psrt 23 F Van Dijk middelpunt Oranjezee FINA vraagt werkgroep om raad Groenendaal zweeft over 't zand Marathonzwemster doorklieft de oceaangolven weer met een medaille Göihmers bij elite op WK Duet verrast bij 'synchroon', team stelt teleur WK 2001iu Fukuoka Nijland wint met overmacht Waterpolosters willen regeren van WK Perth tot en met OS Sydney Sterk debuut De Bruijn en Van den Hoogenband Rotterdams Dagblad Maandag 12 januari 1998 Perth De synchroonzwemsters hebben zaterdag by de WK in Perth een verrassing kunnen vie ren en vervolgens een enorme domper moeten verwerken. Iris Sentrop en Bianea van der Velden mogen woensdag hun kunnen als duet nogmaals laten zien in de fi nale. De Nederlandse ploeg haal de de laatste twaalf echter niet. De tegenvallende technische kur eerder deze week bleek toch fu nest Australië, de naaste concur rent voor een plaats in de eind strijd, werd als gastland bij de vrije oefening wat overgewaar deerd. Genoeg om over Neder land heen te springen, ongetwij feld tof genoegen van de Australi sche liefhebbers, de lv-kykers en dus de sponsors. De Nederlandse bondscoach Ma- rmela Vedder had nog wel ver zucht dat ze bij een nieuwe tegen valler bungyjumpen' als nieuwe sport zou kiezen, zonder touw. De prestatie van het duet (91,400 met onder meer een 9,3) deed haar be sluiten bij synchroonzwernmen te bljjven. Het plezier daarover was echter van korte duur. Het Nederlandse achttal, ge vormd door Donker, Sentrop, de tweeling Sonja en Bianea van der Velden, Dijkzeul, Fontaine, Arp en Kok, presenteerde zich zater dag met de vrije kür, goed voor 65 procent van het totaal, beter dan donderdag. Maar de jury was min der overtuigd. Door dat resultaat heeft het syn- ehroonteam, ook al niet van de party in Atlanta, geen recht op ex tra steun van NQCtNSF. Hei duet Iris Sentrop en Bianea van der Velden, dat zaterdag als 29stee en laatste tweetal te water ging, ver wierf door zijn twaalfde plaats de A-status weL Het leidde terecht tot grote vreugde. „De beste wed strijd van ons leven,1' juichte Bi anea van der Velden. Perth De-aanhouding van de Chinese zwemster Yuan Yuan en haar coach Zhou Zhewen wegens smokkel van groeihormoon heb ben de FINA in grote verlegen- heid gebracht, maar ook tot actie aangespoord. Al klonk daar za terdagmiddag, uit de mond van de Zweedse secretaris Gunnar Wemer, vooral wanhoop in door. De FINA gooit er nog maar eens een werkgroep tegenaan. Die moet binnen een half jaar met goede raad komen. Het liefst meteen methode die omomsto te- lijk het gebruik van groeihor- moon of epo bewijst. Als dat de invoering van eer. bloedtest no dig maakt, prima. Namen voor de 'taskforte' kon Wemer niet noe men, noch de grootte en het bud- get. Wel zal het vooral gaan om onafhankelijke medische des kundigen, ervaren sportfysioio- gen en bestuurders van interna- tionale bonden met kennis van zaken in deze materie. Yuan en Zhou is gevraagd zich beschikbaar te houden voor on dervraging. De schoolslagzwem ster, geen echte topper en dus fl-een gemis in de Chir.^e selec tie, werd bij toeval op de luchtha ven van Sydney gecontroleerd. De douane, had eigenlijk een an der op het oog. Die was al in het. vliegtuig opgevallen door een 'narcoticaprofiel' en had prompt een gemerkte uitstapkaart ge kregen. Yuan moest ook mee naar achte ren. In haar tas troffen de opspo ringsambtenaren een thermos- kan aan met daarin gekoeld 26 verdachte ampullen. De helft daarvan was gevuld met een paars-roze vloeistof, die bij on derzoek in het laboratorium menselijk groeihormoon Nor- ditropin by zich, dat in