9 Water in Beatrixpark krijgt een ongelijkvloerse kruising mm Rotterdams Dagblad Opspuitleidingen Broekpolder geruimd Schiedam koopt ecostroom 'Woningvoorraad Vlaardingen behoeft slechts wat aanpassing' Interim-chef moet spanningen in kringloopcentrum wegnemen Gehandicapten willen verkeerslichten 'Kritiek op D66 gevoed door frustratie' LUtSTERREH L Weer kikkers, snoeken en misschien wel otters in stadspark Balk op rails Rijden onder invloed Afzetting brand onvoldoende 'Alcomobilist' betrapt Verbod op inzameling Abonnee Service -v'm« mm |(([)Lt-o van lörland Lijnbaan" 5Q Botterdam - Keuze uit IQ vërso.hillsn<dc rncrk'cn ringenCBj Rotterdams Dagblad Ui Waterweg Vrydag 27 februari 1998 Door Edwin Cornell sse Schiedam Nog voor deze zomer wordt in Schiedam ge start met een bijzonder en ongebruikelijk milieupro ject. Bij Windas worden twee met elkaar verstrengelde wa terstromen gescheiden. Het doel van de operatie: het vui le water van het noordelijk stadgebied apart houden van het schone water in de Pol dervaart en het Beatrixpark. De investering van ruim ze ven ton. moet het mogelijk maken dat er in de nabije toekomst weer kikkers, snoe ken en misschien wel otters en waterschildpadden voor komen in het stadspark en de Poldervaart. De kwaliteit van het water uit het noordelijke stadsdeel van Schie dam dat nu ongestoord via de Pol dervaart in het Beatrixpark kan stromen, is van zeer slechte kjvab- teit. Dat is ook logisch als wordt gekeken waar het vandaan komt. Het gehele noordelijk stadsge bied (Spaland, Kethel, Woudhoek, Groenoord) watert af via de route door het stadspark. Allerlei ver vuilende stoffen kunnen zo hun giftige werk doen in het Beatrix park. Zo af en toe komt daar ook nog eens een lading rioolwater bij want de afwatering doet ook dienst als overstort voor het riool. Verder kan ook het water van de volkstuinen en de sportvelden van Thurlede ongehinderd het aangrenzende park instromen. Dit water is verzadigd van de meststoffen en de bestrijdings middelen. Alles bij elkaar levert dit een cocktail op dat bijna elk waterleven onmogelijk maakt Allleen sterke dier- en plantsoor ten weten te overleven. De oplossing die nu wordt toege past om het water te scheiden is nog het best te omschrijven als een ongelijkvloerse kruising, het vuile water gaat onder het schone water door. Eerst wordt een diepe sluif gegraven waar een zestig meter lange buis in wordt gelegd Deze heeft een diameter van tac1- tig centimeter. Als de buis in en. bodem ligt, worden de aantakkin- gen aan beide kanten van de Pol dervaart losgesneden van de hoofdstroom. De verbinding tus sen de twee zijarmen wordt nu ge vormd door de buis. Vervolgens worden de graafmachines ingezet om de oude loop van de Polder vaart te herstellen. In de jaren zestig is het betreffende gedeelte van de vaart namelijk gedempt In de eindsituatie komt de buis voor het vuile water een meter on der de bodem van de Poldervaart te liggen. Peilverhoging Maar hiermee wordt nog niet al het vuile water uit het Beatrix park en de Poldervaart gehouden. Ook bij het Duivenpad takt het vuile water uit het noordelyk stadgebied aan op de Poldervaart. Om dit te verhelpen zijn echter geen graafwerkzaamheden nodig. Ter plekke wordt het waterpeil verhoogd waardoor er een druk ontstaat die de stroomrichting van het water wijzigt. Het water stroomt daardoor terug om ver volgens via de nieuwe buis by Windas onder de Poldervaart door te gaan. Bykomend voordeel van het veranderen van de stroom richting is dat de sloten en singels in het noordelyk stadsgebied wor den schoongespoeld met schoon water uit de Poldervaart. Na deze operaties blij ft er nog één plek over waar vuil water het Bea trixpark instroomt: bij de volks tuinen en sportvelden van Thur lede. Dit wordt opgelost