10 'Mag ik meneer Kok van u?' 'Zeg die Simons maar dat-ie niet zo hooghartig moet wezen' Veel Heijplaters boos op D66 WD: 'Die racist kreeg bij mij geen kans' Eigenlijk verdient hij een prijs, maar u kunt 'm winnen. YAMAHA CDA: 'U heeft nu echt een achillespees te pakken' Meligheid sloeg toe lb mam Kiezers bellen naar lijsttrekkers tijdens politieke belavond bij het Rotterdams Dagblad 'U was tegen Opzoomeren en ineens zag ik u in zo'n geel pak Nieuw in Hekelingen! WATERSPORT B.V. I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad I J:— - fg m VÏ r'M s*„ tW &C& 3* y Vi v«s« is asi Donderdag 26 februari 1998 Hans Kombrink is twintig minu ten te vroeg. Dat komt goed uit, want de telefoon rinkelt al in de PvdA-hoek. Of die huurverhogin gen nu niet de spuigaten uitlopen. En de Sociale Verzekeringsbank maakt er ook een zooitje van. Kombrink legt uit. Tot tevreden heid. De tweede telefoon gaat on dertussen. „Is dit van de lijsttrek kers? Ja? Mag ik dan meneer Kok." Nee, mevrouw. Hier zijn Rotterdamse kandidaten. U heeft straks de keuze uit Hans Simons, Els Kuijper en Hans Kombrink. „Zijn die ook van de PvdA? Ja? Dan bel ik die straks wel." Simons heeft zijn jas nog niet uit, maar al wel een telefoon in z^n hand. Een beller uit Vlaardingen aan de lijn, die klaarblijkelijk niet zo tevreden is over de situatie in zijn stad en met burgemeester Stam in het bijzonder. „Een geko zen burgemeester is te prevale ren," zegt Simons. „Vindt u dat ook? En wat vindt van het Rot terdams Dagblad? Fijn te horen." Kombrink is inmiddels de strijd aangegaan met meneer Van Baai en, Excelsior-fan van het eerste uur. „Wat er met onze club ge beurt is schandalig/Volgens Kombrink ligt de schuld bij Excel sior, dat per se niet met Sparta in een stadion wilde. „Ze dachten het wel te redden met het geld van Sport 7, maar toen dat op de fles ging kwamen ze weer bij ons te recht. "Van Baaien gelooft er niks van. „Bc heb altijd op de PvdA ge stemd omdat die opkwam voor de kleine jongen, maar dat gebeurt dus niet meer. Dit gaat jullie een hoop stemmen kosten." Hulptroepen Tijd om een hap van een broodje te nemen zit er voor het PvdA-trio niet in. Vrijwel alle telefoontjes komen bü hen terecht. Een aantal daarvan kan echter door 'hulp troepen' worden doorgeschakeld naar andere partijen. De PvdA- top drie doet het zelf ook. Er zijn immers alleen coalitiegenoten aanwezig en de collegialiteit viert nog immer hoogtij: wij verdedi gen ons gezamenlijk beiod. Een belletje over opheffing van tram lijnen schuift derhalve door naar Hans Simons PvdA „Een gekozen bur gemeester is te prevale ren. Een enkeling belde te vroeg. Een dag te vroeg, een kwartiertje te vroeg. Maar toen gisteravond om half zes dan werkelijk de politieke belavond op de redactie van het Rotterdams Dagblad van start ging, barstte een waar pandemonium los. Een pandemonium van rinkelende telefoons. De eerste vragen. Aan 'meneer Simons van de PvdA', aan meneer Den Oudendammer van D66, aan al die andere lokale politici die gisteren tot half acht telefonisch de kiezers te woord stonden. Druk was het twee uur lang op de PvdA-lijnen. Opvallend weinig vragen waren er voor de WD. Maar iedere politicus kreeg gisteravond vragen te beantwoorden. Vragen die hij verwachtte. En vragen die hem verrasten. Menigeen stond even met een mond vol tanden. „Mevrouw, u heeft nu echt een achillespees te pakken." CDA'er Sjaak van der Tak en Her man Meijer (Groenlinks) mag vlagen over het huursubsidiebe* leid beantwoorden. Er komen veel vragen over de ge volgen van de