Heimwee wordt Paco te machtig '97 Burgemeesterswoning, blok aan gemeentebeen De laatste Spaanse gastarbeider gaat na 32 jaar naar huis A Wk WW Tv vliegt spontaan in brand Meteropnemer achternagezeten GroenLinks mijdt besloten vergaderingen Kleinerend over amateurclubs Zaterdag 27 december 1997 6-» m ri fisTfb fs®gf Schiedam In een woning aan de Gerstakker in Schiedam is 's mor gens vroeg op Tweede Kerstdag brand ontstaan toen de televisie spontaan, vlam vatte. De 63-jarige bewoonster van het pand lag op de bank te slapen. Zij is door de brandweer uit de woning bevrijd en met ademhalingsproblemen naar het Zuiderziekenhuis in Rot terdam gebracht. Een 25-jarige bovenbuurvrouw, die eveneens moeilijkheden had met ademha len, belandde in het Schieland Ziekenhuis. Een aantal omliggen de woningen liep rookschade op. VlaardingenEen meteropnemer van ENECO werd op een heel wel aparte manier ontvangen in een pand aan de Vlaardingse Vinken- straat. Na het aanbellen werd de man onmiddellijk agressief beje gend door de 28-jarige bewoner. De meteropnemer koos eieren voor zijn geld en vertrok, maar de woedende bewoner kwam hem achterna en duwde hem de strui ken in. Nadat de ENECO-werkne- mer ook nog een klap kreeg te verwerken, vluchtte hij naar zijn auto. In zijn voertuig bleek de man veilig, maar de auto niet. Zijn belager koelde zijn woede op de dienstauto, zodat de meterop nemer niets anders restte dan wegrijden. Hij heeft aangifte van mishandeling by de politie ge daan. Vlaardingen GroenLinks in Vlaardingen mijdt voortaan beslo ten vergaderingen in. het stad huis. Dat heeft de fractie geschre ven aan burgemeester en wethou ders. GroenLinks schrijft de brief mede naar aanleiding van het feit dat W2000-raadslidL. F. M. ten Have onlange uit een besloten vergade ring klapte. Het ging om een me dedeling van wethouder H.C.J. Roijers over de achterstanden sn daarmee gemoeide extra kosten bij het behandelen van de be zwaarschriften over de OZB-aan- slag in de commissie voor financi en. „Omdat wy hechten aan onze eigen normen en niet meer ach teraf geconfronteerd wensen te worden met het uit de commissie klappen, kiezen wij er voot om de besloten vergaderingen voorlopig niet meer bij te wonen," aldus de GroenLinks-fractie. Door Peter de Lange In de jaren zestig zat het Nederlandse bedrijfsleven te sprin gen om goedkope arbeidskrachten. Ronselaars gingen op pad om werkkrachten te werven in d> landen rond de Middelland se Zee. Paco Carmona, afkomstig uit Zuid-Spanje, behoorde tot die allereerste gastarbeiders. Tweëendertig jaar is hij ge bleven. Over een paar weken gaat hij terug naar zijn geboorte dorp. Hij is een van de laatste remigranten. Degenen die niet konden wennen vertrokken al jaren geleden, de rest is inge burgerd en vaak volledig van Spanje vervreemd. Paco bleef, maar miste zijn vader land elke dag. Hij heeft zijn jeugd en levenslust zorgvuldig bewaard. Want hij wil niet thuiskomen als een oude man. Ondanks zijn 54 jaren en het be ginnende grijs aan zijn slapen, is hij nog helemaal de jongen van toen. De Andalusische jongen, die op eindeloze zomermiddagen langs stoffige wegen slentert en dromerig de rondingen van zijn meisje in het zand tekent Het verlangen naar zijn dorp, naar Prado del Rey, is allesoverheer send. Zijn ouders zijn inmiddels dood, maar zijn vrienden aller minst Ze hebben de wijn al