9 Reddingsplan voor vervallen Hoogstraat Zwartrijders tram uitgezet Rotterdams Bagfeiacf Plafond Sfadswinkel weer op zijn plaats Bijrta.aUe. woningen-in TOiBrrqg^meer Geen bele voorWaterweéeeuitrum 5 I Oude karakter moet weer naar voren komen Turkse achterban moet CDA op peil houden Bulva op zes Kabel duurder Schiedam krijgt geld voor stadsvernieuwing Uitbreiding Maassluis moet geen 'meuterig stukje land' worden Bejaarde geschept Jeugdige inbrekers gesnapt in snackbarr. Meisje sluit zichzelf op ebiT geitpT^r:. Bromscooter in beslaggenomen Agressieve winkeldief Mishandeld door zes man» Grolsch Vie-! de Wijze Glas ƒ8,95 ui Waterweg Vrijdag i9 december 1997 m VlaardingenDe Vlaardingse Hoogstraat heeft geen duidelijk smoel, de historische uitstraling wordt niet uitgebuit en de en tree kan stukken beter. Dat is de uitkomst van het onderzoek dat het adviesbureau BRO uit Vugt naar de winkelstraat heeft gedaan in opdracht van de gemeente Vlaardingen. De Hoogstraat kampt al jaren met een sterk teruglopend winkelpu bliek. Dat heeft geleid tot een flin ke toename van het aantal leeg staande panden. Momenteel zijn er in de oudste winkelstraat van Vlaardingen maar liefst 25 onder komens te huur of te koop. Om de vinger op de oorzaken van de malaise te kunnen leggen heeft BRO - dat eerder een mana- gementsplan voor het Sehiedam- se en het Maassluise winkelcen trum ontwikkelde- een analyse van de problemen gemaakt. Daar in is een enquête betrokken die het bureau heeft gehouden onder de winkeliers van de Hoogstraat. Die wees uit dat er sprake was van een algemene daling in de omzet en een afnemende bereidheid om nieuwe investeringen in de win kelstraat te doen. Om de neerwaartse spiraal waarin de Hoogstraat zich bevindt te ke ren heeft BRO ook een reddings plan ontwikkeld. Volgens het ad viesbureau kan de straat het beste in ruwweg drie secties worden op gesplitst. Het gedeelte tussen de sluis en Afrol moet voornamelijk een woonfunctie krijgen. Het daaropvolgende straatdeel moet tot het liesveldviaductvooral kleine gespecialiseerde winkel tjes gaan bevatten, met wat BRO een 'hoog snufïelgehalte' noemt Tenslotte moet in het deel tussen het Liesveldviaduct en de Markt hetaccent komen te liggen op gro tere, doelgerichte winkels als wa renhuizen en interieurwinkels. Bovendien moet de gehele Hoog straat meer charme krijgen door het oude karakter van de straat meer naar voren te halen. BRO denkt daarbij onder meer aan het vervangen van een aantal moder ne luifels door luifels in ouderwet se stijl. Het bureau constateert na melijk een toenemende belang stelling van het publiek voor win kelstraten met een historisch ka rakter als tegenhanger van de strak ingerichte moderne winkel centra. Tenslotte moet de toegankelijk heid van de Hoogstraat beter wor den door de plaatsing van infor matieborden en een infrastructu reel betere aansluiting op de rest van het centrum. Tn januari bespreken burgemees ter en wethouders het actieplan. Daarna neemt de gemeenteraad een besluit over de uitvoering er van. Zie ook pagina 11: Hoogstraat moet hoog snuffelgehalte krij gen. Maassluis - De Turkse moslim Y. Vural zal het CDA in Maassluis bij de gemeenteraadsverkiezingen 'enige honderden' stemmen ople veren. Lijsttrekker J.F. Koen sprak deze verwachting uit nadat gisteravond definitief de kandida tenlijst bekend werd. De christen democraten hopen dat de achter ban van Vural (op plaats 6) er voor zorgt dat de partij haarzes zetels behoudt. Koen ziet zijn partijgenoot, die ac tief is in minderhedenorganisa ties, als 'één van de leidinggeven de. personen in-de Turkse ge meenschap'. „En we merkenheel sterk dat een belangrijk deel van zyn'groep zich'ook in hehCDA kan vinden." 