14 Kritiek op Grotestedenbeleid Schadeclaim bomenkap maakt weinig indruk Te weinig aandacht Rotterdam voor economische ontwikkeling' Delfshaven wil miljoenen extra voor Sparta-stadion Leerlingen mavo Henegouwen ontkennen mishandeling vrouw AVR wil DSM-slib verbranden Agent krijgt rook in iongen Hotel na middernacht overvallen Autodieven opgepakt in Spangen Cafégangers aangehouden Vai. Leerdam's kantoorhandel kan doorgaan Doenkade dicht na zware botsing Rotterdams Dagblad Dinsdag 24 februari 1998 Door Marlijn van der Kooij Rotterdam Geschopt zonder re den door drie jongens van 12,13 en 14. Dat is R. Kuiper (57) maan dagochtend 9 februari overkomen op de Crooswijksesingel in Rot terdam. Ze hield er gekneusde lendenen en bloed in haar urine aan over. Zomaar een mishande ling, zo leek het aanvankelijk. Op nieuw een geval van zinloos ge weld. Maar jongens die om de vtouw heen stonden, hebben een hele andere lezing van het ver haal. De drie verdachte jongens heb ben drie dagen vastgezeten. Justi tie heeft vanwege hun jonge leef tijd snelrecht toegepast. In april moeten de jongens voor de kin derrechter verschijnen. Het gaat om leerlingen van het Christelijk College Henegouwen. De mavo-afdeling aan de Croos wijksesingel voelt zich verant woordelijk, omdat het voorval zich in de pauze afspeelde. „Maar het is onterecht als er een beeld ontstaat dat er hier iets mis is," 2egt plaatsvervangend loca tie-directeur M. van Tilborgh (54). Hij geeft al 28 jaar les. Van Til borgh verzet zich tegen het idee dat de leerlingen van nu zich slechter gedragen dan vroeger. „Na Meindert Tjoelker wordt net gedaan of straatgeweld iets van deze tijd is. Maar dat is onzin. Twintig jaar geleden gebeurde dit even vaak. Ik heb de laatste jaren (jVerigens nooit grote problemen nfeegemaakt." Van Tilborgh weet zeker dat leer lingen niet zomaar iemand aan vallen. „Ik wil het niet goed pra ten, maar ik ken de jongens die hier rondlopen. Er zitten geen cri minelen onder. Er moet wel een aanleiding zijn geweest. Als er op straat een woordenwisseling ont staat, dan weet je hoe dat gaat. Meteen staat er een zwerm jon gens om heen." Het slachtoffer weet zeker dat ze zonder enige reden werd aange vallen. Kuiper vertelt dat ze de etalage van een sportwinkel be keek en opeens een schop in haar lende voelde. „Ik draaide me om," zegt Kuiper, „en vroeg aan de jon gen die wegliep waarom hij mij had geschopt. Vervolgens gingen er ongeveer 15 jongens om mij heen staan die allemaal nare din gen riepen." Kuiper vroeg de andere jongens zich er niet mee te bemoeien, maar volgens haar had ze dit beter niet kunnen zeggen. „Een meisje spuugde en een jongen vroeg of ik een wes tussen mijn ribben wilde hebben. Ik zei dat ik naar hun school zou gaan en dat ze dan nog lang niet jarig zijn" Op weg naar de school aan de Crooswijksesingel bekogelden jongens haar met tomaten die ze uit de bak van een groenteboer hadden gepakt. ..Ondertussen had ik hevige pijn," zegt Kuiper. „Ik was blij toen ik de school be reikte." Haar klacht werd serieus aange pakt. Hele klassen werden opge trommeld voor herkenning en uit eindelijk wist Kuiper de drie kna pen die de actiefste rol hadden ge speeld, aan te wijzen. „Maar ik wist niet precies wie mij geschopt heeft," zegt het slachtoffer. De po litie nam de drie verdachten mee naar het bureau. Ongelukje De jongens die rond de vrouw stonden, vinden het met terecht om over mishandeling te spreken. Een kleine jongen die er bij was: „Het tos een ongelukje. Iemand stootte tegen de vrouw aan. Ze reageerde heel fel, maar was niet racistisch. De vrouw wilde gaan