14 Groot onderzoek naar glaucoom Politie: steeds beter inzicht in drugshandel TV Rijnmond wil terug naar basis: nuchter en herkenbaar Eerste steigers van steigerplan nog even onherkenbaar Grote scholenfusie op Zuid in het openbaar onderwijs Oogziekenhuis Rotterdam brengt sluipende oogziekte beter in beeld Foto Bijenkorf van na de oorlog Gezellig, hè? I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Dinsdag x7 februari 1998 De foto van de oude Bijenkorf in Rotterdam, afgelopen zater dag In deze krant, Is gemaakt na de oorlog en niet zoals het bij schrift meldt in 1938. Het bijzondere warenhuis van architect Dudok was In 1930 aan het toenmalige Van Hogendorpsplein (nu Churchillplein) In gebruik genomen. Bij het Duitse bombar dement van mei 1940 ging een hele vleugel van het gebouw verloren. Op de foto is dat duidelijk te zien; de meegefotogra- feerde auto's rijn te dateren rond 1952. In 1957 werd aan de Coolslngel de nieuwe, tegenwoordige Bijenkorf in gebruik ge nomen. Op de plaats van de oude Bijenkorf staat thans onge veer het Maritiem Museum Prins Hendrik. Archieffoto Rotterdams Dagblad Door Annemiek Veelenturf RotterdamDe openbare middel bare scholen Olympus College, Einstein College en Hugo de Groot -alle in Rotterdam-Zuid - gaan fuseren. De havo- en vwo-af- delingen van de drie scholen wor den samengevoegd en onderge bracht op een nieuwe plek, even eens op Zuid. De fusie moet op 1 augustus volgend jaar haar beslag krijgen. Het is volgens interim manager voortgezet onderwijs P. N, J, Nieuwstraten van het Openbaar Onderwijs Rotterdam de bedoe ling dat de betrokken scholen zo veel mogelijk hun eigen identiteit behouden. De fusie maakt het ook mogelijk dat alle drie de scholen in de toekomst de 'gemengde leerweg' kunnen aanbieden. De 'gemengde leerweg' -met praktijk- en theorievakken- is een van de viernieuwe leerwegen die in de komende jaren de vbo- en mavo-afdelingen gaan vervan gen. Zowel het Einstein College als de openbare scholengemeen schap Hugo de Groot hebben mo menteel geen vbo-afdeling in huis, waardoor het moeilijk wordt een gemengde leerweg te starten. De fusie lost dit probleem op. De nieuwe openbare school voor havo en vwo, die geleidelijk vorm zal krijgen, moet komen op een plek die goed bereikbaar is met het openbaar vervoer, centraal in Rotterdam-Zuid. Ook moet de school, die waarschijnlijk een 'ei gen' naam krijgt, goed bereikbaar zijn vanuit de gemeente Al- brandswaard. Het is namelijk de bedoeling dat het Hoogvlietse Einstein College in Albrandswaard een nevenvesti ging start met alleen onderbouw. Leerlingen die de overstap maken naar de tweede fase van havo of vwo kunnen dan doorstromen naar de nieuwe school in Rotter- dam-Zuid.^rJ v Het Olympus College, bet Ein stein College en de scholenge meenschap Hugo de Groot heb ben momenteel kleine afdelingen havo en vwo. Samen komen zij tot 550 leerlingen in de klassen 4, 5 en 6 vwo en 4 en 5 havo. Volgens K. J. E. Bun van het adviesbureau HilferinkCroonen, dat onderzoek heeft gedaan naar de mogelijkhe den voor een fusie, kan dat aantal groeien naar zo'n 700 leerlingen. Interim manager Nieuwstraten heeft gistermiddag de medezeg genschapsraden van de drie be trokken scholen ingelicht over de nieuwe plannen. Vanmorgen is het personeel op de hoogte ge steld. De rectoren van de drie scholen dragen zorg voor voor lichting aan de leerlingen en de ouders. Rotterdam De politie en andere opsporingsdiensten zijn over het algemeen tevreden over de resul taten die afgelopen jaar bij de be strijding van de drugsoverlast