H$p@r& Op het nippertje een wereldprestatie Bal -ia A c 0 P Ongelooflijk Thedo Remmelink negende in het spel om honderdsten van seconden Veldkamp: schaatsen, maar niet schrijven.. Kreek: 'Ik zei alleen maar tjonge, tjonge' Groepjes Ab Krook en «Mn 'liefde' voor Bartje r - Big brother is watching you. Kaartje kost ook 185 piek voor sponsor Rotterdams Dagblad Maandag 9 februari 1998 door Leen P/remmer HET WAS GROOT feest bij mij thuis. Ik heb ontzet tend genoten van Gianni Romme. Die jongen is een absolu te wereldtopper. Toen Tamburri- no al onder de 6.40 reed, wist ik dat er een wereldrecord zou wor den geschaatst. Toen Bart en even later Rintje wereldrecords reden, keek ik uit naar de rit van jRomxne. Wat een fantastische wedstrijd. Ik vind het ook erg leuk voor Henk Gemser. Die loopt al zo lang mee en het is zijn eerste gouden Olympische medaille. Dat heeft hij verdiend. Romme begon met vier rondjes onder de dertig seconden. Die had je een paar jaar geleden nognodig vooreen goede 1500 meter. Waar moet dat eindigen, vraag ik me af. ik ben benieuwd hoe deze tijden zich verhouden met de baan van Calgary. In Calgary zullen ze nóg harder rijden. Het is ongelooflijk. Romme klopt Ritsma met meer dan zes seconden. In het verleden vroeg ik aan Kees Verkerk of de yijf kilometer ooit onder de zeven minuten zou worden gereden. JMooit, beweerde hij, of ze moeten zich met behulp van een motortje voortbewegen. Als ik Bart even meereken, heb ben we vier Nederlanders bij de beste vier. Met name de Noren hebben een enorme knal gehad. Het is de vraag hoe die ploeg her- Ètelt van deze klap. Het is niet on denkbaar dat de Noren wegzak ken naar het niveau van de Zwe den. De Noren zijn dit jaar weg. Dit kunnen ze zich niet permitte ren. De klap zal hard aankomen in Noorwegen. De Noorse suppor ters zijn erg nationalistisch. Als het niet goed gaat, laten ze hun sporters keihard vallen. Het kan nu maar zo gebeuren dat een gro te wedstrijd in Hamar niet meer dan tweehonderd mensen trekt. Deze vijf kilometer is geweldig voor het Nederlandse schaatsen, maar aan de andere kant beang stigt me het ook. Hoe verwerken andere landen dit? Het is niet goed voor het mondiale schaat sen. Storelid was met de achtste plaats de beste Noor. En dat ter wijl Noorwegen een ontzettend grote schaatshistorie heeft. Ik denk dat wij voordeel hebben gehad van de ribbels op de pak ken. Het is overigens niet nieuw. Al in 1976 werd ik gebeld door ene professor Dikkema van de TU Delft. Hij had een ontdekking ge daan en wilde daar met my over praten. Door te experimenteren met kraaltjes op een rol in de windtunnel, probeerde hij te be wijzen dat de weerstand van de lucht achter de kraaltjes ver dween, ^let Hans van Helden heb ik dat toen uitgeprobeerd. De anderen deden er lacherig over, maar Hans was altijd wel in voor een geintje. Met een naald hebben we toen een wollen draad door het pak genaaid. Destijds was er nog èeen klitteband. De draad bracht nog geen soelaas. Bovendien wil den de fabrikanten van de kle ding niet meewerken. Twintig jaar later blijkt het dus wel degelijk te werken. Op de vijf kilometer leveren de ribbels een winst van 3.6 seconden op. Dat is natuurlijk erg veeL Ik denk dat Romme in de toekomst onder de 6.15 gaat rijden. Een geweldige sprong in de schaatssport. De andere landen moeten niet zeuren over concurrentieverval sing. Dan hadden zij maar op het idee moeten komen. In het regle ment staat dat de schaatskleding nauwrond het lichaam moet zit ten. De Noren hebben ooit iets met ballonnen onder