i©ön@itiê Mogelijk nieuwe arrestaties in beursfraude-affaire Zeiljacht van 38 meter Jokken in reclame is 'normaal' Dilhert Voorkeurbeleid by vacatures Veijaringstermy u navordering belasting Fluiten naar spaarpremie Terug in het ziekenfonds Alimentatie in de AOW Discovery even in Schiedam Schonere diesel voor bedrijfsauto's Geplaagde pantybranche voert verbeten stru ilQi^Mébeen KLM niet meer naar Vietnam P O chartert ro-ro-schepen Voordelig bellen via de Enerbox,. willen samen Disneyland zoekt personeel Oman wil snel olie-overleg Ql: IX Rotterdams Dagblad Maandag 19 januari 1998 Onder redactie van Hans Roodenburg In de rubriek Rechtboek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3090 CZ Rotterdam. In een personeelsadvertentie van een hulpverleningsorganisatie stond dat bij gelijke geschiktheid de voorkeur uitgaat naareen kandidaat uan allochtone a/komst. Is dit een vorm van positieve discriminatie die is toe gestaan? En wat gebeurt ex als in een advertentie staat dat bij gelijke ge schiktheid voorkeur wordt gegeven aan een Nederlandse kandidaat? Een voorkeursbeleid uitspreken in personeelsadver- 'téhties is toegestaan als er bij het bedrijf Ün verhou ding) sprake is van een achterstand in het aantal minderheden (zoals vrouwen en allochtonen). Er moet in zo'n bedrijf of instelling daarvoor wel een duidelijk beleid aan ten grondslag liggen. In het door uw genoemde geval dat uitsluitend de voorkeur wordt gegeven aan een Nederlander is uiteraard wel sprake van discriminatie omdat mag worden aange nomen dat in de meeste bedrijven en organisaties Nederlanders al in voldoende mate aanwezig zijn waardoor een dergelijke zinsnede indirect betekent dat een allochtoon niet wordt gepruimd. De inspecteur wan belastingen heeft mij een navordering gestuurd over mijn belastingaangifte van vijfjaar geleden. Kan dat? Er is toch een ver jaringstermijn? De fiscus kan, ook als de definitieve aanslag is opge legd, onder bepaalde voorwaarden een navorderings aanslag opleggen als vermoed wordt dat u opzettelijk inkomsten hebt verzwegen of aftrekposten ten on rechte hebt opgevoerd. Is er geen sprake van kwader trouw uwerzijds, dan zal in de meeste gevallen een nieuw feit vereist zijn om aan u een navorderings aanslag te kunnen opleggen. Bij kwader trouw kan de fiscus ook een boete opleggen van 100 procent van de nagevorderde belasting. In principe moet de na vordering inderdaad binnen vijfjaar nadat de belas tingschuld is ontstaan zijn opgelegd. De navorde- ringstermijn kan worden verlengd met de termijn waarvoor u indertijd uitstel hebt gevraagd voor het indienen van uw aangifte. Bovendien geldt voor in komen en vermogen uit het buitenland een navorde ringstermijn van twaalf jaar. Wat dat laatste betreft een concreet voorbeeld: heeft u rente-inkomsten in bijvoorbeeld Luxemburg verzwegen, dan kunt u daarover tot twaalf jaar nadien nog een navordering van de fiscus krygen. Ik bert sinds januari vorig jaar ziek btj een bedrijf in de metaalnijver heid. Ik doe mee aan de fiscaal gunstige premiespaarloonregeling. Nu kreeg ik van het bedrijf een bnefdat ik in die ziekteperiode niet meer de extra werkgeverspremie bij dit spaarloon krijg. Dat zou ook verband houden met met de minstuitkering imamaar ik ook kan fluiten tijdens mijn ziekte. Kan dat zomaar? Hierbij spelen waarschijnlijk twee zaken een rol: enerzijds de CAO {voor de metaalnijverheid) en de ei- gen bedrijfsregeling met betrekking tot de