3 Zonlic Schiedamse schouwburg Warenhuizen samen Het @rbeidsbure@u st@(a )t voor u kl@@r Architect: 'Het gebeurt niet vaak meer dat je de kans krijgt een centrum zo drastisch te veranderen' Oud-bokser ontkent z'n vrouw te hebben geslagen, maar geeft zichzelf wel de schuld van wat is gebeurd: 'Emoties zijn me de baas geworden' Rotterdams Dagblad Commentaar, Netelenbos wil lerarentekort eerder gaan aanpakken Djanko Ov£R>jAME VoeR VênDeX Rotterdams Dagblad I Dinsdag 10 februari 1998 Door Desiree van der Jagt Schiedam De geur van hout en de lichtinval zorgen voor een bijzondere ervaring bij het binnenkomen in het Theater a.d. Schie in Schie- .dam. Hoewel die ervaring van het opsnuiven van de houtgeur van korte duur is ómdat de natuurlijke geur al snel gewoon wordt, blijft de lichtinval fascineren. De zon bepaalt de stemming in het gebouw en drukt daarmee een bijzonder stempel op het nieuwe Stadserfcomplex, een immens nieuwbouwcomplex in de binnenstad van de jene- verstad Schiedam. Het theater, dat onderdeel is van het complex, is de enige schouw burg van Nederland waarin be doeld daglicht naar binnen kan komen. Door het licht blijft het Onbewerkte grenen hout ui de Coyer werken. Het hout is nu al veel geler dan bij de aanleg nog geen jaar geleden, Het Theater a.d Schie zal er daardoor nooit hetzelfde uitzien. Het idee voor de combinatie onbe werkt hout met licht is niet nieuw. -Architect Hans Ruijssenaars werd er in 1992 - toen hij al bezig was met het ontwerpen van het Stadserfcomplex- door bevan gen in het paleis van Parma in Ita lië. Daar in het Teatro Famese, een gebouw dat stamt uit 1618, kwam de geur van hout en licht op voor hem sublieme wijze samen. „Het was een enorm bijzondere ervaring in dat immense bakste nen gebouw," vertelt hij „Ik liep daar een enorme trap op en kwam aan het einde van de trap in een gigantische zaal terecht waar prachtige lichtstralen binnenkwa men. Op datzelfde moment werd ik bevangen door de geur van hout," vertelt hij tijdens een rond leiding door zijn versie van het Teatro Farnese. Niet alleen het bijzondere theater, ook de bibliotheek, de stadswin- kel en het gemeente-archief heb ben een plek gekregen in het nieuwe Stadserfcomplex.Behalve de sociale dienst zijn alle gemeen telijke diensten, die tot voor kort her en der verspreid over de ge meente, bijeen gebracht in het nieuwbouwcomplex. Het gebouw wordt in april officieel geopend, maar alle gebruikers draaien al een tijdje proef in het nieuwe ge bouw. Zwart Nazareth Het nieuwe Stadskantoor kent -een lange geschiedenis. Het offi ciële raadsbesluit over de nieuw- Het Stadserf kenmerkt zich vooral door de veelheid aan licht dat net gebouw bin nenkomt. Dat wordt meteen duidelijk In de entree van het gebouw. het gebouw van alle kan ten binnen. Het nieuwe Stadserf is niet alieen gebouwd rondom de oude to ren van het Stadskantoor, maarvoorai rondom de oude ruïne. Fo to's Marcel van Kerckhoven pen van de bibliotheek ook het centrum van Rotterdam te zien. bouw in de Schiedamse binnen stad v/erd al in 1988 genomen, maar het bouwen is pas in 1995 begonnen. Binnen de gemeente was toen al vijfentwintig jaar lang de vraag actueel wat er met de binnenstad moest gebeuren en het midden van het centrum werd al die tijd gekenmerkt door een groot gapend gat. Volgens burgemeester K. Scheeres lag het niet aan desinte resse of laksheid van de bestuur ders dat een gedeelte van de bin nenstad zo lang braak heeft gele gen. „Schiedam heeft lang ge worsteld met zijn jeneververle den en de juiste koers voor de toe komst hadden we nog niet gevon- den,_,De., grootschalige