GroenLinks wil autovrij centrum Theater aan de Schie gaat op zoek naar publiek Voorrang voor fietsers en onderzoek naar gratis bussen Landschap van zoutheuvels verbeeldt teloorgang Aralmeer genda Geuzenpenning voor vijf mensenrechtenactivisten Bezwaar tegen 'dakpuisten' Minder inbraken in Ylaardingen Auto's in beslag genomen Dronken rijders aangehouden Jeugdige inbrekers Man mishandelt zijn vriendin Dronken man stapt in auto Blinde bok gevonden Teerstoof moet tandje terug Radar kan niet veel met klacht Rotterdams Dagblad Maandag 12 januari 1998 Vlaardingen Het aantal wo ninginbraken in Vlaardingen, Maassluis en Hoek. van Hol land is vorig jaar met acht pro cent gedaald. Werden er in 1996 nog 473 inbraken ge pleegd, vorig jaar waren dat er nog maar 436. Dat heeft dis trictschef C. Hoekstra bekend gemaakt in haai nieuwjaars toespraak. De commissaris was er trots op, omdat in de Rijnmond het aantal aangiften van inbraken met twintig pro cent is gestegen. De baas van de politie in Vlaar dingen, Schiedam en Hoek van Holland wees dit succes toe aan het zogenoemde wo- ninginbrakenteam dat sinds enkele jaren actief is in het Wa terweggebied. Een vaste club mensen probeert onder meer door het zoeken van verban den daders achter de tralies te kragen en de inwoners maat regelen te laten nemen om het de inbrekers niet te gemakke lijk te maken, Schiedam Een 24-jarige auto mobiliste uit Baarn is gistermor gen aangehouden op de Rotter- damsedijk. Ze reed in een onver zekerde auto en had een slok te veel op. Tegen haar is proces-ver baal opgemaakt en de auto is weg- getakeld. Op de Rotterdamsedijk werd in de avonduren een 22-jarige Schie dammer aangehouden. Ook hij reed in een onverzekerde auto en hij had geen rijbewijs. De auto is weggetakeld en de Schiedammer kreeg een proces-verbaal. Schiedam Twee Rotterdam mersvan 33 en 57 jaar en een 37- jarjgc Schiedammer zijn het afge lopen weekeinde hun rijbewijs kwijtgeraakt, nadat ze betrapt werden op het rijden onder in vloed van alcohol. Aan het begin van het weekeinde had de politie vrijdagavond een alcoholcontrole gehouden op de Horvathweg. Van dein totaal 278 automobilisten die werden gecontroleerd hadden er vier te veel gedronken. Zij werden aangehouden en konden uitein delijk het politiebureau verlaten met een bon op zak. Vlaardingen Twee Vlaardingse jongens van vijftien jaar zijn za terdagmiddag op heterdaad be trapt bij een inbraak in een auto op de Kuipershof. Een getuige zag de twee wegrijden op een brom fiets. Even later werden de jon gens aangehouden. Eenmaal op het bureau wees een van de twee jongens vijf auto's aan waarin hij samen met zijn maatje had inge broken. VlaardingenEen 56-jarige Hage naar is zaterdagnacht door de po litie aangehouden, omdat hij zijn vriendin had mishandeld op de Marathonweg, De vriendin moest aan haar verwondingen worden behandeld In het Holy Zieken huis. Maassluis Een 21-jarige Am sterdammer stapte zaterdagnacht weer in zijn auto net nadat hij door de politie al was aangehou den voor het rijden onder invloed van alcohol. De man moest op het politiebureau een blaastest doen en toen die mislukte werd hem een bloedproef afgenomen. De man kreeg een bekeuring en een rijverbod, maar ondanks dat ver bod stapte hij doodleuk weer in zijn auto. Ook hiervoor kreeg hij een bekeuring. Hoek van Holland De politie heeft vannacht een bok gevonden op de Willem van Houtenstraat. Het beest zag er zielig uit. De poli tie nam meteen contact op met de beheerder van de kinderboerderij en deze bracht de bok weer terug naar zijn hok. Het dier bleek blind te zijn. Vlaardingen Het centrum van Vlaardingen