winstuit kering of tantième. Op grond van de CAO is het waar- schynUjk geheel ten onrechte dat u uw werkgevers premie ni.et meer krijgt. Het best kunt u daarover uw vakbond inschakelen. Het kan voorts wel zijn dat in uw bedrijfsregeling bij langdurig ziekte de winstuit kering niet hoeft te worden uitgekeerd. Ook deze zaak kunt u het beste laten uitzoeken door uw vak bond, Die kan u al snel duidelijk maken of het bedrijf hierin u verkeerd heeft behandeld. In 1998 ualt mijn inkomen een flink stuk terug tot ongeveer 55.0Ö0mede door een forse verlaging van het weduwnaarspensioen (Anw) dat ik al sinds 1995 krijg. Vorig jaar zat ik nog boven de ziekenfondsgrens uxtar- - door ik me particulier moest verzekeren. Kan ik nu terug in liet voor mij goedkopere ziekenfonds? - De loongrens voor het verplichte ziekenfonds be draagt voor werknemers in 1998 62.200. Dus u zal in v principe daarvoor zeker in aanmerking komen. Het punt is echter dat de zogenoemde peildatum, aan de —hand waarvan het inkomen wordt bepaald, ligt op 1 november. Als dus op 1 november 1997 nog is geble- ken dat u boven de loongrens voor het ziekenfonds zit,, moefti nog het hele jaar 1998 particulier verze kerd blijven. In dat geval zal pas per 1 november 1998 —worden bepaald of u in 1999 weer terug in het zieken fonds mag. Ik betaal maandelijks een alimentatie voor mijn ex-vrouw van ruim ex-vrouw wordt echter binnenkort 65 jaar en krijgt dan gewoon AOW. Wat gebeurt er dan met mijn alimentatie? Illustratie Sandra de Haan In beginsel blijft u, ook nadat uw ex-echtgenote de 65-jarige leeftijd zal hebben bereikt, alimentatie plichtig. Uw ex-echtgenote zal haar alimentatie naast haar AOW-uitkering gaan ontvangen. Zij gaat er in netto besteedbaar inkomen derhalve enigszins op vooruit. Gezien de hoogte van de door u maandelijks te beiaien alimentatie kan er vooralsnog niet van worden uitgegaan dat dit een zodanige wijziging van omstandigheden is dat een verzoek tot nihilstelling van de alimentatie kans van slagen kan krijgen. Het een en ander is echter afhankelijk van alle omstan digheden van het geval; enerzijds van de behoefte van uw ex-vrouw aan een bijdrage in haar levenson derhoud en anderzijds van uw draagkracht. (M.m.v. Van Anken Knüppe Damstra, advocaten en notarissen) Amsterdam Justitie lijkt een tweede offensief voor te berei den in de beursfraude-affaire, waarbij nieuwe arrestaties in de financiële wereld zeer waarschijnlijk zijn. „We sluiten zeker niet uit dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Er komt on getwijfeld wat aan," zo verklaarde een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. Hij wilde de geruchten niet beves tigen als zou justitie dit keer fondsbeheerders van enkele pen sioenfondsen op het oog hebben. Tot nu toe is adjunct-directeur F, H, van het Philips Pensioenfonds de enige fondsbeheerder die en kele maanden in de cel heeft geze ten. Het OM verdenkt hem van valsheid in geschrifte en belas tingfraude. Met de nieuwe opera tie komt een eind aan de relatieve rust binnen de beurs- en bankwe reld sinds de Kerstperiode. Toen werden de laatste verdachten, die bij het begin van het justitie-of- fensief eind oktober tq, verzeker de bewaring waren gesteld, tijde lijk op vrije voeten gesteld in af wachting van verdere verhoren. Afgelopen vrijdag werd bekend dat de hoofdverdachten zich in oktober voor de rechter moeten verantwoorden. Een streefdatum overigens die volgens de advoca ten