Historisch verdrag over klimaat bereikt Feyenoord pakt de volle premie mee Minister De Boer tevreden ondanks 'mager' resultaat Natte en stormachtige kranslegging mariniers Vondst hond op archeologische vindplaats Vrijwel zeker geen vervolging ambtenaren Matig drinken gezonder dan geen alcohol Mensen Centraal Uitjournaal 'Buurt heeft geen invloed op crimineel gedrag Helen Hunt al zesjaargek op Mad about you Uitje dak gaan gaat voor alles in Crazy Pianos I Nieuwe motor voor sneltrams Bonden winnen kort geding over busvervoer Abonneeservice Spektakel met Spice Girls-film XJohn Oldham wordt maandag gecremeerd HET NIEUWE CORRECT MAGAZINE Regio 11,12,13- Barometer J.4 - Uitjournaal l7e.v. Cultuur 24 RTV 25* Sport 27, 29,31 I Jaargang? Nummer 2062 Donderdag 11 december 1997 2 KN Rotterdam, 010-4004400 j bind Onafhankelijk Rotterdam De woonomgeving heeft nauwelijks invloed op crimi neel gedrag onder jongeren. Dat concludeert criminoloog B. Ro vers in zijn proefschrijft 'De buurt een broeinest?' In veel grote steden bestaat er sa menhang tussen verpaupering van buurten enerzijds en jeugd criminaliteit anderzijds. Vaak wordt er daarom vanuit gegaan dat het gedrag van de jongeren mede wordt veroorzaakt door de wijk waarin ze opgroeien. Rovers komt voor Rotterdam tot een andere conclusie. Verschil in jeugdcriminaliteit tussen buurten kan volgens hem beter worden verklaard door verschil in bevol kingssamenstelling. Zo zullen in een w\3k met armoede, mensen eerder de fout ingaan dan in een villawijk. Dit heeft dan niet te ma ken met de woonomgeving alswei met de persoonlijke situatie. Zie ook pagina Rotterdam Door Judith Stalpers Het waèvooir <temariniaraeii<tobelajig»tcHen<to<ige«npretjebIJcfekran»tegglng. Het wtrtorkwam met bakken uft dé tremel, - Ben van de oud-mariniers had de jaarlijkse plechtigheid al zo'n vijftien keer meegemaakt Het had wel eens geha geld, het was wel eens erg koud geweest en het had wel eens gesneeuwd. Maarzoals het weer gisterenochtend was, nee dat hij nog niet meegemaakt De jaarlijkse kranslegging bij het mariniers monument op het Oostplein, ter herdenking van de gevallenen van het Korps Mariniers, viel letterlijk in het water. De regen kwam bij bakken tegelijk uit de hemel en er stond bovendien een stevige storm, Menig para- plu begaf het De ongeveer honderd belang stellende oud-mariniers bleven echter man moedig in de regen staan. Beroepshalve deed de Marinierskapel het zelfde, evenals burgemeester Peper, gene raal E. Klop van het Korps Mariniers en voorzitter Hoefsmit van het Contact Oud* Mariniers, die kransen legden. Na afloop van de plechtigheid had niemand meer een droge draad aan zijn lijf Opdrogen kon pas later in de Van Ghentka- zeme, waar het schilderij '10 mei 1940' werd onthuld. Het schilderij toont twee schepen van de marine op de Maas ter hoogte van het Noordereiland die daar op de eerste oorlogs dag in gevecht waren met Duitse luchtlan dingstroepen. Ridderkerk Hclec Ridderkerk gaat voor 20 miljoen de elektri sche motoren in 71 sneltrams van het Rotterdamse stadsvervoerbe drijf RET vernieuwen. De nieuwe motoren zijn energiezuiniger en vergen minder onderhoud, waar door ze zichzelf terugverdienen. Holec voorziet de motorwagens van zogeheten choppers, toestel len die in hoge frequentie 'pluk jes' stroom van de bovenleiding aftappen. Deze techniek is zo'n vijftien jaar oud. Holec zegt een verbeterde versie te hebben. Tot nu toe was het trambedrijf van Boekarest de enige klant. Energiezuinige motoren zijn po pulair bij bazen van openbaar-ver voerbedrijven, maar niet altijd bij de reizigers. Het omvormen van de in Nederland gebruikelijke ge lijkstroom tot wisselstroom, nodig voor de nieuwste generatie elek tromotoren, gaat soms gepaard met vervelende fluittonen. Vol gens Holec is de in Rotterdam te gebruiken techniek zo anders, dat de tonen vrijwel tot het verleden behoren. Holec Ridderkerk kan de RET-or- der goed gebruiken. Al drie jaar lang is het bedrijf aan het reorga niseren; bij de laatste ronde wer den 80 banen geschrapt en kregen 150 werknemers een