13, B Problemen blijven uit tijdens jaarwisseling Mannen gezocht Rotterdams Dagblad CARA- Team helpt kinderen 'Variations®' 'Hoogstraat en Broersveld meteen aanpakken' If STOF MET GESLEUH, WIJ BEZORGEN AAN DE DEUR! Kattengrit HomeService 'Tel, 0111-642585 «fflontjejiritZfrkg j£p| Brandweer druk met blussen van kleine branden Auto opengebroken Sloopplan Van Swindenstraat zonder raadscommissie en bewoners ingevuld Abonnee Service «- Rookwolken boven Zuidbuurt Ui Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 2 januari 1998 Schiedam/Vlaardingen Buiten de dood van de 35-jarige Schiedammer John Briggs door een door vuurwerk explode rende vuurton is oud en nieuw in Sehiedam zonder ernstige problemen verlopen. De aangekondigde onrust in De Gorzen bleef geheel uit. Na de vernielingen en brandstichtingen op dinsdagavond in de wijk werd gevreesd voor een verdere escala tie tijdens de jaarwisseling. Maar het bleef bij de traditionele ont branding van het vreugdevuur op de rotonde bij de Heilige Hart- kerk. Twintig oproerkraaiers die dinsdag waren aangehouden m verband met de ongeregeldheden moesten nieuwjaar in de cel vie ren. Vijf van hen zijn gisteren weer vrijgelaten. De overige vijf tien zitten nog vast op verdenking van openlijke geweldpleging. De Schiedamse brandweer moest verschillende keren uitrukken voor kleine branden. Naast een paar contamerbranden moest de luifel van een restaurant aan de Korte Dam worden geblust» die door vuurwerk had viamgevai. Ook moest een brandje m een slooppand aan de Storks traat wor den gedoofd. De op het laatste moment op last van de Schiedamse gemeente ver boden nieuwjaarsparty in het Schiedamse klimcentrum De Fa briek leidde tot weinig proble men. In grote witte letters was in allerijl 'geen feest' op het pand ge kalkt. Daarnaast werden gasten die met op tijd konden worden in gelicht bij het pand opgewacht door een team van de organisato ren die ze of de betaalde 62.50 gul den aan toegangsgeld retourneer de of doorverwees naar de nieuwe plek van het feest in de Schevc- ningse discotheek Club Exposure. Zo'n zevenhonderd mensen maakten van dat laatste aanbod gebruik. De traditionele kerstboomverbranding in De Gorzen zorgde tijdens de jaarwisseling voor het enige vuur in De Gorzen. Deverwachte brandstichtingen en vernielingen bleven uit.FotoDicksiuijter/Roeioijkstra De feestorganisatoren hadden voor alle zekerheid een security- team klaarstaan bij De Fabriek. „Er was natuurlijk een kans dat mensen erg boos zouden wor den." zegt Michiel Singer van het organisatiebureau Silly Sympho nies. „Er was door de Schiedamse gemeente wel politie beloofd, maar die hebben we niet gezien." Volgens Smger hoefden het secu- rityteam niet in actie te komen. „Natuurlijk hebben we vooraf wel schreeuwende mensen met kaart jes en leveranciers aan de tele foon gehad, maar 's avonds was er vooral berusting." De afgelasting van het feest was voor Singer zo teleurstellend dat hij niet van plan is ooit weer een feest in Schiedam te houden, „Wij hebben onze buik vol van de gemeente Schiedam.'' verklaart hij. Ook in Vlaardingen verliep de jaarwisseling betrekkelijk rustig. Er werd wel een groot aantal ver nielingen gepleegd, waaronder bij de school De Westwijzer aan de Ary Koplaan. Daar werden zeven tien ruiten vernield. Twee man nen werden aangehouden op ver denking van vernieling van een tuinhek aan de Van der Spiegel straat. De oorzaak bleek in een langslepende burenruzie te lig gen. Na verhoor zijn de mannen weer vrijgelaten. De Vlaardingse brandweer moest regelmatig uitrukken voor brand jes in blokecntainers en kerstbo men. Dat waren ook de voornaam ste calamiteiten in Maassluis en Hoek van Holland. In