nabestaandenwet. „Ik hoor dat voortdurend," zegt Simons. „ïn een aantal gevallen gaan mensen er iets op achteruit. Ja, dat kan een tientje of zeven zijn. Een van de belsters neemt daar geen genoegen mee. „Van zeven tientjes doe ik wel een week boodschappen." Simons veront schuldigt zich. „Nee, dat is inder daad een flink bedrag." Hij be looft de zaak opnieuw met minis ter Melkert van Sociale Zaken aan te kaarten. Naast de Nabestaandenwet 'scoort' ook het vliegveld. Meneer Meijer uit Bergschenhoek be klaagt zich over de voortdurende overlast, een beller uit Schiedam vindt die klachten veel te zwaar aangezet „Ik woon in de Woud- hoek in Schiedam en ik zeg u eer lijk: die burgemeester van ons loopt zwaar te overdrijven." Een beller uit de Noordrand wil van Els Kuijper nu wel eens duidelijk heid: verdwijnt de kleine lucht vaart nu wel of niet. Het is ons uit gangspunt, legt ze uit. En Simons: „We zijn met het kabinet in de slag om tot uitplaatsing te komen. Wat er nu is bereikt moet een rea listisch perspectief gaan blijken waarbij recht wordt gedaan aan economie en milieu." Een even meeluisterende portefeuillehou der Kombrink: „En zeg erbij dat ook die lawaaibakken verdwij nen." Een beller kondigt bij Simons 'een heel groot probleem' aan. Hij weet van iemand dat die persoon fraudeert en heeft dat bij de ver- kliktelefoon' van SoZaWe ge meld. Na ruim een jaar is er nog steeds niet mee gebeurd en toen hij afgelopen zomer opnieuw bel de werd hem gemeld 'dat het op de stapel lag'. „En die vent lacht me uit. Die verklaart me voor gek dat ik werk. Het lijkt wel alsof ik word tegengewerkt, alsof ik met een heksenjacht bezig ben." Si mons belooft uit te laten zoeken wat er met de tip is gebeurd. Een medewerker van Rotterdam Schoon meldt zich. Hij is er als 'Melketier' dit jaar op achteruit gegaan. Simons: „Die situatie geldt voor velen en dat wordt in maart met terugwerkende kracht gecorrigeerd. Ik heb daar met Melkert over gesproken en ik kan u beloven dat het goed komt." Els Kuijper legt de telefoon neer. Het is even rustig. John Marapin (de nummer 2 van D66) komt Hans Kombrink de hand schud den. De PvdA'er stelt zich voor. Kuijper tot Simons: „Hans, ik moet een klacht aan je overbren gen. Je moet niet zo hooghartig wezen tegen de WD." De lijsttrekker, die eerder het vol gens hem niet sociaal genoeg zijn de gezicht van de WD hekelde, schrikt. „Dan werkt dat toch weer tegen je. Terwijl ik toch heel ge nuanceerd ben geweest." Het lijkt wel alsof half Heijplaat de telefoon heeft gepakt om de vertegenwoordigers van D66 te bellen. De een na de andere Heijplater belt, allemaal ont stemd om dezelfde reden: de nummer vier van de lijst voor de deelraad Charlois, waar het RDM- wijkje onder valt. Deze zou zich als penningmeester van de buurt vereniging hebben misdragen. „Ik was zeer verbaasd toen ik zyn naam op de D66-lijst tegen kwam," vertelt V. den Boer, een van de eerste bellers. „Deze man heeft een niet al te beste reputatie op Heyplaat. Hij heeft vereni- gingsgeld gebruikt voor doelen waarvoor dat niet bestemd was. Nee, er is geen echte zaak van ge maakt, maakt hij is wel geroy eerd." John Marapin, nummer twee op de D66-lijst voor de gemeente raadsverkiezingen, weet niet goed wat hij met het telefoontje aan moet. „Weet u zeker dat u het heeft over iemand van de D66- Ijjst? Ja? Nou, ik zal het voorzich tig natrekken." Lijsttrekker, en wethouder, Den Oudendammer krijgt over dezelf de kwestie drie boze Heijplaters aan de lijn. „U grjat stemmen ver liezen!" roept een man die ano niem wil