andere baas door verzelfstandiging van hun bedrijfsonderdeel Er werken nu zo'n 500 mensen. De orderporte feuille is tot eind volgend jaar ge vuld. HardlnxveM-Giessendam - De ar cheologen die aan de Polderweg in Hardinxveld-Giessendam een ondergrondse donk bloot leggen, hebben opnieuw een skelet ge vonden. Deze keer van een hond je, waarmee het aantal blootgeleg de hondengraven op twee is geko men. Enige weken geleden trof fen de archeologen het skelet van Den Haag De president van de Haagse rechtbank heeft de vervoersbonden van FNV en CNV grotendeels in het gelijk gesteld in het kort geding dat zij hadden aangespannen te gen minister Jorritma (Ver keer), De minister moet haar mede werking aan aanbestedingen in het busvervoer stoppen zo lang zij geen nadere regels heeft opgesteld met betrek king tot werkgélenheidsgaran- ties. De eis voor aanvullende voorwaarden bij de lopende aanbesteding van het busver voer in Groningen en Drenthe is echter afgewezen. een vrouw aan, die ongeveer 7000 jaar geleden op deze plek is begra ven. Het unieke aan deze vondst is dat het hier gaat om het oudste graf in Nederland waarin een in tact skelet is aangetroffen. Laboratoria Projectleider drs. Tom Hamburg verwacht dat er de komende we ken nog meer vondsten worden gedaan. Volgens hem wordt er bij na elke dag wel iets naar boven gehaald. Het skelet van de vrouw bevindt zich nog steeds op de vindplaats, en is inmiddels ver stevigd en verder uitgegraven. Onderdelen van het skelet zullen later in verschillende laboratoria nader worden onderzocht. Waar het skelet uiteindelijk geëx poseerd zal worden is volgens Hamburg nog niet uitgemaakt. Aanvankelijk was sprake dat een aantal vondsten geëxposeerd zou Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur worden in het musuem De Kope ren Knop in Hardinxveld-Gies sendam, maar het exposeren van alleen het skelet is naar zijn me ning weinig zinvol. Het skelet moet onderdeel vormen van een expositie van alle vondsten, zodat de bezoeker een totale indruk krijgt van het leven op een donk, meent Hamburg, die veronder stelt dat het skelet met de overige vondsten uiteindelijk tentoonge steld zal worden in Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. De archeologen zullen tot eind ja nuari blijven graven op de vind- Kyoto Na drie dagen en drie nachten van intensieve onderhandelingen hebben milieuministers van 159 lan den in Kyoto een historisch akkoord bereikt om klimaat veranderingen tegen te gaan. Volgens de overeenkomst zullen de geïndustrialiseerde landen, vergeleken met de uitstoot in 1990, samen 5,2 procent minder broeikasgassen uitstoten in de pe riode tussen 2008 en 2012. In het 'Kyoto Protocol' zijn beslissingen over een aantal essentiële punten naar later verschoven. Of het pro tocol dan ook werkelijk de uit stoot van broeikasgassen zal te rugdringen, valt nog te bezien. De Nederlandse milieuminister De Boer toonde zich tevreden over het resultaat, hoewel het uit eindelijk een minder grote reduc tie geworden is dan de Europese Unie eigenlijk wilde, „Maar als je uitgaat van de startsituatie is het een goed onderhandelingsresul taat," zei De Boer vanmorgen. De EU streefde een reductie van 15 procent na van drie soorten broeikasgassen, terwijl de Ver enigde Staten de uitstoot van zes soorten gassen wilden stabilise ren en Japan 2,5 procent minder uitstoot voorstelde ten opzichte van het 1990-niveau. Dat de VS van nul naar zeven procent zijn gegaan beschouwt De Boer op zichzelf als een revolutie. Het suc ces van de overeenkomst - hoewel de Amerikaanse Senaat al gezegd heeft 'Kyoto' niet te zullen goed keuren - ligt er vooral in dat een proces in gang is gezet om de uit- stoot in geïndustrialiseerde lan den terug te dringen. In het uiteindelijke protocol gaan de afspraken over zes broeikas gassen, kooldioxide, methaan, lachgas, hfk's, pfk's en sf6. De EU en de meeste Oost-Euro pese lan den gaan 8 procent reduceren, de VS 7 procent en Japan en Canada 6 procent. Rusland en bijvoor beeld Nieuw-Zeeland en Oekra ïne moeten hun uitstoot stabilise- Zuinige auto's