13 «y Gemeente verbiedt feest oudejaarsnacht '97 ixr.ï Stadsreiniging laat sterftecijfer dalen Rotterdams Dagblad Verbrande kalkoen komt op adem in de Slachthuisbuurt ÏTTir'hUTi7Ii;r*Ji XG 51211 G l5. ¥5 Si escalaties Brandweer: Klimcentrum te gevaarlijk; organisatie overweegt een kort geding Ouderenpartij komt met gezamenlijk program in Vlaardingen en Schiedam 'Variations®' E 'Politie wil voorkomen' Hennepkwekers Afsteken vuurwerk Inbraken in keten OPROEP AAN ALLE JONGEREN VAN 40+ 1 It JL ^1 k.1 Rotterdams Dagïriad Waterweg Dinsdag 30 december 1997 t Schiedam De politie in a Schiedam is niet van plan de aanpak van groepen jongeren JHe ^tussen kerst en oud en nieuw actief zijn, te verande- .yien. Het beleid, dat in overleg inëÉ de gemeente Schiedam is opgesteld, blijft zoals het was: escalaties, zoals die van afgelo pen zaterdag, proberen te voor komen, aldus een woordvoer der van de Schiedamse politie. De discussie over een strenger optreden van de politie laaide dit weekeinde op toen een groep van zo'n dertig kerstbo menjagers in Schiedam-Oost een aantal politiewagens met stenen bekogelde. De politie ziet het voorval als een incident. Niet bekend is wat de aanleiding is geweest van de woede van de jongeren. Het incident ontstond toen een politiewagen uit Rotterdam een passerende auto wilde con troleren. De bestuurder van het voertuig negeerde het stop teken. In de Morsestraat waar de groep jongeren zich ophield, eindigde de tocht in de bekogeling. Nadat om assis tentie was gevraagd, besloot de politie zich 'tactisch terug te trekken', waarop de stenen gooiers hun actie staakten. Po litie in burger, de zogenoemde jaarwisselingsploeg, heeft de groep tot bedaren gebracht Er werden geen arrestaties ver richt Jn een groep van dertig man is moeilijk te bepalen wie wat heeft gedaan," aldus de politie woordvoerder. De groep die elk jaar lussen kerst en oud en nieuw op kers tbomenj acht gaat, is bij de politie bekend Een mogelijkheid is volgens de woordvoerder dat arresta-' ties worden uitgesteld tot na de jaarwisseling om de boel niet nog verder uit de hand te laten lopen. „Het is een aftve- giiig die je eUtejceer maakt," Agenten in burger, die rond oud en nieuw nauw contact on derhouden met groepen kerst bomenjagers, hebben de jon geren na het voorval in de Mor sestraat op de bestaande regels gewezen. „In het contact met de groep is duidelijk aangege ven wat de grenzen zijn. De re gels zijn aangescherpt De es calatie van afgelopen zaterdag heeft consequenties voor hun vrijheid volgend jaar." Schiedam De gemeente Schiedam heeft een feest verboden dat tijdens de oudejaarsnacht in een klimcentrum zou worden gehouden. Volgens de gemeente is het te ge vaarlijk om in het pand aan de Jan van Riebeeckweg met de grote groep mensen die wordt verwacht oud en nieuw te vieren. Een woordvoerder van klimcentrum De Fabriek noemt het besluit 'rampzalig'. Vandaag zou worden besloten of de organisatoren met een kort geding bij de rechter als nog kunnen afdwmgen dat het feest doorgaat. 'Lucky '98' was het feest gedoopt Alle voorbereidin gen om het nieuwe jaar feestelijk in te gaan was geregeld. Drank en eten waren besteld en deejays in gehuurd om de mensenmassa vanaf een uur of tien 's avonds tot in de ochtenduren van 1 januari bezig te houden. Aan alles was ge dacht, zo leek het. Alleen was er geen vergunning. De eigenaar van het klimcentrum had er geen en de organisator van het feest ook niet. Het gemeentebestuur van Schiedam raakte eind vorige week op de hoogte van de plannen voor het feest. Een onderzoek in het klimcentrum leverde voor de gemeente op dat het doorgaan van het feest 'uit oogpunt van openbare orde en (brandveilig heid volstrekt onverantwoord is'. Ook het op korte termijn treffen van voorzieningen kan volgens het gemeentebestuur niet leiden tot een verantwoorde situatie: 'Het pand is tijdens oudejaars nacht dan ook gesloten,' aldus de gemeente in een gisteravond laat opgestelde verklaring. In het klimcentrum vond