving de onderscneiding giste ren uit handen van minister Mèl- kert van Sociale Zaken. Van Lier Leis werkt sinds 1986 bij Ned lloyd, waarvan de laatste twee jaar als directeur by Van Gend Loos. Ir. Marike Van Lier Leis kwam bij Nedlloyd terecht na een studie re- derijkunde aan de Technische Universiteit Delft. Tussen 1990 en 1992 was ze commercieel mana ger voor Nedlloyd Lijnen in Sin gapore. Na haar terugkeer in Rot terdam werd ze verantwoordelijk voor de wereldwijde logistieke planning van schepen en contai ners. Van Lier Leis werd volgens de jury al snel een van de zichtba- Tragers van de nieuwe cultuur die binnen Nedlloyd was gewenst. Op basis van haar intellectuele en sociale vaardigheden, gekoppeld aan een .directe stijl, werd ze in september 1995 aangesteld om een stralegie voor de Nedlloyd- transpori en -distributie in Euro pa op te zetten. Na de afronding van dit project werd ze benoemd Marike van Lier Leis. FotoNediioyd tot directeur bij Van Gend Loos. Sinds een t maakt Van lier Leis ook dep -uE van het uitvoe rend comité van de Europese transporttak Nedlloyd. Volgens de jury vervult ze een voorbeeldfunctie. Ze leidt in een als typische mannenwereld be kend staande transportsector een bedrijf van 4950werknemers. f-alde De politie heeft gister- nacnt in Rolde een verdwaasde Mongoolse deelnemer aan het we reldkampioenschap dammen in Stadskanaal aangetroffen. De 23- jarige man die vanuit de hoofd stad Oelan Bator in zijn vaderland al negen dagen onderweg was, gaf aan dat hij naar Stadskanaal op zoek was. In Noord-Drenthe was hij het spoor bijster geraakt. Tot over maat van ramp was hij in Amster dam beroofd van al z'n geld. De politie heeft de onfortuinlijke dammer afgeleverd in Stadska naal. Omdat hij zo lang onderweg is geweest, was de Mongool echter te laat voor het wereldkampioen schap. Wegens het niet tijdig opdagen heeft de organisatie hem uitgeslo ten voor verdere deelname. Afge lopen zaterdag had de verdwaalde Mongool zich al moeten melden in Stadskanaal. hmLM£ «WW w fcyoTo i-afe pe AHAk T)E tetfc ÜE Afsfste

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3