moet autovrij worden. Om in de stad te kunnen komen denkt de milieupar tij aan een netwerk van stadsbusjes. Ook de fiets moet meer voorrang krijgen. Dat schrijft de Vlaardingse afde ling van GroenLinks in het ver kiezingsprogramma, dat de titel 'Voor een ander Vlaardingen heeft meegekregen. Het opval lendst zijn de ideeen voor het ver keersbeleid. Vlaardingen is niet gebouwd voor auto's die er dagelijks in rond rij den en er zijn geparkeerd. Als de ontwikkelingen zich doorzetten dat 'de automobilist het meer voor het zeggen krijgt', wordt Vlaar dingen minder leefbaar, is de con clusie van GroenLinks. Om de slag met de automobilist te win nen moet er worden begonnen met van heel Vlaardingen een dertig kilometerzone te maken. Omdat ook geparkeerde auto's de leefbaarheid belemmeren vindt GroenLinks het vragen van par- keergeid in de hele stad te verde digen. Het Verkeerscirculatieplan waaraan door de huidige coalitie van WD, PvdA, CDA en D66 is ge morreld doordat een aantal bus banen weer toegankelijk wordt gemaakt voor al het snelverkeer, heeft nog steeds de steun van GroenLinks. Het idee achter het VCP is het autoverkeer zo door de stad te leiden dat het de inwoners zo min mogelijk tot (milieu)hin- der is. GroenLinks oppert in het verkiezingsprogramma ook een verkeerscirculatieplan voor fiet sers te ontwikkelen. Sowieso vindt de oppositiepartij dat fiet sers in Vlaardingen op alle routes voorrang moeten krijgen. Als het aan GroenLinks ligt - de partij wil graag meeregeren- knjgt de automobilist het dus wat zwaarder te verduren.Overal in Vlaardingen betalen voor parke ren. en helemaal geen auto's meer in het centrum. GroenLinks be pleit ook één autoloze zondag per maand. Om mobiel te blijven heeft Groen Links (naast de fiets) twee opties opgenomen in het verkiezings programma. In navolging van het Belgische Hasselt ziet de partij wel wat in gratis openbaar vervoer en moet er in elk geval een onder zoek naar komen of die mogelijk heid er is. Verder ziet GroenLinks wel iets in een netwerk van stads busjes. Die zouden op vaste rou tes door de hele stad moeten rij den met als eindbestemming het centrum. „Zo zouden instellingen als bejaardenhuizen en andere lo caties altijd van goede verbinding verzekerd zijn," aldus de party in het verkiezingsprogramma. Schiedam In theater De Teerstoof zal het na d e opening van het nieuwe Theater aan de Schie een stuk rustiger wor den. Het aantal voorstellingen wordt fors teruggebracht en er zullen voorlopig geen experi mentele producties worden op gevoerd. Het huidige aantal voorstellingen van tachtig per seizoen zal worden gehalveerd. Volgens de organisatie die ver antwoordelijk is voor de pro grammering in twee Schie- damse theaters moet de in krimping niet worden gezien als een bezuiniging of als af bouwen. „Toen het Passage theater nog bestond draaiden er in De Teerstoof ook zo'n 35 40 voorstellingen," zegt hoofd programmering en marketing P. Mulder. „Maar omdat dit theater werd gesloopt en er voorlopig driejaar daarna geen vervangend theater zou zijn, is besloten om het aantal produc ties in De Teerstoof op te schroeven. Maar nu er een nieuw theater is, bestaat daar geen noodzaak meer voor," De inrichting van het Theater aan de Schie is zo goed ais klaar. Foto Roei Dijkstra Schiedam—De inrichting van het Vlaardinese Stadsgehoorzaal Teerstoof zeeaan en de rest is ee- mei) en de voorstelling Ollie B. voorstellingen en dan kunnen er Schiedam—De inrichting van het fonkelnieuwe Theater aan de Schie is zo goed als klaar. Op het Schiedamse Stadserf worden op het moment de laatste stoelen op hun plaats geschroefd, de belich