vanmorgen koortsachtig overleg plaats. Om het feest veilig te stellen wordt overwogen om een kort geding aan te spannen. Door Desiree van der Jagt SehtedanWlaardJngen Het AOV/ Unie 55+ heeft in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen al vast een primeur. De ouderenpar tij heeft één verkiezingsprogram voor zowel Vlaardingen als Schie dam. „In beide gemeenten wer ken we al intensief samen," ver telt de Schiedamse lijsttrekker C. Raaphorst tijdens de presentatie van het verkiezingsprogram gis teren in de jeneverstad. Ze wordt aangevuld door haar Vlaardingse collega W. van Klink: „Watje in de ene gemeente uitdraagt, kun je ook in de andere gebruiken." Het AOV/Unie 55+ gaat met het verkiezingsprogram Vandaag is de start voor morgen' in beide ge meenten voor vijf zetels. Het wekt geen verbazing dat een groot deel van de inhoud over ouderen en zorg gaat Toch is het AOV/Unie 55 geen partij die alleen voor ou deren opkomt, haasten de lijst trekkers te zeggen. „De lijst is niet alleen een mix van mannen en vrouwen, maar ook van leeftij den. We hebben zowel jong als oud binnen de partij," vertelt Raaphorst De lijst in Vlaardingen kent minder vrouwen, maar wel meer prominenten. Op zes is het sinds kort onafhankelijke raads lid J. Bulva (voorheen WD) te vinden. Van Klink is behoorlijk in zijn sas met de overstap van stem- mentrekker Bulva naar de oude renpartij. „Hij kan in zijn eentje al twee zetels binnen halen. Dat heeft hij bij de vorige verkiezin gen bewezen. Dat hij op zes staat is dus geen enkel probleem," zegt Van löink. Bulva wordt op de Vlaardingse lijst gevolgd door het Tweede-Kamerlid W. Verkerk. Het Kamerlid ondersteunt daar mee de partijwant wonen doet hij niet in de haringstad. Normen en waarden Met "Vandaag is de start voor mor gen' maakt de ouderenpartij dui delijk dat als je vandaag niet be gint, ermor^betoaal idets ge- druk ttgt opüé-hörmén erf waar den in dè samenleving "en daar naast, maakt de partij zich sterk óm leeftijdsdiscriminatie tegen te gaan. „Weajnnietaan een ideolo gie gebonden. De partij heeft ge woon alles in huis. Van links tot rechts. Het zijn allemaal mensen die behept zijn met deze club en zich daar verschrikkelijk voor in zetten," vertelt Van Klink. De onervarenheid in de politiek ziet Van Klink niet als een pro bleem. In Vlaardingen heeft de lijsttrekker al een keer in de ge meenteraad gezeten en ook Bulva is geen onervaren man. In Schie dam is de totale toekomstige frac tie nog wel onervaren. „We begin nen komende maand met het vol gen van cursussen," vertelt Van Klink. En de aspirant-raadsleden in Schiedam lopen al maanden in een groep mee tijdens de commis sievergaderingen en raadsverga deringen. Het AOV/Unie 55+ heeft zich het afgelopen jaar voor al gemanifesteerd door de WOZ- acties, waarbij ze mensen hielpen een bezwaarschrift in te dienen. „We willen hele duidelijke lijnen uitzetten als we in de gemeente raad zitten. De burgers tnoeten meer inspraak krijgen en ook di recter worden betrokken bij het bestuur," vertelt Raaphorst Dat geldt volgens de twee lijsttrek kers irrbeidé gemeenten. Met TièrTgézamenlijke verkie zingsprogram laat het AOV/Unie 55+ ven%*fijÊn'dat de twee ge meenten ftóéer moeten samen werken. „Een' fusie zien we niet zitten, maar zowel Schiedam als Vlaardingen hebben veelal dezelf de belangen en met zijn tweeën kunnen we een front vormen te gen bijvoorbeeld Rotterdam," zegt Raaphorst Voor alle zaken die echt lokaal spelen is in het program ook ruimte overgelaten. In kleine specifieke kaders wor den lokale zaken als de sportvel den in de Broekpolder (Vlaardin gen) en de open ruimtes in dé bin nenstad (Schiedam) besproken. brand. Foto Roel Dijkstra Door Jeroen Arends kalkoen vast. Het dier is nog nauwelijks bekomen van de Schiedam Een flink verbrande kalkoen, eer konijn, zes kippen en een geit l' de Slachthuislaan in Schiedam. Dieren die klaar staan voor een feestelijk maal? Nee, maar dat maakt 't leed er niet minder om. De dieren, alle slacht offer