Denemar ken wordt gemaakt Elk Hesje be vatte twaalf internationale een- heden somatropine, ofwel de na gemaakte 'lichaamsvoeder' HGH. Volgens kenners zou dat j op de zwarte markt in Australië tussen de I250 en 2000 gulden waard zijn. De Chinese delegatieleider Shi Tianshu verklaarde dat de 23-ja- rige Yuan en de 40-jarige Zhou, trainer van de legerploeg uit Hangzhou, naar huis zullen wor den gestuurd en geschorst. De FENA kan in deze gevallen tot uitsluiting voor vier jaar beslui ten, de Australische overheid tot een boete van maximaal 65.000 gulder. wegens het niet inklaren van hormoonpreparaten. Yuan heeft overigens alleen toe gegeven dat de tas van haar was. Zhou, die ook favorieten als Shan Ying {50 -en 100 vry) en Hé Ci- hong' (100 rug) onder z'n Hoedé heeft, nam de verantwoordelijk heid voor de illegale inhoud op zich. Hij zou het spul in China, hebben gekregen met het ver zoek het af te leveren bij een con- tacpersoon. De uiteindelijke be stemming zou eèn sportarts in Canberra zijn. Shi benadrukte dat ten overvloe de. Het zou: absoluut niet be stemd rijn voor eigen gebruik. „Als-we ontdekken dat iemand zich van verboden prestatiebe- vorderende middelen bediènt,. wordt hij of zij zwaar gestraft. Do ping in de sport is natuurlijk een internationaal probleem. We zul len ertegen blijven strijden met onze vrienden." Door Hans Vos iËiillSlllÉ&l^ Perth De Nederlandse vlag ligt aan haar voeten in de.fi-..-' nishfuik op het strand van Hillarys jachthaven in Perth! Het wassende oceaanwater spoelt bij elke golfbeweging zand over, de driekleur. Dan grijpt Edith van Dijk met haar linkerhand naar de vlaggenstok. Niet om nogmaals haar uitbundigheid te showen. De nummer drie van het WK lange-afstandszwem- men begroet op gepaste wijze landgenote Etta van der.Weij- den, die als zesde de krachtproef over 25 kilometer in de Indi sche oceaan heeft volbracht. Perth Het Japanse Fukuoka or ganiseert de WK zwemmen in 2001Ook Barcelona was in de ra ce voorde negende editie van het. WK Fukuoka kreeg om commer ciële en economische redenen de voorkeur.- De Japanse plaats heeft één zwemstadion met 15.000 plaatsen,".;.-. Waterpolo Perth. WK. Vrouwen. Poule B: Nederland-ttalié 6-5 (3d) 0-21-2 2- 1), Nederland-Hongarije U (2-12-12-21-0}, Hongariie-Kazachstjji 13-4,-Griekenland-. Spanje44)r Italiê-Spaoje 10-3, Griekenland- Kazaekstan 10-7. Nederland - Spanje fl-1 (2- 0 2-1 2-0 3-0); stand: L Nederland 5-10, 2., Hongarije 4-6,3. Griekenland 4-6,4.' Italië 4-2, Spanje 5-2,6. Kazakhstan 4-0! Neder- lan d ongeslagen groepswinnaar. Woensdag ia kwartfinales tegen USA- s Poule A: Canada-Verenigde Staten 3-2, Rusland-Brazilië 3-3, Australië-Nieirw-Zee- land 10-4, Braziliê-Varetugde Staten 7-1, Canada-Nieuw-Zeeland 11-5, Rusland-Au- stralië 8-6; stand: 1. Rusland 4-7,2:Canada 4-6,3. Canada 4-5,4. Ver. Staten4-3,5. Bra- ziliê 4-3,6. Nleuw-Zeeland 4-0. Mannen, poule A: Ruslanö-Kazachstan 13- 6, Kroatiê-Nieuw-Zeeland 19-3, Husland- Nietrar Zeeland 13-0, KrcaliS-Kazachsisr. 194; stand: 1Rustend 3-6.2, Kroatië 34.3- Kazachstan 3-2,4. Nieuw-Zeeland 34). Poule B: Hongarije-Jtaliê 11-7, Joegoslaviê- Iran 134. Hongarije-lran 16-2 Joegoslavië- Itahë 11-10; stand: 1. Hongarije 3-0,2. Joe goslavië 3-4,3. Italië 3-2,4. Iran 34). Ponle C: Spanje-Griekenland 7-6, Brazilié- 2u id-Afrika 64, Spanje-Brazi!ié9-3, Spanje - Brazilië £-3, Griekenland-Zuid-Afrika 11- 6; stand: 1. Spanje 343.2. Griekenland 3-4, 3. Brazilië 3-2,4. Zidd-Afrika 341. 