3 Vriendin van doodgeschoten autodief wil de onderste steen boven ZONDAG OPriN Nieuwe techniek bespaart-vecMee#.- CAO banenpoolers na weken staken rond Half ei en lege dop Instanties hebben vrede met besluit om agenten niet te vervolgen A L E X A N D RI M LöJÜ DE GROOTSTE WOONBELEVENIS VAN NEDERLAND. Rotterdams Dagblad Commentaar Pamela Anderson wil scheiden Des Bouvrie naar Schiedam Djanko "M^BiEL BEUEn kAm VooR 6kj6*RRe«TïE Marinus van der Lubbe mag naar Leiden Rotterdams Dagblad Vnjdag 27 februari 1998 De door de politie doodgeschoten Harold S. Foto Roel Dijkstra Door Sander Rootjakkers Capelle aan den IJssel De politiemannen die vorig jaar in Capelle betrokken waren bij de dood van autodief Ha rold S. uit Zwijndrecht wor den niet vervolgd. Zij hebben volgens justitie geen verwijt bare fouten gemaakt. Politie en gemeente willen nauwe lijks reageren op dat nieuws en hebben er vrede mee, maar de vriendin van het slachtoffer is er volgens haar advocaat S. Bordewijk hele maal kapot van. „Zoals de zaak er nu voor staat, dienen we zeker een klacht in bij het Gerechtshof." Op 4 oktober 1997 werd de 28-jari- ge Harold S. na een wilde achter volging, die begon in Gouda, klemgereden in Capelle Scholle vaar. Daar werd hij dodelijk ge troffen door een politiekogel. Vol gens de Schiedamse advocaat is de beslissing van het OM 'werke lijk niet te geloven'. „De vriendin van Harold wil doen wat ze kan om de onderste steen boven te krijgen, Niet alleen is haar vriend doodgeschoten, maar haar vriend was ook nog eens ongewapend," „En dan die achtervolging," ver volgt hy. „Zoiets gebeurt alleen in een film. Tot nu toe hebben we al leen het rapport van de Rijksre cherche gekregen en we wachten nog op het gerechtelijk vooron derzoek. Maar als dat onze me ning niet drastisch verandert, gaan we zeker naar het Hof." Het Openbaar Ministerie conclu deert uit getuigenverklaringen en een reconstructie dat door de agenten geen verwijtbare fouten Vrienden van Harold S. legden na de schietpartij bloemen op de plekwaardeautouiteindelijktotstitstand was gekomen. Foto Roei Dijkstra zijn gemaakt. Justitie heeft wel andere kritiek. Hoofdofficier mr. L. de Wit zal bij de korpsleiding aandringen op het ontwikkelen van een duidelijk procedure voor achtervolgingen. Die ontbrak tot nu toe. Er moeten duidelijke re gels komen en een achtervolging moet voortaan worden gecoördi neerd vanuit de centrale meldka mer. Alleen dan kan worden voor komen dat te veel wagens op het incident afkomen en de situatie chaotisch wordt. Met die conclu sie kunnen de verschillende in stanties best leven. De vriendengroep van Harold S., die direct na het voorval in Capel le kwam demonstreren, wil er lie ver niets meer over zeggen. Woordvoerder Hannes Meerts zegt in principe wel vrede te heb ben met de uitslag. „Ik heb het er vanmiddag nog even met zijn vriendin over gehad. Ik denk per soonlijk datje er toch mets meer aan kunt doen.*' De familie van het slachtoffer rea geert helemaal met. „We hebben tijdens het onderzoek vaak con tact gehad met de familie. Het he le onderzoek is uitgevoerd in goed overleg met hen." zegt persoffi cier mr H. Wesselmk. Destijds hadden de ouders geen enkele be hoefte om met de pers te praten, ook nu hoeft van hen geen reactie te worden verwacht, weet de offi cier. Het onderzoek heeft volgens Wes- selink een vrij complete recon structie van het voorval opgele verd. „Twee agenten zijn op de klemgereden auto afgegaan, waarop de auto plotseling achter uit reed. Op dat moment ontstond een levensbedreigende situatie. Een agent van het korps Rotter dam-Rijnmond viel, stond weer op en trok in een reflex zijn wa pen. Hij vuurde drie kogels rich ting het voertuig. Eén kogel raak te de autodief in de rug, waardoor hij ter plekke overleed. De andere agent die bij het incident betrok ken was, behoorde tot het korps Holland-Midden. Hij