I 11 fÉ Doelbewust of ongeleid projectiel? Vlaardingse compromissencultuur duikt al weer op ■f 7m j? mM Herhuisvesting bewoners Herman Visserhuis gegarandeerd Marina Monté maakt in Schiedam dikke vrienden of grote vijanden I Korrikedepehl Toonzetting: schilderijen van Sablerolles Informatieavond over depressie in De Groene Luiken Rondleiding in Stedelijk Museum Een nieuwe Ikker'98 Rotterdams Dagblad -'/■ fy, M Vrijdag 16 januari 1998 Wim Kerkhof, leider, zanger, bassist, nel van de Amazing Stroopwa fels, heeft veel herinneringen aan de Babberspolder in Vlaardingen. Hij bracht daar zijn jeugd door, net als ik. Ons leeftijdsverschil is te groot om over gezamenlijke Jeugdbelevenissen te kunnen mijmeren. Hoe jonger je bent, hoe zwaarder zon verschilletje doorteit in je be- leeftvereld, bleek weer eens. Vim en ik hebben tegelijkertijd gewoond in het zogenaamde 'Korea', het toen nieuwe staatsliedenbuurtje op het oude land van boer Suïj- ker aan de voet van de Sehiedamsëdijk, maar onze straatervaringen zijn anders. Toen Wim daar van alles beleefde, was ik zelden thuis. Als dienstplichtig militair werd ik bijvoorbeeld twee jaar lang vastge houden in verschillende uithoeken van ons land en tijdens ver' lofweekeïnden lag mijn speelveld buiten de Babberspolder. Het straatdecor, dat ik ais kind aftastte, lag in het ou<k deel van de Babberspolder, de Rotterdamse buurt Voornamelijk aan en over de grens met het eigenzinnige Ambacht Ik speelde in en rond de bloe- menbuurt waar de toen nog niet geboren artiest Wim Kerkhof nu al weer vele jaren woont Bloemen, dat was ht waai "Wim mij onlangs over aansprak. Het had niets temaken metz^a bïoemige woonbuurt maar alles meteen co lumn van mij en een liedje dat hy samen met Cornells Fons heeft ge schreven. Zij maakten het in dezelfde periode, dat ik schreef over mijn bloemen schilderende én etende oud-collega Dirk Haddeman. Op hun nog uit te brengen nieuwe single zingen de Amazing Stroop wafels over bloemen eten. Bij de opname kreeg Wim plots het idee om de aanwezigheid van een bloemenverkoper weer te laten geven metde kreet 'korrikedepehl „Uit de Babberspolder," vertelde Wim in de veronderstelling, dat ik mede bewuste bloemenboer wel zou herinneren. Hij hoort het nog in zijn oren klinken: „Korrikedepehl" Het klonk wekelijks in de buurt van de Van Duijn van Maasdamlaan, de omgeving van de Palm school. Wim weet het zeker; „Ik zie hem nog aankomen, uit de rich ting van Ambacht» Korrikedepeh!" Mij zegt het niets en by de paar mensen, die ik erover raadpleegde, bloeide evenmin een herinnering op. Maar dat betekent natuurlijk niks. Herinneringen zijn immers altijd selectief. Wim zou het liefet de bloemeranan uit zijn jeugd bij de presentatie van zijn nieuwe single willen hebben. Hij zoekt dus een man die in het begin van de jaren zestig in de Babberspolder met bloemen langs de straat liep en zy'n waren aanbeval met- „KomkedepehT Wie iets weet, moet het me laten weten. Zingen en bloemen. Ook dat hoort bij het feestjaar 1998. Korrikedepehl BEK VAN HAREN Vlaardingen Het werk van Yvon Sablerolles is vanaf zaterdag te zien in Muziek-, informatie- en documentatiecen trum Ton Stolk in Vlaardingen. Sablerolles maakt schilderijen op papier met een combinatie van acryl verf en oliekrijt Haar werk heeft raakvlakken met de religieuze kunst en met de vrouw in ai haar facetten en kwets baarheid. Kunst is voor haar een uiting om de wereld af te tasten, om momenten van schoonheid, sfeer, vorm en kleur vast te houden. Ze probeert rede en gevoel samen