4 Oók als het CDA in maart 'maar' vijf zetels haalt, bestaat de moge lijkheid dat nieuwkomer Vural 1 door voorkeurstemmen- in fde raad komt. „Dan zou hij mevrouw Bouwman er uit kunnen druk ken," aldus Koen, die bestrijdt dat Vural alleen vanwege zijn achter ban op een verkiesbare plaats staat. „Wij kiezen voor continuï teit in combinatie met vernieu wing. Yaser is, net als Peter An ker, nieuw als politicus. Zij zullen zich moeten ontwikkelen." De definitieve kandidatenlijst wijkt op één plaats af van de lijst waarmee de leden twee weken ge- Vlaardingen— J. Bulva is doorzijn - nieuwe partij AOV als nummer zes op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen ge zet. Bulva, die twee weken gele den zijn overstap bekend maakte en woensdagavond uit de WD- fractie is gestapt, lijkt daarmee al leen door middel van voorkeur- stemmen een kans op een raads- zetel te hebben. Iets wat het de af gelopenjaren bij zij oiidé partij re gelmatig is gelukt als hij weer eens op een onverkiesbare plek was gezet Bulva, die tot de ver kiezingen onder de naam Lyst Jan Bulva de periode volmaakt, was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Maassluis Inwoners van Maas sluis gaan over een jaar meer aan abonnementsgeld betalen voor aansluiting op de kabel. Per 1 ja nuari 1999 moet ƒ18,80 per maand worden betaald, wat een verhoging van ruim vijf gulden inhoudt Het tarief wordt daarmee gelijk getrokken aan de overige gemeenten in het Westland, die dit bedrag al sinds 1996 betalen aan de kabelmaatschapij. Om de verliezen van dochteron derneming Kabelfoon bv op te vangen en eerder verstrekte geld leningen af te lossen, wil de kabel exploitant een lening aangaan van elf miljoen gulden. Het alge meen bestuur van CAI-Westland ging daarmee gistermiddag tij dens de openbare vergadering ak koord. De kabelmaatschappij zit er financieel goed bij. Volgend jaar wordt een winst verwacht van ruim anderhalf miljoen gulden. leden instemden. CDA-penning- meester W. G. J. Veen was op twee gezet, maar bedankte 'om per soonlijke redenen' voor de eer. Koen: „Door het bestuur en de plaatsingscommissie was hij op een hoge plaats gezet, wat hijzelf niet echt ambieerde. Daarnaast stopt hij na veertig jaar dienstver band nog niet met werken, hij krijgt een grote klus als projectlei der." Na Koen komt nu A Keizer- waard op twee, gevolgd door P. C. Anker, A van der Knijff, J.C. A Bouwman-De Lange, Y. Vural en O. A F. Brouwer op de plaatsen drie tot en met zeven. Zoals twee weken geleden al bekend werd, komt huidig fractievoorzitter G. J. Enzerink niet terug in de raad. Het bestuur, dat een duidelijkere koers wil gaan varen, vindt hem 'te compromisgericht' richting an dere partijen. r Schiedam Een extra, hoge,stei ger was gistermorgen "nodig qgaf. het plafond van de StadswmtóÖ^ aan het Stadserf te bereiken; Uit"' het plafond waren woensdag twee platen naar beneden komen zeilen. Meteen werd daarna een deel van de Schiedamse Stads- winkel afgezet, maar de inspectie liet door de hoogte van het pla fond nog een dag wachten. Zo'n extra hoge steiger was niet me teen voor handen. Tijdens de inspectie bleek dat er niets mis is met de constructie van het plafond. „H is een nieuw plafond dat er tydens de bouw is ingezet. Maar later zijn die nieuwe platen er voor de werkzaamheden weer uitge haald. Bij het terugplaatsen is er iets fout gegaan. De platen zijn niet allemaal op de juiste manier teruggelegd," zegt een gemeen tewoordvoerder. Inmiddels zijn alle platen geïn specteerd en de Stadswinkel is sinds gistermiddag in zijn geheel weer open. De schade is volgens de woordvoerder niet voor reke ning van de gemeente omdat het pand nog niet bouwkundig is op geleverd. „Maar vooral voor de klanten was het vervelend. Ge lukkig konden ze ook elders in de Stadswinkel worden gehol pen. Het enige nadeel is geweest dat de wachttijden wat langer ^werden." Het plafond vr e Stadswin kel wordtondaJe loep geno men. retóRbei pfcstra Schiedam