33 F Volleyballers door diepe dalen 'Sportprijs van de maand gaat zeer terecht naar VDL' Vereniging beroepsrenners overweegt kort geding tegen KNWU Van Meggelen: eerste winnaar op natuurijs Zege Seizinger in Val d'Isère Sampras beste van het jaar Chad Carvin niet naar WK Meer moeite met Turken dan 3-0 doet vermoeden in eerste kwalificatieduel Loek van Wely nadert kwartfinale van WK Joëlly Residay debuteert in badmintonselectie Uitbreiding in De Griffioen Musis Sacrum gaat voor titel Schakers Gróenooord zakken op de ranglijst Huldiging Viaardingse kampioenen gewijzigd Rotterdams Dagblad Donderdag 18 december 1997 Veenoord Rob van Kegelen heeft gisteren in Veenoord de ser- ste marathon op natuurijs van dit seizoen gewonnen. Hij bleef in de Züld-Drentse plaats Yep Kramer en Heico Bouma voor. Vorig jaar won Peter de Vries op 22 decem ber in Veenoord. Val d'isère Skister Katja Seizin ger heeft in Val d'Isère de afda ling meetellend voor de wereldbe ker gewonnen. Met een tijd van 2.03,82 bleef de Duitse haar land genote Hilde Gerg (2.02,31) en de Noorse Ingeborg Marken (2.02,44) voor. Seizinger moest de winst in de eerste manche nog aan Mar ken laten. In de tweede afdaling op de Oreiller/Killy-piste was ze oppermachtig. Het was de vijfde opeenvolgde overwinning voor Seizinger dit seizoen voor de we reldbeker. Door haar zegereeks 1 heeft zij een grote voorspong in de tussenstand. De Duitse heeft 643 - ■punten verzameld. Colorado Springs —Tennisser Pete Sampras is door het Amerikaans 1 Qiympisch Comité gekozen tot sportman van het jaar. Sampras bloot dit tennisjaar, voor de vijfde opeenvolgende keer, af als num mer één van de wereld. De 26-jari- ge Amerikaan won in 1997 acht toernooien, waaronder de Austra lian Open en Wimbledon. Samp ras is de eerste tennisser die de onderscheiding wint. Tweede ein digde atleet Allen Johnson, derde werd Todd Eidredge. Het comité koos kunstrijdster Tara Lipinski tot sportvrouw van het jaar. Colorado Springs Chad Carvin, -rnie--An^ikaanser'-mémmér - van hei jaar, zal in januari mètdeelne- men aan het WK in Perth. De Amerikaan heeft last van een rug blessure, vermoedelijk hernia Carvin wordt in zijn loopbaan ach tervolgd door de pechduivel. Hij miste de olympische selectiewed strijden voor Atlanta 1996 door hartritmestoornissen. Tijdens het WK van 1994 in Rome onderging hij een blindedarmoperatie. Carvin keerde in 1997 tegen alle medische prognoses in terug in het zwembad. Hij won op de natio nale titelstrijd zes disciplines en veroverde vijf internationale ti tels. Voor het WK in Perth had hij zich geplaatst voor drie individue le nummers en twee estafettes. Door Jaap Kiei* Amsterdam Diepe dalen waar geen pieken tegenover ston den. De Nederlandse volleyballers wonnen gisteravond de eerste van hun reeks van tien kwalificatiewedstrijden voor EK van 1999 van de Turken, maar daar is ook zo'n beetje alles mee gezegd. De Olympisch en Europees kampioen was in el ke van de drie sets (16-14,15-13,15-12) benauwend dicht bij een blamage, maar wist na twee uur spelen in de Amsterdam se sporthallen Zuid eindelijk maar toch het verlossende ze vende matchpoint te verzilveren. Als verzachtende omstandigheid mag gelden dat bondscoach Toon Gerbrands een fantasieopsteliing binnen de lijnen moest brengen, een formatie die nog slechts in de verte herinnerde aan het zestal dat in september in Eindhoven de tweede hoofdprijs in de wacht sleepte. Zo was het praktisch on mogelijk Guide Görtzen voor het duel uit Japan te laten overvlie gen. „We hebben het nog wel be keken, maar dat kon gewoon niet," aldus bondscoach Toon Gerbrands, die van zijn lijst van 20 evenmin kon beschikken over Twan van Kuyk, die door zijn club Dynamo op non-actiefis gezet, Jo- chem