DSM wil Gist desnoods overnemen u fe)M 'oriënteert zich' op Wilton Fijenoord Weer Zuid-Afrikaans fruit in Rotterdamse haven Ontslagen werknemers cargadoorsbedrijf eisen flinke schadevergoeding 0 DE: koffie duurder door speculanten Beide bedrijven bevestigen gesprekken, maar houden details voor zich Klant AH spekt eigen aandeel Beursfraude raakt NIB niet Van Leer: ook BASF en Arco PTT samen met Chinese leger Edon in nieuwe afvalreus DSM bouwt in 'de Hoek' nieuwe fabriek voor glasvezelkabels Warme bakkers moeten het van weekeinde hebben Amsterdamse vacatures via Rotterdam op Internet Dilbert Free Record Shop adverteert in jaarverslag Schelde wil af van sleepdienst Rotterdams Dagblad Zaterdag 21 februari 1 Amsterdam De prijs van kof fie schommelt te veel. Douwe Egberts ziet de speculanten als grootste boosdoener, zo bleek gisteren tijdens een discusie in Amsterdam. „De winst die spe culanten maken wordt betaald door de consument," zegt J. van Dijk, lid van de raad van bestuur van DE. Hij denkt ech ter wel dat de invloed van spe culatie op de prijzen niet zo groot zou zijn als er niet zoveel spanning was tussen vraag en aanbod. De koffiemarkt heeft altijd te kampen met misoog sten door extreme weersom standigheden, waardoor het aanbod soms te krap is. Door de dreiging van een tekort vo rig jaar bereikte de koffieprijs op de termijnmarkt van New York zelfs een historisch hoog tepunt. Maar er zijn ook teveel boeren die hetzelfde soort kof fie leveren, waardoor er soms weereen overschot ontstaat. In Nederland ging de prijs van een pak koffie vorig jaar drie K$er omhoog, Zaandan Investeren in je eigen aandeel. Dat doen beleggers die aandelen Ahold hebben door hun boodschappen bij AH te kopen en de goedkopere supermarkten hardnekkig te negeren. Dit blijkt uit een onderzoek van het econo misch en sociaal instituut van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Bijna 60 procent van de Ahold-be- leggers winkelt vaker dan vier keer per maand bij AH. Uit het on derzoek blijkt verder dat één op de twee particuliere beleggers aandelen Ahold heeft. Den Haag Do Nationale Investe ringsbank (NIB) heeft, ondanks dat het in opspraak is geraakt bij het beursfraudeschandaal, vorig jaar goede zaken gedaan. De bank voerde de nettowinst op met 42 procent tot ƒ221,6 miljoen. Het ba lanstotaal steeg van ƒ20,3 miljard in 1996 tot ƒ23,5 miljard. Het Openbaar Ministerie stelde eind oktober een onderzoek in naar on rechtmatige effectentransacties bij de effectendochter van de bank, NIB Securities. Dit kantoor was opgericht door een hoofdver dachtevan de beursaffaire. Amsterdam Verpakkingscon cern Van Leer heeft contracten getekend met de chemiebedrij ven BASF en Arco om meer stalen en plastic vaten en buikcontai ners te leveren. Beide chemiebe drijven krijgen bij afname van grote hoeveelheden kwantumkor ting. Van Leer heeft al met acht chemiebedrijven, waaronder Dow Chemical, Bayer en ICI, dergelij ke contracten afgesloten. Den Haag Koninklijke PTT Ne derland (KPN) gaat samenwerken met een volle dochter van het Chi nese leger. Donderdag, tijdens hel bezoek van minister Wijers van Economische Zaken aan Chi na, vindt de officiële oprichting plaats. KPN benadrukt dat zij niet met het leger zelf samenwerkt, maar geeft toe dat het een 100- proeents dochter betreft. Het Volksbevrijdingsleger, verant woordelijk voor diverse gruwelda den, heeft meer commerciële dochterbedrijven. De Chinese te- Ieeommarkt is sterk in ontwikke ling. Van de 1,25 miljard Chinezen hebben 55 miljoen een telefoon. Leeuwarden Energiebedrijf Edon richt samen met chemie reus DSM een grote onderneming op die zich bezighoudt met afval verwerking. De nieuwe onderne ming heeft 230 werknemers en werkt vanuit vier locaties (Beek, Helmond, Hardenberg, Lichten voorde). Het bedrijf ontstaat uit de samenvoeging van Reko uit Beek en Wavin Re-Use uit Hel mond. De nieuwe joint-venture - op een passende naam wordt nog gestudeerd - wordt Europa's grootste verwerker van kunststof afval. Jaarlijks wordt 100.000 ton afval omgesmolten tot bruikbare artikelen. Den Haag DSM en het Delftse Gist-brocades voeren ge sprekken over samenwerking en mogelijk zelfs een fusie of overname van Gist door DSM. De twee ondernemingen maak ten dit gistermiddag bekend, nadat eerder de handel in aan delen DSM en Gist-brocades op de Amsterdamse effecten beurs was geschorst. Zowel Gist-brocades ais DSM weigeren elke commentaar op de inhoud van de gesprekken. De bedrij ven willen niet meer kwijt dan dat 'indien de omstandigheden zulks rechtvaardigen nadere mededelingen zullen volgen'. nog niet de bedoeling", erkent een woordvoerder van Gist. Dat er serieuze gesprekken gaan- Rond een uur of twaalf werd gis terochtend als eerste de notering van Gist-brocades opgeschort. Rond half twee werd ook de han del in het aandeel DSM stilgelegd. Aanleiding voor deze maatregel waren geruchten op de beursvloer over een overname van Gist door DSM, die de koers van beide aan delen omhoog stuwden. DSM en Gist waren toen genoodzaakt om met een verklaring naar buiten te komen, „Nee. hef was eigenlijk de zijn met DSM komt voor Gist- medewerkers als een verrassing. ..Ik heb een vrije middag en ben sport aan het kijken", reageert Ron Stoop, voorzitter van be drijfsvereniging van FNV bond genoten bij Gist-brocades. Hij wist gistermiddag om vijf nog niets van de berichten over een mogelijk samengaan van Gist met DSM. De ondernemingsraad en de CNV Bedrijvenbond zijn giste ren eveneens overvallen door de plannen. Bestuurder Kees Kramer van FNV Bondgenoten had 'er al een beetje op gespeculeerd'. Hij is op voorhand niet negatief, maar zet wel vraagtekens bij de grote cul- tuurversehiiicn tussen de bedrij ven. Dat DSM geïnteresseerd is in farma-activiteiten van Gist vindt Kramer zeer begrijpelijk. ..Maar daarnaast heb je de gist, zoals de naam van het bedrijf al zegt, en andere bakkerijproducten. Dat kan na een tijdje best eens als een branchevreemde poot worden af gesloten". Nadat de beurs de twee lied rij ven gistermiddag weer in de noterin gen opnam, schoten de koersen verder omhoog. Gist klom 5,00 gulden naar een slolkoers van 60 gulden. DSM noteerde 5,80 ho ger op ƒ200,80. Overname van Gist tegen de huidige beurskoers zou DSM circa 2.4 miljard gulden kosten. Gerucht Een eventuele overname van Gist-brocades. dat zich bezig houdt met de fabricatie van pro ducten voor de voedings-en ge neesmiddelen met behulp van mi cro-organismen. zou een verster king van de fijnchemiepoot van DSM betekenen. Het eerste ge rucht over een eventuele overna me van Gist-brocades door DSM dateert al van vorig jaar decem ber. Vertrekkend bestuurslid R. Selman maakte toen in een inter view met het Financiêele Dagblad bekend dat DSM geïnteresseerd was in overname van Gist. Gist-brocades ontkende op dat moment dat het bedrijf wilde fu seren of opgaan in DSM. Wel er kende DMS dat er sprake is van een zekere synergie tussen de ac tiviteiten van DSM en Gist-broca des. Dat blijkt ook uit het geza menlijke bedrijf, Chemferm. dat DSM en Gist sinds 1994 bezitten. Chemferm. dat antibiotica produ ceert op een technisch geavan ceerde manier, zetelt in Breda, maar de productie vindt plaats in Spanje. Chemferm heeft verder zelf weer een in 1995 opgerichte joint-venture met een Chinees be drijf onder de naam Xinhua- C hem ferm. De Chinese partner bracht daarbij twee fabrieken en zeventig man personeel in. De Chinezen hebben een belang van 43 procent in de joint venture met Chemferm. Aparte