door be paalde sloten af te sluiten en het waterpeil te wijzigen. Hierdoor komen de sportvelden en de volkstuinen in aparte polders te liggen die geen verbinding meer hebben met het Beatrixpark. Karpenvater De ingrijpende maatregelen in de waterstromen moeten ervoor zor gen dat de kwaliteit van het water in het Beatrixpark en de Polder vaart met sprongen vooruit gaat. „De Poldervaart is de ecologische hoofdstructuur van Schiedam, de ruggegraat van de stad," zegt pro jectleider R. Kervezee. „Het water is op het moment van slechte kwaliteit. Wij noemen het karper water, want alleen deze vissen we ten er goed in te overleven. Door de maatregelen die we nu nemen zal dat ingrijpend veranderen. Het water zal straks zo schoon zijn dat allerlei dieren en planten te rugkeren. De natuur uit Midden Delfland kan nu via de schone Poldervaart de stad intrekken. Dus over een tijdje zitten er weer snoeken en mischien wel water schildpadden in het Beatrixpark. Dat laatste mag misschien wat vreemd lijken maar er zitten nu al schildpadden in de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Swammerdamsingel." Twee Rotterdamse jongeren van 16 en 18 jaar zijn gis teren op de Delflandsedijk aange houden omdat zij een balk op de spoorrails hadden gelegd. De Maassluise politie heeft de balk verwijderd en de NS in kennis ge steld van het voorval. Die heeft het onderzoek vervolgens overge- VlaardingenTegen een 27-jarige Rotterdammer is de afgelopen nacht proces-verbaal opgemaakt - wegens rijden onder invloed. De politie hield hem rond 1.30 uur staande op de Vlaardmgse Maas- sluissedyk. De man blies 0,60 pro mille en zat daarmee net boven de toegestane marge. Maassluis Volgens b en w van Maassluis is de afzetting bij brand aan de Zuidbuurt op 1 januari jongstleden onvoldoende ge weest. De politie had niet mogen vertrouwen op de losstaande waarschuwingsborden die al snel door weggebruikers aan de kant werden gezet. Dat zegt b en w in antwoord op schriftelijke vragen van de CDA-fraetie over de brand. Wel vindt b en w dat de omwonen den goed zijn voorgelicht over de procedures voor de brand, waarbij asbest vrij kwam. Ook is het op ruimen van de asbest op verant woorde manier gebeurt, zo meent benw. Schiedam Omdat agenten ver moedden dat hij beschonken ach ter het stuur zat moesteen 37-jari- ge Rotterdammer vannacht mee naar het Sehiedamse politiebu reau. De automobilist was rond 2.30 uur staande gehouden op de rijksweg A20. Op het bureau blies hij bijna 1,50 promille. De man kreeg vervolgens een proces-ver- baal aan zijn broek. Maassluis De gemeente Maas sluis heeft voor een kleiimginza- meling vandaag geen vergunning afgegeven. Het bedrijf Koorn- neefs Kringloop Delft, dat huis- aan-huis folders over de inzame ling verspreidde, heeft verzuimd die vergunning aan te vragen. Dat was voor de gemeente aanleiding de actie niet toe te staan. De ge meente wijst er ook op dat in de folders ten onrechte wordt gesug gereerd dat de Delftse kringloop winkel bij de inzameling is be trokken. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19 00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon010-4004 444 BR',- 4', - brv Om de weg vrij te maken voor nieuwe wo ningbouw in de Westwijk is een begin ge maakt met het ruimen van de pijpleidin gen, die jarenlang het gezicht bepaalden aan de westrand van Vlaardingen. Gedu rende twintig jaar ging Rotterdamse ha- venblubber door een bijna vier kilometer lange ijzeren persleiding naar de Broek polder en nog langer stroomde het mee- gepompte zoute water door een beton nen riool langs hetzelfde traject terug naar de rivier. Deze weinig fraaie herin neringen aan de opspuiting van de oor spronkelijk voor stadsuitbreiding maar inmiddels ruim beboste polder worden sinds kort verwijderd uit de