de Gruyter die met een rug blessure kampt, Mike van de Goor die een pinkblessure heeft en Olof van der Meulen en Henk Jan Held die als international gestopt zijn, maar nog wel op de lijst van Gerbrands staan. Gevolg hiervan was onder meer dat Gerbrands liefst drie debutan ten had opgeroepen van wie de nog slechts 18-jarige Justin Som broek in het tweede deel daadwer kelijk opdraafde om de op dat mo ment falende Robert van Es te vervangen. Sombroek bleef aan vankelijk goed op de been, maar zakte halverwege de derde set toch door het ijs. Van Es kwam te rug en zijn rustpauze op de bank bleek louterend gewerkt te heb ben op de passer/loper, die niet meer in de problemen kwam. De Nederlandse ploeg kende des ondanks in elke set moeilijkhe den. In het eerste hoofdstuk moest het team op 10-14 zelfs drie Turkse setpoints wegpoetsen, in het tweede deel keek Gerbrands ploeg onmiddellijk tegen een 1-6 achterstand aan en in part drie zetten de Turken een brutale 3-9 op het bord. Spelverdeler Misha Latuhihin moest het vooral heb ben van Bas van de Goor en Ri chard Schuil, die in tegenstelling tot Nummerdor en Van Es de ga ten in de Turkse defensie wel wis ten te vinden. Gerbrands koos er overigens bewust voor Peter Blangé in het duel aan de kant te houden. Hij wil de serie die 30 de cember wordt voortgezet met een interland tegen België benutten om te investeren in Latuhihin. Blangé zegt daar geen problemen mee te hebben. Tegenzin Nederland begon overigens met gepaste tegenzin aan de serie wedstrijden, die noodzakelyk werd door een besluit van de Eu ropese volleybalkoepel CEV dit voorjaar. „Voor het eerst in lange Albert Cristina rsmasht over het Turkse eenmansblok, ge vormd door Aksoy. De volleyballers hadden moeite tot een zege te komen in de eerste kwalificatiewedstrijd. Foto Hans steinmeier/ANP nationale seizoen voor de landen teams. Dat wordt hierdoor volle- tijd verschillen we eens niet van mening met de elubteams," stelde bondscoach Toon Gerbrands. „Eindelijk waren we zo ver dat er een duidelijke scheiding lag tus sen het clubseizoen en het mter- dig doorkruist. Gelukkig verle nen de teams hun medewerking, ook de Italiaanse, omdat ze weten dat wij er ook mets aan kunnen doen. Maar als we het zelfbedacht hadden, zouden ze de internatio nals nooit vrijgeven." Volgens Gerbrands geeft de nieu we opzet van het Europees kampi oenschap legio problemen. „Spe lers moesten zondag nog een com petitiewedstrijd spelen, 's maan dags in het vliegtuig zitten, zich dinsdags melden, 's woensdags spelen, donderdag weer in het vliegtuig, vrijdag trainen, in het weekeinde competitie spelen en dan bijna direct wéér in het vlieg tuig stappen voor de wedstrijd te gen België. Welk nut heeft dit al lemaal?" Gerbrands heeft ook zijn twijfels bij de sportiviteit van het sys teem. „De landen die niet aan de World League meedoen, mogen hun wedstrijden in de zomer spe len. Wij kunnen dat dus niet. Je ziet nu al dat landen als Belgie en Turkije hun ploegen acht dagen van te voren bij elkaar roepen. Wij hebben gisteren twee uur ge traind en vandaag anderhalf. Dit zet de zaak volledig op zijn kop. Dit is topsport-onwaardig." Ronduit verbolgen was de bonds coach over het feit dat hij ander half uur voor het treffen tegen de Turken gisteren nog steeds niet op de hoogte was van de spelre gels die de CEV hanteert tijdens de European League. „Ik heb stad en land afgebeld om te weten te komen of ik met een libero mocht spelen. Tijdens de wereldkampi oenschappen is dat wel zo, tijdens de World League ook. En nu dus niet. Dat heeft consequenties voor mijn selectiebeleid. Voor het eerst zijn we namelijk op zoek naar een echte libero. Wat ons betreft is dit systeem ééns maar nooit weer," verzuchtte