12 Botterdam Politie wil kosten door nepbommen verhalen Renovatie buitenbad Albrandswaard valt ruim een miljoen duurder uit Aantal bezwaren tegen stadsgevangenis in Hoogvliet valt mee Politie wil 'grapjassen' financieel aanpakken; daders wacht verder strafzaak Buurt nauwelijks van invloed op crimineel gedrag jongeren Dijkzigt na overlijden van patiënt: verantwoordelijk, maar niet nalatig geweest Delftenaar CD- iijsttrekker in Rotterdam Rotterdams Dagblad Donderdag 11 december 1997 Rotterdam Tegen de komst van de stadsgevangenis in Hoogvliet zijn uitieindeÖjk veertien be- - zwaarsehriften ingediend. Daar kunnen er nog 25 bijkomen: dat aantal is op het stadhuis inge diend en niet bij de dienst Stede- bouw en Volkshuisvesting (dS +V) De gemeente Rotterdam noemt die hoeveelheid „niet buitenspo rig veel". De gemeente probeert zo snel mo gelijk op de bezwaren te reageren en hoopt, als er tenminste geen gebruik wordt gemaakt van ande re bezwaar- en beroepsmogelijk heden, in april of mei van het vol gendjaar met de bouw te kunnen beginnen. „Dat hangt allemaal af van de aard van de bezwaren, die we nog moeten catalogiseren en natuur lijk beantwoorden. Mensen krij gen waarschijnlijk begin volgend jaar gelegenheid om hun vragen toe te lichten. Dan pas kunnen we bekijken of de bezwaren de wijzi ging van het bestemmingsplan kunnen tegenhouden. Maar het is nu nog te vroeg om daarover na te denken," aldus woordvoerder Schultz van de dS+V, Onveiligheid De bedenkingen tegen de peni tentiaire inrichting richtten zich vooral op gevoelens van onveilig heid en te verwachten waardever mindering van de hulzen. In juli 1996 besloot minister van Justitie W. Sorgdrager tot de bouw van de stadsgevangenis in Rotterdam. De cellen zjjn in de eerste plaats bestemd voor daders van kleine criminaliteit, die een korte straf moeten uitzitten. Later liet de mi nister weten in dit complex ook verslaafden te willen onderbren gen. Van de geplande 192 cellen ko men er 72 beschikbaar om crimi- ninele drugsverslaafden te laten afkicken. Onder meer dit experi mentele project stuitte op veel be zwaren bij de deelgemeente Hoogvliet en om die reden nam de gemeente Rotterdam de bevoegd heid voor deze zaak af van de deelgemeente. De gevangenis moet verschijnen naast de nieuwbouwwijk Tussen water, .tegemoetkoming aan de bewoners heeft de gemeente het plan tussen de gevangenis en de woningen een 'buffer' van kan toren aan te leggen. Ook daarvoor is een wijziging van het bestem mingsplan nodig. Dat gewijzigde plan lag tot 4 december ter inzage op het gemeentehuis; tot die da tum konden bezwaren worden in gediend. C. D. Mahn uit Hoogvliet zorgde er voor dat er ongeveer vijfen twintig bezwaren bij de gemeente binnenkwamen. Hij maakte buurtbewoners erop attent dat zij hun bedenkingen nu officieel bij de gemeente konden inleveren. .Afgelopen vrydag bleek uit een telling dat er maar veertien bin nengekomen zijn, terwijl ik er woensdag persoonlijk vijfentwin tig heb ingeleverd. Vandaag ga ik eens informeren waar ze gebleven zijn." Uit een onafhankelijk toetsing door drie makelaars is gebleken dat de huizen in de nieuwbouw wijk Tussenwater niet in waarde zuilen verminderen. Mahn spreekt dit tegen: „Ik heb ook een makelaar in de arm genomen en die beweerde dat onze huizen door de komst van een gevange nis al snel tien- tot vijftienduizend gulden mind waard zullen zijn." Ook de manwr waarop bewoners op de hoogte zijn gesteld, staat hem tegen. „Tussenwater is een vrij nieuwe wijk, waar nog steeds hard wordt gebouwd. Pas toen de eerste mensen hun koopcontract Rotterdam De Delftenaar G. J. A. van der Spek is gekozen tot lijsttrekker van de Centrum Democraten in Rotterdam. Van der Spek is nu leider van de twee- mansfractie van de CD in ge meenteraad van Delft Het andere CD-raadslid is zijn