slaan. Ze zei dat ze hem te pakken zou nemen." Hij ontkent dat er is geschopt. Vervolgens, zo verklaren de kin deren, kwamen er steeds meer scholieren om de vrouw heen staan. De jongens geven toe dal er toen flink gescholden is. „Er heeft inderdaad iemand iets over een mes gezegd," zegt een van hen. Ook is er volgens de jongens met tomaten gegooid. De leerlingen vinden het vreemd dat de vrouw met kon herkennen wie haar heeft geschopt. „Ze wees allemaal jongens aan die het ge daan zouden hebben, maar kwam er ook al snel weer op terug. Uil eindelijk heeft ze drie daders uit gekozen." De 46-jarige leraar H. Slempkes kent de jongens die bij het voorval betrokken waren. „Heel gewone jongens, die zo iets niet snel zul len doen," zo typeert hij ze. Slempkes geeft het vak leefstijl in de eerste en tweede klas. Daarin wordt geleerd hoe je in een sa menleving met eikaar moet om gaan. De leraar wil snel een project op zetten dat aansluit bij het inci dent. „Samen met de Raad van de Kinderbescherming, de politie en maatschappelijk werk wil ik aan dacht besteden aan dit fenomeen. Ik hoop dat ik een gevoel over kan overdragen dat geweld niet nor maal is." Slempkes wil er nog dit jaar mee beginnen. Hij beseft dat het vak leefstijl slechts gedeeltelijk het gedrag van probleemleerlingen bij kan schaven. „Wij geven op school duidelijke grenzen aan wat wel en niet kan. Ik denk dat dit er het meest aan bijdraagt dat leer lingen zich fatsoenlijk gedragen." Den Haag - De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) wil 8000 ton af- valslib van DSM in Geieen op ex perimentele basis gaan verbran den. Dat blijkt uit een fax van de AVR die gisteren tijdens de zit ting van een rechtszaak bij de Raad van State is gepubliceerd. De AVR wil het slib in de zogehe ten roosterovens verbranden, waar ook het gewone huisafval wordt verbrand. Normaal wordt industrieel afvalslib samen met andere gevaarlijke afvalstoffen in de gebruikelijke rondraaiende ovens met vliegasfilters verbrand. De k> 'i van dit draaioven-pro- ces zijn echter veel hoger dan het verbranden van afval in de roos terovens. En juist om de kosten is het DSM in Geleen te doen, AVR heeft met dit aanbod aan DSM de prijs voor het verbranden van 1 ton slibafval van 725 naar onge veer 450 gulden teruggebracht. Maar dat is nog altijd hoger dan de kosten van 350 gulden per ton, die de Belgische cementfabriek in Luik DSM tot en met vorig jaar in rekening bracht. Afvalslib in Geleen zit dit jaar mei o i m ton afvalslib in de maag, om dat het ministerie van Milieube heer (VROM) het bedrijf verboden heeft het slib nog langer in België te laten verwerken. Tegen dat be sluit ging DSM bij de Raad van State in beroep. Het kunststofbe- drijf van DSM heeft nu zijn laat ste hoop op het rechtscollege ge vestigd. Die gaat bekijken of VROM het slibvervoer naar Bel gië terecht heeft verboden. Tot en met vorig jaar kon DSM jaarlijks 8000 ton slib, dat ontstaat tijdens de productie van kunst stoffen, aan de Belgische cement fabriek in Luik slijten. Maar door het nieuwe Meeijarenplan Ge vaarlijke Afvalstoffen II (MJPII) van VROM en het vervoersverbod is DSM nu verplicht het slib in Ne derland te laten verwerken. Deel Een klein deel kan bij ECO Servi ce in Dordrecht worden verwerkt, maar het grootste deel zal door de AVR in Rotterdam verbrand moe ten worden. Maar de 5,8 miljoen gulden verbindingskosten bij de AVR zijn volgens DSM bijna twee maal zo hoog als die van de ce mentfabriek in Luik. Over het recente aanbod van de AYR zei dc DSM-wocrdvoerder dat het afvalslib waarschijnlijk niet aan de specificaties van het