klaar gezet om zijn thuiskomst te vie ren. Paco likt z'n lippen af, roffelt met zijn voeten op de cafévloer en zegt: „Gezegend de man die in een dorp is geboren." Paco -voluit Francesco Carmo- na-Venegas - komt uit een van de armste streken van Spanje. Uit het uiterste zuiden, bij de stad Ca diz. Een mooi gebied, maar econo misch onderontwikkeld. Daarom keerden in de loop der jaren veel mannen de streek de rug toe om hun heil te zoeken in Amerika of Europa. Ook Paco pakte z'n bie zen. Zestien was hij pas. Later, in Holland, schreef hij een verhaal over het afscheid. Het be gon als volgt. „Daar ging hij, in zijn zondagse pak, dat knelde onder zijn oksels, een houten koffer in de hand, zijn voorhoofd nat van het zweet, en met die eeuwige haast, zo kenmer kend voor zijn zestien jaren. Hij keerde zich nog een keer om en liet zijn blik glijden over die steile, ge plaveide straat tot aan de hoek, waar bar Taurino lag. Zijn moe det stand nog in de deur van het huis, op ongeveer honderd meter afstand, en hij voelde nu ui de kloof tussen ken beiden." Paco reisde naar Logrono in Noord-Spanje, en liet zich in schrijven aan de technische school. De Opleiding stond onder militair toezicht, zodat de teerla gen behalve vakkennis, ook st» en ge discipline werd bijgebracht. Lessen in lijfsbehoud Joegen ze op de zaal, waar 250 man sliep ;n en pesterijen, berovingen en ver krachtingen aan de orde van de dag waren. Op z'n twintigste verliet Paco de schooi als afgestudeerd truck monteur en ging hy de maat schappij in. „Ik vond een goeie baas, hij betaalde me vijfduizend pesetas in plaats van het wettelij ke minimum van drieduizend" Maar op een dag lag die idylle aan stukken. „Het was halverwege de jaren zestig, de tijd van de Beat les. Ik liet m'n haar een beetje groeien. 'Je bent een goeie kracht, maar die haren staan me niet aan' zei m'n baas. Dat heeft me aan het denken gezet. Ik dacht: van daag bevalt m'n haar 'm niet, mor gen is 't m'n snor, overmorgen weet-ie wat te zeggen van m'n vrouw. Hij hoeft maar die gratifi catie in te trekken en ik zit aan de grond. Ik moet hier wegwezen." Paco voegde de daad bij het woord en vertrok. Hij zwierf een tijdje door Spanje, tot hij zich in Sevilla aansloot bij een groep van 82 ar beiders die op het punt stond te vertrekken naar Nederland. Ze waren voor inpakwerk geronseld door een vertegenwoordiger van Levers Zeepfabriek in Vlaardin gen. „Meneer Van der Beek. Hij wilde my er eigenlijk niet bij heb ben, want ik had een vakoplei ding. Hij had liever ongeschoolde boeren. Maar ik kon toch mee, omdat een andere kandidaat ziek werd" Emigreren naar Nederland leek een spannend avontuur, maar diep in Paco's binnenste leefden ook twijfels. „Toen ze hem naar het pension brachten waar hij zijn eerste nacht in Holland zou door brengen, was het in zijn hart koud en kil als op een sombere winter dag." schreef hij later in een van z'n verhalen. Dat pension was Huize Cornelia aan de Schiedamseweg in Vlaar dingen. Een deftig pand, erg Hol lands, Paco: „Er zaten een stuk of twintig Spanjaarden. Ik kreeg meteen de eerste klap toen ik bin nenkwam: het eten. Er werden me twee boterhammen met ge bakken eieren voorgezet. Dat was alles, na die lange treinreis. Dat kan je een Spanjaard toch niet aandoen? Ik dacht mijn God, waar ben ik terecht gekomen. Nu, na 32 jaar. vind ik het Hollandse eten