bouwstijl die in déjarén zestig furore maak te, sloeg hier gewoon niet aan en vanuit de bevolking kwam al snel een actie op gang om de destijds ongekende sloopwoede te beteu gelen, Schiedam wilde wel mee in de vaart der volkeren én wilde de doem van het Zwarte Nazareth van zich afschudden, maar wilde zichzelf daarbij niet verloochen." Nu Schiedam eindelijk een keuze heeft kunnen maken, heeft het Schiedamse centrum er een heu se 'cultuurtempel' bij. De bouw kosten bedragen 56 miljoen gul den en de oppervlakte van de nieuwbouw omvat 15.800 vierkan te meter. Het ontwerp van architect Hans Ruijssenaars kenmerkt zich voor al door de veelheid aan licht dat het gebouw binnenkomt. Dat wordt meteen al duidelijk in de entree van het gebouw. Vanuit hier zijn alle diensten te bereiken. Vanaf de hogere verdiepingen is bovendien niet alleen de lichtkoe pel te zien, die door het gehele ge bouw loopt, maar ook buiten is een adembenemend zicht op de omgeving te krijgen. Zo is er een doorkijk die de bezoeker een blik gunt op de eeuwenoude ruïne, waar het nieuwe complex omheen is gebouwd, de Schiedamse mo lens en verder weg is vanaf bij voorbeeld de trap- Ultieme kans Voor Ruijssenaars was het niet al leen de eerste keer dat hij een the- ater moest ontwerpen, maar was de opdracht ook de ultieme kans om een wezenlijke bijdrage aan het centrum van Schiedam te le- veren." *irHèt' 'gebéurt "riiêt*'i)aèk meer daije.dekanskrijgteaueen- flntwp,,vaq ^uifesej^rs,^, d< trum zo drastisch te veranderen." -laatste-stap in het gigantisch* Aan de hand van al zijn vele krab- bouwproject. De Amerikaanse kenmerkend zijn voor het oude Schiedam. „Door die gebouwen zichtbaar te houden in die as wordt het makkelijker om ook met zo'n nieuw gebouw een emo tionele binding met de stad te houden of te krijgen. Alleen al het zicht op die twee kerken of op de ruïne dragen daartoe bij." De aanleg^van het naastgelegen 'plèlh,' Hét' "üitgahgspüntvan het' Door Loet van Schenebeek Schevenlngen—Ze zit er al die tijd al bij, maar houdt zich afzijdig. Ivy, een zus van Regilio Tuur. is meegekomen op uitdrukkelijk verzoek van Melinda. Maar nu de ex-vrouw van de bokser de con frontatie met de media op het laat ste moment toch niet heeft aange durfd, is zij er vooral ter onder steuning van haar broer. „De mensen," zegt zij plotseling vinnig, „zitten te wachten op dit soort berichten. Boksers deugen niet, boksers zijn agressief en slaan hun vrouw. Maar wij, zijn naaste familie, zijn broers en zus sen, weten dat Regilio niet zo is." -rZewil er maar mee zeggen dat het _,goed is dat deze bijeenkomst is -helegd, dat haar broer niet de kop irrhet zand steekt en precies ver dij; wat er begin vorige week tus- •sen hem en zijn (bijna) ex-vrouw is voorgevallen. '„Ik doe dit," voegt de voormalig wereldkampioen eraan toe, „om de indianenverhalen uit de we reld te helpen. Melinda en ik ha ten elkaar niet, maar we zijn wel bezig te scheiden. Als gevolg van de emoties waarmee dat gepaard gaat zijn heftige ruzies ontstaan en één daarvan is vorige week nogal uit de hand gelopen, In de publiciteit wordt nu de indruk ge wekt dat we el kaar met mes sen te lijf zijn gegaan, maar dat is per se niet waar. Er zijn ook geen klappen geval len." Wat is er dan wel gebeurd? De politie is eraan te pas gekomen en er is proces-verbaal opge maakt. Daarin is wel degelijk sprake van mishandeling. Tuur. „We hebben elkaar beetge pakt en door elkaar geschud. Er is geschreeuwd en er zijn over en weer dingen gezegd, die meer pijn hebben gedaan - kan ik je verzekeren - dan dat geduw en getrek." Blauwoog Edoch, voor