9 Platform Schiedam: APK voor woningen Vlaardingse jeugd kan zich opmaken voor vette jaren Tomaten op Stam 'Veel praatjes, veel opdreunen' SP Vlaardingen heeft 'niet gelekt, maar het een en ander rechtgezet' Rotterdams Dagblad Politici op de weekmarkt Vlaardingervrij door fout Jongerengesprekken, meer sportveidjes en houseparty's Administratie kringloop centrum gestolen Shell krijgt schelp terug Paar laat zich registreren Liesvelul 14 Vlaardingen alleen bil ons: Twitw JL/fe srvxe SfO#? THS Wmsmm Rotterdams Dagblad LU LU Waterweg Donderdag 2fi februari 1998 Schiedam Bezoekers van de weekmarkt kunnen morgen in het centrum van Schiedam ken nismaken met alle politieke par tijen die op 4 maart deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezin gen. Verspreid over de markt rich ten de elf deelnemende partijen hun marktkramen in. Bezoekers van de markt kunnen allerlei in formatiemateriaal krijgen en een praatje maken met de kandidaat raadsleden. Dordrecht De Dordtse recht bank heeft woensdag een forse ju ridische fout gemaakt. Ten on rechte werd de gevangenneming op zitting gelast van Vlaardinger J. van den B. (40) die terechtstaat voor ondermeer doodslag op een Rotterdamse hasjhandelaar. Pre sident van de rechtbank. mr.K.H.J. Puite moest de fout enkele uren later herstellen, waarop Van den B. als een vrij man het gerechtsgebouw verliet, zoals hij 's ochtends ook was bin nengekomen. Van den B. staat met twee mede verdachten terecht voor de dood slag op Wim E.. De schietpartij had in maart 1995 plaats bij een pompstation langs rijksweg Al 6. Van den B. is als enige van de drie verdachten die nog terecht moe ten staan op vrije voeten. Enkele jaren geleden werd zijn voorarrest niet tijdig verlengd. Later wist hij zich aan berechting te onttrekken door onvindbaar te blijven als hem gerechtelijke stukken moes ten worden uitgereikt. Netjes De Vlaardinger is desondanks al drie keer netjes op zitting ver schenen. Hij wandelde dan dood gemoedereerd het gerechtsge bouw via de voordeur binnen om plaats te nemen naast zijn mede verdachten die via het cellenblok werden aangevoerd. Na afloop vertrok hij dan weer. woensdag dacht officier van jus titie mr. C. Strack aan die situatie een eind aan te kunnen maken. Hij verzocht de rechtbank om de Vlaardinger aan te houden op ver denking van het beïnvloeden van kroongetuige J. H. uit Bergen op Zoom, een nieuw feit waar mini maal vier jaar celstraf op staat. Na kort beraad honoreerde de recht bank dat verzoek. Nadat een. vast houdende mr. S. Bordewijk, raadsman van Van den B., er meermaals op had gewezen dat dit op juridische gronden niet mag, zag de rechtbank zich na na der beraad genoodzaakt haar eer dere beslissing in te trekken. Schiedam Alle Schiedamse woningen zouden, net als de au to's, aan een Algemene Periodieke Keuring (APK) onderwor pen moeten worden. De schouwing moet de basis vormen voor een actief gemeentelijk beleid om de achteruitgang van het woningbestand tot staan te brengen. Eigenaren moeten na een negatief uitgevallen schouwing gestimuleerd of des noods verplicht worden om de woningen op te knappen. Dit voorstel doet Platform Schiedam in het driehonderd punten tellende verkiezingsprogramma Alles voor Schiedam. De schouwing zou aan de taxatie- rondes voor de OZB kunnen wor den gekoppeld of een uitbreiding van de welstandstaken kunnen vormen, zo meent de lokale partj. Om niet in één keer heel de stad in rep en roer te brengen zou de schouwing gefaseerd moeten wor den ingevoerd. De binnenstad moet het eerst aan de beurt ko men, vervolgens de na-oorlogse wijken en ten slotte de nieuwe wijken. Bij het herstel van de woningen ziet Platform Schiedam de hoofd rol weggelegd voor