10 Een Ajax-aandeel is meer 'voor de leuk' A lit i Grindslurper bij De Merwede te water Rechthoek Beleggingen in voetbalclubs brengen grote risico's met zich mee NS krijgen alleenrecht intercity- treinen Drogisterijketens verdelen de markt Veranderingen in ziekenfondspremie Meit VUT niet in ziekenfonds Samenwonen en AAW Racefiets zonder voorwiel Vermogen by werkloosheidsuitkering Etalage belangrijkste trekpleister van kledingzaken Miljardenverlies bij Eurotunnel Diefstalchip in supermarkten Laatste Nieuws van de Dag Plannen voor nieuwe Firato Roepia stort weer in Diibert Rotterdams Dagblad Maandag 16 februari 1998 i/f#ïj JllustratieSandra de Haan Het gaat mijn baas financieel niet goed en iJc vrees binnenkort een ont slagbrief ie krijgen. Ik heb een behoorlijk eigen vermogen. Moet ik dat eerst opeten voordat ik een werkloosheidsuitkering of wellicht bijstand krijg? Uw vermogen hoeft u nog niet aan te tasten als u een werkloosheidsuitkering krijg. Pas in het geval dat u na uw werkloosheidsuitkering in de bijstand komt, dan speelt uw vermogen een re) Bent u alleenstaan de dan zult u in de bij'stand eerst alles boven de 9700 moeten opmaken (voor gehuwden of gezinnen boven de 19.400). Als u een eigen huis hebt, telt ook de waarde van uw huis mee als vermogen na verreke ning van de hypotheekschuld en een extra vrijlating van 15,000. Krijgt u echter na uw werkloosheidsuit kering een op de bijstand gebaseerde lOAW-uitke- ring voor oudere werklozen (ouder dan 50 jaar), dan hoeft u uw eigen vermogen niet eerst op te eten. Onder redactie van Hans Roodenburg In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu- rem echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht boek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Jn uw rubriek van vorige week schrijft u dat ae ziekenfondspremie over de AOW én het aanvullende pensioen gelijk isgetrokken. Ik betaal sinds 1 januan achterover de AOW 6,8 procent en over mijn aanvullend pensi oen 'slechts' 4,8 procent. Klopt dat? En tot welk inkomen maximaal geldt het ziekenfonds voor65-plussers? In uw eerste vraag heeft u het bij het rechte eind. Vo rige week zijn we op een verkeerd spoor gezet. Inder daad wordt er nog steeds onderscheid gemaakt in de ziekenfondspremie voor de AOW en het aanvullende pensioen. Sterker, was vorig jaar nog de zieken fondspremie over de AOW lager dan die over het pen sioen, nu is dat andersom. Vorig jaar betaalde u over AOW 5,4 procent ziekenfondspremie en 6,9 procent over het meerdere. Nu i$ dat, zoals u in uw vraag stelt, 6,8 procent over de AOW en 4,8 procent over de aanvullende pensioenen. Ook in de bepaling van de ziekenfondsgrens voor 65- plussers is veel veranderd. Sinds 1 januari geldt een giens van 39.550 aan belastbaar inkomen voor het hele gezin. Komt u daarboven dan moet uw gezin zich particulier verzekeren. Vroeger gold het bruto jaarinkomen (AOW plus aanvullende pensioenen) per persoon als norm. Nu worden inkomens bij el kaar opgeteld. Bij het belastbaar inkomen tellen ook vermogensopbrengsten als rente, dividenden en eventuele huurgelden mee. Het kan betekenen dat een behoorlijk aantal mensen nu uit het verplichte ziekenfonds wordt geschreven. (Min.v. OZ verzekeringen) In oktober vorig jaar ben ik in de VUT gegaan waardoor mijn inkomen onder de ziekenfondsgrens van f 62.200 is gedaald. Ik dacht dus perljan- urui in de verplichte ziekenfondsverzekering te moeten, maar dat kon niet. Hoe zit dat Degenen die in de VUT gaan of anderszins vervroegd worden gepensioneerd houden de