ting getest en de laatste kleine schoonheidsfoutjes hersteld. Tijd dus om de aandacht te richten op de groep die het Schiedamse thea ter straks aan haar bestaansrecht moet helpen: het cultuurminnend publiek. Met een uitgebreide pu bliciteitscampagne wordt vanaf vandaag geprobeerd om een zo groot mogelijk publiek binnen te halen. Uit Schiedam én de wijde omgeving. Als eerste zet in het publiciteitsoffensief zullen een paar duizend mensen deze week een brief ontvangen. De adressen komen uit de bestanden van De Teerstoof en het voormalige Pas sagetheater. Verder zijn ook de bestanden van theaters in de om geving aangesproken. Ook Schie dammers die bekend zijn bij het Rotterdamse Luxortheater of de Vlaardingse Stadsgehoorzaal kunnen dus binnenkort een brief in de bus verwachten. Bij de brief zit een gratis pas waarmee de the aterleiding het extra aanlokkelijk probeert te maken om de nieuwe culturele ruimte te bezoeken. De theaterpas levert de houder een aantal gratis aanbiedingen op zo als een rondleiding achter de schermen, een eerste recht bij het reserveren van kaartjes voor de inspeelvoorstellingen en uitnodi gingen voor speciale inleidingen bij een aantal voorstellingen. „We hebben bewust gekozen om de theaterpas het eerste jaar gratis te maken," zegt Peter Mulder, hoofd programmering en marketing. „Zo willen we zoveel mogelijk mensen het theater in krygen. Er breken nu toch wat nerveuze tij den aan. Het theater moet zich gaan bewijzen. Bovendien starten we vanuit een nulpositie. Drie jaar geleden is Passagetheater ge sloopt. Een kleine groep van dat oude theaterpubliek is naar de Teerstoof gegaan en de rest is ge woon verdwenen. We moeten dus op zoek naar een nieuw publiek. Een publiek dat moet wennen aan dit mooie, gekke houten gebouw." Naast de brief zuilen ook rondlei dingen worden gegeven om het publiek wat meer vertrouwd te maken met het grotendeels uit hout opgetrokken theater. Op 31 januari, op 1,14,15,28 februari en op 1 maart worden er drie a vier rondleidingen per dag gegeven. Dit wordt een maand later ge volgd door de presentatie van het nieuwe seizoensprogramma. Tij dens deze feestelijke presentatie is er ook volop gelegenheid om het gebouw van architect Hans Ruijssenaars te bezichtigen. In april zullen de eerste voorstel lingen worden gegeven. Achter eenvolgens: het blijspel Facelift (5 april), de opera Nabuceo (16 april), de musical The Sound of Music (21, 22 april), theaterconcert Rob de Ny's (25 april), Bandkaai van Waardenberg en De Jong (15, 16 mei) en de voorstelling Ollie B. Bommel en Tom Poes (24 mei). Kaarten kunnen in deze startfase alleen schriftelijk worden gere serveerd. Overigens zijn de ac teurs en actrices van Facelift niet de eersten die op de Schiedamse planken staan. De maand daar voor zal het theater worden ge bruikt door het RO theater dat achter gesloten deuren wil oefe nen aan zijn nieuwe voorstelling. Het gebruik door het Rotterdam se gezelschap levert beide party en voordeel op. Het RO theater kan in alle rust oefenen en het Theater aan de Schie kan de licht- geluid- en toneelapparatuur tes ten. De voorstellingen in de nieu we culturele ruimte op het Stad serf worden door de theaterlei ding betitelt als 'inspeelgelegen- heden'. „Dat betekent niet dat het try outs zijn," benadrukt Peter Mulder. „Het zijn voorstellingen die hun kracht elders al hebben bewezen. Het inspelen slaat op het theater. Het zijn de eerste voorstellingen en dan kunnen er toch nog wat opstartfouten aan het licht komen." Zowel bij de programmering van de inspeelvoorstelingen als de producties van het eerste echte theaterseizoen is gekozen