te brengen. De expositie Toonzetting' bevat een collectie van het nvuwste werk en wordt zaterdag orp 16.00 uur ge opend. De werken hangen dan vervolgens tot 8 fe bruari bij Stolk aan de Westhavenkade 45. De interkerkelijke werkgroep In Perspectief houdt maandag een informatieavond over depressies in Aanloophuis De Groene Luiken in Vlaardingen. De werkgroep richt zich op de ondersteuning van fami lieleden en vrienden van (ex) psychisch zieke men sen. De psychologen H. de Hoogh en C. Bockting ge ven die avond informatie over de verschillende ver schijningsvormen en behandelingsmethoden van een depressie. Ook gaan zij in op de vraag hoe je het beste om kunt gaan met iemand die depressief is. Beide inleiders zijn verbonden aan het Riagg Rijn mond Noord West en voeren een onderzoeksproject naar deze ziekte uit. De bijeenkomst aan de Oosthavenkade begint om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zondag om 14.00 uur in het Stedelijk Museum in Schiedam worden rondge leid over de tentoonstelling Het uitzicht van de duif, Jan Elburg en Constant (een documentaire), en over de eigen collectie Cobra. De rondleidingen zijn levendige bijeenkomsten waarbij de beleving van de deelnemers centraal staat. Redactie Waterweg: Edwin ComeNsse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desiree van der Jagt, Judith van Klaveren, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Geachte lijsttrekker Ik198, Middels deze ingezonden brieflaat Ik u als lijsttrekker van Ik'98 weten dat Ik na het lezen van uw column Ik'98 heb besloten lid te worden van uw partij Ik'98. Met alleen het feit dat u mij verleden jaar in Ik'98 (2) als vierde op uw verkiezingslijst vrilde zetten telt Uw Ik'98 partij heeft na melijk net dat beetje Ik meer wat Ik nodig heb en alleen dat Ik gevoel telt bij mij. Ik wil mij dan ook als vastberaden Ikker inzetten om de Ik protefeuille van cultuur te gaan beheren, zodat Ik zelf ook eens voor subsidie in aanmerking kom. Verder zal Ik mij volledig inzetten voor het Ik'98 gevoel om ego Kees van der Windt van zijn derde plaats te sto ten. U ziet het meneer Van der Lugt, bij Ik'98 leert men snel. Ook mijn de vies luidt als nieuw Ikker van Ik'98: Ikke, ikke, ikke... Ik word wethou der en de rest die ook zoiets wil kan stikkenAan de eerste opdracht die u mij als lijsttrekker in Ik'98 (2) toedichtte, heb Ik inmiddels reeds vol daan. Armlastige, culturele Vlaardingers met een eigenwijs Ik gevoel (dat slaat zo'n beetje op alle Vlaardingers) op burgemeester Stam na, want die zit in zijn maag met zijn Ik verkiezingsspektakel, kunnen nu op 31 januari voor slechts 15 piek inclusief één consumptie naar de thea tervoorstelling 'De Laatste Kroeg' in de Stadsgehoorzaal. Dat is najaren weer eens een avondje echt (k)Ikken, Natuurlijk steek Ik niet onder stoelen of banken dat Ik zonder de redactionele aanwijzingen van mijn meester en nu zelfs mijn Ik'98 lijsttrekker Dick van der Lugt, nooit zo'n goede briefschrijver was geworden. Waarmee ik wil zeggen: Ik zal ook dankzij hem een ras Ikker'98 worden en mijn vierde plaats als nieuw Ik» ker'98 zeker waarmaken. Dirk Tempelaar, Vlaardingen Hoek van Holland De herhuis vesting van de bewoners van het Herman Visserhuis in Hoek van Holland wordt gegarandeerd in de penode dat de flat aan de Hoekse Brink gerenoveerd gaat worden. Maar tijdens de voorlich tingsbijeenkomst die woensdag avond door de Stichting Humam- tas werd belegd, maakten die be woners ook duidelijk dat ze niet zonder rneer elke oplossing accep teren, Tijdelijke