ziektekostensta- tus van de dag daarvoor: ben je particulier verzekerd dan blijf je dat ondanks datje onder de inkomens grens van het ziekenfonds daalt. Ik heb een arbeidsongeschiktheidsuitkering op grond van de oude AAW. De uitkering loopt in principe tot mijn 65ste verjaardag. Nu overweeg ik samen te gaan wonen in mijn huis met een vriend van mij die ouder is dan 65 jaar en die AOW en een pensioen heeft. Ik weet dat ik hierdoor waarschijnlijfc mijn huursubsidie gaat kurijtraken. Maar hoe zit dat met dieAAW-uitkering? De oude Algemene Arbeidsongeschiktheidsheidswet (AAW) "beidt een uitkering als u loon of inkomsten derft door arbeidsongeschiktheid. In die zin behoudt u die uitkering als u gaat trouwen of samenwonen. U moet er echter wel rekening mee houden dat als u op een laag uitkeringsbedrag ndg een aanvulling (vol gens de zogenoemde Toeslagenwet) krijgt, dat die wel afhankelijk is van andere inkomens in het huis houden. Dus dat deel wordt wel aangetast als u gaat samenwonen met iemand die inkomen of pensioen meebrengt. De AAW-uitkering 2elve niet. Ik heb het voorwiel van mijn racefiets bij mijn plaatselijke fietsenmaker gebracht om een nieuwe band erop te laten zettenDe fietsenmaker vertel de me echter dat mijn wiel een ongebruikelijke maat (24 inch) had en dat het voor hem moeilijk was om bij de groothandel een dergelijke fietsband te bestellen. Vervolgens bood hij mij een mooie, tweedehandsfiets aan die ik terstond heb gekocht. Enkele weken later zag ik bij een bouwmarkt ech ter wel mijn maat band en nog in de aanbieding ook. Die band heb ik ge kocht, maar mijn wiel stond nog bij de fietsenmaker. Althans dat dacht ik Toen ik bij hem kwam en mijn wiel terugvroeg, zei hij echter nukkig dat hij dat 'ouwe, rotte wiel waar toch niks mee te doen uxts' at lang met de vuilniswagen had meegegeven. Moet hij mij nu een nieuw wiel geven? Uw fietsenmaker had nooit uw wiel mogen weggool- eif/Het was uw eigendom en we nemen aan dat u ham ook niet heeft gezegd dat hij dat wiel mocht hou den; laat staan weggooien. De fietsenmaker is trou wens toch al een slechte serviceverlenende midden stander want hij weet zelf donders goed dat 24-inch- banden nog ruim In de handel beschikbaar zijn-'Hij heeft u handig een andere fiets verkocht. Uw oude wiel had hij echter nooit mogen weggooien. Daarom is hij verplicht u een ander wiel van die maat te ge ven. Door Raymond Peil Amsterdam 'Ajax keldert op de beurs na ontslag trainer 01- sen; beleggers zien miljoenen verdampen/ Zo'n nieuwsbe richt behoort binnenkort tot de mogelijkheden, als de leden raad van Ajax instemt met een beursgang. Krijgt de Amster damse voetbalclub echt een plaats tussen ondernemingen als Ahold, Shell en Philips, dan is één ding zeker: de effecten beurs krijgt er een risicovolle belegging bij. Analisten plaatsen beursgeno teerd topvoetbal in de categorie amusement, in het njtje Endemol en Polygram. Flopt het jongste al bum van U2 of een dure film met Mister Bean, dart loopt het aan deel Polygram klappen op. Haalt Endemoi een zeperd met de musi cal GI Joe dan straffen de mark ten het aandeel af. Volgens een bankier die bedrij ven bij hun beursgang begeleidt, zal het aandeel-Ajax nog meer gel den als 'voor de leuk/ „Dingen die normaal zwaar tellen om beleg gers zover te krijgen dat ze geld in een onderneming steken, zoals 'het vertrouwen in het manage ment' en 'de toekomst van de on derneming' zullen veel minder een rol spelen. Hier tap je toch uit een ander vaatje. Veel mensen zullen het vooral leuk vinden een aandeel Ajax