9 Schiedam zet mes in borden II Kijkje in stokerij: goede zintuigen maken de beste jenever Stedenband kost Hoek van Holland jaarlijks tienduizend gulden Beeld binnenstad moet overzichtelijker worden Vlaardinger vergeeft vleesdief Presentatie over stadhuis Overval Autodieven aangehouden Beroofd van tas Bekeuringen flatbewoners Slok te veel op Abonneeservice Wethouders op de koffie voor nieuwbouwproject Kerkplein wordt hersteld Solidair '93 Vlaardingen: sociaal én futuristisch Rotterdams Dagblad Maandag 23 februari 1998 -9 VlaardingenEen 44-jarige be woner van de Vlaardingse Aca- ciadreef trof gisteravond wel een heel merkwaardig tafereel aan in zijn tuin. Toen rond 21.30 uur plots zijn automati sche buitenverlichting aan sprong besloot de Vlaardinger een kijkje te gaan nemen. Voor de open schuurdeur trof hij een onbekende man aan die een fles wijnen stuk diepvries vlees onder de arm had, welke hij uit het schuurtje had mee genomen, De betrapte man smeekte de bewoner vervol gens om vergeving voor zijn daad. De Vlaardinger streek met de hand over zijn hart en besloot de man met de woor den 'dan wil ik je hier nooit meer zien' de gevraagde cle mentie te schenken. De dank bare dief leverde vervolgens zijn gestolen waar in en kon met een schoon geweten de vrijheid tegemoet rennen. Vlaardingen De Vlaardingse Raad van Sport en Recreatie heeft voor dinsdagavond Ron Steens uitgenodigd. De projectleider houdt in het Stadhuis een presen tatie over het multifunctionele sportpark in de Broekpolder waarvan het eindrapport klaar is. Voor deze bijeenkomst zijn ook de voorzitters van de fracties uitge nodigd. Aanvang 19.30 uur. Vlaardingen Een man met bi vakmuts heeft vrijdagmiddag rond 18.00 uur onder bedreiging van een pistool een textielwinkel aan de Vlaardingse Wiarda Beck- mansingel beroofd. Hij stapte de winkel binnen en eiste van de drie aanwezige personeelsleden dat geld in een plastic tas werd ge daan. Hij kon er vervolgens met een onbekend geldbedrag op een grijze herenfiets vandoor gaan. Schiedam Op de Schiedamse- weg Beneden heeft de politie gis teren twee jongens aangehouden op verdenking van autodiefstal Een voorbijrijdende politiewagen vond dat het duo, waarvan een aan het stuur van de stilstaande auto zat en een op de achterbank, verdacht gedrag vertoonde. In de auto troffen de agenten een gefor ceerd stuursloten contact aan. De 15-jarige jongen uit Vlaardingen en de 18-jarige jongen uit Rotter dam werden vervolgens meege nomen naar het bureau. Vlaardingen—Een L8-jarige vrouw is zaterdagnacht op de Westha- venkade in Vlaardingen van haar tas beroofd. Drie jongens trokken aan haar rugzak waardoor ze zo'n twee meter werd meegetrokken. Toen het hengsel brak rende de drie daders met hun buit weg. Vlaardingen Een tiental bewo ners van een flat aan de Vlaar dingse Sportlaan hebben gisteren een bon gekregen omdat ze hun auto op gevaarlijke wijze hadden geparkeerd. De auto's zouden hinderlijk in de weg staan in een eventuele noodsituatie. Vlaardingen Een 30-jarige auto mobilist is dit weekeinde zijn rij bewijs kwijtgeraakt omdat hij in zijn voertuig over de Gedempte Biersloot reed met een slok te veel op. De beschonken bestuurder van een personenauto die in de Jozef Israëlstraat werd betrapt, een 26-jarige man uit Heenvliet, moest toezien dat zijn auto in be slag werd genomen. Hij reed ter wijl zijn rijbewijs al was ingevor derd en had in Rozenburg, zo bleek, een aanrijding veroorzaakt en was doorgereden. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Schiedam De gemeente Schiedam zet het mes in de recla me- en verkeersborden in de binnenstad. Het straatbeeld moet strakker, rustiger en vooral duidelijker. Door de wild groei van de laatste jaren is door de borden - in enkele geval- len soms letterlijk - de weg niet meer te zien. De vele borden verdringen ook langzaam maar zeker het historisch karakter van de binnenstad. De gemeente zal binnenkort star ten met een inventarisatie van de borden op de openbare weg. Alles wat aan muren hangt of aan palen is vastgemaakt wordt in kaart ge bracht. Daarbij wordt niet alleen aandacht besteed aan de ver keersborden maar ook aan de vele reclame-uitingen van de lokale winkeliers en de exploitanten van reclameruimte als Publex of Me- diamax. Een wandeling door de binnen stad maakt snel duidelijk waarom de gemeente het bordenbestand onder handen wil nemen. Het straatbeeld wordt op sommige plekken ronduit gedomineerd door reclame- en verkeersborden. Een bepaalde route door het cen trum staat door de veelvoud aan verkeersborden onder regionale rijschoolhouders zelfs bekend als een ideaal parcours om de kennis van verkeersborden van hun rij- leerlingen te testen. Daarnaast is zo'n beetje elke Schiedamse lan taarnpaal voorzien van een recla mebord of-kubus. De gemeentelijke beslissing om het aantal borden te verminderen komt niet uit de lucht vallen. In de beleidsnotitie/actieplan voor de binnenstad 'Een toekomst voor de oorsprong' werd de actie al aangekondigd. Daarnaast werd ook geadviseerd om een duidelijk beleid op papier te zetten zodat wordt voorkomen dat men over een paar jaar weer terug is bij af. „De openbare ruimte moet een gastvrije mdruk maken." zegt P. Bohré van de Schiedamse afde ling stedenbouwkunde. „Daar schort het nu in de binnenstad nog wel eens aan. Met wat minder borden komt de cultuurhistori sche waarde van het centrum meer tot uitdrukking dan nu het geval is. Het oude karakter van de binnen stad wordt nog te veel wegge drukt door die vele borden." Wildgroei Bohré weet een ideale oplossing voor het bordenoverschot: ieder een die iets in de grond zet of wat ophangt in de openbare ruimte moet vier dingen weghalen. Hij is zelf echter de eerste om aan te te kenen dat deze ideale situatie waarschijnlijk niet haalbaar is. Verkeersborden zijn nu eenmaal nodig en reclameborden brengen geld m het laadje. Maar tussen versobering en wildgroei ligt een middenweg. „Je zou, naast het weghalen van overbodige borden, meerdere bor den aan één paal kunnen han gen," zegt Bohré. „Of borden van palen afhalen en aan gevels kun nen bevestigen. Dat scheelt weer een woud van palen." Als de sanering is uitgevoerd, zul len regels worden vastgesteld die herhaling van de wildgroei moe ten voorkomen. „Als je dat niet doet, ben je na een paar jaar weer terug bij af," meent Bohré. „Dan zit je weer met een situatie waar- BINGHAM DEKKLEDEN VLAGGEN ÖÉBSTtflKEK KEUUBJ6 lAZBUDMAfflDDfllCIEIf Op sommige plekken in het Schiedams centrum is de wildgroei van borden zo uit de hand gelopen ze het straatbeeld zijn gaan domineren. Foto Roel Dijkstra bij ondernemers met hun recla meborden boven elkaar uit probe ren te schreeuwen. En ervaring heeft geleerd dat dit niet werkt. Bij een wildgroei verdwijnt ieder nieuw bord in de grijze brij. De re clame heeft dan geen effect, maar bereikt zelfs het tegenovergestel de. Want de wildgroei geeft een winkelstraat vaak een armoedig karakter. En daar trek je geen klanten mee." Schiedam—Ineen poging een op lossing te vinden in de impasse die is ontstaan tussen project-ont wikkelaar de Vernieuwde Stad en de Schiedamse