Goed om te onthouden 3D slaat 'gat' in beeldscherm Leren luisteren Werkgeheugens worden groter, sneller en slimmer Computer in de maak die onderkent onze emoties Robots oefenen zich in ping-pong Moving Puzzles wint Milia D'Or Hoeveel werkgeheugen? Win dovvs 95 via audio-cd Prijsdoorbraak digitale camera Monster#, Vrijdag 20 februari 1998 Rotterdams Dagblad redactie Digi@taal Postbus 2999,3000CZ Rotterdam E-mail:digitaa!@rotterdamsdagblad.nl Rotterdams Dagblad Het werkgeheugen in de pc is sterk gegroeid. Een paar jaar geleden had een Windows-pc genoeg aan 8 Mb RAM, maar daar kom je nu niet zo ver meer mee. Hoeveel werkge heugen moet de pc dan bevat ten om er lekker mee te kun nen werken? Kingston Technology heeft een handig overzicht samen gesteld, te vinden op de websi te. Volgens dit schema is voor een pc die draait onder Windows 95 minimaal 16 Mb geheugen nodig, ook al draait het besturingsprogramma in principe al met 8 MB. Voor een middelzware administratieve gebruiker, die bijvoorbeeld een tekstverwerker en een spreadsheet gebruikt en die zijn pe ook benut voor data communicatie en faxverkeer, is 16 tot 20 Mb geheugen nodig. Wordt daarnaast ook gebruik gemaakt van presentatiepro gramma's of worden extra gro te en complexe documenten verwerkt, dan is er al snel be hoefte aan 32 Mb. is zeker het geval als er meer dan twee van die programma's tegelijk openstaan. Managers die hun pc gebrui ken voor allerlei statistische berekeningen, voor grote data bases of videoconferencing ko men al snel in de buurt van 64 Mb aan werkgeheugen. 64 Mb is eigenlijk ook al nodig voor thuis, als de pc wordt gebruikt voor het bewerken van foto's, zo adviseert Kingston. Voor de zwaarste categorie gebruikers, die de pc inzetten voor 3D-ont- werp, animaties, computer ai ded design en real-time video, is die 64 Mb zelfs het mini mum; vaak zal de behoefte aan werkgeheugen in de pc dan al snel oplopen tot 256 Mb of meer. Met de volgende versie van Windows wordt de behoefte aan werkgeheugen alleen maar.grpter.4 Wie aan Windows95 begint kan - zonodig - kiezen uit veel cursus sen. De meeste gaan uit van enige basiskennis. Heel anders werkt het Nederlandse bedrijf Zain Me dia, niet alleen voor Windows95, maar ook voor software als Word97 en Excel97. Internet-cur- sussen zijn in voorbereiding. Zain kwam met een audio-cd, die af te spelen is op zowel de gewone ed-speler of in de auto, als op de ed-drive van de moderne multi* media-pc. De lesstof varieert van het startmenu tot knippen, kopië ren en plakken, van bestanden en mappen tot snelkoppelingen, van het bureaublad tot de prullenbak. De cd zou automatisch starten wanneer hij in de pc-speler wordt gestopt. Helaas werkt dat niet bij elke computer, dus was het ele gant geweest om te vermelden hoe de cd dan kan worden gestart. Je maakt een programma voor be ginners of niet. PC Audio Guide Windows 95. Zain Media. Prijs 29,95. Naarmate de pc zwaardere ta ken gaat uitvoeren, komt het ge heugen onder grotere druk te staan. Fabrikanten van geheu genchips ontwikkelen tal van verbeteringen om de capaciteit van dat geheugen steeds verder te vergroten. Door Paul Houkes Er heerst tegenwoordig topdrukte in de pc. Simpele software worr.t nauwelijks gebruikt en op vf el computers draaien grafisch gerri- enteerde pakketten, onder een besturingssysteem dat ook een grafische gebruikerrLik^face heeft. De mogelijkheden van dat bestu ringssysteem - of dat nou Windows of Apple Macintosh is - worden meestal optimaal benut: op de computer gebeurt veel tege lijkertijd. Terwijl een document wordt afgedrukt, wordt in de tekstverwerker alvast begonnen aan een nieuwe brief. Op de ach tergrond houdt een ander programma in de gaten of er misschien een fax binnenkomt. Ook is nog een mo dule actief van de virusscanner, die spiedt of plaagprogramma's de harde schijf proberen te for matteren of iets anders