van de brand die dit week einde woedde in een woonkeet aan de Polderweg in Schiedam, zijn ondergebracht op het terrein van K Beljaars. Hij heeft sinds twee jaar een opvangterrein voor dieren op de plaats van het voor malige slachthuis in het westen van Schiedam. De kalkoen is er het ergste aan toe. Volgens R. Schipper, mede werker van de dierenambulance die op de plek des onheils was, moest het worden geblust door de brandweer. En dat is ook te zien. Verdwaasd staart het dier voor zicht uit. Het vuur heeft flinke lit tekens achtergelaten. Onder zijn kop zitten ernstige brandwonden en de opgezwollen linkerpoot ziet er ook slecht uit. „Hij is nu in doe ken gewikkeld, want hij heeft het koud. Hij heeft namelijk ook veel veren verloren," zegt Schipper wijzend op het in doeken gewik kelde beest Ook de andere slachtoffers kon den direct na de brand terecht bij Beljaars. De brandweer schakelde snel de dierenambulance in, want de dieren stonden daar niet op de juiste plaats en liepen bovendien gevaar. „De geit stond midden in het bluswater en stonk enorm naar brandlucht. Die was makke lijk te vangen. De kippen konden we zo meenemen. Alleen dus die kalkoen," aldus Schipper. Beljaars' terrein in de Slachthuis- buurt is omgeven door hekken en heeft veel weg van een boerderij. „De dieren hebben hier een goed heenkomen," wijst Beljaars op zijn stuk grond. Er lopen al veel dieren rond, waaronder geiten en een pony. Het kippenhok her bergt de geredde kippen. De die ren vertonen geen brandvlekken, maar liggen er wel futloos bij. Ze kakelen niet Ze hebben tijdens de'brand-veel rook binnengekre gen," weet Beljaars te vertehen. Door de modder stapt Beljaars naar een houten keet, waarin een geïmproviseerde stal is gemaakt. Binnen staat de geredde geit te bibberen. Het beest is zwanger en heeft een shock gehad. Het maakt een zenuwachtige indruk. De opvangruimte voor de geit en andere dieren is nog klein. De re den daarvoor is dat de dierenop- vangplaats eigenlijk illegaal is. Maar dat is volgens Beljaars niet zijn schuld. „Ik ben twee jaar ge leden de opvang begonnen met toestemming van de plantsoen- ANNO De Jaarwisse ling nadert en daarmee het gebruikelijke terugblikken op wat Is gepasseerd. De In trede van 1998 betekent ook het verdere aftellen van de laatste Jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereld oorlogen en de komst van bij voorbeeld telefoon, auto's, vlieg tuigen, radio en tv-satellleten het dagelijks leven Ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maassluis, Schie dam en Vlaardingen eigenlijk deze eeuw in? Ben van Haren blikt terug In een korte serie. Het aantal mededelingen van de gemeentelijke reinigmgsbedxij- ven dat tegen de jaarwisseling wordt verspreid is afgenomen de laatste jaren. Voorheen werden krantenredacties overstelpt met informatie over gewijzigde op haaldiensten en vriendelijke ver zoeken aan de lezers om hun vuil nisemmers, later zakken, niet op de gebruikelijke dag buiten te zet ten. Vuilophalers en -verwerkers zijn ook vrij met kerst en nieuw jaar, dus vallen er ophaaldagen tussenuit. In 1997 is de afvalproductie per persoon in Nederland gewoon weer verder gegroeid, maar is de inzameling in reorganisatie. De mensen sorteren steeds meer van hun vuil thuis en bezorgen het in afzonderlijke delen naar speciaal aangewezen plekken. In contai ners in de eigen straat of liever om de hoek, bij de winkels of bij de voetbalclub, in de retourette of hetmilieuparkje. Het ONS (NV Openbaar Nutsbe drijf Schiedam) verspreidde kort voor de feestdagen wel een lang persbericht, dat alles met feest maar niets met ophaalschema's had te maken. Alle Schiedam mers ontvangen binnenkort een De'Boldootkar'noemden Vlaardingersgekscherend de afgesloten wagen, diedirecteur J.J. van Heljst ontwierp voor het ophalen van stronttonnen. Repro Roet Dijkstra vanfoto uit Stadsarchief Vlaardingen 'afvalkalender', staat erin, en dat is nog maar het begin. Er verschij nen in 1998 verder een boek, een leskist, een