AVR-experiment zal kunnen vol doen, waardoor het toch in de du re centrifuge-ovens verbrand zal moeten worden. De DSM-woordvoerder wees erop dat het voor het milieu niets uit maakt of het slib nu in Rotterdam of Luik wordt verbrand. Sterker nog, in Luik wordt een deel van het verbrande slib ook nog eens als cement hergebruikt, terwijl de AVR het restproduct moet stor ten. De Raad van State doet over twee weken uitspraak. Rotterdam - Het grotestedenbeleid van Rotterdam is niet ge noeg gericht op de versterking van de lokale economie. Rot terdam legt de vinger naast de zere plek. Er gaat te veel aan dacht uit naar de sociale problemen en te weinig naar de eco nomische ontwikkeling van de stad. ven aan gesubsidieerd werk. Dit Die kritiek heeft prof. dr. W. Molle van het Nederlands Economisch Instituut (NEI) op het Rotterdam se beleid. Volgens het NEI is de toename van het aantal banen in de havenstad vooral toe te schrij- draagt volgen? het NEI echter nauwelijks bij tot liet scheppen van blijvend nieuw werk De gemeente kan zich beter rich ten op het aantrekkelijk maken van het klimaat voor onderne mers, stelt het NEI. Rotterdam moet geld aantrekken naar de stad, met alieen door mensen met hogere inkomens ertoe over te ha len in de stad te komen wonen, maar ook door bedrijven en con sumenten te stimuleren meer geld in Rotterdam te besteden. Het NEI stelt in een aanbeveling aan de werkgelegenheidsadvies- raad van de gemeente Rotterdam (WAR) voor om het centrum aan trekkelijker te maken voor consu menten. De binnenstad is sfeer loos en heeft- een laagwaardig winkelassortiment, stelt het NEI. Door ondermeer een dagelijks 24- uurs markt op de Binnenrotte („ook om het foeilelijke plein aan het oog te ontrekken"), het orga niseren van grote evenementen, het huisvesten van studenten en kunstenaars in de binnenstad en ruimere openingstijden voor win kels moet er meer leven in de brouwerij komen. In haar eigen advies aan het Rot terdamse college heeft de WAR mildere kritiek. Het Rotterdamse grotestedenbeleid is niet duide lijk genoeg gericht op de verster kingvan de lokale economie maar de gemeente doet het op dit vlak nog steeds beter dan de andere grote steden, meent de WAR. Rotterdam Ook voor schade claims, zelfs al lopen die in de mil joenen guldens, schrikt porte feuillehoudster F. Prins (PvdA} van de deelgemeente Hiliegers- berg-Schlebroek allerminst terug. Een goedkope verkiezingsstunt, zoals Rotterdam Airport-directeur mr. R. H. J Wondolleck haar ver zet tegen de bomenkap in de aan vliegroute naar 'zijn' vliegveld in middels noemt? Kom nou toch. Prins houdt vast aan een stand punt dat zij inmiddels al jaren in neemt, verkiezingen of niet. Met andere woorden: ze zal haar deel- gemeenteraad adviseren geen kapvergunning te verlenen voor de 630 bomen die de vliegtuigen op weg naar Rotterdam Airport zo hinderlijk in de weg zouden staan. „Wij doen gewoon ons werk" zegt ze. De portefeuillehoudster: „Er is een enorme beroering over deze zaak ontstaan. Maar voor mij is er geen twijfel mogelijk: ik sta voor het Schiebroekse Park." Wanneer zij een afweging moet maken, en dat moet ze, dan weet ze het wel: .JUs de keuze is tussen de ver meende zakelijke belangen van Rotterdam Airport en de leefbaar heid van mijn deelgemeente, dan kies ik voor het laatste, voor de leefbaarheid." De gemoederen lopen weer eens hoog op over het vliegveld benoor den Rotterdam. Dit keer is het een aantal van 639 bomen dat de emoties stevig weet te beroeren. Volgens Rotterdam Aiiport zijn de bomen te hoog. Vliegtuigen hebben er last van. De Rijksluchtvaartdienst