te hebben, voor zich zelf of voor hun kinderen," In elk geval zijn voetbalaandelen geen bezit waar de belegger rustig bij slaapt. In Groot-Bnttannie knarste en kraakte vorige week de koers van Chelsea, één van de Bntse anderhalve dozijn beursge noteerde clubs. Ruud Guliit kreeg zyn congé en de Chelsea-aande- len raakten m n adembene mende duikvlut Nota bene de dag voordat het nieuws uitlekte dat Ajax zich op het glibberige beurspad zou willen begeven. De gevolgen van een beursgang voor Ajax of de andere clubs die een beursgang overdenken - PSV, Feyenoord, Heerenveen, AZ, Vi tesse - zijn met gering. Allereerst moet het voetbalbedrijf uit de ver eniging worden gelicht en in een naamloze vennootschap (NV) on dergebracht. Compleet met een directie of raad van bestuur en commissarissen. Maar voor de le den van Ajax zal het belangrijk zijn dat ze een deel van hun zeg genschap gaan verliezen: naast de ledenvergadering is er straks de aandeelhoudersvergadering waar directie en commissarissen ver antwoording afleggen. In het algemeen zal de raad van commissarissen bij tegenvallende prestaties of grote rellen m of rond de stadions de directie kun nen ontslaan. De club dient een jaarverslag te publiceren maxi maal zes maanden na het afslui ten van dc boeken, gecontroleerd door een externe accountant. Er is een plicht tot publicatie van half jaarcijfers Andere eisen die de Amsterdamse beurs, AEX Exchanges, verbindt aan een notering, zijn onder meer dat de clubs minimaal dne van de laatste vijfjaar met winst hebben gedraaid. Het eigen vermogen (vooral aandelen) moet minimaal tien miljoen gulden bedragen, ter wijl bovendien voldoende aande len in omloop moeten rijn om een soepele handel mogelijk te ma ken. De beurs knijpt overigens wel eens een oogje dicht by de strikte toepassing van de toela tingseisen. Tevens rijst de vraag of de spelers m aandelen van hun eigen club of tegenstanders mogen handelen. Misbruik van voorwetenschap in de aandelenhandel ligt op de loer: de voetballers weten immers vrij wel continu wat zich achter de schermen afspeelt. Een voetbalaandeel is voer voor speculanten. Wat doet de koers van het aandeel Ajax na het ver lies tegen, zeg, hekkensluiter Vo- lendam? Een overwinning op PSV zullen beleggers daarente gen positief waarderen! Het koersverloop van het aandeel Chelsea heeft daar al voorbeelden van laten zien. En als het slecht gaat, gaan commissarissen en di rectie onder druk van de aandeel houders ingrijpen? Aan de andere kant van Het Ka naal bestaat zelfs al een beleg gingsfonds dat uitsluitend m Brit se voetbalaandelen belegt. 'The Football Fund' van de Londense zakenbank Singer Friedlander ging vorig jaar februari van start. Het in Dublin genoteerde fonds wordt gepromoot door Alan Han sen, ex-aanvoerder van de voet balclub Liverpool. Ook in Italië en Argentinië staan voetbalclubs aan de beurs geno teerd, het Formule-1-circus on derzoekt de mogelijkheden en m de VS circuleren sportaandelen van honkbal- en basketbalclubs Vorig jaar ontvouwde voorzitter Franz Beckcnbauer van Bayem München het plan lot een beurs gang. Bayem zou zo 550 miljoen gulden van beleggers kunnen aantrekken. Het kapitaal is be stemd voor onder meer de bouw van een Duitse Arena, aankoop van sterspelers en het opzetten van een eigen tv-zender. De waarde van Manchester Uni ted is momenteel ongeveer 1,5 miljard gulden. De beurswaarde van Ajax bepalen is 'net zoiets als het invullen van de toto', zei een analist. De dub moet een solide bedrijfsplan op tafel leggen met een doortimmerde becijfering van hoeveel geld er binnenkomt en de deur uitgaat. 