Wat precies de reducties voor Ne derland worden in het EU-pakket moet nog worden uitgerekend, „Maar het wordt makkelijker voor Nederland," aldus De Boer, „We hadden een beleid uitgestippeld voor 10 procent reductie. Dat kan nu allemaal wat soepeler." Neder land denkt niet aan verhoging van belastingen, maar vooral aan invoering van schonere energie bronnen als zonne- en windener gie en het stimuleren van het ge bruik van zuinige auto's. Zie ook Commentaar pagina 3 en pagina? Giovanni van Bronckhorst krijgt na zijn (winnende) goal In Kos- ice de gelukwensen van George Boat eng en debutant Robin Nelisse (m). FotoGat>orMonos/FPA Kosfce/Elndboven Feyenoord heeft z'n optreden in de Cham pions League naar wens afgeslo ten, met een 1-0 zege op het nog puntloze Kosice. De Rotterdam mers, al uitgeschakeld in groep B, pakten de Slowaken zeven minuten voor tijd zeven ton af - de premie voor een gelijkspel- door een doelpunt van Giovanni van Bronckhorst PSV had nog wel een kleine kans op een plaats in de kwartfi nale, als één van de beste num mers twee. Daarvoor was in groep C om te beginnen een overwinning op Barcelona no dig. Zover liet de ploeg van Louis van Gaal het gisteravond in Eindhoven niet komen; 2-2. De PSV-treffers werden ge maakt door Wim Jonk, met veel dank aan Abelardo, en Gilles de Bilde. De Belg kon een voorzet van Boudewijn Zenden simpel binnentikken. Doelman Ronald Waterreus, de uitblinker, voor kwam in de slotfase de neder laag door buiten het strafschop gebied de bal met de hand te spelen. Hij liep, zonder naar de rode kaart te kijken, linea recta naar de kleedkamer. Bij de laatste acht van de Cham- pions League plaatsten zich drie Duitse dubs: Borussia Dort mund, Bayem München en Bay er Leverkusen. Zie ook de sportpagina's Zie ook weerbericht op pagina 14 RotterdamHet belooft een spek takel te worden zoals Rotterdam maar zelden meemaakt: de pre mière van de film 'Spiceworld The Movie', woensdag in de Pa- thé-bioscoop op het Schouwburg plein, Niet alleen geven Emma, Geri, Victoria, Mel B. en Mel C. met een forse portie 'girl power' acte de présence, Polygram en Pa- thé hebben zo'n 1700 gasten uitge nodigd om het premièrefeest mee te maken. De gasten, onder wie veel beken de Nederlanders maar ook veel kinderen, worden verdeeld over drie zalen van de megabioscoop, die verder gesloten is. De gasten worden rond zeven uur verwacht, zoals het een galapremière be taamt: met limousines en rode lo pers vanaf de Karei Doorman straat. Op het Schouwburgplein worden flitsen van de film ver toond en komen enorme geluids boxen te staan. De film wordt van af half acht vertoond. Omstreeks half tien begint de after party met een drive-in-show van Radio 538, die tot twaalf uur zal duren. 'Spi ceworld The Movie' is een kome die over een week uit het leven van de Spicegirls. De film is vanaf volgende week donderdag te zien voor het'gewone' publiek. Den Haag De ambtenaren die eind jaren zestig joods goud en sieraden voor een 2aeht prijsje aanschaften, hoeven zich niet be zorgd te maken dat ze na bijna dertig jaar alsnog een strafproces aan de broek krijgen. Het is vrij wel uitgesloten dat ze nog straf rechtelijk of anderszins vervolgd kunnen worden. Als ze al strafba re feiten gepleegd hebben, heling en/of verduistering, dan zijn die normaal gesproken veijaard. D66 riep deze week op de ambte naren van het Agentschap van het ministerie van Financiën zo mo gelijk alsnog een strafproces aan te doen. Voormalig Rekenkamer president Kordes zei gisteren, na een onderhoud met minister Zalm, dat hij die strafrechtelijke vervolging ;n zijn onderzoek zal betrekken. Juridische deskundigen zien ech ter weinig mogelijkheden. Vol gens de Leidse hoogleraar straf recht De Roos riekt de interne vei ling tegen schappelijke prijzen, die de ambtenaren hielden, naar verduisteringen zogeheten opzet heling. Op beide feiten staat een gevangenisstraf van maximaal vier jaar. Dat betekent dat de zaak na twaalf jaar is verjaard. Volgens De Roos' collega Heerma van Voss - hoogleraar sociaal recht - biedt ook het ambtenaren- Telefoon: 