De gemeente Schie dam krijgtin hetjaar2000gelduit het budget* stedelijke vermeu-j wing. Dit bedrag is bestemd voor een zeer beperkt aantal gemeen ten met een bijzondere problema tiek. Voor Schiedam gaat het om ongeveer 70 miljoen gulden. Daarnaast zal het kabinet voor steden die kunnen aantonen dat zij veel problemen met de funde ringen van huizen hebben, extra geld vrij maken. Het gaat hier om Haarlem, Dordrecht en Schie dam. De lobby in Den Haag heeft succes gehad. Voor de komende twee jaar hebben de wethouders Reijnhout en Wiegman een plan gemaakt om het herstel van de vooroorlogse woningvoorraad een .v-extra impuls te geven^Ditéottge-. :;fbeuren door het werkwjeg- nancieren. De regering gens de motie Jeekel, die l""de-l cember in de Tweede Kamer 'is aangenomen, het in 1998 dn 1999 geleende bedrag na het jaar 2000 teruggeven aan Schiedam. Over bruggingsconstructies voor die ja ren werden in eerste instantie door de staatssecretaris sterk ont raden- De lobby heeft ook tot gevolg dat de gemeente een voorrangsbe- handeling krijgt als het gaat om projecten voor naoorlogse wonin gen. Staatssecretaris Tommei stelde dat herstructureringsplan nen van deze gemlenteiï welwil lend worden bekékgö; Ondanks de huiaigfrsuccessen is1 de, lobby bq'de^Twsngede Kamer nog niet afgelopen4$e behaalde - successen moetenworden inge vuld," zegt ReijnhoutJu januari of februari ga ik de traditioneel oude wijken in en in overleg met de bewonersverenigingen gaan we de problemen inventariseren en de prioriteiten stellen," De in ventarisatie wordt vastgelegd in het meerjarenplan stadsvernieu wing 1998-2002. „We gaan met het nieuwe geld in de vooroorlogse gebieden een nieuwe start maken en daar ging het ons allemaal om." Bij een grootscheepse controle in de tramlij nen 4 en 1 op de hoek Rotterdamsedijk/Van Deventerstraat hebben gisteravond 85 men sen een bekeuring gekregen omdat ze niet be taald hadden. Vijftig zwartrijders betaalden de boete meteen. Negentien passagiers kregen zelfs een dubbele bekeuring. Naast het feit dat deze mensen geen kaartje hadden, bleken negentien mensen niet te beschikken over een legitimatiebewijs, twee gaven een valse naam op, één was dronken en vier hadden nog een geldboete openstaan. Twee betaalden de boete meteen, de andere twee werden door de politie meegenomen om een vervangende hechtenis uit te zitten. Aan de grote controle op koopavond deden zeventien politiemensen mee en vijftien van de RET. In totaal werden zestien trams in beide richtingen gecontro leerd. In totaal controleerden zij in drie uur tijd 1250 reizigers. Foto Roei Dijkstra Maasland Wonen in Maasland heeft rijn landelijke charme. Maar die charme betekent wel dat er 62 woningen niet op de riole ring zijn aangesloten. Dat aantal gaat in de toekomst sterk omlaag, want volgens het gemeentelijk rioleringsplan (GRP) worden er in de nabije toekomst nog 58 huizen op de riolering aangesloten. Voor vier woningen lijkt de aanleg van een riool niet haalbaar. De bewo ners hiervan zullen het met een ander lozingssysteem moeten blijven doen. In opdracht van de gemeente Maasland is het riole ringsplan al in 1995 opgesteld. Het werd toen wel in een raads commissie behandeld, maar was nog altijd niet vastgesteld. Tij dens de laatste raadsvergadering is dat 'verzuim' echter goedge maakt, zodat er tot uitvoering kan worden overgegaan. In de meerja renbegroting is voor 1998 en 1999 de financiering voor diverse aan sluitingen en andere riolerings werkzaamheden opgenomen. Een datum waarop de resterende wo ningen worden aangesloten is nog niet gepland. Aanvankelijk zou er voor negen niet aan te sluiten panden ontheffing bij de provin cie moeten worden gevraagd. Het betreft hier panden aan de Paral lelweg, Klein Huis te Velde en de Broekpolderweg. Inmiddels heeft zich de mogelijkheid voorgedaan om in