cijfers over omzet, winst en personeel van Chemferm worden niet gegeven. Hoek Van Holland Transport van gegevens via glasvezelkabels is een snel groeiende markt. Ook verschillende toeleveranciers pik ken daar hun graantje van mee. Zo gaat chemieconcern DSM Desotech in Hoek van Holland voor veertig miljoen gulden een complex uitbreiden waar het spe ciale coatings maakt. In de nieuwe fabriek, kantoren en laboratoria stijgt het aantal perso neelsleden van veertig naar zes tig. Het complex moet over twee jaar klaar zijn. DSM Desotech ver wacht de komende vijf jaar een jaarlijkse omzetgroei van 15 pro cent. Dit meldt het bedrijf in het periodiek DSM magazine. Het bedrijf maakt in Hoek van Holland grondstoffen voor de pro ductie van uithardende coatings voor optische glasvezels. Dit ma teriaal wordt gebruikt om moder ne telecommunicatie mogelijk te maken. Deze overdracht van ge gevens werkt volgens een simpel principe: je stuurt een laserstraal met data (gegevens) door een glasvezelkabel. Deze technologie werkt alleen wanneer tijdens het smelten van het zeer zuivere glas tot glasvezel een beschermende laag om de ve zel wordt gelegd. Daardoor krijgt de kabel voldoende sterkte en sta biliteit om moderne datastromen (telefoon, computers) te kunnen transporteren. DSM produceert de vezels niet zelf, maar levert grondstoffen aan gespecialiseerde fabrikanten als NKF en Draka in Nederland. Al catel in Frankrijk en Siemens in Duitsland. Die grondstof is een mengsel van mono- en oligo- meren die door de glasvezelpro ducent onder invloed van Ultra VioleMicht worden uitgehard. Ook elders in de wereld is DSM op de glasvezelmarkt actief. Samen met het Japanse bedrijf JSR gaat DSM Resins via hun 50/50 joint venture een fabriek bouwen voor hoogwaardige UV-uithardende coatings. Rotterdam Niet meer dan een eerste oriëntatie, zo noemt de di rectie van de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij (RDM) de gesprekken met Wilton Fijenoord Holding. De vakbonden hebben dat gisteren te horen gekregen toen zij uitleg vroegen over ge ruchten over samenwerking tus sen de twee werven. De directies van de twee RDM-on- derdelen. Onderzeeërs en Tech nologie. hielden de bonden voor dat het gaat om een 'oriëntatie op de vraag wat we voor elkaar kun nen betekenen'. De gesprekken zouden zich in een pril stadium bevinden. Wel stelde de RDM-top de bonden gerust: de werkgele genheid bij RDM loopt geen ge vaar. Dat laatste is niet verwonderlijk, want het is niet de financiële posi tie van RDM maar die van de Wil ton Fijenoord Groep die tot sa menwerking noopt. De Schiedam- se wervengrocp heeft met de bouw van twee grote baggersche pen voor Boskalis forse financiële averij opgelopen. Voor de RDM zou een samenwer king voordelen kunnen bieden omdat het kampt met ruimtege brek. Een deel van de vroeger nog zeer uitgestrekte werf is sinds en kele jaren verhuurd aan de Spij- kenisser ondernemer P. Baris. Rotterda mElf ontslagen werk nemers van het Rotterdamse cargadoorsbedrijf Kuyper, Van Dam Smeer (sinds 1752) eisen van hun werkgever een flinke schadevergoeding. Zy achten hun ontslag onredelijk in het licht van een eerdere reorgani satie en beschuldigen hun werk gever ervan kapitaal van de ven nootschap te hebben wegge- boekt. De elf werknemers, waarvan sommige bijna dertig jaar bij Kuyper, Van Dam Smeer heb ben gewerkt, is per 14 februari van dit jaar ontslag aangezegd. De elf is gezamenlijk een scha devergoeding van honderddui zend gulden in het vooruitzicht gesteld. Komende maandag ei sen zij voor de Rotterdamse kan tonrechter een totale schadever goeding van 1,3 miljoen gulden. Volgens drs. D. J. Costerbaan van het kantoor Oosterbaan Partners Bedrijfsjuristen, raads man van de elf, zijn er bewijzen