nog ,teeds een ramp. Me- irrouw Van der Hart in het pen sion zette ons altijd hetzelfde voor. Aardappelen, groente en jus. Altijd dezelfde jus. En alles even smakeloos. Knoflook en kruiden kon je toen in Neder'and nergens kopen. Nu wel, maar koken kun nen ze hier nog steeds niet. Dood zonde, want ze hebben hier de mooiste groenten ter wereld," Vrouwen De maaltijden mochten dan een ramp zijn, de vrouwen waren dat allerminst De donkere latin lover met zijn fonkelende ogen viel bij de Nederlandse vrouwen zeer in de smaak. Op een bankje aan de Kralingse Plas legde hij voor 't eerst een liefdesverklaring af in een andere taal. Hij moest wen nen aan de zelfstandigheid en ge willigheid van sderiandse vrou wen: „Een uurtje, dan had je er een versierd. In Spanje kostte dat een jaar!" In de taal bleek Paco minstens zo vaardig als in de liefde, 's Avonds studeerde hij Nederlands en zo wist hij zich te ontwikkelen tot de tolk van zijn collega's in de fa briek. Het inpakwerk, dat toen nog grotendeels met de hand ge beurde, beviel hem ondertussen maar matig. Paco begon lessen in scheikunde te volgen en wist zich op te werken tol assistent in het laboratorium. Hij verhuisde naar Rotterdam, Paco voor pension Huize Cornelia aan de Schiedam seweg in Vlaardingen waar hij 32 jaar geleden werd ontvan gen met twee boterham men met ge bakken ele ren. 'fk dacht mijn God waar ben ik terechtgeko men, Foto Gerrrt do Heil&4?oe, Dijk naar een klein pension in het Ou de Westen. „Voor de gezelligheid, we waren met z'n vieren." 's Za terdagsavonds gingen ze dansen in Bristol. „Wij waren de impera tors van de dansvloer," grijnst hij. Op doordeweekse avonden wan delden Paco en z'n vrienden met een fles wijn over de Mathenes- serlaan om zich te vergapen aan de praehtige huizen en de statige bomen. Maar aan dat mooie be staan kwam een eind toen hij Yvonne teerde kennen. Zij was de Ware Liefde. Ze trouwden en gin gen bij Yvonnes moeder wonen, in een klein huisje in de Babbers- polder in Vlaardingen. „Een gezin met zes dochters en dan ik, zie je het voor je?" lacht Paco. Dansen Maar twee dochters later begon de huwelijksband hem te benauwen, „Ik ben iemand die eruit wil, ik -vil praten, dansen, lachen. Yvon ne wilde altijd maar thuis, thuis, thuis. Een leven vol familie en verjaardagen. Ik hólt Nederland se verjaardagen. In een kringetje zitten en kletsen. Dat is geen le ven voor een man." Kortom, na twintig jaar huwelijk was Paco weer vrijgezel. „De meest natuur lijke staat," vindt hij. „Een man is vrij geboren, hij moet ook vrij sterven. Mijn fout is geweest dat ik me teveel heb aangepast." Want achteraf beschouwt hij die echtscheiding ook wel als redelijk symbolisch voor zijn haat-liefde verhouding met Holland. .Mis schien had ik van mijn vrouw wel moeten eisen dat ze Spaans eten had gekookt," zegt hij peinzend. „Ook al legde ik te weinig nadruk op mijn afkomst, naarmate ik hier langer was, begon ik mij steeds meer een Spanjaard te voelen. Net als de dichter Pablo Neruda, die zei: hoe langer ïk in Parijs woon, hoe Spaanser ik iixrrd. Mijn vrouw had het bij het rechte eind. Ze zei: jij hebt maar twee liefdes. Je dochters en je dorp." Ja, dat dorp. Hij ging er regelma tig heen. „Hij had een in alle op zichten fantastische vakantie. Toen een van z'n beste vrienden hem naar het station bracht in In de computertjestanden van