familie Zwanen burg zijn vrijdagavond de wet houders A. Wiegman en A. Reijn- hout letterlijk bij het gezin op de koffie geweest. De Zwanenbur gers zijn al bijna een jaar in con flict met de Vernieuwde Stad over de verkoop van hun woning aan de Van S winden straat 43a. In het kader van het nieuwbouwplan Ampèrestraat en omstreken moet het pand tegen de vlakte. Maar de familie Zwanenburg wil de eigen handig gerenoveerde woning met verkopen omdat ze te veel aan haar huidige woonsituatie is ge hecht. Tot een definitieve oplos sing is het vrijdagavond niet ge komen. Maar zowel wethouder Wiegman als mevrouw J. Zwanen burg reppen enthousiast van 'een goed gesprek'. „Ze waren echt vol begrip voor onze situatie," ver klaart Zwanenburg. „Daar stond ik echt van te kijken." Dat is vol gens haar wel anders geweest in de gesprekken met de Vernieuw de Stad. „Die waren vooral aan het dreigen met onteigening." Hoewel de zaak-Zwanenburg vooral een aangelegenheid was voor Reijnhout als wethouder van stadsvernieuwing, wilde Wieg man graag mee op huisbezoek. „Ik had met Zwanenburg al een keer op straat over deze zaak ge sproken," licht de wethouder toe. „Toen heb ik beloofd er nog eens verder met ze over te praten. Dus vond ik het leuk om nu met Reijn hout mee te gaan." Over geld om te vertrekken uit hun woning is tijdens de bijeen komst - waarvoor de Bewoners vereniging Schiedam-Oost niet was uitgenodigd- niet gespro ken. „Ik heb ook meteen gezegd dat ik daar niet over wilde pra ten," aldus mevrouw Zwanen burg. Het is voornamelijk bij een uitwisseling van standpunten ge bleven. De familie Zwanenburg heeft nog eens duidelijk gemaakt dat ze bang zijn elders niet meer zo voordelig te kunnen wonen als nu het geval is, en bij eventuele verhuizing het liefst rond het Edi- sonplein te blijven wonen. De beide wethouders hebben nog een keer aangegeven dat zij de sloop van de Van Swindenstraat 43a essentieel is voor het slagen van het totale nieuwbouwproject voor de wijk. „Ze hebben ons uit gelegd dat het veel duurder gaat worden als ons pand niet kan wor den meegenomen m het plan," licht Zwanenburg toe. Reijnhout heeft uiteindelijk toe gezegd te zullen bemiddelen tus sen de familie Zwaneburg en de Vernieuwde Stad. Hij wil nu pro beren zo snel mogelijk de partijen rond de tafel te krijgen. „Dat zou ik wel fijn vinden," zegt Zwanen burg. „Want elke keer de confron tatie aangaan, daar ben ik inmid dels heel moe van." Maasland De Maaslandse ge meenteraad is akkoord gegaan met het plan om 18.750 gulden uit te trekken voor herstel van de ka demuur aan het Kerkplein. Die muur ligt binnen een zogenaamd 'beschermd dorpsgezicht', maar behoort er zelf niet toe. De eigena ren zouden voor het herstel dus kunnen volstaan met het plaatsen van een lelijke damwand om aan hun verplichtingen te voldoen. Zij zijn echter wel bereid de muur op fraaiere wijze te herstellen als de gemeente financieel bijdraagt en dat zal dus gebeuren. In de toe komst zullen ook andere delen van de kademuur hersteld moe ten worden. De gemeente gaat ei genaren van die delen alvast be naderen voor medewerking zodat straks de hele kademuur in oor spronkelijke staat blijft bestaan. Schiedam Oude mannen met karakterkoppen en bruine schor ten, dat is wat je zou verwachten bij een lesje jeneverstoken in het Nederlands Gedistilleerd Muse um. Maar Jaeo Van der Leun is slechts 27 jaar oud. Via een stage bij een bierbrouwer tijdens zijn opleiding levensmiddelentechno logie rolde hij in het vak bij de Schiedamse jenevertempel aan de Lange Haven. Als één van