Reiniging moet efficiënter door samenwerking Duizend nieuwe leden voor de bibliotheek Rotterdams iagbiad Maassluis bekijkt onder meer optie met Vlaardingen en Schiedam Riool vol met rook Politiekogel raakt Vlaardingse flat Schiedam ontevreden over regeling monumentenzorg 'Overlast Zestienhoveri neemt nauwelijks af Schiedammer krijgt naar eigen wens celstraf voor ontucht Rijbewijs en auto kwijt Macht over stuur kwyt Medicijn verloren Zevenhonderd kilo vis in Hoekse vijvers Ook CDA Schiedam wil beter inkomen tienermoeders Deze maand "een gratis abonnement' op 'n woontijdschrift bij Lundia. [LmuliaJ parket, kurk, laminaat en vloerdelen 40 Pannekoekstroat 48 Rotterdam Rotterdam* Dagblad Waterweg Donderdag 12 februari 1998 Rotterdam/Schiedam De van on tucht verdachte Schiedammer H.H. kan tevreden zijn: geheel volgens zyn wens kreeg hy een forse celstraf opgelegd, H, (26) had tydens de zitting van 26 janu ari dit jaar de rechter bijna ge smeekt om minimaal zes maan den detentie. De minder toereke ningsvatbaar verklaarde Schie dammer had tijdens zijn voorar rest eindelijk de rust en gebor genheid gevonden die hy buiten de gevangenismuren moest ont beren. Hy kreeg nu twaalf maan den opgelegd, waarvan zes voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. H. werd veroordeeld wegens het plegen van ontuchtige handelin gen met twee minderjarige kinde ren uit een Schiedams gezin. Die handelingen bestonden onder meer uit het tongzoenen en onze delijk betasten van een 12-jarig zusje en een 6-jarige broertje van het 13-jarige meisje waarmee de zwakbegaafde H. 'verkering' had. H. kwam tot zijn daden nadat het Schiedamse gezin hem onderdak had verleend. Dat had hem prompt in huis genomen nadat dochterlief hem introduceerde als haar nieuwe vriend, na een ont moeting in het plaatselijke zwem bad, K. zei op de rechtzitting zelf lang durig door zijn eigen stiefvader te zijn misbruikt en daardoor geen inzicht meer te hebben in de sek suele grenzen van relaties. Daar bij ontkende hij, na tydens eerde re politieverhoren wel te hebben bekend, het seksueel misbruik. Hij zou zijn verklaring hebben ge geven om de politiemensen, waar hij grote angst voor zei te hebben, tevreden te stellen. De Schiedammer gaat gebukt on der grote angsten en onzekerhe den. Niet alleen heeft hy straat- vrees, ook voelt hij zich geïntimi deerd door zo ongeveer iedereen die zyn pad kruist. Vandaar dat hij de beschermde omgeving van de gevangenis zo aanlokkelijk vond. Na de detentie zal H. worden op genomen in een beschermde woonomgeving. Daar zal hij moe ten leren zich in de maatschappij staande te houden en, zoals H. het zelf samenvatte, „leren hoe ik met me" n om moet gaan." Vlaardingen Een Vlaardingse bestuurder moest gisteren na een snelheidscontrole zijn rijbewijs en kentekenbewijs inleveren. De man reed met 105 kilometer over de Marathonweg. Vlaardingen— Een 67-jarige "Vlaar- dinger botste gistermiddag op de kruising met Van Maanenstraat "tegen de auto van een 27-jarige Vlaardingse. Zij raakte de macht over het stuur kwijt en botste te gen een derde auto. Het is nog niet duidelijk wat de aanleiding was voor de aanrijding. Hoek van Holland Een inwoner van Hoek van Holland heeft giste ren ergens by de Schoolstraat en de Middenscheepvaartstraat een flesje Dipiperon verloren. De druppels zijn voor kleine kinde ren gevaarlijk. Maassluis Samenwerken, verzelfstandigen of houden zoals het is. De gemeente Maassluis gaat onderzoeken of de goed- draaiende reinigingsdienst nog efficiënter kan gaan draaien. Eén van de mogelijkheden