het schaatspak geprobeerd. Door de bolling wordt de luchtweerstand minder. De ISU heeft dat destijds verboden. Ik denk dat deNoren de komende dagen zich rot zullen zoeken naar deze ribbels. De tien kilometer is over tien dagen. Ze hebben dus nog even de tijd, maar ze zijn zich kapot geschrokken. Door Henk Stouwdam Shiga Kogen Zo vanuit het niets onttrok een wolk de berg Yakebitai plotseling aan het zicht. De wedstrijd werd onderbroken en aan de finish stonden zes snowboarders, die hun tweede run erop hadden zitten. Op de lichtkrant stond: 2. Thedo Remmelink (Ned) 2.07,25. „Weet je," sprak de enige Neder- had Remmelink best redenen om Nagano Ab Krook zal voor alsnog geen stappen onderne men tegen het Franse persbu reau AFP. Volgens een bericht, dat het AFP-net zaterdag we reldwijd verspreidde, zou de chef d'équipe van de Neder landse olympische ploeg een homoseksuele verhouding hebben met schaats-Belg Bart Veldkamp. Krook las een Belgische krant, waarin het bericht breed werd uitgemeten. „Hier kan ik nu echt om lachen," aldus de Loosdrechter, die al jaren ge lukkig is getrouwd. Veldkamp is bevriend met schaatsster Annamarie Thomas. Het AFP- bericht berust waarschijnlijk op een taalprobleem. 'Veld kamp ontkent relatie met Krook,' stond er boven berich ten waarin de Nederlanders Krook kritiseerden over zijn samenwerking met Veldkamp. landse deelnemer op dat moment met een diepe zucht.Als ik bij de eerste tien eindig, is dat een we reldprestatie." Nadat de wedstrijd was hervat en alle grote jongens naar beneden waren gekomen, bleek Remme link de nummer negen van de eerste olympische wedstrijd snowboarden. Heel even leek hij genoegen te moeten nemen met een tiende plaats, maar de dis kwalificatie van de Oostenrijker Dieter Krassnig deed hem gister avond een plekje opschuiven. Een wereldprestatie dus, zy het op het nippertje. In die ene zin vatte Remmelink een carrière van tien jaar surfen in de sneeuw samen. Een decen nium lang knokken tegen onna tuurlijke krachten. Als laaglander stortte de Achterhoeker zich pas op 24-jarige leeftijd op een sport, waarin hij een gigantische achter stand moest overbruggen. „Ik heb alles moeten leren, terwijl vrijwel al myn concurrenten van kinds been op de ski's staan. Man, ik heb me tien jaar lang te barsten getraind om dit te bereiken. Ik heb geen medaille, maar ben hart stikke trots op mijn prestatie." De opluchting was groot, ook al ontevreden op zijn olympisch de buut - entevens afscheid - terug te blikken. In de eerste run van de reuzenslalom maakte hij in het middengedeelte een foutje en raakte daarmee snelheid kwijt En aangezien snowboarders een spel om honderdsten van secon den opvoeren, is een vrije val in het klassement snel gemaakt. In Remmelinks geval was dat naar de vijftiende plaats, die op de valreep recht gaf op een start in de eerste groep van de tweede run. Daarin moest hij als eerste naar beneden. Bij toen nog voortreffe lijke weersomstandigheden ging het wél goed. En kon de geboren Zelhemmer zich terug knokken naar de vurig verlangde top-10. Na afloop zeurde Remmelink niet over de foutjes. Waarom zou hij ook. De olympische status heeft hij immers te danken aan zijn po sitieve instellingen. En positivo's klagen niet. Bovendien, wedstrij den lopen zoals ze lopen. Hij heeft als een professional gewerkt en geleefd. Wat kan Remmelink zich dan nog verwijten? Hij moet zelfs vaststellen dat in het circuit met een hoge macho graad komend seizoen geen land genoot meer actief zal zijn. Want Thedo Remmelink (links) be spreekt