de laatste gemeente werd op nieuwjaars nacht om 01.00 uur nog wel een man aangehouden en ingesloten op verdenking van inbraak in een vrachtauto aan de Heldringstraat. Daarnaast trof de brandweer rond 03.00 uur een met bedrading door verbonden auto zonder benzine aan op de kruising Uiverlaan/ Westlandseweg. De auto bleek te zijn gestolen. Vlaardingen Cara-kinderen m de regio Waterweg-Noord kunnen sinas vorige week rekenen op be tere hulp door de oprichting van het CARA-tcam. Dit samenwer kingsverband tussen de Thuis zorg Nieuwe Waterweg-Noord en het Holy Ziekenhuis in Vlaardin gen zal de zorg voor jonge patiën ten aanzienlijk verbeteren. Het CAKA-team bestaat uit vier specialisten. In het team zit een kinderarts, een verpleegkundige van de kinderafdeling, een assis tente van de kinderpolikliniek en een gespecialiseerde wijkver pleegkundige. Het team komt eenmaal in de vier weken bijeen. In overleg worden samen nieuwe ontwikkelingen en behandelwij zen besproken. Daarna volgt de patientenbespreking. Hierbij worden de gegevens van patiën ten die onder behandeling zijn van de kinderartsen of van de thuiszorg overgedragen aan het team. Dit gebeurt met toestem ming van de ouders. De bedoeling van het team is om het aantal ziekenhuisopnames te verminderen. Volgens C, A. ,T. van Wijk was er wel goede hulp, maar ontbrak de coördinatie. „Bo vendien wilden we een verbete ring op het gebied van de medica menten. Het probleem is dat goe de voorlichting daarover vaak ontbreekt. Er zijn meer dan hon derd verschillende medicijnen. En de manier van innemen ver schilt nogal." Met de komst van het CARA-team wordt het medi- catiebeleid beter afgestemd en de zorg die thuis plaatsvindt beter op het ziekenhuis afgestemd. Het functioneren van het team wordt over een halfjaar geëvalueerd en dan kan eventueel uitbreiding overwogen worden naar andere ziekenhuizen. Maassluis Een geparkeerde au to aan de Maassluise Rembrandt- laan is gisteravond opengebro ken. Een cd-speler en een aantal cd's zijn meegenomen. De dader had eerst geprobeerd de auto te stelen, maar dat mislukte. Een schuur aan de Maasslui se Zuidbuurt brandde gister middag rond 15.00 uur volle dig uit. Door de inhoud, het isolatiemateriaal tempex, was er een forse rookontwik keling. De brandweer zette de naaste omgeving van de schuur af omdat de dakpla ten asbest bevatten. De ver sperringen bleven de hele nacht staan. Foto Rooi Dijkstra Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15,00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 OPROEP AAN ALLE JONGEREN VAN 40+ Die in alle vrijheid haarscherp willen lezen èn ver zien zonder bril! CONTACTLENZEN Dè oplossing voor jongeren van 40+ Ga snel naar uw contactlensspeclallst want bij aankoop Is er een leuke verrassing voor u! Tempel Optiek. Schiedam. Optiek.Dönkeryoort, Barendrecht. C.H. v.d Ham Optiek, Oud-Beijerlarid, Vlaardingen Mannen, die zoe ken ze bij de Vlaardingse toneel vereniging De Fakkel. Vrouwen hebben ze genoeg om hun toneel stukken te spelen, maar aan mannen dus een schrijnend ge brek. En dat in nota bene een ju- bileumjaar dat op stapel staat, In 1998 bestaat De Fakkel een halve eeuw en daarin wil de club uit pakken met een speciale voor stelling. "Waar dat mannengebrek aan te wijten is, weten ze eigenlijk niet zo goed bij De Fakkel. Durven mannen zich niet zo te uiten? Hebben vrouwen gewoon een groter zelfvertrouwen om zich publiekelijk bloot te geven? Ze weten het niet, alleen dan dat het niet van de laatste tijd is. Woordvoerder Lenie de Swart: f(Het tekort aan mannen is vreemd genoeg altijd groot ge weest Onze vereniging bestaat voor ongeveer twintig procent uit mannen. Ook bij andere ama