de twee meesterknechten ineen stad die in glorieuzer tijden rond de vierhonderd stokerijen kende, gaf hij gistermiddag een kijkje in de distilleerkeuken. Een vijftigtal belangstellenden kon horen, zien en proeven hoe goede jenever gemaakt moet wor den, maar vooral ook hoe niet. Want het stoken van een goede borrel blijft door het uiterst gifti ge alcoholbestanddeel methanol een riskante bezigheid. De kunst zit 'em in de timing. Het distilla tieproces -waarbij de alcohol van de basisvloeistof wordt geschei den - is in drieën te verdelen: de voorloop, de middenloop en de na loop. Het vereist gedegen oefe ning, sterke smaakpapillen en een goede neus om die fasen op het juiste moment af te ronden. Vooral in een stokerij als die van het Schiedamse museum, waar nog met heuse kolen wordt ge werkt. „Geur en smaak zijn niet te me ten," licht meesterknecht Van der Leun de moeilijkheid van zijn am bacht toe. „Zintuigen zijn dan de beste instrumenten. En die kun je alleen aanscherpen door trai ning." Toch wordt het vak nog in menig obscuur schuurtje beoefend. „Er zaten vanmiddag wel een paar thuisstokertjes bij," weet Van der Leun. Maar zo is hij tenslotte ook zelf begonnen. „Toen ik vijftien was maakte ik al mijn eigen bier. Niet te zuipen natuurlijk, maai wel leuk om te doen. Het is weer eens wat anders dan postzegels verzamelen." Jenever is er in vele Meester knecht Jaco van der Leun (rechts) ver telde giste ren in het Schiedamse dist leermu- geheimen van goede je never. Foto Roei Dijkstra soorten. De bekendste zijn uiter aard de jonge en de oude. Dat heeft heden ten dage niets meer met de leeftijd van de drank te maken. Beiden kunnen binnen eenzelfde tijdseenheid worden geproduceerd. Jonge jenever be- vat echter maximaal 15 procent moutwijn, terwijl oude altijd meer bevat. Vroeger kreeg oude jenever zijn karakteristieke gele kleur door de eikenhouten vaten waarin het ja ren lag te rijpen. Het bewaren van de drank is inmiddels te kostbaar geworden, niet alleen door rente verlies, maar ook door verdam ping. Daardoor is na twee jaar op slag aanzienlijk mmder van het vocht is terug te vinden dan aan vankelijk in het vat was gepompt. Dat proces is goed te zien in de collectie van -duizenden minia tuurflesjes die m het Distilleer- museum zijn uitgestald. Niet zel den is de drank onder verzegelde doppen met de jaren gereduceerd tot een sneu bodempje vocht. Hoewel het museum zyn eigen product, moutwijnjenever die is bereid op basis van 100 procent moutwijn, in tegenstelling tot de grote fabrikanten nog wel vier maanden in een houten vat op slaat. is de gele kleur van de meeste Hollandse jenever dan ook niet meer authentiek. Tegen woordig wordt caramel toege voegd om hetzelfde effect te be reiken als vroeger door de houten vaten werd verkregen. „Koffiemelk wordt in Nederland ook bruiner gemaakt, hoewel dat helemaal niet nodig is," verklaart Van der Leun het kleurproces. „Maar de mensen willen het ge woon zo op tafel krygen." Hoewel jenever vooral onder jon ge mensen sterk in populariteit terugloopt, staat de meester knecht niet te kijken van de rede lijke opkomst bij zijn snelcursus. „Drank is leuk," denkt Van der Leun. „Vooral jenever geeft een ons-kent-ons gevoel. Jenever- drinkers voelen zich al snel lief hebbers onder elkaar." Het spreekt vanzelf dat ook Van der Leun de hand niet omdraait voor een goede borrel. Als je niet van je product houdt, hoor je in deze branche niet thuis," meent hij. „En ik ben een echte drankidi oot." Hoek van Holland - „Een steden band tussen Hoek van Holland en Harwich