de sneeuwhoogten met Prins Willem-Alexander (rechts); Ard Schenk luistert mee. Foto Hans Stelnffleljer/ANP Remmelink houdt het voor gezien en na hem is er geen Nederlandse snowboarder, die ook maar aan zijn niveau kan tippen. De olympische nummer negen kent de reden. „Omdat niemand de spirit heeft, die ik wel heb," zegt hij zonder een spoor van arro gantie. „Er zijn niet veel mensen die zich zo vanuit het niets naar boven kunnen knokken. Zonder die spirit is Nederland afhanke lijk van een structuur. Daarom zal de skibond de zaken professio neel moeten aanpakken. Iets waarin ik overigens best een rol wil spelen." In zijn hoedanigheid als sporter zal de 34-jarige Remmelink niet meer mei het NOC'NSF te maken krijgen, Nog drie WB-wedstrijden en een NK, dan is het gedaan met zijn actieve carrière. Tijd om an dere dingen te doen. Zoals? Luid lachend: „Kinderen maken!" Nagano De afgifte van een Bel gisch paspoort was voor Bart Veldkamp op de route naar Naga no nauwelijks een struikelblok. Maar nu Veldkamp als enige Belg in Nagano aanwezig is, dreigt se cretaris-generaal Guido de Bondt van het Belgisch Olympisch In terfederaal Comité (BOIC) hem om principiële overwegingen uit de competitie te nemen. De schaatser zou met schrijven van een column voor het AD en het Belgische Nieuwsblad een IQC- regel overtreden. De Bondt stuur de enkele dagen geleden een fax naar de redactie van Het Nieuws blad in Brussel. De secretaris-ge neraal verzocht de krant onmid dellijk te stoppen met het plaat sen van de door Veldkamp ge schreven column. Indien Veld kamp zyn activiteiten als colum nist tijdens de Winterspelen voortzet, zal zijn 'wangedrag' door het BOIC bij het ÏOC melden. Uit sluiting van verdere deelname aan de Winterspelen is de zwaarst denkbare sanctie. Veldkamp is op 17 februari één van de favorieten voor het goud op de 10 km. De regel is opgesteld om te voor komen dat olympische sporters zich ten tijde van de Spelen als in dividu exclusief uiten. Een krant mag niet een claim leggen op een Olympiër. De Telegraaf heeft een identieke overeenkomst met Rintje Riisma. De Fries wordt door het NOC met rust gelaten. Het Nieuwsblad heeft zaterdag de column in citaatvorm gepresen teerd. Het AD overweegt dat eveneens te doen. De hervatting van de competitie in het betaalde voetbal was rood gekleurd. Achttien wedstrijden in de eredivisie en eerste divisie le verden elf uitsluitingen op. Dat is een record in het nationale prof voetbal. De arbitrage trok in de eredivisie acht keer de rode kaart. Bij FC Twente - NEC (1-0), Willem IX - Vitesse (1-0) en Volendam - Ro- da JC (1-4) vielen elk twee rode kaarten. In de eerste divisie wer den drie spelers uit het veld ge stuurd. De rode kaart van Michel Kreek (Vitesse) was misschien wel de meest bizarre die ooit werd uitge deeld. De ex-Ajaeied werd wegge stuurd omdat hij scheidsrechter Sterk had beledigd. Kreek: „Mis schien is het heel schokkend voor sommige mensen wat ik heb ge zegd: 'Tjonge, tjonge'. Ik geef toe, het is een beetje over de rand..." Journalisten vroegen na afloop van FC Utrecht-Feyenoord aan Leo Beenhakker hoe hij in he melsnaam met zijn rechtsbuiten Georgi Demetradze communi ceerde. De Georgiër kreeg aan de overkant van het veld aanwijzi- gingen van Leo Beenhakker, waarna hij prompt de actie maak te waaruit Julio Cruz scoorde. Demetradze spreekt toch alleen Russisch, Leo? Beenhakker: „Ja, maar toch be greep hij me. Er is ook nog zoiets als lichaamstaal? Lichaamstaal??? Beenhakker, grijnzend: „Ja, en als je dat niet begrijpt