'Poule D: Verenigde Staten-Slowakije 8-5, Australië-Canada 30-5, Aurtralië-Canada 10-5, Verenigde Staten-Canada 10-1, Au- stralië-SIowakije 8-8; stand: 1. Australië 3- 6,2. Verenigde Staten 34,3. Slowakije 3-2, 4. Canada 3-0. Zwemmeu Perth. WK 25 km. Vrouwen: 1. Smith (VSt) 53120,2. Buchse (Dui) 532.19,3, Var. Dijk (Ned) 5.38-06,4. Khcwles CAus) 5.40J2Ü, 5. Casprini (ita) 5.4335, 6. Van der Weydén (Ned) 5.4437. Mannen: 1. Akatjev (Rus) 5.05.42,2. Meca (Spa) 5.07.22, 3. Cfiaillou CArg) 5,0752,4. Gargaro (Ita) 5.0S.48,5. Kne- dinw £Rus)5.12.07,6. Lecat (Fra) 5.14.15. WK synchroonzwernmen, duetten. Stand na vrije kür (geplaatst voor finale van woensdag): 1. Broesnïkina/Kisseleva (Rus) 99,133,2. Lignct/Massardier (Fra) 97.533,3. TachibanaTakeda (Jap) 97,457,4. Barton/ Marshall (VSt) 96,133, 5. KuIesza/TaiUon (Can) 95,600, 6. LI Min/Long Yan (Chri) 94,067, 12. SenlrojWan der Velden (Ned) 91,400. Ploegen, Eindstand voorronde: 1. Rusland 98,969,2. Japan 97,584,31 Cana da 96,773, 4, Verenigde Staten 96,743, 5. frankrijk 96567,6. Cuba 94,720, l3.Neder- land 69,136. WKsdroompringen-M^nea, finale 1-nie- terplank. 1. Zhuocheng(Chn)417,54,2. Du mas (VSt) 415,74,3. Schlepps (Dui)398,31. Woerden Maarten Nijland (21) heeft met overmacht de nationale veldrittitel bij de neo-araateurs veroverd. Bij de finish had de Hengeloër een voorsprong van 45 sec op Bram Schmïtz en Ray mond Lubberman, die op afstand om het zilver en brons vochten. Scbmitz werd tweede. Er vólgt een innige omhelzing, waarbij Van Dijk per ongeluk het bronwater uit de haar toegewor pen fles Iaat wegvloeien. Het strand op twintig kilometer bui ten' het stadscentrum, is op' deze zondagmiddag even een deinen de Oranjezee, ook al omdat de blootvoetse Australische politie mannen die kleur als hun huis merk dragen. Bondsvoorzitter Hans Beij er houdt de vloedlijn in - de gaten, bang voor natte voeten- als hij is. De uitgestokenhand van de roerganger van de Nederland se zwemsport vindt de handpalm van Van Dijk pas wanneerzy defi nitief voet aan wal zet; Ferm, met een door kwallen geprikt lichaam, Derde van Europa in Sevilla in de voorbije augustusmaand," twee voudig medaille-winnares by de ze wereldtitelstrijd. KNZB-preses Beyer stelt de 24-jarige Haast rechtse, die met vriend Hans van Goor tegenwoordig in Wognum woont, een speciale huldiging in het vooruitzicht, in het hotel dat de KNZB voor een deel heeft afge huurd, Perth Ambassador heet de verblijfplaats van de Nederlan ders in West-Australiê. Treffender kan niet Met hotelgaste Edith van Dijk als de Nederlandse am bassadrice bij ditmondialeevene- ment. „En wat mij betreft hebben we na vandaag elke dag zo'n hul diging in ons hotel." René Dekker, bondscoach van de 'baantjeszwemmers'. staat .ge tooid met een Australisch hoofd deksel op gehoorafstand als Beij- er rijn feestrede houdt. En Dek ker is niet de enige die zijn voeten laat kietelen door het oceaanwa ter. Voor veel ïnwoners.van Perth is dit het,ultieme .genot van.een zomers weekeinde. Veel leden van de Nederlandse zwemploeg, voor wié het in Perth vanaf van daag ernst wordt, tonen hun be wondering voor de krachtsin spanningenvan Van Dijk. Carla Geurts, voorheen ook een liefheb ster van buitenwater, legt vele emotionele momenten op de ge- voèligéplaat vast Als bewijsmate riaal voor Marcel Wouda en Pieter van den Hoogenband. De twee hoe ven in deze toernodiwéèk hebben zich niet gemengd in de 'Zand- voortse' stranddrukte en de lucht van zonnebrandolie. Zy voeden hun Oranjegevoel in de serene rust van hun onderkomen hartje stad. Na bet zilver op de openingsdag, uit de losse pols gepakt op de door haarzelf als training aangemerkte krachtproef over - 5 kilometer, maakt