Verzet tegen bouw uit protest tegen herrie Kinderen onder zware schooltas Rotterdams Dagblad 'Woningbouw Westwijk niet afhankelijk van Sportplan Broekpolder' Schiedammer molesteerde z'n familie met traangas en beugelslot Lagere straffen voor telen van weed Westwijkbewoners trekken in navolging van gemeente aan de bei in Den Haag Moordplan op portier onduidelijk door afwezigheid van tolken Bewoner schrikt zich te pletter Postkantoor overvallen §9 snuffel Liesveld 14 Vlaardingen LEVI'S 501 1 Q9.95 snuffel ZO Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 11 december 1997 Door Ben van Haren Vlaardingen - Liefst 238 bewo ners van de Westwijk hebben een verklaring ondertekend, waarin zij 'de diverse overhe den' verzoeken snel iets te doen aan de geluidsoverlast in hun woonomgeving. Voor zitter H. van Rij van de Fede ratie van Eigenaren heeft de ze toegevoegd aan zijn be zwaarschrift tegen het eerste nieuwbouwplan voor de wijk, de Planciusstraat. „Wij zitten in de mangel tussen het mdustrielawaai en de ver- kecrsherrie van rijksweg 20," licht Van Ry toe. „En de nieuw te bouwen woningen liggen in een gebied waar al jaren gevraagd wordt om geluidbeschermende maatregelen. Laten de overheden daar eerst maar voor zorgen in plaats van er nieuwe huizen neer te zetten." Van Rij heeft kopieën van het be zwaar gestuurd naar Gedeputeer de Staten (GS) van Zuid-Holland en de fracties van de Tweede Ka mer in Den Haag. Hij doet er een bezwaarschrift by. dat hy onlangs zond naar GS en waarin hy zich verzet tegen wat hy noemt 'het ge- luidconvenant'. Hy doelt daarbij op de afspraken, die de vereni ging van bedryven Europoort Botlekbelangen met provincie en ryk heeft gemaakt over terug dringing van het industnelawaai. Van Ry wyst op een artikel in de Wet Geluidhinder, waann staat dat bij beoordelingen relaties ge legd moeten worden met andere geluidbronnen. Dus ^by meting van de geluidbelasting"vari de" Westwyk behoren de gevolgen van toename van het verkeer op, en mogelijke verbreding van rijksweg 20, veranderingen op de spoorlijn en in de industriegebie den met stuk voor stuk apart maar in samenhang bekeken te worden, „Immers in en om de woningen wordt ook niet apart geluisterd naar de diverse geluidbronnen. Er ontstaat gewoon meer herrie van diverse kanten. Of men nu door de hond of door de kat wordt gebe ten maakt niet uit. Je raakt ver wond," betoogt Van Rij, De ver schillende geiuidscontouren, die elkaar in de Westwijk overlappen, dienen volgens hem ook bere kend te worden op grond van de piekbelastingen in plaats van ge middelden. Op het door vele West- wijkers ondertekende formulier wordt overi gens met geen woord gesproken over het bouwplan Plancius straat. Ondergeteken den stemmen in met bezwaren te gen geluidstoename en verzoe ken de diverse overheden snel iets te doen <b.v. door een geluids scherm) aan de reeds bestaande overlast. Van Rij: „Dat klopt maar we heb ben iedereen verteld dat het ook over het plan voor de Plancius straat gaat, waar de gemeente om verhoging van de geluidsbelas ting vraagt." Op het stadhuis ontkent een woordvoerder dit met nadruk. „De gemeente is ook tegen toena me van geluidoverlast en wil al lang afscherming van de ver- keersheme van de rijksweg. Via geavanceerde computerprogram ma's hebben we berekend wat over tien jaar de geluidbelasting op de bouwplek aan de Plancius straat kan zijn. Toename van ver keer en bedryvigheid zijn daann verwerkt, maar ook afspraken over afname van geluid door fa- briekssanenngen, andere auto's, ander asfalt en meer maatregelen. Op basis