woorden die pijn doen wordt de politie doorgaans niet te hulp geroepen. Regilio Tuur en zijn zus Ivy, die ondanks alles op goede voet staat met haar schoonzus, houden bij hoog en laag vol dat Melinda niet met een blauwoog of andere uiterlijke ver wondingen rondloopt. „Welnee," zegt de oud-bokser met een bitter lachje. „Ik ben niet een of andere barbaar. We hebben woorden ge kregen, zoals wel vaker gebeurde. Omdat ik sowieso vrij lijfelijk ben, heb ik haar beetgepakt, maar ik heb geen klap gegeven. Waarom er dan toch politie bij is gehaald, moet je zien in de emotionaliteit van het moment. We waren alle bei onszelf niet" Bijna een week later zijn de ergste emoties wel gezakt en dan zou je verwachten dat de in alle opwin ding ingediende klacht inmiddels is ingetrokken, „Dat gaat ook ge beuren of ze heeft het al gedaan," beweert Tuur. „De zaak is uitge- Regilio Tuur Ar chieffoto Rotterdams bels en kleine schetsjes laat hij zien hoe uiteindelijk het ontwerp voor het nieuwbouwcomplex tot stand is gekomen. Niet het gebouw of de functie van bijvoorbeeld het theater zijn door slaggevend geweest, maar het plein dat de nu nog twee totaal verschillende stadsdelen met el kaar moet verbinden. „Dat plein is de stadskamer, Eerst komen de wanden van hei plein en pas daar na de wanden van de nieuw bouw," zegt Ruijssenaars. Aan het einde van deze nieuwe verbin dingsas staan twee kerken, die kunstenaar Matt Mullican heeft hiervoor een natuursteen vloer ontworpen die momenteel wordt aangelegd. Het plein, waarin sym bolen uit het naastgelegen ge bouw zijn verwerkt zoals bijvoor beeld het theater, is het laatste grote werk. Gala-avond Het hele Stadserfcomplex wordt 15 april officieel geopend minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken. Het Theater a.d. Schie zal op 12 september met een gala-avond officieel worden geopend. ze niet om gevraagd, daar heeft ze ook geen zin in. Vandaar dat ze tot een paar uur voor deze bijeen komst vast van plan was te ko men. Maar uiteindelijk kon ze het emotioneel toch niet aan. "BRjf jij dan maar bij Aleaya', heb ik gezegd, 'dat is op dit moment het belangrijk praat. Kijk, het is nooit Melinda's ste. De rest los ik wel op." bedoeling geweest de vuile was buiten te hangen. Ze is dan ook enorm geschrokken van de ophef die erover is ontstaan. Daar heeft Tyra Aleaya is het driejarige doch tertje uit het op 7 oktober 1994 ge sloten huwelijk van Melinda den Outer en Regilio Tuur. Het 'brok je dynamiet' uit Hoogvliet was toen net twee weken wereldkam pioen in het supervedergewicht. Het paar vestigde zich deels in New York, deels op het Weena in Rotterdam. De eerste problemen in het huwelijk dateren van okto ber 1996. Niet veel later ging het paar uit elkaar. Inmiddels is een echtscheidingsprocedure in gang gezet. Tuur zei gisteren te ver wachten dat de scheiding binnen een maand zal worden uitgespro ken. „De bezoekregeling voor on ze dochter is nu geregeld, maar moet nog worden getekend. En zo zijn er nog een paar stappen." De man die voor zaken des levens altijd een treffende one-liner van een van zijn favoriete Amerikaan se schrijvers-filosofen bij de hand heeft, zoekt naar woorden als hij moet uitleggen hoe het zover heeft kunnen komen, dat de poli tie zich met zijn privéleven heeft moeten bemoeien. Schuld „Ik geef mezelf de schuld van wat er is gebeurd tussen Melinda en mij. Ik had beter moeten weten, ik had m'n hoofd erbij moeten hou den, maar de emoties zijn me de baas geworden. Ik had mezelf niet meer onder controle, dat is wat ik mezelf nog het meest verwijt Hij is al een tijdlang zichzelf