Rotterdamse makelaars komt in 1997 nog steeds de vraag voor naar een representatief pand, dat kan dienen als ambtswoning voor-' burgemeester Bram Peper. Peperkoopt na zijn benoeming in 1982 tot burgemeester voor hem en zyn gezin een woning in de Alexanderpolder. Als oud-minis ter Neelie Kroes (WD) jaren later zijn levenspartner wordt, verhuist de PvdA-burgemeester naar haar kapitale villa in Wassenaar en laat hij de Rotterdamse gemeenteraad discussiëren over de aankoop van een ambtswoning. Het nieuwe paar heeft te veel noten op zijn zang, vindt de raad en wyst bij voorbeeld de aankoop en verbou wing (voor ruim 1 miljoen gulden) van een villa tegenover het muse um Boijmans van Beuningen af. Deze kwestie speelt in de tijd dat 'de vorming van de 'stadsprovin cie Rotterdam' met Peper als 'commissaris van de koningin' en de opdeling van 'zijn' stad in handzamere gemeenten aan staande lijkt Inmiddels is dat voorbij en woont de Rotterdamse burgemeester al jaren buiten de gemeente, waarvoor hij is be noemd. De echte provincie, Zuid-Holland, kent al decennia lang geen ambts woning voor commissarissen van de koningin. In deze provincie zijn ook nauwelijks nog burge- meesterswoningen aanwezig. Slechts in zeventien kleine ge meenten staat er een. Bijvoor beeld in Wassenaar, de woon plaats van Rotterdams burge meester Peper, die zijn wens uitte vijftien jaar nadat een nieuw be noemde burgemeester elders uit riep: „Een burgemeesterswo ning? Dat is ouderwets. Daar mag je noch een gemeente noch een kandidaat-burgemeester mee be lasten." Verploegh Chassé Op 25 oktober 1897 trekt burge meester R. A. Verploegh Chassé in de ambtswoning, die op kosten van de gemeente Vlaardingen aan MTCVfl# ANNO De jaarwisse ling nadert en daarmee het gebruikelijke terugblikken op wat Is gepasseerd. De In trede van 1998 betekent ook hot ventere aftellen van de iren van de twintigste Ie met twee wereld en de komst van bij voorbeeld telefoon, auto's, vliefr tulgen, radio en tv-satellleten het dagelijks leven Ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van T dam en Vlaardingen deze eeuw in? Ben van Haren blikt terug In een korte serie. het toenmalige einde van de Schiedamseweg in de splinter nieuwe Oostwijk voor hem is ge bouwd. De opvolger van de in no vember 1894 overleden jhr. mr. B. W. T. Falck heeft na een 30-ja- rig burgemeesterschap in Vrees wijk op 1 januari 1895 het groeien de Vlaardingen onder zijn hoede gekregen voor een jaarvergoe ding van 1400 gulden plus 600 toe slag voor vrij wonen. Volgens de gemeenterekening van 1897 wordt voor 16,395,81 gulden de burgemeesterswoning gebouwd en wordt er in de eerste jaren nog voor ruim duizend gulden aan verspijkerd. Verploegh Chassé woont er zeven jaar als hij op 1 augustus 1904 overlijdt Drie maanden later wordt Pier Pruis burgemeester en bewoner van de kapitale villa. Hij blijft dat tientallen jaren. In 1906 is het dan inmiddels van meer vil la's voorziene plein genoemd naar de eerste bewoner, Verploegh Chassé. Ook A. van Walsum woont er tijdens zijn burgemees terschap van 1928 tot 1938. Zijn in mei 1938 benoemde opvolger, de Hillegersberger M. C, Siezen vindt de villa te groot en kiest voor een modernere eigen wo ning. Tandarts A. W. Vos koopt dan het door een hekwerk omheinde huis met voorrij stuk en grote achter tuin. Er zijn inmiddels andere ei genaars/bewoners maar