van die berekeningen is gevraagd aan de provincie om een wat hogere grenswaarde vast te stellen dan de voorkeurwaarde. Die grenswaarde is overigens la ger dan de geluidbelasting die er nu wordt gemeten. Op grond van dje waarde tepwlt. de provincie welke extra voorzieningen aan dubbelglas en dergelijke getrof fen moeten worden om aan de vastgestelde normen voor de bin nenruimte te komen." De betrok ken ambtenaar signaleert ondui delijkheid in de bezwaarschriften van Van Rij. „Hij haalt het conve nant, de bestuursovereenkomst Rynmond-West, ontwerp-sane ringsprogramma's voor verschil lende industriegebieden en regels over zonering langs rijkswegen door elkaar." Van Rij houdt vol dat het gemeen tebestuur van Vlaardingen in zijn Westwijkplannen geen rekening houdt met de geluidhinder die ontstaat door uitvoering van plan nen voor verbreding van rijksweg 20, de aanleg van de A4 naar Delft, de bouw van een Blankenburg tunnel en de Tweede Beneluxtun- nel. „Deze werken verhogen het aandeel vrachtverkeer aanzien lijk omdat het Europoort en Bot lek nieuwe ontsluitingen biedt," schrijft hij de Haagse overheden. Onlangs wees wethouder Van der Windt daar ook op bij de Provinci ale Planologische Commissie, waarin ook het rijk is vertegen woordigd. „De milieubelasting van de A2Ö moet worden gemini maliseerd. Met de Stadsregio pra ten we behalve over de A4 ook al over verdieping of overhuiving van de A2G. In ons plan voor de West wyk volgen we nu een tweesporenbe leid: of geluids- schermwomngen, of, als het niet an ders kan, een geluidsscherm. Al tien jaar geleden hebben we er om gevraagd. Pas bij het uitblij ven daarvan hebben we zelf een oplossing gezocht waarin afscher ming en woningbouw zijn gecom bineerd." Door Beri van Haren Vlaardingen - Wethouder K. van der Windt kreeg gisteravond de waarschuwing dat hij zijn bouw plannen in de Westwijk met mag laten vertragen door onzekerheid over het Sportplan Broekpolder. Ook als dat ambitieuze plan niet doorgaat, zullen Fortuna en Cion aan de andere kant van de rijks weg gaan voetballen. De kwestie kwam aan de orde in de raadscommissie voor stadsont wikkeling bij de bespreking van de woningbouwplanning voor de komende jaren. J. Ranshuijsen (W2000) zei te vrezen dat er niets terecht komt van de voor het jaar 2000 geplande bouw van 228 wo ningen op de voetbalvelden van Fortuna en Cion, „Ik hoor in de wandelgangen weinig hoopvolle geluiden over het Sportplan Broekpolder," verduidelijkte hij. C. Oost erom (CDA) sloot zich bij die opmerking aan en wilde van de wethouder de toezegging, dat dit niet tot vertraging van de bouwplannen in de Westwijk mag leiden. Van der Windt en hoofd Stadsont wikkeling J. van Dorp bezworen dat de in de planning opgenomen bouwdata geen willekeur zijn. Over het door het adviesbureau Steens voorbereide plan voor een clustering van sportclubs op een accommodatie in de Broekpolder met atletiekbaan, sporthal en zwembad bleven zy op de vlakte. „Daarover wordt op 15 december meer duidelijkheid verschaft via mijn collega voor sportzaken," verwees de wethouder. „Maar het wel of niet doorgaan van dat Sportplan Broekpolder heeft geen invloed op onze bouwplanning. Over de verhuizing van clubs, die nu nog op terreinen zitten die wij voor woningbouw hebben aange wezen naar de Broekpolder, heb ben we al eerder besluiten geno men. Daar is in de zuidrand van de Broekpolder ruimte voor gere serveerd." Oosterom vroeg om meer duide lijkheid: „Dus als het Sportplan Broekpolder niet doorgaat omdat het te duur is, komt de geplande woningbouw niet in de