9 Sportcentrum Broekpolder kost dertig miljoen gulden L&Jtefini&f gede; Rotterdams Dagblad Agrarisch distributiecentrum nu definitief van de baan John Idham Wethouder: commissie goed geïnformeerd over nieuwbouwplan Ampèrestraat In hoger beroep opnieuw straf geëist in liefdesdrama H Raadslid: plan 'onhaalbaar' Onderzoeker houdt goede moed Man gewond bij aanrijding Kneuzingen bij botsing vrachtauto's Beroofd bij verlaten tramlijn 1 j |j [I 1 Kruising afgesloten Tapasbar Perrito Caliente Spaanse keuken catering terras op het water Lange Haven 26,3111CG Schiedam Telefoon 4263898 Waterweg Donderdag 8 januari 1998 m Door Sander Sonnemans en Jan Rozendaal Vlaardingen Het plan voor het multifunctionele sport centrum in de Broekpolder dat deze week aan burge meester en wethouders van Vlaardingen is gepresen teerd, kost meer dan dertig miljoen gulden. „En daarmee," stelt gemeente raadslid J. Kanshuijsen (W2000), „is het onhaalbaar." Onderzoeker R. Steens daarentegen acht dat de kans dat zijn plan voor het sport park om financiële redenen af ketst'uitgesloten'. Maar binnen de Vlaardingse poli tiek nemen de twijfels steeds ver der toe. Het stelligst is W200Ö- fractievoorzitter Ranshuijsen, die 'een eenvoudige rekensom' los laat op het nieuwe sportcomplex waarop onder meer atletiekver eniging Fortuna en de voetballers van Fortuna en CION een plekje zouden krijgen. Deze clubs moe ten weg van hun complex aan de Marathonweg in verband met wo ningbouw, Als basis voor zijn sommetje dient de 6,8 miljoen gulden die de gemeente heeft ge reserveerd. Onbevestigde berich ten stellen dat Shell bereid zou zijn dat bedrag te verdubbelen. Het belang van het olieconcern bestaat eruit dat er m de Broek polder ook ruimte komt voor de sportverenigingen van het be drijf. Inclusief sporthal en zwem bad ('een pierenbad', volgens Steens). Het huidige Shell-sport- park De Vijfsluizen wordt dan om gezet in bedrijventerrein, „Stelrekent Ranshuijsen voor, „dat de gemeente zeven miljoen kan ophoesten. Met het geld van Shell kom je dan op afgerond vijf tien miljoen. Dat is dus nog niet eens de helft" Luchtfietserij, noemt Ranshuij sen de missie van sportwethouder T, W. van der Steen dan ook. Dte verklaarde dinsdagmiddag na af loop van de presentatie van het rapport door Steens 'gematigd po sitief te zijn over de haalbaar heid. Van der Steen, die gister middag op vakantie is gegaan, heelt eind deze maand een ge sprek met de Shell-directie. Ranshuijsen: „Het komt nooit van de grond. Of Shell moet met twintig miljoen gulden over de brug komen. Van mij mag het hoor, maar ik zie het niet gebeu ren. Met het plan zoals het er nu ligt wordt de Vlaardingse bevol king belazerd. Inclusief de clubs die enthousiast zijn gemaakt, maar als dank krijgen dat ze nog langer in onzekerheid zitten." Want, stelt Ranshuijsen vast, de clubs aan de Marathonweg zullen weg moeten. Waarheen, dat blijft dan de vraag. Ranshuijsen heeft in zijn archief nog wel een planne tje liggen uit de tijd dat hij voor zitter was van voetbalclub Fortu na. Dat ging uit van een combina tie van die voetbalclub en VFC, de handballers van Holiandiaan en atletiekvereniging Fortuna in de oostrand van de Broekpolder, bij de brug over de Vaart. „Want," zegt Ranshuijsen, „die verenigin gen vonden dat de sportclubs goed bereikbaar moesten zijn. Goed bereikbaar voor de jeugd uit Holy bijvoorbeeld." Maar wat zeker zo belangrijk was zijn de kosten die aan dat plan wa ren verbonden: acht k negen mil joen