11 Terrassen en groen op Hemaplein Vlaardings kinderspektakel van start De Waarheid van Poppe Rotterdams Dagblad Schiedams college kiest voor aansluiting bij het Stadserfplein Waterweg FM: weinig luisteraars, veel solidariteit 'Ho, ho, ho' aan de Lij sterlaan NS sussen paniek gehandicapten Ambtenaar lijsttrekker wordt toch In de Hoek d'Akerboom voor het Visserijmuseum Weer brand in Kolpabad Jongens met vuurwerkbom Bloedneus geslagen Woningstichting en bewoners werken samen on Waterweg Dinsdag 23 december 1997 fa, -A m Schiedam De projectontwikkelaar Mabon gaat het voormali ge Hemaplein in Schiedam bebouwen. In de zogenoemde Ot- terbuurt komen negentig woningen, 1950 vierkante meter commerciële ruimte, een parkeergarage met 120 plaatsen, een openbare fietsenstalling, een groen birinengebied en een plein met onder meer terrassen. Begin volgend jaar wordt de overeenkomst met Mabon uitgewerkt. In de eerste helft van 1999 gaat naar verwachting de bouw van start. Mabon was samen met Maasste- da'Slavenburg in de race om een nieuwe invulling te geven aan het Hema-terreLn. Beide projectont wikkelaars presenteerden in fe bruari hun plannen voor het He maplein. Toen nog op basis van het oude programma van eisen, waarin sprake was van onder meer 4400 vierkante meter kan toorruimte. Na de behandeling door de raadscommissie ruimte lijke ordening werd dat aantal aanzienlijk ingeperkt. Gevolg was wel dat de twee pro jectontwikkelaars hun voorstel len drastisch moesten aanpassen. Uit deze twee voorstellen heeft het college van burgemeester en wethouders dat van Mabon geko zen. Globaal lijken beide voorstel len op elkaar, maar dat van Mabon zal naar verwachting on der meer leiden tot een plein dat goede beschutting biedt aan ter rassen, meer aansluiting bij het Stadserfplein maar tegelijkertijd toch ook een aantrekkelijke zelf standige ruimte is. Bovendien blijft er vanaf het nieuwe plein goed zicht op het groen bij de ru ïne. Door de bebouwing ontstaat een driehoekig plein dat ook plaats biedt aan de markt. Aan de plein kant en langs de Broersvest ko men op de begane grond commer ciële ruimten. Over de invulling daarvan is nog geen uitspraak ge daan. Het kunnen horeca, win kels en dienstverlening worden. De bebouwing bestaat, inclusief de begane grond, uit vijf lagen. Vanaf de eerste verdieping zijn verschillende soorten apparte menten gedacht. De mogelijkheid bestaat om op de vijfde laag nog vijf penthouses te maken. Die worden dan 'teruglig- gend' gebouwd, zodat ze vanaf de straat nauwelijks zichtbaar zijn. Onder de bouwblokken langs de Broersvest en het plein zit een parkeergarage voor 120 auto's. De inrit van de garage zit aan de Bo- terstraat. Op de hoek Kreupel- straat-Lange Kerkstraat is een openbare fietsenstalling gepland. De bebouwing langs de Boter- straat en de Kreupelstraat bestaat uit stadswoningen: smalle hoge woonhuizen met de mogelijkheid voor een werkplaats of kantoor aan huis op de begane grond. Het binnenterrein bestaal uit een (se mi-) openbare stadstuin. Elk van de vier kanten van liet complex voegt zich naar de omge ving. Langs de Boterstraat en de Kreupel sraat is de bebouwing kleinschalig, langs de Broersvest heeft het een stedelijke uitstra ling, en aan de pleinkant omvat de bebouwing de ruimte van het plein door haar iets gebogen vorm. Het college van burgemeester en wethouders staat erop de formele overeenkomst met Mabon zo spoedig mogelijk af te ronden. Na het sluiten van de overeenkomst wordt een architect gekozen, wordt gekeken welke functies op de begane grond van de nieuw bouw komen, start de feitelijke bouwplanontwikkeling en heeft de bodemsanering plaats. De bouw kan dan naar verwachting over één tot anderhalf jaar begin nen. Vlaardlngtti Voor de tweede keer is kort achter elkaar brand geweest bij het Kolpabad in Vlaar dingen, Vannacht ging een hou ten schuurtje in vlammen op. Oek dit keer is dc brand aangestoken. De brandweer heeft anderhalf uur nodig gehad om het vuur te blus sen. Zaterdagnacht was er ook al brand in het afgelopen zomer ge sloten zwembad. