211 Koningskoppel Joop en Riet stopt na 21 jaar met Jeugdland 'De CD heeft werkelijk alle kansen laten liggen' Laatste schakels oliezwendel horen tot driejaar cel eisen Succesformule: 'Je moet alles vanuit kinderogen bekijken' genda Rotterdams Dagblad r<* Zaterdag 21 februari 1998 m De schok bij de gemeenteraads verkiezingen was vier jaar gele den enorm. In één klap was de gemeente Schiedam dé koploper in het Rijnmondgebied met het hoogste aantal extreemrechts stemmers. Ruim elf procent van de kiezers stemde op de Cen trumdemocraten. Gevolgwas dal vier zetels in de gemeente raad werden bezet door extreem rechts. Het bracht de gemeente raad in rep en roer, want wat zouden de vier vertegenwoordi gers van de CD in .Schiedam gaan doen. Het antwoord na vier jaar is kort en simpel. De CD beeft de afgelopen vier jaar na genoeg niets gepresteerd. Een te rugblik op vier jaar een extreem rechts-blok in de gemeenteraad. Door Des i ree van der Jagt Schiedam Misschien wel de grootste prestatie van de Cen trumdemocraten is dat rij door hun afwe/.tgheid tijdens de ge meenteraadsvergadering van 22 september 1997 het Spectrumfes tival van de ondergang hebben gered. Met een nipte meerderheid stemde de gemeenteraad voor het behoud van dit multi-culturele festival in het Beatnxpark. Het is een prestatie waar de extreem rechtse gemeenteraadsleden ze ker niet trots op zullen zijn. want m het verkiezingsprogram staat heel expliciet vermeld dat er alles aan moet worden gpdaan om de multiculturele samenleving tegen te gaan. De afwezigheid tijdens de stem ming over het Spectrum festival is tekenend voor het raadswerk van de vier in 1994 benoemde raadsle den. A. Bierbuizen. C. Krommen hoek, P. J. G. Sanderse en de vo rig jaar overleden C. Zonneveld. De bijdrage van de CD is beperkt gebleven tot een enkele opmer king in de raad en in de raadscom missies waren de vier al helemaal met te zien. Van het indienen van moties, en dus een poging om be leid te veranderen, was überhaupt geen sprake. Wel worden spora disch schriftelijke vragen gesteld, maar die blijven beperkt tot de stokpaardjes van de partij zoals minderheden en demonstraties. Burgemeester R. Scheer es vindt dat de vier leden het er ronduit slecht af hebben gebracht. ..En dan praat ik los van hun ideeen. Ik vergelijk het met wat de andere raadsleden doen. Zc hebben met vier man m de raad gezeten, maar daar is eigenlijk nooit wat uitge komen. De weinige conversaties die we m de raad hadden, waren meestal niet positief van toon." Excuus De CD-vertegenwoordigers waren geen onbekende in de gemeente raad. In 1990 werden al twee ze tels door de CD bezet. Het grote verschil met die periode was ech ter dal de CD-leden in 1994 voor het eerst ook werden benoemd in de raadscommissies. ..In de vori ge periode hadden ze. zeg maar. nog een excuus dat ze niet mee konden praten omdat ze geen lid waren van de raadscommissies." zegt Scheeres. ..Dat is dit keer met het geval geweest." De uitspraken van de vier raadsle den van extreemrechts worden aan de hand van de notulen van de gemeenteraad bijgehouden door het anti-discriminatiebureau Radar. Bij hel lezen van die notu len vindt G. Grubben van Radar het opmerkelijk dat de vier Schie dam se leden helemaal mets we zenlijks hebben ingebracht. „Ze hebben toch voldoende kansen gehad. Er zijn onderwerpen ge noeg geweest waar 7 ij op konden scoren. Op zijn minst hadden ze een motie van wantrouwen in kunnen dienen bij bijvoorbeeld de financiële overschrijdingen op het Stadserf. Maar niets van dat. helemaal mets." zegt Grubben. Het is