ellendigs. De processoren werden steeds krachtiger, om al die functies te kunnen uitvoeren. Ook de harde schijven zijn stevig meegegroeid. Door die zwaardere componenten neemt de druk op het werkgeheu gen. het RAM (Random Access Memory) sterk toe. Dat RAM moet ook sneller worden, want de toe voer aan gegevens, die de proces sor moet verwerken, moet wél op gang blijven. Het De nieuwe, snelle SDRAM-chips gebouwd op een DIMM-module. Fotosp werkgeheugen is uiterst belang rijk. Simpel gezegd is het een snel toegankelijke opslagplaats, waar de processor - het hart van de pc - de benodigde gegevens kan vinden en waarin hij die gegevens na bewerking weer terugzet. Ook de kern van een programma dat wordt gedraaid, staat tijdens het gebruik in het RAM. zodat de pro cessor er snel mee kan werken. Het werkgeheugen is te vinden op een aantal chips, die op kleine in- steekkaartjes op het moederbord zijn geplaatst: de SIMMs, welke afkorting staat voor Single In-line Memory Module. In de meeste pc's is dat werkgeheugen min stens 16 Mb groot; steeds va ker wordt al 32 Mb ge bruikt of, als de pc voor extra zware toepassin gen wordt gebruikt, zelfs 64 Mb of méér. 'iet alleen de omvang van "het RAM neemt steeds toe, ook de snelheid. De tijd die het kost om vanuit het werkgeheugen een ge geven in te lezen wordt gemeten in nanoseconden; één nanoseeon- Een overzicht van de samenhang tussen processor, harde schijf en werkgeheugen in de pc. Tekeningsp de is een miljardste deel van een seconde. Enkele jaren geleden lag de snelheid van geheugenchips rond de 100 nanoseconden. Nu zijn snelheden van 70, 60 of zelfs 50 nanoseconden al gebruikelijk. De geheugenmodules worden ook steeds slimmer. In de huidige pc's zitten fast page mode-geheugen modules. Die geven, nadat de pro cessor iets heeft opgevraagd, ook alvast de gegevens die op het vol gende geheugenadres staan. Sneller nog is het EDO-geheugen, dat nog efficiënter zorgt voor de gegevensstroom naar de proces sor. Maar zelfs die EDO-modules kun nen de vraag van de zwaarste pro ces soren al niet meer aan. Met na me de Pentium II-proccssor van Intel vraagt meer dan die geheu genchips kunnen leveren. De nieuwste variant is SDRAM, een RAM-module die synchroon loopt met de kloksnelheid van de pro cessor. Op die manier verloopt de uitwisseling van gegevens nóg ef ficiënter, omdat een stukje data dat door de processor wordt opge vraagd precies op tijd klaar staat. Naast deze synchronisatie bevat de SDRAM-module nog andere vormen van intelligentie om zo min mogelijk tijd verloren te la ten gaan. Naar schatting levert dat een prestatiewinst op van 25 procent. De2e SDRAM-chips zitten niet meer op SIMM's, maar op DIMM's: Dual In-line Memory Modules. Dat zijn eigenlijk twee modules die rug-aan-rug op één bordje zijn gemonteerd. De snel heid van SDRAM-geheugen wordt meestal niet meer in nano seconden opgegeven, maar in me gahertz. De modules die nu op de markt komen, werken op 100 MHz. SDRAM heeft daarmee een toegangstijd van slechts zo'n 10 nanoseconden. Voorde nabije toekomst wordt ge werkt aan nóg snellere en intelli gentere vananten. De SDRAM II zal op elke klokpuls twee keer da ta kunnen leveren of wegschrij ven. En vanaf volgend jaar komen er twee nieuwe ontwerpen: Ram bus en SLDRAM. twee extreem snelle vormen van RAM-geheu- gen. Rambus zal werken op een snelheid van 800 MHz. Door Nicholas Schoon Gefrustreerd? Woedend? Kan niemand u begrijpen? Geeft niet, koop een computer. Computers kunnen straks menselijke emo ties oppikken. Verantwoordelijk daarvoor is dr. Rosalind Pieard. Zij leidt 's werelds eerste onder zoeksgroep die zich toelegt op het ontwikkelen van computers die emoties van mensen onderken nen en erop kunnen reageren. Rosalind en haar studenten heb ben al een reeks kleine, draagbare apparaatjes ontwikkeld die infori matie vergaren aan de hand vah polsslag, ademhaling, bloeddruk