hèt brons op de marathon de WK in vijf dagen tot een ge slaagde expeditie voor Van. Dijk. Het weekloon mag er rijp, tegen de achtergrond van wapperende Japanse karpervlagen, rondzwie rende draaimolens en een onein dig kronkelende superglijbaari. En toch is het even slikken voor van Dyk, nadat zy haar hand te gen het finishbord heeft gedrukt. Ze denkt haar tweede zilveren WK-medaille beette hebben, maar-verschiet niet van kleur als d e plf/an een iets minder gehal te is. „Oké, maakt niet uit. Ik was blij dat ik aan de finish was." Buitengaats is het dik vijfeneen- half uur een onoverzichtelijke krachtsexplosie van jewelste ge weest. De golven hebben Van Dijk niet naar de finish gedragen. Ze heeft ze uur na uur met tegen wind móeten doorklieven, lastig gevallen door ontelbare glazige neteldieren. „Maar liever de beet van een kwal dan van een haai zegt;: Van Dijk de jeuk wegla chend. 'Heerlyk gevoel' Rustig de start, explosief de fi nish, „Het is een heerlijk gevoel als je anderen voorby zwemt." Een gemoed dat Van Dijk staand in het rnulle zand kan delen met de Spanjaard David Meca, de nummer twee van de mannenma- rathon met wie zy dikwijls trainde in SabadelL Toevallige clubgeno ten, gemeenschappelijke doelen. Gezamenlijke etentjes beslechten in Perth de komende dagen hun beider liefde voor het marathon- zwemmen, met de Spanjaard dok kend aan de dis. Dat is de uitkomst van een: wed denschap. Het zilver en brons van Van Dijk wegen zwaarder dan de tweede en vijfde plaats (5 km) die. Meca bereikte. De twee rijn het er, hangend in eikaars armen, grondig over eens.'Waarbij Meca de gastvrije Spaanse man uit hangt. „Een, twee, ik wil wel drie keer betalen." Afgesproken, be klinkt Van Dijk de smakelijke hap. Edith van Dijk wordt na haar km-race op gewacht door vriend Hansvan Goor. Een heeft ze evenwe met haar Spaan se traïnmgs- genoot David Meca. Foto Koen SuytyANP Richard Groenendaal gaat Adrie van der Poel vooraf. „Ik had ein delijk dat magische gevoel terug. Het leek wel alsof Ik over de on dergrond zweefde. Heerlijk!" Foto Fred Emst/corVos Woerden Gretienus Gommers debuteert begin februari in Dene marken tijdens de WK veldrijden bij de elite-renners. De voormalige wereldkampioen der junioren is de enige nieuweling in de selectie van bondscoach Herman Snoëijink. De anderen rijn: Richard Groe nendaal, Adri van der Poel, Wim de Vos en Erik Boezewinkèh Reser ve is Gerben de Knegt Bondscoach Kees van der Wereld wees zowel bij de neo-amateurs als bijde junioren zes renners aan. Donderdag moet bij beide selecties één renner afvallen. De groep bij de neo's bestaat uit nationaal kam pioen Maarten Nijland, Raymond Lubberman, Bram Schmitz, Pascal van Bussel, Wjlant van Gils en Juliën Smink. Bij de junioren koos Van der Wereld voor kampioen Thijs Verhagen, Mathieu van den Brand, Wouter Bunning, Freek de Jong, Mathijs Loohuis en Ferdi van Katwijk. Door Peter Ouwerkerk Woerden Het ritme van: 'wak ker worden, eten, trainen, slapen, wakker worden, eten, trainen, sla pen, wakker worden...' - dat ritme washij ineens een poosje kwijt ge weest. Voor de buitenwereld had Richard Groenendaal, Neerlands beste twintiger onder de veldrij ders, zelfs een 'halve acute griep aanval' te verwerken gehad. Hij was 'twee weken buitenspel' geweest. „Twee weken? Bende gek... twee dégenJ" Nou,' en dat hij zich geen zorgen hoefde te ma ken voor de slagroom op de wie- lerwinter 1997-'98, dat hij de ko mende weken alles kan afmaken zoals hij dat wil - dat bewees de 26- jarige zoon van de oude vos Rei- nier zondag wel in het Woerdense