huisvesting in Spanje of in een bungalowpark, zoals door Humanitas werd geop perd, is niet acceptabel. „Dat willen we wel als bet gaat om een paar weken, maar deze reno vatie gaat zeker een jaar duren. Zolang willen we niet weg van on ze kinderen en kleinkinderen." aldus één van de bewoonsters. De complete top van Humanitas, bestaande uit algemeen directeur H. Becker, technisch directeur J. Caljauw en architect N. Plarte- schoore, was naar Hoek van Hol land gekomen om te proberen het begin van een 'uitslaande brand' te Liussen. Want het zat de bewo ners van 78 woningen bijzonder hoog, dat ze te vaak via andere we gen geïnformeerd moesten wor den. Onduidelijkheid en angst vierden hoogtij. De ongerustheid is er nog wei onder de bewoners, maar er is in elk geval wat duidelijkheid ge komen. Directeur Becker zegde toe dat er niet met de renovatie zal worden begonnen voordat een goede herhuisvesting is geregeld. Humanitas gaat in overleg met de Woningbouwvereniging Hoek van Holland Daarbij zal worden aangedrongen op het versnellen van de bouw van seniorenwonin gen aan de Planciusstraat. De be woners zouden daar dan kunnen worden ondergebracht. Ook krij gen ze de keus voorgelegd om aan de Planciusstraat te blijven wo nen in plaats van terug te keren naar het gerenoveerde Herman Visserhuis. De optie om wisselwoningen neer te zetten werd met weinig enthou siasme ontvangen. Minder huizen Na de renovatie is het aantal wo ningen in eik geval verminderd tot 72; de zes kleine woningen naast de liften komen te verval len. Verder is het de bedoeling om 18 woningen te verkopen, zodat er uiteindelijk maar 54 huurwonin gen overblijven. De te verkopen woningen moeten de kosten van de renovatie voer een belangrijk deel dekken. Maar Becker zegde toe dat de huidige bewoners voor rang krijgen bij het betrekken van de gerenoveerde huizen. Pas wanneer de woningen vrijkomen door verhuizing of overlijden, vindt verkoop plaats. Kosten In de bomvolle zaal van het Her man Visserhuis rezen een hele boel vragen. Uiteraard wilden de bewoners weten hoe het gaat met de kosten van twee gedwongen verhuizingen. Becker zegde toe daarvoor een goede oplossing te vinden, zonder dat hij bedragen wiloe noemen. Wel werd duidelijk dat de renovatie toch minstens een jaar gaat duren. Maar gezien de nu gekozen oplossing zal de uitvoering nog wel een tot twee jaar op zich laten wachten. „We hebben nu in elk geval wat meer duidelijkheid gekregen," constateerde Evert Augustinus, voorzitter van de bewonerscom missie. „Het feit blijft dat nie mand op de renovatie zit te wach ten, Maar san de andere kant moeten we ons realiseren dat het toch een keer moet gebeuren. Misschien hebben wij de pech dat we net de generatie zijn die het mee moet maken." Haar naam wordt door som migen uitgesproken met een nauwelijks verholen gevoel van walging. Manipulerend, slinks en onbetrouwbaar zijn maar een paar van de kwali teiten die men Marina Monté toedicht. Maar anderen lo pen weg met haar. Haar daadkracht en inzet voor Schiedam dwingen bewonde ring af, zo vindt mem De lijst van bijnamen en beschrijvin gen begint inmiddels een in drukwekkende lengte aan te nemen. Evenals het aantal instellingen, partijen en or ganisaties waar 2e zitting in heeft, of - vooral- had. Tsa rina Monté, een echte door douwer, Zwarte Magica, een tomeloze energiekeling, zijn maar een paar van de be schrijvingen. Maar hoe er ook wordt gedacht over Mari na Monté, een bedeesde muurbloem is ze zeker niet. Onbekend evenmin. Daar voor kan ze politiek en be