'In het verleden behaalde resulta ten bieden geen garantie voor de toekomst', luidt de standaard tekst by aandelenbeleggingen. Voor sportaandelen geldt dit des te meer. De regeringsfracties WD en PvdA juichen de aangekondigde gang van Ajax naar de Amster damse effectenbeurs van harte toe. De beursgang kan volgens de WD'er Rypstra en zijn PvdA-eol- lega Valk een positieve uitwer king kunnen hebben op het in dammen van het vandalisme en geweld op en rond de voetbalvel den. Rijpstra denkt dat de mogelijk heid om aandelen te kopen, de be trokkenheid van de aanhang kan vergroten. Bovendien kan een nauwere en financiële band met een club het belang vergroten dat er minder rottigheid rond wed strijden plaatsheeft. p.** Een tewaterlating blijft altijd een spectaculair gezicht. Bij de scheepswerf De Merwede in Hardinxveld-Giessendam was er zater dagmiddag dan ook weer grote belangstelling toen de grindhopperzulger Sand Falcon van de helling gleed. Kst schip Is gebouwd in opdracht van de Britse baggermaatschappij South Coast Shipping Company Ltd en gaat op de Noordzee grind slurpen. Fcto victor vanfireuketen Den Haag De Nederlandse Spoorwegen krijgen tot 2010 het alleenrecht op de winstgevende intercity-treinen en sneltreinen. Voor de regionale spoorlijnen en de fijnmazige netwerken in de Randstad komt er een openbare aanbesteding. De NS mogen ai- leen meebieden als het bedrijf fors afslankt. Dat staat in een concept-nota van minister Jorritsma over markt werking op het -spoor vanaf het jaar 2000. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat bevestigt het bestaan van de vertrouwelijke no ta en de inhoud ervan, maar te kent aan dat er nog van alles kan veranderen. D66 vindt dat het kabinet niet moet instemmen met de nota. Ka merlid Van 't Riet vreest dat een monopolie van de NS de dienst verlening naar de reiziger alleen maar slechter kan maken. Vol gens de huidige plannen van Jor ritsma verliezen de NS naast re gionale fijnen ook het stemet rond Amsterdam, Randstadrail tussen Rotterdam en Den Haag en het Randstadspoor rond Utrecht. Die lijnen worden in fa sen openbaar aaribe' -ied. De NS zullen zich niet zonder meer bij de plannen neerleggen. Het spoorbedrijf kan alleen ren dabel opereren als het een samen hangende dienstregeling van snelle intercity's en langzame treinen op het zogenoemde kern net kan bieden, zo brengt het steeds naar voren. Door Ronald Massault Zaandam De strijd met de Groenwoudt Groep met Kruid vat om de overname van drogis terijketen De Trekpleister van De Boer Unïgro is verloren. Toch voelt Etos-directeur Willem-Jan Vreezen zich geen verliezer. „Natuurlijk hadden we Trek-' pleister graag overgenomen. Grootste probleem was- dat we onmogelijk konden garanderen dat de keten in zyn huidige om vang of vorm zou bfijven be staan. Wellicht dat Groenwoudt dat wel kon. Jammer, maar niet onoverkomelijk. Voordat Trek pleister op de markt kwam héb ben we bewezen ook op eigen kracht een sterke positie te kun nen opbouwen. Die weg zetten we de komende jaren gewoon door. Enmetsucces, daar zyn we van overtuigd." Bij de pakken neerzitten is er niet bij. In het voormalige distri butiecentrum van 'grote broer' Albert Heijn in Zaandam is de drogisterijdochter van Ahold ge vestigd. De afgelopen vier jaar verdubbelde de omzet naar 600 miljoen gulden. By de eeuwwis seling wil Etos de magische grens van 1 miljard doorbreken. Winstcijfers geeft Vreezen. 