is samenwerking met Vlaardingen en Schiedam. In deze twee gemeenten loopt momenteel een onderzoek om samen één reinigingsdienst op te zetten. Op zich staat de politiek in Maas- samenwerking voordelen zou op- sluis niet negatief tegenover sa menwerking met Schiedam en Vlaardingen. Wel werd er een aan tal eisen gesteld. Belangrijke randvoorwaarden bij samenwer ken zijn, benadrukten de politie ke fracties gisteren, met name (behoud van) het personeel en het continueren van de inzet van Dukdalf. Medewerkers van laatst genoemde sociale werkplaats draaien momenteel naar tevre denheid mee met de ongeveer vijftien medewerkers tellende rei nigingsdienst. Maassluis heeft, zo stelt de sector financiën, een goed draaiende rei- gingsdienst met een hoog service niveau en redelijk lage tarieven. De dichte bebouwing speelt bij dat laatste een rol. Samenwerking met andere gemeenten wordt voor Maassluis pas interessant als het z'n eigen tarieven mag blijven bepalen. Hoger J. F. Scheerstra (WD): „Met Vlaardingen en Schiedam praten, daar kun je vraagtekens bijzetten. Daar zijn de tarieven twaalf tot dertien procent hoger." De frac tievoorzitter van de liberalen vond het vooral van belang dat de leveren. Wethouder L. G. van Duijn-Camfferman beaamde deze ook door andere partijen naar vo ren gebrachte kanttekening. Maar: „Je kan bijvoorbeeld zeg gen wij houden verschillende ta rieven, maar gebruiken samen auto's." Na afloop van de vergadering wees Van Duijn daarbij, als voor beeld, op ondergrondse afvalinza melingssystemen. Voor dit in woonwijk Het Balkon beoogde systeem zouden bijvoorbeeld Maassluis en Vlaardingen geza menlijk materieel kunnen aan schaffen. Ook het onderling uit wisselen van personeel behoort tot mogelijke maatregelen die de doelmatigheid ten goede komen. Bruidsschat Samenwerken zou ook kunnen met de Afval Verwerking Rijn mond (AVR), Deze organisatie verzorgt momenteel al de comple te reiniging van Hellevoetsluis. Ook alleen het afval op laten ha len kan by en door de AVR. Scheerstra benadrukte bij deze optie nogmaals de voordelen voor Maassluis: „Als ze bij de AVR ons graag vrii hebben, moeten ze daar een goede bruidsschat voor beta len. Lagere tarieven dus." Zevenhonderd kilo vis is er gistermiddag uitgezet in de singel achter de flat Duinzicht in Hoek van Holland. Het is de bedoeling dat de vis zich ver plaatst naar de omliggende vijvers en singels. D. Dukers, portefeuillehouderburten- ruimte van de Rotterdamse deelgemeente, liet om twee uur de eerste karper te water. De singels rond de hoge flats in Hoek van Holland zijnon- langs In opdracht van ge meentewerken uitgebaggerd en op diepte gebracht De singels achter de flats staan met elkaar in verbinding. De voorzitter van de HoekseVls- vereniging In oprichtingf A. Bijsterveld, heeft geholpen bij het maken van de viskeu ze. Er wordt 450 kilo vdtwis uitgezet, zoals blankvoorp, ruisvoom, brasem, kolblei, baars en winde. Verder gaat er 250 kilo karper het water in. Foto Roel Dijkstra Schiedam De bibliotheek in Schiedam heeft sinds de verhui zing naar het Stadserf duizend nieuwe leden ingeschreven. Door de verhuizing kan de bibliotheek een inhaalslag maken, omdat het aantal lezers in Schiedam ver on der het landelijke gemiddelde lag. Directeur A. J. Tijhof hoopt eind van dit jaar minimaal 2000 nieuwe leden erbij te hebben, In de eerste maand na de verhui zing naar het nieuwe onderko men groeide het ledenaantal we kelijks met zo'n honderd. Nu is dat gedaald naar zo'n vijftig per week. Met dit groeitempo denkt Tijhof de 2000 zeker te