Gerbrands. Gouda De Vereniging van- Be roepswielrenners (WBW) over weegt een kort geding tegen de Koninklijke Nederlandse Wiel- renunie (KNWU). De WBW wil via een geding voorkomen dat de KNWU weigert licenties af te ge ven aan in België woonachtige Nederlandse renners. „Het geding zal namens een aan tal renners moeten worden aange spannen. Als zij met de zaak ak koord gaan, moeten we op dezè manier proberen een doorbraak te forceren," zei Gerrit Vixseboxse, secretaris van de WBW. De Internationale Wielren Unie (UCI) verplicht de renners per I januari 1998 een licentie aan te vragen in het land waarin ze wo nen. Voorheen konden de wieler- -coureurskiezen tussen het ge boorteland en het land waar ze zich hebben gevestigd. Door de nieuwe regeling raakt Ne derland vijftien renners, onder wie Adri van der Poci, Jeroen Blij- levens en Servais Knaven, aan België kwijt. De KNWU heeft by de UCI aangedrongen op handha ving van het huidige regelement. Maar de internationale unie heeft laten weten vast te houden aan de wijziging. Vixseboxse: „Via de na tionale bond willen we ons op de UCI richten. De KNWU moet de li centies afgeven. We willen voor komen dat d'e bond dat weigert. Bovendien wordt de zaak nog aangekaart bij de Europese Unie." De KNWU reageerde verrast op een mogelijk kort geding. „In het belang van de renners hebben wij besloten niet verder op de zaak in te gaan," 2ei KNWU-directeur Pe ter Nieuwenhuis. „We hebben er niks aan als een aantal straks on verzekerd rondrijdt. We vinden het jammer om de renners los te moeten laten, maar dit is ons standpunt Een kort geding zul len we rustig afwachten." Vervolg De KNWU kan volgens Vixsebox se ook nog een vervolg verwach ten in de zaak rond een semi-prof- eontract. „We zijn hier al drie jaar mee bezig. Op onze ledenvergade ring liet Nieuwenhuis nog weten hier min of meer groen licht voor te geven. Nu blijkt het volgens het UCI-regiement met mogelijk met dergelijke contracten te werken. Ook hier gaan we nog tegen in," aldus Vixseboxse. De kans dat Niels van der Steen bij de profwielerploeg TVM terug keert is uiterst klein. Daarvoor zijn de verhoudingen tussen wiel renner en leiding te zeer ver stoord. Gisteren vocht Van der Steen zijn ontslag op staande voet aan voor de kantonrechter in Amersfoort. „Een gewaarschuwd man telt voor twee. Niels van dei Steen had beter moeten weten," sprak advocaat J.J.M. van Mierlo na mens de TVM-equipe van ploeg leider Cees Priem. Van der. Steen werd onlangs op staande voet ont slagen omdat hij tydens de Brinta Beach Classic, een mountainbike wedstrijd op het strand van Sehe- veningen, niet op een fiets van Gazelle, co-sponsor van de TVM- ploeg, had gefietst Geen opzet, beweerde de wielrenner. Een dag voor die wedstrijd was immers het frame van de Gazelle-fiets gebro ken, waarop hij een mountainbike van veldryder en streekgenoot Erik Boezewinkel had kunnen le nen: een fiets van een ander merk Het optreden op een andere fiets dan contractueel is verplicht, achtte de advocaat ook geen drin gende reden voor ontslag. „Priem kan gewoon niet tegen zyn ver lies," aldus Van Meegen, de raads man van Van der Steen. Uitspraak: 14 januari. Groningen Basdreunen en tromgeroffel drongen gisteren, door tot de speelzaal van het kandidaten toernooi van het WK-schaken. Rockster Jee Cocker, met zijn band aanwezig voor een concert in de oost vleugel van de Martinihal, was bezig met de sound check en had er duidelijk zin in. Sommige schakers keken verschrikt op, maar echt geklaagd werd er niet. Zeker niet door Loek van We ly, want die zette de sterke Bulgaar Georgiev met speels gemak van het bord. De Nederlander verwierf zich met deze bliksemzege een mooie uitgangssitua tie voor een plaats by de laatste