2 «-Jensen Cent raa! Braafheid eindigde met vetkuiven op de Beijerlandselaan Gevangene presenteert bajesblues "*Britse prins Edward gaat komende zomer trouwen' Britten eren Diana in namen van hun baby's VogtoTheo v, s Le^is'touziekf. eenetalageyan Studebaker Gingerbread-kerstversiering Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 Dinsdag 16 december 1997 De 34-jarige prins-Edward, de jongste zoon van de ^Britse koningin Elizabeth II, stapt in juli volgend jaar in het huwelijksbootje. Dit schrijft het Britse boulevardblad Sun zaterdag, verwijzend naar vrien den yan de prins. r,Bdwards ouders zijn het volgens de publicatie eens ^et.de keuze van Sophie Rhys-Jones als bruid. Ed ward en Sophie kermen elkaar al enige jaren. De 32-jarige directrice van een eigen PR-zaak wil na haar huwelijk met Edward, die zelf een productie maatschappij voor tv-films bezit, blijven werken. Ze - wil echter ook kinderen en zou zo weinig mogelijk in de mediabelangstelling willen staan, aldus het blad. Ter gelegenheid van haar huwelijk zou haar de titel van hertogin worden toegekend. Be dood van prinses Diana zou prins Edward sneller 'Jtöt de al langer verwachte beslissing om te trouwen hebben gebracht. Het tragische einde van zijn ex- schoonzuster heeft tot hem laten doordringen wat een leven zonder Sophie zou betekenen, aldus de o§un. In Groot-Brittannië zijn de namen van de kinderen van prinses Diana razend populair. Uit een telling .van de Sunday Telegraph blijkt dat na het veronge lukken van Diana, eind augustus, veel Britten hun baby's William of Harry zijn gaan noemen, volgens psychologen van de universiteit van Man chester is sprake van een eerbetoon aan Diana, Haar inaam komt echter niet voorbij pasgeboren meisjes. De psycholoog Oliver James zei dat ouders geloven dat ze ongeluk afroepen over hun dochter als zij die Diana noemen zo kort na het verongelukken van de prinses. 'Thomas is in Groot-Brittannië voor de derde keer "•sinds 1992 de meest gegeven jongensnaam. Harry steeg van de achttiende naar de vijfde plaats. William ibieef, net als in 1996, het een-na-populairst Bij meis jes staat Sophie op de eerste plaats. Daarna volgen Olivia, Emily, Katherine en Charlotte. Xcfeur Brad Pitt in Nieuwe Revu: „Reizen is zeer "belangrijk voormij. Net als het ontmoeten van ande- t€ culturen en religies. Ik zou willen dat dat voor ie- - dereen was weggelegd. Ik denk dat er minder racis me zou zijn als er meer mensen gelegenheid zouden hebben om de wereld te leren kennen." Archieffoto Rotterdams Dagblad konizoff-T:., TAAL; 1. ningsstaf; 7. gpil; 8. oude lengtemaat; 10. Hraan; 13, soort papegaai; 15. gereed; 16. ge tal; 18. muziek noot; 19. zode; 21. mestvocht; 2i3. bijwoord; 24. ({ierengeluid; 25. suikerpalm; 27. jeugdpuist jes;-!^, persoon lijk vnw,; 30. bloelwijze; 32. lidwoord; 33. een zekere; 35. 1" jongensblouse; 36. muzieknoot; 38. bevestiging; j 39. ambtsge- waad. VERTICAAL: 2. Ruiterpet; 3. loofboom; 4, voorzetsel; 5. ieder; 6. pas; 9. afwas; II. ontwennen; 12. bijwoord; 14. nood; 16. landbouwwerktuig; 17. muzieknoot; 20. vlaktemaat; 22. alfabet; 25, slotwoord; 26. achter; 27. voertuig; 28. droogvloer; 31. uitroep van pijn; 34. tijdperk; 35. scharnier, 37. waterstand; 38. persoonlijk vnw. OPLOSSING DAGPUZZEL MAANDAG Horizontaal: 1. Bus; 5. dak; 7. navel; 8. wig; 9. aak; 11. erker; 14. It; 16. as; 17. oud; 18. alk; 19. er; 20. si; 22. frele; 25. tra; 27. kol; 29. alsem; 30. aga; 31. rag. Verticaal: 2. Uni; 3. sage; 4. teek; 6. ara; 8. wal; 9. ar; 10. kus; 12. reder; 13. i egaal; 15. tor; 16. aks; 19. ent; 21. iel; 22. fa; 23. eelt; 24. eker; 26. rug; 28. oma. Hoe begint een fascinatie? Mis schien met een moeder die aan de afwas altijd datzelfde intrige rende Üedje zingt-. 