halen. „De ledengroei loopt in de zomer maanden altijd wat terug en ik heb hier inmiddels wel geleerd om niet al te hoge ambities in te zetten," zegt hij. Binnen één jaar tijd hoopt de bibliotheek het lan delijke gemiddelde van 29 pro cent te naderen. Eind vorig jdar lag het percentage lezersin Schie dam nog op 22,6 procent. De bibliotheek verhuisde in no vember van het oude pand aan tie Lange Haven naar het nieuw- bouwcomplex aan het Stadserf. Het nieuwe gebouw biedt de bi bliotheek ongekende mpgelykhe- den, zeker in vergelijking met het oude pand, „We hebben de klan ten nu veel meer te bieden dan in onze oude behuizing." Moderne media De bibliotheek van Schiedam heeft al jaren een grote achter stand, die vooral werdveroor zaakt door die oude behuizing en doqr aljarenlang sluimerende plannen voor een verhuizing. Nu dé verMlritigtferkelijkheidisge- worden heeft" de Schiedamse bi bliotheek ineens veel meerjnoge- lijkhéden-gekregen. Niet alleen kan de collectie worden uitge breid, maar ook is het mogelijk om alle moderne media aan te bie den. De nieuwe bibliotheek is inge richt door de architect Aat Vos. Bij de inrichting is rekening gehou den met alle nieuwe functies van de bibliotheek. Zo is er een aparte hoek voor het gebruik van de computers. En er is van alles aan gedaan om de gebruikers op hun gemak te laten kiezen en te lezen. Langs de ramen staan meer dan honderd tafels met stoelen waar de lezers rustig kunnen zitten. Ook is het mogelijk om in de huis kamerhoek de nieuwste kranten of tijdschriften te lezen. En voor. de allerjongsten is op de jeugdaf deling een riante box die deel uit maakt van een enorm prenten boekenmeubel in de vorm van een walvis. Naast het inschrijven van nieuwe leden zijn de medewerkers van de bibliotheek de komende maan den., vooral bezig met,het uitbrei den* van 'do «collecties want alle kasten vertonen op dit moment nog steeds vele lege plekken. In het oude pand kon de bibliotheek hamelij kolveel .iTnintieT boeken kwijts-- <*t-»Prn ft/a Vlaardingen Om achter de oorzaken van de stankklach ten van de nieuwe riolering in de Hoogstraat in Vlaardingen te komen, wordt die binnen kort vol met rook gespoten. Door er daarna wat druk op te zetten zou, bij lekkage, de rook ergens naar buiten moeten ko men. Dan kan meteen ook wor den gezien waar de stank van daan komt, is de eenvoudige, doch doeltreffende onder- zoeksmanier. Voor zo'n vijfhonderdduizend gulden heeft de gemeente Vlaardingen in de Hoogstraat een nieuw riool aangelegd. Probleem bleek dat daarna bij een aantal panden aan de his torische straat een penetrante stank binnendrong. Door de vernieuwing van het riool staan de afvoeren van de diver se panden niet meer onder wa ter, luidt de verklaring van de gemeente. Maar om aan de be zwaren tegemoet te komen wordt een bedrijf ingeschakeld om precies te zien waar de stank de huizen binnenkomt Dan moet ook duidelijk wor den of het repareren van de mankementen voor kosten van de gemeente, dan wel de eigenaar van het pand komen. De Vlaardingse brandweer moest er gisteren met een hoogwerker aan te pas komen om een po litiekogel uit de muur van een flatgebouw aan de Johan Westerweelstraat te verwijderen. Het projectiel was er eerder die ochtend rond 05.00 uur ingeslagen nadat het pistool van een fid van het arrestatieteam dat aan de overzijde een inval deed per ongeluk was afgegaan. Het team wil de een man aanhouden die bekend stond als vuurwapengevaarlijk. In de woning van de verdach te ging ongewild het getrokken pistool af. De kogel verliet het pand door de ruit