gulden, Struikelblok was dat de gemeente wilde dat alleen de zuid-westelijke hoek voor sportac commodaties wordt ingericht. De clubs die enkele jaren geleden de plannen presenteerden vinden die plek te afgelegen. Steens, die al een jaar bezig is met zyn onderzoek, zegt dat met Shell nog niet over bedragen is gespro ken. „Ik kan ook niet zeggen welk prijskaartje er aan het sportcom plex hangt. Dat het om vele mil joenen gaat, is duidelijk. Maar een exact bedragt valt gewoon niet te noemen. We praten nog over indicaties en vananten. Mocht het plan zoals het nu is ge presenteerd, volgens de betrok ken partijen met haalbaar blijken, dan zijn er altijd nog andere vari anten mogelijk. En mocht er in de financiering een gat ontstaan, dan kunnen de participerende clubs eventueel altijd nog naar de bank stappen. De clubs zyn in Een deel van de complexen van voetbal verenigingen CION (links en Fortuna. Luchtfoto Roel DfJK staat een gedegen financieel be leid te voeren, dat heb ik inmid dels wel gezien." De Vlaardingse politiek staat niet zo te springen bij dat idee omdat de clubs genoodzaakt zijn dit in de contributies te verhalen. Dit zou weer tot gevolg hebben dat veel mensen een lidmaatschap niet meer kunnen betalen. En over de prijsvananten van Steens merkt Ranshuijsen op: „Ja, ik kan ook allerlei vananten verzinnen Maar het plan zoals het er nu ligt kost meer dan dertig miljoen. Dat staat vast" Steens is er van overtuigd dat het sportcomplex - in welke vorm dan ook - er komt, maar wanneer het gerealiseerd kan worden blijft ook voor hem de vraag. Steens: „Voor het jaar 2005? Oei, dat klink wel erg ver weg. Zodra voor de juiste variant is gekozen kan men er aan beginnen. Ik heb zo het idee dat het complex gefaseerd neergezet moet gaan worden, De voetbal clubs die moeten wijken voor nieuwbouw, zijn het eerst i by de verhuizing. Dat sportpark De Vijfsluizen kan het nog wel even uitzingen." tea Schiedam—Op'de plek waar be- gin december vorig jaar de En gelsman John Oldham in de •"■Schiedafnse binnenstad werd ïvefmoord, komt, een definitief gedenkteken; Er viordt gedacht aan 'iets ïri de vorm vaneen paal tje'. - Het ontwerp voor het gedenkte ken is gemaald door Oldhams werkgever, Wilco Wagteveld, ei genaar van een raetaalverwer- kingsbedrijf, en wordt vandaag met een afvaardiging van de ge meente besproken. De bossen bloemen die nog altijd op de Broersvest liggen, worden vrij dagochtend opgeruimd. De afge- Jopen weken zijn er nog wel ver- i neergelegd, maar het is toch verwelkt en de k is inmiddels door zwerfvuil vervuild geraakt De persoonlij ke gedenkstukken op de plaats waar de dodelijke steekpartij plaatshad, zijn al eerder wegge haald. Over de ware toedracht van bet misdrijf bestaat nog altijd geen duidelijkheid. Aanvankelijk werd gedacht dat Oldham zater- Da bloemenhulde voorde doodgestoken John Oldham, die morgenochtend wordt verwijderd, trekt nog steeds veet bekijks. FotoQerrttda HeusjRoci Dijkstra dag 5 december even voor mid dernacht door twee jonge Schie dammers werd belaagd nadat hij hen had aangesproken over hun Later kwam naar buiten er mogelijk ook sprake zou kunnen zijn van een mislukte beroving. Het tweetal zit nog steeds vast Maassluis Het groentebedrijf The Greenery ziet af van de komst van een agrarisch distributiecen- trum in de Oranjebuitenpolder tussen Maassluis en Hoek van Holland. The Greeneiy wijkt nu uit naar Westerlee om de vroegere groenteveiling m het Westland te vervangen. De Maassluise wethouder L.G. van