Drie Maassluise wijken op de schop Rotterdams Dagblad 'Concertzender moet blijven' Atlantis TV ruziet met ENECO I Plannen voor sloop, nieuwbouw, renovatie en aanleg van een wijkpark Familie houdt zoektocht naar vermiste jongen m Tijdelijk onderkomen voor senioren nog ongewis Reusachtige maquette van 2e Beneluxtunnel Stankoverlast Schiedam en Vlaardingen Illegaal aangehouden Brand in een textielmachine Maassluis' project wil ouderen langer thuis laten wonen Schade aan de kade Spijtoptant meldt zich Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuw&P^sage^^l^ til Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 4 februari 1998 Maassluis De Maassluise Componistenbuurt Zuid en Noord en de Bloeraenbuurt gaan op de schop. Flats worden gesloopt of opgeknapt, er komt vervangende nieuwbouw in allerlei va riaties en er worden twee wijkparken aangelegd. De verande ringen zijn het gevolg van de grote plannen waarmee de Wo ning Stichting Maassluis (WSM) de kwaliteit van de wijken wil opkrikken. De woningstichting heeft een ontwikkelingsvi sie laten opstellen die als leidraad zal dienen bij de planont wikkeling. Met het uitvoeren van de plannen in de drie wij ken is een investering gemoeid van 150 miljoen gulden. In totaal worden 441 woningen ge sloopt en komen er 451 woningen terug in de drie buurten. Veertig woningen in de sociale huursfeer tot ongeveer zevenhonderd gul den per maand, 72 woningen in de subsidiabele huursfeer tot 1085 gulden, twintig woningen met een huur van meer dan 1085 gul den, 126 woningen in de sociale koopsfeer tot 225.000 gulden en 193 woningen met een koopprijs van meer dan 225.000 gulden. De Componistenbuurt Zuid zal het eerst onder handen worden genomen. In de wijk worden twee zogenoemde Elementumflats ge sloopt waarmee 108 woningen zul len verdwijnen. De ontruiming van deze fiats aan de Schubert- laan is zo goed als rond. Nog slechts een paar fiatbewoners wachten op vervangende huisves ting. Aan de Mozartlaan is het grootonderhoud aan de flats in middels in volle gang. Op deze flats wordt een extra verdieping met dakteraswoningen gebouwd in de sociale huursector. Hierdoor zal het aanzicht van de flats, en daarmee de wijk, ingrijpend ver anderen. Het plantsoen tussen de Mozart laan en de Van Beethovenlaan wordt veranderd in een wijkpark. Voor dit plan is inmiddels een bu reau voor landschapsarchitectuur en stedenbouwkunde in de arm genomen. Het nieuwe wijkpark wordt een belangrijk onderdeel van het grote nieuwbouwproject dat is gepland aan de rand van de nieuwe groenvoorziening. Met al lerlei stedenbouwkundige foefjes laat men park en complex lang zaam in elkaar overgaan. Hier door lijkt het alsof hetcomplex als het ware langzaam omhoog komt uit het park. In het complex zul len verschillende woonvormen worden gerealiseerd. Onder meer een zorgcentrum ter vervanging van het sterk verouderde verzor gingshuis De Schutsluis. Daar naast komen er 72 zorgwoningen met een subsidiabele huur. Ver der zullen in het complex nog 129 Schiedam Vijftig inwoners van Schiedam en Vlaardingen hebben gisteravond bij de DCMR Milieu dienst Rijnmond geklaagd over stankoverlast. Dapemo WW (in het noordelijk Botlekgebied) bleek de veroorzaker van de stank. Het bedrijf maakte lege tanks van een binnenvaarttanker schoon. De luiken van het schip stonden hierbij open, zodat stin kende reststoffen uit het ruim ontsnapten. Bewoners klaagden over rioolgeur, kattenpislucht en gierlueht. Schiedam Een 29-jarige Rotter dammer zonder verblijfsvergun ning is bij een gezamenlijke con trole van de Vreemdelingen dienst, Sociale Dienst en Arbeids inspectie bij een bedrijf aan de Breevaartstraat in Schiedam aan gehouden. De man is meegeno men naar het politiebureau en zit voorlopig vast. Vlaardingen Brand in een tex tielmachine heeft gistermiddag voor paniek gezorgd bij een be drijf aan de Landstraat in Vlaar dingen. Het personeel moest van wege de rookontwikkeling in al lerijl worden geëvacueerd, waar na de brandweer met perslucht het pand introk. De spuitgasten hadden het vuur vrij snel onder controle. woningen verrijzen voor allerlei bevolkingsgroepen. 