stuurlijk te veel wapenfeiten op baar conto zetten. Haar politieke carrière verliep van D66, via Gemeentebelangen naaf Platform Schiedam. Daar is ze deze week tijdens een algemene ledenvergade ring verkozen op een vijfde plaats op de kandidatenlijst voor de verkiezingen. Tij dens deze bijeenkomst werd veelvuldig verwezen naar de conflicten waar Monté stee vast het middelpunt van lijkt te zijn. Tijd dus voor de vraag: Marina Monté, een wolf in schaapskleren of slachtoffer van vileine ach terklap? Marina Monté: de kwaliteiten die men haar toedicht lopen uiteen van onbetrouwbaar tot daadkrachtig. Foto Roet Dijkstra Marcel Houtkamp, fractievoor zitter D66: „Ik kon in eerste instantie goed met haar overweg. Ze had een goede inzet, toonde energie en een kritische houding. Dat ze am bitie had, was vanaf het begin dui delijk. Maar dat hoeft niet per se slecht te zijn. Ik zou willen dat er meer mensen waren met zo'n am bitie. Ze begon bij ons als lid en ging al snel fractievergaderingen bijwonen en actief meedoen. Ver volgens werd ze secretaris en kwam ze in het bestuur van de partij. Dat heeft ze dus een jaar gedaan en toen maakte ze de overstap naar Gemeentebelan gen. Ik was vooraf gewaarschuwd door mensen die lucht hadden ge kregen van haar vrijage met Ge meentebelangen. Maar ik wuifde dat weg, dacht dat mensen me op de kast probeerden te jagen. Dat kwam voornamelijk omdat ze me tot twee keer toe had bezworen dat er geen sprake was van toena dering tot een andere partij. Ik voelde me achteraf dus vreselijk belazerd. Ook omdat ze opeens al lerlei kritiek ging spuien op D66. Het is inmiddels wel duidelijk ge worden dat haar ambities verder gaan dan we destijds konden in schatten. Het gaat haar maar om één ding: gemeente, iadslid wor den. Het geeft niet bij welke partij of met welke argumenten." Mini Damen, lid Platorm Schie dam: „Marina is heel kundig en betrok ken. Ze heeft bij verschillende or ganisaties en instellingen heel veel werk verricht. Waar ze zich voor inzet, gteft ze zich voor de volle honderd procent. Blijkbaar heeft een aantal mensen iets te gen haar. Waarom weet ik ook niet. Ik weet wel dat de kritiek op haar onterecht is. Er wordt daarbij heel hard op de persoon gespeeld. Als je tijdens de algemene leden vergadering van Platform Schie dam luisterde hoe er tegen haar werd uitgevallen, dan kan je al leen maar bewondering hebben voor de manier waarop ze rea geert. Ze scheidt het persoonlijke van het zakelijke. En dat is een kwaliteit die haar tegenstanders blijkbaar niet hebben." Henk Metaal fractievoorzitter Gemeentebc.angen: „Wij zijn blij dat we haar kwijt zijn, dat kan ik je wel vertellen. We zijn elkaar by wijze van spre ken om de hals gevlogen toen be kend werd dat ze overstapte naar Platform Schiedam. Toen ze zich bij ons aanmeldde, waren we enigszins op de hoogte van haar handel en wandel by D66. We heb ben altijd gedacht: het is een da me die haar op haar tanden heeft, maar we zijn er zelfbij dus het zal zo'n vaart niet lopen. Dat is dus wat anders gelopen. Het incident met de vergadering op 25 novem ber was daar een pijnlijk voor beeld van. Voor de vergadering begint komt ze met zes mensen aanzetten die ze lid maakt van de partij. Ze betaalde het lidmaat- schapgeid met een cheque. In fei te heeft ze dus ordinair stemmen gekocht, want die zes mensen steunden haar uiteraard. Eerlijk gezegd snap ik die vrouw niet. Ze is niet dom, denkt goed na maar gebruikt die talenten op zo'n rare manier. Ze lijkt ge voelloos en weet zich in korte tijd