en algehele staat van opwinding; stuk voor stuk aanwijzingen voor de emotionele staat waarin de Kodak heeft een nieuwe digitale camera uitgebracht, die voor net onder de 1500 gulden een haast professionele kwaliteit levert. De Digital Science DC200 maakt op namen met een maximale resolu tie van 1152 x 864 pixels in 24 bits kleurdiepte. Dat laatste betekent dat de camera maximaal 16,7 mil joen verschillende kleuren van el kaar kan onderscheiden. De beelden worden direct op een geheugenkaart opgeslagen. Een bijkomend voordeel van die kaar ten is dat ze passen in elke com puter die met PCMCIA-cards overweg kan. Overzetten van de foto's wordt zo erg gemakkelijk. Kodak Digital Science DC200. Prijs net onder de 1.500 gulden mens verkeert Het team van Pi eard, dat vanuit Massachusetts opereert, heeft bijvoorbeeld een bril ontworpen die verwarring kan waarnemen. Detectoren regi streren elektrische activiteiten in de wenkbrauwspieren die het re sultaat zijn van de geringste frons. Uitgangspunt voor dr. Picard is dat emoties van groot belang zijn voor communicatie tussen men sen en de manier waarop zij argu- menteren en belissingen nemen. Psychologen hebben vastgesteld dat emotieloze patiënten geen ra tionele beslissingen kunnen ne men. Hoe kunnen we van onze fouten leren als we geen droevig heid of frustraties kennen?, vraagt Picard zich af. Om echt zinvolle communicatie tussen mens en machine te berei ken, moeten computers zo gepro grammeerd worden dat ze onze emoties oppikken, die 'vertalen' en uiteindelijk de juiste reactie kunnen geven. „We hebben het dan over computers die zich aan passen aan de emotionele staat waarin een mens verkeert, zoals ook een ander mens daar reke ning mee zou houden," zegt Pi card, (c) The Independent/ Rotterdams Dagblad Wat zijn de leukste, gekste, raarste, boeiendste of meest interessante plaatsen - 'sites' in In- temet-taal- om eens een kijkje te nemen op Internet. Mooie site tegengekomenLaat het ons weten, e-mail: digitaal@rotterdamsdagblad.nl Deze top 5 is in interactieve uom te vinden op de site van het Rotterdams Dagblad: http://www.rotterdamsdagblad.nl/ Maasnet, http://wwwanaasnet.nl is een nieuwe Rotterdam se tv-zender, vanavond om 18.30 en 23.30 uur voor de tweede maal op Rotterdam TV, kanaal 59-, Op de site kun je óók tv kijken, foto's zien en achtergronden lezen. Een heel grote muzieksite met veel en veelsoortige informa tie over aSe soorten muziek is Muziek Netwerk Nederland. Met onder meer opvraagbarem songteksten: http://www.mnn.iil Via e-mail, of via een formulier op de website http://www.ipc.mt/ kun je gratis internationaal faxen, ais je voor lief neemt dat er op het voorblad een advertentie komt. Met vakantie ver de grens over? Leer dan nu vast de taal van de plaatselijke bevolking spreken: http://www.travlang.com Geïnteresseerd in het Nabije Oosten? Neem een kijkje in de prachtige Encyclopedia of the Orient op http://i-cias.eom/e.o/indexhtm Door Will de Raaff Een van de belangrijkste 'poten' waar de pc-wereld op drijft, is de spellenbranche. Die spellen heb ben niet meer genoeg aan de be perkingen van het beeldscherm, waarmee de derde dimensie (diepte) slechts gebrekkig kan worden gesimuleerd. Vorig jaar raakten daarom insteekkaarten in zwang, die de prestaties zoda nig opjoegen, dat die derde di mensie moeiteloos vorm kreeg: met meer kleuren en scherpere beelden krijg je meer diepte. De 3D-markt kreeg daardoor een zwieper en veel spellen leunen nu zwaar op de aanwezigheid van zo'n 3D-kaart. Zonder zo'n kaart zijn ze vaak nog wel te spelen, maar langzaam, of met een slecht beeld. Wat doet zo'n 3D-kaart? Nou ge woon: 3D-aeeeleratie, mip-map- ping, anti-aliasing, gouraud-sha- ding en Z-buffering, om maar eens iets te noemen. Tenminste, dat staat op de doos. Het betekent: de 3D-kaart voegt met eigen chip en speciaal RAM-geheugen een dosis