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het sloopbedrijf al begonnen met de werkzaamheden, maar zijn de werklui nu met vakantie. Van daag zouden politie, brandweer en gemeente kijken of er nog ex tra maatregelen moeten worden genomen tegen brandstichting. VlaarOingefv- De politie heeft gis terochtend in de Fanrsius Schol- tenstraat in Vlaardingen een groepje van vier jongens aange houden, van wie een 12-jarige een zeVgemaakte vuurwerkbom vast hield. De politie nam hem mee naar het bureau. Daar bekende hij al eerder een vuurwerkbom te hebben afgestoken. Schiedam Een 61-jarige Vlaar- dinger is gistermiddag op hetNS- station Schiedam/Rotterdam- West zonder aanleiding door een onbekende in het gezicht gesla gen. Hij liep een bloedneus op. VlaardlngonDe Vlaardingse wo ningstichting Patrimoniums en het bewonersvertegenwoordi- gingsorgaan de Bewonersraad hebben gisteren hun samenwer king officieel vastgelegd. Onder meer is op papier gezet over welke zaken de twee partijen overleg moeten voeren en welke rol ze in de besluitvorming zullen hebben. In een 'reglement Bewonersraad' wordt verder bepaald hoe de Be wonersraad wordt samengesteld en hoe die zal functioneren. Volgens de nieuwe overeenkomst kan de Bewonersraad een zogehe ten gekwalificeerd advies uit brengen. Dat wil zeggen dat de woningstichting alleen met goede argumentering het advies naast zich neer mag leggen. De raad mag een gekwalificeerd advies geven over onder meer het huur contract, de afhandeling van klachten en de lange termijnplan ning voor het onderhoud. Bij het tropische thema 'Afrika* mogen cocosnoten natuurlijk niet ontbreken. Alles staat In het teken van dit continent bij het gisteren door burgemeester L W. Stam geopende Jeugdstad 1997. Dat betekent dieren, planten en maskers uit verre oorden. Daarnaast kan op het Vlaardingse kinderspefetakef in de ÜjnbaanhaKen onder meer worden geknutseld, geschilderd en ge kield. Bovendien zijn er optredens en kan aan een karaoke- en aan een piaybackwedstrijd worden meegedaan. Jeugdland Is vandaag en morgen nog open en van 29 tot en met 31 december. Foto Rooi Dijkstra Maassluis - 6,5 Procent van de Maassluizers luistert wel eens naar het lokale radiostation Wa terweg FM. Dat is de uitkomst van een representatief onderzoek dat de gemeente Maassluis begin de ze maand heeft laten uitvoeren. Aanleiding voor de steekproef vormde het subsidieverzoek van de financieel kwijnende zender voor Vlaardingen en Maassluis. Met een lokale omroepbijdrage van twee gulden per jaar per ra- diobezitter denkt Waterweg FM het hoofd boven water te kunnen houden. Het college van b en w, dat vooraf gaand aan het onderzoek niet heeft gesteld bij welke uitkomst de omroepbijdrage doorgaat, komt in februari met een advies daarover. In Vlaardingen werd vorige week al tot invoering besloten. De om roepbijdrage wordt met ingang van volgend jaar met twee gulden verhoogd. Ondanks dat maar 28 mensen zeggen te luisteren, zijn 205 van de 432 ondervraagden (47,5 pro cent) bereid het lokale station met twee gulden per jaar in leven te houden. 179 Maassluizers willen dat niet, de rest weet het niet. Een woordvoerder van de gemeente: „Deskundigen zeggen dat heel veel mensen solidair zijn. Als er mensen zijn die er naar luisteren, zijn ze best bereid die twee gulden te betalen In de vraagstelling, waarin een verband werd gelegd tussen de lo kale omroepbijdrage en het voort bestaan van Waterweg FM. kon uiteraard nog niet worden ver meld hoeveel luisteraars dat dan wel zijn. De bereidheid om te be talen zou anders kunnen zijn, beaamt de 'gemeentewoordvoer der, als de ondervraagden worden geconfronteerd met het aantal luisteraars. Uit het onderzoek blijkt dat 337 geënquêteerden (78 procent) wei nig of erg weinig behoefte hebben aan Waterweg FM. Dertig hebben er weinig noch veel behoefte, 39 weten het