Duïjn-Camfferman is 'heel erg bly',dat ^elGreeneiX^et£ van de vestiging. De wethouder die in haar portefeuilleonder meer ruimtelijke ordening en mi lieu heeft, wijst er wel op dat ook de Rotterdamse gemeenteraad zich nog over de invulling van het gebied moet uitspreken. The Gre enery zou zich namelijk vestigen op Rotterdams grondgebied. „Als het dan tot een besluit komt dat er geen distributiecentrum komt, dan moeten we daar zeer mee in onze sas zijn." Maassluis verzette zich tegen de komst van het haven-, spoor- en wegdistributiecentrum, omdat de gemeente wil dat het gebied tus sen Staelduinsebos tot Midden- Delfland een 'ecologische groen- zone' wordt. „En," stelt de wet houder, „het griezelige van zo'n centrum is dat bet heel veel ver keer zou aantrekken." Zoals een toename van het treinfcransport waardoor wellicht een extra spoor nodig zou zyn. „Alle Waterwegge meenten zouden daar last van hebben." De gemeente Maassluis pleitte er dan ook voor dat een dergelijk centrum aan de andere kant van Waterweg zou komen. Stichting Het Zuidhollands Land schap is opgetogen over het be sluit van The Greenery. „Een mooier nieuwjaarsgeschenk kon den we met bedenken," aldus een verheugde J. de Jong, stafmede werker van de m Rotterdam ge vestigde natuurorganisatie. Vol gens hem staat nu niets meer een nieuw natuurgebied pal naast het Staelduinse Bos in de weg. Het Zuidhollands Landschap was één van de initiatiefnemers van het natuurptan- De Hollandse ,Hóék- Dit plan beukt op moeras- en bosvorzmng tussen Maassluis en Hoek van Holland. Op dit gebied, de Oranjebuitenpolder, hebben altijd verschillende claims gele gen: de Rijnpoorthaven, een agra risch distributiecentrum, glas tuinbouw, verlenging van Rijks weg 20 en de aanleg van het Oran jetracé tussen het Westland en de Europoort. Nu het veilingbedrijf The Greene ry definitief kiest voor Westerlee L'gt er volgens De Jong een uitste kende kans voor het Rotterdamse gemeentebestuur, de Stadsregio Rotterdam en de provincie Zuid- Holland „om nog dit jaar de eerste natuurhectares van het groenak- koord-Brouwer te realiseren", Dit akkoord betreft de financiering van duizend hectaren nieuwe na tuur en is genoemd naar PvdA-ge- deputeerde G. Brouwer, verant woordelijk voor de Rotterdamse regio. De gemeente Maassluis, de deel gemeente Hoek van Holland en de natuur- en milieu-organisaties waren fel gekant tegen een distri- butiecentrum in de Oranjebuiten polder. Een voorganger van Brou wer, J. van der Vlist, had net als Door Marc Floor Schiedam De raadscommissie stadsvernieuwing is wel degelijk goed geïnformeerd over de veran deringen in de plannen voor het nieuwbouwproject Ampèrest- raat-Edisonstraat-Van Swin- denstraat in Schiedam. Dat vindt wethouder voor stadsvernieu wing A. Reijnhout. Hij wijst erop dat het door uitvoerder van het project De Vernieuwde Stad ont wikkelde nieuwbouwplan op 25 juni 1997 in de raadscommissie is toegelicht. „Het plan is daarin uit gebreid aan de orde geweest," al dus Reijnhout. De wethouder meent dan ook dat commissielid Th. H. B.Schoetimakers (Platform Schiedam) in tegenstelling tot wat hij beweert, voldoende is geïnfor meerd over de wijziging van de bouwplannen, „En dus verwijt ik de heer Schoenmakers goedkoop populisme," zegt Reijnhout. Schoenmakers was erover geval len dat na de verlening van de sloopvergunning voor het gebied Ampèrestraat en omstreken op 24 april 1997 het bouwp' vaarvoor deze vergunning verleend werd gewijzigd duui Be Ver nieuwde