knel?" Hij kreeg zijn bevestiging. „Wij hebben daar in de planning ook rekening mee gehouden." Twee jaar tijd heeft de gemeente nodig om na het nemen van een definitief besluit op een bestaand sportveld woningen te kunnen opleveren. Voor die tijd zullen de gebruikers van het veld dus ze kerheid moeten hebben over hun toekomst. Fortuna en Cion zullen dus op korte termijn het resultaat horen. Shell Een andere kwestie is dat het dit jaar door de provincie goedge keurde bestemmingsplan voorde Broekpolder aangepast moet wor den om het door Steens voorberei de plan te kunnen uitvoeren. Im mers in dat plan is alleen reke ning gehouden met in de strook langs de rijksweg de bouw van eenvoudige clubgebouwen en tri bunes op sportterreinen. Een zwembad en sporthal passen daar niet in. Toch wordt daarover gesproken. Dergelijke verlangens zijn, met een atletiekbaan, opgevoerd door Shell dat in het Sportplan Broek polder vervanging zoekt voor baar nu bedreigde sportpark De Vijfsluizen. Zo'n verandering van het bestemmingsplan Broekpol der vergt overigens meer tijd. Ze ker wel drie jaar volgens de afde ling Stadsontwikkeling. Fortuna en Cion zouden op zo'n wijziging niet hoeven wachten. Gisteren werd ook duidelijk, dat de plannen voor de bouw van een partycentrum van de baan zijn. Twee jaar geleden leidde het aan brengen van die bouwmogelijk- heid in het bestemmingsplan tot politieke consternatie. De ruimte hiervoor is uiteindelijk gereser veerd in de zuidoosthoek van de polder, tussen de tennisbanen van VLTC en de Vlaardingse Vaart. Door Marc Floor Rotterdam Reed de Schiedam mer M. D. met twee doorgeladen pistolen in het handschoenen kastje gewoon naar huis of was hy op weg om de portier van het Rot terdamse café Hst Oude Wiel esn lesje te leren? Dat is de cruciale vraag in de rechtszaak tegen D„ die op 17 juni van dit jaar door de politie werd gesnapt terwijl zijn kompaan twee wapens uit het autoraam gooide. Toevalligerwijs op dezelf de dag dat D. een flinke ruzie had gehad met de bewuste portier waarbij de eerste rake klappen had opgelopen. D. had daarna bloedend het café verlaten onder bedreigingen als 'ik krijg je nog wel' en 'ik schiet je dood'. Gisteren moest de Rotterdamse vriend van D., die zich van de wa pens had ontdaan, zijn verhaal vertellen aan de rechtbank. Dit keer in bijzijn van een tolk, want zowel D. als zijn maat zijn van Turkse afkomst en zeggen zeer slecht Nederlands te spreken. Drie voorafgaande poütieverkla- ringen waren, tot verbijstering van de advocaat van D., opgete kend zonder tolk. Bij één van de verhoren had nog wel een politie man van Turkse origine enig ver taalwerk geleverd. Tot grote verbazing van het ge rechtshof herzag de vriend van D. gisteren zyn getuigenis volledig. „Ik spreek zeer gebrekkig Neder lands," verklaarde hij de omme zwaai. „Ik begreep niet wat de po litie mij vroeg. Ik heb steeds om een tolk gevraagd, maar kreeg die niet." Maar president van de rechtbank, mr. M, Zomers nam niet zonder meer genoegen met die verkla ring. Zij kon niet geloven dat de gesuggereerde miscommunicatie tussen hem en de verbalisanten kon leiden tot het in haar ogen ge nuanceerde en gedetailleerde po litieverslag. „U weet dat u voor meineed drie maanden celstraf riskeert," waarschuwde Zomer dan ook op verzoek van de officier van justitie mr. E. Baars. Had de getuige - overigens opge roepen door de verdediging - vol gens de poliüeverklaringen eerst gezegd dat hij na de caféruzie met D. rondjes in de auto had gereden terwijl D. zijn pistolen gebruiks klaar maakte, voor de rechtbank