en boorde zich in de tegenoverliggende flat. Technisch onderzoek moet uitwijzen wat de oorzaak was van het af gaan van het pistool. De verdachte is overigens zonder problemen aangehouden. Foto Roei Dijkstra Schiedam Na de WD-fractie stelt nu ook het CDA in Schiedam vragen over de schrijnende inko menspositie van alleenstaande tienermoeders, De stichting Ste ady liet hierover onlangs een noodkreet horen. In omringende gemeenten is de bijstandsrege ling voor die groep al aangepast doordat er een toeslag voor moe ders onder de 21 jaar is ingevoerd. De initiatiefneemster van de stichting kondigde in het Rotter dams Dagblad aan dat zij ue ge meente Schiedam met een petitie zou benaderen om zo de bij standsuitkering van tienermoe ders te verhogen. Het CDA vindt dat de achter standspositie van tienermoeders in de gemeente Schiedam snel moet worden verbeterd. „Het gaat hier om een achterstandssituatie die meteen aantal kleine maatre gelen te verhelpen is," schrijft het CDA in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. „Het gaat waarschijnlijk om een zeer kleine groep." Het CDA wil van het college we ten of de wethouder van sociale zaken bereid is de petitie van de stichting Steady te ondertekenen. Ook wil het CDA dat het college een onderzoek doet naar het aan tal jonge moeders in Schiedam. - zie. voorwaarden in dé winkel. Watermanweg 205", Rotterdam. Korte Hoogstraat 19, Rotterdam Leeghwaterstraat I 03, Sliedrecht. Het Flexibele Woonsysteem. Schiedam De gemeente Schie dam wordt by de nieuwe regeling voor bijna twintig procent gekort op de rijksbijdrage voor rijksmo numenten. Onder die categorie vallen momenteel 175 gebouwen. Binnenkort komen daar nog eens dertig bij. De daarvoor beschikba re beschikbare restauratiesubsi die van 300,000 gulden is volgens de gemeente 'volstrekt ontoerei kend om plannen van enige om vang te activeren*. De gemeente Schiedam heeft daarom een brandbrief gestuurd naar staatssecretaris Nuis van Cultuur. In de brief worden de no dige kanttekeningen geplaatst bij het werkplan voor de monumen tenzorg dat de Rij ksdienst voor de Monumentenzorg onlangs heeft gepresenteerd. Ondanks dc veel belovende titel. Op de bres, is Schiedam met erg enthousiast over het plan. Volgens het gemeentebestuur is het landelijke beschikbare totaal budget aanrestauratiegelden vol strekt onvoldoende. Punt van zorg voor de gemeente is ook de verdeling van de rijkssubsidies. „Duidelijke behoefteraming en objectieve criteria ontbreken." stelt de gemeente in de brief. Ook de weinig flexibele verdeling van het budget in drie van elkaar gescheiden categorieën (woon huizen. kerken en overig) pakt niet gunstig uit voor Schiedam. Voor de plaatselijke zogeheten kanjerprojecten -Grote Kerk. Korenbeurs, Stedelijk Museum en Molen de Walvisch- d> igt een onacceptabel !a^ finannp- ring. De gemeente Schiedam pleit in haar brief aan Nuis voor een hoge re prioriteit van de monumenten zorg m het algemeen en voor maatwerk bij de verdeling van de rijksbijdragen voor de restauratie van monumenten. „Op korte termijn moet aandacht komen voor gemeenten die te veel nadeel ondervinden van de verdeelsystematiek of buiten hun schuld te grote achterstanden hebben opgelopen in herstel en onderhoud. Voor die bijzondere gevallen zou er een vast percenta ge van het budget kunnen worden gereserveerd," vindt wethouder A. Reijnhout. Hij heeft inmiddels aangekon digd een lohhv np te starten om ir> Den Haag extra middelen vrij te krijgen voor de restauratie van het Schiedamse monumentenbe- zit. De verdeling van de