47 koopwo ningen, 82 patioappartementen en penthouses (de helft in de soci ale koopsfeer en de andere helft in de duurdere koopsector). On der het complex worden parkeer plaatsen gebouwd zodat de een heid tussen park en wooncomplex niet wordt aangetast. De woningstichting verwacht niet dat eerder dan dit najaar kan wor den begohnen met de sloop van de fiats in de Componistenbuurt Zuid. Met de bouwwerkzaamhe den is volgens de "WSM een perio de van twee a drie jaar gemoeid. Maassluis Drie instellingen op het gebied van de Maassluise ge zondheidszorg hebben gisteren de uitvoeringsovereenkomst onder tekend van het project Zorg aan Huis. Dit is er op gericht ouderen zo lang mogeljk zelfstandig thuis te laten wonen. Extra opvang, zorg en begeleiding moeten voorkomen dat ouderen naar een verzorgings huis moeten als ze enigszins hulpbehoevend worden. De directeuren van de Stichting Woon, Zorg en Dienstenverlening centrum Tweemaster, de Stichting Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord en de Stichting Ouderenwerk Maassluis hebben zich gisteren met een handtekening onder de uitvoeringsovereenkomst verplicht om zich in te zetten voor het project. Een belangrijke plaats in het gezamenlijke zorgproject wordt ingeno men door het zorgcentrum dat wordt gebouwd n het complex aan de rand van het nieuwe wijkpark tussen de Mozartlaan en de Van Beet hovenlaan. Het is de bedoeling dat het project Zorg aan Huis wordt aangestuurd vanuit het nieuwe zorgcentrum. In de Componistenbuurt Noord zijn de wijzigingen zo mogelijk nog ingrijpender. Deze buurt zal volgens de plannen van de WSM veranderen van een jaren zestig hoogbouw- naar een jaren negen tig laagbouwwijk met eengezins woningen. Vier fiatgebouwen met totaal 225 woningen gaan tegen de vlakte. De twee grote flats aan de Westlandseweg krijgen een grote onderhoudsbeurt. Waar schijnlijk zullen op deze flats ook dakterraswoningen worden ge bouwd. Tussen de flatgebouwen worden twee appartemententorentjes ge bouwd, ieder bestaande uit twin tig woningen in de sociale koop sfeer. Achter de nieuwe flats zal een dorpsachtige bebouwing ko men. In een autoluwe buurt moe ten 114 eengezinswoningen ver rijzen. Vier woningen zullen wor den gebouwd m de sociale huur sfeer ten behoeve van de Stich ting Onder Een Dak. Van de overi ge 110 woningen komt dertig pro cent in de sociale koopsfeer en ze ventig procent in de duurdere koopsector (tot vier ton). De wo ningen worden grotendeels ge bouwd volgens het stratenpatroon dat er nu al ligt. In de Bloemenbuurt worden twee flatgebouwen gesloopt met samen 108 woningen. Op de vrijgekomen plek zal een stadspark met veel water worden aangelegd. In het water komen drie appartemen tentorentjes met ieder twintig wo ningen. Deze woningen zullen in de duurdere huur- en de koop sfeer vallen. Door Sander Sonnemans Maassluis Het Maassluise echt paar Rookus is al enkele dagen op zoek naar hun 15-jarige zoon Mau- nts. De scholier wordt sinds woensdag 21 januari vermist. Die dag ging hij 's ochtends om half zeven van huis om een vriend op te halen en met hem naar school te gaan. Sindsdien is niets meer van de knaap vernomen. Volgens Els Rookus, de moeder van de jongen, ligt haar zoon 'met zichzelf overhoop en zou het lijn tje wel eens geknapt kunnen zijn toen hij hoorde dat zijn vriend ziek was en hij alleen naar school in Schiedam moest'. De vader van Maunts is al dagen niet meer op zijn werk geweest. Hy heeft een zoektocht op touw gezet en wordt bijgestaan door familie en vrien den. In Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, waar de jongen is ge signaleerd, worden pamfletten verspreid en hulp- en jongerenor ganisaties, snackbars en coffee shops afgelopen in de hoop