zijn geboekt. Uit het jaarverslag van Coördinatie en Informatie centrum Drugsoverlast (CICDÖ) blijkt dat door toedoen van de po litie 152 dealpanden werden ge sloten, op een geschat bestand van 231 'actieve' panden. „Diver se panden zijn meermalen door de politie afgedicht," merkt het centrum echter op, „maar werden telkens opnieuw door dealers in gebruik genomen." Er werd in 1997 onder meer twaalf maal actie gevoerd op de Al 6, Daarbij werden 140 arrestanten gemaakt en in totaal 1041 gram harddrugs inbeslag genomen. Verder werd bijna 53.000 gulden aan boetes geïnd. In de trein op het traject Antwerpen-Rotterdam werd zeven keer gecontroleerd door de diverse diensten. Hier werden 196 arrestanten gemaakt en 1714 gram harddrugs plus 3390 gram softdrugs onderschept. Vuurwapens Bij invallen in drie internationale drugspanden (overlastgevende panden met buitenlandse klandi zie} werden onder andere vijf vuurwapens gevonden. Er wer den dertien arrestanten gemaakt Binnen trof de politie 1050 gram harddrugs aan. In 1997 werden in het kader van het drugsoffensief Victor 3354 personen ingerekend, tegen 2850 in 1996. De meesten (2078 personen) konden in Rotter dam-West worden opgepakt. Overigens nam het aandeel van de vreemdelingen onder de arres tanten af. Vorig jaar behoorden 150 van de 3354 Victor-klanten' tot deze categorie, die werd over gedragen aan de Vreemdelingen- zorg Rotterdam-Rijnmond. Dat is een daling van 50 procent ten op zichte van 1996. Fransen vormden de grootste groep. In dit kader werden 103 wapens, 26.000 gram harddrugs, 2053 xtc-pillen en ruim 250.000 gulden inbeslag ge nomen. In 1997 werden 271 hennepkwe kerijen ontmanteld. De geschatte waarde van die bedrijfjes be draagt- ruim 31 miljoen gulden. Dat betekende een stijging van zowel het aantal gesloten kweke rijen (69 ten opzichte van 1996) ais de waarde van de inbeslaggeno- men hennep (met veertien pro cent). In district Zuid werden de meeste invallen gedaan. De politie stelt een steeds beter inzicht te krijgen in de handel en wandel van overlastgevende groe pen (zoals drugsrunners- en toe risten). De samenwerking met België en Frankrijk is sterk ver beterd. Er is. een start gemaakt met het in kaart brengen van de grote 1 groep Marokkaanse drugsrunners. Er volgt bovendien nog een analyse over hennepkwe kerijen. De aanpak daarvan be zorgt de districten veel werk is bo vendien duur. Rotterdam—Het Oogziekenhuis Rotterdam gaat een groot on derzoek doen naar het ontstaan en verloop van de oogziekte glaucoom. Bij dat onderzoek wordt gebruik gemaakt van een betrekkelijk nieuw apparaat, de nerve fibre analyzer, een Duitse uitvinding die in het Oogziekenhuis klaar voor ge bruik werd gemaakt. Het onderzoek wordt mede gefinancierd door de patiëntenvereniging Stichting Glaucoom Fonds. Tussen de 100.000 en 150,000 Ne derlanders lijden aan glaucoom. Opmerkelijk is echter dat de helft daarvan niet weet dat hij de ziekte heeft. Glaucoom is een sluipende ziekte die uiteindelijk blind kan maken. Het wordt veroorzaakt door een te hoge druk in de oog bol, waardoor de zenuwvezels die de beelden vanaf het netvlies naar de hersenen transporteren, uitge schakeld raken. Vooral veertig plussers kampen met de ziekte. Ook zijn er erfelijke factoren, al is daar slechts weinig over bekend. De nerve fibre analyzer, die het onderzoek zo bijzonder maakt, kan binnen een seconde vaststel len of iemand glaucoom heeft. Zonder dat apparaat hebben oog artsen daar in totaal een uur voor nodig. Vandaar dat het onderzoek nu op zo'n grote schaal uitgevoerd kan