voor een zo breed mogelijke invulling. Wederom om een zo groot moge lijk publiek aan het theater te bin den. „We hebben hier bewust voor gekozen. Zo zit er voor iedereen wel wat tussen," zegt Peter Mul der. Naast deze brede keuze wordt het de bezoekers ook met de aan vullende voorzieningen gemak kelijk gemaakt. In de parkeerga rage onder het theater is plaats voor 92 auto's en aanvullende ruimte is ruimschoots beschik baar in de nabijgelegen ABC-ga- rage. In de foyer van het Theater aan de Schie zullen bovendien uitrijkaarten voor de parkeergara ges worden verkocht. Ook aan de fietsers is gedacht. Zy kunnen hun vervoermiddel stallen in een bewaakte fietsenstalling. Door Danielle Hermans SchiedamEens een bron van le ven, dertig jaar later een desolaat en levenloos duinlandschap van zout. Het Aralmeer in Oezbekis tan. Voorheen het vierde grootste meer ter wereld, maar sinds de omleiding van twee rivieren in 1954 bijna verdampt. De Oezbeek- se kunstenaar Hakim Tourdiev brengt de teloorgang van het ge bied op slechts enkele vierkante meters treffend in beeld. Met vijf duizend kilo zout bouwde hij in Pand Paulus aan de Korte Haven in Schiedam een golvend land schap van rijen zoutheuvels. Een klein oppervlak van het doodse gebied komt tot leven door een verspringend kunstlicht dat de duizenden zoutkristallen even doet glinsteren. De tentoonstelling Tsparenjja' (verdamping) van Tourdiev werd gistermiddag geopend door mete oroloog Peter Timofeeff. De be kende televisieweerman was door Stichting Kunstwerkt uitgeno digd dankzij zijn medewerking aan de EÖ-documentairereeks 'Door weer en wind'. Een zoek tocht naar grote klimaatverande ringen in de wereld bracht Timo feeff en een cameraploeg naar het Aralmeer in de voormalige staat van de SovjetUnie, Het program ma bracht bij kunstenaar Tour diev een schok van herkenning teweeg. In de beelden zag hij zijn wereld terug. Een wereld waar- De documentaire 'Door weer en wind'van meteoroloog PeterTL mofceff (links) over het Aralmeer inspireerde kunstenaar Tour diev (rechts) tot een golvend landschap van rijen zoutheuvels, waarvoor hij vijfduizend kilo zout gebruikte. Foto Fredubocham/Roei Dijkstra over hij buitenstaanders graag wilde vertellen. De reis naar het troosteloze gebied maakte ook by weerman Timofeeff, zelf van Rus sische afkomst, veel emoties los. „Ik was er nog nooit geweest, maar ik voelde me er meteen thuis. Het volk daar is mijn volk. Als je dan ziet hoe dat land zo naar de knoppen gaat en dat tachtig procent van de mensen met grote gezondheidsproblemen kampt... Dat is vreselijk. De mensen willen vluchten, maar kunnen niet weg omdat ze geen geld hebben. Een uitzichtloze situatie, meent Ti mofeeff. De weerman vertelt inde druk bezochte expositieruimte aan de nana van dia's in het kort iets over de achtergronden van de ecologische ramp die zich in het gebied rond het Aralmeer voltrok. In het verleden een welvarend ge bied, toen Oezbekistan werd uit verkoren als dé leverancier van katoen aan Rusland. Voor de ka toenteelt is veel water nodig zodat de Sovjetautoriteiten besloten de twee belangrijkste toevoerrivie ren van het Aralmeer te verleg gen. Volgens Timofeeff ging men niet verstandig met het water om. Van iedere twintig liter water werd slechts één liter nuttig be steed. Het meer verdampte in tientallen jaren langzaam maar zeker. Zand stormen brachten 15 tot 75 mil joen ton zout naar boven, dat leid de tot duinafzettingen van zout. Factoren die leidden tot een in grijpende klimaatverandering. „Het gebied dat zo groot is als Eu ropa veranderde van een vochtig, een beetje Hollands klimaat, in een Siberisch