blijven. Een vrouw meldt dat zij jarenlang heeft samengewerkt met de per soon om wie het gaat, „Hij heeft mij vernederd en in de grond ge trapt en hij is over de ouders van de peuterspeelzaal heen gelopen. Ik kan niet begrijpen dat D66 zo'n man op de lijst zet." „Ik heb hier geen oordeel over," reageert Den Oudendammer. „Wat u mij vertelt, is voor mij vol strekt nieuw." Nadat ook Mea van Ravesteyn-Kxamer, vierde op de D66-lijst voor de gemeenteraad, een dergelijk telefoontje heeft ge had, overleggen de partijgenoten met elkaar. Wat is hier aan de hand? Sjaak van der Tak (CDA), aandachtig aan de telefoon. D66-lijsttrekker Hans den Oudendammer (rechts) tussen watte lefoontjes door in gesprek met Rotterdams Dagblad-hoofdre dacteur Leo Pronk. „Het bestuur van de buurtvereni ging heeft de zaak kennelijk al af gewikkeld," zegt Van Ravesteyn. De man alsnog van de lijst afhalen is op dit moment sowieso onmo gelijk. „U kunt ook gewoon niet op hem stemman," raadt Van Ra vesteyn een beller aan Excelsior Een 82-jarige mevrouw, die lijst trekker Den Oudendammer aan de lijn krijgt, vraagt op dringende toon dat -nu Sparta een nieuw stadion krijgt- ook Excelsior een flink bedrag aan subsidie krijgt. Ze zegt dat 700 mensen achter haar eis staan. „Als u dat niet doet, zal dat stemmen kosten." Ook F. Zonneveld uit Ommoord wil geld. Hij is er per l januari 127 Aan de artikelen over de politieke betavond werk ten meei Tekst: Donald Bax, John Bunte, Hans Geurens, Wessel Penning, Anne miekVeeienturf. Foto's: Niels van der Hoe ven Coördinatie: Jan Bootster, Annemiek van Oosten gulden per maand op achteruit gegaan, net als veel anderen. Hij wil de verhalen van deze mensen in een boekwerkje bundelen en dat aanbieden aan de verantwoor delijke ministers. Om de kosten te dekken, heeft hjj drieduizend gulden nodig. Den Oudendammer raadt hem aan het eens bij een ouderenorga- nisatie te proberen. „Want u be grijpt misschien wel dat het voor ons als gemeentebestuur niet zui ver is actiegroepen te gaan subsi diëren." Cees Mulder, de nummer drie op de D66-lijst, is langdurig aan de lijn met een beller die uitleg wil over het Rotterdamse vliegveld. De man is tegen vlieglawaai en zoekt een partij die dat ook vindt. „Dan kunt u op D66 stemmen," zegt Mulder. Iedereen is even stil nadat John Marapin verslag heeft gedaan van een telefoontje van een oudere man. Deze wü graag stemmen, maar hij is, omdat zijn lichaam het laat afweten, niet meer in staat naar het stemlokaal te gaan. En hij kan ook niemand machti gen voor hem te stemmen, want hij kent niemand die dat zou kun nen doen. Herman Meijer (GroenUnks) wordt door een beller verdacht van Opzoomersympathieën. „Oh, ik dacht dat ik Rosenmöüer aan de telefoon zou krijgen," Ver bazing aan de andere kant van de lijn.,jNee, het gaat vanavond om de gemeentelijke lijsttrekkers," legt Herman Meijer, de wethou der van Groenlinks uit. Nou, dan moet hij de boodschap maar overbrengen aan de Tweede Kamer. Want de beller, Westerla- ken uit Oostvoome, is boos. Heel boos „dat die kroonprins tijdens de Olympische Spelen handjes staat te schudden met een fas cist." Wie hij bedoelt, vraagt Meijer. De bewoner van Voome-Putten laat er geen twijfel over bestaan dat hij het over IOC-topman Sama ranch heeft. „Geen enkele politie ke partij heeft er wat van gezegd," briest hjj. „Iedereen heeft stie kem zijn mond gehouden. Dat is verschrikkelijk hypocriet. Ik ben witheet op de politiek. Ik dacht dat Groenlinks er wel wat aan zou doen." Meijer houdt zich op de vlakte: „Ik heb hierover van mijn