teur-verenigingen is dat merk baar. Blijkbaar hebben mannen minder interesse in toneel. Mis schien durven mannen hun emo ties niet te tonen. Voor toneel is het namelijk toch nodig dat je spontaan bent Je moet je kun nen inleven in een rol. Feit is in elk geval dat onze vereniging nu veel meer wouwen telt dan man nen." De jubilerende toneelver eniging bestaat uit zo'n twintig enthousiaste leden. De stukken die de vereniging speelt zijn Tilij- spelen'. Een blijspel is een luch tig stuk met een serieuze achter grond. De stukken die worden gespeeld zijn meestal al bestaan de producties. Ook het jubileum stuk moet een blijspel worden. „Welk stuk het wordt hangt af van de algemene opkomst en na tuurlijk van het aantal mannen," aldus de Swart Dat de vereniging ook buiten het toneel actief is, blijkt wel uit een aantal nevenactiviteiten. De laat ste jaren werd bijvoorbeeld een improvisatiecursus ontwikkeld. „Spelers kregen een bepaald the ma en moesten zelf een klein to neelstuk verzinnen. Dat was erg leuk," aldus de Swart. Een goede oefening voor het toneelspelen vormde ook de sinterklaastijd. Leden van De Fakkel ontwikkel den dit jaar ook een sinterklaas productie voor bedrijven. Geïnteresseerde mannen kun nen eens langskomen bij de re petitieruimte van De Fakkel in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade in Vlaardingen. Bellen naar Lenie de Swart kan ook: 010-4706371. Schiedam Het Centrummana gement vindt dat de gemeente Schiedam snel drie projecten in de binnenstad moet aanpakken. Het gaat om de herontwikkeling van het Broersveld en het noorde lijk deel van de Hoogstraat en om een kwaliteitsverbetering van de Hoogstraat. De andere projecten moeten volgens het Centrumma nagement op het tweede plan wor den gezet, omdat ze in mindere mate bi'dra^en aan de verbete ring van de binnenstad. Het Centrummanagement wil dat de gemeente snel beslissingen neemt. „Wij denken dat de bin nenstad van Schiedam het niveau kan halen zoals beschreven in de notitie een toekomst voor de oor sprong' als vanaf nu alle energie wordt gericht op de realisering van de drie projecten," meldt het Centrummanagement. Het Broersveld moet in de visie van het Centrummanagement een belangrijke schakel worden tussen het ABC-complex/Otter- buurt en De Nieuwe Passage/ Hoogstraat-Zuid. Hiertoe moet het Broersveld worden {her)ont- wikkeld. „Om van een ontwikkeld Broersveld te kunnen spreken moet he* Gat van Botter* worden ingevuld, het openbaar gebied heringericht en de bestaande pan den opgeknapt en er duidelijk heid ontstaan over de aanwezig heid van de supermarkt en de pre sentatie aan het Broersveld van de Nieuwe Passage." Ook het noordelijk deel van de Hoogstraat moet volgens het Cen trummanagement een andere kleur krijgen: „Naast de bestaan de winkels moet er een vesti gingsklimaat worden geschapen voor de uitbreiding van klein schalige detailhandel in de ruim ste zin van het woord, zodat er een goede mix ontstaat. Om deze ont wikkeling op gang te brengen, dienen de Grote Markt en de Hoogstraat te worden heringe richt en moet het oude stadhuis voor een deel een horeca-bestem- ming krijgen." De Hoogstraat redt het volgens het Centrummanagement niet als de activiteiten daar beperkt blij ven tot alleen de herinrichting van het openbaar gebied. „Wil de Hoogstraat weer een kwalitatief goede winkelstaat worden, dan zal iels gedaan moeten worden aan de beperking van uitstallin gen en reclame-uitingen, de ver wijdering van graffiti, het verbe teren van het uiterlijk van de pan den en het schoonhouden van de straat." In ruil voor het eerder opknappen van de Hoogstraat kan de herin richting van de Broersvest-West, Appelmarkt, Herenpad, Vijgen- steeg. Boterstraatpleintie. Vis