rotklimaat," aldus de weerman. Het is er nu koud, vies, goor en smerig. Timofeeff weet het zeker. Het Aralmeer droog uit en er blijft niets meer van over. „Na de katoenteelt is men overge stapt op landbouw waar nog meer water voor nodig is. Bovendien hebben ze vreselyk veel land bouwgif in de grond gespoten. By droog weer dwarrelt dat gif alle kanten op en tachtig procent van de bevolking is dan ook ziek." Hij kan het met begrijpen dal een ecologische ramp van deze om vang wordt doodgezwegen en ge woonweg niet in de krant komt. „Het zal wel de ver van m'n bed show zijn." De dia's van eindeloze wegen door een verlaten en uitgemer geld landschap, de zoutduinen en verlaten bootjes die op het droge liggen, illustreren de ernst van de problemen waarin het gebied is ondergedompeld. „Als je daar rondrijdt, weetje niet wat je ziet. Het lijkt wel alsof iemand de stop eruit heeft getrokken. Alsof het meer in één nacht is leeggelopen. Overal liggen nooit in veiligheid gebrachte boten met de sleutel als het ware nog in het contact gesto ken. De bewoners hebben geen werk en handelen maar wat onder elkaar. Het is een trieste boel. De Novib is nu met de zaak bezig: je kunt er van Ieren en het probleem zo bekend mogelijk maken," be sluit de betrokken weerman, Dit laatste is ook wat kunstenaar Tourdiev met zijn duinlandschap van zout wil bereiken. Het ver schil tussen het Aralmeer van nu en toen wordt verder benadrukt door studies van de Karalpakse schilder Faim Madgazin uit de ja ren 1950-1960. Tydens zijn reis af gelopen zomer kwam de kunste naar in contact met de weduwe van Madgazin die hem het werk van haar man schonk. Een pos tuum eerbetoon voor de Karal pakse schilder die zijn werk nooit tentoongesteld zag. De tentoonstelling Isparenija van Hakim Tourdiev is tot en met 8 fe bruari te bezichtigen in Pand Pau lus aan de Korte Haven 12 5 in Schiedam. De openingstijden zijn donderdag tot en met zondag wan 13.00 tot 17.00 uur. Maasluis De Rotterdamse Anti Discriminatie Actie Raad (Radar) kan weinig met de klacht, die is in gediend tegen het Maassluise kandidaat-raadslid Y. Vural. Ra dar buigt zich alleen over rassen discriminatie, zo heeft ze laten weten aan indienster T. Duives- teijn. Aanleiding voor het indie nen van de klacht vormt de uit spraak die CDA'er Vural deed in een interview in het Rotterdams Dagblad van 7 januari. Vural leg de hierin uit waarom hij als mos lim voor het CDA heeft gekozen. „Je kan beter bij iemand terecht komen die een godsdienst belijdt - het maakt niet uit welke- dan bij een atheïst," zei hij. Deze uitspraak schoot WD-secre- taris T. Duivesteijn in het ver keerde keelgat wat leidde tot een klacht bij Radar, Duivesteijn zegt zich zeer beledigd en gediscrimi neerd te voelen door de uitspraak. „Er wordt nu een beeld gegeven dat mensen die een geloof belij den goed zijn, en mensen zonder geloof slecht. Dat is niet echt een voorbeeld van verdraagzaam heid." Radar kan echter niet uit de voeten met de klacht. „Ze heb ben me gebeld met de medede ling dat ze alleen rassendiscrimi natie behandelen. Mijn klacht is een geloofskwestie, dus dat valt daar niet onder. Maar ik vind het een vreemd antwoord want in de wet staat er over discriminatie toch 'op geloof, ras, geslacht of seksuele voorkeur," zegt Duives teijn. Medewerkster klachtenbe handeling H. Breukelaar zegt dat haar organisatie echt niets kan doen voor Duivesteijn. „Wij zul len zeker niet adviseren om de ju ridische weg te bewandelen, bij voorbeeld door een aangifte te doen," zegt ze. „Een gesprek lijkt ons beter op zijn plaats. Het is in dit geval beter als de klager haar grieven kenbaar