acht. „Hoe voelt dat nu om een held te zijn, Loek?," vroeg iemand aan de Tilburgse grootmeester, toen hij zijn partij van commentaar voorzag.Ach, het begint al aardig te wennen," reageerde Van Wely glimlachend. De manier waarop hij Georgiev van het bord zette,w oogstte alom bewondering. Een Dame-Indische opening werd door Van Wely krachtig opgezet en na de witte pion-opstoot 18. d5 stond zwart al op de rand van verlies. Georgiev zat gebroken achter het bord en gebruikte bijna al zijn bedenktijd. Er was geen redden meer aan, want Van Wely wist dat de zege hem niet kon ontgaan. Met het elegante 20. Lxg7 besliste de Tilburger de partij defi nitief. Acht zetten later gaf Georgiev zich gewonnen, vlak voordat hij mat zou worden gezet. Een mooie opsteker voor Van Wely, die nog nooit van de Bulgaar had gewonnen. In twee eerdergespeelde partijen had Georgiev een 13/2-1/2 voorsprong geno men. De manier waarop de Nederlander het eerste duel won, zal ongetwijfeld een klap zijn geweest voor de kleine man uit Sofia. Van Wely verklaarde dat hy de stelling in een iets ge wijzigde versie al eens uitvoerig had bekeken met de inmiddels gestopte Gata Kamsky, tydens hun sa menwerkingsverband in 1996. Misschien dat ook Van Wel/s huidige secondant, de Turkse grootmees ter Atalik, enkele ideeën heeft aangebracht. Atalik zorgt in. elk geval goed voor zyn baas. Met zwart re mise maken tegen Georgiev luidt de volgende op dracht voor het duo. Bij de overige partyen was ook felle strijd te zien. Fa voriet Anand ontsnapte tegen de jonge Almasi aan een nederlaag. Hij mocht van geluk spreken dat de Hongaar in een veeivelovende stelling onder druk van de klok bezweek. Na de eerste tijdcontrole wist Anand de partij zelfs nog te winnen. De leukste partij was die tussen Beijavski en Short In een avontuurlijk duel toonde de tegenwoordig voor Slovenie uitkomende Eeljavski zich de sterkste. Hij strafte al te lichtzinnig openingsspel van Short op hardhandige wijze af. NieuwegeinJoëlly Residay maakt zijn debuut in de nationale badmintonselectie. Bondscoach Martijn van Doornmalen heeft de 19-jarige Appingedammer, uitkomend voor BC Assen, opgeroepen voor de voor ronden van de WK van 14 tot 21 februari in Sandef- jord, Joris van Soerland enErica van den Heuvel zyn de opvallendste afwezigen in de selectie. Van Soer land is nog niet volledig hersteld van een hamstring blessure. Van den Heuvel kan in de voorbereidings periode niet voldoen aan de verplichtingen die aan de geselecteerde spelers worden gesteld. De mannen zyn in de zogenaamd Thomas Cup inge deeld by Oekraïne, de winnaar van de groep Finland, Brazilië, België, Griekenland en Azerbeidzjan en de J winnaar van de groep Frankrijk, Hongarije, Cyprus, Zuid-Afrika en Botswana. De vrouwen spelen in de Uber Cup in een groep met o.m. Schotland, de win naar van de poule met Polen, Letland en Azerbei- dzjan. De selectie mannen: Jeroen van Dyk, Chns Bruil, Dicky Palyama, Gerben Bruystens, Qui ten van Daim, Dennis Lens, Norbert van Bameveld, Jurgen van Leeuwen en Joëlly Residay; vrouwen: Ju- dith Meulendijks, Brenda Beenhakker, Carolien Glebbeek, Loime- ke Janssen, Nicole van Hooren, Brenda Co mjn, Monique Hoogland en Lotte Jonathans Vlaardingen In biljartpaleis De Griffioen wordt begin volgend jaar een derde grote wedstrijdta fel geplaatst. De kans bestaat dat er medio juli nog eentje bykomt. De uitbreiding van het aantal bil jarts is noodzakelyk omdst naast de bestaande verenigingen nu ook biljartvereniging Weena het Viaardingse büjartcentrum als domicile heeft gekozen, In de Griffioen is september dit jaar gestart met twee teams in de landelijke competitie dnebanden- groot van de KNBB. Per 1 januari 1998 komt daar BV Weena bij cn wordt het aantal