zal op termijn voordeel bieden aan beide plaatsen. In de eerste plaats zal er aan weerszij den van de Noordzee sprake zijn van een betere naamsbekendheid en het zal zeker ook invloed heb ben op het toerisme." Deelraadsvoorzitter L. Vreugden- hil had vorige week weinig moeite om de stedenband met de mooie naam 'The Way Forward' door de raad te krijgen. Dat daarvoor op jaarbasis tienduizend gulden ge reserveerd moet worden, is vol gens de leden van dedeelgemeen- teraad een redelijk bedrag. Stena Line heelt inmiddels toege zegd ook een bijdrage te willen le veren. Dat betekent dat jaarlijks acht deelraadsleden vanuit Hoek van Holland gratis naar Harwich mo gen reizen en eenzelfde aantal mag de overtocht maken van Har wich naar De Hoek. Voor de overi ge deelnemers geldt een korting van 25 procent op de normale pas- sagepnjs. De uitwisselingsbezoe- ken vormen een belangrijk onder deel van de stedenband. Dat geldt met alleen voor de politici, ook wordt er gedacht aan bezoeken op het gebied van sport, recreatie, werkgelegenheid, gehandicapten en gepensioneerden. De deelge meente wil daarvoor een jaarlijk se subsidie geven van vijfduizend gulden. Verder ligt het in de bedoeling om het ene jaar een Engelse week in Hoek van Holland te organiseren en het andere jaar een Hollandse week in Harwich. Dat kost jaar lijks 2500 gulden en eenzelfde be drag wordt gereserveerd voor ambtelijke en bestuurlijke uitwis selingen. Hoewel alle fracties redelijk en thousiast waren over deze opzet, kwam het voorstel uiteindelijk toch niet ongeschonden door de raad. Het CDA kon zich namely k niet vinden in een onderdeel van het voorstel, waarin de organisatie van de uitwisselingsbezoeken en de organisatie van de Engels/Ne derlandse aan Nederlandse zijde in handen zouden worden gege ven van de Stichting Hoek van Holland een Werelddorp. „Voordat we nog meer geld naar deze stichting gaan sluizen, moest eerst het bestaansrecht maar eens worden bewezen. Er is tot nu toe nog geen enkele presta tie geleverd", vond fractievoorzit ter P. van der Wel. De argumentatie dat de stichting apart verantwoording moet afleg gen over de besteding van dit geld en dat de organisafip helemaal in de lijn ligt van 'Hoek van Holland een Werelddorp' maakte op het CDA geen indruk. Alleen om deze reden werd tegen het voorstel gestemd en Van der Wel maakte duidelijk nog weinig vertrouwen te hebben in de stich ting die jaarlijks ruim 300.000 gul den ton mag besteden voor de promotie van Hoek van Holland, Vlaardingen Een magneetshutt- lerail als vervoermiddel door de Vlaardingse binnenstad en een lo- pende-bandtrottoir door de Hoog straat. Samen met de citystep en het wit te fietsenplan moeten deze ver voersmiddelen een kans krijgen om hun waarde te bewijzen ten opzichte van de heilige koe. Dat schrijft de Vlaardingse afdeling van Solidair '93 in haar verkie zingsprogramma. De Vlaardingse binnenstad moet autovrij of op z'n minst autoluw worden, vindt Solidair '93. Zo kan een Vlaardingse bijdrage worden geleverd aan het ontzien van het milieu. Bovendien zal minder blik in de binnenstad de leefbaarheid ten goede komen. Op het sociale vlak heeft de partij ook wat programmapunten. Zo vindt de Vlaardingse fractie dat de sociale dienst een actief kwijt- scheldingsbeleid moet gaan voe ren. Mensen die gedwongen zijn langdurig van een uikering te le ven, moeten een kans krijgen op volwaardige deelname aan de maatschappij, Daarbij denkt de partij denkt niet alleen aan lastenverlichting door kwijtschelding van schulden bij de sociale dienst maar ook