Poldervaart wordt in ere hersteld Onderzoek stelt personeelsbeleid GGD aan de kaak Rotterdams Dagblad Bouw 'flaneerboulevard' Hoek van Holland schiet op CD gaat tot het randje <\E Vast voor verkrachting Busje onder vrachtwagen Gelukje voor vandalen Lichtcontrole Bloemist krijgt gouden speld Culturele raad wil mobiel muziekpodium Miljoenenproject verandert kanaal in 'ecologische ruggengraat' van Schiedam Meer aardgas bij Maasland Nieuwe hekken houden Julianapark oud Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 11 februari 1998 Door Mariëtte Olsthoorn Vlaardingen Een onafhankelijk onderzoeksbureau gaat het perso neelsbeleid van de GGD Nieuwe Waterweg Noord doorlichten. Het onderzoek moet een einde maken aan de negatieve geruchten stroom over personele misstan den binnen de dienst. Directeur E. S. A. van der Meer, in perspu blicaties het mikpunt van kritiek, ziet het onderzoek vol vertrouwen tegemoet. „Laat maar komen. Ik weet al wat de uitkomst is." Het algemeen bestuur van de GGD stemde gistermiddag tij dens een ingelaste vergadering, na een aantal kritische kantteke ningen en suggesties, volmondig in met het voorstel van het dage lijks bestuur. Volgens voorzitter en wethouder voor Groenlinks in Schiedam, A. F. de Leede, hebbeb 'de negatieve publiciteit rond in dividuele medewerkers' en het verzoek van de Vlaardingse frac tie van GroenLinks en de GGD-di- recteur zelf aanleiding gegeven tot het onderzoek. ,.Ik denk dat het goed is klaarheid in deze zaak te brengen en aanwijzingen voor het personeelsbeleid te krijgen van derden, als dat nodig mocht blijken." Het onderzoek, dat half april klaar moet zün, is verder bedoeld om het personeelsbeleid van de afge lopen jaren te evalueren en de huidige gang van zaken te analy seren. Ook de manier van leiding geven zal hierbij aan de orde ko men. Een aantal weken geleden publi ceerde het Rotterdams Dagblad het verhaal van een voormalig werkneemster van de GGD. Hier in vertelt Carla Witte over haar ontslag en wat daaraan vooraf ging, volgens de chronisch zieke vrouw een opeenstapeling van conflicten en intimidatie en zelfs een heuse 'psychoterreur' van lei dinggevenden om haar weg te krijgen. GGD-directeur Van der Meer komt in haar relaas als de grote boosdoener uit de bus. De Vlaardingse fractie van Groen Links had in een eerder stadium al vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders over het functioneren van de GGD. Geschut Onvrede was er gistermiddag on der een aantal leden van het alge meen bestuur (raadsleden uit Gaardingen, Schiedam en Maas sluis) over het late tijdstip waarop het onderzoek wordt ingezet. Het Schiedamse D66-raadsiid V. Broe- ke verbaasde zich over het feit dat „dit geschut nu uit de kast wordt getrokken terwijl leden van het algemeen bestuur al eerder op merkingen hebben gemaakt over de geruchtenstroom binnen de GGD. En steeds werd dit afge daan met: 'het valt wel mee' en 'het gaat om een incident'." Ook W. C. Baris van de Vlaarding se CDA-fractie wond zich daar over op. „Wij hebben al tweeën eenhalf jaar geleden dingen ge signaleerd en naar voren ge bracht. Dat is toen onvoldoende gelukt. Wat is nu werkelijk de aanleiding voor het onderzoek: gaat het om een individueel geval of spelen er andere zaken mee?" Bezorgdheid was er bij de leden van het algemeen bestuur vooral over de onafhankelijkheid van het onderzoek. Het Vlaardingse WD-raadslid A. Th. G. M. de Lan ge hamerde op de 'zuiverheid' van het onderzoek, dat overigens net als alle anderen volgens hem niet snel genoeg kan worden ingezet. „We moeten alle schijn vermijden dat