dan ook met verwonderlijk dat ook tijdens de algemene be schouwingen, waar toch de beslis singen voor het beleid op langere termijn worden genomen, de in breng van de Centrumdemocra ten ver beneden de maat was. Voormalig fractievoorzitter C. Zonneveld nam nog wel de moei te om een bijdrage te leveren. Zijn opvolger A. Bierhuizen, de huidi ge lijsttrekker en het nog enig overgebleven CD-lid. was tijdens de laatste algemene beschouwin gen wel aanwezig, maar bracht niets in. De bijdrage van de CD in de Schiedam se gemeenteraad is ni hil, zo blijkt ook uit een onder zoek dat in opdracht van Radar is uitgevoerd. Het optreden van de Schiedammers wordt daarin ver geleken met die in andere ge meenten en deelgemeenten in het Rijnmondgebied. Ter vergelij king: in de Rotterdamse deelge meenten is de invloed net als in Schiedam nihil en in de Rotter damse gemeenteraad is de in vloed zeer klein. De Schiedamse CD-fraetie haalt wel regelmatig de publiciteit, maar dan vooral met interne ru zies. Nog geen twee weken na de installatie van de gemeenteraad stapt C, Krommenhoek uit de CD. Hij doet dit na een ruzie met de partijtop. Sanderse stapt een jaar Sater uit de CD. Hij sluit zich aan bij het Nederlands Blok en begint een fractie onder zijn eigen naam in de gemeenteraad. De dan nog resterende CD'ers Zonneveld en Bierhuizen zijn verbijsterd over de overstap van Sanderse. Zij wis ten niets van zijn vrijages met het nog extremere Blok. De twee afvalligen van de partij hebben zich de afgelopen maan den niet meer laten zien. Door het overlijden van Zonneveld wordt de CD nu nog vertegenwoordigd door slechts één persoon. Toch zullen die slechte prestaties vol gens Grubben van Radar niet be palend zijn voor hel aantal zetels dat de partij zal halen. „De Cen trumdemocraten worden in te genstelling tot de andere partijen niet afgerekend op hun presta ties. is onze ervaring." Voorspelling Burgemeester Scheeres wil zich niet wagen aan een voorspelling over het aantal zetels dat de CD bij de komende verkiezingen zal halen. ..Het is heel moeilijk om voorspellingen te doen. Ook voor de andere partijen is dat lastig. Maar ik heb de indruk dat de aan hang van de CD wel is vermin derd." Grubben denkt dat extreem rechts bij de komende verkiezin gen minder zetels zal halen, onder meer omdat dit keer meer kleine re partijen meedoen waar de Schiedammer een proteststem kwijt kan. Maar de CD zal na de verkiezingen in de gemeenteraad terugkeren, is zijn verwachting. „Schiedam heeft een vaste harde kern en zal dus altijd wei één zetel halen, maar als er geen gekke din gen gebeuren denk ik dat ze er niet veel meer halen. Als ze er twee halen mogen ze heel erg blij zijn." Ze hebben immer de wens gehad om, als de tijd daar was, samen te stoppen met hun activiteiten voor de jeugd in Schiedam. Een konings koppel kun je ook beter niet scheiden. Op 28 februari valt het doek de finitief voor de burgemeester van Jeugdland en zijn gouden rechter hand. Dan nemen Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel na 21 jaar officieel afscheid van de gemeente Schiedam. Met bloedend hart wel iswaar, maar met grote voldoening over de bereikte successen en veel warme herinneringen rijker. Het gouden span dat de afgelopen jaren ru im tweeduizend activitei ten organiseerde, zal tijdens de receptie voor één keertje zelfhet lij dend voorwerp zijn. Het zal echter geen statige bedoening worden. Dat past niet in de stijl van Joop en Riet. De verwachting is dat het af scheid uitmondt ineen bruisende reünie waar de vele (oudHnedewer- kers, artiesten