worden. Met de oude metho de zou het veel te veel tyd, en daardoor geld in beslag nemen. Bovendien komt er een voor de patiënten zeer belastend onder zoek kij ken bij het vaststellen van glaucoom. De patiënt kijkt dan naar een zwak verlicht vlak waar om de beurt kleine lampjes op gaan branden: naar mate het on derzoek vordert, worden die licht jes steeds zwakker. Als het lampje wordt waargeno men, moet de patient op een knopje drukken. Probleem is dat er opperste concentratie nodig is voor dit onderzoek. Dwalen de ge dachten even af, dan wordt een lampje over het hoofd gezien en is het onderzoek onbetrouwbaar. De nerve fibre analyzer werd tien jaar geleden uitgevonden door een Duitser, die met zijn vinding de hele wereld over reisde. Het apparaat flopte. In 1993 belandde het in het Oogziekenhuis. Ook daar bleek binnen drie weken dat het waardeloos was. De oogartsen Martha Tjon en Hans Lemij maakten het apparaat vervolgens bruikbaar, ondermeer niet de uitvinding van een metho de om de gegevens uit het appa raat te lezen. Op dit moment wor den wereldwijd honderden exem plaren verkocht. Met het apparaat woidt een soort kleurenfoto gemaakt van de 1,2 miljoen zenuwvezels die elk oog telt. Die bur.Jel lange, dunne en doorzichtige vezels zijn voor het menselijk oog vrijwel met zicht baar. Ze zijn te vergelijken met een electriciteitssnoer. Glaucoom zorgt ervoor dat het snoer steeds dunner wordt. Als de patient het euvel niet op tijd bemerkt, kan hij of zij zelfs blind warden. Pro bleem met glaucoom is dat het pas duidelijke symptomen geeft wanneer al 40 procent van de ze nuwvezels is vernietigd. Het Oogziekenhuis probeert nu 450 patiënten te verzamelen die een hoge druk op de oogbol heb ben. Die hoge oogdruk komt vaak toevallig aan het licht wanneer ie mand naar de opticien moet voor een leesbril. Met een stootje lucht meet de op ticien de oogdruk, zoals je in een fietsband knijpt om te kijken of die nog hard genoeg is. Is de druk te hoog, dan wordt de patient doorverwezen naar het Oogzie kenhuis. Niet iedereen met een hoge oog druk krijgt ook glaucoom, in feite een andere naam voor door oog druk beschadigde zenuwvezels. Slechts een derde van de mensen met een hoge oogdruk krijgt de ziekte uiteindelijk. De vraag luidt uiteraard welke factoren van in vloed zijn op het krijgen van glau coom. De deelnemers aan het onderzoek worden elk halfjaar getest met de nerve fibre analyzer. De helft van hen krijgt bovendien druppels die de oogdruk verminderen. Zo wil len de onderzoekers, de oogartsen Hans Lemij en Thomas Colen, be kijken of glaucoom kan worden voorkomen. Het Oogziekenhuis zoekt nog mensen met een hoge oogdruk die willen meedoen aan het on derzoek. Zij kunnen zich melden bij Thomas Colen, telefoonnum mer 401.77.43 TV Rijnmond bestaat een jaar. Uit de as van Stads TV herrezen, timmert de nu regionale omroep aan de weg. Sinds kort met een nieuwe hoofdredacteur, Cees van der Wel. Hij wil een herken bare zender, een zender met een smoel. De doorsnee regiobewo ner kijkt de kat nog uit de boom. „Radio Rijnmond had het in z'n eerste jaar toch ook moeilijk?" Door Marcel Potters Rottere* Dat er na een jaar TV Rijnmond nog heel wat te verbe teren valt, hoefje hoofdredacteur Cees van der Wel niet te vertellen. Moeiteloos somt hij wat min puntjes op. Te beginnen met het decor, met een in zijn ogen veel te hoog Fister Price-getelte. En dat veel items misschien heel leuk waren voor de programma-ma kers, maar je je kunt afvragen of de kijker ermee was gediend. „We moeten geen VPRO willen zijn," klinkt