van het wegboeken van hon derdduizenden guldens naaron- der meer het Duitse scheep vaartbedrijf Paul mther in Hamburg. Dit bedrijf heeft in ja nuari 1995 de aandelen van Kuy per, Van Dam Smeer overge nomen, Toen heeft ook een reor ganisatie plaatsgevonden waar bij diverse gedwongen ontsla gen zyn gevallen. De vorige aandeelhouder had voor die reorganisatie een be dragvan tweeëneenhalf miljoen gulden voor een sociaal plan be schikbaar gesteld. Wat er met dat geld is gebeurd, is onduide lijk. Vaststaat dat twee jaar gele- den in totaal ruim achthonderd duizend gulden is opgenomen en verdwenen. De reorganisatie zou niet meer hebben gekost dan 1,8 miljoen gulden. De totale financiële administra tie over de afgelopen jaren is on duidelijk omdat onder meer de winst- en verliesrekening over 1996 nog altijd ontbreekt. Over '95 zou ruim achthonderddui zend gulden winst zijn gemaakt die geheel als dividend is uitge keerd aan de aandeelhouders. De elf ontslagen werknemers vinden dit vreemd om dat toen al duidelijk was dat er proble men dreigden met het contract van één van de grootste klanten, rederij Norasia. In datzelfde jaar heeft ook een 'mysterieuze' overboeking van ruim zeven honderdduizend gulden plaats gevonden. De elf ontslagen werknemers vinden ook dat Kuyper, Van Dam Smeer hen bewust de gang van zaken bij het bedrijf verkeerd heeft voorgesteld. Ook aan klanten zou een oryuiste voorstelling van zaken zijn ge geven. Na het wegvallen van het contract van Norasia heeft het cargadoorsbedrijf, volgens de ontslagenen, in ieder geval niet geprobeerd vervangend werk te genereren. De elf houden het er op dat de directie van Kuyper, Van Dam Sc Smeer moedwillig bezig is goed renderende activi teiten in een andere vennoot schap onder te brengen zodat een nagenoeg lege bv met over tollig personeel overblijft. Slecht werkgeverschap, concluderen de elf. Den Haag Vooral op zaterdag haalt de Nederlander zijn brood jes bij de warme bakker. De war me bakker krijgt steeds meer een weekeindefunctie concludeert het Nederlands Bakkerij Cen trum (NBC) dan ook. Doorde weeks koopt de Nederlander zyn brood in de supermarkt, in het weekeinde staan ze in de rij bij de bakker voor luxe klembrood, broodjes en croissants en dergelij ke. De totale broodconsumptie door gezinnen daalde het afgelo pen jaar licht, zo blijkt uit onder zoek van het NBC. De warme bakker krijgt steeds meer concurrentie van de super markt. Inmiddels gaat 70 procent van het brood via de supermarkt. „Supermarkten profileren zich steeds meer met versproducten. Met een pak koffie kunnen ze zich niet onderscheiden," aldt.j G, Ca mels van hetNCB. De banketbakkers blijven de do minante partij in vers gebak. „Hun marktaandeel bedroeg het afgelopen jaar 53 procent in vers gebak," weet Camels. Voor de to tale gebaksmackt, vlaaien, cakes en nat gebak als taarten en gebak jes. is de supermarkt wel het do minante verkoopkanaal. Vooral de verkoop van diepvriesgebak nam flink toe. „Dat zijn producten als de mini-tompoezen. Die wor den steeds vaker als tussendoor tje gebruikt." aldus Caniels. Na vijfentwintig jaar wordt er weer fruit van onafhankelijke Zuid-Afrikaanse exporteurs is in Rotter dam gelost. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam De eerste is inmid dels binnen, twee volgende fruit- schepen zijn onderweg en de vier de vertrekt begin komende week naar Rotterdam. En, een vijfde schip is onderweg naar Zuid-Afri- ka om daar een nieuwe lading fruit te Jaden en naar Rotterdam te vervoeren. No -ntwintig jaar wordt er we*. onaf hankelijke Zu: ex porteurs is in R' .