verklaarde hij slechts op verzoek van D. bij het zien van een politie auto de twee wapens uit het raam te hebben gegooid. „Ik wist niet eens dat D. pistolen had tot ik ze weg moest werpen," stelde hij nu. „We waren gewoon op weg naar huis." Onrechtmatig Advocaat J. van Hommerich bom bardeerde de politieverkJaringen door de afwezigheid van een ver taler tot onrechtmatig verkregen bewijs. „Het is schering en inslagy bij de politie om zonder tolk ter werken," constateerde de raads man. „Dat kan nu niet meer zon der gevolgen blijven." Van Hom merich vroeg daarom de voorar rest van D. - die al zes maanden vastzit - per direct op te heffen. Officier van justitie Baars wilde wel eens het verhaal van de verba lisanten van D. en zijn maat ho ren. „Want hier worden wel zeer ernstige beschuldigingen aan het adres van de politie geuit." Na enig beraad besloot de recht bank de zaak aan te houden en aan het verzoek van de officier te voldoen. Twee verbalisanten mo gen ep 2? januari 1998 hun ver haal vertellen. Het verzoek van de raadsman van D. werd niet geho noreerd: de verdachte blijft vast zitten tot de volgende zitting. krijgt een 'mega rag zak' omge- Vlaardingen. Foto Row Dljwtn» Door Jeroen Arends Vlaai dingenJe elke dag een breuk sjou wen met een rugzak van zeker tien kilo. Het is de praktijk waar vooral brugklassers mee te maken hebben. Het aantal boeken dat een leerling van een gemiddelde school in het voortgezet onderwijs elke dag met zich meedraagt is sinds de invoering van de basisvorming alleen maar toegeno men. De coördinator van de brugklas van de Sint Jozefmavo in Vlaardingen maakt rich al tyden boos over het enorme gewicht dat zijn jongste leerlingen elke dag mee moe ten zeulen. Hij heeft de staatssecretaris van Onderwijs een tijdje met brieven be stookt om haar op het probleem te attende ren. Staatssecretaris Netelenbos kwam giste ren naar Vlaardingen om zich persoonlijk met Van der Hoek te onderhouden. Me teen werd zij met haar neus of liever ge zegd de rug op de feiten gedrukt. Van Van der Hoek en een aantal brugklassers kreeg zij een reuzenrugzak omgehangen, waarin het gewicht zat dat een gemiddelde leer ling dagelijks met zich mee tilt. Ongezond Volgens Cor van der Hoek is het niet nor maal dat kinderen elke dag weer zo'n enorm gewicht op hun rug gouwen. „Het is ongezond en ook gevaarlijk, Kinderen dragen soms een rugzak van meer dan een kwart van hun lichaamsgewicht Bij het fietsen lopen ze meer risico om te vallen omdat ze meer massa hebben. De rugzak ken worden zo zwaar beladen dat ze alle kanten opslingeren." Van der Hoek wordt ook in zijn persoonlijk leven ermee geconfronteerd. „Ik liep in het winkelcentrum en ik zag aan mijn dochter dat ze scheef liep en wel precies naar de kant waar ze altijd haar rugzak Volgens de brugklascoördinator ligt het probleem vooral in de enorme toename van geïllustreerde boeken sinds de invoe ring van de basisvorming. „Elke uitgever geeft tegenwoordig bij het leerboek een zo genaamd werkboek uit, waarin kinderen dus hun opdrachten maken." Met het aantal boeken is ook het aantal uren dat leerlingen maken behoorlijk toe genomen. Kinderen maken, met daarbij gerekend hun huiswerk, rustig 38 uren vol Ze hebben een vakkenpakket van vijftien vakken. „Met een dag van 8 uur en gemid deld twee boeken per dag biedt de gemid delde schooltas met eens genoeg ruimte." Volgens Van der Hoek moet er voor wor den gewaakt dat kinderen niet te zwaar worden belast. „Het moet niet zo worden dat we straks een bord krijgen met de tekst: School brengt de gezondheid ernsti ge