'Breng eens een bandje vol bloemen', zong de moeder van Theo van Leest stee vast als ze met haar handen in het sop stond. Theo (1946) groei de ermee op, en ontdekte later de geschiedenis van het lied. Het was een ode aan de gevallen Ne derlandse soldaten op de Greb- beberg, geschreven door Jacques van Tol. Willy Derby zong het, tot de Duitsers achter de betekenis kwamen, het lied verboden, en Derby een paar weken opsloten. Het was voor Theo van Leest het begin van een levenslange fasci natie met bet verhaal achter mu ziek. Van Leest, leraar economie aan onder andere bet Albeda College, kan urenlang vertellen over muziek als etalage van de tijdgeest, en dan vooral over die merkwaardige bloeitijd van re vue, liedjes, radioprogramma's en cabaret tussen 1940 en 1945. Dat doet hij ook, zo af en toe, op uitnodiging. Door Marijke Nijboer i Het hart van muziekliefhebber Theo van Lees t gaat pas echt open wanneer hij oude liedjes als het ware stoffeert met hun eigen tijd geest Dan geniet hij, en begint te gelijk de verwondering. Hoe kwam het, bijvoorbeeld, dat juist tijdens de oorlog het amusement zo opbloeide? Dat soort vragen porden hem op om nog meer te gaan luisteren en lezen. Natuur lijk snakten de mensen naar ver strooiing. Maar het theater oefen de ook nog een andere aantrek kingskracht uit „AI was er op het toneel maar een klein oranje kleurtje, dan pikten mensen dat op. Het gaf een saamhorig gevoel, 't Was een merkwaardige rare tijd: aan de ene kant was het een kwes tie van overleven, ieder voor zich, maar mensen waren ook op elkaar aangewezen." Een tijd die schreeuwde om goed amusement Geen wonder dus dat juist toen zoveel talenten aaneen succesvol le carrière begonnen: Toon Her mans, Wim Sonnevelt, Conny Stu art, Johnny Kraaijkamp, Wim lbo, om maar een paar te noemen, Door gesprekken met zijn ouders «en hun generatiegenoten, maar rook ashkzrrijri 'èïgëtf collétitie oude opnamen, grammofoonpla tten en boeken heeft Theo van «Leest 'rijn ^nieuwsgierigheid 'aar- T'dig' kunnen' bevredigen. „Als mensen uit gingen, kregen ze een package-deal: een revue, met daarom heen een goochelaar, con ference, dansende meisjes," ver telt hyHet was de tijd van Snip Snap, het onschuldige, a-politieke amusement. „In liedjes uit deoor- logstijd klinkt een verlangen naar vroeger door. Men vraagt zich af of alles weer zoals toen zal wor den. Na de oorlog willen mensen vooral vluchten naar verre, war me oorden. De Kilima Hawaiians worden beroemd en er volgen tal loze van dat soort on-Nederlandse bandjes." Van Leest neuriet Eddy Christiani: 'Zonnig Madeira, land van liefde en zon, ik wou dat ik met jou daarheen reizen kon...' En: 'Als op Capri de rozen weer in bloei staan...' Mensen voelden zich ontheemd, en dus gingen ook veel liedjes over het veilige, bur gerlijke bestaan, een huisje met een tuintje. Ook 'foute' artiesten waren in bre de kring geliefd, al merkten die daar zelf weinig van. „Iedere zon dag om vijf uur 's middags had je op de (door de Duitsers gecontro leerde) radio het Paulus de Ruy- ier-cabaret. Pro-Duits, anti-joods, anti-Engels, anti-Amerikaans, ie dereen voelde aan datje daar niet naar mocht luisteren. Maar het was van zó'n goede kwaliteit, echt om te lachen. Volgens mijn ou ders waren op die rijd de straten Theo van Leest voelde, eindja ren vijftig, het begin van een nieuw tijdperk broeien op de Beijerlandse laan. Foto Cees Kui per/Rotterdams Dag blad 'leeg." Grote man achter het programma was Jacques van Tol, maker van liedjes voor mensen ais Louis Da vids en volgens Van Leest 'mis schien wel de beste tekstschrijver van deze eeuw*. „'Naar de bollen', dat ken je toch wel?" Ceesje Speenhoff, de dochter van Koos, zeng ook ftredjes.