fractie in Den Haag nog niets verno men." De kwalificatie aan het adres van de 'baas van de Olympische Spe len' laat hij wijselijk onbespro ken. De beiier heeft gaat nog even ver der. „Een schande dat zoiets ge beurt Dat Kok dat allemaal maar goed vindt. Dt hoop dat u er werk van maakt." Gelukkig voor Meijer en partijge note Bea Kruse blijven de meeste vragen dichter bij huis De wet houder van volkshuisvesting krijgt er zelfs een aantal op zijn terrein: intikkertjes dus. Rotter dammer Van Pelt klaagt over stin kende putten op de binnenplaats van zijn appartementencomplex op de hoek van de Nieuwe Bin nenweg en de Josefstraat. „Ik ben al jaren bezig, heb al allerlei in stanties afgebeld, maar er is nog steeds niets aan gedaan," zegt Van Pelt. „Wordt u wel serieus genomen," vraagt Meijer. De beller: „Nou, ze beloven van alles, maar ze doen niks." Volgens Meyer moet een telefoontje naar de woninginspec tie de oplossing bieden. De problematiek van WAO'er L. Kuiper (55) uit Prins Alexander verleidt Meijer zelfs tot een harde toezegging. Hij wil dit onderwerp op de politieke agenda zetten. De huur van Kuipers woning, stijgt tot boven de huursubsidiegrens van 1085 gulden. Nu krijgt hij geen huursubsidie meer en kan hij zijn woning niet meer betalen. „Ik woon hier al 17 jaar en moet nu mijn woning uit, terwijl ik nooit huurschuld heb gehad. Maar waar kom ik terecht? Trou wens, ik kweek al 40 jaar kana ries. Als ik een kleinere woning krijg, moet ik dat dan ook maar al lemaal opgeven?" besluit hij. Meijer legt uit dat woningcoörpo- raties de vrijheid hebben om huurwoningen wat rendabeler te exploiteren. „Maar voor mensen zoals u moeten ze een andere lijn volgen, vind ik." Ja, en deze kon Meijer natuurlijk ook verwachten: „Sinds u wet houder bent, heeft u toch een om mezwaai gemaakt hoor," zegt Rot terdammer Tromp. Hij belt eigen lijk om zijn hart te luchten over de slechte beloning voor Melkertba- nen „Want u gaat toch ook niet voor een minimumloonwerken?" Maar de wethouder stangen is ook wel aardig. „Vroeger was u altijd tegen het Opzoomeren. Dat vond u allemaal gedoe. Maar toen werd u wethouder en zag ik u ineens in zo'n geel pak." Maar julie zijn geen slechte partij hoor," voegt hij er snel aan toe. „Die Kok, die heeft pas echt een pirouette gemaakt." Wim van der Stek legt glunde rend de telefoon neer. „Zo. Die ra cist kreeg bij mij geen kans. De te leurstelling droop er vanaf." De WD-voorman heeft net een van die spaarzame vervelende te lefoontjes gehad. Een Rotterdam mer klaagt met hakkelende stem overeen teveel aan buitenlanders in Rotterdam. Hij had eigenlijk verwacht, zegt ie, dat Van der Stek het wat dat betreft met hem eens zou zijn. Maar de WD'er geeft geen krimp. De toon van zijn stem maakt duidelijk dat hij van dit soort suggestieve vragen niet gediend is. Veel meer begrip toont de WD- lijsttrekker voor die man, die graag een WD-programma toege stuurd wil krijgen, „Ik spel uw naam. Nico, Qtto, Marinus, Edu- ard. Nome, klopt dat." Het klopt. En binnen een halve minuut heeft Van der Stek al weer een andere beller aan de lijn. 