het stellig. „Dat is, wat mij betreft, voorbij." Niet dat de regionale omroep, voortgekomen uit het ter ziele g - gane Stads TV, een compleet nieuwe start maakt. Integendeel. Er moet alleen wat meer ritme in komen, zo lijkt het. Nieuws, sport, de weerman. „Onze man uit Ba- rendrecht," prijst Van der Wel de ze gewaardeerde medewerker. De Straat - in het verleden een po pulair programma- komt terug. .Allemaal heel dicht bij de bur ger. Nuchter en herkenbaar," luidt het devies. TV Rijnmond, of beter wellicht TV Zuid-Holland-Zuid, lijkt haast on doenlijk alle steden en dorpen te kunnen bedienen. Wie een blik werpt op het lijstje plaatsnemen waar regio-tv is te ontvangen, ziet dat er vrij rigoureuze keuzes ge maakt moeten worden. Zo is het, zegt Van der Wel, en zo zal het blijven. „Het ts niet zo dat ik hier met een landkaart voor me zit en zeg: Spijkenisse, jeetje, daar zijn we al een tijd niet meer geweest. Het blijft een journalis tieke afweging om ergens naartoe te gaan." Regio In de regio lijkt het publiek grof weg in drie groepen te verdelen. De eerste bestaat uit mensen die van het bestaan van TV Rijnmond niet afweten. Vervolgens de club die de omroep wel kent, zo nu en dan kijkt, maar er nog niet echt warm voor loopt, En de categorie die het station al heeft omarmd en het een onmisbare bron van infor- Eenjaarnade start van Tv Rijnmond valt er nog heel wat te verbe teren, zo meent de neuwe hoofd redacteur. Dat kan be ginnen met het decor, dat een veel te hoog Fisher zou hebben. Archieffoto Rotter dams Dagblad matie en verstrooiing vindt. Zoals P. Smulders uit Krimpen aan den IJssel. „Ik kijk elke avond, meestal heel laat pas. Het gaat weliswaar over de regio, maar het draait bij mij vooral om de onderwerpen uit Rotterdam. Zoals die serie over het oude Rot terdam. Die stad boeit me nu een maal. Veel meer dan Krimpen zelf." En mevrouw Lammers uit 's-Gra- vendeel: „Ik kijk wel eens, ja. Vooral vanwege het streek- nieuws. Het hele land heb ik al op Nederlanu 1,2 en 3, en ik wil ook weten wat er in de regio, en dan vooral de Hoeksche Waard ge beurt. Of ik het zou missen als het er niet meer is? Nou nee, zo erg ben ik er nog niet aan gehecht." Over de kwaliteit van de program ma's verschillen de meningen. „De informatie die ze geven is wel goed," weet mevrouw Van der Wijst uit Hoogvliet, „alleen komt het allemaal niet zo professioneel over. De presentatie vind ik wat minder. Al realiseer ik me wel dat je natuurlijk geen Journaal moet verwachten." Toch stijgt TV Rijnmond in aan zien. Zelfs PvdA-raadslid Johan Henderson, die de omroep in het verleden maar 'saai en vervelend' vond, ziet verbeteringen. Zonder zich overigens te verliezen in een al te groot enthousiasme. „Wat me nog steeds stoort, is dat het een te dure tent is. Ik vind dat de kleine middenstand de kans moet heb ben om op die zender te adverte ren. En het is nog steeds jammer dat TV Rijnmond niet met een klapper werd gepresenteerd. Klets-boem, er bovenop. Maar nee, ze kiezen voor een oubollig groeisysteem." Lichtpuntjes Burgemeester B. van der Hart uit Oud-Beijerland, vorigJaar nog in de clinch met TV Rijnmond na een uitzending over zijn gemeen te, ziet lichtpuntjes, „Ik kijk nu geregeld naar TV Rijnmond, on geveer een twee keer in de week. Ik vind het momenteel heel kijkbaar. Ze schetsen een aardig beeld van de regio.Ze hebben een ■start gemaakt en dat is goed ge lukt. Bovendien, Radio Rijnmond had het in het eerste jaar ook moeilijk, herinner ik me. Wat is je publiek en wat is de beste formu le?" Media-historicus Eric