stelde vast dat de bomen een belemme ring vormen voor het luchtvaart- verkeer. In april vorig jaar werd bij de deelgemeente een kapver gunning voor de bomen inge diend. Het dagelijks bestuur van Hilte- gersberg-Schiebroek stelt zich op het standpunt dat die kapvergun ning maar beter niet verleend kan worden. Dat heeft inmiddels weer de ergernis van vliegvelddirec teur Wondolleck gewekt. Hij dreigt de deelgemeente met een schadeclaim van miljoenen gul dens, wanneer de kapvergunning uitblijft en de huidige situatie wordt gehandhaafd. Prins is er niet van onder de in druk. „Ik weet niet wat ik van die dreigementen moet vinden,1 zegt ze. Na enig nadenken: „Ik vind niks van wat Wondolleck zegt. Ik haal daar mijn schouders over op. Wanneer hij het voorbeeld aan haalt dat hij onmiddellijk een tak van zijn boom weghaalt als een buurman klaagt dat die in de weg hangt, tja, wat moet je daar dan op zeggen? Zo werkt het niet." Vleermuizen Het bomengebied gaat haar aan het hart. En daarom mogen er wat haar betreft geen grapjes over worden gemaakt. „Ik neem de si tuatie misschien wat ernstiger dan Wondolleck," De natuur heeft ter plekke inmid dels veertien jaar ongestoord haar werk kunnen doen. „Dat heeft ge leid tot een bijzonder stukje na tuur. Er vliegen vleermuizen, er broeden bijzondere vogels en er bloeien orchideeen." Bovendien, beklemtoont de porte feuillehoudster: er staat nogal wat te gebeuren in deze hoek van haar deelgemeente. De aanleg van de HSL zal veel overhoop halen, evenals de aanleg van nieuwe we gen. „Het wordt daar een ravage. Voor de bewoners is het dan wel prettig wanneer er een groene buffer tus sen hun woongebied en die activi teiten ligt." Ook op wethouder J. van der Tak (CDA), die milieu en buitenruimte in zijn portefeuille heeft, hebben de dreigementen weinig indruk gemaakt. „Kijk," zegt hij. „Ik kan me de commotie in Hillegersberg- Schiebroek heel goed voorstellen. Er zou wei heel erg veel kaalslag Rotterdam Het Sint Franciscus Gasthuis heeft gisteren een poli tieman behandeld, die bij een brand in de Herlaerstraat rook had ingeademd. In de woning in de Agniesebuurt was door onbe kende oorzaak brand uitgebro ken. De bewoners konden op tijd hun huis uit komen. Omwonen den werden geëvacueerd. plaatsvinden in dat Schiebroekse Park. De ergernis daarover loopt op, terecht. Maar we moeten ons natuurlijk houden aan de Lucht vaartwet. Dje bepaalt dat er geen belemmeringen mogen zijn bij zo'n vliegveld als Rotterdam Air- port." Van der Tak heeft begrip voor het standpunt dat de deelgemeente huldigt. „Ik vind het heel goed wat de deelgemeente doet." Toch ziet hij vol vertrouwen een oplos sing in het verschiet: „Ik ben druk bezig met een herinrich tingsplan. Uitgangspunt daarbij is groen voor groen." Aftoppen Ofwel: de bomen die te hoog zijn worden weggehaald, om plaats te maken voor lagere. De bomen- voorraad in de gemeentelijke bo- menbank moet daarin uitkomst bieden. En tevens kan gebruik worden gemaakt van een andere methode: het aftoppen van de bo men. „Wanneer dat goed gebeurt, kan de schade beperkt blijven." Volgens Prins zal de deelgemeen te straks dus geen schadeclaim betalen, maar mag Rotterdam Air- port voor alle te maken kosten op draaien. „Wondolleck dacht dat voor te zijn, door een bomenche- que aan te bieden, tot een bepaald bedrag en te besteden bij een rela tie van hem. Daarop zijn wij niet ingegaan." Ook Van der Tak zinspeelt op een bijdrage van de luchthaven. „Wanneer Rotterdam Airport zijn guldens nu eerst eens investeert in een goed herinrichtingsplan." Volgens Rotterdam Airport zijn de bomen in het Schiebroekse Park te hoog. Deeiraadsbestuurder Prins is niet van onder de in druk van de bezwaren van de luchthaven. „Ik haal daar mijn schouders over op". Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Een hotel aan het Henegouwerplein is gisteren even voor middernacht overval len. De nachtportier werd be dreigd door twee mannen, van wie eentje hem in bedwang hield met een honkbalknuppel. De an der leegde de kassa en een kluis. Met een onbekend geldbedrag gingen de overvallers er vandoor. De recherche stelt een onderzoek in naar deze zaak. Rotterdam De politie heeft bij een controle in Spangen gister avond twee autodieven gepakt. Hun auto werd stilgezet in de Schaepmanstraat. Toen de poli tiemensen naar de auto toeliepen, stapten de drie inzittenden uit en stoven diverse richtingen uit. Na een achtervolging konden twee van hen. een 22-jange en een 26- jarige Dordtenaar, worden opge pakt. Na onderzoek bleek de auto in Dordrecht te zijn gestolen. Het tweetal is ingesloten. Rotterdam Zeven cafégangers zijn vannacht aangehouden in de William Boothiaan in het Scheep vaartkwartier. De politie was naar de horecagelegenheid gegaan na dat een 28-jarige Rotterdammer had gemeld in het café te zjjn be dreigd en mishandeld door drie andere bezoekers. Ter plekke ver zetten de zeven aanwezigen, in leeftijd variërend van 23 tot 36 jaar, zich tegen vuurwapenonder- zoek, waarna de politie hen op pakte. Bij eentje, een 34-jarige Rotterdammer, werd een vuurwa pen gevonden. Een andere man werd in arm en been gebeten door een politiehond toen hij zich agressief verzette tegen de con trole. Na onderzoek werden vier van de zeven aangehouden man nen heengezonden. Drie verdach ten zitten nog vast in verband met de mishandeling en verboden wa penbezit. Door Paul Smits Rotterdam De Rotterdamse kantoorboekhandel Van Leer dam's kan blijven bestaan. Op verdenking van belastingfraude deed de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst eind vorig jaar een inval. Bij de afwikkeling van het inmiddels uitgesproken fail lissement blijkt een constructie te zijn gevonden waarbij de zoon van de vorige eigenaar het bedrijf overneemt. De nieuwe man kan met een scho ne lei beginnen. Dat kan dankzij medewerking van de rechter commissaris, de Belastingdienst en nieuwe financiers. Het doorge starte bedrijf houdt de handels naam Van Leerdam's, maar is in handen van nieuw opgerichte vennootschappen. Deze vennoot schappen zullen geen hinder on dervinden van de belastingaffai re. Ze worden niet aangesproken door de Belastingdienst. Van Leerdam's heeft twee vesti gingen aan de Thurledeweg in de Spaanse Polder en een drukkerij aan de Noordschans in Bospolder Tussendijken. Uit het verslag van de curator blijkt de Belasting dienst van het oude bedrijf een to taalbedrag van 55 miljoen gulden te claimen. Dit zijn naheflmgen en een boete van honderd procent omdat Van Leerdam's vroeger met de aangiften omzetbelasting zou hebben geknoeid. De eis van de fiscus wordt bestre den door de kantoorboekhandel. Er is een bezwaarschrift inge diend. Het bedrijf stelt niet te we ten waarop de miljoenenclaim is gebaseerd. De kantoorboekhan del en de ermee gelieerde holding en de besloten vennootschap voor het onroerend goed zijn in ver band met deze miljoenenaanslag failliet verklaard. Inmiddels worden de activiteiten dus voortgezet door nieuwe ven nootschappen die niet voor de be lastingschuld hoeven op te draai en. De Belastingdienst is akkoord gegaan met een doorstart waarbij de nieuwe eigenaar de zaak heeft gekocht. Klaarblijkelijk kon zo meer voor de failliete boedel worden