schade toe." Alpen Netelenbos, behangen met de enorme rug zak, waande zich een beetje op vakantie. „Het doet me een beetje denken aan berg beklimmen, Als ik in de Alpen klim draag ik altijd maximaal twaalf kilo en dat is al erg zwaar." Maar de scholen moeten vol gens de staatssecretaris zelf het gewicht van de tassen in de gaten houden. Netelenbos deed echter wel een suggestie. Ze stelde voor een losbladig systeem te gaan ontwerpen dat voorkomt dat kinde ren met werkboeken moeten sjouwen. Met de uitgevers heeft ze al over dit idee ge praat, maar de uitgevers vonden het geen goed idee. Zij vrezen dat de schoolboeken dan een rommeltje worden. Netelenbos gaat echter binnenkort weer met de uitge vers praten. Daarnaast beloofde zij een commissie in te stellen om onderzoek te doen naar de ge zondheidsrisico's die scholieren lopen door het sjouwen. Ze vestigde ook aan dacht op een experiment dat op een school voor voortgezet onderwijs in Uden aan de gang is. Daar kregen alle kinderen een lap top, zodat ze helemaal geen boeken meer hoeven te gebruiken. De brugklassers, Linda, Angelique, Suzan ne, Denise, Longa, Claudia en Anita, waren na afloop tevreden met de aandacht van de staatssecretaris voor hun probleem. „Zo'n computer lijkt ons natuurlijk helemaal te gek, maar ja dat duurt nog wel even. Een map, zoals -ze heeft voorgesteld, lijkt ons voorlopig ook een goed idee." yéooi ir Marc Floor Rotterdam Het was zo langza merhand een aardige waslijst aan delicten waarvoor de 21-jarige Schiedammer D. van der K. giste ren voor de rechter moest ver schijnen, Niet alleen leidde zijn zware cocaïnegebruik van drie gram per dag tot de nodige finan ciële problemen, ook zorgde de verslaving in combinatie met zijn persoonlijkheidsstoornis voor agressief en zelfgencht gedrag. Zo moest Van der K. zich verant woorden voor de molestatie van zo ongeveer z'n hele familie, in clusief zijn vader die hij tijdens een ruzie traangas in het gezicht spoot. Van der K. ontvreemdde in "uü vorig jaar drie auto's in Schiedam binnen drie dagen. Al eerder was Van der K. voor diefstal veroor deeld, onder meer van een scooter en een auto. Die werden verkocht om zyn drugsverslaving te kun nen onderhouden. Maar Van der K. kreeg gisteren niet alleen drie aanklachten we gens autodiefstal op zijn bord. Er stonden ook nog vier aanklachten wegens geweldpleging open en twee wegens diefstal van goede ren. In september 1994 sloeg hy in Schiedam iemand een gebroken neus en drie tanden uit de mond. „Een uit de hand gelopen vecht partij," verklaarde de verdachte aanvankelijk, „Wc hebben beiden klappen uitgedeeld." Maar de rechtbank confronteerde hem met een eerdere verklaring waarin Van der K. zegt met één forse klap in het gezicht wraak te hebben genomen omdat het slachtoffer ruzie had met een vriend van hem. Van der K: „Hij had inderdaad ruzie met een vriend van mij, maar ik wilde dat slechts uitpraten." Bij zijn vader en enige opvoeder had Van der K. in 1995 tijdens een worsteling traangas in het gezicht gespoten, dat hy in een busje op zak droeg. Maar hij stond daaren tegen met zijn vader zij aan zy in een forse matpartij met drie ooms. In zijn vei Iuidl aan de recht bank, waarbij niet echt de onder ste steen bovenkwam, vertelde Van der K, dat zijn ooms hem met knuppels een lesje wilde leren. „Dus het was u en uw vader tegen de rest van de familie?", consta teerde een verbaasde rechter, Eén van de ooms zocht Van der K later nog eens op, wederom 'om de zaak uit te praten'. Het leidde opnieuw tot een vechtpartij, waar bij de oom rake klappen