het is nog wel steeds in gebruik als tandart senpraktijk. Vanaf het moment van zijn benoe ming in 1947 krijgt de jonge jurist Jan Heusdens een nieuwe burge- meesterswoning in het vooruit- rcht gesteld. Hij begint voorals nog met vrouw en zoon Jasper in een zeer ruime huurwoning ho ven het toenmalige hoofdkantoor van de Spaarbank aan de Schie damseweg. Na tien jaar besluit de gemeenteraad de Rotterdamse ar chitect Rein Fledderus, die een plan uitwerkt voor een Maasbou levard in het op te spuiten griend- land ten zuiden van de Galgkade, ook het ontwerpen van een burge meesterswoning op te dragen. Er gaan nog twee jaar overheen voor dat de eerste paal de grond in gaat naast het Deltahotel, Bungalow Er is, dan al, een commissie Wa ter, Lucht en Bodem opgericht die zich afvraagt of wonen in de scha duw van de schoorstenen van Per nis wei wenselijk is. „Er groeit geen plant of boom in die indu- striedampen," laat het hoofd plantsoenendienst weten. Maar behalve de plaats stellen raadsle den ook het ontwerp ter discussie. „Deze eenzame bungalow biedt geen ruimte voor gezinsuitbrei ding," waarschuwt een raadslid. Er gehaast aan toevoegend, dat hij verder denkt dan alleen het burgemeesterschap van Heus dens. Zes (van de dertig) raadsleden uit verschillende partijen wijzen het voorstel in die tijd van beste dingsbeperking af. Ais een jaar la ter het aanbestedingvoorstel volgt, zijn er acht tegenstemmers. De onbeschaamd hoge prijs (154.000 gulden, driemaal de prijs die op dat moment een particulier betaalt voor een dure woning) schrikt enkelen af. De meerder heid vindt dat Heusdens lang ge- Het plein aan het eind van de'Schledamscheweg'In Vlaardingen kreeg in 1906 de naam van de eer- ate bewoner van de burgemeesterswoning, de twee jaar eerder overleden R. C. Verploegh Chassé. Repro Roel Dijkstra van foto uit het Stadsarchief Vlaardingen noeg gewacht heeft. Eind 1959 gaat de eerste paal de grond in en in 1960 verhuist de familie Heus dens naar de Maasboulevard. Ze wonen er tot aan de pensionering van de burgemeester, waarna ze naar Den Haag verhuizen. In de zomer van 1975 betrekt het echt paar Wim en Jannetje Kieooom de bungalow, maar hun opvolgers hebben daar geen zin in. Oud-bur gemeester FVed van Lier (1982- 1992) koopt zelf een huis, waarin hij nog woont, eu dat doet ook zijn opvolger Bert Stam. De burgemeesterswoning aan de rivier is lang een kostbaar biok aan het been van de gemeente Vlaardingen. Na een lange tijd van leegstand gaat de Fiedderus- bungalow in de verkoop. Daarna is hij nog tweemaal aangeboden op openbare verkopingen. In Maassluis krijgt burgemeester M.K van Dijk in de jaren zestig ook een ambtsbungalow. In het Vondelpark, dat hij eigenhandig tot privéterrein bestempelt. Na een rel in de gemeenteraad wordt het aan zijn ruime tuin grenzende park voor iedereen toegankelijk verklaard. Zijn opvolger Van Dy ke woont er ook tot zijn overplaat sing naar Ede. Burgemeester Van £s en zijn nu zittende opvolgster Steikenburg-Versluis hebben los van elkaar de voorkeur gegeven aan luxe appartementen. Vrije keuze Schiedam gaat deze eeuw heel lang uil van hel standpunt, dat de burgemeester op gemeentelijke kosten een ambtswoning naar zijn keuze kan aanschaften. Van de sinds de promotie van M. L. Honnerlage Grete in 1910 van wethouder tot burgemeester ge volgde reeks katholieken, kiest Frans van