niet, zegt hij. „Dit zou me vroeger, toen ik nog bokste, nooit zijn ge beurd." Toen ik nog bokste... Het hoge woord is eruit. Zijn besluit, begin vorig jaar, om ruim een half jaar voor zijn dertigste verjaardag met boksen te stoppen, heeft hem veel gedaan, veel meer dan hij ooit heeft willen toegeven. Nu doet hij dat wel. „Het knaagt aan me," be kent hij. „Hot vreet aan me van al le kanten, maar ik wil er absoluut niet aan toegeven." De hang naar de ring leidde tot humeurigheid. „Ik loop al een tijdlang op m'n te nen," geeft hij toe. Zakelijke be sognes - zijn herenmodezaak aan de Oude Binnenweg beleeft een moeilijke start- zijn daar even min vreemd aan. Dat deze geruchtmakende affaire zijn imago en daarmee de zaak geen goed zal doen, daar is Tuur niet bang voor. „Dat waait wel weer over," verwacht hij. Hij ziet ook geen reden om zich terug te trekken als lijstduwer voor de Rotterdamse Ouderenpartij. „Ik heb ja gezegd tegen die mensen en dan ga ik nu niet opeens nee zeggen. Wat er ook is gebeurd in mijn privéleven en hoe slecht dat op zichzelf ook is, dat verandert niets aan de problemen in de ou derenzorg. Ik heb beloofd de par tij daarbij te helpen en dat blijf ik doen. Tenzij zij van mij afwillen, maar aanwijzingen in die richting heb ik nog niet gekregen." AI te zeer heeft hij zich met dit soort onderwerpen nog niet bezig gehouden, de laatste dagen. „Het enige dat nu telt is het belang van mijn vrouw en mijn dochtertje, al het andere is voorlopig even bij zaak." Heel vaak zoekt hij in deze moei lijke periode het gezelschap van zijn moeder. „Zij zegt dat het bij het volwassen worden hoort. En ze zegt ook dat tegenwoordig één op de drie huwelijken strandt. Oke, dat kan best waar zijn, maar daarom ben ik er nog niet blij mee." Wat de nazaten van oprichter Anton Dreesmann de afge lopen 25 jaar regelmatig vergeefs hebben geprobeerd, lijkt binnenkort eindelijk toch te gaan lukken: de over name van Koninklijke Bijenkorf Beheer door Vendex. De belang rijkste warenhuizen in Nederland -V&D, BijenkorfenHema- ko men, als 'Brussel' het goedvindt, in één hand. Daarmee ontstaat een machtig warenhuisconcern, dat de komende jaren in belangrij ke mate het beeld van de stadscentra en het koopgedrag van de consument zal bepalen. Dat de twee aartsrivalen samengaan, is op zich niet eens zo verras send. Het moment waarop is dat des te meer. Anderhalfjaar gele den nog stootte Vendex zijn forse belang in KBB resoluut af. Vendex bezat meer dan eenderde van de aandelen. De koers lag toen ver beneden de koerswaarde waarvoor thans het hele KBB- concern wordt opgekocht. Deze gang van zaken kost Vendex meqr dan 100 miljoen gulden extra, maar kennelijk kan de gigant dit lij den. Uiteindelijk mag ook worden verwacht dat de samenbundeling forse revenuen oplevert die de hele combinatie ten goede komen. Het overname-akkoord komt op een moment dat V&D een ingrij pende restyling van zijn warenhuizen achter de rug heeft en KBB het moeilijk heeft. Er waren grote problemen in de top van het be drijf en oude rot A. Maas moest worden teruggehaald om orde op zaken te stellen. KBB tobt met een groot aantal Hema-vestigmgen die niet draaien zoals dat zou moeten en die wanhopig op zoek zijn naar herstel van de omzet. Hier en daar wordt gevreesd dat de Hema na de samenbundeling het kind van de rekening zal worden. Maar nu deze keten deel gaat uitmaken van een veel groter en machtiger combinatie, kunnen ook betere reddingskansen worden gecreëerd. Het is niet aan te ne men dat Vendex/KBB dit aloude, karakteristieke paradepaardje in de warenhuissector zal laten