Stad. Die had daarin on der meer de geplande senioren woningen weggelaten en bouw kundige veranderingen doorge voerd waarvoor een wijziging van het bestemmingsplan nodig was. En dat nieuwe plan kregen Schoenmakers en zijn medecom missieleden pas op 25 juni van dat jaar onder ogen. „Wij mochten dus alleen maar ja zeggen," vindt het commissielid zelf. „De plan nen worden dus gemaakt door een of andere ad hoe instelling, terwijl dat aan de politiek is." Geen protesten De notulen van de betreffende commissievergadering wijzen er echter op dat zowel de raadscom missie als het Projectteam stads vernieuwing Schiedam Oost ook geen protesten tegen het gepre senteerde plan te berde brachten. Schoenmakers was toentertijd de enige met een kritische noot: hij wees erop dat de commissie nim mer had besloten tot het bouwen van maisonnettes. .Maar," weet wethouder Reijnhout, „voor de rest was iedereen er was laaiend enthousiast over." Ten tijde van de commissieverga dering lagen er al wel twee be zwaarschriften tegen de sloopver gunning, De bewoners van de panden nummer 13 cn 45 aan de Van Swindenstraat protesteerden tegen de sloop van hun huizen, omdat de reden tot sloop met het nieuwe plan van de Vernieuwde Stad was gewijzigd. Moesten de kwalitatief goede woningen eerst wijken voor zogeheten keerwan- den die het hoogteverschil in de nieuwbouw zouden moeten op vangen, nu moesten ze worden gesloopt voor de bouw van vier maisonnettes. „Die keerwanden bleken niet no dig," herinnert Reynhout zich. „Maar we hebben de plaats waar die zouden komen ingevuld met woningen om stedenbouwkundi ge en exploitatieve redenen." Die waren volgens de wethouder zo krachtig dat om sloop van de Van Swindenstraat 43 en 45 niet kon worden heengegaan. De steden bouwkundige redenen hebben betrekking op de visuele inpas sing van de bebouwing in het ge hele nieuwbouwproject en de ex ploitatieve op de financiële haal baarheid van het totale plan.Ex ploitatieve redenen zijn wat an ders dan economische redenen," verklaart Reynhout. „Die laatste geven namelyk een winstindruk. Maai' ons doel is om het verlies zo veel mogelijk te beperken." De klachten vanuit de bewoners tegen het nieuwe plan werden toentertijd niet goed opgepikt ook omdat iedereen in de veron derstelling was dat er al een finan ciële regeling met hen was getrof fen of dat dat snel zou gebeuren. „Er zijn natuurlijk altyd mensen die willen blijven zitten in zo'n si tuatie," zegt wethouder Reyn hout. „Dat zyn de mensen met de stalen zenuwen. Maar mijn erva ring is dat je die uiteindelijk altijd op een nette manier kunt laten vertrekken." Principezaak Het bleef echter niet bij die pro testen: voor het nieuwe plan van de Vernieuwde Stad bleek ook een wijziging in het bestem mingsplan nodig. De rooilijn wordt in het nieuwe plan drieën eenhalve meter overschreden doordat een gevel een stuk de Edisonstraat wordt ingetrokken. Bovendien zyn er woningen met vier verdiepingen gepland terwijl het bestemmingsplan maar dne toelaat. Tegen deze wijziging van het bestemmingsplan liggen mo menteel bij Bouw- en Woning toezicht nog eens zes bezwaar schriften van in totaal tien omwo nenden en de Bewonersvereni- ging Schiedam-Oost (BVSO). Zij protesteren tegen de verhoging van de nieuwe gebouwen ten op zichte van de oude bebouwmg en tegen het verdwijnen van par keerplaatsen door het verleggen van de rooilijn. Voor J. Freijee van de BVSO is het zo langzamerhand een prmcipe- zaak geworden. Hij is boos over de wyzigingen