teams dat in het biljartpaleis speelt, verdubbeld. Want naast het tweede divisie team van De Griffioen en het der de divisieteam De Oude Markt komt Weena met twee teams uit in de derde divisie. BV Weena speelt de thuiswedstrijden in Vlaardingen op maandag, De Griffioen op dinsdag en De Oude Markt op vrijdagavond. SchiedamDe bowlers van Musis Sacrum gaan volgend jaar een gooi doen naar de nationale titel. De Schiedamse ploeg heeft het Nederlands kampioenschap, waar zondag 18 januari in Haarlem om wordt gestreden, binnen handbe reik dankzij de onlangs gegrepen 'Musis' werd voor de vierde keer op rij on de zesde keer in zeven jaar afdelingskampioen. De strijd om de Nederlandse titel wordt ook wel de 'Stedenontmoeting' genoemd. Daarin komt een ploeg van de tien beste spelers van het bowlinghuis op de baan. De for matie die in vier games het grootst aantal 'pins' gooitmag zich nationaal kampioen noemen. Het Schiedamse familiebedrijf Diasyl-Sporting, een groothan del in sportartikelen en relatie- geschenken, stelt maandelijks een prijs beschikbaar voor de sporter of sportploeg van de maand. De winnaar ontvangt een sportpakket ter waarde van enkele honderden guldens. Win naar van de maand november werd het eerste elftal van voet balvereniging VDL. De Maasslui- se ploeg veroverde in de de vier de klasse D de koppositie en is kampioenskandidaat. Door Sander Sonnemans MaassluisTrainer Joop Mom en zijn selectie gaan vanavond na de laatste training van het jaar met een goed gevoel de win terstop in. VDL is niet alleen koploper in de vierde klasse D, maar pikte op de valreep ook nog even de de sportprijs van de maand mee. De Maassluizers delen de koppositie met het Schiedamse Hermes DVS; beiden hebben in dertien wedstrij den 29 punten vergaard. „Maar wijreageert Mom, die na dit seizoen de club zijn rug toekeert, „hebben een beter doelge- middelde. VDL is dus de officiële koploper." VDL onderging aan het begin van deze competitie een lichte ge daantewisseling. Ruud den En gelsman (Excelsior Maassluis) en Leen Muis (Fortuna) keerden te rug op het oude nest en voorts vroeg een behoorlijk stel 'Fortu- nezen' overschrijving aan naar de club van voorzitter Bas Bouter. Joop Mom beweert ondanks de komst van de nieuwelingen geen enkel probleem gehad te hebben uit de selectie een hecht team te destilleren. „De jongens die er bij zijn gekomen, hebben allemaal kwaliteit. Om een eenheid te krij gen moet het tussen die gasten natuurlijk wel klikken. En dat doet het ook. Soms moet ik ook wel eens de puntjes op de i zetten, maar dat doen we alleen binnens kamers." Met zes punten voorsprong op de nummer drie en een naaste con current (Hermes DVS; red.) die al een periodetitel op zak heeft, is het toekomstperspectief voor VDL natuurlijk niet ongunstig. Aanvoerder René Verhagen (Mom: „René is in het veld het verlengstuk van de trainer, hij heeft overwicht op de groep.") re gelmatig geplaagd door blessure leed, verklaarde niet zo lang gele den graag nog een keer kampioen met 'zijn duppie' te willen wor den. Het heeft er alle schyn van dat zijn wens deze competitie in vervulling gaat. Rode lap OefenmeesterJoop Mom (45) houdt zich op de vlakte en wil het woord kampioenschap niet in de mond nemen. „We hebben wel een doelstelling, maar die bazui- Namens Diasyl werpt Huib Zandwijk één van de ballen behorend tot de sportprijs naar de VDL-se- lectie. Aanvoerder René Verhagen (tweede van links) en trainer Joop Mom (derde van links) kijken tevreden toe. Foto Peter Molkenbaer nen we niet rond. Als je gaat roe pen voor de titel te gaan, kan dat als een rode lap werken. We bekij ken het hier van week tot week en als het goed gaat komt de rest vanzelf." Prachtige combinaties VDL-voorzitter is zeer