de eigenaren. Er kan volgens de partij niet wor den volstaan met gemeentelijke of andere subsidies: de verant woordelijkheid ligt in eerste in stantie bij de woningeigenaar zelf. Op de gemeeme zai, gezien de omvang van het probleem, voor met meer dan een aanvullen de bijdrage een beroep gedaan kunnen worden. Overigens is de partij categorisch tegen het slo pen van woningen die hun techni sche of economische levensduur nog niet hebben bereikt. Naast de bekende punten voorou deren wordt in het verkiezings programma van Platform Schie dam ook aandacht besteed aan maatregelen voor jongeren. Zo moeten, naar het recept van de binnenstadgesprekken, jongeren gesprekken worden gehouden, moeten er meer sportveidjes in de wijken komen en moet de ge meente op zoek naar een onder nemer die een dans- en uitgaans gelegenheid voor jongeren wil be ginnen. Zo'n disco moet in de na bijheid van een knooppunt van het openbaar vervoer komen. De partij denkt daarbij aan de toe komstige metrostations Schie dam Centrum en Vijfsluizen. Verder vindt Platform Schiedam dat de gemeente moet toestaan dat er houseparty's worden ge houden binnen de gemeentegren zen. Deze gelegaliseerde dans feesten moeten dan wel onder toe zicht staan van politie, brandweer en gemeente. Platform Schiedam heeft ook oog voor de negatieve kanten van de jeugdige Schiedammers. Tegen iiiegaie houseparty's en vandalis me moeten onverminderd hard worden opgetreden, zo vindt de partij. Ook tegen het massaal rondhangen van jongeren tijdens koopavonden in de binnenstad moet worden opgetreden. De poli tie dient daarvoor het zogenoem de keep-them-moving beleid te hanteren: rondhangende groepen jongeren moeten worden gesom meerd door te lopen. Verder moe ten er in overleg met de winke liersvereniging activiteiten wor den gehouden die afstotend wer ken op jongeren. De partij ver wacht daarbij veel van draaiorgel- muziek. Door Jan Rozendaal VlaardingenHeeft de Vlaarding se Jeugd (0-14 jaar) met een stem op uw partij de toekomst? Dat was de vraag die gisteravond centraal stond op een politiek debat in kin derdagverblijf De Krentenmik. En, precies een week voor de ge meenteraadsverkiezingen, bleek dat de jeugd de toekomst heeft in Vlaardingen. Of de vertegenwoor diger nu 'helemaal geen verstand Vlaardingen Bij een inbraak in het Vlaardingse Kringloopcen trum zijn de afgelopen nacht com puters met de gehele financiële administratie gestolen. Bij het on derkomen aan de Deltaweg werd een ruit ingeslagen waarna de bij deze ramen staande computers naar buiten zijn getrokken. Al leen de centrale eomputerdelen zijn meegenomen: de dieven heb ben de beeldschermen en toetsen borden laten staan. Het Kring loopcentrum is beveiligd met een alarm, maar dat is tijdens de in braak niet afgegaan. Het centrum heeft backups van de administratie zodat die bij de inbraak niet volledig verloren is gegaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. van kinderen heeft' (Peter de Jong, Solidair'93), of vader is van zeven zonen (Martin den Hollan der, SGP/RPF/GPV): „Wie niet in vesteert in de jeugd, verkwanselt de toekomst," vatte Tilly Hessels van de SP samen. Zoals op nagenoeg alle terreinen, schuiven de politieke partijen steeds meer naar elkaar toe. Ook de SGP/RPF/GPV is voor kinder opvang, al blijft (ook bij het CDA) het gezin natuurlijk de plek bij uitstek om normen en waarden te leren. Natuurlijk heeft ook de moeder recht om te gaan werken en zijn er nu eenmaal gebroken gezinnen, waardoor de kinderop vang hard nodig is, aldus CDA- fxactieleider C. Oosterom en Den Hollander van de SGP/RPF/GFV- eombinatie in koor. Belangrijk En al probeerde Adam Muller (GroenLinks) de discussie wat te kruiden door zich