rekenkracht toe, die speci fiek gericht is op de verwerking van de videobeelden van een spel. Lijnen kunnen door de 3D-kaart scherper worden getekend (anti aliasing), de beweging van objec ten verloopt vloeiender en realis tischer (animated tortures), blok- kerige beelden worden voorko men [texture filtering;, en de beeldkwaliteit in totaal wordt aan merkelijk verbeterd (sub-pixel correction) en realistischer (gour- aud shading). Bovendien kunnen objecten als glas of mist zo wor den geconstrueerd, dat ze net als in het echt doorzichtig zijn (alpha blending). Verder worden ver weg geplaatste objecten duidelijk (tex- ture mapping) en op de juiste plaats (Z-buffering) weergegeven. Met texture modulatie kunnen diffuse lichteffecten worden be reikt en met mip-mappmg wordt voorkomen dat er te veel schitte ringen in vlakken optreden. Feit is dat het beeld met al die ho cus-pocus stukken beter wordt, met name voor de spellen die voor 3D-aeceIeratie ontworpen zijn. Twee soorten Het aanbod aan 3D-kaarten valt in twee soorten uiteen. Er is een kaart, die naast de gewone grafi sche kaart (videokaart) in de pc gestoken moet worden. De gewo ne videokaart (2D) is nog krachtig genoeg voor normale werkzaam heden en de 3D-kaart sluimert tot hij nodig is, bijvoorbeeld voor een geavanceerd spel. Er is ook een kaart die beide functies in zich verenigt. Ze ontlopen eikaar niet veel in prijs. Wie een pc koopt om veel te gaan 'gamen' is wel goed koper uit met een 'dubbelkaart' als de Viper V330 van Diamond. En wie later wil uitbreiden hoeft zijn bestaande videokaart niet te slopen. Wij stopten de Monster 3D-kaart van Diamond in de pc'. De kaart bevat de Voodoo-chip van fabri kant 3D£x en vier Mb EDO DRAM. Hij wordt via een buiten kabel doorgelust naar de gewone videokaart. Een aantal spellen, die we eerst met de 'oude' 2MB vi deokaart speelde, keerden stuk ken beter op het scherm terug. Maar soms was er ook nauwelijks verschil. Ook voor de 3D-kaart geldt dat het nóg sneller moet en kan. De ma ker van de Voodoo-chip komt bin nenkort met de Voodoo-2-proces- sor. Diamond bouwt daar als eer ste een videokaart omheen, die resoluties van 1024 x 768 aankan. Die kan 50 miljard bewerkingen per seconde uitvoeren en is daar mee driemaal zo snel als de Voo doo-!. Je kunt zelfs twee van die kaarten in je pc stoppen, waar door de snelheid nog eens wordt verdubbeld. Maar dan wordt het met meer dan zevenhonderd gul den per stuk toch wei watprijzig... Bovendien heb je nog altijd je ge wone videokaart nodig. AGP De fabrikanten van moederbor den kwamen door de vraag naar meer videosnelheid met een nieuw standaard-slot voor video kaarten: de Accelerated Graphics Port (AGP), speciaal voor pc's die draaien op de Pentium-II-proces- sor. De AGP is eenzelfde soort gleuf als de PCI-slots, waar uit breidingskaarten in gestoken worden, maar dan specifiek voor videokaarten. De AGP, die met 266 Mb aan gege vens per seconde al tweemaal zo snel werkt als PCI, hoeft zich - anders dan de PCI - alleen maar ie concentreren op een recht streekse verbinding tussen RAM en videokaart. De beeldinforma tie hoeft niet eerst in het geheu gen van de grafische kaart te wor den weggeschreven. Bijkomend voordeel is dat het relatief dure vi deogeheugen vervangen kan wor den door het veel goedkopere RAM-geheugen. Deze foto van ping-pong spelende robots in een laboratori um maakte deel uit van een verhaal in The National Geo graphic over toegepaste robottechnieken. Fotograaf George Stelnmetz won er onlangs de eerste prijs mee In de catego rie Wetenschap en Technologie van Wereld Pers Foto 1997. De uitslag van de partij is niet bekend. foto George Stoinmet2/Routers Sjoera Nas 'Hallo ....Bubbeltje!' Vanaf het openingsscherm van Howie's Grote Woord Avontuur spreekt acteur Frank Groothof me onafge broken opgewekt toe. Grammati ca en spelling worden gelijktijdig beproefd