maakt aan dege ne die ze heeft veroorzaakt. Ons advies is dan ook: ga eens praten met het raadslid of met zijn partij. Want de heer Vural beseft mis schien niet eens dat hij iemand heeft gekwetst met zijn uitspra ken En als hij voor het CDA in de politiek wil, moet hij beseffen dat zijn uitspraken meer moet afwe gen." De WD-secretaris wil het hier echter niet bij laten. „Ik zal verder zoeken naar mogelijkheden want zo'n uitspraak als mepeer .Vural heeft gedaan, kan natuurlijk niet." I Maandag 12 januari ROTTERDAM deDoelenGr.z.20.15 Be roetrweBaro korttes ten spelen barokmuaek.SKVR Muziekschool Centrum-West 20.00 Jamsessie Jazz- school. Dinsdag 13 januari SCHIEDAM Dc Oost Kiedingvertoop modecentrum de Jonge, 10.00-12.00u. Podium Café, Jam sessie, 21.3 Ou. VLAARDINGEN Dc Babbefspoider. Eerste les schoonteds- verzergrng. 10.00-ll.30u. De West Optre den Vissersvrouwenkoor, 14.00u Stadsge hoorzaal. Wil van Kralingen en Edwin de Vries met Scenes uiteen huwelijk, 20.00u. ROTTERDAM Theater ZuldpJefn Grx 20.15 Kalina, de Doelen Gr_z.20.15Nedefends$tudentenOr- kest. Dizzy 22.00 Het Kwartet Cabaret Res taurant Schelling» 19.00 Zzep. Lantaren/ Venster 2LOO Heden Stad. luxor Theater 20.15 Waardenberg de Jong. Zaal de Unie 20.3OArchit eet uurdebatten, do 8 t/rn wo 14 januari ROTTERDAM Cinerama 1: Tomorrow never dies' (12) dag. 12.30-15.30-18.30-21.30.Citv2: 'She's so lovely' (16) dag. 13.15-16-18.45-21.40. Cln.3: "Heme Alone 3' (al) dag.13-15.45- 18.30. The peacemaker" (16) dag. 21.15. Cln.4; 'My best fnend's wedding" (al) 13.15- 16-18.45-21.30. Cin.5: 'LA. Confidential* (16) dag. 18.10-21.20, do.vr.ma.di. ook 12.10-15.10. Imax Theater; 'Amazon' (al) dag.fbeh.ma.) 14-16. 'Super Speedway" (al) dag.(beh.ma.) 15. The hvmgsea'(al)dag(beh.ma.) 13.'Her cules' (ai) dag. 17,zo.ookll.l5. 'Seven years in Tibet' (12) dag. 19-21.30. Lantaren: 'Artemisia' (16) dagfbeh.wo.) 19.30, vr-zo. ook 14.30. 'A life less ordinary" (al) dagtbeh.wo.) 22. Venster V. "Wilde' (16) dag 19.30-22, ma, met om 22. Moviezone: 'Laardillaroia'vr.l5.30.FestjvalSneak'Layie de Jesus' ma. 15.30-22. Ven.2: 'Exit' (16) dag (beh.ma.) 19,30, vr.zo.wo. ook 14.30. 'Pnsooer of the mountain' (16) dag 21.30, ma. 21.45. 'Senso' (16) ma. 19.30. Ven.3: 'Conté d'hrvef (at) dag 20, vr.zo.wo. ook 14,30. love serenade' dag, 22.15. Ven.4: 'Manan, een ageuneneven' (16) dag 20. Yaura-t-ilde la neige NoéT (16)dag 22.15. Lumlère lï 'Starship troopers' (16) dag 12.05-15.05-18.15-21.20. Lum.2: Tomor row never dies' (12) dag 12.30-15.30- 18.25-21.20. üun.3: 'Spicewortd the mowe' (al) dag 13-15-15.50. 'Double team' (16) dag 18.30-21.30. Lum.4: 'Air Force One' (16) dag. 18.05-21.10. do.vr.ma.di. 12.15- 15.15. Rexane: Teenager in love* (18) do. t/m zo. dood. voorst. 'Spel der bekoring (18) ma. t/m wo. doort. voorst. Pathé; 'Starship troopers' (16) dag(beh,zo.) 11.50-14.45-18.25-21.20, ZO. 13-15.45- 18.25-21.20. 'Hercules' (al) dag 19.30-22. di.met om 22, do.vr.ma.di. ook 11.30-14- 1630. 'Home alone 3'(al) dag 11.10-13.50- 16.20, wo.metom 13.50. 'Alien 4: resurrec tion1 (16) dag 19-21,40. 'Seven yearslnTibet' (12) dag. 11.50-14.50-18.15-21.10. To morrow never dies' (12) dag 11-13,40- 16.20-19-21.40. za. niet om 11, The M Monty' (al) dag 16.50-19.20-21.50, do.vr.ma.di. ook 11.40*14,05. 