Haaren (1935-1941) voor een kapitaal pand aan de Tuinlaan en Jos Peek in 1948 voor een hoekwoning in de Nassau- laan. Van de daarna volgende serie so cialisten waren Groninger Harm Roelfsema (1965-1974) aan de Zwaluwenlaan en Rotterdammer Arie Lems (1974-1979) aan de Burg. Knappertlaan de laatste burgemeesters met een ambtswo ning. De Fries John te Loo (1979- 1983) geeft de voorkeur aan een eigen woning. Zo ook de net als Honnerlage Grete tot burgemees ter gepromoveerde wethouder Rentier Scheeres. En daarmee zijn we terug bij Pepers Wasse naar, want in Wassenaar is Scheeres geboren en opgegroeid. *Bronnen: Administratie provin cie Zuid-Holland, Stadsarchief Vlaardingen en Gemeente-ar chief Schiedam. Córdoba, waar de trein hem wachtte, was hij weer helemaal opgeladen door de wijn, de vriend schap en de opgehaalde herinne ringen." Maar de verantwoorde lijkheid voor zijn kinderen woog zwaarder. „Ze moesten een goeie opleiding krijgen, ze moesten niet meemaken wat ik heb meege maakt." Het Spanje van toen bood geen goede mogelijkheden. Daar om bleef hij zo lang bij Yvonne. „Ik durfde niet terug, ik was ver- veemd. Ik had hier iets opge bouwd. Ik had aardappels leren eten, terwijl ik aan rijst was ge wend. Maar," voegt hij eraan toe,ik heb altijd gezegd: ik blijf tot m'n vijf envijftigste. Langer niet." Hij was inmiddels opgeklommen tot ama nuensis op de Vlaardingse scho lengemeenschap Westland-Zuid en belegde zijn geld in koopsom polissen. Dat levert hem nu het kapitaal om 'te gaan rentenieren in Prado del Rey. Hij gaat er schryven, Andalusisch studeren, olijven plukken, en wandelen met zijn vrienden, alles net als vroe ger. Nederland zal hem niet vaak meer zien, hooguit als hij zijn dochters komt bezoeken. Maar dat moet je niet uitleggen als wrok. Ik heb heel veel aan dit land te danken. Ik ben hier gast vrij ontvangen en goed behan deld. Van discriminatie heb ik nooit iets gemerkt. Alleen, er is al tijd die tweespalt geweest tussen hier en daar. Tegenwoordig zie ik het zo: Nederland is mijn behulp zame moeder, Spanje mijn stra lende bruid. Dus alles by elkaar, heb ik een prachtige familie." Zaterdag 27 december SCHIEDAM Dienstencentrum de 4 Molens. Kerstdansavond, 19.30-23.30u. VLAARDINGEN CKC, Dirk de Derdelaan. Inzamelen oudpapierentextie[,09.00-12.00u. Zondag 28 december SCHIEDAM Dienstencentrum de 4 Molens. Koffie-inloop, 11.00-13,OOu. en ruilbeurs,13.30-16.00u. VLAARDINGEN Dienstencentrum West The-dan- sant, 14.00u. ROTTERDAM Cinerama 1: Tomorrow never dies' (12) dag.12,30-15.30-18.30- 21.30. Cinerama 2: LA.Confidentiar (16) dag.18- 21.10. Cinerama 3: 'Home Alone' (al) dag.13-1545-18.30-21.15 Cinerama 4: 'My best friend's wed ding' (al) dag.13.15-16-18.45- 21.30. Cinerama 5: The peacema ker' (16) dag. 12.15-15.15-18.15- 21.15. Imax Theater: 'Amazon' (al) dag. 14-16. 'Super Speedway' (al) dag.13-15. 'Hercules' (al) dag.ll.15-17. 'SevenyearsinTibet' (12) dag.19-21.30. Lantaren: 'Car- la'sSong' (16) dag. 19.30.'Aiife!ess ordinary* (al) dag.22, wo.vr.zo.ma- .di.ook 14.30. Venster 11 "Wilde' (16) dag.19.30-22, ma. niet om 22. Sneak Preview, ma.22. Venster 2: Vertigo' (16) dag.{beh.ma.)19.30. 'Hiroshima mon amour' (16) ma. 19,30. 'Irma Vep' (16) dag.21.45. Venster 3: 'In het huis van mijn vader' (al) dag.19.30, wo.vr.zo.ma.di.ook 14.30. 