die de Vernieuwde Stad in het bouwplan heeft door gevoerd. Volgens hem tegen de zin van de BVSO, die had meege werkt aan het oorspronkelijke bouwplan. „De Vernieuwde Stad heeft een ei gen draai aan het plan ge geven," meent Frey- ee, „en dan krygt men hier in de buurt iets van: kan dat allemaal zo maar?" Volgens Freijee heeft de BVSO di rect na de presentatie van de nieuwe plannen op 9 april 1997 amok gemaakt over de wijzi gingen. „En je moet weten datalle verslagen daarover naar de Schie- damse raadsleden zijn gestuurd. Ze hadden het dus kunnen we ten." Van Freijee hadden burge meester en wethouders direct te gen de Vernieuwde Stad moeten zeggen dat de plannen te ver van het oorspronkelijke idee lagen: dus geen overschrydmg van de Wethouder A. Reijnhout: 'In het uiterste geval zullen we niet aan onteigening ontko men.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/ Jaap Rozema rooilijnen, geen sloop van de twee panden in de Van Swindenstraat en geen verwijdering van de seni- orenwonmgen. „Want de Ver nieuwde Stad heeft gewoon ge dacht: wij willen zo veel mogelyk woningen," meent Freyee. Zolang de be zwaarschriften tegen de wyzi- ging van het be stemmingsplan niet zyn afgewe zen kan niet met nieuwbouw in het gebied Am pèrestraat en omstreken wor den begonnen. Dat betekent uitstel tot min stens april van dit jaar. De Van Swindenstraat 45 is inmiddels opgekocht en kan worden gesloopt. De onderhande lingen met de bewoners van 43, de familie Zwanenburg, zijn nog steeds gaande. "Wat wethouder Reynhout betreft zal ook daar binnenkort overeenstemming mee worden bereikt. „In het uiter ste geval zullen we met aan ontei gening ontkomen, zegt ny. „Maar als we er daarvoor uitko men doe ik er een taart bij." Maassluis het standpunt dat zo'n centrum beter aan de zuidzijde van de Nieuwe Waterweg kon ko men om nabij bet Staelduinse Bos de groenstructuur te versterken. De politiek en de milieubeweging hadden by wijze van spreken al bezwaarschriften klaar liggen te gen een agrarisch distributiecen trum- Het Overlegplatform Oranjebui tenpolder,-waarin" landbouwers, recreanten en natuurbescher mers verenigd zyn, klaagde over de hardnekkigheid waarmee bur gemeester en wethouders van Rotterdam desondanks streefden naar een distributiecentrum in de Oranjebuitenpolder. Volgens het platform deed het Rotterdamse college er veel te weinig aan om de polder een groene toekomst te bezorgen. Gedeputeerde Brouwer kondigde in september al aan dat The Gre- er.ery waarschijnlijk terug zqm ko men op het voornemen een cen trum tussen Maassluis en Hoek van Holland te vestigen. Binnen twee maanden zei Brouwer duide lijkheid te verwachten. Maassluis Een 28-jarige Maas- sluizer is gisteravond gewond ge raakt bij een aanrijding op de Laan 1940-1945. Hij liep vermoe delijk door het rode voetgangers licht en werd toen geschept door een automobilist. Hij brak zyn bekken en liep een zware hersen schudding op. Hoek van Holland Bij een aanrij ding tussen twee vrachtwagens op de Haakweg is gistermorgen een 21-jange vrachtwagenchauf feur uit Maassluis gewond ge raakt De chauffeur naderde het kruispunt, maar kon zijn wagen niet meer op tijd tot stilstand brengen. Hij botste daardoor te gen de andere vrachtauto. De Maassluizer is voor behandeling overgebracht naar het Holy Zie kenhuis in Vlaardingen, Hij had wat kneuzingen aan de knie. Het verkeer is tweeeneenhalf uur lang over één rijstrook geleid. Schiedam/Rotterdam Een 29-ja- nge Rotterdammer is gistermid