middelen in de monumentenzorg worden vandaag besproken in de Tweede Kamer. Vlaardingen/Schledatn De ge meente Vlaardingen is niet van plan het standpunt over vlieg veld Zestienhoven te wijzigen. De gemeenteraad van Rotter dam praat vandaag over de in richting van Rotterdam Airport als zakenluchthaven, het onder handelingsakkoord dat wethou der Kombrink uit het vuur heeft gesleept. Maar, zo laten burgemeester en wethouders var» Vlaardingen in een brief aan de gemeenteraad van Rotterdam weten, daar schieten de inwoners van Vlaar dingen niet of nauwelijks iets mee op. „Ondanks dat er in het gesloten akkoord zeker een aan tal positieve punten is aan te wij zen, ontkomen wij niet aan de indruk dat het akkoord onvol doende zekerheid biedt voor een afdoende oplossing voor de mi- lieuoverlast. Wij gaan ervan uit dat de (geluidsoverlast in Vlaar dingen niet of nauwelijks zal af nemen." Even verderop spreken burge meester en wethouders de vrees uit dat deze situatie ook op ter mijn niet zal verbeteren en dat het grote aantal klachten uit Vlaardingen niet zal afnemen. Sluiting Het Vlaardings gemeentebe stuur zegt realistisch genoeg te zijn dat sluiting van het vlieg veld 'geen optie is die de ge meente Rotterdam en de NV Schiphol aanspreekt'. Dat zou moeten betekenen dat er moet worden gezocht naar 'een oplos sing die meer recht doet aan de belangen van het milieu in deze regio'. Werd het akkoord van Kom brink vorig jaar in Rotterdam bejubeld, Vlaardingen consta teert dat maar een deel van de vooraf ingezette beleidslijn is binnengehaald teleurstel ling richt zich onder meer op het oprekken van het aantal vluch ten met grote vliegtuigen (die over het algemeen meer herrie maken), het aantal uitzondering met betrekking tot nachtvluch ten en de nog niet geslaagde po ging om een oplossing te vinden van de kleine luchtvaart In elk geval, concludeert Vlaardingen, is het bij lange na niet het beste alternatief qua milieuoverlast. B en w doen ('uitgaandej/an handhaving van de luchthaven') enkele suggesties om de milieu- overlast te beperken. Mogelijk heden om strenger op te treden tegen lawaaiige toestellen, Ööbn- verkortingen verdere aanscher ping van het nachtregime'llei gemis aan inkomsten, oppert Vlaardingen, moet dan jnaar worden gecompenseerd door ho- gere toeslagen van toestellen die Rotterdam nog we! aan mogen doen. 1 Tot slot wijst Vlaardingen mog op een aspect dat 'tot nog toe wat onderbelicht is gebleven'.?'Met enige zorg' hebben b en \rken- nis genomen van de risico's'als een vliegtuig neerstort op de raf finaderijen op de zuidoever van de Nieuwe Waterweg. „Wij zou den het op prijs stellen indien de plannen met betrekking tot de luchthaven ook in dit opzicht nog eens kritisch tegen het l|cht wordt gehouden." Handtekeningen Ook in Schiedam roert de poli- tiekzich op de dag dat de Rotter damse gemeenteraad over het vliegveld praat. Tijdens een ver- kiezingsaetie van Groenlinks hebben zaterdag 'in een "paar uur tijd' driehonderd menden hun handtekening gezet onder een brief tegen de uitbreiding van Zestienhoven. „Deze hand tekeningen symboliseren het massale verzet van de Schie dammers tegen de uitbreiding van Zestienhoven tot 55.1)00 starts en landingen per jaar," al dus de fractie van Groenlinks. De driehonderd hrieven zijn een kwartier voor het begin- van de raadsvergadering aangeboden aan wethouder Kombrink. „Om een signaal van protest aan te geven van veel inwoners van Schiedam," aldus Groenlinks- lijsttrekker J. Boertjens. 43339?»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1