combinatie met werkzaam heden van het nutsbedrijf een persleidin: r Klein Huis te Velde aan te 'e ^en. Het investerings- scheirk. voor 1998 voorziet in het leveren van en plaatsen van pompputten in Klein Huis te Vel de. Dit houdt in dat dan nog slechts vier panden m het Maas- landse buitengebied niet op de riolering zijn aangesloten. In het kostendekkingsplan is re kening gehouden met het aan sluiten van alle met gerioleerde panden in het buitengebied. In clusief de vier panden aan de Pa rallelweg en Broekpolderweg, waarvoor ontheffing bij de provin cie zal worden gevraagd. Dit ge beurt om rekening te houden met een financiële bijdrage van de ge meente aan de particulier, die door de ontheffing van de ge meente wordt opgezadeld met het maken van extra kosten om lo zing op het oppervlaktewater toch mogelyk te maken. Hoek van van de dónderdagavóp&^mtii ïtè fBrabanderi'De portéfeuÜIehöud -ster, vamruimtefijkè ordening én economische ontwikkeling in Hoek van .Holland toonde zich dolgelukkig dat het Waterweg centrum nu eindelijk tot ontwik keling kan komen, nadat de raad daar unaniem het groene licht voor had gegeven. „Hiermee is tien jaar hard werken beloond," glunderde Brabander, die vooral opgelucht was omdat alle partyen zich uiteindelijk ach ter het plan schaarden. Dat was aan het begin van de discussie lang niet zeker. Een motie van Hoeks Welzijn over het voorkomen van parkeerover last en toeristisch sluipverkeer betekende geen direct gevaar voor het plan en de motie werd aangenomen met alleen de stem van D66 tegen. Vervolgens kwam het CDA met maar liefst vijf mo ties, waarvan enkele zwaarwegen de. Fractievoorzitter P. van der Wel eiste duidelijkheid over de prijzen van de te bouwen wornn- i vooral de bo- middenklasse ^pWiK^'tot^SO.OOO gulden te. Twoglfffet CDA' wüde dé grené trekken van 325.090 gulden, maar in dat opzicht hield Het dagelijks bestuur voet bij stuk en de motie haalde het niet. Maar een motie over de opbrengst van de parkeerterrein en het vei lig stellen van bestaande inkom sten voor de deelgemeente werd wel aangenomen, evenals de mo tie die stelde dat de aan te leggen lagune geen extra lasten voor de deelgemeente mag opleveren door het onderhoud. De eis dat ook het strand niet meer mag gaan kosten haalde het niet, maar het CDA toonde zich tevreden toen werd vastgesteld dat tenmin ste twee procent van de totale plankosten zal worden besteed aan non-profit voorzieningen als scholen en openbare gebouwen. As laatste diende ook A Langen- berg namens D66 een motie. Hij wilde terug naar het oorspronke lijke aantal van 1050 woningen nu in het Waterwegplan voorlopig wordt uitgegaan van 1004. Maassluis De commissie stads en milieubeheer van de gemeente Maassluis heeft gisteren inge stemd met de volgende fase in het onderzoek naar woningbouw op Het Balkon. Op dit stuk opgespo ten grond aan de Nieuwe Water weg in Maassluis wil de gemeente een woonwijk van achthonderd woningen neerzetten. Gister avond werd besproken met welke voorwaarden het stedenbouw kundig bureau TKA rekening moet gaan houden. „En dat is al leen nog maar onderzoek," stelde wethouder L.G. van Duijn de raadsleden genist. „Daarmee legt u zich nog niet vast of u Het Bal kon daadwerkelijk vólt." Zaken waarmee TKA onder meer rekening moet houden, zijn dat een strook van 25 meter langs de Deltadijk niet bebouwd mag wor den, dat de gemeente een onder gronds afvafinzamelingssysteem wil en dat er 'voldoende groen in de wijk' moet zyn. Ook moeten er verschillende types huizen ko men en goede verbindingen met zowel binnenstad als Konings hoek. Met de voorwaarden in de hand moet TKA een schets ma ken, waarna wordt bekeken of dét naar wens is. Belangrijkste daar bij is iat het Balkon-project per saldo geld moet opleveren. Geld dat wordt ingezet voor de ontwik keling van het havengebied, L. van