'vol gens Ahold-richtlijnen', niet Al leen dat de winstgevendheid 'goed* is. De drogisterijmarkt lijkt na de recente overname behoorlijk dichtgespijkerd. De fusiepart ners Kruidvat en Trekpleister delen met de franchise-organisa- tie DA de titel marktleider. Ge drieën halen ze 60 procent van de omzet uit de markt. Etos komt met 15 procent op een der de plaats. De overige aanbieders op de markt zijn bijna louter kleine zelfstandigen, maar ook onder de DA-drogisten zitten veel kleinere winkels. De drogisterijmarkt kende in 1997 een goed jaar. De omzet steeg met 5,6 procent naar 3,9 miljard, exclusief de drogisterij en cosmeticaverkopen in de su permarkt Daar gaat nog eens zo'n 1,2 miljard in om. Jonge moeders Vreezen is niet bang van de markt te worden gedrukt door enerzijds Kruidvat-Trekpleister en anderzijds de zelfstandige DA's. „We hebben ons vanaf het begin gerealiseerd dat we ons moesten onderscheiden. Zonder de andere winkelketens te kort te doen, onze klanten zyn vooral werkende vrouwen en 'jonge' moeders met een ruimere beurs. Daar hebben we door middel van assortiment en winkelinrichting bewust naar toe gewerkt," „Waren Trekpleister en Kruid vat vijf jaar eerder gefuseerd, dan zou het gevaar veel groter zijn geweest. Met onze schaal grootte zyn we zelf een flinke marktpartij/ Daarnaast heeft Etos een trouwe en draagkrach tige doelgroep. Die doelgroep is onze kracht, maar aan de andere kant betekent het ook een grens aan de groei. Niet in elk dorp heeft een Etos-winkel bestaans recht" De keten wil naar een groter marktaandeel via zelfstandige groei en overnames. Vreezen as socieert winkelen bij 'zijn' Etos met plezier, funshopping ge noemd. In dit kader praat Etos met de NS over vestiging op gro te spoorwegstations, die in de nabije toekomst ook een winkel functie moeten krijgen. Elf win kels zijn er al geopend op de sta tions. Op termijn schat Vreezen plaats voor 25 tot 30 filialen. Veel werk is er de afgelopen ja ren gemaakt van uitbreiding van de franchiseformule. Acquisi teurs zijn dagelijks onderweg om bestaande drogisterijen te interesseren voor het Etos-con- eept „Vooral onder de kleine zelfstandigen - en dat zyn er honderden - zitten veel drogiste rijen met een omzet van zes ton of minder, Wy bieden ze de kans om met de Etos-formule een goed belegde boterham te ver dienen." Amsterdam De etalage van een kledingzaak is nog steeds de be langrijkste trekpleister. Door een verzorgde, aantrekkelijke etalage laat 39 procent van de vrouwen zich beïnvloeden een winkel bin nen te gaan. Dat blijkt uit een on derzoek van het etaleursbedryf B &W Decoratie Styling Productie in Amsterdam- Het onderzoek werd uitgevoerd onder 480 vrouwen tussen de 16 en 65 jaar. Zy besteden gemid deld 226 per maand aan kleding. Meer dan een kwart van de onder vraagden koopt het meest bij C A. Op de tweede plaats komen boetieks. Warenhuis Vroom en Dreesmann staat op de derde plaats. Driekwart van de ondervraagden koopt vaak of soms kleding die zij in de etalage hebben gezien. Ook worden de meeste vrouwen door etalages geprikkeld een kleding stuk te gaan passen. Meer dan de helft maakt het overigens mee dat kleding uit de etalage niet meer voorradig is. Bijna alle ondervraagden vinden het leuk als etalages regelmatig veranderen. Eenderde vindt dat de etalages veel op elkaar lijken. Vooral oudere vrouwen vinden het belangrijk dat er een prijs bij de geëtaleerde kleding staat. Voor jongeren, die veel vaker voor het plezier shoppen, is dat minder be langrijk. Zij genieten meer van een artistiek ingerichte etalage. Parijs—Eurotunnel, de