verkre gen dan bij een openbare verkoop het geval zou zijn. De onderhan delingen over de nieuwe opzet zijn nog niet afgelopen. Zo wor den er gesprekken gevoerd over de vergoeding voor het gebruik van de panden. Nu Van Leerdam's kan doordraai en, lijkt het ook voor de meeste werknemers goed af te lopen. Vóór de inval door de FIOD waren 25 mensen bij Van Leerdam's werkzaam. Als onderdeel van de doorstart wordt zeventien van de ze werknemers een nieuwe ar beidsovereenkomst aangeboden. Het Openbaar Ministerie in Rot terdam heeft inmiddels een ge rechtelijk vooronderzoek inge steld naar de vermeende malver saties bij het bedrijf in het [verle den. Een dergelijk onderzoek kan uitmonden in een rechtszaak. Benalve het oude, failliet ver klaarde bedrijf is ook de vorige ei genaar aansprakelijk gesteld voor onbetaalde belastingaanslagen. De fiscus eist 37 miljoen gulden van hem en heeft daarom op di verse goederen beslag laten leg gen. Dw Doenkade in Rotterdam- Noord is gistermiddag voor twee uur afgesloten geweest, tussen de Oude Bovendijk en de G. K. van Hogendorpweg, als gevolg van een frontale botsing tussen een personen auto en een schuivende aan hanger waar een Volvo-oldti- mer op stond. Een 63-jarige vrouw uit Rijswijk raakte ge wond. Ze moest door de brandweer uit haar beknelde positie worden bevrijd en ging met een spoedtransport naar Dïjkzïgt. Foto Roel Dijkstra Volgens de dagelijks bestuurder van Delfshaven is het zaak voor het stadsbestuur de financiële middelen 'zo snel mogelijk zien binnen te roeien'. Ze moeten ko men van de rijksoverheid, want de gemeente Rotterdam heeft er geen geld voor. Door Tom Tibboel Rotterdam Er zijn ettelijke mil joenen guldens extra nodig voor aanpassing en herinrichting van straten en groen bij het nieuwe stadion van Sparta. Dat signaal heeft deelgemeente Delfshaven naar het stadsbestuur doen uit gaan. Voor de vijf miljoen gulden die ervoor beschikbaar is gesteld, kan slechts een eerste fase wor den uitgevoerd. Die heeft vooral betrekking op bereikbaarheid en parkeerplaatsen, waarbij de Hor- vathweg een grote rol speelt. Verantwoordelijk dagelijks be stuurder P. Heuberger is optimis tisch dat het extra geld er komt. Hij leidt dit af uit geruststellende woorden van wethouder H. den Oudendaramer tijdens een recen te raadscommissievergadering. Heuberger; ,3et gaat om de aan kleding van de buiienruimie rond het stadion. Daar staat nogal wat te gebeuren, omdat het Kasteel een kwart slag wordt gedraaid. Er gaat een stukje van het parkje, de Kasteeltuin, af, maar dat wordt gecompenseerd met meer groen aan de kant van de Borgerstraat. Dat is nu een desolate asfaltvlak- te. Netto komt er rond het ver bouwde stadion meer groen en buitenruimte by." Heuberger: „Er liggen mogelijk heden in de stedelijke vernieu wing en in voortzetting van het grote-stedenbeleid. Van de GSB zijn we ook afhankelijk voor ont wikkeling van bijvoorbeeld het Van Nelle-terrein." Zekerheid over 'GSB-2' is er ech ter pas na de verkiezingen van mei. Als het paarse kabinet aan blijft, kunnen de grote steden de komende jaren zeker rekenen op extra miljoenen. Delfshaven ziet de nieuwbouw van Sparta's stadion het liefst pa rallel iopen met de herinrichting van de buitenruimte. De sloop/ nieuwbouwbegint in juni; het sta dion is naar verwachting in sep tember 1999 gereed. Het jongerencentrum Le Chateau (onder eretribune) en de autosleu telclub (Rijnmondtribune) die uit het Kasteel moeten vertrekken, is toegezegd dat zij voor het einde van dit jaar een andere accommo datie krijgen toegewezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2