moet je eens aan je vrouw vragen of zij weet wat dat is..." Bij Adidas Nederland ziet men met lede ogen aan hoe er aan Fey- enoords grootste parel van de af gelopen tien jaar wordt getrok ken. Giovanni van Bronckhorst is een van de paradepaardjes bij de sportfabrikant, die sinds jaar en Scheidsrechter Sterk geeft rood aan Michel Kreek (I). Orlando Trustfull Is het niet eens met de beslissing van de arbiter en maakt dat eveneens in woord en gebaar duidelijk. Later zou Sterk ook de ex-Feyenoorder wegzenden. FotoCwMuWer/ANP dag op 'kicksen' met drie strepen voetbalt. Maar als hij dan toch naar het buitenland vertrekt, heeft men liever dat liy naar New castle United verhuist dan naar elke andere dub in Europa. De Engelse topclub is in Groot-Brit- tannië immers hét uithangbord van Adidas en ook daar kan Van Bronckhorst een fortuin blijven bijverdienen met een speciaal schoenencontract. In de Engelse media wordt Van Bronckhorst omschreven als een van de grootste talenten die het Nederlandse voetbal in de jaren negentig heeft geproduceerd, „De middenvelder, zo denkt men bij Newcastle, kan uitgroeien tot het niveau van Guilit, Overmars of Bergkamp," schreef de Mail on Sunday gisteren. Feyenoord heeft het indirect aan zijn oud-speler en oud-trainer Rinus Israel te danken dat het gis teren tegen FC Utrecht kon be schikken over Christian Gyan. Is rael is tegenwoordig bondscoach van Ghana en dat land. is op dit moment volop bezig met deAfriea Cup. Gyan, in het bezit van een Ghanees paspoort en in het verle den ook veelvuldig uitkomend voor vertegenwoordigende elftal len, is evenwel niet opgeroepen door Israel. „Rinus heeft precies nog zo'n verdediger als Gyan in zijn selectie, een stevige mandek ker. Op Patrick Allotey deed hij wel een beroep, die 2ijn we daar door een poosje kwijt," aldus ma nager Hans Hagelstein. Het was tien jaar geleden dat Feyenoord in de Galgenwaard won. De man die destijds de win nende goal maakte, was de Au straliër David Mitchell die vanaf dit seizoen trainer is van Sydney United en met die club aan de lei ding gaat in de Australische com petitie. Met de komst van Demetradze is het aantal nationaliteiten in de selectie van Feyenoord gekomen op twaalf. Behalve uit Georgië ko men de de spelers uit België, Ier- Moet kunnen „De-plannen die men met de ama teurs van Sparta heeft, spreken mijneer aan. Het elftal moet in- derdaad weer een mogelijk tussen station worden richting het be taalde voetbal. Om daarin sa menwerking met Jan Nijroan aan te werkenlijkt me geweldig. ik heb ook aanbiedingen van andere gmateurciubs gekregen. Die heb ik gewoon opzij gelegd. Ik ben per $lot van rekening ook nog Spar taan." Pe nieuwe amateurtrainer van Sparta, Henk van Stee, ander halve w^ek geleden in deze krant™ „Ik ga er niet voor de groep staan. De hoofdsponsor vroeg me om de Sparta-o.rmteurs op de rails te zet ten. Daarom heb ik wat richtlijnen gegegen. Meer niet." Diezelfde Van Stee later in VI... „We gaan warmer met elkaar om. Nederlanders begrijpen dat lang niet altijd. In het trainingskamp in Spanje kwam tk Mohamed Si- nouh van Heerenveen tegen. We feliciteerden elkaar met het beha len van de ramadan. We kussen el kaar vier keer op de wond. Dat is voor ons normaal, maar in Neder land vinden ze je dan al gauw een jlikker," Spartaan Mourad in AD Excelsior gaf mij de schuld van de slechte prestaties. Bovendien werd ik nauwelijks geaccepteerd door de jongere spelers. Iedereen had een grote mond. Het is toch niet voorniets dat alle jongens met ervaring zijn vertrokken? Vorig