- In' oude 'opna men van het programma hoor je volgens Van Leest op den duur ook"'de1 frustratie doorklinken over het feit dat de NSB in Neder land niet echt aansloeg. „Er kwa men verongelijkte liedjes, waarin mensen zich afvroegen waarom ^ze op straat.' met de nek werden aangekeken; liedjes 'over dat ze door hun'familie Waren doodvei* klaard." Bizar en pijnlijk noemt hy het verhaal van Johnny Jones, twee joodse jongens die elke avond, sa men met andere artiesten in kamp Westerbork, mochten op treden voor SS-ers en kampgeno ten. „De commandant was een ca baretliefhebber. Hij zorgde voor extra voedsel en sterke drank, voor instrumenten en decors. Hij vond Johnny Jones met hun gi taarmuziek, vrolijke liedjes en «zware Amerikaanse •accent-'zo goed, dat ze samen naar Amster dam mochten om een plaat op te nemen. Zonder bewaking. Vrij dagsavonds weg, maandagsmor gens weer terug. Een van hen had een vrouw en land, die bleven als gijzelaars achter in het kamp. De liedjes gingen over het kamp en ze waren heel vroUjk: een verliefd zoentje achter de barakken, op het spoorbaantje schijnt het zilve ren maantje. Pure overlevings drang, alles was beter dan op transport gesteld worden. Die plaat is gemaakt, en maan dagsmorgens waren ze weer te rug." Vetkuiven Spijt het Theo dat hij de oorlogs tijd alleen uit verhalen kent? „Ik ben maar wat bly dat ik de Hon gerwinter niet zelf heb meege maakt. Maar het was wel een heel bepalende tijd voor de geschiede nis; in die zin had ik er wel bij wil len zijn," Hij mocht echter een an der belangrijk stukje geschiede nis meemaken, met weer heel an dere muziek: de roerige jaren vijf tig en zestig. Hij weet nog goed dat hij, eind jaren vijftig, met z'n vader over de Beijerlandselaan liep, en het opwindende gevoel kreeg dat er iets belangrijks ge beurde. „Er hingen nozems rond op straat en die zongen samen rock 'n roll-liedjes. Van Elvis Pres ley bijvoorbeeld. Ik vond het fan tastisch, die zingende vetkuiven. Maar het was een heel nieuw fe nomeen, dat bedreigend over kwam op de autoriteiten. De poli tie rukte uit met paarden en over valwagens. Daar heeft de toenma lige hoofdcommissaris Biaauw la ter nog z'n verontschuldigingen voor aangeboden. Ze dachten des tijds dat het het begin was van de revolutie. Dat was het niet; wel het einde van de braafheid," Als muziekgekke tiener luisterde Van Leest veel naar de BBC-radio. „Ik hoorde daar voor het eerst de Beatles en wist: hier gebeurt iets. Op een gegeven moment stond een fotootje in de krant met zo'n stukje erbij in de trant van: in En geland is weer een gekte ont staan. Die krant heeft jaren boven mijn bed gehangen. Het was 1962. Op de HBS vroeg ik mensen of ze wel eens van de Beatles hadden gehoord Er was er welgeteld één. De Beatles grepen terug op rock 'n roll, maar voegden daar een nieuw element aan toe. Iets waar de tijd ryp voor was. En blijkbaar voelde een aantal mensen dat aan." In de jaren zeventig houdt Theo van Leests belangstelling voor nieuwe muziek op. „Dan wordt het me allemaal te glad en be dacht Dit is een cynische, harde tijd. Daarin past zo'n commercieel fenomeen als de Spice Girls. Vroe ger was het spontaner, echter, Je kan de tijdgeest niet tegenhou den, maar sommige dingen vind ik jammer." Een 37-jarige gedetineerde uit Utrecht heeft vrijdag in zijn cel in de Seheveningse gevangenis een door hem gemaakte cd gepresen teerd. Volgens gevangenisdirec teur B. Leliefeld is het eerste keer dat een gevangene in Nederland in zijn cel een soloalbum heeft op genomen. De gevangene, die voor zijn de tentie ook al bluesnummers maakte, heeft enkele maanden aan zijn soloproject „Still Hu- man" gewerkt. Zijn twaalf blues nummers werden opgenomen op een DAT-recorder en vervolgens op cd gezet. Onder die twaalf zijn nummers als „Don't believe a word", „Give up your guns" en „You've got a friend". Als artiestennaam gebruikt de zanger de naam Registratienum mer 1000624, maar zelfs dat num mer is niet zijn eigen registratie nummer in de Seheveningse ge vangenis. Volgens Leliefeld koos de zanger er bewust voor om dat nummer geheim te houden. De trotse ma ker van 'Stilt human' er vaart muziek therapie. Foto Harvy Verkuylerv Sljtti off Pers In de schemering van een zomer avond in de late jaren vijftig ge beurde het dat een van mijn vrienden kwam voorrijden in een Studebaker. Het was een glanzen de wagen, met zulke soepele, lage lijnen dat iedereen met een beetje smaak meteen kon weten: dit is de mooiste auto die in de Verenig de Staten van Automobielfabri kanten ooit is gemaakt. Bladerend