niet, 25 hebben veel, en één ondervraagde zegt erg veel behoefte te hebben aan de zender. Van de 28 luisteraars die aan de steekproef meededen, stemmen er 22 wel eens af op een specifiek Waterweg FM-programma, terwijl twee personen de zender dage lijks aan hebben staan. Vier on dervraagden 'zappen' toevallig wel eens langs. Sportprogram ma's zijn met tien luisteraars het populairst, gevolgd door actuali teitenprogramma's met zeven. Met 16,7 procent is de zender in Maassluis onbekender dan de Westlandse Omroepstichting (WOS). Deze zender scoort een naamsbekendheid van 23,8 pro cent, terwijl er ook meer naar wordt geluisterd: 43 personen, of tewel tien procent. Daarnaast zeg gen honderd Maassluizers (23 pro cent) wel eens af te stemmen op Radio Rijnmond. Een kerstkrans op de voordeur, een boom met echte kaarsjes en rode reepjes papier die een gfas-in-loodraam sugge reren. Nederlanders doen in de maand december flink hun best te laten zien hoe gezellig ze de kerst gaan doorbrengen. Maasslulzer Johan Otthof pakt het veel grootser aan. Een In de Verenigde Staten wonende kennis verraste hij met een zelf gemaakte levensgrote kerstman met hert en slee. „Dat hebben ze daar veel in Amerika," verklaart Otthof. En om dat hij de sjablonen nog had, maakte de handige Maasslulzer nog een paar extra exemplaren. Voor familie en ook één voor op het dak van zijn eigen rijtjeshuls aan de Ujster- laan. De kerstdagen pakt Olthof, zegt hij, niet veel anders aan dan anderen. „Gewoon gezellig met de heie familie bij elkaar zit ten. In de kerstnacht eten met elkaar." Foto Roel Dijkstra Schiedam De Nederlandse Spoorwegen sussen de paniek die bij gehandicaptenorganisaties is ontstaan naar aanleiding van het bericht dat station Schiedam/Rot terdam-West lange tijd voor rol stoelers ontoegangkelijk is. In verband met de werkzaamheden aan de metro kan de lift niet wor den gebruikt. Dat gaat vier tot vijf jaar duren, volgens M.A, Boer man, stationsmanager Hollandse eilanden bij de NS. Desondanks is er volgens Boer man geen reden voor paniek. In overleg met het Projectbureau Beneluxlijn wordt gewerkt aan een naar de mening van de NS al leszins redelijk alternatief. Boer man: „De mensen zouden volgens die regeling via het Centraal Meldpunt Gehandicapten in Utrecht vervoer kunnen laten re gelen van de huisdeur naar Rot terdam CS. Er zit wel een uur wachttijd aan vast, maar ze reizen dan in één keer naar het station in Rotterdam. In tegenstelling tot reizen met het collectieve vervoer van de gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Schiedam, want dan moet er worden overgestapt op Vervoer op Maat', het gehandicap- tenvervoer in Rotterdam." Rolstoelgebruikers kunnen nu op het station Schiedam/Rotterdam- West nog op de perrons komen door één van de goederenliften te nemen die zich in een gang aan de rechterkant in de stationshal be vinden. Maar de hele stationshal en gang worden gesloopt en daar na wordt het metrostation aange legd. Zolang is zyn de goederen liften niet in gebruik. Boerman: „Het zou gevaarlijk zijn als we de rolstoelgebruikers tij dens bouwwerkzaamheden door de hal sturen. Daarom hebben we gekeken naar alternatieven, We konden kiezen de mensen te ver voeren via Schiedam-Nieuwland of Rotterdam CS. Nieuwland bleek geen goed alternatief. Niet omdat het station niet geschikt is, maar vanwege de meerdere over stappen die rolstoelgebruikers dan in Rotterdam moeten ma ken." Het Projectbureau Beneluxlijn gaat volgens Boerman de kosten dragen voor het vervoer. „Het gaat om tachtig ritten per jaar, dus dat moet te betalen zijn. Ik snap niet waarom de gehandicap tenorganisaties zo verbaasd heb ben gereageerd. Er staat hier voor het station een prachtig informa tiecentrum over de lijn waar ie dereen de plannen kan bezichti gen. Het plan voor Schiedam/Rot terdam-West is daar ook te zien. Het vernieuwde station zal na de verbouwing juist erg goed te be reiken moeten zijn voor rolstoel gebruikers. Er