groenstrook langs het fietspad Rondom West. Die strook is aangewezen voor villabouw, die zal aansluiten op de eerste nieuwe wo ningbouw van het plan Westwijk 2005 rond het korfbalterrein van Spirit. Mor gen in het Rotterdams Dagblad een arti kel over de lange bestuurlijke geschie denis van de Vlaardingse opspuitpolder naar aanleiding van een boek van weten schappelijk onderzoeker dr. Toby Witte. Foto Roel Dijkstra Schiedam De gemeente Schie dam is als eerste gemeente in de regio overgestapt op het gebruik van zogenoemde ecostroom. Wethouder A. G. Wiegman en H. Eikenbroek, directeur van ENE- CO Waterweg Noord hebben hiervoor gisteren een leverings overeenkomst getekend. Door het gebruik van ecostroom (elektriciteit geproduceerd uit zonne-ernergie, waterkracht, bio-massa en windenergie) in plaats van conventioneel opge wekte stroom uit fossiele brand stoffen wordt een belangrijke bijdrage geleverd aan de doel stelling om het broeikaseffect tegen te gaan. Omdat duurzame energieopwekking momenteel nog op een relatief kleine schaal plaatsheeft is ecostroom wel wat duurder dan gewone elektrici teit De gemeente Schiedam heeft voor 56.000 gulden aan ecostroom ingekocht Voor dat bedrag kan zo'n 35 procent van het totale elektriciteitsverbruik in het stadskantoor, inclusief de nieuwbouw, in de vorm van ecostroom worden geleverd. Dit betekent een vermindering van de uitstoot van schadelijke stof fen met 259.000 kilo. De ge meente hoopt dat deze actie ook het gebruik van ecostroom sti muleert bij Sehiedamse bewo ners en bedrijven. Door Ben van Haren Vlaardingen - „Vlaardingen telt nu 35.600 woningen en zal er in 2010 ongeveer 35.300 nodig hebben. Deze stad is een gunstige uitzondering in de xegio en hoeft zich nau welijks zorgen te maken." Prof. P. Hooimeyer, hoogleraar demografie aan de Universiteit van Utrecht, zette gis teravond de toon voor een bijeenkomst over volkshuisvesting in "Vlaardingen, die de Dienst Stadswerk met de plaatselijke woningstichtingen in het Deltahotel hield. Alle betrokkenen waren uitgenodigd en aanwezig. Architecten, makelaars, ambte naren, personeel van woningstichtingen, gemeentebestuurders, kandidaat-raadsle den, project-ontwikkelaars, aannemers en bewonerscommissies. De hoogleraar bekritiseerde rapporten die Kolpron voor gemeente en corporaties heeft gemaakt. Het uitgangspunt dat er een verband beslaat tussen inkomen en woon lasten deugt niet volgens Hooimeyer. Men sen willen een bij hun wensen passende woonkwaliteit tegen de laagste prys. Voor tweeverdieners en hogere inkomens wordt dat dus automatisch een koopwoning, be toogde hij. Hooimeyer bestrijdt ook dat er een over schot aan goedkope woningen ontstaat en dat de doelgroep van de sociale verhuur ders kleiner wordt. De economische groei in Vlaardingen loopt achter op het landelijk gemiddelde en de verdeling ervan is onge lijk. De woningvoorraad van Vlaardingen is nog voor jaren voldoende. Er zal alleen enige aanpassing moeten plaatsvinden en verder zijn doorstroombevorderende maatregelen nodig. Enige bouw in de duurdere koopsec tor en het geschikt maken van flats voor be woning door ouderen zal voldoende lucht geven op de plaatselijke woningmarkt, meent Hooimeyer. De stelling dat een plaatselijk werkgele genheidsbeleid noodzakelijk is, verwerpt de professor. „Dat is geen Vlaardingse maar een regionale zaak." Onderzoek heeft duidelijk aangetoond dat Vlaardingen een aantrekkelijke woonstad is en dat het grootste deel van de Nederlanders binnen eigen gemeente wil verhuizen. Er doemen nauwelijks volkshuisvestingsproblemen op in Vlaardingen, stelde hij vast. Vlaardingen De eerste dag van interim-bedrijfsleider D.S. Doo laard voor het Kringloopcentrum Vlaardingen is niet bepaald soe pel begonnen. Meteen werd hij geconfronteerd met