en goede contacten van het stel massaal op af komen. Joop en Riet hebben zich door de jaren heen dankzij hun enthousias me en tomeloze inzet bij duizenden Schiedammers populair gemaakt. De gTote kracht van de twee schuilt vooral in hun vermogen om alles te bekijken vanuit kinderogen. Hierdoor bleef het belangrijkste doel van hun werk, 'de kinderen een paar prettige vakantieweken bezor gen', al die tijd onbetwist op nummer 1 staan. De onvermoeibare dui zendpoot cn dolenthousiaste organisator Joop van Broekhoven blikt terug op 21 jaar Jeugdland Schiedam in de wijken. Door Danielle Hermans Schiedam „Hoewel ik nog veel aan sport doe, kan ik je eggen dat het organiseren van Jeugdland tn deze vorm bijna topsport mag worden genoemd Al hebben Riet en ik het met ongelooflijk veel plezier gedaan en zullen we heel veel dingen zeker missen. Maar het blijft zwaar cn mijn grote pas sie, het maken van verre reizen en fotograferen, schiet er dan wel eens bij in. De afgelopen jaren kreeg ik wel eens het idee dat mensen soms dachten dat ik maar op een knop hoefde te drukken en hup... daar komt een aantrekkelijk en afwis selend programma uit een appa raat rollen. Maar zo werkt dat na tuurlijk niet. Daar is inzet, door zettingsvermogen, enthousiasme, creativiteit, inventiviteit en veel vrije tijd voor nodig. Hoewel ik 22 jaar geleden als jeugdconsulent door de gemeente Schiedam ben aangetrokken en op veel gebieden actief ben ge weest, ben ik hier toch vooral be kend geworden als organisator en coördinator van Jeugdland. Sa men met Riet die alle financiën en de gehele administratie ver zorgt, hebben we destijds een for mule voor Jeugdland bedacht die nooit meer is veranderd Uit gangspunt was om voor de jeugd tijdens schoolvakanties een groot aantal activiteiten op te zetten in de diverse wijken van Schiedam. Wijkgerichte aanpak 'Voor mijn tijd waren er al Jeugdland 1977: Bij het straattokenen kwamen af en toe grote talenten op de proppen. Foto Joop van Broekhoven jeugdactiviteiten in de Mar griethal, maar daar kwamen veel kindc-en uit Oost, West en Zuid niet naar toe. De afstand was te groot en met de fiets komen te ge vaarlijk. Maar het entreegeld speelde denk ik ook een rol. Een rijksdaalder per kind per dag was in die tijd veel geld. Dat moet je niet uitvlakken hoor. Omdat wij zoveel mogelijk kinderen wilden bereiken, kozen we voor een wijk gerichte aanpak. Het grote openingsfeest werd een bruisende en gezellige dag op het Stadserf. Weet je nog Riet? Wat was dat leuk hè. Veel doe-activi- teiten, gratis suikerspin, popcorn en een pannenkoek. We presen teerden die dag het programma voor de komende drie weken, met in totaal 75 activiteiten. Twee keer per dag creativiteit twee keer ter dag sport- en spel en tussendoor straattheater, fietscrossen, wan del- en puzzeltochten en vissen. Ook de slotdag in het Beatrixpark met allerlei attracties en een groot opgezet exotiseh landenspelcir- cuit was een succes. Dat eerste jaar namen zesduizend kinderen deel aan de gratis activiteiten. Al leen voor de theatervoorstellin gen vroegen we een gulden, een symbolisch bedrag dat al die jaren gelijk is gebleven. Trouwens, in de loop van de jaren is deze slotdag met thema's van landen als India, Zuid-Amerika, China en Thailand werkelijk le gendarisch geworden. Gezinnen die op vakantie waren, kwamen hier speciaal een dag eerder voor naar huis. Dankzij mijn verre rei zen kon ik natuurlijk ook toepas selijke spellen verzinnen en in el kaar knutselen. Weet je dat we ook echte kamelen en olifanten lieten komen? Fantastisch toch. Konden