Smulders, verbonden aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam, kan het zich wel voorstellen dat TV Rijnmond een groot publiek aanspreekt. „Ik vind dat ze de goede toon hebben gevonden," luidt zijn mening. Alhoewel ik me afvraag of dat een bewuste keuze is. De afstand tot de kijker wordt zo klein moge lijk gehouden. Behalve dan bij die culturele onderwerpen, vaak ge maakt door studenten, die de VPRO-stijl buitengewoon vin den." Ook hij noemt de weerman als goede voorbeeld. Zomaar een jon gen uit de polder die zonder poes pas zijn voorspellingen toelicht Toch: „Het grootste probleem van Rijnmond-televisie is datje nooit weet waar je precies invalt. Je ziet een hoofd en een Rotterdamse achtergrond, maar waar gaat het over? En dan al dat herhalen. Mis schien zou het slim zijn als ze een programmaboekje zouden uitge ven." Statisch De conclusie van Smulders: TV Rijnmond is nog te braaf, te sta-' tisch. „Soms heb ik de indruk dat er niet meer gebeurt dan het voor lezen van poUtieberichtjes. En zo nu en dan een deskundige die iets over een onderwerp zegt. Het zou allemaal wat bijtender moeten. Aan de andere kant: probeer je maar eens te onderscheiden in een gebied dat óók zo in de be langstelling van de landelijke me dia staat." Juist aan de formule wil hoofdre dacteur Van der Wel sleutelen, de komende tyd. Allereerst moet er een betere 'doorverwijzing' naar latere programma's komen. De huidige wat suffe tilelkaart, die vooraf wordt getoond, verdwijnt. Als het even kan, worden wat be kende Rijnmonders binnenge haald. Alhoewel," zegt hij, ,je voor iemand als Koos Postema een hele grote zak geld moet mee nemen." Kijkcijfers De kijkcijfers - gemiddeld kijken dagelijks 300.000 mensen langer dan tien minuten naar TV Rijn mond- moeten verder omhoog. Verder zou het mooi zijn als de programma's gedurende de avond worden geactualiseerd, „Of live de lucht in, bijvoorbeeld bij zo'n grote brand als pas aan de Abraham van Stoikweg. En in het weekeinde ook nieuws uitzen den," verzucht Van der Wel. Volgend jaar rond deze tijd? Dan zal de aansluiting van Maassluis en Voorne-Putten, nu nog TV Rijnmond-loos, een feit zijn. „Ie dereen in de regio zal ons dan kunnen ontvangen. Over een jaar zullen we steviger overeind staan. Waar ik vanaf wil, is dat gezeik over het verleden. Die pijntjes, Stads TV. Niet kijken naar wat er in 1843 is misgegaan. Maar voor uit kijken, naar morgen," Rotterdam Echt herkenbaar zullen ze niet zijn. Tenminste, nóg niet Wethouder H. Simons (toerisme) stelt morgen de eerste steiger open voor gebruik. Het gaat hier om het eerste resultaat van het Rotterdams steigerplan, een onderdeel van het Aktie plan Toerisme, bedoeld om de toeristische attracties over het water met elkaar te verbinden. Zo'n verbinding over water is er voorlopig nog niet, ai worden er heren der plannen gesmeed om tot zo'n 'waterbusringüjn' te ko men. Het hebben van voldoende plekken om schepen aan te me ren is een voorwaarde die bet Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR) eerst wil invullen. De stei ger in het Boerengat, die morgen door wethouder Simons in ge bruik wordt gesteld, is in feite al de tweede steiger uit het plan. Ook bij de eind vorig jaar ge opende kranenschipbrug in de Leuvehaven is reeds een steiger 'ingebouwd'. De eerste steigers zijn 'uitgeklede' exemplaren: ka le pontons met een loopbrug. De aankleding er van met informa tiepanelen, verlichting en be schutting voor de wachtende pas sagiers laat nog even op zich wachten. Het Rotterdamse aehi- tecten- en ontwerpersbureau