met een beugelslot opliep. Pure zelfverde diging, volgens Van der K, omdat zijn oom een stanleymes tevoor schijn haalde. Van der K. bekende praktisch alle hem ten laste gelegde feiten: de diefstal van de auto's, de molesta ties en de ontvreemding van een zonnebril uit een warenhuis en een camcorder en walkman uit een huis aan de Schiedamse Stad houderslaan. Alleen de diefstal van een Opel Kadett ontkende Van der K. op aanwijzing van zyn advocaat: in de aanklacht zou het om een grijze auto gaan terwijl Van der K. had bekend een blau we te hebben gestolen. De officier van justitie geloofde weinig van de zelfverdedigings- verhalen die Van der K. bij zijn ge weldsdelicten presenteerde. Maar hij wilde wel rekening houden met de trage afwikkeling van de oude zaken uit 1994 en 1995. Hij eiste vijftien maanden gevange nisstraf, waarvan vijf voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. Daarbij sprak de officier de hoop uit dat van der K, die al ver schillende malen tevergeefs af kickprogramma's heeft gevolgd, weer zou proberen zich voor zijn verslaving te laten behandelen. Uitspraak volgt woensdag 24 de cember. Den Haag/MaassluisHet Haagse gerechtshof heeft clementie ver leend aan een 35-jarige Maasslui- zer en een 25-jarige inwoonster van die gemeente die vorig jaar in de Rotterdamse Spaanse Polder en in een kas in Maasland tiendui zenden hennepplanten teelden. Was de man door de Haagse recht bank veroordeeld tot anderhalf jaar celstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk, in hoger beroep kreeg hij gisteren 240 uur dienst verlening en zes maanden'voor waardelijke gevangenisstraf op- gcfeEd:-- Strafvermindering was ook de in zet van het hoger beroep van de verdachte, die weed was gaan te len omdat hij zakelijk in het slop was geraakt met zijn eigen be- drylje. Hy heeft nu weer een be drijf en dat zou kapot gaan als hy de gevangenis in moet, zo luidde zijn verweer twee weken geleden tijdens de behandeling bij het hof. De vrouw die hielp met de verzor ging van de plantjes kreeg even eens strafvermindering. Zij was veroordeeld tot 240 uur dienstver lening en drie maanden voor waardelijke celstraf. Dit vonnis werd gewijzigd in honderd uur al ternatieve arbeid en twee maan den voorwaardelijke gevangenis straf. Hofaanklager Duindam had het hof om bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank wat betreft de man. Tegen de vrouw had hij 140 uur dienstverlening en drie maanden voorwaardelijke celstraf geëist. Vlaardingen Een 35-jarige bewo ner aan de Adriaan Pauwstraat in Vlaardingen kreeg woensdag nacht de schrik van zijn leven. Hij werd plotseling wakker omdat er twee vreemde mannen aan zijn bed stonden. Toen de Vlaardinger weer wat was bekomen zag hij dat de onbekende bezoekers politie agenten waren. De twee agenten vonden het verdacht dat de voor deur van de woning open stond en waren op onderzoek uit De bewo ner was vergeten zyn voordeur dicht te doen. Vlaardingen Het postkantoor in winkelcentrum De Loper is gis termiddag overvallen. Een man liep omstreeks tien voor half één het postkantoor binnen en be dreigde een van de twee aanwezi ge klanten met een vuurwapen. Hij eiste geld van het baiieperso- neel. De overvaller kreeg zijn zin en verdween met een onbekend bedrag. Getuigen gaven het signalement op van een circa 25-jarige, onge maskerde man die een bril en een petje droeg. Een buurtonderzoek door de politie leverde tot nu toe niets op. Een speciaal team van de PTT heeft gistermiddag de slachtof fers opgevangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3