12 Rotte 'Benadruk internationale karakter van Rotterdam' 'Laat criminelen bewijzen dat geld legaal verdiend is' |L*. Adviesraad: 'Maak meer gebruik van buitenlanders' Nachtmetro is mooi maar peperduur plan Leerlingen versieren 'de poort' in Spangen Nieuwe daken op Blaakse Bos bijna klaar GAK-brandstichter gaf gehoor aan stem van God Mifé Patatje Peper met Hema-worst RW RRV RZ Rotterdams Dagblad j Dinsdag 13 januari 1998 Rotterdam In plaats van te streven naar een status als me tropool zou Rotterdam zijn karakter van internationale stad beter moeten benadrukken. De stad kan dat bereiken door be ter gebruik te maken van de aanwezigheid van de vele ver schillende bevolkingsgroepen. Buitenlanders moeten niet alleen worden getolereerd, ze' moeten ook de ruimte krijgen om een vol waardige rol te spelen in de plaat selijke economie. Dat schrijft de iVerkgelegei (WAR) aan burgemeester en wet houders. De raad, die het gemeentebestuur ideeën aan de hand doet voor ver betering van de werkgelegenheid, baseert zich op een studie van de stads-socioloog L, Brunt Deze verdiepte zich op verzoek van de WAR in de vraag 'hoe maken we van Rotterdam een metropool'. Hij kwam tot de conclusie dat die rol voor de Maasstad niet is weg- geleegd. Rotterdam is volgens Brunt geen metropool als New York, Tokyo of Londen, en zal dat ook nooit wor den. De stad is gewoon te klein schalig van opzet. Volgens Brunt wordt het stedelijk karakter van een stad niet be paald door het aantal inwoners, maar door het sociale klimaat. Rotterdam moet dat klimaat ver sterken door een betere menging van functies en bevolkingsgroe pen Zo'n hecht sociaal klimaat zou de stad aantrekkelijk kunnen ma ken voor buitenlandse bedrijven en investeerders Dat is goed voor de werkgelegenheid. Niemandsland De WAR waarschuwt b en w dat het lot van steden dikwijls af hangt van hun bereidheid om met hun tijd mee te gaan. „Mondiale ontwikkelingen laten steden flo reren en verkommeren. Tal van steden verloren hun positie als in dustrieel centrum en bevinden zich in een soort niemandsland. Buitenlandse voorbeelden zijn Leeds, Liverpool, Manchester, Detroit, Pittsburgh. In Nederland zijn Tilburg en En schede exemplarisch voor deze ontwikkeling. Aan Rotterdam is deze verandering voorbijgegaan. Maar de stad heeft ook nog veel te weinig geprofiteerd van de mon dialisering van de economie. Am sterdam lijkt het op dit punt beter te doen," aldus een passage uit het 23e WAR-advies aan het ge meentebestuur. Benadrukt word* t steden in de Randstad moet- >phouden el- kaartebeconcurreien In interna tionaal verband kunnen ze beter proberen elkaar aan te vullen. „Internationaal zal meer uitge dragen moeten worden dat Hol land één geheelis." Rotterdam Doordeweeks en in het weekeinde alle metrostations 's nachts open en elk half uur een metro. Zowel op de Erasmus- en de Calandbjn als langs de toekom stige Beneliudijn. K. de Gruiter fD66), voorzitter van de Adviesraad voor het Centrum en schrijver van het D66-verkie- zingsprogramma, ziet het hele maal zitten. „Je hebt n.u wel de nachtbussen, maar echt goed openbaar vervoeg is er 's nachts niet. Een nachtelijke metro zou goed zijn voor het uitgaansleven en de mobiliteit van de grote stad." D66 heeft er dan ook best iets voor over om dat openbaar vervoer goed te regelen. Het spoor en de treinstellen zijn er. Waar in moet worden geïnvesteerd is personeel om de veiligheid van de reizigers te garanderen. En met alle banen plannen moet ook dat te realise ren zijn. De Gruiter ziet hel verlichte me trostations voor zich, waar ook voorzieningen als een avond- of nachtwinkel vertegenwoordigd zijn. Na een investering van enige tijd zal zo'n nachtmetro