aan ontheffing of korting op gemeen telijke aanslagen als OZB, riool recht of de CAI-bijdrage. Verder zouden voor deze groep abonne menten op kranten, educatieve vorming of sportactiviteiten gra tis beschikbaar gesteld moeten worden. De kinderopvang vereist volgens Solidair stevige investeringen. Al leenstaande ouders moeten in staat worden gesteld om voor de opvoeding van hun kinderen te kiezen in plaats van na het vijfde levensjaar van hun kind gedwon gen de arbeidsmarkt op te moe ten. Dat betekent dus dat de sollicita tieplicht voor alleenstaande ou ders moet verdwijnen. Verder moet er meer betaalbare en be trouwbare kinderopvang komen. Solidair '93 Vlaardingen heeft voor de komende verkiezingen negen mensen op de kandidaten lijst staan. Peter de Jong is lijst trekker. Maandag 23 februari ROTTERDAM Nlghttown Café 21.30 Poptfilm, da Doelen Gr.z. 20.15 Phil harmonisch Ofkest van Jena. Luxo r Theater 20.15 Benny Neyma n. Night- town 21. OOGrand Puba SadatX. Erasmus, collegezaal 3 Hoboken 17.0Ö-1B.30 Medi sche Ethiek. DeOrganenfabnekmetprof. S.W. d e Laa t en dr.ir. HJochemsenZaal de Unie 2Q.3QArchitectuureafé. Dinsdag 24 februari SCHIEDAM Podium Café. Jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Optredendubbelmannenkwarfet. 14.00u, ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Gul 20.15 Con- ny Janssen Danst... Rotterdamse Schouw burg Kl.z. 15.00 Geen Assepoes. deDoalan Jurnaanse Zaai 20.15 Strijkkwartetten {Ka- mermuziekvereenigng). Dtay22.00Ghasem Batamuntu and the Nova Ghost Lantaren 1 20.30 Disaster Musical, Erasmus Universi teit zaal B3 16.00-17.30 SG Dossier. Goe- thes Faust. Metdr. J.W. Onderdelmden. Zaal de Unie 20.30Architectuurdebat. Bioscopen Van do 19 t/m wo 25 feb. ROTTERDAM Cinerama 1: Titanic" {12) dag. 20, do.vr.ook 15,Cln,2:'Mortal Kombatl!:anmhilation'(16) dag,12.15-18.30-21.45, do.vr.ook 15.30. Cln.3: 'Seven years in Tibet' (12} dag. 18.15- 21.15, do.vr.ook 13. Cin.4; 'Starship Troo pers' (16) dag. 15.30-18.30-21.30, ~3a- .vr.ook 12-30. Cln.5: The Game' (16) dag. 12.45-21.15. 'Anastasia' (al) dag. 16-18.15. Imax Theater 'Amazon' (a!) dag,14-16. 'Su per Speedway' (al) dag.15. Titanic' (12) dag. 10-17.15-21.15. Venster 1: The sweet hereafter' (ai) dag. (beh.ma.) 19.30-22, vrjo.ma.di.wo.ook 14.30. ma.metom 22. Sneak Preview ma.22. Ven.2: 'Felice...Felice' (16) dag.(beh.ma.) 19.30, vrjo.ma.di.w.ook 14.30. 'les 400 coups' (16) ma.19.30. Dag.21.30' The band and the Bracelat' do. "The migrant' vr. 'Ufeor death' za. "The stolen joy' zo. The land' ma. The tnumph of youth" di. The arrestation of Fatma'wo. Ven.3:'Hana-Bi' (16) dag 19.30- 22. Ven 4: 'De tnp van Teetje' (16) dag. 20. 'Funny Games' (16}dag.22. Uimière 1: 'Event horizon' (16) dag 16.30- 19-21.30, do.vr.ook 14. lum. 2: The Post man' (16) dag. 16-20. do.vr.ook 12. lum. 3: 'Mortal Kombat Ik annihilation' (16} dag. 12- 14.20-16.40-19-21.30. Lum. 4: 'G-IJane' (12) dag.18-21, do.vr.ook 12-15. R exane: 'Bruisende brunettes' (18) do. Vmzo. dood. voorst "Wildedromen' (18) ma.t/m wo. doon. voorst. Patbé: Titanic" (12} d3g, 11.10-15.10- 19.30. Tomorrow never dies' (12) dag. 11- 16.10-18.50-21.30,do.vr,ook 13.35, 'Seven years mTibet' (12) dag. 11-30-14.55-18.20- 21.20, ds.met om 21.20, wo.niet om 14.55. 'As good as it gets (a!) dag, 11.50-14.55-18- 21. 'Flubber' (a!) dag.19-21.40, do.vr.ook 11,40-14-16.20. The Boxed (16) dag. 15.20-18.15-21.10, do.vr.ook 11.50. 'De mi's Advocate' <165 dag.18.10-21.10, do .vr.ook 11.20-14.45. 'Stop Again* (16) wo.21.45.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1