onmogelijk te maken door haar enorme geldingsdrang. Alles moet daarvooT wijken. De partij is voor haar geen doel maar een middel. Maar ik moet eerlijk zeg gen uat ze ook steeds de omstan digheden mee heeft: ze vult een soort leegte. Als iemand veel ener gie heeft en bereid is die in de par tij te steken, ben je daar als be stuur natuurlijk heel blij mee. Er staan nu eenmaal niet iedere dag honderd mensen op de stoep voor dit soort werk." Frans Klijze, Bewonersverening Schiedam West; „Ik heb haar meegemaakt in mijn periode bij Bewonersvereniging Schiedam Oost en daar heb ik haar leren kermen als een des kundige vrouw die weet waar ze het over heeft. Je hebt altijd wel eens te maken met situaties waar in het botst. Dat gebeurt wel va ker in besturen en bij politieke partijen. Maar ik heb baar des tijds niet leren kennen als iemand die daar op uit is. Blijkbaar vin den sommige mensen het nodig om oude koeien uit de sloot te ha len. Die komen naar bijeenkom sten om daar met modder te gooi en. En zo creéer je natuurlijk al snel een beeld van iemand." Jan füijn, bestuurslid Bewoners- vereniging Schiedam Oost: „Ze weet steeds overal binnen te komen doordat ze goed kan mani puleren. En daarbij gaat ze over lijken. Via de meest slinkse we gen tukt het haar om overal bin nen te dringen. Zo is het ook bjj de BVSO gegaan. Maar daarbij moeten we ook de hand in eigen boezem steken. Doordat de sa menstelling van besturen, organi saties en partyen niet altijd even goed en sterk is, krijgt iemand als Monté de kans om binnen te ko men. Mensen die nog niet zoveel ervaring hebben en nog niet zo stevig in het zadel zitten, vallen eerder ten prooi aan manipulaties dan oude rotten. Marina Monté zelf: „Ik zet me steeds volledig in voor Schiedam. Ik snap niet waarom mensen zo tegen me zyn." Vrijdag 16 januari SCHIEDAM Dc Oost Koffie-inloop, 10.00-12.00uenge- heugenspel, 14.00-16.00u. Woon zorg- centrum Thuriade.Optretien John Greenfie ld 19.00u. Podium Café. Popprijs Schiedam, 21-OOu. VLAARDINGEN stadsgehoorzaal. Sanne Wallis de Vries met SOP, 20,00u. Do Harmonie. Nieuwjaarsre ceptie Groenlinks, 2Q.00-22.00u, MAASSLUIS Theater Schuurhert*. Theo Maassen, 20.30u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg. W.z. 20.30 Ko- mosha. JeugdttieaterHofjrtein 19.00 Robin Hood, de boeten, Grx 20.15 Rotterdams Phiiharmomsch Orkest. Jumaanse Zaal 20.15 Jazzy Guitars. De Vlerk 01.00 The Voodoo Lounge/22.OOThe Di rtys (US A)TheaterZu id- plein, KJx 2030 Maarten van Roozendaalen Egon Kracht Nlghttown 21.00 John Cale. de Laren kamp 20.15 Harry Saeksioni. Zaal de Unie 20.30Festival Confrontaties TCabaret RestaurantSchelllng,sl9.00 Zzgp. Lanta- rervVenster21.00 Kipstuk,ou lajoiedevtvre. Luxor Theater 20.15 Waardenbe rg&de Jong, RO THEATER 20.15 Ciyptogram. Theater 't Kapelletje 20.30 Kroegverhalen.Van Simon Carmiggelt. WIjkgebouw de Scheg 20.15 Travestie Show. Zaterdag 17 januari SCHIEDAM NPB Westvost. Meditatiectóg met zen teraar Ton Lathouwers, 10.00-16.30tj. Stedelijk Museum. Orgelconcert, ld.OGu. Aula scho lengemeenschap Spleringshoek, St Rad boud in concert, 20-ÜQu. Podium Café. The Kiers Unit (HardAhomy), 22.00u. VLAARDINGEN Theater en eetcafé De planken op. Uttle Mistic, 23.00 uur. MAASSLUIS Groots Kerk. UitvoenngcantctedoortoorMu- sica Vocal is Scyedam, 19.00u. The eter SchutukericTheo Maassen, 2030u. ROTTERDAM de DoelenGr.z. 19^30Mustcforthemilllons. Jeugdtheater Hofplein 19.00 Robin Hood. L'Esprft 22.00Neivous Fellas. C5 Jazz 22.00 All Generation of Jazz. Oe Vlerk 22.00 Tek- Nrte. HlUegortda-Kerk 