zichzelf gaan bedruipen, verwacht hij Een speciaal nachttarief, zoals bij de nachtbus, zou soelaas kunnen bieden. Een avondje stappen, overwer ken, of een nachtelijk terugkomst van Schiphol na een vakantie. Het zijn situaties waarin op dit mo ment alleen een taxi uitkomst biedt. „We hebben gemerkt," zegt De Gruiter, „dat de mensen die buiten Rotterdam wonen, toch heel erg betrokken zijn by het centrum van de stad. Als ze uit gaan, doen ze dat hier," Bijkomend voordeel van een nachtelijke metro zou ook het te rugdringen van het autogebruik zijn. „In de Oude Haven en op de kade by het Maastheater zie je toch vaak de van pa en ma geleen de auto's staan." Het Rotterdamse vervoerbedrijf RET heeft gemengde gevoelens over het idee van een nachtmetro. „Als je alle stations 's nachts open wilt gooien moetje rekening hou den met een aanzienlijk kosten plaatje. Want per station heb je minimaal twee mensen nodig voor de veiligheid. Open je alleen Centraal Station, Zuidplein, Hoogvliet en Spijke- nisse dan hou je de kosten enigs zins in de hand," zegt een woord voerder. Een ander nadeel is dat nachtelijke onderhoudswerk zaamheden en vuiltransport dat 's nachts via het metrospoor ge beurt m de knel komen. „Maar als de gemeente het wil en wij de ga rantie krijgen dat we uit de kosten komen, willen we daar best mee experimenteren. Een metropool als Rotterdam heeft natuurlijk nachtelijk vervoer nodig. Als de klanten een nachtmetro willen, moeten we als RET natuurlijk met eigenwijs gaan doen. Al vraag ik me wel af hoeveel mensen er behoefte aan zulien hebben." Zou de nachtmetro een geduchte concurrent kunnen worden voor het enige nachtelijk vervoer op dit moment, de taxi? Bestuurslid N. Reith van de Rotterdamse Taxi centrale ligt er niet wakker van. „Ik heb destijds ook de nachtbus zien komen, en we zijn er geen cent minder waard van geworden. We zijn niet bang voor concurren tie, al moet ik nog zien dat die nachtmetro er komt. Staat het in het verkiezingsprogramma van D66? Dat verbaast me. Het open baar vervoer moet ook dit jaar weer geld inleveren." Rotterdam Leerlingen van christelijk college Henegouwen in Spangen hebben er voor ge zorgd dat de doorgang onder het NS-viaduet van de Spaanse Bocht naar de Spaanse Weg er weer piekfijn uitziet Het tunneltje, dat bij de bewoners bekend staat als 'de poort', is sinds 8 januari opge vrolijkt met ronde schilden die aan de tunnelwanden hangen. De leerlingen van het college hebben daarop eigen ontworpen schilde ringen gemaakt. De onderwerpen van de tekenin gen zijn door de leerlingen zelf ge kozen. Uiteindelijk zijn veertien schilden door een jury uitgekozen om te worden opgehangen. In de jury zaten ook wijkbewoners- Donderdag 15 januari worden de schilden officieel ten doop gehou den. Het zijn dan ook bewoners van Spangen die gevraagd hadden om iets aan 'de poort' te doen. Deplek was de laatste jaren verwaarloosd. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de muren eerst een goede verlbeurt gegeven. Daarna zijn de schilden van de leerlingen opge hangen. Frans Schermer, op bouwwerker bij Opbouwwerk Spangen, vindt de schilden een mooie oplossing voor de tunnel, want er waren al eerder plannen over. Schermer: „Twee jaar gele den hebben we gekeken of er iets in de wijk gedaan kon worden in het kader van de Middeleeuwen. De wijk Spangen bestond in de Middeleeuwen nog niet, maar 'Het Kasteel' geeft toch een Mid deleeuwse sfeer. De bewoners wil den dat meer tot uitdrukking la ten komen in de aankleding van de wijk. Het idee was om het tun neltje het uiterlijk van een kas teelpoort te geven, maar dat werd te duur. Het initiatief van de school is echter goedkoper. En de tekeningen zijn