'Légri- mas negras' (ai) dag.20.45, wo. vuo.ma.di.ook 14.30. '('Appar tement' (16) dag. 22.15. Venster 4: Yaura-t-il de la neige Noël' (16) dag. 20-22. Lumlère 1: 'Spiceworld the movier (al) dag. 13.15-15.50- 18.30-21.45. Lumlère 2: Tomor row never dies' (12) dag. 12.15- 15.20-18.20-21.20. Lumlère 3: The lost world' (al) dag. 18.10- 21.10. Lumlère 4: 'Air Force One' (16) dag. 18.05-21.10. Rexane; 'Sweetyoungfoxes' (18) do. 1/mzo. dood. voorst 'Zondige melodieën' (18) ma. t/m wo. dood. voorst. Pa- thé: Tomorrow never dies (12) dag,11;13.40-16.20-19-21.40. Home 'alone 3'- (aO dag.11.20- 13.50-16.20-18.50. 'Alien 4:resur- «rectiohi» (16) dag. 21*60/ 'Hercules' (al) dag.16.50-19.30-22,di.nietom 22. 'Seven years in Tibet' (12) dag.11.20-14.20-18.25-21.20. The game' (12) dag. 18.10-21.10. The full Monty' (16) dag. 11.40- 14.05-16.50-19.20-21.50.'Spice world the movie' (a!) dag, 11.40-14- 16.30-18.50-21.30. Sneak pre view: Oudejaarssurprisedi.21.45. Nachtvoorstellingen: Lumlère 1: 'Alien 4:resurrection' (16) vr- .za.00.15. Lumlère 2: Tomorrow neverdies' (16) vr.za.00.15, Lumlè re 3: 'Double Team' (16) vr- .za.00.15. Lumlère 4: 'Air Force One'(16) vr.za.00.15. Klndermatlnees: Cinerama 2: 'Hercules' dag.13.30-15.45. Lan- tareiWensten'Hetoogvan de ade laar" wo.vr.ma.di.l4.'Poespoes'wo- .vr.ma.di.14. Lumlère 2: 'Hercules' dag. 13-15.30. Lumlere 4: 'Home Alone3' dag.12-15. Pathé: 'George uit de Jungle' dag.il.50-14.20 wo.24/12 alleen 11.50. 'Hercules' dag.11.30-13.40-15.55. 'Free Wil ly' wo.24/12 14.20. Met grote verbazing heb ik het interview van Henny van den Berg in het Rotterdams Dagblad van 18 de cember gelezenVooral het stukje dater voor jongeren vanaf 18 j aar niets is in Vlaardingen wil ik even recht zetten Jongelui tot 18 jaar kunnen terecht bij TOV en dit begint al vanaf 8 jaar en na 18 jaar kunnen ze door stromen naar de verschillende amateurtoneelclubs ONI, Varia, de Fakkel of het Masker. Dus er is wel de gelijk voor die leeftijd iets op het gebied van amateur toneel. En waaromdeamateurclubs betitelen alsdevrienden- clubdiealtijdbij elkaarzit? HeeftHenny vandenBerg wel eens de moeite genomen om een repetitie of voor stelling van één van de bovengenoemde clubs die zij veroordeelt bij te wonen? Bij Varia heb ik haar nooit gezien. Ik vind het zeermisplaatstomkleinerendover amateurtoneelclubs te praten als je het niet zelf hebt gezien. Mensen van amateurclubs leren ookomgaanmethun stem, loopjes, adem engevoelens. Ikwilhierbij wijzen op de eenakter 'De Schilder' die Varia als gast bij Kunstvlam op 15november 1997 heeft gespeeld in zaal de Harmonie. Toen hebben verschillende mensen ontroerd en geëmotioneerd aan het eind van het stuk de zaal verlaten omdat er door amateurs iets goed op de planken was neergezet en het publiek was beslist geen familie. Ook vind ik dat u niet kan zeggen dat de theaterschool iets totaal andere is in Vlaardingen als u niet weet wat er bij de verschillende amateurs speelt Ik wilde het hierbij laten omdat ik anders misschien iets feller uit ga halen dan de bedoeling is. Maar het kwetst mij en andereamateurtoneelspelerszeerdaterdooru2oover ons wordtgedachten gesproken, terwijlunóch de tijd noch de moeite heeft genomen om een kykje bij de verschillende clubs te nemen. Lia van der Schalk, voorzitter Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel en Varia te Vlaardingen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1