die kinderen een ritje op een olifant maken. Daar droomde je vroeger als kind toch van. Boek schrijven Ach, we hebben zoveel leuke din gen gedaan en beleefd, daar kan ik gemakkelijk een boek over schrijven. Niet dat dat alleen op mijn conto staat. De afgelopen pe riode hebben honderden mede werkers zich met veel geestdrift, deskundigheid en improvisatie talent ingezet. Een misverstand is altijd geweest dat mensen dach ten dat Riet cn ik het hele jaar door de beschikking hadden over een groepje medewerkers. Maar de meeste vrijwilligers zagen we pas voor het eerst op de openings dag. Dat geldt niet voor de nieuwe mensen, daar hadden we een voorgesprek mee. Wat hebben we veel goede en creatieve medewer kers gehad, hè Riet? Zulke leuke mensen. En ze komen alleen om dat ze gemotiveerd zijn. Financi eel hebben wc ze weinig te bie den. Ze krijgen een vergoeding van honderd gulden per week. Dat bedrag is sinds het begin van Jeugdland hetzelfde gebleven. Vaak is mij gevraagd wat de grote kracht van Jeugdland is en waar het succes aan te danken is. In ce eerste plaats is elk jaar een attrac tief en afwisselend programma nodig dat organisatorisch ook goed in elkaar zit. Jeugdland mag geen sleur worden. Elke keer ko men we met nieuwe activiteiten en ander theater. We hebben in to taal vijfhonderd theatervoorstel lingen naar Schiedam gehaald. Daar zaten veel topgezelschappen bij. Peter Jan Rens kwam hier al in zijn begintijd. En Theater Sna ter en Theater Apekop. We heb ben hier veel leuke contacten aan overgehouden. Ik verwacht dat veel artiesten op ons afscheids- JEUGDLhND BJGDIRND Het gouden span Riet van Immerzeel en Joop van Broekhoven verlaat na 21 jaar het gezellige kan toor aan de 's-Gravelandsewegin Schiedam. Na al die jaren hard werken voor Jeugdland krijgen ze weer meer tijd om te reizen en te sporten. Foto rooi Dijkstra feestje komen. Minstens zo belangrijk voor het succes van Jeugdland vind ik dat we het met elkaar hebben gedaan. Ook al word ik vaak het creatieve brein of de denktank genoemd; alle medewerkers vormden een hecht team dat met elkaar een ge zamenlijk doel voor ogen heeft; de jeugd enkele prettige vakantiewe ken bezorgen. Je moet elke keer weer het enthousiasme kunnen opbrengen. Riet en ik zijn daar gelukkig altijd weer in geslaagd. Het is een geschenk om zo ie mand als Riet naast je te hebben. Ze is een turbomotor en een gou den rechterhand. We voelen el kaar goed aan hoewel we het niet altijd met elkaar eens zijn. Dat is normaal. Samen hebben we een leuke band met (oud)medewer- kers. Je doet wat voor elkaar en probeert vooral jezelf te blijven. We hebben eigenlijk nooit narig heid gehad met vrijwilligers of met de Schiedamse jeugd. Die jongelui groeien er ook van baby- af aan in. Het is een familiegebeu ren. Als zoonlief aan de Polder vaart zit te vissen, gaat de rest van de familie mee. Gewoon gezellig, We zien nu weer oud-medewer kers met hun kinderen naar Jeugdland komen. Generaties trekken voorbij, het past kortom als een puzzel in elkaar. Soepele organisatie Het grootste compliment dat ie mand mij ooit heeft gemaakt is; 'Goh, het lijkt net alsof Jeugdland niet wordt georganiseerd.' Dat wil zeggen dat het gebeuren zo soepel verloopt dat niemand merkt hoe hard er achter de schermen wordt Jeugdland 1977. Pop concert voor jongelui inde Plantage in Schiedam. Fo to Joop van Broek hoven gewerkt. Want het is vaak hec tisch hoor. We zullen zo meteen veel dingen gaan missen. Behalve de kinderen en de medewerkers en artiesten ook de vele goede contacten binnen en buiten de ge