in de vorm van ronde schilden. Het is dus een beetje Middeleeuws, maar in een moderne uitvoering." Het schilderen valt in het kader van het project 'de brede school'. De betekenis van dit project is te laten zien dat een school meer is dan alleen, een plek om te leren. In het kader van dit project heeft de school al eerder musicals opge voerd. Aad Krol, de docent die de leerlin gen heeft begeleid, is in ieder ge val blij met het eindresultaat. „Op deze manier wordt er weer eens op een positieve manier aandacht gegeven aan de wijk Spangen. Na alle negatieve aandacht door drugsproblematiek zien de men sen dat hier ook positieve dingen gebeuren." De leerlingen rijn zelf ook trots op hun werk. Er wordt niet vergeten wie het heeft gemaakt, want op elk schild staat hun eigen naam. De leerlingen van College Henegouwen staan trots onder hun beschilderde schilden. Het tunneltje van de Spaanse Bocht naar de Spaanse Weg, In de volksmond de poort, ziet er nu veel vrolijker uit. Het werk aan de daken van de befaamde ku buswoningen aan de Blaak Is bijna klaar. Het heeft bijna een jaar geduurd, maar de bitumen dakiaag is haast helemaal vervangen door zink. Die investering van 3,5 miljoen gulden moet onder meer klachten over lekkages weg nemen. Foto Niets van der Hoeven/Rotterdams Dagblad ■DoorDonaldBax Rotterdam Justitie gelooft niet dat behandeling van Willem H. (52) eenopen •psychiatrische instelling zo'n goede invloed op. henf heeft dat hij "kan doorsfro- l'trim-n^een projectbegeleid :?.WonenA Aanklager mr;;Rv,rJVL J. Ade Ryck omschreef H^iilèop 21 ^hugustusyrit' «niircde^ovér het uitkeririgsbeleid .brand-stichtte ,in het GAK-gébouw aan het Bur- gemeester; s' Jacobpleiri, als een I -onophoudélijkerecidivist J' 5 -^Hetluteresseert hem, helemaal 1 piet-TOt/>r.met mensen ge- .jbèurt sprak dfi officier van jus- i fitie toornig. dat maakt hem :^b;;let'e^geyaariijk:' Het .gaat -daarbij.metalleen. om de ernst .vvafifdeTeitenj .maar ook ,olof de,., ■veelheid; Om die redenen wü ik niets weten van de.adviezen van psychiaters en pychologen. Ik eis een gevangenisstraf van één jaar f met aansluitend terbeschikMng- "stelling (tbs) met dwangverple- ging." - "Willem H. leeft al meer dan twin tig jaar in onmin met de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) en,het Gemeenschappe lijk Administratie 'Kantoor (GAK). Zijn uitkering zou te ge- ring zijn om in ajlé tedetijkheid te kunnen Ie ven A7 V H;raakte in l876voor het eerst in - /'gevecht' met,het GAK.-Naast een schier oneindige reeks ver-' nieühgen leidde datal in 1982 tot, 's mans opname in. het psychia- triscfr ziekenhuis Deltawegens" officier van justitie naar eerdere gebeurtenissen, „houdt zich al- Jeerimaar aan de regels als datiri -Zijn straatje uitkomt Hy ging er in het Delta-ziekenhuis tpch ook >zo maar vandoor omdat Jiijwond dat "die behandeling hemrilet Itaelp.H. wil hieralleen maar ont komen aan gevangenisstraf; om- Idctihy daar psychotisch van zou - worden. Mindere middelen dan Computer Drie .maanden voor, dè';brand stichting had H, al een computer Avan de GSD vernield. De'brand stichting zou hem min 'of-meer -zijn opgedragen door God. - „Mijn'cliënt," zei raadsvrouwe ^mr^EL"yaa Veenendaal-ïfco^/-- „moest namens aUe-uitkérihgs-A trekkers een daad stellen: In een msioen zag hy het GAK-gebouw in brand staan. Hy kon niet an- öersdan de stem van God opvol-A gen, Hy was volledig ontoereke ningsvatbaar, en daarom moet worden afgezien van' verdere rechtsvervolging." Zij "pleitte voor tbs 'onder voorwaarden'. Het Openbaar Ministerie veegde deze zienswijze resoluut van ta- fel. „Want/meneer," verwees de (niet toereikend." 