zuster. Van der Spek volgt in Rotterdam W. van Ginnike op die er na vier jaar de brui aan geeft. Van der Spek lijkt verrast over de vraag of hij van plan is om in Rotterdam te komen wonen. Eerst antwoordt hij: „Ik woon al in Rotterdam." Vraag: „Hoe kunt u dan in de ge meenteraad van Delft zitten?" Van der Spek: „Ik sta alleen maar in Rotterdam ingeschreven. En ook in Delft. Ik heb twee wonin gen." Vraag: „Maar dat kan toch niet?" Van der Spek: „£h, mijn vriendin woont al in Rotterdam. Zodra ik in Rotterdam word geko zen, ga ik er wonen." Van der Spek schitterde in Delft veelal door afwezigheid. hadden ondertekend, werden zij op de hoogte gesteld. Toen was al veel langer bekend dat de gevan genis erzou komen. Dat valt jena- tuurlijk rauw op je dak. Waarom komt de stadsgevangenis niet op de Maasvlakte, vraag ik mii af. Er werden onder meer twee criteria gesteld voor de bouw. Ten eerste moest het gebouw met het open baar vervoer bereikbaar zijn. Dat is pas het geval in 2001, met de aanleg van een nieuw metrosta tion. De inrichting is in 1999 al klaar. Het lijkt mij dat de Maas vlakte ook bereikbaar gemaakt kan worden. Daarnaast moest er direct bouwgrond beschikbaar zijn. Op de Maasvlakte is dat na tuurlijk ook het geval," aldus een geïrriteerde Mahn. Rotterdam Plaatsers van nep-bommen zijn gewaarschuwd. Als we ze te pakken krijgen, zullen we de kosten via de civie le weg op hen verhalen," zegt de woordvoerder van de regio politie Rotterdam-Rijnmond. De politie heeft de buik meer dan vol van alle 'grapjassen' die, geïnspireerd door de echte bom die vorige week donderdag werd geplaatst op het Mathe- nesserplein, nepbommen plaatsen of valse bommeldingen doen. In nog geen week tijd werd het korps geconfronteerd met zes nepbommen: één in het metrosta tion Eendrachtspiein, twee in Kralingen, één bij de Rijnhaven, één in metrostation Marconiplein en één in Schiedam. „Per keer," rekent de politiewoordvoerder voor, „kost zo'n grapje de politie vijf uur." Maal twintig (medewer kers) is honderd uur maal vijftig gulden (bruto uurloon) is vijfdui zend gulden per valse melding. De politie zal niet alleen proberen om die schade te verhalen op de daders. Ook wacht de grappenma kers nog een strafzaak, waarbij de officier van justitie enkele jaren cel kan eisen. De daders zijn allen nog op vrije voeten. De politie heeft een speci aal team samengesteld van re chercheurs die jagen op de ma kers van nepbommen. De politie wil niet veel kwijt over deze zaak. .Maar we denken niet dat het om één man gaat," onthult de woord voerder wel. „We gaan ervan uit dat het een aantal malloten of idi oten betreft." Ook de RET is zwaar gedupeerd door de makers van de nepbom men. „In geld kunnen we dat niet uitdrukken," verklaart een woordvoerster. „Maar onze scha de is dat we niet hebben kunnen rijden." Zondag lag de metro op Een drachtspiein er anderhalf uur uit, maandag kon er drie kwartier niet gereden worden bij de Rijnhaven.. Gisteren lag de metro bij Marco niplein er een uur uit. De RET hoefde daarvoor geen extra perso neel in te zetten. „Maar het kostte ons wel passa giers," zegt de woordvoerster. „Mensen moeten ander vervoer kiezen of ze blijven thuis. En dan hebben we het nog niet eens over de kosten van in de imagosfeer. Die zijn niet te becijferen," Akkefietje De politie in Breda had vorig jaar nog zo'n akkefietje. Op 21 oktober 1996 werd de politie in de West- Brabantse stad 's ochtends gebeid door iemand aan de Johan Willem Frisolaan in de wijk Ginniken. Deze man durfde niet in zijn auto te stappen, omdat daar een ver dacht pakketje aan was bevestigd. „We hebben toen strobalen laten aanrukken en een gedeelte van de flat ontruimd," legt een woord voerder van het korps uit. Eerst werd er een bomverkenner van de politie op afgestuurd, later kwam er iemandbij van