niet haalbaar is. „Er moeten zeker nog enkele verhoren volgen met mijn cliënt. Hij weet nog he lemaal niet waarvan hij beschul digd wordt. Met het huidige justi- tie-materiaal zou het vrijspraak worden," zegt advocaat V. Koppe van verdachte A. van der R. De hoofdverdachten zouden deel genomen hebben aan criminele organisaties, misbruik van voor wetenschap en het witwassen van crimineel geld. De 'lichtere' geval len, waarbij vooral sprake is ge weest van belastingontduiking, komen binnen enkele weken aan de beurt. Eind oktober verraste justitie de financiële wereld met invallen bij verschillende banken, effecten handelaren en de Amsterdamse beurs. De gevolgen waren groot. Verschillende personen, waaron der de bestuursvoorzitter van NBM Amsteiland en de directeur van Holland Casino's, moeten zich onder meer verantwoorden wegens belastingontduiking. Ver schillende effectenkantoren zoals NIB Securities zijn of worden op gedoekt, terwijl het Philips Pensi oenfonds een topmanager in het gevang zag belanden. Hoek van Hofland De Stena Dis covery, de beschadigde catama ranveerboot van Stena Line, ligt sinds dit weekeinde tijdelijk afge meerd in de Wiltonhaven in Schiedam. Het schip zal daar niet worden gerepareerd. Deze week hoopt de Stena Line met de bou wer van het schip, de Finse werf Finnyards, tot een akkoord te ko men over herstel van de averij en het gelijktijdig uitvoeren van en kele andere kleine reparaties die nog onder de garantie vallen. De Discovery zal dan zo snel moge lijk naar de werf in Rauma wor den gevaren. Amsterdam De Europese Com missie moet oliemaatschappijen dwingen schonere diesel voor vrachtwagens op de markt te brengen als zij dat niet snel vrij willig doen. Fabrikanten van trucks krijgen van Brussel steeds strengere eisen opgelegd voor schonere motoren, maar de be drijfstak kan niet in zijn eentje zorgen voor minder uitstoot van milieuschadelijke stoffen, Ir R. van Yperen, voorzitter van de Bedrijfsauto RAI, vindt dat Brussel;: de fabrikanten van vrachtwagens veel te weinig tijd gunt om de scherpere normen te halen. De nieuwste eisen voor mo toren staan op dit moment nog niet vast, maar moeten wel in 2000 zijn ingevoerd. „Eigenlijk is dat een onmogelijke opgave die riekt naar slecht bestuur. Het kan niet zo zijn dat alleen de vrachtauto industrie steeds °Totere investe ringen moet doen, terwijl de olie leveranciers rustig afwachten," zei Van Yperen vandaag in een vooruitblik op de vakbeurs voor bedrijfsauto's die van 5 tot en met 14 februari plaatsvindt. Van Yperen, algemeen directeur bij Beers (importeur van Scania), vreest dat de vrachtautobranche met steeds hogere kosten steeds minder milieuwinst kan boeken, als niet ook de oliemaatschappij en strengere normen krijgen op gelegd. De truckfabrikanten heb ben volgens hem de afgelopen de cennia al een zware inspanning geleverd. Het energieverbruik van vrachtwauto's is in 30 jaar meer dan gehalveerd. Dit vooijaar start op de Neder landse wegen een beperkte proef met langere vrachtwagencombi naties om onder meer te kijken of die veilig zijn. Op doorgaande we gen kunnen deze 'roadtrains' vol gens Van Yperen zonder meer worden toegelaten. In Nleuw- Lekkerland is bij Bayards Alu minium Con structies za terdagmid dag een 38 meter lang zeiljacht van aluminium opgeleverd. Het werd bui ten de bouw loods op een coaster ge zet en In de loop van de middag de Nieuwe Wa terweg af richting En geland ver voerd. Daar zal