(1st. De eerste lading men aan gevoerd door het v; uehtschip Wis- idi Arctic namens de Groningse rederij Seatraue Reefer Charte ring. De lading van tweeduizend pallets druiven, pruimen en nec tarines is gelost bij de fruittermi* nal van Seabrex in de Merweha- ven. Het wordt gezien als een mijlpaal, want op het gebied van fruit uit Zuid-Afrika heeft Rotter dam niets in de melk te brokke len. De overslag van fruit is één van de speerpunten van het commerciële beleid van het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam. Met het binnenhalen van de eerste ladin gen Zuid-Afrikaans fruit wordt voorzichtig gedacht aan een door braak. Zuid-Afrika exporteert jaarlijks vier- a vijihonderddui- zend pallets naar Noordwest-Eu ropa. Vlissingen, Bremen en voor al Antwerpen zijn de havens waar de lading wordt aangevoerd. Jarenlang was de Zuid-Afrikaan se fruitexport in handen van de (staats)organisatie Capespan, maar sinds vorig najaar zijn de ex- portregels geliberaliseerd, mede met oog op voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aan financiële steun ver bindt. Seabrex. dat onlangs is ont staan uit een fusie tussen Seaport Terminals Merwehaven en Seabrex Expediteurs, aasde al enige jaren op Zuid-Afrikaanse la dingspakketten. De liberalisatie vorig najaar maakte de weg vrij voor contracten met, op dit mo ment, een groep van negen expor teurs. De gisteren aangevoerde lading bestond uit druiven, pruimen en nectarines, afkomstig uit de zui delijk gelegen Kaapprovincie. In de volgende scheepsladingen zit ten ook appels en peren, terwijl la ter dit jaar ook citrusvruchten vanuit de noordelijker gelegen provincie Transvaal worden ver wacht. Rederij Seatrade, die kan be schikken over ruim honderd schepen uit eigen vloot en uit een pool. heeft inmiddels afspraken gemaakt voor tenminste tien we kelijkse afvaarten vanuit Zuid- Afrika. Commereieel-directeur drs. H. J. A. de Knijf van Seabrex rekent echter op een constante landingaanvoer tot ver in het na jaar. Op langere termijn wordt ge hoopt op jaarlijks zo'n honderd duizend pallets fruit, een vijfde van de Zuid-Afrikaanse fruitex port naar Noordwest-Europa. Voor Seabrex betekent de aan voer van fruit uit Zuid-Afrika een welkome aanvulling op het totale pakket van ruim één miljoen pal lets fruit uit voornamelijk Zuid- Amerikaanse landen. Volgens De Knijf heeft het natuurverschijn sel El Nino er voor gezorgd dat dit jaar vanuit Chili ruim twintigdui zend pallets fruit minder zullen worden aangevoerd. RotterdamWie vanaf april, mid dels teletekst of Internet, in Am sterdam op zoek gaat naar een nieuwe baan komt automatisch in Rotterdam terecht. Spirit Interac tieve Diensten, die ook voor de Rotterdamse arbeidsbureaus va caturebanken op teletekst en In- temet zet, gaat immers nu voor de Amsterdammers aan het werk. „Het Amsterdamse arbeidsbu reau wilde iets dergelijks ais in Rotterdam is," vertelt Spirit-di recteur Willem van den Belt. „Ze klopten daarvoor bij AT5 aan, de Amsterdamse lokale tv-zender. En AT5 heeft ons weer gevraagd omdat wij ervaring hebben met presentatie op deze manier van vacatures". Sinds twee jaar kan iedere Inter netter op de site van de arbeidsbu reaus in de Rijnmond terecht (httpwww.mediaport.org/rba- rijnmond/). Daar worden alle nieuwe banen in de regio aange boden. Dat betekent dat er niet al leen banen zijn voor mensen met een hbo-, of een universitaire op leiding, maar in alle denkbare be drijfstakken. Andere vacature banken op het Internet, zoals Monsterboard, Jobnews en Inter mediair (respectievelijk te vinden als http:Avww.irionsterboard.nl, http:Avwwjobnews.nl en http:/ www.bpa.nl.intermediair/) lijken vaak te mikken op hoger opgelei den. Een selectie van de Rotterdamse vacatures, namelijk de aller nieuwste, zijn te zien via stads- tekst, de teletekst achter RDTV en TV Vandaag. Wie meer vacatu res wil zien kan gebruik maken van Internet of Interactieve