het Explosieven Opruimings Commando. Alles bleek op een grap ie berus ten. „Het ging om twee vrienden die eikaar voortdurend verrasten met allerlei geintjes," legt de woordvoerder uit Die mensen konden hartstikke goed met ei kaar opschieten, maar dat geintje is verkeerd uitgepakt. Toen cbe man hoorde wat voor commotie hij had veroorzaakt, belde hu zelf op. Wij hebben met die man ge praat. Uiteindelijk hebben we af gezien vaneen schadeclaim." Strafrechtelijk werd de Bredan- aar wel aangepakt. De rechtbank veroordeelde hem tot een boete van vierhonderd gulden wegens overtreding van artikel 142, lidl van het Wetboek van Strafrecht (valse melding). Een andere Bredase valse melder werd harder aangepakt door de politie. Deze lolbroek deed een melding van een verzonnen moord. Hem werd een tweedui zend gulden in rekening ge bracht. Hij heeft dat geld inmid dels betaald. Criminoloog Ben Rovers in zijn werkkamer, met fraai zicht op Rotterdam, in zijn proefschrift weerlegt hij voor de Maasstad de stelling dat de buurt van Invloed Is op Jeugdcriminaliteit. Foto Jaap Rwems/Rotterdams Dagblad Vaak wordt beweerd dat de buurt waarin jeugd opgroeit me de oorzaak is van crimineel ge drag van jongeren. Criminoloog Ben Rovers weerlegt deze popu laire stelling in zijn proefschrift 'De buurt een broeinest?' Van daag promoveert hij op dit on derwerp waarvoor hij onderzoek verrichtte in Rotterdam. Dat tie ners uit Spangen veel eerder in aanraking komen met justitie dap leeftijdgenoten uit Hilie- gersberg heeft volgens Rovers niet zozeer te maken met buurt- kenmerken als geringe sociale controle en verpaupering maar veeleer met de bevolkingssa menstelling. Door Paul Smits Rotterdam Iedereen die de film Flodder heeft gezien, weet het: van de door welzijnswerker Sja- kie bedachte proef om deze slon zige, criminele familie in een vil lawijk neer te planten is weinig te recht gekomen. De familie is on verdroten voortgegaan met het overtreden van allerlei fatsoens regels en wetten. Het proefschrift van Ben Rovers (33) toont min of meer deze 'Flod der-theorie' aan. Volgens deze cri minoloog van de Erasmus Univer siteit Rotterdam is de buurt als oorzaak van crimineel gedrag on der jongeren nauwelijks van be lang. Hij doet deze uitspraak na gebruik te hebben gemaakt van verdachtenregistraties bij de poli tie en een enquête onder vierdui zend jongeren in de Maasstad. De vergelijking met de familie Flodder kan Rovers' goedkeuring wegdragen. „Zo'n contrast tussen individuele bewoners en de buurt, daar draait 't inderdaad om." Vanuit zijn werkkamer in de hoogbouw van het Rrasmuscom- plex Woudestein heeft Rovers een prachtig zicht op de stad met zijn 'skyline' en de kronkelende Maas. Het hele gebied is zijn werkter rein, want hij heeft voor zijn pro motie alle zestig buurten die Rot terdam rijk is onderzocht. „Mijn onderzoek vloeit voort uit eerder onderzoek dat ik op ver zoek van de gemeente, de politie en Binnenlandse Zaken in Rotter dam heb verricht," zegt Rovers. „Het ging er toen om criminaliteit in de wijken te onderzoeken. Van het een is het ander gekomen." Een grote stad als Rotterdam heeft zijn probleembuurten. Buurten waar armoede heerst en de sociale controle gering is, ver schijnselen die samen gaan met een opeenstapeling van sociale problemen, waaronder jeugdcri minaliteit, Rovers: „Het is com mon sense om de relatie tussen de ze buurtkenmerken en jeugdcri minaliteit te interpreteren als oor zaak en gevolg: de 'slechte' buurt als broeinest waar jongeren voor galg en rad opgroeien. Vooral in buitenlands onderzoek wordt er vanuit gegaan dat de buurt in die zin invloed heeft. Maar tot nu toe zijn er weinig gegevens over indi viduen bekend." Er zijn voornamelijk conclusies getrokken op basis van totaalcij fers voor een bepaalde buurt in eerder onderzoek. Rovers