wijkpark Molenvliet Met Rintje Ritsma-achtige supe rioriteit liep en - vooral - fietste Ri chard 'Leeuwenhart' bij zijn con currenten weg. Alsof hij over een ander soort materiaal beschikte. Misschien wel vleugels had. Wat hij bijna, en bij herhaling, in een poëtische bui rok zou bevestigen: „Ik had eindelijk dat magische gevoel terug... Ik heb een paar wedstrijden gereden, net of ik tot mijn assen in de modder zakte. Maar hier leek ik wel over de on dergrond te zweven. Heerlijk!" De tekstschrijvers van de Rabo- bank-ploeg konden tevreden zijn. De volzinnen rolden Groenen- daals mond uit alsof hij het scena rio ruim van te voren had kunnen repeteren. De apotheose van het veldritseizoen leek in Woerden van een uitgeschreven plot voor zien. In statistische termen: Groenen daal de Wereldbeker, de Super Prestige en het nationaal kampi oenschap; Adrie van der Poel de wereldtitel. „Ik zeg niet dat er een afspraak is," zegt Groenendaal. Maar? „Maar misschien weL Adrie zet alles dit jaar op het WK; ik wüde niet niet op één wedstrijd gokken, ik wilde in iéder géval de wereldbeker." Best verdienend Ze kunnen het makkelijk samen afmaken, zo, de twee troeven van de Raboploeg, die volgens uittre dend veldritkampioen Wim de Vos 'tot de best verdienende Raborenners behoren'. Het komt ze toe? „Ja, want samen rijden ze in vier maanden meer publiciteit bij elkaar dan de héle wegploeg in een compleet seizoen." Maar wat de Oosterhouter vorig jaar nog wel kon - een wig in de oranje tor nado drijven, het roodwitblauw grijpen - dat kon De Vos dit keer niet. Hij mocht zondag slechts vier ron den de illusie hebben dat er voor hem meer in zat dan het brons". Van der Poel kon hem niet zonder meer lossen, maar Groenendaal was al vanaf ronde twee aan zijn onstuitbare rush naar het. goud bezig. Vijf seconden winst per ronde, tegen het eind nog een schepje extra erop. Op 1,15 mi nuut werd Van der Poel uiteinde lijk afgeklokt; De Vos op 1.43. Hoewel het er in de 'Primavera- zon' anders uitzag, vond De Vos dat het Woerdense parcours 'zui gend zwaar' was geweest. En Van der Poel kwam met de verklaring, dat hij in de eerste de beste bocht 'door een collega' (Erik Boezewin- kel) het brughek was ingereden; wat hem op vijf, zes plaatsen ver lies kwam te staan. Maar het waren de excuses van de zwakkeren van de dag. Want: Groenendaal vloog inderdaad. De vele duizenden konden het in de zandbak heel mooi analyseren, Groenendaal bleef zo lang moge lijk in het zadel, waar Van der Poel en De Vos hun benen de spo ren gaven dwars door de rulle on dergrond. De laatste ronde bleef junioT uit Sint Michelsgestel zelfs helemaal 'uithet zand'. „Da's puur de macht, hè. Ais je de macht hebt, kun je ook door het zand fietsen," blikte vader/coach Reinier Groenendaal op de mate- riaalpost tevreden naar zijn zoon. „Hij is gelukkig.weer goedi'Wazit echt, twee weken terug was" het waardeloos. Op de weg ging het nog, maar zodra de modder kwam zakte hij weg als in het moeras. Het was gewoon zielig om hem te zien ploeteren. Zelfs zyn collega's vroegen zich af wat er zo plotse ling aan de hand was." Geeuwhonger Wat het was? Vaden „Echte koorts was het niet, maar hij beef de wel. Het leek wel een soort geeuwhonger," De riem is er. een paar dagen volledig afgegaan. Als Richard Groenendaal komend weekeind in Heerlen bij de eerste dertien eindigt, heeft hij zijn hoofddoel bereikt; dan is de we reldbeker voor hem. En ook in de Super Prestige gaat hij royaal aan de leiding. Het NK noemde hij een 'tussenstation' in het seizoen. „Maar het is toch een trui." Een