kunstwerk en er ge beurt nog veel meer, omdat de Stadsreiniging in Schiedam haar 100-jarig bestaan viert. Strontkar Voor Schiedam en Vlaardingen blijkt op hygiënisch gebied 1897 een daadkrachtig jaar geweest te zijn. Op 26 oktober 1897 besluit de gemeenteraad van Schiedam een Gemeentelijke Reinigingsdienst op te richten voor de inzameling van afvalstoffen, het baggeren van de havens en het schoonma- ken van de riolen. Op 28 april 1897 schrijft de Nieu we Vlaardingsche Courant over beerwagens, die directeur J.J. van Heijst van Gemeentewerken Vlaardingen voor plaatselijk ge bruik heeft ontworpen. Zijn nieu we, afgesloten en dus minder stank verspreidende wagens voor de verzameling van de bij particu lieren staande stronttonnetjes trekken de aandacht door het ge hele land. Zij staan model voor nieuwe wagens by de gemeente Utrecht. Uit die plaats komt ook de belang rijkste adviseur van Schiedam op dit gebied. Het eindrapport van directeur G. Renkema van de Utrechtse Stadsreiniging van 17 oktober 1897 is doorslaggevend voor de Schiedamse gemeente raad om een eigen reinigings dienst te starten. Sedert 1615 re den er overigens al askarrelieden door de Schiedamse straten, die straten schoon hielden en bakken leegden waarin burgers afval de poneerden. Zij waren niet in ge meentedienst maar van een aan nemer, aan wie dit werk by in schrijving was uitbesteed. Schie dam kent trouwens niet het sys teem van stronttonnen. Hier ver dwijnen de faecalien via riolen of rechtstreeks in onder meer slo ten, grachten en havens. In Vlaardingen gaat de gemeente vanaf 1 mei 1877 een vergoeding betalen aan de van oudsher be staande 'pachter' van het recht tot inzamelen van afvalstoffen. Dat is niet bevorderlijk voor de zorgvul digheid van het noodzakelijke werk en vooral bij het inzamelen van de menselijke uitwerpselen wordt een ondraaglijke stank ver spreid. Op 1 mei 1887 richt Vlaar dingen zijn Gemeentereimging op, maar pas eind 1888 pakt die meuwe gemeentelijke dienst ei genhandig het afvalprobleem aan. De toenmalig archivaris J. Kuugendijk Kz constateert in 1913 dat deze maatregel met an dere verbeteringen op het gebied van hygiene (aanleg waterleiding en het dempen van open nolen, red) van grote invloed is geweest op de volksgezondheid. Het sterf tecijfer daalt aan het eind van de negentiende eeuw voorgoed on der de 20 per duizend inwoners. Voordien schommelt het tussen de 30 en 40. Na de eeuwwisseling zakt het al snel verder naar 10 per duizend. Parallel aan de Schiedamsche- dyk, tussen Hoflaan en Van Lin den van den Heuvellweg, heeft Vlaardingen zijn 'Beerhaven'. De haven maakt deel uit van het ter rein van Gemeentereiniging. Hier liggen platbodemschuiten, waar in de 'Boldootwagens' zoals de tonnenwagens ook wel worden genoemd, hun inhoud iegen. De schuiten gaan naar het Westland, waar tuinders voor de mest beta len. Die handel in menselijke mest gaat tientallen jaren door. Pas in 1937 schrijft het gemeente bestuur voor, dat elke woning in Vlaardingen een watercloset moet hebben. Vier jaar later, tijdens de Duitse bezetting, valt de beslis sing om de Beerhaven te dempen, te beginnen aan de Hoflaan, om een oprit te krijgen voor het smal spoor, dat het met schepen in de Oude Haven aangekomen bouw materiaal voor de 'noodwoningen' in de Babberspolder vervoert. Als dempingsmateriaal wordt het door de reinigingsdienst opge haalde huisvuil gebruikt. Het storten van straat- en huis vuil was in die jaren heel gewoon. In Schiedam verkoopt de reini gingsdienst tot 1931 de compost, die afgegraven wordt van de ber gen waarin de bacteriën het afval langs natuurlijke weg tot tuin- mest omvormen. Huisvuil, faeca lien, blubber uit havens en riolen en straatvuil werden tot wel acht meter op elkaar gestort. De broei ende massa ligt er dampend en stinkend bij, maar zorgt wel voor inkomsten uit compostverkoop. Chemische kunstmest verdringt de vraag naar natuurlijke mest. De stortplaats van Schiedam ligt lange tijd langs de Buitenhaven weg. Als daar in