het Imposante jacht in Sou thampton bij de werf van Camper Nicholsons Ltd. verder worden afge bouwd. Vol gens Bayards kan de eigenaar met het schip 'alle wereldzeeën bevaren'. Met dezelfde coaster werden de eerste secties (18x3x3) van het 'Media Centre* voor The Lords Cricket Field in Londen vervoerd. Het Media Centra komt m het hartje van Londen op twee betonnen palen van 25 nieter hoog te staan. Het lijkt op een deel van een vliegende schotel. Het wordt zo groot dat het in secties moet worden gebouwd. Foto Jaap Rotema/Rotter- wim vgujn-XflTctfi-iiP rtyoiv Veel te weinig vrouwen dragen nog panty's, vindt de branche. Ar chieffoto Rotterdams Dagblad Oen Haag—Arme Monique van de Ven. Na de onthulling dat ze een beetje gejokt had in een reclame voor FBTO, werd ze aan de schandpaal genageld. De konin gin van het witte doek had zwaar gezondigd. Jokken mag niet, riep godvrezend Nederland veront waardigd. Maar nu nemen de re clamebureaus het op voor de ac trice, Voor zover ze al gelogen heeft, is ze bij lange na niet de eni ge. „Jokken in de reclame is heel gewoon," verklaren de bureaus eensgezind. „Jokken hoort bij het maken van reclame. Als een jongen de Tour de France wint, en hij heeft toe vallig elke morgen een bordje pap gegeten, wordt hij natuurlijk gauw benaderd door Brinta. Zo'n wielrenner zou dan wel gek zijn om 'nee' te zeggen, omdat hij in werkelijkheid een andere pap heeft gegeten. Brinta is gewoon op zoek naar een gezicht dat bij het bedrijf past. Meer niet. Beken de Nederlanders trekken nu een maal klanten," zegt Peter Brückel, directeur van het gelijk namige Haagse reclamebureau. Als in publicaties de indruk is ge wekt dat Monique van de Ven als jokkebrok alleen staat, is dat al- Nederland stond op zijn kop, toen bekend werd dat de actrice Monique van de Ven niet hele maal de waarheid had gesproken in een reclame voor FBTO. Erg overdreven, vinden de reclame bureaus. Van een leugentje meer of minder liggen ze niet wakker. Jesbehalve 'fair', vinden de bu reaus. In de reclamewereld is al jarenlang bekend, dat artiesten het niet zg nauw nemen. Ze geven dat zelf ook openlijk toe. Rijk de Gooyer eet geen Paturain, Jaap van Zweden rijdt niet in een Re nault en Mike Starink gebruikt het wasmiddel Vizir niet. Zelfspo- litici maken zich niet zo druk over de waarheid. Toen de parlementa riër Berkhouwer alweer wat jaar tjes geleden in een tv-spotje een vurig pleidooi hield voor het drin ken van melk, werkte dat op de lachspieren van zijn collega's die hem alleen kenden als liefhebber van een glas wijn. „Iemand die iets aanprijst, hoeft dat produkt niet zelf te gebrui ken," zegt ook H. van Schaik, di recteur van een groot reclamebu reau in Amsterdam. je neemt een bekende Nederlander voor het gevoel en de uitstraling die hij aan een produkt toevoegt. Zo gaat dat nu eenmaal. Dat Monique van de Ven ergens anders verzekerd is en Rijk de Gooyer geen Patu rain eet, is niet belangrijk en ik kan het ook geen echte leugen noemen. Ik denk dat het succes dat FBTO met Monique van de Ven had, anderen gewoon in het verkeerde keelgat is geschoten." Creatief directeur R. de Boer van het reclamebureau Kern, Habbe- ma en Yap:Als je roomser dan de paus bent, moetje niet in de recla me gaan. Ik vind liegen een te zwaar woord, Tien wasmiddelen worden m tv-reelames aangepre zen als de beste. Dan liegen er dus negen. Op die manier kun je nooit meer reclame maken. Als Moni que van de Ven zegt dat zij