seizoen Ben Spork Jnhv Schuur- huizen en Ton aan Bremen. Dit seizoen was ik nan de beurt. Bij Excelsior heerst een verziekte sfeer." TOP'er Miroslav Stefanovic in VI over zijn 'oude' club Die club heeft geprobeerd mij ka pot te maken Langer had deze situatie niet moeten duren. Ik be gon een slechte naam te krijgen. Want wie tutide Sfe/anothc nog hebben na al die verhalen van Ex celsior?" Idem „Eén ding is zeker: Rotterdam is voor mij de mooiste stad van héél Twente." Clemens Zwanenberg vanuit Aalborg in de Feyenoord-krant „Ze hebben hier letters die ik nog nooit heb gezien..." Idem land, Uruguay, Argentinië, Gha na, Rusland, Tsjechië, Ivoorkust, Polen, Canada en uiteraard Ne derland, Sparta verbleef dit weekeinde in Euro Disney in Parijs. Voor Mar- tijn, zoon van trainer Hans van der Zee, is tot verbazing van Spar ta's spits Dennis de Nooijer niet hij, maar Aijan van der Laan zijn grote favoriet. Sparta's trainen „Hij week geen moment van de zijde van Van der Laan." Toon Nijssen, de 78-jarige oud- linksback van Sparta, is zo goed als hersteld van zijn hartoperatie, die hij enige rijd geleden onder ging in het Dijkzigt-zïekenhuis. Voor de vele reacties tijdens zijn herstel wil hij iedereen bedanken. „Ze waren voor mij een hart onder de riem," aldus 'ome' Toon, die ja renlang jeugdleider was. Mark Wotic en Nol de Ruiter, trainer en technisch directeur van FC Utrecht, zaten zaterdagavond bij Excelsior op de tribune om de verrichtingen van Mohammed Al- lach te volgen. Na 40 minuten viel Allach al vat met een spierverrek- king in de hamstring. Simon Kelder tegen John Met god, begin dit seizoen nog assis tent-trainer op Woudestein, ter wijl deze moederziel alleen op de tribune zit: „Ben jij tussen je vrienden gaan zitten?" Kan alleen op Woudestein: een mislukt schot van Cambuur-spits Marinus Dijkhuizen eindigt in de kleedkamer van Excelsior. Emile Schelvis, presentator bij Studio Sport, is voorlopig ge schorst door de NOS. Hij zou een ochtenduitzending hebben gewei gerd te presenteren. Met de ver trokken chef-sport Kees Jansma zou hij daarover een mondelinge afspraak hebben gemaakt. Mar- tijn Lindenberg, de nieuwe chef- sport, zegt daarvan niet op de hoogte te zijn en stelde hem op non-actief. Rob Jacobs (trainer van Pelita Matrans) en Ab Fafié (trainer van Persia) hebben nog wat langer va kantie. De Indonesische voetbal bond heeft het begin van het nieu we voetbalseizoen meteen maand uitgesteld vanwege de financieel- eeonomisehe crisis in het land. „Ik heb een oplossing voor het belastingprobleem van sommige voetballers; salaris halveren, dan betaal je ook minder belasting," aldus AZ-trainer Willem van Ha- negem in Canal+gids. In de lucht kon hij het nét niet winnen van Roda JC's Regilio Vrede. Maar over de grond was de kleinste man van Volendam en misschien wc! do he!s eredivisie aardig op dreef. Ibrahim Babanglda, de jongere en nog kleinere broer van Ajacled T?j- ana, maakte gisteren kennis met de langste man uit de Neder landse competitie. Het verschil was een kop of drie en van één voetbalschoen van Vrede kunnen ze er voor Babanglda twee maken. Tot harde confrontaties kwam het tussen de twee niet. Dat is maar goed ook, want anders zou Vrede wel eens te ma ken kunnen krijgen met Ibrahims grotere broer,.. Foto Koen Suyk/ANP Jan D. Swart FOPPE DE HAAN. DIE vorig jaar tijdens een interview een lelijke steek liet vallen door op te mei la-n dat wylen Abe Lenstra in de grond van de zaak een vervelende vent was en daar mee ook mij tegen zich m het har nas joeg. heeft