de buurt wonin gen worden gebouwd is nog wel enige tijd doorgegaan met het storten van koolas, maar nieuwe eompostbergen stort de reini gingsdienst achtereenvolgens in de polders van Oud-Mathenesse, Klein Babberspolder, Nieuw-Ma- thenesse, Oude Dijk (Nieuwland- sepolder) en Schieveen (bij Over- schie). In 1947 begint de afvoer per schip naar Moordrecht en m 1950 komt een contract tot stand met de Vuil Afvoer Maatschappij, met wie de gemeente aan de Jan van Rie beeckweg een nieuw composte- ringsbedryf opzet. Dat gaat in 1969 op de fles en dan verrijst langs de Parallelweg, achter het NS-station, een VAM-overlaad- station van waar dagelijks wagon ladingen vol huisvuil naar het Drentse Wijster worden afge voerd. Alle omliggende gemeenten zijn dan aangesloten bij Afvalverwer king Rijnmond (AVR), een fa briek waar met afvalverbranding elektriciteit wordt opgewekt. Schiedam volgt pas in 1993, maar heeft voordien primeurs, zoals ge scheiden inzameling van glas (1973), van chemisch afval (1980) en groen (GFT)afval (1982). Aan het eind van 1998 is te verwachten dat de zelfstandigheid van het ONS ten einde komt. Het voor deel van gescheiden inzameling is inmiddels landelijk erkend. Stortplaatsen in Vlaardingen wa ren na de Beerhaven, andere de len van het Oranjepark, het vroe gere Waterleidingterrein (achter de Oosthavenkade) en de Broek polder, waarvan de bodem uitein delijk door chemisch zwaar ver ontreinigd Rotterdams haven- blubber is vergiftigd. Tegen het voornemen van de provincie om aan de voet van de Maassluisse- dijk een nieuwe grote stortplaats, voor al dan niet verontreinigd be drijfsafval, te beginnen, hebben Vlaardingers en Maassluizers vijf jaar geleden massaal 'neen' ge zegd. Daar groeit nu het Volksbos, -Bronnen: Man Dingenouts van NV ONS Milieu Schiedam; Ont wikkeling van Vlaardingen 1814-1913, J. Hoogendijk Kz; Tijd-Schrift 51, febr. 1994, Mat- thijs A Struijs, Krantenverza- meling Stadsarchief Vlaardin gen. dienst van de gemeente. Later bleek dat ze geen bevoegdheid hadden om dat te beslissen. Toen was het opeens illegaal." Maar Beljaars was niet voor één gat te vangen en ging door. „Er zijn hier geen goede voorzienin gen voor dieren. We hebben in Schiedam wel een kinderboerde rij, maar die zijn helemaal niet diervriendelijk. Toen een collega een keer een gewonde gans bij ze bracht werd er gezegd dat we dat dier maar de nek om moesten draaien. Het argument daarvoor was dat er toch al genoeg ganzen waren. Nou, dan doe je een die renliefhebber, zoals ik, pijn." Beljaars is altijd al bezig geweest met dieren en dat leidde tot de op vang. „Puur uit liefde voor die beesten. Want die laat je toch niet in desteek?" Vlaardingen/Maassfufs In een pand aan de Vlaardingse Dogger straat heeft de politie gisteroch tend een professionele hennep kwekerij ontdekt. De tweedui zend aanwezige planten en de groei-apparatuur werden in be slag genomen. De planten zijn in middels vernietigd. Na klachten over stankoverlast trof de Maassluise politie gister avond een kleine hennepkwekerij aan in een woning aan de Willem Landrelaan. Een twintigtal hen nepplanten, de apparatuur en wat oogst werden in beslag genomen. Vlaardingen/Maassluis Vijf jon geren in de leeftijd van 14 en 15 jaar zijn gisteren door de politie betrapt op het te vroeg afsteken van vuurwerk. Ze liepen op ver schillende plaatsen in Vlaardin gen en Maassluis tegen de lamp. Schiedam De politie kreeg gis teren aangiftes van inbraken-in een drietal keten. Uit de keten aan de Schiedamse Horvathweg en Van Heekstraat werden twee radio's en gereedschap ter waarde van enkele duizenden guldens weggenomen. Die in alle vrijheid haarscherp willen lezen èn ver zien zonder bril! CONTACTLENZEN Dè oplossing voor jongeren van 40+ Ga snel naar uw contactlensspecialist want bij aankoop Is er een leuke verrassing voor ui Tempel Optiek, Schiedam. Optiek Dorikervoori. Barendrecht. Ckv,d Ham Optiek. Oud-Bei jerland. |ic DCTrêrw

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1