Mau- rits op het spoor te komen. Vrijdag 23 januari werd de jongen op het Centraal Station van Rot terdam gezien door iemand van de korfbalvereniging waar Mau nts lid van is. Later heeft de Maas- sluizer in Den Haag tweemaal geld gepind en woensdag 28 janu ari is in een Amsterdamse boe kenwinkel zijn schoolagenda ge vonden. „Een doodnormale jongen. Met niemand ruzie. Hij is een schat. Hartstikke lief." Zo omschrijft Els Rookus (38) haar zoon Maunts, de oudste van haar drie kinderen. „Er zijn dingen in zijn leven ge beurd waar hij soms nog last van heeft en overstuur van kan raken. Daardoor ligt hij soms met zich zelf overhoop. Dat zal nu ook zo zijn." Twee weken al leven de ouders in Vijf meter breed en twaalf meter lang Is de maquette die sinds gisteren in het Informatiecentrum Project 2e Beneluxtunnel staat. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland De Woning bouwvereniging Hoek van Hol land is bereid mee te denken en eventueel mee te werken aan een oplossing voor een al dan niet tij delijke huisvesting voor de bewo ners van het Herman Visserhuis. Eind vorige week is er een eerste verkennend gesprek geweest met de Stichting Kumanitas, de eige naar die de ouderen/lat grondig wil renoveren. Daarvoor is het no dig dat de ruim zeventig gezinnen voor minimaal één jaar hun wo ning verlaten. Volgens directeur Leo van der Sanden van de woningbouwver eniging gaat het om tegengestel de belangen tussen de huurders, die worden geconfronteerd met grootschalige wijziging van de woning, en de verhuurder die zijn bezit wil aanpassen aan de eisen van de tijd. „Dat het hier bewo ners met een hoge leeftijd betreft, maakt hel natuurlijk extra lastig." Van der Sanden beseft dat huur ders er vaak geen behoefte aan hebben dat hun woning wordt aangepast aan de moderne nor men. Ze voelen zich overvallen door de plannen en moeten wen nen aan het idee. „Het is natuur lijk niet niks om je vertrouwde omgeving te moeten opgeven voor een wisselwoning. Maar met goed overleg over de mogelijkhe den en onmogelijkheden ontstaat er meestal een beter draagvlak voor de plannen." Als mogelijke oplossing voor de huurders van het Herman Visser huis is nu ook het nieuwbouwpro ject aan de Planeiusstraat ge noemd. Voordat met name de huurwoningen daar definitief worden toegewezen, zouden de bewoners van het Herman Visser huis er tijdelijk kunnen worden ondergebracht. „Een mooie oplos sing, maar we moeten wel realis tisch blijven," zegt Van der San den. „We willen constructief mee denken naar het zoeken van een oplossing, maar de Planeiusstraat heeft al wat vertraging opgelopen en er moeten nog verschillende hobbels worden genomen." Het feit dat de woningbouwver eniging de grond nog niet heeft verworven, is één daarvan. Het nu bestaande grasveld is eigendom van de katholieke parochie. Vol gens Van der Sanden zullen alle betrokken partyen alle zeilen moeten bijzetten zodat binnen een halfjaar een plan kan worden ingediend. In het gunstigste geval zou aan het eind van dit jaar de eerste paal de grond in kunnen. „Voordat er sprake is van bewo ning, zijn we dan toch al gauw ruim twee jaar verder en het is maar de vraag of Humanitas deze oplossing dan nog interessant vindt," zegt de directeur van de woningbouwvereniging. Vlaardingen Het Informa tiecentrum Project 2e Bene luxtunnel in het Cincmatti- gebouw aan de Schiedamse- weg is gistermiddag verrijkt met een twaalf meter lange en vijf meter brede maquet te van het Beneluxtunnel- project, "Willem van Haasteren van het informatiecentrum is buitengewoon content met de nieuwe opstelling omdat het niet alleen een beeld schetst van de eindsituatie in 2002 maar tegelijk ook de verschillende bouwfases laat zien. „Zo' n model is uniek," meent de zegsman. „Door met een speciaal mechanis me het middendeel weg te draaien, kunnen we bezoe kers stap voor stap ".tonen wat er de komende jaren al lemaal gaat gebeuren." De maquette is het