in zijn sas met de sportprijs van de maand. Hij ziet het als beloning voor het fraaie voetbal dat de hoofdmacht regelmatig laat zien. „De sport prijs van de maand gaat zeer te recht naar VDL," zegt de preses. „VDL heeft op het moment een ploeg in het veld staan die bijzoa der veel samenhang vertoont en prachtige combinaties laat zien. In voorkomende gevallen welis waar, want we spreken over vier de klasse amateurs en dat kan geen tweemaal dne kwartier du ren. Maar toch, ik vmd dat ze de schoonheidsprijs verdienen en te recht de koppositie hebben." Bouter geniet zichtbaar van het succes dat door zijn club wordt ge boekt, Het liefst blijft hij tot in de lengte der jaren bestuurder van de Maassluise vereniging. „Maar," voegt hy er snel aan toe, „dat wordt natuurlijk wel bepaald door de leden. En de gezondheid niet te vergeten." Droomt de voorzitter al stiekem een klein beetje van een kampi oenschap? „Daar droom ik het he le seizoen al van. Ik denk wel eens: als het nu niet gaat met zul ke voetballers, wanneer moet het dan? Dan moeten we tien jaar wachten; totdat de E-tjes Waar zijn voor het eerste." Betreurt u fiet dat Joop Mom na ditsetzoen vertrekt? „Het bestuur was er unaniem voor dat hij zou blijven. Als koppel met René Ver hagen (tevens assistent-trainer; red.) dan. René geeft er de voor keur aan zelf te bUj ven spelen en als assistent nog meer kennis op te doen van het trainersvak. Hij blijft ook volgend seizoen nog voetballen. Eigenlijk zolang zijn liehaamhettoelaat" Rijswijk De denksporters van Schaakvereniging1 Groenoord ritten nog altijd in een dalletje- Door ook de vierde competitiewedstrijd te verliezen, zakt de Schiedamse formatie alsmaar verder op de ranglijst van de derde klasse. Slechts twee punten heeft Groenoord tot op heden gepakt. De vierde nederlaag weid geleden in en tegen Rijs wijk. De Schiedammers hadden geen schyn van: kans en verloren met 51/2-21/2Alleen eerste bord- speler John van Baarle zette zijn partij om in winst. Cees Sio, Cees van Toor en Jaco van Leeuwen deden het iets mm der. Ze kwamen allen remise overeen. Ja- co van Beest, Ben Riksen, Eric Smeeks en Aad Juyn hadden niets in te brengen en moesten een neder laagincasseren. Zaterdag 10 januari speelt Groenoord thuis in boer derij Landvreugd tegen Temeuzen. De schaakstuk ken komen om 12.00 uur op tafel. Vjaardingen De opzet van de huldiging van Vlaar- dingse sportkampioenen is dit jaar volgens de orga-1 nisatie ingrijpend gewijzigd. Vrijdagavond vindt al-1 weer de elfde aflevering van het jaarlijks terugkeren de evenement plaats en wederom is gekozen voor het stadhuis. Dit keer echter worden naast de raadzaal ook de trouwzaal, oude hal en burgerzaal, aange kleed in kerstsfeer, gebruikt. Dat het niet zo'n feest wordt als de Schiedamse spor- i ters zijn gewend, kan nu al worden vastgesteld. „Schiedam heeft meer de pretentie er een waar feest of spektakel van te maken," oordeelt de organisatie. „Wij houden het informeel en ingetogen," is het voornemen. De huldiging van kampioenen vindt plaats in de raadzaal en wordt in diverse gedeelten afgewerkt. Hoogtepunt van de avond moet worden de uitreiking i van de sportprijs van de gemeente Vlaardingen voor J het sporttalent en de bekendmaking van de sport- ploeg van het haar. Voor de sportprys zyn genomineerd judoka Nata- scha van Gurp, de atleten Amo Warmolts en Geert Jan Wassini en de zwemmers Aijen Hoogerwerf en Renee Snoek. De genomineerde sportploegen zyn het waterpoloteam van WSV, zwemvereniging VZC en badmintonclub Refoba. Aan amusement ontbreekt het morgenavond ook niet In elke zaal is er muziek in de vorm van een dis-1 co of een bandje. De huldiging begint om 20.00 uur. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5