markt en Sluis worden uitgesteld. Ook de aanpassing van de Prove- niersbrug en de Koemarkt/Oran- jebrug kan wat het Centrumma nagement betreft gerust een tijd je wachten. „Wij zijn geneigd die als luxe-projecten te beschou- In het gebied Van Swinden straat-Ampè- restraat-Edf sonstraatlsal met de sloop begonnen voor de bouw van dertig maisonnet tes. Foto Roel Dijkstra Door Marc Floor >»v Schiedam De sloopvergunning voor het nieuwbouwproject Am- pèrestraat-Edisonstraat-Van Swindenstraat in Schiedam is aan uitvoerder de Vernieuwde Stad B.V. verleend op basis van een an der nieuwbouwplan dan waarvoor die het nu gaat gebruiken. De raadscommissie stadsvernieu wing gaf aan het college van bur gemeester en wethouders een po sitief advies over de verstrekking van de sloopvergunning, maar deed dat na het zien van het plan dat in 1995 door het in opdracht van de gemeente Schiedam gefor meerde Projectteam stadsver nieuwing Schiedam Oost was op gesteld. Van de uitgebreide wijzigingen die de Vernieuwde Stad vervol gens in 1997 in het plan aan bracht, is de commissie nooit op de hoogte gesteld. Zo heeft de commissie feitelijk haar fiat aan een sloopplan gegeven waarvan zij de inhoud op dat moment niet kende, Op kritisehe wagen vanuit de commissie heeft het college vervolgens bezijden de waarheid geantwoord,„Wij konden als com missie niets aan het oorspronke- lijke plan van het projectteam veranderen," zegt een verbouwe reerde Th. H. B. Schoenmakers van de gelijknamige eenmans fractie in de Schiedamse gemeen teraad en tevens commissielid voor stadsvernieuwing. „Blijk baar is er een vage schakel ge weest die dat daarna wel kon doen. Dat proces heeft zich dus aan de democratische controle onttrokken." Het Projectteam stadsvernieu wing Schiedam Oost werd in juli 1994 in het leven geroepen om na intensief onderzoek met een mieuwbouwvoorstel te komen voor het gebied Ampèrestraat en omstreken. Naast de dienst Ge meentewerken en Bouw- en Wo ningtoezicht hadden daarin ook de Eewonersvereniging Schie- dam-Oost {BVSO) en enkele be woners zitting. Het team presen teerde in september 1995 haar eindrapport, waarin de bouw van acht seniorenwoningen en zestien maisonnettes werd geadviseerd. Voor de realisatie van het plan moesten niet alleen woningen om woontechnische redenen -dus vSnwege de slechte staat- wor den gesloopt, maar ook om civiel technische. Dat hield in dat de sloopgrens van het gebied ver schoven moest worden om de bouw van zogeheten keerwanden mogelijk te maken. Die konden het hoogteverschil tussen de be staande bouw en de nieuwbouw opvangen. Zou de sloopgrens nor maal gesproken blijven steken tussen de Van Swindenstraat 41 en 43, door de uitbreiding met de keerwanden moest die worden verlegd tot tussen nummer 45 en 47. Daardoor zouden ook de tech nisch in goede staat verkerende panden 43 en 45 aan sloop ten plooivallen. Op basis van dit plan gaf de raads commissie stadsvernieuwing in het voorjaar van 1996 een positief advies voor de verlening van een sloopvergunning tot en met de Van Swindenstraat 45. Zij deed dit onder meer omdat de Bewo- nersvereniging Schiedam-Oost zich na overleg met de bewoners in het plan Had kunnen vinden. Het college volgde het positieve advies -waartoe zij overigens formeel niet verplicht is- en gaf het samenwerkingsverband in projectontwikkeling tussen ge meente en bedrijfsleven de Ver nieuwde Stad opdracht tot het uit voeren van de nieuwbouwplan- nen. Groot was de verbazing bij bewo ners van de Van Swindenstraat en bii de BVSO toen de Vernieuwde Stad op 9 april een nieuw plan presenteerde. Niet alleen waren daarin geen seniorenwoningen meer te bekennen, ook