heeft verder kunnen graven, met be hulp van de politie. „Ik heb ge werkt met verdachtenregistraties. Daar is tot op heden weinig ge bruik van gemaakt." Aan de hand van deze gegevens en interviews onder jongeren heeft Rovers ont dekt dat de veronderstelde relatie tussen buurt en crimineel gedrag schijnbaar is, te maken heeft met andere factoren. „Het verschil in criminaliteit ftjS. sen bepaalde wijken wordt ver oorzaakt door de verschillen in bevolkingssamenstelling: arm bij arm, rijk bij rijk," licht Rovers toe. Ook heeft de criminoloog beke ken of jongeren met vergelijkbare achtergrondkenmerken in diver se buurten van elkaar verschillen wat betreft delicten. Mocht dat het geval wezen, dan zou er dus toch sprake van buurtinvloed. Maar ook deze stelling heeft Ro vers kunnen weerleggen. „De buurt heeft zijn sociale betekenis verloren. Het veronderstelt con tact, maar dat hebben mensen nauwelijks. Wat ook komt door de grote mobiliteit." Succes Het wetenschappelijke succes van zijn proefschrift is volgens Rovers gelegen in het aantonen van het belang van individuele gegevens als men over buurten praat Maar ook beleidsmakers kunnen met deze kennis hun voordeel doen. Rovers: „De laat ste jaren is veel aandacht geko men voor veiligheid en criminali teit op buurtniveau. Dit is onder meer terug te zien in de buurtge richte aanpak van politie en justi tie en in de formulering van pre ventiebeleid voor buurten. Het is echter niet altijd even duidelijk wat in dit beleid de relevantie van het buurtniveau is," Voor de Rotterdamse situatie ver taald, zou je dus de vraag kunnen stellen of opzoomeren ook bij draagt aan het terugdringen van de jeugdcriminaliteit. Rovers is voorzichtig om dit standpunt te beamen. Niet alleen omdat hij in de eerste plaats wetenschapper is en geen beleidsmaker. „Ook moet je uitkijken met dat soort conclu sies, omdat het negatief klinkt Want een buurt kan er wel op vooruit gaan door opzoomeren." In 'De buurt een broeinest?' wordt ingegaan op de bevolkingssamen stelling die verantwoordelijk is voor de mate van criminaliteit Vooral het volk dat ergens woont, bepaalt de mate waarin een buurt als crimineel te boek staat. Ro vers: „De samenstelling van de bevolking kan op haar beurt wor den herleid tot fysieke kenmer ken van de buurt, zoals het wo ningaanbod, de geografische lig ging en de aanwezigheid van voorzieningen. Aldus kan bijvoor beeld de samenhang tussen ge brek aan sociale cohesie in een buurt en de mate waarin jongeren delicten plegen worden terugge voerd op de eenzijdige samenstel ling van het woningaanbod." Wil beleid dus effect sorteren, dan zullen politici moeten beseffen hoe oorzaak en gevolg in elkaar zitten. Rovers noemt in dit ver band de stadsvernieuwing die in de jaren '70 is ingezet „Toen had men dat niet zo goed in de peiling en ontstond er een eenzijdig wo ningaanbod." Zelf woont de onderzoeker ook in de Maasstad, 'op Zuid' zoals het in goed Rotterdams heet. „Een volksbuurt, in de middenmoot," zegt Rovers. En hem schiet in eens iets te binnen over een op merkelijke bevinding. „De sociale scheidslijn tussen noord en zuid in Rotterdam zie je ook terug in mijn onderzoek. Het blijkt dat jonge criminelen uit Zuid hun daden vooral plegen op Zuid en dat zelfde geldt voor leef tijdgenoten in het noorden. De Nieuwe Maas houdt jeugddelin quenten tegen." I Het Dijkzigtzieton- huis acht zich -reranlwKffeteUpt voor de dood van een patiënt op 18 november als gevolg 'ran de vefceranemieltte, een infectie met bacteriën die zich hadden ontwikkeld in de wanowaterid- ding vsn het dekenhots. Ito van verwijtbaar tondelen of nalatigheid xan de kant van het ziekenhuis is geen sprake, vindt de toóeridoog prof. dr. HA.Vöhn!gh,hoofdvar»deae- katfiiddJKÏéaisei» dienst van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. -Dal mi betekenen dat we voer®' aantoonbaar foute keuzes hsdöen gemaakt Bn daarvan i»geen sprake?