komen glazen lif ten, zodat mensen niet meer via 'enge plekken' het perron kunnen bereikenWe denken echt wel aan de mensen die slecht ter been zijn." Hoek van Holland—A. Langenberg wordt toch lijsttrekker van D66 in Hoek van Holland bij de deelge meenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar. De democra ten trekken zich daarmee niets aan van de nieuwe aangescherpte wetgeving, Hierin wordt bepaald dat ambte naren geen zitting mogen hebben in een deelgemeenteraad van de gemeente waar zij werkzaam zijn. Tot voor kort gold de maatregel al leen voor de gemeenteraden en kregen deelraadsleden dispensa tie. Onlangs is duidelijk gemaakt dat ook ambtenaren binnen hun eigen gemeente niet meer in de deelraad zitting mogen nemen. Langenberg, als ambtenaar in dienst van de afdeling sport en re creatie m Rotterdam, heeft van meet af aan duidelijk gemaakt dat hij het niet eens is met die veror dening. „Ik vind dat de kiezers moeten bepalen of Aard Langen berg al dan niet in de raad moet terugkeren. Dat mag niet via een regelgeving worden bepaald. Al leen de verkiezing is daarvoor de democratische weg." Het is nog de vraag of Langenberg ook daad werkelijk door het centraal stem bureau als kandidaat wordt geac cepteerd. Als dat het geval is, zal zijn beëdi ging als raadslid vrijwel zeker worden geblokkeerd. Bij D66 staat Marianne Bouma op een tweede, verkiesbare plaats. Johan Stolze is derde en Joke Verdoom- Otting vierde. Op een vijfde plaats staat Ben Verdoom, ge volgd door Cees de Voogd, Karei Haga, Anke Verhoef! en Chris Schoenmakers. Teruggetrokken Bert Elankers heeft zich om per- soor.lykc redenen teruggetrok ken en Wim de Groot, beleids ambtenaar by de deelgemeente, heeft zich de nieuwe regelgeving wel aangetrokken. Hij ontbreekt om die reden op de lijst van demo craten in Hoek van Holland. Vlaardingen Het Visserijmuse- l urn in Vlaardingen is gehuldigd met d'Akerboom 1997. Dit waar deringsteken van de gemeente Vlaardingen bestaat uit een j beeldje dat is ontworpen door beeldend kunstenaar Leen Drop- perf 'fU prijs is bestemd voor perso nen, verenigingen of instellingen opmerkelijke prestatie )i hebben geleverd op .het terrein van de cultuur in de gemeente Vlaardingen. Het Visserijmuseum kreeg d'A kerboom vanwege 'de buitenge woon opmerkelijke ontwikkeling' die de afgelopen tien jaar is door gemaakt: 'van een statisch muse um met een introvert karakter naar een dynamisch museum m<*t een extravert karakter', aldus de culturele raad. Die eer komt vol gens de jury toe aan hel bestuur van het museum, personeel, vrij willigers, de Vereniging van Vrienden, de Stichting Exploita tie Museumkade en de directeur 'die zonder enige twijfel één van de meest opzienbarende initiateo- rs van cultureel Vlaardingen mag worden genoemd'. Eerder werd d'Akerboom onder meer aan Marten Putman (pos tuum), Dick Borst en Helenium toegekend. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Nadat hij een half uurtje eerder zijn complimenten heeft gegeven voor de nieuwe ta fels in hei partijbureau van de Vlaardingse SP aan de Broekweg, slaat hij er met z'n vuist op. „Het college denkt hier nooit vooruit! Daarom moeten jullie cijfers op tafel leggen! Nog voor de kerst!" Remi Poppe, jarenlang het ge zicht van de SP in Vlaardingen, is weer eens terug bij de afdeling. Het verkiezingsprogramma wordt vastgesteld en Poppe roert zich. Nadrukkelijk. Op eigen initiatief of als vraagbaak - met inhoudelij ke punten in het programma tot wie de foto van de eerste vjjf kan didaten moet maken. Aan de hand van een samenvat ting wordt puntsgewijs het pro gramma doorgelopen. Het zijn een beetje dooddoeners. 