'Op rijn beurt kon H.zich niet vinden in de aantijging datihjj geen moment had stSgestaanby *- de, mogelijke gevolgen vari: de, brand. Er waren op dat moment ongeveer driehonderd m'edewer- kers; van het GA^-in^hef pand' aanwezig. 1 7 „Die mensen Wisten varitevoreri; 'dat ze weg konden komen," tia- "gatelliseerdehy de conclusie van; - rechtbank-president: mr.' - F.JA' K W. M, van Dooren dat êr sprake was geweest van êeri levensbè-; dreigende toestand.' „I? insinu- eert nu," beet H. de rechter toe/1- De door H. aangerichte schade bedraagt ruim 2,5 miljoen gul den, Bijnavijf maanden na dato zijn de herstelwerkzaamheden aan het GAK-gebouw nog steeds J niet afgerond. Pas'gisteren is een begin gemaakt met het'opnieuw inrichten van de verwoeste ver- rydbare'archie&uimte. „Èr héeft door de'bfand binnen een complete kaalslag plaatsge had," Jicht "manager /adlitaire zaken R. Barendregf'van het -GAK toe. „De gevet bestaat bij voorbeeld uit maatwerk. Dié had 'een lange levertijd." Het GAK faèeft beslo' 'n om hef niet door de verzekering gedekte deel van de schadè voorlopig niet. op H. te verhalen. „Want dat kan .hti gewóorimet betalen,"'aldus Barendregt 1/ i„ „Naar aanleiding van vorige ak- 'kefieties zijn er al de nódige re gelingen met hem getroffen. Hy ia moet ons zo veel aan ingegooide A _nütöi:vergoeflen,idatdat het T .jaarlijkse bedrag van zyn riitke- -ring' vele malerite boven gaat We behouden iiyelk geval het recht om;hem aansprakelijk te.. IVstellenzodra <hy 'door bijvoor- beèld'het winnen van de Postco-1 deloterij ineens over veel geld beschikt De rechtbank doet maandag 26 januari uitspraak. Door Donald Bax Rotterdam Commissaris H. A Jansen van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond pleit voor een in grijpende aanpassing van de pluk-ze wetgeving. Het hoofd van de Regionale Recherche Dienst (RRD) is een fervent voorstander van de 'omgekeerde bewijslast'. Nu nog moeten politie en justitie aantonen dat een crimineel mil joenen guldens heeft verdiend aan -bijvoorbeeld- de handel in verdovende middelen zodat bij de rechtbank een ontnemingsvorde ring kan worden ingediend- In de gedaehtengang van Jansen zal de verdachte voortaan zelf moeten bewijzen dat hij deze veelal gigan tische bedragen op legale wijze heeft verdiend. Slaagt hij daar niet in, dan wordt hij 'aangesla gen' voor cp z'n minst dc 'inkoop prijs' van de (hard)drugs. De praktijk heeft uitgewezen dat een crimineel zijn winsten inves teert in nieuwe activiteiten met de bedoeling nog meer geld op te strijken, In de regel gaat het daar bij ora personen die geen vaste werkkring hebben of zonder dui delijk beroep zijn, maar wel over veel geld en onroerend goed be schikken. „Het is heel lastig om terug te rechercheren, om te tra ceren waar dat geld vandaan komt," zegt Jansen. „Temeer daar dergelijke figuren geen boekhou ding voeren. Op het moment dat wij een drugstransport onder scheppen, is er niet langer sprake van winst voor de crimineel, dus valt er ook weinig te ontnemen. Terwijl je op je vingers kunt natel len dat zo'n zending is gefinan cierd met de opbrengst van een eerder transport Met gebruik van wat wij 'oud geld' noemen." Een treffend voorbeeld is de Iglo- zaak, waarin tien verdachten had den gepoogd duizend kilo cocaïne - veipakt in twee containers met diepgevroren garnalen - in te voe ren vanuit Colombia. Die partij was zo goed als zeker bekostigd uit de opbrengst van een andere lading cocaïne die was verstopt in tin. Justitie heeft in deze zaak nimmer op een veroordeling van hoofdverdachte Hans G. (46) en zijn companen kunnen aanstu ren, ofschoon de gezamenlijke sporen van omgesmolten tin en cocaïne in de later ontdekte vaten onmiskenbaar waren. In de Iglo- zaak werd G. tot acht