Vessem, woordvoerder van Stichting Behoud Groene Oever - tegenstanders van woningen op Het Balkon- sprak gisteren de vrees uit dat van het één het an der zou komen. Oftewel: een 'glij- baaneffect' waar de gemeente steeds dichter bij realisatie van de plannen komt en waardoor er geen weg meer terug is. Net als Van Vessem vonden de christelijke combinatie RPF/SGP/ GPV en de PvdA dat de voorwaar den niet concreet genoeg waren. Beide partijen gingen dan ook niet akkoord met de voorwaarden voor een 'stedenbouwkundige schets'. CDA en D66 waren veel minder kritisch over de gestelde randvoorwaarden. Wel had CDA- 'er A Keizerwaard nog graag een voorwaarde aan het lijstje toege voegd. .Nergens staat dat het een prestige-object moet worden. Het zou voor mij best wat prestigieu- zer mogen. Dit is toch de binnen komst van Nederland. Nee, de binnenkomst van Europa. Dat moet geen meuterig stukje land worden," VlaardingenEen 84-jarige vrouw uit Vlaardingen is gisteravond door een 69-jarige automobilist geschept De bestuurder was on der invloed van alcohol De vrouw werd van achteren aan gereden en moest met ernstig hersenletstel naar het ziekenhuis Dïjkzigt in Rotterdam worden vervoerd. De automobilist weiger de na zijn aanhouding de blaas- test te doen op het bureau, maar via bloedafnamèftkipé de politie- arts werd het hogeprpmilagejalco- hol toch ontdekt. Hoek van Holland Twee 14-jari- gen zijn gisteravond op heterdaad betrapt bij het inbreken in een snackbar aan de Strandweg. Een van de jongens stond op de uit kijk, terwijl de ander nog in de snackbar was. De inbreker was binnengekomen door het wc- raampje. De jongen die nog bin nen was kon pas worden aange houden, nadat de eigenaresse de zaak met een sleutel had ge opend. Vlaardingen Een 3-jarig meisje heeft zichzelf gistermiddag op de Pijnboom dreef in de auto van haar moeder opgesloten. De start sleutel zat nog in het contact Ze weigerde vervolgens de portieren te openen. De politie kwam echter te hulp en heeft samen met de vrouw de reservesleutels thuis op gehaald zodat de auto van buiten kon worden'gOTpepd. éaê* aedyteen Ly- van m braakHJe'inbrekers gingen er van door met beeldschermen en com puters. By het bedryf aan de Westfrankenlandsedijk werd, na dat een ruit aan de achterzijde was verbroken, een computer van ruim 10.000 gulden weggenomen. Vlaardingen— Na het overtreden van diverse verkeersregels en het negeren van een stopteken van de politie is gisterochtend de brom mer van een 15-jarige jongen in beslag genomen. De aanhouding ging niet gemakkelijk. Na een zoekactie kon de jongen in de Ca- pellestraat worden Wemgereden. Behalve dat de politie de brom scooter achter slot en grendel heeft gezet, kreeg de jongeman ook nog een aantal bekeuring mee naar huis. Vlaardingen— Een agressieve win keldief uit Vlaardingen is gisteren in een supermarkt aan de Ge dempte Biersloot in zijn woon plaats gesnapt door winkelperso neel. De verdachte is later aan de politie overgedragen. De 22-jarige man werd betrapt op het in zijn zak steken van een tube tandpasta en een tube gel Winkelpersoneel zag dat en sprak de man erop aan. De man probeer de weg te rennen, maar het perso neel verhinderde dit Een van de winkelmedewerksters kreeg van de dader een klap in het gezicht. Tydens zijn vervoer naar het poli tiebureau "deed hij ook nog een ontsnappingspoging. Schiedam— Een 20-jarige Rotter dammer is gisteravond in het sta tion Schiedam/Rotterdam-West door een stuk of zes jongens van ongeveer 17 jaar mishandeld. Het slachtoffer werd door één van de jongens in het gezicht geslagen en liep hierdoor een gebroken neus op. De groep rende vervol gens het station uit. Avondwinkel :i:-PaTkwég^ij DE EERSTE AVONDWINKEL MET DAGPRIJZEN 7 dagen geopend van 16.0Q - 24.00 uur dus ook op zondag

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1