er invloed op het onderzoek kan worden uitgeoefend. De scheiding tussen de mensen die invloed hebben op het personeels beleid en degenen die het onder zoek begeleiden, moet duidelijk zijn." Om meer zicht te hebben op de totstandkoming en het verloop van het onderzoek, stelden de raadsleden voor een afgevaardig de van het algemeen bestuur aan de begeleidingscommissie toe te voegen. Deze commissie, bestaan de uit leden van het dagelijks be stuur (De Leede), het manage ment team (A. Kortleven), de on dernemingsraad (G. Noorderwier) en het algemeen bestuur (J. M. de Bruin), selecteert het onderzoeks bureau en beoordeelt de offertes. De ondernemingsraad en de drie Waterweg-gemeenten doen sug gesties voor het externe bureau dat het onderzoek gaat uitvoeren. Het algemeen bestuur wordt offi cieel opdrachtgever van het on derzoek, zodat de uitkomst ook rechtstreeks bij de leden terecht komt. Directeur Van der Meer moest aan het eind van de vergadering 'iets kwijt omdat in perspublica ties nogal op de man is gespeeld'. Hij wil niets liever dan de geruch tenstroom stopzetten en is ervan overtuigd dat de uitkomst van het onderzoek hem daarbij zal hel pen. ,,ïk heb niets te verbergen," sprak hij. Herziening Tevens zei hij te hopen dat het on derzoek de magere invulling van ondersteunende functies binnen de GGD Nieuwe Waterweg Noord aan het licht zal brengen. Deze zou door een snelle groei van de dienst zijn achtergebleven bij an dere GGD's. Van der Meer: ,.De capaciteit van overhead functies is aan herziening toe. En daarmee geeft ik alvast een schot voor de boeg van de uitslag." ,Als er ook maar echt iets ge beurd met de conclusies en aan bevelingen van het onderzoek," wilde Döö-raadslid Broeke daarop zeker stellen. „We moeten ons bij na blind conformeren met de uit slag." SchiedamEen 48-jarige uit Rus land afkomstige Schiedammer is door de politie aangehouden en in verzekering gesteld op verden king van aanranding en verkrach ting van een 32-jarige vrouw uit Schiedam. Het slachtoffer zou in oktober 199? zyn verkracht toen ze door de verdachte werd behan deld met een onbekend apparaat je waaraan de Rus geneeskundige krachten toeschrijft De verdach te houdt er volgens de politie geen bloeiende praktijk op na als alter natieve dokter. Hij zou mensen enkel helpen als vriendendienst en hier geen geld voor ontvangen. Schiedam Een 37-jarige Schie dammer raakte dinsdagavond ge wond bij een aanrijding met een vrachtwagen op de Nieuw Mathe- nesserstraat in Schiedam. De man was door nog onbekende oor zaak met zijn bestelbusje onder een stilstaande vrachtwagen ge schoven. De chautTewur daarvan, een 32-jarige Leidschendammer, bleef ongedeerd. De Schiedam mer moest door de brandweer uit zijn voertuig worden gehaald. Hij is met rug- en beenklachten over gebracht naar het Dijkzigt Zie kenhuis. Daar werd hem ook een bloedtest afgenomen, om na te gaan of hij onder invloed van alco hol verkeerde. Vlaardingen Vandalen hebben gisteravond rond zeven uur bij de vernieling van een bedienings kastje van een bedrijf op de Indu strieweg in Vlaardingen veel ge luk gehad. Normaliter heeft het bedrijf de hoofdschakelaar inge schakeld. Nu was dat niet het ge val. Op het moment dat de daders de draden in het kastje verniel den, zouden zij anders zijn getrof fen dooreen zware stroomstoot. Schiedam Tijdens een verlich tingscontrole in de Gerrit Ver- boonstraat in Schiedam deelde de politie gisteravond in totaal veer tien bekeuringen uit aan bestuur ders. De verlichting die ze voer den, bleek niet in orde. Het ging om zes automobilisten, zeven fiet sers