kampioenstrui, en niet zyn eer ste. „Dit is mijn negende nationa le titel, de derde bij de elite." Woerden' was ook zijn veertiende zege van het seizoen. Richard Groenendaal is aan het beste sei zoen van zijn carrière bezig. Maar wat betreft Middelfart- De nemarken, toneel van het WK, op 1 februari? Groenendaal doet er niet moeilijk over. „Als Van der Poel echt super is op het WK, dan zal ik hem niet in de weg gaan rij den. En ik lijk nu wel een halve klas beter dan hij, hij trainde en reed hier puur in functie van het WK. Iedereen weet waartoe Adrie op WK-dagen in staat is." Perth De nationale vrouwenwaterpoloploeg is bij het WK in Perth op weg naar de medailles. Het zeven tal overleefde zaterdag ternauwernood de brute aan slag van Europees kampioen Italië op textiel en lede maten (6-5). De opluchting over die overwinning werd door de ploeg binnen vierentwintig uur ver taald in een klinkende zege op wereldkampioen Hongarije (7-4). Vanmorgen vroeg werd Spanje simpel met 9-1 (2-G 2- 12-0 3-0) verslagen. Karin Kuipers was met drie doel punten topscorer. Oranje is daardoor ongeslagen, winnaar van groep B geworden. In de kwartfinales is de ploeg gekoppeld aan de Verenigde Staten. „Niet ongunstig," vindt bondscoach Van Hardeveld. Van Hardeveld hing een weekeinde lang de koele coach uit. Een facade om bestwil. De zeges op de grootmachten Italië en Hongarije mochten dan voor het Nederlandse vrouwenwaterpoloteam afrekenin gen zijn, het alleenrecht op de wereldtitel heeft het nog ongeslagen Oranje erin West-Australiê niet door verkregen. Tijdens de laatste twee EK's, in '95 in Wenen en '97 in Sevilla, stokte het Nederlandse transport naar goud door toedoen van Italië. En ook voor Hongarije, de re gerend wereldkampioen sedert '94, is de toverdoos geen onbekend artikel. Hy werd in Rome met succes geopend in de eindstrijd tegen Nederland. „Ze vieren het alsof ze al wereldkampioen zijn," zei bondscoach Van Hardeveld, in het Challenge Stadi on van Perth kijkend naar het van dolle vreugde op spattende water. Hij beperkte zich vanaf de kant tot aaien over de natte bolletjes. Hoe leuk fuifjes in Perth kunnen zijn, weet Van Hardeveld drommels goed. Hij behoonie als assistent van Peter van den Biggelaar tot de Nederlandse voorvechters die van het 'waterbal' voor vrouwen een werelds sportfeest wilden maken. In Australië was dat begin '91 het ge val, met het WK-goud als beloning voor het vele pio nierswerk. Van Hardeveld is terug in Perth om een optie te ne men op een nieuwe mondiale regeerperiode van twee jaar, die in 2000 in Sydney moet eindigen met de kro ning tot de allereerste Olympisch kampioen waterpo lo bij de. vrouwen. Nu de klasse in eigen kring de monstreren; na de eeuwwisseling de Olympische be weging animeren. Van Hardeveld wil niets liever, al zoekt hij er na deze WK op eigen verzoek wel de kant lijn voor op. Binnen de KNZB gaat hij vanachter een bureau waken over het totale Nederlandse wateipo- loplaatje, dus ook over de lelijke kladjes van de in Perth ontbrekende mannen. „Ik heb er een paai nachten van wakker gelegen, omdat het afscheid van de vrouwenploeg me pijn doet. Maar mijn nieuwe taak kent meer leuke kanten." De successen van de vrouwen op korte termijn uit buiten CVanaf '78 zaten we.op grote toernooien altijd bij de eerste drie'), die van de mannen op den duur garanderen, Van Hardeveld stelt zich op de bres. Het campagnewerk van de vrouwen mag tot en met 2Ö0Ö een paar centen kosten, kreeg hij te horen van Joop Alberda en Peter Murphy, dq rentmeesters van de sportkoepel NOC*NSF, „Dat was even