in een oude-autoboek zie ik dat het de Studebaker Com mander van de bouwjaren 1953- 1954 moet zijn geweest. Met zyn lange neus en kleine cockpit was het een buitengewoon elegante coupé, de directe voorloper van de Studebaker Golden Hawk (1956- 1958), die veel sneller was, maar een grovere grille had. De Com mander van mijn vriend was net tot 145 te planken, terwijl de Gol den Hawk de naald by de 200 wist te brengen, Ik weet niet of dit au toboerenjargon is, maar het klinkt wel zo.De Studebakervriend had eerder een Peugeot 203 gehad, ook al zo'n fijnbesnaarde klassie ker (1949-1960). Je kunt achteraf dus wel vaststellen dat de vriend een goeie neus voor auto's moet hebben gehad. Hij heette Ftjotr Hiemsterheegh en hij is na de HBS naar de officiersopleiding van de mariniers gegaan. Hij wou misschien een leidinggevende vechtjas worden. Na die zomeravond in de late ja-' ren vijftig heb ik hem nog één keer gezien. Daarna ben ik hem volkomen, maar dan ook honderd procent volkomen, uit het oog ver loren. We reden in zijn prachtige, verleidelijke Commander naar een meer, waar we op een terras ieder drie biertjes dronken. Drin ken en rijden was destyds nog heel gewoon. We kletsten wat over auto's en over de meisjes die we niet konden krijgen (mijn deel van de conversatie) en de meisjes die willig in Studebakers Com mander stapten (zijn deel). Hij zette me voor de deur van mijn ouderlijk huis af en ik keek hem na terwijl hij de straat uit gleed, Voelde ik toen, zou ik me nu kun nen afvragen, dat ik hem nooit meer zou zien? Het lijkt me sterk. Zijn naam was niet helemaal pre cies Pjotr Hiemsterheegh, maar zijn echte naam geef ik liever niet prys, want wellicht leeft hij nog en misschien leest hij dit, en het zou hem onaangenaam kunnen treffen zijn naam in de krant te zien staan. Er is volgens mij niets schandaligs aan het feit datje ooit, in je jonge jaren, de bezitter van een Studebaker Commander bent geweest, de voorloper van de roemruchte Golden Hawk, maar je weet maar nooit hoe mensen van rond de zestig, die een hele ontwikkeling hebben doorge maakt, over hun eigen verleden denken. Ik vertel dit ook niet allemaal om herinneringen aan Rjotr Hiems terheegh op te halen, maar om de vinger te leggen op de omstandig heid dat er in de jaren die in Ne derland doorgaan voor muf en kleinburgerlijk, de jaren vijftig dus, uit sommige buitenlanden de mooiste dingen kwamen. Zoals uit Amerika de jive en de bebop. En de Studebaker Commander. IK trots op JE, SIR.. EN JE HE8T NOG MAAR VIJF BALLEN KWIJf- GEMAAKT., WEES TROTS OP ME, MARCIE.. IK BEN AL EEN UUR OP DE GREEN BEZIG.. Wat een oxrzXxxi Misschien is het leuk deze versie- ringen samen met kinderen te ma ken. Maak in elk vormpje voor het bakken een gaatjezodatudekoek- I jes met een lintje in de boom op kunt hangen. Bereiding: Zeef in een grote kom bloem, bakpoeder en gemberpoe- der. Voeg een flinke mespunt zout toe. Smelt op laag vuur boter en suikeren roertotde suiker is opge lost Schenk de stroop hierbij en roer tot een glad geheel. Laatdebo- ter afkoelen. Roer met de mixer (kneedhaken) van bloem, afge- koelde boter en eidooiers een glad en stevig deeg. Bestuif werkvlak met bloem en rol hierop het deeg uit tot een flinke lap Steek uit het deeg vormpjes, maak hierin met 1 bijvoorbeeld de achterkant van een breinaald gaatjes en leg ze op een ingevette of met bakpapier be dekte bakplaat Bak de vormpjes in een voorverwarmde oven van 175 graden goudbruin en gaar in - ongeveer 8 minuten. Ingrediënten: 250 gram bloem, 1/2 theelepel bak poeder, 1 thee lepel gember- poeder (djahé) zout, 50 gram boter, 2 eetle pels suiker, 3 eetlepels stroop, 2 ei dooiers De rechter mr. Jesse vanMuylwyck Heinz Rene Windigen Eddlede Jong HET tCABiAJCT St-'JFT VOÓK PC •STAPSFRTO^lAl^'BS z/rue/s/z w zw src&c &AN 0WT/HOG*r ZZV TOSVAi-l/S KfiAf ■J0ZX2GC&. Fred Basset BL£EK(5EZICWT HONPT Hou zeg'. Peanuts Hid SPKEEKTMETVALSê TON6-- Charles M.SchuIz

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2