meente. Riet en ik geloven dat Jeugdland de afgelopen 21 jaar een steentje heeft bijgedragen aan een stukje integratie - zeker dertig nationaliteiten doen mee - een stukje emancipatie -jon gens weven nu en meiden timme ren en vissen - en een stukje cul tuur. We zijn blij dat het gemeen tebestuur van Schiedam door wil gaan met activiteiten voor de jeugd. De dienst sport en recrea tie heeft hier speciaal mensen voor aangetrokken. Zij zullen aan Jeugdland een eigen vorm geven en dat is ook logisch. We zullen ze ondersteunen op alle mogelijke manieren. Maar ieder doet hel op zijn eigen manier. Belangrijk is dat je bij de invul ling van het programma alles be kijkt vanuit kinderogen. Past een activiteit in de belevingswereld van de kinderen? Vaak gaat het om kleine dingen met een grote gevoelswaarde. In een wereld van televisie en computerspelletjes krijgen wij het toch maar voor el kaar om met een groep kinderen op het plein matjes te vlechten." Ter gelegenheid van het vertrek van Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel is tn de Stadsuiiufcet een speciale tentoonstelling inge richt Deze expositie laat tot en met zondag 8 maart een selectie zien van de vele kleurrijke foto's die Joop in de loop van de jaren tijdens de diverse activiteiten heeft gemaakt. Zaterdag21 februari SCHIEDAM Schiodamse Aquarium en Terrariumver- enïging Natuurgenotln Huis, Wagenstraat 70. Receptie 60-/ang jubileum, 14.00- 17.00u. Filmhuis.Cold confortfarm, 21 .QOu Podium Café. Son of Blob, 22.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal, Ruth Jacott, 20 OOu. MAASSLUIS Theater Schuurkerk- Tno Kloosterboer met Hier gebeurt nooit wat. 20, OOu. ROTTERDAM Lantaren/Venster Nederlands Dansplatform (Dutch Dance Platform). Rotterdamse Schouwburg Gr.z. 20.15 Nederlands Dans Theater 1. Kl.z. 20.30 Nederlands Dansplat formde Dooien Gr.z. 19.30 Music tor the m.l lions. KoninklijkFilharmomsch Orkest van Vlaanderen. Hal Gr.z. 15.00 Inloopconcert Jurriaanse Zaai 20.15 Zigeunermuaek. L'Es- prlt 22.00 The Bluesscatters. Clubhuls "t Veer Grote Prijs van Kralmgseveer 1998 - voorrondes. De Vlerk 22.00 Pump Up Rotter dam .The LJttl e Cave22.00Funhouse. Nlght- town Theatercafé 21.00 Michtel Borstlap? ErnstGterunVHan Benmnk.Podlum Gal I e ry x 23.00 Highway to Heaven. Rotovm 22,00 Dayshme. Bibliotheektheater20.30 Bram VermeulenCabaret Restaurant Schel 11 rig's 19.00 Fa. Merkator. Hal 420.00 Hosea I II. Luxor Theater 20.15 Tineke Schouten. RO THEATER 20.15MOJO Theater't Kapelletje 20.30 Monologenfestival.Theater Zuidplein Gr z. 20.15 Seth Gaatkema. Kl.z. 20.30 Ffob Kamphues. Het Plafond 8.30 Portretten Twaalf audiovisuele ontmoetingentussen mensen uit Rotterdam en Melbourne. Marl- tlem Museum Prins Hendrik 13.00 Rederij-.",, dag. SKVR Muziekschool Dalweg 10.00- 17.00 KB Hank Meeting. Zondag 22 februari SCHIEDAM KJuphuis Oost. Rommelmarkt, ll.OOu. Dc deWoudhoek.0penmiddag.13.30-16.3Qu. Dc de 4 Molens. Koffie-inloop, 11.00- 13.OOu en contactmiddag en ruilbeurs, 13.30 -16. OOuPod ium Café. Op zondag kan het anders, 21.30u. f VLAARDINGEN Dc West The-dansant, 14.00u. Visserljmu- seum. Concert Pianotno. 14.30u. Stadsge-: hoorzaal. Astnd van Helden, 15.00u. Film-'* theater Het Zeepaard. Cotó comfort farrqtJ., 21. OOu. „(.j^ ROTTERDAM Ocean Paradise 11,00-18.00 SpmtueleAo Paranormale/AUematieveBeurs. de Doelen Jurriaanse Zaal 11.00-12.00 Kamermuziek op zondagmorgen.HistMus. De Dubbelde Palmboom 14.00 Rondleiding. Theater1 Zuid plein Gr.z. 14.00, inleiding 13.30 De Meiden Zaal de Unie 14.30 Kijk&Luister. Q DoelenGr.z. 11.00 Zondagochtendconcert, 14.15. inleiding 13.15 door Caecitia Andnes-' sen (Gehoorzl) Rotterdams PhilhamomschOnOö kest. Jurriaanse Zaal 19.00 Finale Pnnséé,lf Christina Concours /14.30 Zondagmatméè?"1 Isos Kwartet. CS Jazz 15.00 New Orleans SytC copators. Oodoramal5.00 Rajesh Mehta&i.