't Is Richard de Bont uit Ommoord. „Ik heb be grepen dat men van plan is om de bouw van Vinexwoningen tijde lijk stop te zetten. Maar waarom temporiseren jullie niet gewoon de bouw van woningen in Om moord?" Zo die zit. Van der Stek hapt naar adem. Temporiseren, Vinexwo ningen. Weet iemand daar wat van, lijkt hij zich af te vragen. De WD in actie. Nummer twee Nico Janssens (rechts) springt even bij. Lijsttrekker Van der Stek (midden) neemteen korte pau- Gelukkig is Nico Janssens, num mer twee op de WD-lijst, in de buurt. „Kom maar. Heeft met de Stadsregio temaken. Dat dossier ken ik." Janssens handelt het te lefoontje bekwaam af. liegt uit dat juist Rotterdam behoefte heeft aan meer in plaats van minderwo- ningen en dat het wat die eventu ele tijdelijke bouwstop betreft vooral gaat om woningen in rand gemeenten. Terug naar Van der Stek. „Als CDA, WD en D66 groot genoeg worden. Waarom gaan jullie dan niet gewoon met zijn drieën ver der in het college." Maar de WD- voorman is de beroerdste niet. „Nee, dat overwegen we niet. Mis schien is dit college te breed en kan het best met een partij min der. Maar de PvdA moet erbij blij ven. We moeten toch breed blij ven. Heb je als college veel zetels in de raad, dan ben je sterk. Dan kan je goed regeren." De beller is even stil. Dan: „Tja, daar heeft u eigenlijk wel gelijk in." Sandra Korthuis, nummer drie van de WD, maakt ondertussen een afspraak met de 71-jarige me vrouw Breur uit Rotterdam. De dame heeft het niet zo breed en dacht dat de Sociale Dienst haar volgens de bijzondere bijstand-re geling wel een ijskast zou geven. Helaas verzekerde de 'soos' haar onlangs dat ze voor een ijskast niet in aanmerking komt Kort huis is verontwaardigd. Naar haar berekening zou Breur wél zo'n ijs kast moeten kunnen krijgen. Het WD-raadslid maakt een afspraak met de dame. Nog deze week zal ze haar vergezellen tijdens een bezoek aan de Sociale Dienst. Me vrouw Breur is blij. Misschien krijgt ze die ijskast nu alsnog. De laatste beller -eigenlijk al na 'sluitingstijd' - snijdt zowaar een punt aan dat CDA-wethouder en lijsttrekker Sjaak van der Tak maar wat graag in zijn kladblokje noteert. Of, zo vraagt de in Capel- le aan den IJssel wonende T. Zuit- hoff, de gemeente Rotterdam bij afritten van trottoirs voor invali den geen bordje kan plaatsen dat daar parkeren zonder pardon tot een bekeuring leidt? Van der Tak reageert enthousiast, noemt de al in Numansdorp gehanteerde re gelgeving een prima initiatief en belooft het idee door te brieven. „Ik zal u zeker laten weten hoe het afloopt," zegt Van der Tak. Het kleine persoonlijke leed sij pelt ook in andere telefoonge sprekken door. Maar de zorg voor de verloedering en de verpaupe ring van de stad Rotterdam voert bij de meeste bellers de boven toon. Zoals bij H. Hofman uit Om moord, die in zijn eigen woonom geving gevrijwaard blijft van zul ke ongemakken doch meeleeft met de bewoners van erkende probleemwijken, De man hekelt de veiligheid en stelt de politiek verantwoordelijk. „Maar," stelt Van der Tak hem een wedervraag, „bent u zelf wel eens lastig geval len?" Het antwoord is ontken nend. Dc (onveiligheidsgevoelens vloeien tevens voort uit de achter stand in het onderhoud van groen en parken en het vele vuil op straat. Van der Tak bekent ruiter lijk kleur. De wethouder, die voor iedere beller echt de moeite neemt en zelfs neteligheidjes die zich buiten Rotterdam afspelen in behandeling neemt, is blij met de negentig miljoen gulden extra die de komende vier jaar voor ditdoel zijn uitgetrokken. „We hebben," zegt Van der Tak, „op dit gebied een achterstand van 140 mipoen gulden, dus blijft er nog vijftig miljoen open staan. Maar we gaart erin elk geval keihard mee aan de slag." De gevolgen van de nieuwe nabe staandenwet, ook al zijn in deze in de aangepaste versie minder in grijpend dan in het oorspronkelij ke voorstel, baren ook Van der Tak zorgen. Hij kan zich volledig verplaatsen in een vrouwelijke beller die zegt maandelijks flink te