af te zetten te gen het idee dat normen en waar den en gezin een twee-eenheid is, alle partijen vinden de jeugd erg belangrijk. De een (PvdA) hamer de op een goede opleiding en uit breiding van de buitenschoolse opvang ('een goede opleiding is de beste garantie voor een eigen in komen'), terwijl de ander(W20Ö0, D66 en Groenlinks) de nadruk legde op meer speelvoorzienin- gen in dewiiken. AQV en PvdA voelen er wel wat voor om de kinderopvang net als het basisonderwijs te financieren en daardoor netzo gewoon en toe gankelijk voor iedereen te maken, „Maar," zei PvcLA-lijsttrekker A Attema realistisch, „een stem op mij garandeer dat niet, want zo iets maken ze in Den Haag uit." Ook CDA'er Oosterom liet weten dat de gemeente niet alle proble men kan oplossen. „Kinderen van 12,13 jaar die 's avonds om elf uur bij McDonald's rondhangen is duidelijk een probleem van de ou- derts)." GroenLinks en Soii- dair'93 riepen om de terugkeeT van de jeugdsocieteiten, waar de jeugd zich zonder overlast te ge ven kan vermaken. Hoopgevender Voldoende kinderopvang, veilige re straten om in te spelen, goed uitgeruste basisscholen en sport verenigingen in de wijken: W2000, D66, allemaal hebben ze het beste voor met de jeugd, die zich in Vlaardingen dan ook op lijkt te kunnen maken voor vier vette jaren. Directeur Aad de Booij van de Stichting Kinderop vang Vlaardingen, organisator van de discussiebijeenkomst, vat te het na afloop aardig samen: „Ik ben iets hoopgevender, al weet ik nog niet op welke partij ik woens dag moet stemmen." De afspraak is vast gemaakt om over twee jaar met de nieuw geko zen raadsleden weer om de tafel te gaan zitten en eens te kijken wat er van de beloften van gister avond terecht is gekomen. Vlaardinger Remi Poppe, tweede man van de Socialistische Partij in de Tweede Kamer, plantte gisteren de eerste tomatenplant-op-Stam in Vlaardingen. Het gebeurde allemaal in de voortuin van Cisca en Dirk Lan- genberg aan de Mozartlaan, Het echt- paar vond de aandacht van de media 'fantastisch'. Het was een erg ge slaagde actie volgens Cisca, die in een rolstoel zit. „De tomaten moeten als symbolisch protestmiddel worden gezien tegen de huidige politiek," al dus de dame die sinds tweeëneenhalf jaar lid is van de SP. „Ik werd ook di rect actief lid, want de SP komt ten minste écht voor iedereen op. Ook voor bejaarden en invaliden." Cisca maakt pamfletten en werkt voor het Vlaardingse krantje van de partij, die nu in de verkiezingstijd vooral overal Tegen!' Is. Foto Roel ülitetra Een gat in de muur van het Kolpabad in Vlaardingen is wat er rest. Voordat binnen kort de muren worden neer gehaald, heeft de sloper de Shell-schelp veilig gesteld. Het wereldwijd bekende sym bool van 's werelds grootste olieboer ligt nu op de Vlaar dingse gemeentewerf aan de Burgemeester Heusdenslaan en zal worden teruggegeven aan Shell. Wat die er mee gaat doen is nog niet bekend. De schelp zat verwerkt in de muur van het zwembad om dat Shell flink in de buidel heeft getast om het Koipbad, destijds het modernste zwembad van Nederland, mo gelijk te maken. Inmiddels zwemt Vlaardingen in De Kulk en komt op de plek van het oude zwembad een woonwijk. Foto Roel Dijkstra li iiierGp Maassluis - Zes heren van even zo veel politieke partijen achter een met verkiezingsbiljetten beplakte tafel. Het was gisteravond in Ko ningshof in Maassluis het toneel voor een door de WD georgani seerd verkiezingsdebat dat nau welijks leidde tot opmerkelijke discussies. Zo'n tachtig aanwezi gen, vooral kandidaten op de lijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen en bestuursleden van de par tijen, kregen er de bekende the ma's voorgeschoteld. Zoals van dalisme, armoede en