en een bromfietser. De politie in Gaardingen contro leerde dinsdagmorgen op het dra gen van een autogordel op de Westiandseweg. Tussen 10.30 en 12.00 uur schreef de politie 38 be keuringen uit en een bekeuring voor het niet tonen van het rijbe wijs. Vlaardingen Fleurop-bloemist Marco Randolfi van de gelijkna mige bloemenspeciaalzaak in Gaardingen ontvangt vandaag de gouden speld van Fleurop Inter- flnra Nederland. Randolfi, die zijn winkel aan het Liesveld in Gaar dingen heeft, krijgt de onder scheiding in verband met het 25- jarige lidmaatschap van de bloe- menverzendorganisatie. Maassluis De Culturele Raad Maassluis (CRM) is de haalbaar heid aan het onderzoeken van een verplaatsbaar overdekt mu ziekpodium. Dit podium var» zo'n vijf bij negen meter zal, als het doorgaat, worden gebruikt tij dens onder meer de Furieade, koninginnedag en de dag van de muziek. Aanleiding voor het idee vormt de extra 20.000 gulden die vorig jaar beschikbaar is gesteld voor amateuristische kunstbeoefe ning. Omdat het om een inciden tele subsidie gaat, vindt de CRM het 'ongewenst' om het eenmalig te verdelen aan de verschillende instellingen. Het bedrag van 2Q.QQ0 gulden zal niet genoeg zijn, verwacht F. van Dalum, lid van de culturele raad. „Daar begin je niet zoveel mee. Het moet immers wel stevig zjjn en de straat is ook niet altijd vlak." Van Dalum denkt extra geld te krijgen van bijvoorbeeld het Anjerfonds en het bedrijfsle ven. Ook kan het podium -te gen een vergoeding- worden verhuurd aan winkelcentra. Een dergelijk podium van een andere gemeente huren ziet Van Dalum niet als een mogelijkheid. „Velen hebben het op koningin nedag en op' andere landelijke feestdagen nodig. Daar hebben wij natuurlijks niks aan." Pas als er meer bekend is over het haalbaarheidsonderzoek zal het college van b en w een besluit nemen over de 20.000 gulden. Omdat L. D. Wesenhagen-Kaste- lein, de huidig wethouder van cultuur, ook achter het plan staat, zet Van Dalum vaart achter het onderzoek. ..Die heeft nog maar een maand ie gaan. We zijn daarom toch wel een beetje aan het jagen." Het idee voor een muziekpodi um of -tent kwam vorig jaar ook al ter sprake. De CRM bracht het toen als alternatief voor het kunstwerk bjj de buitendienst van stads- en milieubeheer aan de Heldringstraat. Dit ging niet door, onder meer omdat de ge meente deze locatie voorlopig links wil laten liggen vanwege de toekomstige toeristische ontwik keling van het havengebied. Door Edwin Comelisse Schiedam De Poldervaart wordt weer een écht kanaal. Om streeks de eeuwwisseling zal het water weer ongehinderd stromen van de Nieuwe Maas tot de Sehie in Midden-Delf land. De stukken kanaal die de laatste veertig jaar zijn ge dempt, worden uitgegraven. Dit komt neer op het weghalen van zo'n 60.000 kuub grond. Tegelijkertijd wordt er parallel aan de Poldervaart een fietspad aangelegd dat de fietsers pal na de eeuwisseling van de Beneluxtunnel naar Midden-Delf land zal voeren. Met het project is een investering gemoeid van tien miljoen gulden. Als de zomer zich aandient, is de 'flaneerboulevard' in Hoek van Holland af. De aanleg schiet al aardig op. Wat voorheen de Koningin Emmaweg was, wordt nu voor 6,2 miljoen gulden ver bouwd tot de Emmaboulevard. Er komen bankjes er een wan delroute van 560 meter. Dit jaar wordt ook begonnen met de aanleg van het in de buurt gelegen Waterwegpark, bedoeld voor wandelen, fietsen en lui eren in een groene omgeving, Foto Jaap Rozema/RotterdamsDagbtad De Poldervaart loopt diagonaal door het stedelijk gebied van Schiedam. Het kaarsrechte ka naal is in de