een hy potheek bij FBTO heeft, terwijl dat niet zo is, vind ik dat best. Het doet ten slotte niets af aan de kwa liteit van de verzekering." Angelo Arens, specialist op het ge bied van reclame, vatte in 1973 de mening van de reclamewereld al in één zinnetje treffend samen in het reclamevakblad Adformatie: „Eerlijke reclame is het domste dat ooit is nagestreefd." De, Nederlandse y uitgaat de branche "zelf hem niet. De meeste panty's zijn sinds de jaren tachtig voorzien van Lycra, zodat ze tegen een stoofie kunnen, mooi glanzen en veel langer meegaan.^ .Je zou kunnen zéggen dat we met de in troductie van sterke garens ge deeltelijk ons eigen graf hebben gegraven." De daling van de markt heeft het aantal verkochte merken gedeci meerd. Waren er twaalf jaar gele den nog ongeveer zeventig aan bieders. inmiddels zijn dat er nog vijf: Oroblu, Kunert, Jovanda, Hudson en Dim. Met name het Franse Dim, eigendom van het Amerikaanse Sara Lee, timmert behoorlijk aan de weg. De reductie van het aantal panty- merken hangt samen met de op mars van het eigen merk. De afeet van huismerken bedraagt op jaar basis 120 miljoen stuks (60 pro cent van het totaal). Die verschui ving komt vooral voor rekening van warenhuizen als Vroom Dreesmann, Bijenkorf en Hema; gezamenlijk goed voor een markt aandeel van circa 33 procent. Su permarkten, die bijna uitsluitend eigen merken slijten, staan met 15 procent op de tweede plek, ge volgd door kleine lokale textiel winkels, speciaalzaken, de markt en drogisterijen, Ondanks de malaise houden pro ducenten en importeurs hoop. Venderbosch put inspiratie uit de toenemende hang naar functiona liteit. „We zien een duidelijke ver schuiving richting push-up, pan ty's die de benen masseren of het buikje camoufleren. Daar zullen wij zeker op inspelen."- Ook de populariteit van lingerie geeft hem moed.„De aloude stel regel dat de Nederlandse vrouw, in tegenstelling tot haar buiten landse seksegenoot, geen waarde hecht aan kleding die niet direct zichtbaar is, behoort langzamer hand tot het verleden. Mogelijk biedt dat nieuw perspectief." - Amsterdam 5 vrouw hèeft dë broek aan. Is het niet figuurlijk, dan wel letterlijk. Met lede ogen zien producenten en importeurs van panty's, knie- en enkelkousies hun verkopen jaar op jaar verschrompelen. Dure reclamecampagnes moeten ver dere markterosie voorkomen. Eind jaren tachtig leek er geen vuiltje aan de lucht: producenten en importeurs van panty's beleef den hoogtijdagen. De revival van de fantasypanty, voorzien van fraaieprints, zorgde voor klinken de verkoopcijfers. Met een afeet van 80 miljoen stuks vormde 1989 een topjaar. Inmiddels zit de animo voor graci euze beenbekieding behoorlijk in het slop. De afgelopen vier tot vijf jaar daalde de afeet circa 40 pro cent tot 50 miljoen stuks. In gul dens gemeten van 300 tot 200 mil joen. Geen wonder dat importeurs en producenten elkaar door adver tenties, radio- en televisiespots juist nu het leven zuur maken, „We zitten midden in hetbeenmo- deseizoen. Als de koek kleiner wordt, wil iedereen zijn eigen stuk zo groot mogelijk houden," weet J. Wiggers. Hij is coördinator bij BodyFashion Nederland, een brancheclub waarbij sinds 1 janu ari ook de importeurs van been mode zich hebben aangesloten. De verminderde vraag naar pan ty's iaat zich goed verklaren. „Een zuiver modeverhaal," meent L. Venderbosch. „Broeken winnen bij vrouwen in toenemende mate aan populariteit. Dat gaat ten kos