dacht dat er werd teruggeschoten vanuit de wagen en vuurde vervolgens ook nog zes kogels af. Die raakten het slachtoffer niet." De laatste agent heeft de uitkomst van het onder zoek met meer mogen vernemen. Hij is onlangs overleden na een hartinfarct. De Capelse burgemeester J. Ver- bree had in een gesprek met de vrienden van Harold beloofd bij justitie aan te dringen op een grondig onderzoek. Hij wil nu maar kort reageren. Het ging hem immers vooral ook om belan gen van de omwonenae burgers. „Op een geschikv moment zullen we het onderzoek bij de omwo nenden nog nader toelichten." Verder neemt hij kennis van de uitslag. De politie doet er ook het zwijgen toe. „De zaak ligt bij het Openbaar Ministerie en ik vind ook dat hij daar hoort te liggen," zegt korps chef W. Lendering van het district IJsselgemeenten. „We hebben op voorhand gezegd dat we de me ning van het OM zouden respecte ren en dat doen we nu dus ook. Verder valt er volgens mij ook niet veel over te zeggen." Door Peter Otte Amersfoort/RotterdamNa maan denlange onderhandelingen en wekenlange stakingen is er een nieuwe CAO voor de 23.000 ba nenpoolers en de 28.000 jongeren met een baan in het kader van het jeugdwerk-garantieplan. Gister avond bereikten de werkgevers van de Vereniging Nederlandse Gemeenten en de vakbonden Ab vaKabo en CFO in Amersfoort een akkoord. Alle werknemers in het kader van de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW) krijgen uitzicht op betaling op 120 pro cent van het minimumloon. De oudere banenpoolers hebben het meeste voordeel van het ak koord, waarin in tien stapjes naar de 120 procent van het minimum loon wordt toegewerkt. „De beta ling hangt af van het arbeidsverle den in de banenpool, zegt VNG- onderhandelaar T. Bruinsma. „Hoe langer je erin zit hoe meer je betaald krijgt. De eerste twee jaar krijgt iedereen minimumloon. Daarna stijgt men." Iemand die er acht jaar inzit komt op tree acht: 110 procent van het minimum loon. Trap negen betaalt 115 pro cent, en tra» tien 120 procent. Niet meteen 120 procent Niemand krijgt echter per 1 juli, de datum dat de CAO ingaat, di rect 120 pet. De regeling bestaat pas sinds 1990 Stap negen en tien komen pas volgend jaar en het jaar daarna in zicht. De vraag is dan ook of de leden van AbvaKabo en CFO vandaag akkoord zullen gaan met de be reikte regeling. In Rotterdam en Drechtsteden waren de banen poolers afgelopen zeven weken op donderdag en vrijdag in staking voor de 120 procent. Ook elders in het land werd actie gevoerd. Volgens AbvaKabo-woordvoerder J. van Dijk zijn de stakingen nu voorbij: „We gingen voor de 120 procent en dat perpectief is er nu voor iedereen, zij het op termijn." Ze vindt wel degelijk dat de Abva Kabo de strijd met de VNG ge wonnen heeft. „Ais je ziet hoe de VNG dc afgelopen week is opge schoven van absoluut geen 120 procent naar nu én 120 procent én uitzicht op een goede pensioenre geling per 1 januari 1999, dan is dat winst voor de WlWers. Direct 120 procent voor iedereen is onbe taalbaar, dat wisten wij ook wel." VNG-onderhandelaar Bruinsma vindt niet dat hij heeft verloren: „Nee, er zijn geen winnaars of ver liezers, we hebben echt recht ge daan aan de positie van de banen poolers en dat was nodig." Bruins ma wijst ook op de onregelmatig heidstoeslag die nu ook in geld uitbetaald kan worden. „Zeker voor mensen die in deeltijd wer ken is dat van belang. Die konden onregelmatigheid tot nu alleen in tijd uitbetaald krijgen, Daar had den ze niet zo gek veel aan." Bruinsma is triest dat de gemeen te Leiden gisteravond een eigen WIW-akkoord sloot met de vak bonden. Die vinden die overeen komst eigenlijk beter. Leiden be looft WIW"ers naar functie-inscha ling te betalen en niet naar aantal dienstjaren, zoals nu in de lande lijke CAO is afgesproken. „En dat kan dus ook tegen 140 procent van het minimumloon zijn," zegt