veertiende eeuw ge graven om het veenweidegebied van Midden-Delfland beter te ont wateren. Naast deze functie voor de waterhuishouding deed het ka naal ook dienst als vaarroute voor het vervoer van landbouwproduc ten. Sinds 1903, toen als gevolg van een dijkdoorbraak een groot deel van Midden-Delflandonderwater stond, is vaak gepraat over ophef fing van het kanaal. In 1960 waren, de kaden dermate verzwakt dat omvangrijke herstelwerkzaamhe den nodig waren. Toen is besloten de functie van de vaart als water afvoer te beëindigen. Andere wa terlopen namen de afvoerfunctie over. Stukken van de Poldervaart werden vervolgens gedempt. Hoofdrol Met het Groenstructuurplan richtte de gemeente Schiedam de blik echter weer op de Polder vaart. Tn het plan wordt het ka naal samen met de aangrenzende groengebieden een ecologische en recreatieve hoofdrol toege kend. Dit vanwege de centrale lig ging. Het kanaal loopt namelijk dwars door de stad en heeft raak vlakken met bijna alle Schiedam se wijken. Om de potenties van de Polder vaart als 'ecologische ruggen graat' waar te kunnen maken, zal de gemeente de dempingen afgra ven. Het stromend water zal de waterkwalitêit-sferk verbeteren, zo is de verwachting. Bovendien zullen, waar mogelijk, zogenoem de natuurlijke oevers worden aan gelegd. Bij dit soort oevers gaan land en water langzaam in elkaar over. Het gebruik van kaarsrechte beschoeiingen is hierbij taboe,.J>e verwachting is dat het schone wa teren de groene oevers zullen zor gen voor een rijke verscheiden heid aan plant- en diersoorten. - De eerste afgravingen zijn inmid dels al uitgevoerd en andere zjjn in voorbereiding. Zo is onlangs in het Beatrixpark een brede strook groen gekapt. Hier zal binnenkort 22.000 kuub dempingsgrond wor den weggehaald. In totaal zal dit nog op twee plekken worden her haald: bij Windas en het stuk ten zuiden van de A 20. Twee dempin gen, bij Spieringshoeken Vijfslui zen, zijn al afgraven. Fietsroute Een ander belangrijk onderdeel van het Poldervaartplan is de aan leg van een fietsroute langs het kanaal. In 2002 moet de tweede Beneluxtunnel klaar zijn. In deze tunnel is ook een fiets- en voet gangersbuis opgenomen. Aan sluitend op deze tunnel is een re gionale fietsroute gepland. Deze legt, langs de Poldervaart, de ver- binding tussen het recreatiege bied Midden-Delfland en het zui delijk deel van het Rotterdamse stadsgebied. Uiteindelijk zal de fietser zelfs "door kunnen rijden van Midden-Delfland naar het ei land Tiengemeten aan de onder kant van de Hoeksche Waard. Om de nieuwe fietsroute bekend heid te geven wordt het Schie damse gedeelte_'Poldervaart rou te' gedoopt. Voor een deel maakt de route gebruik van bestaande stukken vrijliggend fietspad in het groen. Op andere plaatsen, met name in de omgeving;van Windas, Kerkbuurt en Gjfslüizer- haven, worden nieuwe vrijliggen- de paden aangelegd. Zie ook pagina 15: De ciréei/is weer rond vr Maasland Het aardgasveld van het Gaagveld bij Maasland is om vangrijker dan gedacht. De Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat daarom de productie fors uitbreiden. Om dat mogelijk te maken, wordt een zestig meter hoge toren geplaatst. De produc tie wordt dankzij twee nieuwe bo ringen opgevoerd van 900.000 naar 4,5 miljoen kubieke meter per dag. Deze week wordt ook be gonnen met een proefboring on der Maasdijk. Schiedam Vier jaar geleden de den ze het nog zonder officieel verkiezingsprogram. De Cen trumdemocraten (CD) haalden destijds vier zetels in de gemeen teraad van Schiedam. De partij is sindsdien alleen naar buiten ge treden met interne