nieuwe han van het informatiecen trum waar tekst en- uitleg wordt gegeven over Project 2e Beneluxtunnel, zoals planmakers de verbreding van de A 4 tussen de Bene- luxster en het Kethelplein en de aanleg van de 2e Bene luxtunnel gemakshalve aan duiden. Het schaalmodel is in eerste instantie bedoeld om omwo nenden te laten zien wat er de komende tijd zowel ho ven als onder de grond gaat veranderen. „Bij een grote onderneming als deze doen al snel geruchten de ronde als zouden huizen moeten worden afgebroken. Welnu, de maquette moet mensen duidelijk maken dat sloop ran wo ningen bij dit project niet eens onderwerp van discussie is." Voor de overzichtelijkheid is gekozen voor een vrij eenvoudige opzet van het houten model. „Normaal worden bij kleinere ma quettes alle huizen en gebouwen nauwgezet nagemaakt. Eris hier omwille van de overzichtelijkheid evenwel gekozen om bijvoorbeeld de woongebieden, de industrie en het openbaar groen met voornamelijk kleuren aan te geven." Het schaalmodel blijft tot de voltooiing van het project in 2002 aan de Schiedamseweg te bezichtigen. Het informatiecentrum is op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 12.00.tot 14.00 uur geopend. Op woensdag is het tot 16.00 uur open en op de eerste zaterdag van de maand van 11.00 tot 15.00 uur. SchiedamDe oproep voor het behoud van de Con certzender Nederland leverde de Schiedammer C. Wilshaus eerder deze week in de gemeenteraad al enkele tientallen steunbetuigingen op. De Schiedammer hield een vurig pleidooi voor het behoud van de klassieke zender die vanaf 28 febru ari van de kabel dreigt te verdwijnen en hij riep de Schiedammeis op om een petitie te stilten aan het Commissariaat voor de Media. Concertzender Nederland is een zender die geheel door vrijwilligers wordt geleid. In buurgemeente Rotterdam staat het al vast dat de zender van de ka bel verdwijnt, maar in Schiedam is daar nog geen besluit over genomen. Verantwoordelijk wethouder A. G. Wiegman, enigs zins overvallen door het verzoek, zei meteen zijn steun toe. Net als vele andere aanwezigen in de raadzaal werd de door Wilshaus geleverde petitie door hem getekend. Wiegman wilde zelfs nog een stapje verder gaan. „Als college zouden we een ad- hesiebrief kunnen schrijven aan het Commissari aat voor de Media," zei hij. Schiedam Het moet raar lopen, wil Atlantis TV weer binnen een paar weken op de Schiedamse buis terugkeren. Het commerciële Rotterdamse te levisiestation moet volgens kabel exploitant ENECO 'eerst maar eens zelf investeren' in 'appara tuur om doorgifte van het televi sie-signaal mogelijk te maken'. De directeur van Atlantis, Rob Rotgans, beweert echter op zijn beurt dat ENECO zijn zender met onbehoorlijk autoritair gedrag dwars zit. Bovendien stelt de kabelexploi tant dat Atlantis aan zet is om de problemen op te lossen, terwijl de omroep de bal gewoon terug kaatst en het tegenovergestelde beweert. „Wij hebben al zo vaak tevergeefs contact gezocht met ENECO dat zii nu maar eens naar ons toe moeten komen. Ik ben toch hun klant, of niet soms? Ze hebben ons hiervoor nog nooit eens zelf benaderd. Van investe ringen in apparatuur weten we dan ook helemaal niets." De onenigheid tussen de twee partijen valt terug te voeren op de nieuwe Rotterdamse zenderinde ling. Atlantis TV, vooral onder ou deren populair, kreeg een nieuwe frequentie toegewezen waardoor doorgifte van het signaal naar de Schiedamse huiskamers volgens ENECO niet langer een vanzelf sprekendheid kon zijn. Rotgans beweert dat hem door een medewerker van de kabelex ploitant vertelt is dat hij 'dan maar een uitzendstation in het Schiedamse' moest inrichten. Een opmerking die bij hem kwaad bloed heeft gezet. „Dat kan het paard natuurlijk niet trekken. Zoiets kost zeker 150.000 gulden. Ze moeten niet zo lullig doen. daar. Maar ik vrees dat ik precies weet waar ze bij ENECO naartoe willen: een heleboel geld vragen voor een paar technische