schrikken, wanneer je de beperkte fi nanciële middelen van.de zwembond gewend bent. Als medaillekandidaat maakthetvroüwenwatèrpolo- "tèamvöor Sydney dêéluit van hetspeerpüntproject. Alberda en Murphy zien het heel zakelijk. Wil je goud halen, zul je moeten investeren." Met het Gouden Leeuw-plan dat Van Hardeveld het NOCNSF heeft voorgehouden, is een bedrag ge moeid van om en nabij twee miljoen. Hoe dichter op de Zomerspelen, des te professioneler de aanpak. Perth De openingsdag van de WK zwemmen in Perth heeft de Nederlandse delegatie tot tevreden heid gestemd. Twee plaatsen in de A-fmale door Inge de Bruijn (100 vrij) en Pieter van den Hoogenband (200 vrjj). Van den Hoogenband begroette de 1.48,93 met een goed gevoel, alleen de Australische favoriet Michael Klim was vanmorgen in de serie een seconde sneller. Maar de Brabander wist meteen ook dat er in de fina le, later op de dag, nog meer in zou zitten. Verbete ring van zijn Nederlandse record van 1.48,36 (OS At lanta) bijvoorbeeld, mits. zijn start agressiever zou. zyn, hij een beter derde keerpunt zou draaien en de laatste 25 meter wél voile bak zou doorgaan. Toch, een goed gevoel oveT de serie: „Het ging .per fect. Ik ben opde goede weg. Bovendien zag ik op het einde geen sterretjes. Ik was verrast dat het zo ge makkelijk ging en ik zo ver voor lag," keek de Gel- dropse VWO-scholier terug op zijn WK-debuut. Inge de Bruijn verraste op de 100 m vrij door.met 55,96 als vijfde de eindstrijd te bereiken. Ze is eigen lijk in Perth om de 100 vlinder eindelijk eens binnen de minuut af te legger. De snelheid heeft ze, dat be wees ze al jaren geleden. Nu toonde ze ook, voor het eerst sinds 1994, progressie door op de 100 vry bin nen de 56 sec te blijven. DeBruijn, in de Verenigde Staten opgebloeid, verliet het Challenge Stadium onmiddellijk om te gaan rus ten én zich voor te bereiden op haar finale-optreden temidden van de wereldtop, met de Amerikaanse Jenny Thompson voorlopig als snelste (55,12) en niet de Chinese Shan Yang. „Ze is veel evenwichtiger geworden," prees Ad Ros kam, technisch coördinator van de zwembond, „Ze laat de onbelangrijke dingen nu onbelangrijk zijn. Talent had ze nog iri het tasje van vroeger. Dat is nooit het probleem geweest" Marcel Wouda testte zich op de 200 vry voor de 400 wissel var, dinsdag, het nummer waarop hij als Euro pees kampioen een favoriet is! De Brabander ging heel hard weg, leek zich na 150 meter gemakkelijk bij de beste achtte scharen, maar verzuurde op de te rugweg te veel. Hij liet zich prompt uitdrijven. „Met hem zit het wel goed voorde wiselj' zei Dekker. „Hy 2ou zich trouwens voor de finale van de'200 vry heb ben teruggetrokken." Benno Kuipers miste de eindstrijd op de 100 m school en zijn persoonlijk record van 1.02,70. De DW- Ker, meer thuis op de 200 m, kwam op details tekort en realiseerde met 1.02,92 slechts de elfde tijd. Een tiende sneller, door een betere start bijvoorbeeld, en hij was achtste geweest irHet hoefde niet eens allemaal te kloppen," zei Dek ker met lichte teleurstelling in de stem. „Het zat zo dicht bij elkaar. Al was de fmïsh maar agressiever ge weest. In de B-finale mag hij het over doen." Dat geldt ook voor Wilma van Hofwegen, die op de 100 vrij teleurstelde m'et 56,72 en daarmee veertiende werd. De tegenwoordige Amersfoortse dacht meer aan Amy van Dyken naast haar dan aan haar eigen race. „Ze moethet van haar emotie hebben. Hopelijk kan ze zich verbeteren in de estafette. In een toer nooi groeien kan niet Hier moet je er meteen staan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4