te van panty's," aldus de eommer- cieel-directeur van Nedae Sorbo, producent van onder meer het merk Jovanda. W, Trompenaars, directeur van Hosery Center dat in Nederland het wat duurdere Italiaanse merk Oroblu op de markt brengt, kan dit beamen. „Het mode- en kleu renbeeld zit ons de laatste jaren bepaald niet mee." Helemaal vrij- NEB JE PIE NIEUWE AL GEZIEN? UU KOMT (UT NEW YORK. Schiphol De KLM staakt vanaf 25 maart haar lijnvlucht op Ho Chi Minh-stad in Vietnam. De twee keer per week uitgevoerde vlucht zou te weinig klanten trekken. De voornaamste redenen daarvoor zijn tegenvallende buitenlandse investeringen in Vietnam, waar door het zakelijk verkeer minder groeit dan verwacht. De KLM be gon de lijnvluchten vier jaar gele den. De KLM-verbinding met overstappen in Bangkok (Thai land) blijft bestaan. RozenburgRederij P O North Sea Ferries heeft een overeen-, komst gesloten met rederij Rettig AB, in Bore voor de charter van twee nieuw te bouwen ro-ro sche pen (schepen waar over een ach terklep vrachtwagens met contai ners op en af kunnen rijden). De schepen zullen worden ingezet op de route Teesport-Zeebrugge. De schepen worden gebouwd door Aker Finnyards in Rauma, Fin land. De schepen die nu op Teesport-2eebrugge varen, de Norking en Norqueen, zullen voortaan vanuit Rotterdam naar Tee sport gaan. De nieuwe sche pen komen eind 1999 in de vaart Rotterdam - Klanten van Enertel kunnen zo goedkoop mogelijk bellen. Het bedrijf verstrekt aan alle klanten die voor meer dan honderd gulden per maand bellen naar nationale, internationale en mobiele nummers gratis de Ener box. Dit apparaatje, een zoge naamde autodialer, wordt tussen het toestel en de telefoonaanslui ting geplaatst en zoekt na het kie zen van het gewenste telefoon nummer het meest voordelige ta rief. Volgens Enertel komen een half miljoen huishoudens en een aantal bedrijven in aanmerking voor de gratis Enerbox. Am^rëflm;ë?Bupèmaiïfkètëhs DejjjB Groep <en! Hermans3. Gtóépigaah bekijken hoe'htmslijtèrijeri béter de concurrentie ^aankunnen met marktleider Gall GalL Het onï derzoek richt zich op gezamenlij ke inkoop, acties en andere com merciële activiteiten. De uitkómst volgt over enkele maanden. Een fusie is niet de bedoeling, maar wordt ook niet uitgesloten. De drie concerns exploiteren een kleine 400 slijterijen onder de for mules Mitra, Curio, Nieuwe Weme en Cheers. Badhoevedorp Disneyland Pa rijs zoekt voor het komend toeris tisch seizoen enkele honderden Nederlanders. Het'pretpak vindt de landgenoten goede arbeid- kraehten vanwege hun talenken nis. goede humeur en het feit dat ze weten wat hard werken is. Van de 10,000 mensen die al bij Disney Parijs op de loonlijst staan, ko men er 750 al uit Nederland. Het gaat om allerlei banen bij attract ties en in de horeca. AAAI£/£// Muscat Oman wil overleg met andere olieprodueenten rond de Perzische Golf over de scherpe daling van de prijzen van ruwe olie. Oman is een vrij kleine pro-, ducent, maar analisten zien in het initiatief van het land toch eenbe^ langrijk signaal dat de olieprodu^ centen zich steeds meer zorgg$ over de olieprijzen die in de afge-' lopen maanden zijn gekelderd met zo'n 25 procent naar heilaag ste peil sinds het voorjaar van 1994. Hoofdoorzaak van de prijs- val is de productieverhoging bij de OPEC-landen, ^tföor'SicottAdóms' IK ZOU ZE NATUURLIJK KUNNEN ACHTERVOLGEN EN ÉÉN VOOR ÉÉN NEERSCHIETEN,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3