Drost Van Veen sleutelt nog aan voorstellen hiervoor. „De roep uit de markt om stei gers klonk harder en harder," vertelt W. Apperloo van het OBR. „Daarom hebben we niet langer gewacht op de definitieve keuze voor aankleding van de steigers. Het waren vooral de rederijen die partyschepen exploiteren die snel opstapplaatsen willen heb ben. Zij doen op dit moment goe de zaken, hebben leuke arrange menten, maar missen voldoende mogelijkheden om hun klanten ergens van of aan boord te laten gaan," In het kader vanhet Aktie plan Toerisme was':voor de aan leg van de eerste ste'gers 1,25 miljoen gulden béschibaar, vol doende voor 'rijf steigers. "Naast die in de Leuvehaven en het Boe rengat komen die steigers bij het DWL-terrein (bij roeivereniging Nautilus aan de Plantagelaan), bij de oude veerstoep in Schiem- ond en bij het Informatiecen trum Kop van Zuid aan de Stiel tjesstraat Apperloo: „De steigers komen op plekken waar het achterland ook iets heeft "te bieden. Die in de Leuvehaven in midden in het ge bied Waterstad en dat geldt ook voor de steiger in het Boerengat Bij het DWLrterrein wordt de koppeling gemaakt met het wijk- gebouw De Esch, tegenwoordig een populaire plaats voor het vol trekken van huwelijken. Maar de rederijen hebben ook aangege ven veel deelnemers aan con gressen in het congrescentrum^" van de' nabijgelegen Erasmusv Universiteit te vervoeren." Het achterland van de steiger in Schiemond is natuurlijk het his torische Delfehaven, waar ook wordt gerekend op een stimulans voor het toerisme als het voorma lige VOC-terrein wordt heront- wikkeld. Wie bij het Informatie centrum Kop van Zuid aan wal stapt hoeft de straat maar over te steken om in het Entrepotgebied te belanden. Ondertussen wordt driftig gepro beerd voldoende geld bijeen te krijgen voor voor de tweede fase van het steigerplan, minimaal nog eens vyf steigers. Daarvan staat de eerste twee plaatsten al zo goed als vast in de Maashaven bij het nieuwe Luxortheater (Ap perloo: 'Daar gaan ze toch lou wen dus kan aanpassing van de kademuur in één moeite gebeu ren.') en bij de Veranda, het nieuwbouwgebied op het voor malige Piet Smit-terrein. - - Daar moet de steiger ook een rol gaan spelen bij de aan- en afvoer over water van bezoekers van de Kuip. De drie volgende steigers komen, zoals het er nu naar uit- zietaan de westzijde van de stad, waar Hoek van Holland, Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam de kanshebbers zijn. De steigers zijn dus in eerste instantie be doeld voor de partyschepen. Maar by het ontwerp is ook reke ning gehoudenmet de kleine wa tertaxi's die Hotel New York in de vaart wil brengen. Op langere termijn kunnen ook de veerdien sten, die in de regio Rotterdam ren. ,Aan alle kanten ontstaan initiatieven voor het vervoer van mensen over water," weet Apper loo voor het OBR. „De snelle bus boot tussen Dordrecht en Rotter dam is slechts één voorbeeld. Kor Kegel De werkstad Rotterdam moet ge zelliger worden. Leuker voor in woners. Aantrekkelijker voor toe risten. De havenstad, arbeiders stad, stad van geen woorden maar daden, de stad van opgestroopte mouwen, die stad dus, die begint er achter te komen dat de binnen stad te weinig Amsterdams is. Het imago van Rotterdam is bij buitenstaanders dat het er kil en winderig is. Hoogbouw brengt tocht met zich mee. De stad moet plezieriger zijn, concludeerden burgemeester Bram Peperen hoogleraren Leo van den Berg en Anton C. Zijderveld eind 1997 op een symposium bij de Erasmus Universiteit. Maar het zal lang du ren voor je de resultaten