deMaassiui- se woningvoorraad. „Het aantal goedkope huurwonin gen moet worden teruggebracht zodat er een evenwichtig woning aanbod komt." J, F. Koen (CDA) verwoordde hiermee gisteren de mening van meerdere partijen. De Woningstichting Maassluis (WSM) heeft onlangs immers aan gegeven dat er, ondanks de sloop van een aantal goedkope huur- flats, niet zoveel behoefte is aan meer sociale woningbouw. Koop woningen daar is vraag naar en dus moet dc eventuele nieuwe woonwijk Het Balkon, vinden CDA en D66, vooral daarmee wor den bebouwd. Goedkopere woningen neerzetten voor niet-Maassluizers zei D66'er F. M. L. Wensveen niet zo'n goed idee te vinden. „Zit Maassluis op zulke mensen te wachten?" vroeg hij zich hardop af. Een opmerking die niet door iedereen werd ge waardeerd. Zoals GroenLinks- raadslid E. V. Broeder die dat 'wel erg rechts door de bocht' vond. Broeder was tijdens het debat 'slechts' aandachtig toeschouwer omdat haar partij, door een tekort aan vrijwilligers, in Maassluis niet deelneemt aan de gemeente raadsverkiezingen. „Heel veel veriuezingspraatjes en er wordt heel veel opgedreund," was de indruk van het afscheidne mende raadslid over het debat. „Met name over het hele armoe debeleid. En dan vooral het CDA met haar omtrekkende bewegin gen en mooie woorden. Maar die kun je echt op hun daden beoor delen." Broeder doelt op de afge lopen begrotingsbehandeling toen het CDA inzette voor hei ver ruimen van de armoedebestrij ding maar uiteindelijk niet mee ging met een PvdA-motie daar over. „Ze lieten toch hun wethou der niet vallen." Bestrijding van de armoede werd gisteren door vijf van de zes par tijen aangehaald als belangrijk. Iets wat voor sommigen best geld, lees een hogere onroerendzaak- belasting, mag kosten, H. F. Mul der van ouderenpartij AOV/Urüe 55+: „Als je het goed wilt uitvoe ren, heb je geld nodig. De sterkste schouders mogen daar best wat meer voor betalen." De WD is de enige Maassluise partij die niet per definitie meer geld aan het armoedebeleid wil besteden. Lijsttrekker J.F. Scheerstra betwijfelde zeer of er inderdaad sprake is van een door de andere partijen gevreesde tweedeling in de Maassluise sa menleving. „De partijen maken zich er een beetje schuldig aan die tweedeling bewust te creëren," vermoedde de liberaal. „Zet dat nou eerst eens goed op een rijtje. Dat is nog niet gebeurd." Vlaardingen—Een hoogst verwon derlijke conclusie. Zo noemt de Vlaardingse SP de bewering van het college van b en w dat de oppo sitiepartij vertrouwelijke infor matie in de publiciteit heeft ge bracht en zo het belang van de ge meente heeft geschaad. „Wij zijn ons daar met van bewust. Of het moet zijn dat wij met onze brief, in reactie op het persbericht van het college, een en ander hebben rechtgezet en aangevuld," zo schrijft de SP m een brief aan het college waarin ze raadsvragen stelt op basis van artikel 36 van het regelment van orde. De politieke ruzie tussen de SP en het Vlaardings college begon tien dagen, geleden met de medede ling van de gemeente dat er een onderzoek komt naar geruchten van 'dubieuze handelingen' bij de voormalige dienst gemeentewer ken. Een werknemer van de ge meente waartegen op het moment een ontslagprocedure loopt, heeft die geruchten verspreid. Het gaat om de periode voor 1990. Voormalig vice-president van de Rotterdams rechtbank mr. R.C. Lensink-Bosman en oud-burge meester van Alkmaar C.M L. Roozemond zullen het onderzoek uitvoeren. Ze worden daarbij on dersteund door een ambtelijk se cretaris van de gemeente Vlaar dingen. De SP schreef als reactie op de aankondiging van het onderzoek een brief waarin meer op de zaak werd ingegaan en waarin volgens de party een paar dingen werden rechtgezet. Zo