dag op de Schiedamseweg be roofd toen hij tramlijn 1 verliet. De man werd met een hard voor werp op het achterhoofd geslagen en ontdaan van zijn portefeuille waarin een paar honderd gulden - zat. De twee overvallers maakten zich uit de voeten. Het slachtoffer, dat met zijn voorhoofd op de straat viel, moest zich onder dok tersbehandeling laten stellen. Den Haag/Vlaardlngen Tegen een 27-jarige man uit Vlaardin gen die wordt verdacht van po ging tot doodslag is gisteren voor het Haagse gerechtshof een werkstraf geëist van 240 uur plus een half jaar voorwaardelij ke celstraf. Het Openbaar Mi nisterie was in hoger beroep ge gaan nadat de man uit Vlaardin gen vorig jaar door de recht bank in Den Haag was vrijge sproken. Toen was er een jaar cel waarvan de helft voorwaar delijk tegen hem geëist. Procureur-generaal mr. R. Duindam noemde gisteren tij dens de zitting het vonnis van de rechtbank een Tmitenge- woon verrassende vrijspraak'. De verdachte had immers be kend dat hij met een mes een man had gestoken tijdens een ruzie op 11 februari 1996. Die dag was de verdachte in Delft naar zyn slachtoffer toegegaan voor 'een goed gesprek'. De bei de mannen hielden er namelyk dezelfde vriendin op na. De ver dachte, die in die tijd dakloos was, had toen hij bij de Delfte- haar naar binnen liep zoals al tijd een mesje in zyn hand schoen verborgen - om zich in geval van nood tijdens zijn le ver. op straat te kunnen verde digen, legde hij uit Wurggreep Zodra de Vlaaxdinger binnen was, dook hij bovenop de Delfte naar maar hij dreigde zelf al snel het onderspit te delven toen hij in een wurggreep geno men werd. Daarop haalde de man uit Vlaardingen het aard appelschilmes uit zijn hand schoen en stak de Delftenaar int diens arm. Ook zou de Delfte-.- naar een wondje aan het oori" Met gevoel voor poëzie vatte ad~;1 vocaat mr. H. Andel gisteren dé" aanleiding van de ruzie samen: T „Een zwerver die kwam bedelend voor de liefde van zyn vriendin,- die ook een ander hadVolgens hem zou zyn cliënt uit nood-- weer hebben gestoken. Als hij dat niet had gedaan, zou hij zijn gewurgd. Dat het de aangevallen Delfte- naar inderdaad menens was bleek diezelfde dag nog. Uit wraak kreeg de verdachte een mes tussen zijn ribben. Met een slagaderlijke bloeding en een geperforeerde long moest hij- enkele dagen in levensgevaar" op de intensive care van het zie- kenhuis doorbrengen. De da^H ders zitten momenteel in de ge vangenis. Aanklager mr. Duindam erken de dat de verdachte door die wraakneming al zwaarder was_ gestraft dan het OM ooit zou) kunnen doen. Toch vond hij dat de verdachte veroordeeld moest worden wegens poging tot dood slag en anders op z'n minst we gens poging tot zware mishan deling. De advocaat van de verdachte - die ondertussen weer een dak boven zijn hoofd heeften regel matig werk heeft- vroeg het hof om de uitspraak van de rechtbank te handhaven. Zijn cliënt zou uit pure zelfverdedi ging gestoken hebben, Het gerechtshof doet op21 janu ari uitspraak. c t Schiedam p Tie Burgermeester van Haarérilaah'ïs by Be kruising met de Vlaardingerdijk van maandag 12 januari tot en met vrijdag 23 januari afgesloten voor al het verkeer, inclusief voetgan gers en fietsers. De kruising wordt afgesloten om dat op die plek damwanden wor den aangebracht en palen worden geheid. De werkzaamheden zyn nodig voor de aanleg van de Bene- luxlijn. Het verkeer wordt tijdens de afsluiting met hulp van borden omgeleid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1