20.15 Daniel Kwar tet. The Uttle Cave21-OOTheSteepwalkBrs. Nlghttown Theatercafé 21.00 Bik Bent Braam. Roterwn 22.00 Benjamin B. Theater ZuLdpteln, Klx 20,30 Maarten van Roozen- daalen EgonTtesM. Zaal de Unie20.30Fes tival Confrontaties 7. Cabaret Reftaurant' Schellinks 19.u0 Zzep. Lantaren/Vormer 21.00 Kipstuk, oulajotedevivre. Luxor Thea ter 20.15 Waardeoberg de Jong. Rotter damse Schouwburg, Grxl2.00-23.30Ten Oorlog. RO THEATER 20.15 Cryptogram, SK- VR Theaterschool 20,30 Duizend bommen en granaten. Theater "t Kapelletje 20.30 Kroegverhalen, van Simon Carmiggelt. Mari tiem Museum Prins Hendrik 12.30-16,00 Retlenjdag van de KonmWijteRotterdarme Uoyd. Odeon 20.00 POP feest-en informa tieavond. do 15 Vm wo 21 jan, ROTTERDAM Cinerama Jj Ton .arrow never dies' (12) dag. 1230-15.30-12-30-21^0. £ln,2: Devil's advocate' (16) dag. 13-17-2D Cln.3: 'She's so (ove!/ (16) dag. lfi.45-21.15,do, vr.ma.dj. ook 13.15-16. Cln.4: 'My best Mend's wed ding" (af) 16.45-21.30, do.vr.ma.dr. ook 13.15-15.45. Cfn.5: 'LA.ConÖdentfal' (16) dag, 18.15-21.15, do.vr.ma.di, ook 12.45- 15.30. Imax Theater: 'Amazon' (al) dag. (beh.ma,) 14-i6rSuperSpeedway (al) dag. (beh.ma.) 15. Thelivmgsea' (aljdag. (beh.ma.) 13. 'Her cules'(al) dag. 17,zo.ooKll.i5.'Seven years in Tibet'(12) dag. 19-21.30, Venster 1: 'Artemisia' (16) dag. 20. Wilde' (16) dag. (beh.ma,) 22, vr.zo.wo. ook 14.30. neak preview, ma 22. Ven.2: 'Offenda de prt- mavera' (16) dag. (beh.ma.) 19.30. 'Marian, een zigenuerl even'(16)do.vrura. 21.30,zo wo. ook 14.30. 'Prisoner of the mountain' (16) zo- .di.wo. 21.30, ma. 21.45. 'Senso' (16) ma. 19.30.20, vr.zd.wo. ook 14.30. Ven.3: 'Het ondergrondse orkest' (16) dag. 19.30-22, za. 20-22.30vr.zo.wooo k 14.30, Ven. 4: 'Con té d'hiveri (16) dag. 19.30. 'Love serenade' (16) dag, 22. Lumière 1: 'Starship troopejs' (16) dag.12.05-l5.05-lB.15-2l.20.Uun. 2; To morrow never dies' (12) dag 12-15-15,30- 18.25-21.20. Lum.3: 'Double team' (16) dag 18.45-21.30, do.vr.ma.di, ook 13.30- 16. Lum.4: 'Samuel LJackson In 187' (16) dag 15.15-18.15-21.10, do.vr.tna.di. ook 12.15. Pathé: 'Starship troopers' (16) dag 11,50- 14.40-18.20-21.20. The Game (12) dag 18.45-21.30,do.vr.ma.dt.ookll.20-14.50. 'Alien 4: resurrection' (i6)dag. 19-21.40, do- .vr.rra.di. ook 11.40-14-16.25, di. met om 21.40, 'Sevenyearsm Tibet'(12)dag 1130- 14.55-18.10-21.10. Tomorrow never dies' (12) dag 11-13.35-16.10-18.50-21.30. The full Monty1 (al) dag 16.50-19.20-21.50, do.vr.ma.di, ook 11.40-14.10, 'Devil's Advo cate' (16) dag 11.20-14.45-18.05-21.10. 'Dode dichters revisited' du 21.45. NachtvoorsteHingen: Lumière 1: 'Starship troopers' (16) vr.za.W>.!5.Lum.2: "Tomorrow neverdies' (16) vnza. 00,15. Lum.3: 'Double Team' (16) vru», 00,15, Lum.4: 'Samuel LJackson ut 187' (16) vrute- 00.15. Kindermatinees: Cln.3: 'Home alone' za- -Zü.wo. 13-15.45. Cln.4: 'Georgeuitdejunge' za.zo.wo. 13.15-16. Cln.5: 'Hercules' za .zo.wo. 12.45-15.30. Venster: 'Pippl Lang kous' .za.zo.WQ, 14. Lumlére 3: 'Spiceworld the movie' zajo.wo, 13.15-15,50. Lum.4: 'Hercules' za.zo.wo. 13. Pathé: 'Spiceworld the movie' za.zo.wo. 1130-13.30*16.10. 'Hercules' za.zo.wo. 11.20-14-16,30, wo. niet om 14. 'Home alone 3' za.zo.wo. 11.10- 13.50. 