doet het college volgens de SP alsof het hier om een nieuwe zaak gaat. Dat ver wondert de partij aangezien er al in 1992/93 sprake was van meldin genvan mogelijk frauduleus han delen. „Naar aanleiding daarvan heeft het toenmalige college van b en w VB-accountants in 1993 reeds een onderzoek laten uitvoeren dat tot ernstige conclusies en een zware aanbeveling kwam. Dit rapport is geheim. Wij hebben dan ook niets vertrouwelijks uit de inhoud ge meld," aldus de SP ui de ui ief aan D> het college. In het rapport kwamen VB-ae- countants tot de conclusie dat er een diepgaand onderzoek moest komen naar het mogelijk fraudu leus handelen. Ook moest het aanbestedingsbeleid drastisch worden aangepast omdat het to taal onoverzichtelijk was en veel ruimte bood voor frauduleuze handelingen. Volgens de SP is het college nala tig geweest door de aanbevelin gen van VB-accountants met over te nemen en het rapport niet in de gemeenteraad te bespreken..,!! zult toch niet bedoelen dat het aangeven van deze, naar onze me ning, nalatigheid van het college 'lekken van informatie' is? Wij vinden en vonden het onze plicht om uw onvolledige persbericht aan te vullen met de werkelijke feiten. Geen inhoudelijke feiten uit een vertrouwelijk rapport, maar politieke feiten aldus de SP. De partij verzoekt het college dan ook met klem om aan te ge ven welke vertrouwelijke infor matie de partij zou hebben gelekt. De SP schrijft verder dat ze het onbehoorlijk vindt dat ze uit de krant moest vernemen dat burge meester Stam en zijn juridische In de trouwzaal van het gemeentehuis van Maassluis is vandaaghet eerste geregi streerd partnerschap in deze stad gesloten. Yvonne van Beek en Jim Stolze hebben elkaar om half twaalf trouw beloofd. Loco-burge meester L. Timmermans heeft de plechtigheid voltrokken. De 23-jarige Yvonne en haar vriend Jim (24) zien het geregi streerd partnerschap als een goed alternatief voor het huwelijk. „Ko mende zomer wonen we drie jaar samen en we willen een huis ko pen," zegt Stolze. „We twijfelden tussen trouwen en een samenle vingscontract, Maar trouwen heeft ons altijd een beetje tegen gehouden en een samenlevings contract kost weer vrij veel geld. Daar komen notariskosten bij en- zo. Met een geregistreerd partner schap kun je alles in één klap re gelen. En dan sta je ook juridisch sterk Van Beek en Stolze houden elk hun eigen naam. „Er verandert niet zoveel," geeft Stolze toe. .Al leen nu leggen we onze relatie feestelijk vast. ik denk dat het ge registreerd partnerschap over een tijdje de meest gangbare zaak van de wereld is." Omdat burgemeester J. Sterken- burg, die het eerste geregistreerd partnerschap in Maassluis zou voltrekken, wegens vakantie is verhinderd, heeft loco-burge meester Timmermans het part nerschap vanmorgen gesloten. „Ik voel me vereerd, ik vind het leuk om te doen," reageert hij. Ondanks dat de CDA'er voorstan der is van het huwelijk, zegt hij positief tegenover deze verbinte nis te staan. „Trouwen moeten we zeker blijven doen. Maar er kun nen redenen zijn dat dat niet kan, bijvoorbeeld bij twee mensen van gelijke sekse. Dan is dit een prachtige mogelijkheid." Toch lijkt Timmermans enige hoop te houden dat Stolze en Van Beek over een aantal jaar alsnog in het huwelijksbootje stappen, Stolze zelf is daar niet zo zeker van. „Dan zouden we namelijk eerst moeten scheiden." Vooraf zei Timmermans de plech tigheid van vandaag zo veel mo gelijk op een gewoon huwelijk te willen laten lijken. „Er zit een ze kere vrijheid in de procedure, maar ik wil ze wel met een bepaal de formule trouw laten beloven, een soort 'ja-woord' dus. Baama moeten ze het register tekenen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1