in 'Ram de Rat'. Steeds sneller duiken de ratten uit de kaas, terwijl ze vlaggen omhoog houden metwerkwoorden, zelf standige of bijvoeglijke naam woorden. Zelfs nadat ik een paar keer de verkeerde rat op z'n kop heb geslagen, blijft de stem me aanmoedigen. Ik word zelfs geni aal verklaard nadat ik drie samen gestelde woorden heb gemaakt met puzzelkaarten. Hoewel de lange animaties de meeste aandacht trekken op deze cd-rom van uitgeverij Halloween http://www.halioween.nl/). vormt de stem de belangrijkste leidraad om de verschillende puz zels op te lossen. Niet vreemd als je bedenkt dat de doelgroep tus sen de 6 en de 9 jaar oud is.Kinde- ren van zes, die net beginnen te lezen, zullen meer op hun gehoor door een virtuele omgeving lave ren dan op hun gezicht. Zelf ori ënteer ik me dermate veel op de visuele boodschappen dat ik me nogal betutteld voel door het spel fast .forward met de spatiebalk is er niet bij: nergens wordt deboo-- schap in tekst samengevat. De enige manier om dit spel als ervaren lezer te spelen is dan ooh rnet je ogen op een kier, met je oren opengesperd als wmdzeilen. Alleen dan kun je genieten van de dieren die je rijmwoorden toezin gen in de balzaal. Tien verschil lende dieren zingen steeds dezelf de melodie. Hoe belangrijk dal is. mag niet onderschat worden. Kin deren leren bijna nergens meer liedjes zingen op school en dat schijnt vrij dramatische gevolgen te hebben. Als je riet op jonge leeftijd leert luisteren door zelf muziek te maken, kun je dat ei genlijk nooit meer inhalen. Zeker als je je herinnert hoeveel je ei genlijk uit je oren kon haler, voor je kon lezen, voelt het als een jam merlijk gemis om als volwassene alles zo letterlijk te moeten zien. Howie's avonturen (recent heeft de uitgever ook zijn rekenavon- tuur naar het Nederlands be werkt) vormen een prachtige aan moediging om je oren te gebrui ken. Een creatieve docent haalt er inspiratie uit om met de klas te gaan zingen, niet meer over de on begrijpelijke Berend Botje, maar mei viezerijmwoorden, bij voor keur in het Engels. Die kunst van het vertellen, het geven van ei gentijdse vormen aan eeuwenou de inhouden, vormt de eigenlijke bestaansreden van het multime- dia-onderwijs. Nu moeten alleen de leraren nog leren luisteren. In Duitsland was het al een rage: v.-: Moving Puzzles. Dit nieuwe soort computerspel, ontwikkeld door spellengigant Ravensburger, werd afgelopen week op de Milia, de multimediabeurs in het Franse Cannes, bekroond met de Milia d'Or, de Oscar van de eomputer- spelprogramma's. De bekroning werd aan het spel toegekend in de categorie Lifestyle Hobby. Moving Puzzles kan worden ge zien als een moderne variant op het aloude spel Tetris, maar dan wel totaal anders. Een Moving Puzzle is een digitale videoclip, die in stukjes is geknipt. Al die stukjes draaien als heel kleine venstertjes video op het compu terscherm. De bedoeling is dat door het kantelen, draaien en ver schuiven van die stukjes de oor spronkelijke clip weer wordt sa mengesteld. Het klinkt heel sim pel, maar een beetje stoeien met zo'n Moving Puzzle leert dat het érg tegenvalt. De eerste Moving Puzzle kostte ons een dik kwar tier om op te lossen. Maar je blijft er mee bezig: fascinerend en ver slavend. In Duitsland zijn in de eerste we ken meer dan 50.000 exemplaren van het spel op cd-rom verkocht. In Nederland is het spel sinds an derhalve week te koop. Het wordt hier onder het Golden Label van Electronic Entertainment Publi- shings op de markt gebracht. De eerste drie Moving Puzzle-titels, Fun Sports, Action Flights en Wild Li/e, liggen nu in de winkel. Eind maart volgen nog enkele nieuwe titels. Moving Puzzles, EEP. Min. sys teemeisen: 486 66MHz, 8 MB RAM, cd-rom, geluidskaart, Windows 3.1 of hoger. Of Macin tosh: 68040 66MHz, 8 MB RAM, systeem 7.12 of hoger. Prijs: 19,95 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2