een inbraak in het kantoor waarbij twee com puters met de administratie zijn gestolen. Een zaak met een lucht je, dat voelt Doolaard ook wel. Want de gemoederen in het nood lijdende kringloopbedrijf zijn al een tijdje verhit en de dieven wa ren wel erg goed op de hoogte van de situatie op de plaats delict. ,,'t Is heel gek hoor," zegt Doo laard over de inbraak. „Ze hebben alleen de computers meegeno men en niet de toetsenborden of beeldschermen. Om eerlyk te zijn, heb ik heel wat vraagtekens bij deze zaak." Ook assistent-directeur A. Letter man vindt de diefstal dubieus. „Ik heb er uiterst gemengde gevoe lens bij," zegt hij. Hij wijst erop dat de computers achter dichte luxaflex stonden en dat ze zijn weggehaald zonder het alarm te activeren. De inbreker heeft na- melyk precies gewerkt buiten het bereik van de detector. „Iemand moet wel heel goed in de gaten hebben gehad waar het alarm zat," heeft ook de voorzitter van de Stichting Kringloopbedrijf Vlaardingen (SKV) A. C. Spindler te horen gekregen. „Het is een he le vreemde zaak. Ik heb personeel al horen zeggen dat het iemand van binnen de organisatie moet zijn geweest Van die gedachte is ook de politie op de hoogte." Spindler, directeur van de ge meentelijke dienst Stadsbeheer, is daarvan zelf niet overtuigd: zij meent dat het net zo goed een re gelmatige bezoeker kan zijn ge weest die alles goed in zich heeft opgenomen. „Maar ik heb wel zit ten brainstormen wat iemand nou met onze administratie zou moe ten." Door de roof van de administratie is de Kringloopwinkel geen ge voelige klap toegebracht. Alle ge gevens staan op een backup-sys- teem, zodat er niks verloren is ge gaan. Dus kan Doolaard ze, zoals gepland, zelf nog eens goed gaan doorkijken. Want Doolaard, voormalig direc teur van de Vlaardingse reini gingsdienst, moet het kringloop bedrijf weer op het goede spoor krijgen. Het is vanaf de opening in mei 1996 al mis met de winkel. Tot nu toe is steevast verlies ge draaid en heeft de gemeente "Vlaardingen al het nodige geld in het bedrijf moeten pompen om een dreigend faillissement te voorkomen. Het opgaan in de lan delijke organisatie Stichting Het Goed zou de redding betekenen, maar daar is met iedereen bij de kringloopwinkel het mee eens, wat voor de nodige onrust heeft gezorgd binnen de organisatie. „Er moet nu een keuze worden gemaakt tussen opgaan in Het Goed en zelfstandig blijven voort bestaan," zegt Doolaard. „Daar over is een scheiding der geesten onder het personeel. Ik ben aan gesteld om de neuzen allemaal in dezelfde richting te krijgen." En dat moet dan in de richting van Stichting Het Goed zijn. Het bestuur van de SKV zal binnen kort een advies uitbrengen aan het college van burgemeester en wethouders over wat er verder met het kringloopcentrum moet gebeuren, naar aanleiding van een zojuist gepresenteerd be drijfsplan van Het Goed. Maar voor Doolaard staat ai vast dat de gemeente het bedrijf graag onder de landelijke stichting ziet „Dan hee" het gewoon meer levens krat. licht hy toe. „Je kan bij voorbeeld auto's uitwisselen wan neer je er eentje extra nodig hebt." Daarbij komt dat de gemeente maar tot 2001 subsidie wil ver strekken. Na die tyd moet de kringloopwinkel hoe dan ook op eigen benen staan. Dat is geen on realistisch streven: onderzoek heeft aangetoond dat het centrum bestaansrecht heeft en rendabel moet kunnen worden. „Dat zijn ook de ervaringen van ander soortgelijke bedrijven in het land," weet Doolaard. De interim-chef gaat nu eerst pro beren meer omzet te krijgen door een betere onderverhuur van de len van de loods aan de Deltaweg en door intensievere deelname aan rommelmarkten. Op de lange termijn zal ook een beter bereik baar en goedkoper onderkomen moeten worden gevonden. „Maar dat zal dan tegelijkertijd met