- Paul Lovens/The Rake Attractor. (Wenenjf it- Doelencafé 15.30 JazzattheOoelencafe. R - p nale Erasmus Jazzpnjs 1998. Dizzy 16.00 llsal Huizmga, Nighttown 22.00 AU Star Fever,,.,. Nlghttown Theatercafé 16.00 Mark Eit2el, Open Hof 19.00 Zondagavondconcert. Ro- town 22.00 The Cords. Cabaret Restaurant Schelllng'sl9.00Eveneenswatander5.Hal iC 414.00Hoseal&lt. NlghttownTheatercafé 20.30 Theatersport. Theater 't Kapelletje 14.30 Monologenfestivat. Bibllotheekthea--'," ter 12.00 De Gooi-het-Maar-ln-Mijn-,'"' Pet-Show. C.O.C. Rotterdam 16.30- 18.300uderen5OOS. Café Floor 11.30Over, de Vos Reinaerde. Galerte De Brieder 16.00 Verguld Tumult. Galerie lo podium v/d Kun- p stenl6.00-l8.00 Rotterdams Filosofen Ca-' fé. Maritiem Museum Prins Hendrik 11.00-17.00 Demonstratie Digr-fotoma- chme./12.00-16.00 Cmemantiem. Theater - Zuidplein Kl.z. 14.00 De Kas. Y Van do 19 t/m wo 25 feb. ROTTERDAM '">r Cinerama 1: Titanic' (12) dag. 20. do.vr.ook->p 15. C In.2: 'Mortal Kombatll: annihilation'(IS)'-1 b dag.12.15-18.30-21.45, do.vr.ook 15.30: fV Cln.3: 'Seven years in Tibet' (12) dag.18.15- 21.15, do.vr.ook 13. Cln.4: 'Starship Troo pers' 116) dag. 15.30-18.30-21.30, do-3G .vr.ook 12.30. Cfn.5: The Game' (16) dagop 12.45-21.15. 'Anastasia'tel) dag. 16-18.15? ImaxTheater. Amazon'(al)dag. 14-16.'Su.-b? per Speedway' (al) dag.15. Titanic' (12M'. dag.10-17.15-21.15. - Venster 1: Tne sweet hereafter* (al) dag,o ibeh.ma.) 19.30-22, vr.zo.ma.di.wo.ook,,, 14.30. ma.met om 22. Sneak Previewma.22, Ven.2: 'Felice...Felice' (16) dag.(behjna.) 19.30, vr.20.ma.di.wo.ook 14.30. 'Les 400"; coups' (I6)ma.l9.30.0ag.21.30: The band, and theBracelaf do. "Themigrant' vr. 'life or,,' death' za. "The stolen joy' zo. The land' ma. The tnumph of youth' di. The arrestation Of" Fatma' wo, Ven.3: 'Han-' -Br (16) dag 19.30-1 22. Ven 4: 'De tnp van Teetje' (16) dag. 20. 'Funny Games'(16) dag22. Lumière 1: 'Event honzon' (16) dag. 16.30- 19-21.30. do.vr.ook 14. Uim. 2: The-Post* man" (16)dag. 16-20, do.vr.ookl2. Lum.3: 'Mortal Kombat II: annihilation' (16) dag.112- 14.20-16.40-19-21.30. lum. 4: 'G.IJane' -v (12) dag. 18-21, do.vr.ook 12-15. m Rexan e: 'Bruisende brunettes' (18) do. Vmzo. v1 doort. voorst. "Wilde dromen' (18) ma, Vm wo, r; doorl.voorst. Pathé: Titanic' (12) dag. U.10-15.1Q- 19.30. Tomorrow never dies' (12) dag. 11- 16.10-18.50-21.30,do.vr.ookl3.35.'Saver>, yeans in Tibet' (12) dag. 11.30-14.55-18.20- 21.20, di.met om 21.20, wo.met om 14.55. As good as it gets (al) dag. 11.50-14.55-18- 21. 'Rubber' (a!) dag. 19-21.40, do.vr.ook 11.40-14-16.20. The Boxer' (161 dag.' 15.20-18.15-21.10, do.vr.ook 11.50. 'De- vil's Advocate' (16) dag. 18.10-21.10, do-;.- .vr.ook 11.20-14.45. 'Stnp Again' (16)" wo.21.45. V Jeugdland 1997: Het onderdeel koekhappen op het Rozenbur- gerplelnspreektdehedendaagsejeugdallangnietmeeraan.Foto Joop van Broekhoven Dordrecht Voor de rechtbank in Dordrecht zijn vrijdag tegen twee Dordtenareo wegens oliezwendel celstraffen geëist van respectieve lijk drie jaar, waarvan zes voor waardelijk en dertig maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Jus titie verzocht ook om terugvorde ring van 6,5 miljoen gulden die één verdachte aan de zwendel verdiende. Tijdens laaste van het vier dagen durende proces van een omvang rijke oliefruadezaak