ziet, ver onderstelt Frank Go, professor in de toeristische ontwikkeling aan de Erasmus. In de Volkskrant zei hij vorige week: „Rotterdammers kunnen zo moeilijk ontspannen. In Amsterdam is dat heel anders. Daar zie je op straat dat men bezig is met de aangename dingen in het leven. Bezoekers van een stad pikken dat op. Dat bepaalt een deel van de sfeer," Het kost vol gens Go tijd om dat om te buigen. Het gemeentebestuur heeft aller lei toeristische projecten op stapel staan. Asklepion: een attractie centrum over het menselijk li chaam en bodycuituur, in de vorm van een vrouw, ontworpen door Niki de Saint-Pballe. Het World Port Experience: een centrum dat de haven op recreducatieve wijze zichtbaar maakt. De cruisetermi nal voor passagiersschepen. De Rotterdam Tower: een fallusach tige vervanging van de Euromast. Het Waterwegcentrum in Hoek van Holland. Hetmasterplan voor diergaarde Blijdorp, volop in ont wikkeling. De studies op perso nenvervoer te water. De wethou der voor toerisme en werkgele genheid, PvdA'er Hans Simons, wees zondagavond in de Snert- tram van Ans Paerel op de vele kleinschalige initiatieven die aan de gezelligheid moeten bijdragen. Denk aan de Croosboot, die don derdag van de Rotterdamse ge meenteraad een ton kreeg. De wa tertaxi's naar hotel New York. De markt van biologische producten in het Oude Noorden. En de Snerttram zelf natuurlijk. De klei ne middenstand is bij de ontwik keling van een toeristisch Rotter dam onmisbaar. De omgeving vraagt eveneens aandacht: er staan groenplannen op stapel voor Voome-Putten, IJsselmonde, de Krimpenerwaard, de Rotte, de Poldervaart in Kethel, de Oranje- buitenpolder bij het Staelduinse Ook de cultuursector is opge pord om meer zichtbaar en voel baar in de stad aanwezig te zijn. En nu het bureau Opzoomer Mee met nieuwe uitdagingen komt, waarbij behalve het beheer van de woon- en leefomgeving ook de kunsten, de keuken en de sport aandacht krijgen, kan het straat leven een nieuwe impuls krijgen. Professor Go: „Bezoekers van een stad pikken dat op." Er wordt volgende maand een nieuw wethouderscollege ge vormd. Hou er even rekening mee dat werkgelegenheid en toerisme flink samenhangen. AI die toeris tische projecten bij elkaar beteke nen nogal wat arbeidsplaatsen, waarvan een deel blij vend. Maar toerisme is, net als milieu, net als emancipatie, net als leefbaarheid, zo'n thema dat eigenlijk raakt aan alle andere portefeuilles. Goede infrastructuur, slimmer ruimte gebruik, een bundeling van ver wante accommodaties, kunnen het voor duizenden mensen inte ressanter maken om naar Rotter dam te komen. Tijdens de laatste rit van de Snerttram kwamen zon dag verstrekkende ideeën naar voren. Dominic Schrijer van de PvdA in Charlois voorspelde dat de metro, nu op palen, ooit onder gronds door Zuid zal rijden, even als het doorgaande autoverkeer, zodat de Maashaven een meta morfose kan ondergaan en een prominente boulevard wordt vlakbij de Kop van Zuid. En de Rotterdamse PvdA-afdelings- voorzitter Dick van Dongen open de verschieten over het 'sleutel project' Centraal Station, met dubbel grondgebruik, hoogbouw voor wie weet alle kennisinstitu ten, en een enorm transferium voor verkeer dat er - rechtstreeks vanaf het Kleinpolderplein - via een autoweg boven de spoorlijnen kan komen, zodat de verkeers druk rond CS vermindert. Of het nu gaat om kleinschalige initiatie ven of mega-investeringen, de werkstad zal een werkstad moe ten blijven om gezelliger te wor den. Je moet er wat voci dóen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2