de fusie met Het Goed zyndenkt Doolaard. „Want ik ga ervan uit dat die er gaat komen." Sehiedamse raadsleden wer den gisteravond aan de tand ge voeld door bewo ners van de Blij- hof, een gezins vervangend tehuis voor verstandelijk gehandicapten aan de Burge meester Honner lage Gretelaan (BHG-laan). Vooral het plan van de gemeente om de verkeerslichten bij de kruising Nieu we Damlaan BHG-laan weg te halen en er een ro tonde van te ma ken, zorgde voor veel vragen van de kant van de 24 be woners. Zonder verkeers lichten vinden ze het niet veilig om de Sehiedamse verkeersader over te steken „Rood en groen is voor hen makkelijk te onthouden. Maar op een rotonde heb je rekening te houden met voor- angsregels en dat is iets waar ver standelijk gehan dicapten moeite mee hebben," licht manager M. J. Simons van de Blijhof toe. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De kritiek die twee leden van D66 in Vlaardingen, on der wie gemeenteraadslid Hugo de Wit, deze week hebben geuit op hun partij, is louter gevoed door frustratie. Dat is tenminste de me ning van lijsttrekker en wethou der Ton van der Steen en Leo den Hoedt, voorzitter van de fractie van D66 in de gemeenteraad van Vlaardingen. De kritiek richt zich met name aan het adres van Hilde Strutz en Bert van Nieuwenhuizen, respec tievelijke twee en drie op de kan didatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van volgende week. Die twee - Van Nieuwen- huizen is nu afdelingsvoorzitter - zouden een dubieuze rol hebben gespeeld by de samenstelling van de kandidatenlijst. En er zou spra ke zijn van 'anti-democratisch ge drag' rondom het vertrek afgelo pen zomer van Wil van Ryn ais fractievoorzitter van D66 nadat hij door zyn werkgever was be schuldigd van fraude. „De D van democraten wordt by D66 in Vlaardingen geweld aangedaan," aldus De Wit in het Rotterdams Van der Steen en Den Hoedt be treuren 'het gedrag van enkele le den van onze afdeling zeer'. „Dit lijkt op een bewuste planning van het moment om de goede naam van D66 in diskrediet te bren gen Zij betwisten de invloed van Strutz en Van Nieuwenhuizen op de volgorde van de kandidaten lijst: „Zoals iedereen weet han teert D66 bij de bepaling van de lijstvolgorde zowel plaatselijk, provinciaal als landelijk een schriftelijke geheime stemming, waarbij manipulatie uitgesloten is." lijsttrekker Van der Steen, en de op een onverkiesbare plek gezette Den Hoedt kunnen als enige ver klaring bedenken dat De Wit en Berveüng hebben gehandeld uit 'frustratie' over de uitslag van de interne verkiezingen, „"Wij vinden het uitermate kinderachtig dat te leurgestelde leden zich op deze wijze manifesteren. Blijkbaar hebben ze daarbij ook zondebok ken gezocht en gevonden. Wat ze over deze mensen schrijven heeft ons geschokt. Benevens onwaar heden (Hilde Strutz is bijvoor beeld nooit lid geweest van de CPN), achten wy de wijze waarop men over partijgenoten schrijft niet zoals dat by D66'ers hoort. Wij hebben alle vertrouwen in de kandidaten van de lijst." Met name de kritiek van De Wit heeft het tweetal verbaasd. „Hij heeft ons aan het eind van de zo mer (voor de interne verkiezin gen) medegedeeld dat hy na de verkiezingen niet terug zou wil len komen in de gemeenteraad om privé-redenen. Wy zijn dan ook zeer verrast dat hij nu vindt dat één van de fractieleden niet democratisch functioneert, ter wijl Hugo noch in de fractie, noch in de ledenvergadering dit ooit aan de orde heeft gesteld. De af spraak in de fractie is juist om za ken altyd bespreekbaar te ma ken," aldus Van der Steen en Den Hoedt. Paul van Vliet is zaterdag te gast In Kris Kros. Hij praat o.a. over zijn nieuwe theaterprogramma "Waar waren we gebleven'. Presentatie: Chris Vemer. RADIO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1