stonden de 41-jarige Lou V. en de 44-jarige Wim F., beiden uit Dordrecht, te recht voor hun rol in de zwendel met 63 miljoen liter gestolen gas- olie, benzine en kerosine tussen 1991 en 1995. Diverse getuigen verklaringen van werknemers van bedrijven, telefoontabs en het FIOD-onder/oek overtuigden jus titie ervan dat Lou V. en Wim F. deel uitmaakten van de omvang rijke criminele organisatie die ge stolen olieproducten doorver kochten en witwasten. Officier van justitie mr. C. J. M. G. Strack merkte de 41-jarige Dord- tenaar aan als leider van de crimi nele organisatie. Zo zou Lou V. in naam van derden onder meer de handel coördineren, de transpor ten initiëren, de oliën kopen en verkopen en de prijzen bepalen. Lou V. heelde de gestolen oliën van het Goudse bunkerbedrijf Ju- lianasluis en verkocht ruim 52 miljoen liter minerale producten door aan witwasser Griffioen in Nigtevegl. Daarbij ronselde hij katvangers die voor hem in totaal ruim vierhonderd vervalste factu ren opmaakten en deden alsof de oliën van hen afkomstig waren. De 44-jarige Wim F., directeur van het Dordtse tankcleanbedrijf Fa- sol zou Lou's partner zijn geweest. Of daarbij sprake was van enige hiërarchie, bleef onduidelijk. Wel neemde Strack hem de grote man op de achtergrond. Wim F. lever de de tankauto waarmee ruim 2100 keer tussen Julianasluis en Griffioen werd gereden. Vrijdag beweerde de Dordtenaar dat hij slechts de transportwagen aan derden verhuurde en nooit heeft geweten dat met zijn truck gesto len oliën werden vervoerd. Beide verdachten verklaarden te genover rechtbankpresident mr. F. L. J. M. Heijnen dat Lou V. wel een tijdje bij Faso) op de loonlijst stond, maar nooit werkzaamhe den heeft verricht. Het betrof een belastingtruc waarbij Wim F. Lou V. op papier uitbetaalde, dat opgaf aan de fiscus en het nettobedrag van Lou weer terugkreeg. Als Lou V. met de transportwagen reed dan deed hij dat voor derden die de wagen van Fasol hadden ge huurd. Tegen Wim F. werd niet om een vordering tot ontneming van het verkregen voordeel verzocht aan gezien de verdachte volgens Strack niet de staat, maar de fis cus voor miljoenen heeft opge licht. Aan de hand van de uit komst van de strafzaak, zal de be lastingdienst bekijken of zij tegen de man verdere stappen gaat on dernemen. Wim F.'s raadsheer, mr. G. Szege- di uitte kritiek op het proces ver baal dat hij vaag noemde. Hij ver zocht om nietig-verklaring en be pleitte vrijspraak voor zijn cliënt op de meeste onderdelen. Volgens hem was er sowieso geen sprake van diefstal of heling aangezien de olieprodukten van niemand waren. Het betroffen restoliën die haastige schippers in de tanks van Julianasluis hadden achter gelaten. Het feit dat nooit iemand aangifte van oüediefstal heeft gedaan, was volgens de raadsman een bevesti ging daarvoor. „Als er al sprake is geweest van illegale handel, dan is mijn cliënt daar nooit van op de'" hoogte geweest. Dat beweert ook, geen enkele getuige uit het dos-.;,' sier," aldus Szegedi. Lou V.'s Ad-11 vocaal mr. Ong Sien Hien sloot aan bij zijn confrère en noemde.;' het proces verbaal zo onduidelijk', dat zijn cliënt niet eens wist waar- - tegen hij zich precies moest ver-~ weren. Tijdens de andere drie procesda- gen zijn voor hun aandeel in de oliefraude straffen van zes maan den tot drie jaar geëist tegen ver dachten uit Vlaardingen en Nigte- vegt. Lekkerkerk, Gouda en Dor drecht. Volgende week vrijdag wordt het onderzoek gesloten, waarna op 13 maart om 14.00 uur de uitspraak volgt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1