tele tekst. Voordeel van de laatste technologie is dat er geen dure computer voor nodig is maar dat een telefoon en een televisie ge noeg zijn. Goedkoper „Dat is ook een beetje het pro bleem met Internet, dat je een computer en een modem moet hebben," legt Van der Belt uit. „Interactieve teletekst is veel iaagdrempeliger. En goedkoper." Hoewel Spirit en de arbeidsbu reaus tevreden zijn blijkt uit on derzoek dat maar drie procent van de Rijnmonders zo af en toe ge bruik maakt van interactieve tele tekst. Voor Van der Belt een teken aan de wand. „Daaraan zie je dat het voor verreweg de meeste men sen helemaal nog niet zo gewoon is om van databanken gebruik te maken. Het is een zaak van de lange adem. Zeker voor Internet. De hype van twee jaar geleden is nu zo'n beetje voorbij. Maar on dernemers verwachten heel veel \'an het Internet, En vanwege die verwachting leggen ze de lat vaak erg hoog. Soms kunnen we daar om niet aan die hoge verwachtin gen voldoen. Maar bij andere be drijven loopt het net zo. Dat merk je omdat wij soms klanten krijgen die bij andere bedrijven boos weg zijn gelopen. En onze boze klan ten gaan daar dan weer heen". Echt commercieel succes ver wacht Van der Belt pas als betalen via het Internet mogelijk wordt De plannen daarvoor bestaan al jaren maar tot nu toe is er nog geen waterdicht, algemeen geac cepteerd systeem. „Tot die tijd blijft het voor bedrijven vallen en opstaan en veel tijd. En geld in nieuwe technieken steken. Maar dat levert wel iets op, dat bewijst de interesse uit Amsterdam wel". Capelle aan den IJssel Een ba lans met dorre cijfers, opgeleukt door plaatjes van de weelderige vormen van een ensemble als de Spice Girls. Zover is het nog niet, maar het zou binnenkort kunnen. Grootgrutter in muziek en enter tainment Free Record Shop is de eerste beursgenoteerde onderne ming om betaalde advertenties in haar jaarverslag op te nemen. „Zo kunnen we de kosten van het verslag beperken," verklaart alge meen directeur H. Breukhoven. „Dat komt ten goede aan de on derneming en uiteindelijk aan de aandeelhouders." Aldus de ogen schijnlijk simpele filosofie van Breukhoven, die zijn bedrijf te vens de nodige gratis publiciteit oplevert. Het is niet de eerste stunt van de Free Record Shop, die een paar jaar geleden de eerste beursgeno teerde onderneming was met een jaarverslag op CD-I. Dit jaar vond Breukhoven een aparte locatie om de aandeelhouders op de jaar lijkse vergadering te ontvangen: de tribunes van de Amsterdam Arena. Dit stadion biedt niet alleen de plaatselijke voetbalclub onder dak, maar het wordt ook regelma tig gebruikt voor popconcerten. „Dat is toch een activiteit die nauw met onze onderneming sa menhangt," zegt Breukhoven. „Tenslotte wordt het grootste deel van onze omzet door muziek op gebracht." Vlissingen De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissin gen is van plan haar eigen sleep dienst af te stoten. Het bedrijf voert verkennende besprekingen met mogelijke gegadigden. De scheepswerf en fabrikant van in dustriële constructies en syste men rekent de dienst niet langer tot haar kerntaken. De sleepdienst bestaat uit vier schepen met acht bemanningsle den en een walmedewerker. Vol gens een woordvoerder rekent het bedrijf de slepers tot een onder steunende dienst, waarvoor het bedrijf niet continu werk voor handen heeft. Een sleepdienst in Terneuzen heeft belangstelling. KSG verkeert al enige tijd in moeilijkheden. door Scott Adams DOGBERT. WE MOETEN NETRECte IN £/6£N HAND NEMEN £ti DE MAN bestraffen Die ons ut/a tem leeccenaaldu we zijn wet urr op gerechtig- te/D. MAAR OP WRAAK Ui 'te ZULLEN 'M LATEN CREPEREN VERTUfJEM MAAR EÉN VAN JE ANEKDOTES OVER JE WERK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3