voorzieningen. Daar hebben wij als lokale omroep geen trek in." Volgens hem hoeft ENECO name lijk niets meer te doen 'dan een kabeltje door te trekken'. En als daarvoor een paar omzettings kastjes gekocht moeten worden, dan valt daar volgens hem ook nog wel over te praten. „Ik vrees dat we gezien de gang van zaken uiteindelijk actie moeten onder nemen." Maar voor hij, naar eigen zeggen, genoodzaakt is die handschoen op te nemen, hoopt hij dat de Schie damse politiek voor hem alvast de weg effent. „We hebben toestem ming van de raad om tot 2000 uit te zenden. Wellicht kan de poli tiek iets doen." De zegsman van ENECO houdt het erop dat Atlantis de schuld niet moet afschuiven. „Om Atlan tis door te geven naar Schiedam is apparatuur nodig. Die spullen moet de zender zelf leveren. Dat weten ze ook. Het wachten is op die apparatuur. Op Atlantis dus." Maurits Rookus. grote onzekerheid. Zenuwslopen de dagen. Om gek van te worden. Woensdag 21 januari verliet hun zoon het ouderlijk huis aan de Kluwerij in de Maassluise Verto- wijk. Maurits, die ook wel 'Maus' wordt genoemd, droeg een z\yart leren jas, blauw-wit geruite broek met grote opgestikte zijzakken, halfhoge okergele suède schoe nen en een blauwe rugtas. „En," zegt zijn bijna wanhopige moeder, „het kan best zijn dat hij ook een zwarte Looney Tunes-muts op heeft. Welk stripfiguur daar op staat, weet ik niet." Na de afgelopen dagen Rotterdam en Den Haag te hebben afge stroopt, is de zoektocht naar de Maassluizer verplaatst naar Am sterdam. Daar is Maurits, een ten gere jongen van 1.80 meter met witblond haar en blauwe ogen, voor het laatst gezien. Met zes mensen is gisteravond nog in Am sterdam gezocht en vanochtend vroeg vertrok vader Rookus weer naar de hoofdstad. Platenzaken, McDonald's restaurants en plek ken waar jongeren zich ophou den, worden afgezocht, Alle poli- tiebuieau's zijn voorzien van fo to's en een signalement van Mau rits en ook de spoorwegpolitie van de NS is ingeschakeld. „Door zijn persoonlijke proble men was Maurits al eens vaker weggelopen, maar dan kwam hij 's avonds weer thuis," zegt zijn moeder. „Er zijn mensen die zeg gen dat het allemaal wel goed zal komen, maar ik ben bang dat hy door iemand mee is genomen. Die onzekerheid hè, daar word je gek Vlaardingen Een dorstige schip per van het motorschip Rambler heeft gisterochtend tegen tien uur op de Nieuwe Maas ter hoogte van Vlaardingen behoorlijk wat schade veroorzaakt aan zijn schip en de kade. De 59-jarige kapitein verliet de stuurhut om een glas water te ha len, maar raakte daarbij onge merkt de knuppel van de stuurau- tomaat aan. Het schip wendde daarop de steven stuurboord en voer vervolgens de oostelijke sloot van de Vott binnen, waar het vaartuig remmingswerk van de kade en een dubbele fender ram de. Het schip zelf verloor door de aanvaring het bakboordanker en liep aan stuurboord-zijde behalve deuken in het plaatwerk ook een scheur van zestig bij tien centime ter op. VlaardingenEen 20-jarige Vlaar- dinger heeft zich gisteravond bij de politie gemeld. Hij had de mu ren ran het stadhuis en de kerk beklad met graffiti. De Vlaardin- ger had spijt van de daden en be kende met een spuitbus niet al leen het stadhuis en de kerk, maar ook een bouwkeet aan het Nieuwwestland, een rolluik op de Hoogstraat, een stroomkast op de Mozartlaan en een kast in de par keergarage aan de Dïjksteeg te hebben ondergespoten. Als bewij s nam hij de verfbus mee maar het bureau. Hij verklaarde de 'tags' in een agressieve bui te hebben gespoten. Om de politie te misleiden had de Vlaardinger 'Feyenoord' en 'Vop Hooligans' als afzender gebruikt. De spijtop tant begreep uit een verhaal in de krant dat de politie op zoek was naar de graffiti-spuiters en wilde niet dat iemand ten onrechte de schuld in de schoenen geschoven kreeg. Hij is bereid de schade te betalen. i ff 1 - --Ut. - v- VS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1