exploitant van de spoortunnel onder het Ka naal, heeft vorig jaar een verlies geleden van netto 5,8 miljard franc (ƒ1,94 mfijaid). Het bedrag is wat lager dan de 6,1 miljard franc (ƒ2,04 miljard) van 1996, maar nog altijd aanzienlijk. Dat komt door de enorme financiële verplichtingen die de onderne ming by de banken heeft. De ex ploitatie leverde wel winst op, te weten 653 miljoen franc (f219 mil joen). Eind januari dit jaar onder tekende Eurotunnel een nieuwe regeling voor zyn bankschulden. De eerste helft van het afgelopen jaar liet het passagiersaanbod nog te wensen over. Dat was het ge volg van de brand in de tunnel van november 1996. Over heel 1997 kozen niettemin vijftien mil joen passagiers voor een trip met de trein door de Kanaaltunnel, te gen ruim dertien miljoen m 1996. Leidschendam Supermarkten gaan hun producten elektronisch beveiligen tegen winkeldiefstal. In de verpakkingen van de meest gestolen artikelen, zoals vers vlees, koffie, sigaretten en cosme- ti ca komt een chip. Een poortje bij de uitgang van de winkel signa leert de met afgerekende spullen. Er gaat een alarm af. De komende maanden wordt een proef gehou den in verschillende supermark- ten verspreid over het land. Vol gens directeur T. Roos van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel nemen winkeldiefstal len hand over hand toe. De bran che derft hierdoor jaarlijks ƒ250 miljoen aan inkomsten. „En die worden doorberekend in de prij zen. De consument betaalt het ge lag," aldus Boos. Amsterdam Ongeveer 53.000 Amsterdammers hebben zaterdag hun Nieuws van de Dag voor het laatst in de bus gekregen. Na een bestaan van 128 jaar stoppen de persen definitief voor deze krant. De stadseditie van het blad wordt opgenomen in de Amsterdamse stadseditie van De Telegraaf. De samenvoeging van de kranten heeft geen gedwongen ontslagen tot gevolg. UtrechtDe tweejaarlijkse beurs voor consumentenelektronica Firato verrijst vermoedelijk uit zijn as. Eind deze week neemt de stichting Firato, waarin concerns als Philips en Sony zijn vertegen woordigd, daarover een besluit. Als het doorgaat vindt de nieuwe Firato in oktober plaats in Am- sterdam. De Ral heeft daarmeefei- Utrechtse Jaarbeurs, dat ook een voorstel had ingediend, afgë-, I troefd. De Firato was jarenlang déi plaats voor Nederlanders om zich* te vergapen aan elektronische, nieuwigheden en speeltjes. Tailo-< zen zagen daar voor de eerste keer een cassetterecorder, kleurentele visie of videorecorder. In de jaren negentig ging de beurs ten onder door verdeeldheid tussen de part ners in de organiserende stich ting. Jakarta De Indonesische munt roepia is vanmorgen weer inge stort. Voor een dollar moest tus sen de 10.200 tot 10,500 roepia worden betaald, terwijl dat een vrijdag nog 8200 was. De val van de roepia is het gevolg van de af wijzing door het internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Ver enigde Staten van het plan van president Soeharto voor vaste wisselkoers voor de Indonesische munteenheid. Het IMF overweegt de internationale hulp aan Jakar ta in te trekken, indien het voor gestelde systeem wordt gehand haafd. door Scott Adams fwtrcux WEIAGM OPAWEEKEEN bijeenkomst aw k vesea(fet/te vocxscema VANAVONO ZULLEN WE WETENSCHAP. PELUKE METHODES AANWENPEN OM EDNA Smmt BEWENING TE ONT ZENUWEN OXTZU NË7 PUBLIEK KAN vmmt&EN m een mi WEtum WU HEBBEN EEN me vrijwil UEERS NODIG MET UW PERMIS SIE MOETIK EVEN MAN HET TOILET. O JEE. KLIK EENS HOE LAAT NET al fS! Wt ilfti

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2