jaar celstraf veroordeeld. De ontnemingsvor dering moet nog behandeld wor den door de Rotterdamse recht bank, die vooralsnog geen gehoor heeft gegeven aan het verzoek van de verdachten om de beslag legging op gelden en goederen op te heffen. Verlies „Eigenlijk," meent Jansen, „zou je in die pluk-ze wetgeving dus veel gemakkelijker met dat ver haal moeten omgaan. Je kunt het wellicht onder de noemer heling meenemen, maar dat is weer niet de bedoeling van de ontnemings- vordering. Bovendien moetje dan binnen onze dienst terug naar de super-specialisten." Het is een be kend gegeven dat een crimineel langer wakker ligt van een flinke aanslag op zijn portefeuille dan van een gevangenisstraf, Jansen: „Een onderschept drugstransport ziet hij als een investeringsver- iies." In de speurtocht naar de financië le achtergrond van een verdaehte zou Jansen nogmeer steun van de banken willen hebben. De com* missarisis is goed te spreken over de manier waarop deze geldinstel lingen ongebruikelijk (grote) transacties (mot) melden (Jansen: Yan de 126 mot-meldingen in 1996 hebben we er 86 kunnen in passen in onze onderzoeken'). „Maar ik zou graag een nog betere analyse van dat financiële ver keer willen maken," vult Jansen aan. „Kijken hoe de geldstromen precies lopen en voor welke con structies de criminelen hebben gekozen. Vanuit geld recherche- Commissaris K. Jansen: 'De landsgrens is de beste vriend vaneen crimineel'. ArchteffotoRot- terdams Dagblad ren naar criminele feiten is nog steeds een hele stap." Het ontmantelen van grote crimi nele organisaties - in 1995 waren in de regio Rotterdam-Rijnmond 22 van deze bendes actief, waar van liefst twaalf in de wereld van de verdovende middelen -zou vol gens Jansen veel soepeler kun nen en moeten verlopen. „Die on derzoeken zijn .sowieso al lastig, omdat er geen aangiften zyn, geen slachtoffers en geen plaats van misdrijf," zegt hij. „Voorts stuiten we regelmatig op een in ternationale bureaucratie bij onze verzoeken om rechtshulp. Tel kens wordt de stelling bewezen dat een landsgrens de beste vriend is van een crimineel." Kennis Vorig jaar nog schaamde Jansen zich er niet voor om externe ken nis in te huren als het ging om specifieke problemen die de RRD niet zelf de baas kon. Binnen de RRD wordt thans hard gewerkt aan een eigen financieel economi sche unit Het aantal op dit gebied deskundige rechercheurs wordt met vijftig procent uitgebreid van twintig naar dertig. „Want ik heb veel liever een goede gedegen re chercheur die voorzien is van de nodige financiële kennis dan dat ik een bankexpert moet inhuren die niets van het recherchewerk weet," aldus Jansen. „Beide com ponenten beheersen, daar draait het om." De commissaris ziet geen heil in het in de Verenigde Staten toege paste systeem van osset shanng. Daar komen aan het crimineel verkeer onttrokken goederen ten goede aan justitie zodat er nog fel ler op deze 'beroepsgroep' kan worden gejaagd. ,Maar," werpt Jansen tegen, „wat heb ik aan een in beslag genomen Ferrari of jacht? Niets toch. Wij krijgen ai extra geld voor onze werkzaamhe den. Met die bedragen kunnen wij ook in de toekomst goed uit de voeten. Ik vind het prima om de opbrengst van een ontnemings vordering in de algemene midde len te storten of aan te wenden voor een goed doel. Voor het mi lieu bijvoorbeeld." De Cooisi Kor Kegel Naast het briefhoofd van de ge meente Rotterdam staat straks een vette dikke Hema-worst En op de achterzyde van het dubbel- zy dig bedrukte kringlooppapier adverteert bakker Klootwijk met slagroomtaarten. De onderteke ning bevat, schuin onder de naam van Bram Peper, nog een andere Bram, namelijk Ladage. De lek kerste patat van heel de stad. De