'Apenstreken'wo. 14, Door Jan Rozertdaal VlaardingenBurgemeester Stam had er exact één uur voor nodig om de politieke partyen in Vlaardingen op één lijn te krij gen voor een campagne om de opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen te be vorderen. Ook al wordt het dan allemaal niet zo groots en Amerikaans als het oor spronkelijke idee. Stam sprak over 'een compromis' tussen voor- en tegenstan ders. Als elf partijen - CP'BÖ wordt nog buiten beschouwing gelaten- een compromis moeten sluiten, mag je blij zijn dat er nog wat gebeurt. Zo zijn de Vlaardingse raadsleden jarenlang bezig geweest om een raadsreisje te plannen. De één wilde dit ('het moet wel leerzaam zijn'), de an der wilde dat Chet mag niet met de auto, dat is niet milieuvriendelijk'). Vlak voor het verstrijken van deze raadsperiode zijn ze met de trein een dagje naar buur gemeente Schiedam geweest. Vlaardingen wordt momenteel bijgehou den op basis van compromissen, zoals ie mand z'n tuintje bijhoudt. Vlaardingen is daar niet alleen in. Het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting, heeft becijferd dat het aantal colleges van burgemeester en wethou ders met vier partijen in de grootste ge meenten de afgelopen twaalf jaar is geste gen van twee naar 31. Vlaardingen, en ook Schiedam, zijn voorbeelden. Als je dan met elf partijen een gezamen lijk plan voor een campagne moet maken dan moet er een heleboel af, én een hele boel bij. Je'komt dan steevast uit op iets dat grijzig is. Geen drie Manifestaties, maar één in het centrum van de stad op zaterdagmiddag. Tussen de boodschap pen door even op adem komen met een gratis kop koffie en luisteren naar de kop stukken uit de plaatselijke politiek, aan de tand gevoeld door een bekende tv-per- soonlijkheid. Hopenlijk werkt het. Jammer is het dat de wijken worden ver geten. Natuurlijk komen veel mensen uit Holy, Westwijk en Babberspolder op za terdagmiddag in het centrum. Maar het zou nu juist zo mooi zijn als tie politiek haar oor te luister zou leggen in die wij ken. Daar staan de programma's vol van, waren de beloften nu en vier jaar geleden meeslepend over, maar komt er nu niets van terecht. Omdat het te duur is of om dat de dames en heren raadsleden er geen tijd voor hebben. Dat zyn nu juist de verwijten die in die wijken worden ge maakt naar het stadhuis. Het centrum ligt er prachtig bij, maar kom eens in win kelcentrum De Loper kijken? En neem nu eens de Babberspolder. De wijk 'achter de Van Hogendorplaan' waar vier jaar geleden één op de drie bewoners naar de stembus ging. Daar valt dus wel wat te winnen in een campagne op de op komst te bevorderen. Bovendien stapelen de problemen zich er op en moeten er plannen voor renovatie op tafel komen. Het zou van goede wil getuigen om te pro beren juist die mensen bij de politiek te betrekken. Hen erop te wijzen dét -en op wie - zij moeten stemmen om hun be langen het best in het stadhuis te laten behartigen. Natuurlijk zullen alle partyen afzonder lijk hun reclamefoldertje in de brieven bussen laten glijden. Maar dat hebben ze vier jaar geleden ongetwijfeld ook gedaan en toen voelde ruim zestig procent zich niet geroepen om naar de stembus te gaan. Juist in zo'n wijk, waar door verre weg de meeste bewoners blijkbaar het nut van de gemeentepolitiek niet wordt ingezien, moet je iets extra's doen. Fol ders verdwijnen zo makkelijk bjj het oud papier. Ongelezen. Burgemeester Stam, zijn communicatie adviseurs en de politieke partijen vallen te prijzen dat ze in elk geval iets doen om te proberen meer dan de helft van de mensen op 4 maart naai de stembus te slepen. Maar zoals het er nu uitziet blijft het magertjes. De Vlaardingse compro missencultuur duikt alweer de kop op. Beter iets dan niets, natuurlijk. Maar meer zou ook -zo gemakkelijk- kun nen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3