010-4004 444 BostonUit het grootste onder zoek aller tijden naar de gevol gen van het gebruik van alcohol op de gezondheid is gebleken dat matige drinkers niet alleen ge zonder zijn dan zware drinkers, maar ook dan geheelonthouders. Dat staat in het nummer van het Amerikaanse vakblad New Eng land Journal of Medicine, dat vandaag uitkomt. De onder zoeksresultaten hebben met na me betrekking op mensen van middelbare leeftijd en ouder. Het is niet voor het eerst dat deze conclusie getrokken wordt. De afgelopen jaren zijn meer onder zoekers tot de slotsom gekomen dat matig drinken gezond is. Maar andere onderzoekers we zen erop dat alcoholgebruik het gevaar van borstkanker en ande re ziektes verhoogt. In het nieuwe onderzoek, dat over een periode van negen jaar onder 490.000 mensen is uitge voerd door de American Cancer Society, zijn de voor- en nadelen van drank tegen elkaar afgewo gen. De onderzoekers kwamen tot de conclusie dat de kwalijke gevolgen van alcohol (met name kankerï in het niet vallen ten op zichte van de positieve gevolgen van alcohol voor het hart. „Het beste advies aan het pu bliek is 'alles met mate1," luidt het eindoordeel van onderzoeker Michael Thun. e gemiddeld een glas alcohol f dag drinkt, heeft weliswaar Wie t per i een grotere kans te sterven aan borstkanker, keel-, mond- en le verkanker en cirrose, maar de kans te sterven aan hart- en vaat ziekten is veel lager dan bij ge- heelouthoduers. Matige drinkers hebben 30 tot 40 procent minder kans aan hart- en vaatziekten te sterven. In het algemeen zijn dc positieve effecten van matig drinken voor mannen iets groter dan voor vrouwen. recht geen aanknopingspunten. Dat voorziet vooral in disciplinai re maatregelen tegen mensen die in dienst zyn, met ontslag als zwaarste sanctie. De betrokken ambtenaren zijn volgens minister Zalm echter of overleden, of al lang met pensioen. Wel zouden de voormalige over heidsdienaren een financiële claim opgelegd kunnen krijgen, omdat de overheid een schadever goeding gaat betalen. Maar vol gens Heerma van. Voss is ook dat ingewikkeld, omdat dan eerst vastgesteld moet worden wie fei telijk schuldig was aan de ver koop van de joodse bezittingen. De grote partijen in de Tweede Kamer voelen niets voor een par lementaire enquête naar de na sleep van geroofd joods bezit uit de Tweede Wereldoorlog. Diverse joodse organisaties riepen daar gisteren toe op. De Kamer acht de wens tot een groot onderzoek hoe sinds 1945 is omgegaan met de joodse overle venden en hun gestolen bezittin gen zeer begrijpelijk, maar vindt dat daarvoor het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie moet worden ingeschakeld. Kordes achtte gisteravond 'denk baar' dat de verkochte joodse goe deren alsnog moeten worden te ruggegeven aan nabestaanden. Hij hoopt eind januari meer dui delijkheid te kunnen geven. Het College van Rabbijnen van het Verbond van Liberaal-Religi euze Joden pleitte gisteren voor een parlementaire enquête om de hele na-oorlogse periode eens goed in kaart te brengen. De his toricus Lipschits, voormalig RIOD-medewerker Van der Leeuw en oud-staatssecretaris van Financiën Grapperhaus slo ten zich later bij die oproep aan. Grapperhaus zei gisteren - even als zijn minister Witteveen een dag eerder - niet geweten te heb ben van de verkoop door zijn amb tenaren van joodse sieraden en goud. Witteveen liet weten zich daarom niet moreel verantwoor delijk te voelen. Grapperhaus zei zich wel geschaamd te hebben toen hij de berichten hoorde Zie ook pagina 3 Schiedam De afgelopen week einde vermoorde Engelsman John Oldham wordt maandag (12.00 uur) in crematorium Beu kenhof in Schiedam gecremeerd, Zijn ouders, die gisteren in Ne derland zijn aangekomen, nemen de urn met de as mee naar Enge land. Vanavond wordt op de Broersvest in Schiedam een wake gehouden waarbij om 20.00 uur twee minuten stilte in acht wordt genomen. Het is de bedoeling dat het verkeer op de doorgaande weg in het centrum dan ook even wordt stilgelegd, GRATIS OP 710981"158639

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1