brief van de burgemeester meldt dat uw bezwaarschrift is afgewe zen, maar met een overdosis aan eaiorieen kuntu misschien mild gestemd worden. Straks kan er reclame op stad huisstukken komen te staan, heeft het college van b en w aan Manuel Kneepkens laten weten. Het raadslid van de Stadspartij had zich geergerd aan reclame op parkeerkaartjes. Maar dat blijkt slechts een begin te zijn, krijgt Kneepkens nu te horen op zyn schriftelijke vragen. Er is een be leid in ontwikkeling om reclame toe te staan op gemeentelijke ob jecten en op documenten van het stadhuis. Dat geeft ruimte voor speculatie. De Rijscholencentrale koopt de kaft van alle rijbewijzen, de Burger King prijkt op de voor pagina van uw nieuwe paspoort. Jan des Bouvrie financiert vanaf nu de woonkrant en Stad Rotter dam gaat de uniformen van de stadhuisbodes betalen, in ruil voor colbertreclame. De raadzaal wordt omgedoopt in de Bijenkorf zaal, de entreehal van Boymans van Beuningen dreigt Nedlloyd- hal te gaan heten, maar ABN/Am- ro en de Rabobank vechten om het hardst om boven de ingang van de grote zaal van De Doelen te prijken, pardon, ING De Doelen, net zoals Schiedam reeds het VSB Theater aan de Schie heeft. De fractie van Groenlinks hult zich in overalls van tuincentrum Staelduinse Bos en toekomstig havenwethouder Hans Simons heeft een ECT-petje op. Op de voorgevel van het stadhuis op de Coolsmgel prijkt een lichtbak met in grote letters Aegon, zodat er weer zekerheid over het gemeen tebestuur ontstaat. C A adop teert de nieuwe Rivièrahal, waar mee diergaarde Blijdorp zich van een nieuw jasje voorziet. En de olifanten krijgen een knip van kapsalon Kopzorg in de oren, ter wijl de RDM de walrussen van een tatoeage voorziet. De ambts kettingen van alle burgemeesters in de Rijnmond worden van licht metalen Yab Yum-plaquettes voorzien, want waarom zouden we dat tot het briefpapier van Peper beperken, zoals Kneepkens van de Stadspartij suggereert? De verkiezingscampagnes van al le partijen worden geheel door Heineken opgeluisterd, de enige manier om het volk weer voor po litiek te interesseren. De belas tingdienst blijft niet achter en. verkoopt de achterkant van de blauwe enveloppen aan tientallen fiscale adviseurs, zodat de loonbe lasting gigantisch omlaag kan. De gehele overheid wordt gratis. Het meuwe Provinciehuis van Zuid- Holland, de nieuwe metro naar Schiedam, de tweede Maasvlakte, ze worden allemaal gesponsord door het bedrijfsleven. De Volker Stevin-vlakte. DeUmlever-lyn. Het Chicken Tonight-huis. Het wordt de bevolking steeds duide lijker waar ze zijn moet, want dat ene loket van de Stadswinkel heet straks de L'Oréal-baiie, omdat ik het waard ben, u toch ook? In het centrum van Rotterdam en in andere binnensteden worden de schreeuwerige reclameuitin gen beperkt, want al die veelkleu rige borden en neonverlichting ontsieren het nostalgische straat beeld. Maar geen nood, want de reclameborden keren op een ge raffineerde wijze terug: de peuter speelzaal gaat Pampers heten, de bibhotheekfilialen krijgende c .bbe'e naam van de twee hoofd sponsors, Donner/De Slegte, en elke school krijgt als voorvoegsel LOL ~e publiek-private samen werking tussen overheid en be- drij fsleven gaat gepaard met een vercommercialisering van de overheid, maar Jaap van de Scheurwordt gepaaid met de ge ruststelling dat het eigenlijk een deprivatisering van het bedryfsl e ven betekent omdat sponsors de overheidstaken gaan financieren Nee, als we het zo eens bekyken, zal er in de gemeenteraad nog wel wat weerstand komen tegen het idee om reclame op gemeente- spulletjes toe te staan. De kogel is nog niet door de kerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2