- --dm Verbnigh. Dat vtodt sok <fcvu- specüe-voto de GetaBdheldV xcrg. ito rieft geen onderzoek iri naar de toedracht, „vaat die H wed duidelijk", aides een woord- voeider van de inapectaerFsmi-; Mates van het atadttef&c tob ben int ».g toe voorzover.be- tendgeénochadeclaims Inge- 'fflend of juridische prodeeöups aaj®»kjH#fien. rv Longontsteking De veteranenziekte antieent ha» naam aan een gebeurtenis in de Verenigde Staten in 1983. In Philadelphia was toen een grote bijeenkomst voor oorlogs veteranen. In een hotel liepen dentallen hunner tongontete- ktog op en stiervet Aanvanke lijk dacht men dat de aircondi tioning in het hotel iets te ma ken tod met de verbreiding van feyerantwoordetajte -en tot, dammbekende- bacterie. Tte ja ren later werd duidelijk dat de bacterie - unaiddets LegtoneUï- bacterie genaamd- uitstekend gedijt te mnsmimystmos OTÉcb vermeerdert bij «est tem peratuur tossende 40 tan 48 gra den. Bij een watertempaataur boven de 60 graden twrdt de bacterie 'gedood. Jfense». met eenvermindeKleweerstand-to- als in ziekenhuizen-tobber, een verhoogde kans de infectie op te lopen. Maar bij.een zeer hoge concentratie bacteriën rijn ook geronde mensen niet veilig. Zestiggraden In HBS was saved bekend over de infectie, die toen inmiddels ook in Nederland tot enkele de den had geleid, dat de Gezond heidsraad richtlijnen en advie zen oitvaaKi®fe,SHi"rainie ad. viezen aan ziekenhuizen was om bet mrmwstesysteem zo af te stellen dat tot water aan het tap- punt minimaal zestig graden is. Indien een (verouderd) systeem daar met toe in staat was, moest één keer in de maand bet sys teem zo heet worden opgestookt (tot aan eververhittiög) dat eventueel ontstane bacterieën dan dood zouden gaart, get Dijkzigt Ziekenhuis, met een wannwatereysteem uit de jaren zestig dat onvodoende ca paciteit had en heeft om continu een hoge temperatuur te hand haven, nam naar aanleiding van dat advies in 1986 direct al het besluit tot maandelijkse extra verhitting van het sytSeem. LegtoneUa-bacteiiën Tot september vorig jaar ging men aam mee door. Toen bleek opeens bii een periodieke con trole dat deze methode toch niet goed genoeg werkte. Er Heken zich iegioneila-bsttterien in de leidingen te ontwikkelen. Hoe wel er geen sprake was van be smet geraakte patiënten,besloot de DijSszigl-dmctie tot een in vestering van ruim een half mil joen gulden la vernieuwing van het ïssnnwatereysteem zodat het water permanent beven de testis: graden Iran blijven. Ir af- wachtfe dsarvns werd als Hde- Ijjke Boodopfewmg extra ven vmimingsamniratour Ujge- piaatfr ;J T Y'eitaikfng'f' 5T Dit jaar echter bi eek die noodop lossing tot verkalking van appa ratuur te leiden, bovendien be stond de Vuees dat het water te heet zou kunnen worden en lei dingen konden knappen. „We moesten toen kiezen uit twee kwaden," zegt Verbrugh, Of de extra noodvowarming handha ven, met het risico van leiding breuken, of terugkeren naar het oude system: één keer per maand extra opwarmen, met het ristico dat er te veel legionelia- bacteriën ontstaan. Gékozen werd voor het laatste, met naariater bleek fatale gevol gen voor de op 18 "november overleden patiënt Die kampte met een meer dan gemiddeld verminderde weerstand en was dus extra vatbaar voor de infec tie, Noodsysteem AI oplö november werd ontdekt dat de patiënt de veteranenziek te had opgeiopen. Onmiddellijk is toen bet het noodsysteem met risico op leidingbreuken) weer ingeschakeld. Eind decem ber wordt het definitieve, nieu we verwarmingssytsteem in ge bruik genomen. Eerder dit jaar hebben in ver schillende andere ziekenhuizen en verpleeghuizen patiënten de veteranenziekte opgeiopen. Al die patiënten hebben de infectie overleefd In een onbekend ge