moeten interen, hoewel zij tien tallen jaren keihard heeft moeten sappelen om onder redelijke om standigheden van haar oude dag te kunnen genieten. „Mevrouw," stelt Van der Tak, „u heeft nu echt een achillespees te pakken." „Want," waarschuwt zij, „als het CDA hiervan een voor stander is, krijgt u mijn stem dus niet "Geduldig legt Van der Tak uit dat de de Tweede Kamerfrac tie van de Christen Democraten nog net op tijd is teruggefloten door de Eerste Kamer. Bij een ander probleem roept Van der Tak de steun in van Hans den Oudendammer, die in het college van burgemeester en wethouders onder meer verantwoordelijk is voor het ouderenbeleid. In eerste instantie schrikt de belster daar van terug, omdat zij de D66-wet- houder op 4 februari een briefje heeft gestuurd en daarop nimmer een reactie heeft ontvangen. Het is de vrouw te doen om de on- geijkheid bij het verstrekken van 65+passen. Want de jongere part ner van zo'n senior komt wel in aanmerking voor een aanzienlij ke korting op de aanschaf, doch een (minder draagkrachtige) al leenstaande moet de volle mep van 120 gulden betalen. Later, als het telefoongesprek be ëindigd is, geven Van der Tak en Den Oudendammer toe dat deze regelgeving inderdaad niet hele maal te begrijpen is. Het argu ment dat andere gemeenten daar wat soepeler mee zouden omgaan, wordt door de twee lokale be windslieden niet als geloofwaar dig beschouwd. „Er ligt," weet Den Oudendammer, „ook een uit spraak van de Hoge Raad dat hierop geen uitzonderingen ge maakt mogen worden. Maar een beetje scheef is en blijft het na tuurlijkwei." Twee uur bellen, dat is na tuurlijk wel erg lang. En op een bepaald moment sloeg on der de politici dan ook de me ligheid toe. D66-lijsttrekker Den Oudendammer nam tot hilariteit van velen telefo nisch contact op met Els Kuij per (PvdA). Hij stelde vragen als ware hij een doorsneekie zer. Kuijper had het niet door.- Ging nauwgezet in op gestel de vragen en toonde zich van haar meest geïnteresseerde zijde. Het maakte de lol onder de politici alleen maar groter. Pas toen Den Oudendammer "hallo Els' zei, begreep de PvdA-politica dat zij in het oofje genomen was. Echt was het telefoontje, dat tegen 'sluitingstijd' bij de WD binnenkwam, 't Was een welgemeend, zeer vriendelijk telefoontje, 't Was de partner van Sandra Korthuis (WD). „Ik dachh ik zal maar eens bellen. Krijg ik je tijdens deze drukke campagneweken ook eens een keer te spreken." Kunststof en aluminium kozijnen Kom eens kijken m onze NIEUWE showroom aan de Rachelseweg 3 (voormalige zui velboeraenj U bent van harte welkom! Geopend:Zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur iandag t/m Vrijdag op afspraak iel. 0181-644679 Ga naar de Yamaha-dealer, en maak kans op 'n gratis Yamaha F4! Goed nieuws. Het kleine wonder is binnen! D, cuwe Yamaha F4. Een echte viert. 'us stil, schoon en soepel. Maar geloofltjk hchtl Niet voor niets wordt hij met z'n 22 kilo nu al als de lichtste motor in z'n klasse beschouwd. Bovendien is hij uiterst compact en bijzonder makkelijk in de omgang, tl kunt 'm bewonde ren op de Hiswa (Yamaha-stand D 1012). Maar we hebben nog beter nieuws. U kunt 'm namelijk winnen. Ter gelegenheid van Hiswa '98 verloot Yamaha maar liefst vijf F4 motoren. Ga naar de dichtsbijzijnde officiële Yamaha- deaier en u ontvangt een lot èn de actiekaart waarop alles staat wat u moet doen. Ook al het andere goede nieuws vindt u op de Yamaha-stand (D 1012). NOORDKADE 120 - ROTTERDAM 010-465 86 27 Gun uzelf Yamaha

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2