AbvaKabo-woordvoerder Van Dijk. Bruinsma: „We zullen er al les aan moeten doen die Leïdse af spraken de komende weken in de landelijke CAO in te passen, want we kunnen natuurlijk niet een plaatselijke CAO naast een lande lijke hebben." Van Dijk ontkent voor de oudere banenpoolers te hebben gekozen en de jongeren in de kou te heb ben laten staan: „Nee, iedereen heeft uitzicht op 120 pet. Alleen is de positie van de ouderen wel het schrijnendst. Die hebben geen perspectief ooit nog uit de rege ling te komen. Nu de economie aantrekt zie je steeds vaker dat juist jongere WlW'ers ten norma le baan vinden." Rotterdam Het Rotterdamse St. Claraziekenhuis is begonnen met een spectaculaire nieuwe opera tietechniek waarmee de ouder domskwaal aneurysma, een ver wijding in de buikaorta, wordt be handeld. Het grote voordeel van de nieuwe techniek is dat de patiënt twee kleine sneetjes in zijn liezen krijgt in plaats van een kolossale snee van borst- tot schaambeen. In plaats van minimaal tien da gen, ligt hij of zij slechts drie da gen in het ziekenhuis. De nieuwe techniek is ontwikkeld dr. Parodi uit Argentinië. Aneurysma kan, als niet op hjd wordt ingegrepen, fataal zijn. De aandoening komt bij chca vijf orocent van de 70-plussers voor. Tot voor kort ondergingen patiën ten met een aneurysma een zware operatie, waarbij een snede van borst- tot schaambeen werd ge maakt. Vervolgens moesten de darmen opzij worden gelegd en werd in de onderliggende buik slagader een prothese aange bracht die het bloed weer in goede banen moest leiden. De nieuwe techniek werkt met ca theters en een zogeheten 'stent graft', een variant op de al langer bekende 'stent'. Dat is een piep klein hulpstuk dat in een bloedvat uitzet. De oude stent wordt overi gens gebruikt voor vaatvemau- wingen. De operatie is te vergelijken met het trekken van elektriciteitslei dingen. De patiënt ligt onder een zogeheten C-boog, een röntgenap- paraat boven de operatietafel. De O vaatchirurg maakt twee sneetjes in ae liezen van de patiënt. Op een beeldscherm, waf.'dp live röntgenopnamen van de patiënt te z'en zijn, kijkt hij waar hij met de catheter naartoe moet. De chirurg trekt als het ware een leiding door het ichaam. Stent graft In de catheter"" zit een stent graft, die wordt losgela'en op de plaats van de verwijding in de aorta. De grote truc van de stent graft is dat hij oppopt op het moment dat hij met warm bloed in aanraking komt. V Daarna wordt via de andere lies een tweede catheter ingebracht met nog een stent graft. Die wordt ais een soort tweede broekspijpje aan de eerste gemonteerd, zodat het geheel goed vast komt te zitten. De ingreep duurt ongeveer drie uur en is een nauwkeurig karwei waarbij vaatchirurg eri radioloog intensief niet eikaar samenwerken. Rotterdam» Dagblad;Dairtire Fabery de Jonge vaatchirurg voert de catheters in via de liesslagader en volgt via beeldschermen wat hij doet. Hij doet dat in nauwe samenwer king met een radioloog. Tevoren wordt op de micrometer nauw keurig berekend hoe groot de in te brengen 'stent graft' wordt en waar hij moet komen te zitten. De 'stent graft', die in de catheter Kom a.s. zondag gezellig woomhoppeii in de Woon Mall. U bene van harte I welkom tussen twaalf en vijf. 13 ij ruim vijftig v\ oonspeciahsten onder één dak. I Woonmall t A2tl Rurrcribiii-Guudj. jülag tfi Volg dc borden Alc-undnuin lil Met upcnhur tcnocr NS- en mu(ro<U(ion RottcrJjm AliSjmitr (nopend van II) Of) tot IX Oil uur Mjjntiji: Miuf 13 (KI uur Zau rd.ig 101 17 IKI uur VnjrLtp kuopitrond rot 21 "<l uur naar de plaats van de vaatverwij- ding wordt geschoven, is aan de buitenkant gemaakt van geheu genmetaal. Dit speciale metaal zet uit zodra het door de catheter wordt losgelaten De binnenkant is bekleed met een geweven mate riaal. Het grote voordeel van de tech niek is de aanzienlijk mindere be lasting van de patiënt; naast de veel geringere operatiewonden is ook de kans o..