bleken de keerwanden afwezig en vervan gen door een viertal maisonnettes met souterrain. Volgens directeur C. Bolmers van de Vernieuwde Stad had hij ook de mogelijkheid om dat te doen. „Wij zjjn gewoon op basis van door de gemeente vastgestelde grenzen aan de slag gegaan," zegt hij nu. „Zij hebben simpelweg ge zegd; binnen dit gebied moet u bouwen." Over keerwanden zegt Bolmers weinig te hebben ge hoord, „Dat is iets uit het verle den, geloof ik. Maar dat is nooit een plan geweest Er is dus geen sprake van een vervallen plan." Maar daarover denken de BVSO en de bewoners van de Van Swin denstraat 43 en 45 anders. De eer sten protesteerden aanhoudend mondeling, de laatsten dienden een bezwaarschrift in tegen de 4 sloopvergunning bij de Bezwaar- en Beroepschriftencommissie. Zij zeiden namelijk wel te kunnen le ven met het wijken van hun hui zen voor een keerwand - omdat die noodzakelijk zou zijn voor het slagen van het hele bouwproject maar niet voor een extra viertal nieuwe woningen die alleen om economische redenen worden neergezet. Het bezwaarschrift werd afgewezen. Nu ligt er een passieve klacht bij de bestuurs rechter van de arrondissements rechtbank. Na benadering door bewoner L. Zwanenburg van de Van Swin denstraat 43 kaartte de PvdA-frac- tie de zaak aan bij het college. Raadsleden M. R. Reuderink, M. Siïjée en G. Hepke vroegen onder meer of het klopte 'dat het pro jectteam vooral om civieltechni sche redenen akkoord is gegaan met de huidige sloopgrenzen?'. Het antwoord van burgemeester en wethouders: 'Nee, dit is niet juist.' Dat is echter in tegenspraak met het rapport dat het project team op 15 september 1995 aan het college stuurde. Daarin staat expliciet dat de sloopgrenzen wel degelijk op basis van de keerwan den zyn vergroot, anders was de grens immers tussen de Van Swindenstraat 41 en 43 blijven steken. Desondanks berustten de drie PvdA-raadsleden in het antwoord. Nu de sloopvergunning was ver leend, waren er ook geen techni sche gronden meer waarop die kon worden ingetrokken. Boven dien is de Vernieuwde Stad in ge meentekringen een heilig huisje, waarover wel twee keer wordt na gedacht alvorens er tegen aan te trappen. „Het is de enige instan tie die moeilijke bouwprojecten oppakt en dat moet je dus niet gaan tegenwerken," verwoordt raadslid Reuderink het algemene gevoel onder het Schiedamse ge meentebestuur. En daarbij wordt het al mooi gevonden als de ge meente eens tot daden komt, meent hij. Collega Klepke kan minder goed met zijn toenmalig handelen le ven. „Het college antwoordde dat ze toch maar heeft besloten die panden mee te nemen in de sloop omdat het beter in het totale plan paste. Dat antwoord was zeker aan de zwakke kant. Ik vraag me nu wel af of we toen als PvdA-frac- tie sterk genoeg hebben gehan deld." Schoenmakers is echter razend. Hij voelt zich nu misleid door het college. „Wij zijn gewoon niet over de wijziging van het bouw plan geïnformeerd. Zo zitje er als commissie dus voor niks. Je wordt gewoon als stemyee gebruikt om een plan goed te keuren." Ook het van de kaart schrappen van de-se nioren woningen zit Schoenma kers niet lekker. „Er is bij deze ge meente een gebrek aan kritische geest ten opzichte van projectont wikkelaars." Het enige wat nu nog de sloop van de Van Swindenstraat 43 kan te genhouden is een uitspraak van de bestuursrechter. Die zal de klacht nas activeren wanneer de onderhandelingen die nog altijd gaande 2ijn tussen Zwanenburg en de Vernieuwde Stad definitief vastlopen. De huurders van pand 45 verwachten in januari 1998 een bevredigende schikking voor hun vertrek met de Vernieuwde Stad te kunnen treffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5