conflicten. De verdeeldheid leidde tot een scheuring in de partij en drie frac ties gingen verder. Met het verkiezingsprogramma 'Trouw aan rood wit blauw? laat de CD-Schiedam dit keer van tevo ren al weten voor de harde lijn te kiezen. „Ten gevolge van de ach terstelling en verwaarlozing van onze cultuur, onze normen en waarden en onze belangen heb ik gemeend er goed aan te doen de ze, mogelijk ietwat provocerende naam te geven," schrijft lijsttrek ker A. Bierhuizen in zijn inlei ding. De CD gaat de lokale verkiezin- gen in met tien punten. Deze pun ten hebben vooral betrekking op veiligheid, allochtonen, asielzoe kers en de woonlasten. Vanuit haar grondbeginselen vindt de CD dat er een einde moet worden gemaakt aan bijvoorbeeld de mul ticulturele samenleving. Frap pant is dat de partij daarin een grote rol ziet voor het college van burgemeester en wethouders. Dat de CD niet zelf in dat college zal zitten, wordt overduidelijk uit de inleiding waarin de partij consta teert dat het 'niemand mag ver wonderen dat het program afwijkt van die der andere partijen'. Ook wordt niet positief gedacht over de huidige bestuurders. „Het hui dige bestuur en dan vooral de bur gemeester een man is met een be schamend gebrek aan politieke moed," schrijft Bierhuizen. Met de inhoud van het verkie zingsprogram balanceert de CD op het randje. Zo willen ze voor rang geven aan autochtone Ne derlanders en dan vooral Schie dammers. Moeten buitenlandse onderwijskrachten in dienst van gemeentelijke onderwijsinstitu ten niet meer in dienst worden ge nomen. Moeten voor asielzoekers werkkampementen worden inge richt (dit punt staat ook hoog in de tienpunten-lijsO, moet de aidstest voor nieuwkomers worden ver plicht en moet er een strenge con trole komen op de aanwezigheid van besmettelijke ziekten bij prostituees. Als zo'n ziekte wordt geconstateerd dan gaat wat de CD betreft meteen een verbod van het uitoefenen van het beroep in. Veel milder is de CD over dieren. Zo moet de opvang van zwerfdie ren worden verbeterd en de CD gaat zelfs nog verder want de par tij komt op voor het dier. „Na drukkelijk moet de positie en de situatie van het dier worden ver beterd." En: „Het in huis houden van naar hun aard ongeschikte dieren wordt van overheidswege verboden". Het program rept ove rigens met geen woord over het soort dieren dat hiermee wordt bedoeld. De Centrumdemocraten gaan de gemeenteraadsverkiezingen in met een kandidatenlijst met daar op zes namen. De helft is vrouw en de helft woont ook niet in Schiedam. Lijsttrekker Ad Bier huizen zit al in de gemeenteraad en nummer 2 Hans de Graaff is al vier jaar secretaris van de afde ling Schiedam. De hekken zijn nieuw, maar toch houdt het geheel een tintje verleden. Het Julianapark in Schie dam heeft nieuwe toegangspoorten, maar die zijn in oude stijl gemaakt. Alleen de toegangs poort bij de hoofdingang is nog het orgineei. Dit hek is wel gedeeltelijk gerenoveerd en gedeel telijk vernieuwd. Ook bij die vernieuwing is rekening gehouden met de oude stijl. In een paar jaar tijd heeft het Julianapark een ware metamorfose ondergaan. Van een rommelig, wat verwilderd park is het teruggebracht tot het romantische stadspark van weieer. Ze werd op nieuw een taxushaag rondom het park aangeplant en beplantingen vervangen. Ook werd de koe pel gerenoveerd en de houten brug vervangen door een sierlijk stalen exemplaar. Met de toe gangshekken zijn de nieuwe ingangen omgevormd tot statige entrees. Het park zal nu weer al leen toegankelijk zijn voor voetgangers. Foto Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1