deze week zonder de naam van Abe te herhalen uit gelegd waarom. Foppe de Haan is voorstander van Het Collectief. En gelijk wij allen weten was Len stra dit niet. Daarom hebben we hem ook zo bewonderd. Het Collectief; een nieuw thema in het eenvoudig voetbalonder- wijs. Myn al jaren onophoudelijk ver zet tegen bet leutergefleuter m de voetbalsport blijkt dus vergeefs Foppe de Haan is tegen groepjes. Hij wil met dat steeds maar de zelfde jongens eikaar op de trai ning de bal toespelen. Hij wil met dat steeds maar dezelfde jongens met elkaar kaarten en eten en byelkaar op de kamers hangen, dus wil hq geen automatische ta felindeling, geen automatische kamerindeiing, geen carpooling, hij wil niets dat maar enigszins Het Collectief kan verstoren. Normaal heeft deze Heerenveen- trainer een zalvende patro- naatstem en gelooft hij uitslu i tend in het goede van de mens, maar toen individualisme ter sprake kwam kon hij niet nalaten om Abe nog gauw een steek onder water te geven. Dat ging door merg en been. Wel prees hij Len stra om zijn onnavolgbare voet balkunsten, maar de honderden zinnen die hij daarna sprak om aan te geven dat Abe een gevierde virtuoos was in een kleine stad. vielen in het niet bij die ene uit stoot van verontreining. De Heerenveen-trainer maakte daarmee vier kardinale en tegelij kertijd beroepsbedreigende fou ten. Hij bracht myn belevingswe reld in de war. Hij bevestigde iets wat ik allang wist maar niet wilde horen. Bovendien verwierp hij het individualisme en bovendien hield hij er geen rekening mee dat elke generatie het recht heeft om door een andere generatie op een voetstuk te worden gezet en daar vooral te blijven. Eigenlijk werd Foppe de Haan in één keer een onfatsoenlijke Fries en toen hij tot overmaat ook nog tegen groep jes was, viel hij ook nog als trainer door de mand. Het Collectief als wapen tegen de groepsvorming. Elke week opnieuw worden er wel bloedseneus zakken lucht over ons uitgestort Nu weer recht streeks uit Friesland, Foppe de Haan krampachtig nadenkend over het concept van Het Collec tief, de opvatting, het plan en de uitvoering. Ik word er wee van. Zelfs de affaire Davids tijdens het EK in Engeland had dus zijns in ziens voorkomen kunnen worden. Guus Hiddink had de groepje* ui! elkaar moeten trekken en daar mee het cultuurconflict en dit al les in het kader van saamhorig heid als veiligheidsfactor vier, of vijf en als zodanig. En dan zeg ik op mijn beurt: wat is er in vredesnaam nu weer tegen groepjes? Die bestonden al toen Oranje in 1905 of omstreeks z'n interland tegen de Belgen speelde en die zijn er altijd gebleven, tot leed en vermaak van iedereen. Ik eet ook liever met Rinus Israel en Rob Jacobs dan met Louis van Gaal en Foppe de Haan. Nagano Tot 2ijn grote teleur stelling heeft Ton Elias, direc teur communicatie van KNSB- hoofdsponsor Aegon, gisteren een kaartje moeten kopen voor een plaats in de M-Wave om de olympische 5000 m te kunnen bezichtigen. „Dat vipd ik slecht geregeld," zei Elias. Marie-José Jamin, woordvoer ster van NOC'NSF, snapt de ophef niet. „Er is een beperkt aantal accreditaties voor de Nederlanders. Zelfs bestuurs leden van NQC*NSF zijn op ei gen kosten naar Nagano geko men en moeten ook een kaart je kopen." Wil Elias iedere schaatsafstand de komende twee weken be zoeken, dan moet hij diep in de beurs tasten. Iedere dag kost 185 gulden. ^«raa5:TTa«nt-:3tKB.l Tel.nr.^ 0-4382288. 631061 of 0344-615355-r- i woninqinto. f Gerda Benarrr: 01 u-4oo<r-x~.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4