- gevaarlijke com plicaties veel kleiner. Als wordt geopereerd met de oude techniek moet de aorta aan weerszijde van de verwijding worden afgeklemd. De bloedsomloop wordt beperkt tot een half lichaam en het hart krijgt dus relatief een grotere hoe veelheid bloed te verwerken. Bovendien staat tijdens de drie uur durende operatie de bloedcir culatie in de benen stil. Er komen dan veel afbraakproducten in het bloed cue na afloop m de bloeds omloop terechtkomen Niet voor niets ligt zo'n patiënt na afloop van de operatie een paar dagen op de intensive care. Vervelend voor de patiént is ook de noodzaak het darmstelsel 'plat' te leggen. Er mag dus met worden gegeten. Het nadeel van de nieuwe tech niek is het prijskaartje. De 'stent graft' alleen al kost tienduizend gulden. Tel daarbij op dat de ope ratie plaatsvindt in teamverband van een aantal specialisten, met gebruik van allerlei peperdure ap paratuur en dat de ingreep onge veer even lang duurt als de oude methode. De nieuwe techniek kost het ziekenhuis per saldo meer dan de oude. De 'stent graft'-operaties die nu plaatsvin den, betaalt het St. Clara Zieken huis uit eigen middelen. Maar die centen zijn op een kwade dag op, vreest een van de artsen, dr. A.A.E.A.deSmet. Toch denkt De Smet dat over tien jaar ongeveer de helft van de aneurysma-patiènten met de 'graft stent'-techniek kunnen worden behandeld. Maar dan moeten overheid en zorgverzeke raars wel eerst over de brug ko men. Dat overigens 'slechts' de hettt in aanmerking komt voor de nieuw operatietechniek, ligt aan het feit dat de vaatverwjjding niet te dicht bij aftakkingen van de slagaders naar andere organen mag liggen. Slechts bij de helft van de ancurysma-patiër>*en ligt de verwijding op een geschikte plaats. De Vereniging Nederlandse Gemeenten en de vakbonden AbvaKabo en CFO hebben gisteravond na enkele maan den moeizaam onderhandelen een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de werknemers in het kader van de Wet In schakeling Werkzoekenden, de zogenoemde banenpoolers. Per I ju li krijgen die mensen uitzicht op 120 procent van het minimumloon. De regeling zit echter zo in elkaar dat niemand per 1 juli ook echt 120 procent krijgt. Dat niveau wordt pas bereikt in het tiende jaar. De banenpool bestaat pas sinds 1990. De regeling is dus een echt compromis. Niet de recht-toe-recht-aan 120 procent waarvoor de ba nenpoolers zeven weken achtereen op donderdag en vrijdag heb ben gestaakt. Voor minder zou de vakbond niet tekenen, riep ze steeds. De Coolsingei en gebouw Brederode op Zuid stonden we kenlang vol felle en vastbesloten aanhang. Of die aanhang nu warm zal lopen voor 120 procent in 2000 is de vraag. Veel banenpoolers van in de vijftig zitten al jaren krap. Hun huren stijgen elk jaar, het leven wordt er niet goedkoper op en een pensioen hebben ze ook al niet. Daarover moet de komende maan den nog worden overlegd. Ook al is er dan de toezegging dat er op 1 januari een regeling zal zijn. Of die ouderen nog twee jaar willen wachten tot ze het maximale uit de regeling kunnen halen is de vraag. Honderdtwintig procent nü was de eis. Voor de jongeren in het Jeugd-Werkgarantieplan (JWG) is het be reikte akkoord helemaal een domper. "VNG en vakbonden jagen ze regelrecht de WIW uit. Ook zij stonden de afgelopen weken hun ke len schor te schreeuwen voor die 120 procent nü. Maar ze bereiken die pas als ze na tien jaar nog steeds geen 'gewone' baan hebben kunnen vinden. Bonden en VNG willen dat ook helemaal niet. Ze zien de jongeren het liefst in een reguliere baan, want de regeling is voor hen ooit ingesteld om bij gebrek aan passende banen toch werkervaring te kunnen opdoen. Op zichzelf is het een loffelijk streven om het aantal jongeren in de„" WTW-regeling zo beperkt mogelijk te houden, maar juist de catego-- - rie