verslonzen. - Net als bij andere concentraties van deze omvang is ook dezevaór- genomen fusie met gemengde gevoelens begroet. Binnen de Heme middenstand, die afgelopen decennia al veel terrein heeft mqetpn prijsgeven aan het grootwinkelbedrijf, staat men uiteraard niet te juichen. Gevreesd wordt dat zelfstandige detailhandelaren het in de toekomst nog moeilijker zullen kunnen bolwerken. Ook in kringen van consumentenorganisaties worden de ontwikkelingen met ar gusogen gevolgd. Daar is men bang voor verminderde concurrentie wat kan leiden tox een opwaarts effect op de prijzen. De grootste zorgen zullen heersen in vakbondskringen, waar te recht wordt gevreesd voor een stevig verlies van arbeidsplaatsen op termijn. Om de voordelen van deze megafusie volledig uit te buiten zal Vendex/KBB inderdaad streven naar kostenverlaging, bijvoor beeld op gebieden als distributie en technologie. Op hoofdkantoren en distributiecentra zal daardoor ongetwijfeld een aantal banen sneuvelen. Die banen worden op dei\duur.echter..,ook bedreigd als Vendex en KBB niet samengaan maawedera^itprobeTernie bui tenlandse concurrentie uit onder meer-Engeland en Zweden van het lijf te houden. In dat lastige dilemma verkeren dewerknemers- organisaties,ook.pu weer bij de jurering van dqzecgro&pperatietn het bedrijfsleven. - Den Haag/Rotterdam Staatsse cretaris Netelenbos van Onder wijs wil bekijken of ze eerder maatregelen kan nemen om het lerarentekort terug te dringen. In verschillende regio's kampen ge meenten met een gebrek aan in valkrachten. Bij ziekte van docen ten 2ijn zelfs klassen naar huis ge stuurd. Door de klassenverklei ning dreigt dit probleem alleen maar groter te worden. De Haagse Galvanischool moest vorige maand een groep leerlin gen naar huis sturen omdat ze geen vervanger voor een zieke le raar kon vinden. En in Gorinchem heeft de gemeente vorig jaar ou ders opgeroepen op zoek te gaan naar invalkrachten voor het open baar en speciaal onderwijs. De Rotterdamse wethouder H. den Oudendammer van onder wijs vestigt morgen opnieuw de aandacht op het vervangingspro bleem. Hij wil als invalkracht een ochtend lesgeven op de Jan Prins basisschool om duidelijk te ma ken dat ook Rotterdam een tekort aan invalkrachten heeft. Uit de praktijk blijkt dat het steeds moeilijker wordt voldoen de onderwijzers voor een invaJ- baan te vinden. Gezien de toerje- mende behoefte aan leerkrachten voor het basisonderwijs, roept Den Oudendammer vooral jonge mensen op zich aan te melden bij de pedagogische academie. Netelenbos deed vorige week .een oproep aan oud-leerkrachten om een opfriscursus te volgenen weer voor de klas te gaan staan. Ook andere oplossingen, jzoais deeltijdleraren die meer..gaan werken, moeten eerder worden ingevoerd. De Onderwijsinspectie erkent de moeilijkheden van ge meenten bij vervanging van lera ren. Maar de inspectie wü geen re latie leggen met de klassenver kleining. Door klassenverkleining zijn Ro mende jaren 27.000 extra leraren nodig. Het ministerie begon voipg jaar met een campagne om meer scholieren naar de pedagogische academie voor het basisonderwijs (pabo) te trekken, In een tussen rapportage over de groepsgrootte die morgen naar de Tweede Ka mer gaat, staan de resultaten van die pabo-campagne. Ais HET T5MnT\J HAD5Ê" Pt WE pv/AIE ?AVAfT KoRM haw GeMA* y V&leREtf»* SjÖfA Hooft '"-V' '"Ikllll* J jj bttp^/www.arbeidsbureau.ni zoekt werk? 24 Uur per dag kant u "door de vacatureback voabet Arbeidsbureau surfen./ En werkgevers klikken eenvoudig op Werkzaken- Enter het Arbeidsburiiau! f A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5