bleven ziekenhuis was in stnjd met het advies van de gezond heidsraad uit bezuinigingsover- wegingen de temperatuur van het warmwatersysteem te laag afgesteld op 45 graden, precies de temperatuur waarin de le- gkmella-b&cterie gedijt Tegen dat ziekenhuis is de inspectie wel opgetreden. Door Yvonne Keunen Albrandswaard De renovatie van het zwem- en recreatiebad Albrandswaard in Rhoon gaat ruim drie miljoen gulden kosten. Dat is dik een mil joen nicer dan was voorzien. Oorzaak van deze misser in de begroting is onder meer de betonrot die door Sportfondsen Neder land (SFN). die zich over de renovatie heeft gebo gen, niet is opgemerkt. De overschrijding zal worden opgevangen door de toegangsprijs voor het buitenbad fors te verhogen. Eind vorig jaar stemde het algemeen bestuur van het natuur- en recreatieschap Usselmonde, dat het 's zomers drukbezochte openluchtbad aan de Havendam beheert, nog in met een investering van twee miljoen gulden voor de renovatie. De opknapbeurt is nodig om het bad aan alle moder ne eisen op gebied van hygiëne, veiligheid en mi lieu te laten voldoen. Het begrote bedrag was gebaseerd op een onder hoek van SFN. Deze instelling blijkt zich echier uitsluitend te hebben bezig gehouden met de noodzakelijke aanpassingen van leidingen, fil ters en pompen en met een aantal verfraaiingen van het zwemcompiex. SFN heeft het achterstal lige onderhoud aan het zwembad wegens beton rot, naar nu blijkt, echter niet in de berekeningen meegenomen. Ook is het gebouwtje voor de kassa en het perso neel buiten beschouwing gelaten, evenals de ver plichte EHBO- en chemicaliënopslag en de ach terstand in onderhoud van de struiken en bomen rond de uitgestrekte ligweiden. Het feit dat de re novatie dik een miljoen gulden meer gaat kosten, stelde het recreatieschap aanvankelijk voor een dilemma: toch opknappen, uitstel van renovatie of het bouwen van een compleet nieuw zwembad. Uiteindelijk is voor de eerste optie gekozen om dat de beheerder het zwembad het komend voor jaar weer wil openstellen voor publiek. „Het is erg jammer wat er gebeurd is. Je kunt je afvragen of je niet eerder had kunnen en moeten weten dat er sprake is van betonrot," zegt voorzitter H.B. van der Goot van het recreatieschap.„Maar we moeten door de aire appel heenbijten." Hoewel een meerderheid van het algemeen be stuur van het recreatieschap gistermiddag mor rend akkoord ging met het extra krediet van een miljoen gulden, hebben veel algemeen bestuur ders desondanks sympathie voor het voorstel van dagelijks bestuurder A. Abee om een heel nieuw zwembad te bouwen. ,Jk vind het vreemd dat die mogelijkheid niet is bekeken. Een nieuw bad betekent weliswaar een grotere investering, maar dat verdient zich op de langere termijn ruim terug. Dat zou je in ieder ge val moeten afwegen. Drie miljoen gulden voor re novatie vind ik niet verantwoord," vindt Abee. Wel drong een meerderheid van het algemeen bestuur er eensgezind bij voorzitter Van der Goot op aan om de voorgenomen verhoging van de toe gangsprijs van zes gulden naar 7,50 te herzien- Alleen al omdat de gemeente Barendrecht op korte afstand, in de nieuwe wijk Camisselande, een gloednieuw zwemcompiex gaat neerzetten. Weliswaar betreft het een binnenbad, maar het is wel een complex dat veel meer luxe zal bieden en waar de toegangsprijs lager zal zijn. Algemeen bestuurder D. Vermaat wees daar naast op zwemfanaten met een smalle beurs. „In het buitenbad van Albrandswaard komen 's zo mers veel mensen die het zich niet kunnen ver oorloven om op vakantie te gaan. Ik heb bezwaar tegen een verhoging van de toegangsprijs met 25 procent. Voor mensen met een laag inkomen is het op die manier niet meer te betalen om met het gezin een dagje naar het zwembad te gaan," meent Vermaat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4