jongeren die nu in de JWG zit had die reguliere baan afgelopen maanden natuurlijk al moeten kunnen vinden. Blijkbaar is ze dat niet gelukt. Omdat ze te weinig scholing hebben bijvoorbeeld. Voor hen geldt het akkoord als de lege dop, waar het voor hun oudere lot genoten slechts een half ei is. Lei den/Ui pzig Als de gemeente Leiden de stoffelijke resten van Marinus van der Lubbe vil herbe graven, dan is de gemeente Leip zig bereid hem in 2006 op te gra ven. Met die boodschap van het Leipziger Friedhofamt keerden de kunstenaars Kon Sluik en Reinier Kurpershoek gisteren te- rug naar Nederland. Hun voome- men om het nu nog naamloze graf van Van der Lubbe te sieren met een door henzelf ontworpen steen, is verder enthousiast ont vangen. De onthulling van de steen in Leipzig staat gepland voor 13 januari 1999, Van der Lub bes 90ste geboortedag. Het Friedhofdamt blijkt overi gens niet van plan te zijn om Van der Lubbe te zijner tijd een eigen hookie te geven op de begraaf- pls De Nederlander ligt twee- em.dive meter diep onder een ur nenveld dat in 2006 wordt ge ruimd. Na de ruiming kunnen de stoffelijke resten eventueel wor den opgegraven en overgebracht naar Leiden. Gebeurt dat niet, dan wordt de steen op dat mo ment op zijn graf geplaatst. „Ver volgens zijn ze van plan om rond zijn graf opnieuw een urnenveld in te richten," vertelt Sluik. Naast een gedenksteen in Leipzig willen de twee kunstenaars ste nen oprichten in Van der Lubbes geboortestad Leiden en In de Rijksdag in Berlijn, De Leidenaar stak op 27 februari 1933, een maand nadat Hitier aan de macht was gekomen, de Rijksdag in Ber lijn in brand en kreeg daarvoor de doodstraf. De kunstcommissie van de Rijksdag heeft inmiddels aangegeven positief te staan te genover een steen voor de Leide naar. Tot op heden komt de naam Van der Lubbe nergens voor in de Rijksdag: op een steen wordt slechts vermeld dat de brand was gesticht door 'een Nederlander'. Malibu Pamela Anderson heeft gisteren opnieuw echtscheiding aangevraagd. De voormalige Bay- watch-ster beschuldigt echtge noot Tommy Lee van mishande ling van haar en hun zeven maan den oude zoontje Dylan. Lee werd gisteren in staat van beschuldi ging gesteld. Tegen een borgsom van 2 miljoen gulden mag hij vrij- De mishandeling zou dinsdag hebben plaatsgevonden voor de ogen van een ander zoontje, de 20 maanden oude Brandon. De actri ce had een vingernagel gescheurd;; en rode plekken op haar rug4if maar sloeg medische hulp af. Lee werd vorige maand verplicht 12 uur een cursus agressiebeheer- sing te volgen en 200 uur maat schappelijke dienstverlening te doen, als straf voor de mishande ling van een fotograaf in 1996. Pamela trouwde in februari 1995 en vroeg in november 1996 al eens echtscheiding aan, maar verzoen de zich later met haar echtgenoot. Schiedam Ontwerper Jan des Bouvrie wordt de nieuwe bewoner van twee historische panden in de binnenstad van Schiedam. In de Korenbeurs en de voormalige openbare bibliotheek zal hij een eigen toonzaal openen en ruimte bieden aan andere winkels op het gebied van woninginrichting. De overdracht van de twee rijks monumenten zal overigens op ba sis van een erfpachtconstructie gebeuren. Hierdoor houdt de ge meente een vinger in de pap. Zcr houdt ze bijvoorbeeld het recht van terugkoop als Des Bouvrie er weer vanaf wil. Des Bouvrie neemt de verplichting op zich de"* rijksmonumenten voor miljoenen - - guldens te restaureren. Voor bei- de panden betaalt Des Bouvrie vijfhonderdduizend gulden. Het" gemeentebestuur ziet de befaam de ontwerper graag kom en. wï-T MoBiEi. DwS ik DAcWT \J fF IF HLB Niks Ta lI lan De ide dat oor die gen oor van ing nog eeft erst •pen niet Het zijn be straf rwe- gele- het :elde s op idels oben ot in eden en in Open sport- digd. ïftde le in- voo r 8 jaar ouder is het u van temen t toer-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3