'De af braak en verwaarlozing van de so ciale huisvesting moet stoppen. Alle bewoners hebben, ongeacht het inkomen, recht op een goede woning'. Van dat soort volzinnen, die in veel programma's staan. In terim-voorzitter Van Immerseel had dan wel gezegd dat zo'n pro gramma niet veel zegt en de kie- De ledenvergadering van de SP in Vlaardingen heeft M. J. Kappers gisteravond gekozen als lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen. Kappers is de huidige fractievoorzitter van de grootste (oppositie) partij in de gemeenteraad. Op de kieslijst wordt hij gevolgd door vier leden van de huidige fractie: A. Vugts, J. Fousert, H. A Paalvast en M. E. G. Hessels. De andere twee leden van de huidige fractie, A. R. van Immerseel en J. A. Mellaart staan op een onverkiesbare plek. Van Immerseel is momenteel interim-voor zitter van het afdelingsbestuur en lijkt na de verkiezingen definitief voor die plek in aanmerking te ko men. Mellaart is door zijn werkzaamheden te vaak in het buitenland om het raadswerk goed te kunnen uit oefenen. Behalve dat zes van de eerste tien kandidaten vrouw zijn, is opvallend dat Remi Poppe gister avond vao de lijst is gehaald. Poppe stond als lijstduwer op de twintigste plek. De kiesdeler is verlaagd tot 25 procent. Dat betekent dat als Poppe veel voorkeurstemmen zou krijgen hij eigenlijk de gemeenteraad in zou moeten, terwijl hij in de Tweede Kamer wil blijven. Dat riekt naar kiezersbedrog, vindt de SP, en daar om geen Poppe op de Vlaardingse lijst. Wat overigens niet wil zéggen dat Poppe zich niet meer roert in Vlaardingen. Op de ledenvergadering ging hij gisteravond weer ouderwets te keer. Uithalend naar wet houders ('Die Kool, wat een onmogelijke man is dat toch'), de eigen fractie op scherp zettend. zer de partijen op het verleden moeten waarderen. „Want," stelt hij, „in de programma's van PvdA en WD stond vier jaar geen letter over dat de OZB zo zou worden verhoogd en er verschrikkelijk op de maatschappelijke instellingen zou worden bezuinigd. De presta ties uit het verleden zijn de lei draad." Te gemakkelijk Maar dat vindt Poppe te gemak kelijk en hij dwingt de afdeling tot actie. Er volgt een betoog over de hoge huren, de percentages die minima aan kale woonlasten kwijt zijn en de huursubsidie- grens. „Maar," zegt een raadslid, „in Vlaardingen is een overschot aan goedkope huurwoningen. Daarover is een rapport versche nen." Poppe wuift dat weg. Rap porten die in opdracht van de ge meente zijn gemaakt vertrouwt hij op voorhand niet „Jullie moeten de corporaties bel len en een overzicht vragen van de huren. Als je daarbij dan de huurverhogingen van de komen de jaren optelt kun je precies uit rekenen wanneer de huursubsi- diegrens wordt bereikt. Dat bete kent dat die mensen opeens hon derden guldens per maand extra kwijt zijn omdat ze geen recht meer hebben op huursubsidie. Vervolgens moeten veel van die mensen verhuizen naar een goed kopere woning, waarvan het de vraag is of die er nog zijn. Rege ren is vooruitzien. Maar dat heeft die college nog nooit gedaan." Poppe is weer even de oppositie leider in de Vlaardingse gemeen teraad die door vriend en vijand zo node wordt gemist. Hij maant de raadsleden tot actie. Vlaardin gen moet zich aansluiten bij het Rotterdamse onderzoek naar gra tis openbaar vervoer. De fractie moet 'vandaag nog' een overzicht vragen bij de gemeente van kos ten van ingehuurde bureau's. „Het is nog steeds zo dat voor al les een extern bureau wordt inge huurd, terwijl het vaak om werk gaat dat de ambtenaren zouden moeten doen En er moet contact v/orden opgenomen met de Thuis zorg in Vlaardingen. „Het gaat daar zeer slecht," beaamt een raadslid. Poppe doceert: „Zeer slecht heb ik niks aan. Cijfers moeten we hebben. Dat is duide lijk. Daarmee kun je aantonen hoe rot het is." Poppe was even thuis om de punt jes op de i te zetten, om daarna weer over te gaan tot de orde van de dag, het werk als lid van de Tweede Kamer. Hoe schril is het contrast met zijn opvolger Martin Kappers, die bij zijn uitverkiezing tot het lijsttrekkerschap de leden toevertrouwde: „Bij andere partij en moet je vechten om lijsttrek ker te worden, hier moet je vech ten om het niet te worden," IVV Jaar

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1