'Spicewortd the movie' 01) dag 11.40-14-16.20. The game'(12)dag 18.45-21-30. Sneakprevtew: Politie Code di. 21.45. Vlaardingen De Geuzenpenning wordt dit jaar uitgereikt aan vyf personen die zich hebben ingezet voor de mensenrechten. Onder hen is de Indonesische vakbonds voorzitter Muchtar Pakpahan. De Geuzenpenning is een initia tief van de Vlaardingse stichting Geuzenverzet 1940-1945 in sa menwerking met Amnesty Inter national. Met de jaarlijkse onder scheiding worden mensen en in stellingen geëerd die strijden te gen de verontmenselijking van de samenleving. Eerder werd de pen ning toegekend aan onder meer koningin Wilhelmina (postuum), de toenmalige Duitse Bondspresi dent Von Weizsacker, de Anne Frankstichting en de Tsjechische president Vaclav Havel. Dit jaar wordt de penning by uit zondering verleend aan vyf perso nen uit vyf werelddelen omdat vijftig jaar geleden de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens is aangenomen door de al gemene vergadering van de Ver enigde'Naties. Voorzitter Pakpahan van de onaf hankelijke vakbond SBSI zal waarschijnlijk niet bij de plechtig heid in Vlaardingen aanwezig zijn. Hij is in 1994 gearresteerd en veroordeeld wegens subversie. Ondanks zijn ziekte en internatio nale protesten zit hij nog steeds vast. De andere mensenrechten- activisten die de penning krijgen zijn Vera Chirwa uit Malawi, Sergei Kovalyov uit Rusland, Noel Pearson uit Australië en Ro saline Tuyuc Velasquez uit Guate mala. De penningen worden 13 maart uitgereikt in de Grote Kerk in Vlaardingen. Schiedam Vijfentwintig bewo ners van de drive-in videwonin gen aan de Oraryetiphof, Kool- witjehof en Vlinderhoven in Schiedam-Spaland willen voorko men dat enkele overburen hun woning vergroten met een dakop- bouw. Zij hebben bezwaar aange tekend in een brief aan burge meester en wethouders van Schiedam. De bewoners kochten enkele jaren geleden de woning op basis van de unieke architec tuur waaronder de vide die door loopt naar de eerste verdieping waar de woonkamer zich bevindt. Dit geheel heeft een grote raam- partij met een riant uitzicht aan de tuinkant. Dit uitzicht wordt echter verpest, vinden de bewo ners, wanneer aan de overkant (Vlinderhoven) een extra verdie ping wordt gebouwd. De bewo ners vrezen naast een verpest uit zicht een inbreuk op hun privacy door inkijk vanaf de kant van de Vlinderhoven. Omdat de tegen over elkaar liggende woonblok ken aan de zijde Vlinderhoven 162-168 en Oranjetiphof 14 sterk naar elkaar xoeiopen, wordt de af stand tussen beide woonblokken minimaal. De bewoners van de ge noemde woningen aan de Oranje tiphof zouden nooit de woning ge kocht hebben met de wetenschap dat de overburen in de toekomst hun woningen zouden uitbouwen mei een 'keet'. Hun privacy neemt niet alleen drastisch af, maar ook het aantal zonuren. Al deze punten hebben volgens de bezwaarmakers een waardever mindering van hun huis tot ge volg. Bovendien wordt het woon- plezier stukken minder. Buiten gewoon ergerlijk vindt bewoner M. Timmers het dat de gemeente de boel na verloop van tijd maar laat waaien en al die 'puisten' op de daken tolereert. Timmers: „Deze wyk is zes jaar geleden schitterend opgezet en nu zie je overal van die keten en caravans op de daken verschijnen. Dat is architectonisch toch onverant woord. Het ziet er vreselijk uit. De gemeente heeft de mond vol van prachtige nieuwbouwprojecten en doet veel aan promotie, maar als de woningen eenmaal zijn ver kocht, wordt er niet meer naar de wijk omgekeken. Iedereen kan lukraak wat bouwen. Over een schuurtje in de tuin wordt moeilij ker gedaan dan over een extra verdieping op je huis. Terwijl dat laatste toch veel ingrijpender is. De gemeente Schiedam maakt er een grote puinhoop van," De te leurgestelde bewoners van de Oranjetiphof, Koolwitjehof en Vlinderhoven nodigen daarom de schoonheidscommissie van de ge meente tut binnenkort een werk bezoek te houden in Spaland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1