9 PvdA en WD willen samen verder W Leo van Ierland Koning der Verlovingsringen Lijnbaan 50 •15öEtërda^^ merken ringen"("JY Hötterdains Pagblad Spectrumfestival in teken van nomaden Erfpacht wordt hard punt in college-onderhandelingen Een trein door het Beatrixpark? Een broodje eten begint met dorsen SVO reikt emancipatieprijs uit op vrouwendag Tasjesdief gepakt Inbraak Rijden onder invloed Geen Bulva- effect 'Wie van u heeft er weieens schapen gehoed' Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 6 maart 1998 Schiedam Het spande er om eind vorig jaar. Kon het Spec- trumfestival nu wel of niet op subsidie van de gemeente Schiedam rekenen? Nadat on derzoek de noodzaak van een gemeentelijke bijdrage aan het muziek-, dans-en straattheater festival had aangetoond, kwa men burgemeester en wethou ders uiteindelijk toch met geld over de brug. Voor de stichting van het multiculturele festijn in het Beatrixpark, bestaande uit tien vrijwilligers, was dat het startsein om met de voorberei dingen van het volgende Spee- trumfestival op zondag 21 juni te begmnen. Bovenaan bij de organisatoren staat om van het festival als van ouds een familiefeest te maken, met flink wat activiteiten voor de kinderen. Het thema van dit jaar wordt 'nomaden', zwerven de volkeren en culturen. In au thentieke woonwagens en ten ten van bijvoorbeeld Afrikaanse nomaden en indianen kunnen zowel kinderen als volwassenen voorstellingen en workshops volgen. Er komt een wereldcir cus, er zal zigeunermuziek te horen en flamencodans te be wonderen zijn. Het onderdeel SpectrumPop, dat vorig jaar aan het festival is toegevoegd, heeft de huidige organisatie van het programma geschrapt. Wie het leuk vindt om het Spec trumfestival van achter de schermen mee te maken en op 21 juni als vrijwilliger wil wer ken, kan zich bij de organisatie aanmelden. Deze is op zoek naar mensen die willen helpen met opbouwen, artiestenbege leiding, catering of publiciteit. Geïnteresseerden kunnen brief je sturen naar postbus 491,3100 AL Schiedam of even bellen met nummer 4264503, Schiedam/Vlaardingen/Maassluis— Om de kracht van vrouwen op al lerlei gebied draait het tijdens de viering van de internationale vrouwendag bij de Schiedam se Vrouwen-emancipatie Organisa ties (SVO) op zondag 8 maart. Want, voor de strijd tegen onge lijkheid en onrecht is kracht no dig, zo redeneert de stichting. In het gebouw van de SVO aan het Broersveld 142 geven vrouwen aan de hand van thema's allerlei uitingen van kracht weer. Nieuw is de emancipatieprijs, een wissel trofee die wordt uitgereikt aan een vrouw of vrouwengroep die haar kracht op een bijzondere ma nier heeft ingezet voor de emanci patie van vrouwen in Schiedam. Te gast bij de SVO is de schrijfster Emma Huismans. Van 11.30 tot -42.45 uur gaat de uitgeefster/jour naliste en later activiste voor een anti-apartheidsorganisatiè in 'óp de onderwerpen als vrouwen en feminisme, racisme en homosek sualiteit in Zuid-Afrika. Later op de middag verzorgt Nel Bienk een sehrijfworkshop. Zij zet uiteen wat creatief schrijven inhoudt en leert de deelnemers met behulp van eenvoudige oefeningen hun creativiteit tot uiting te brengen. Na de lunch is het woord aan Hen- nie Hagen, fractielid van Groen links, actief in verschillende ac tiegroepen en leerkracht op een 'gekleurde' school in Spangen. Zij gaat om 13.15 uur in op het thema vrouwen in de politiek. Presenta ties worden verzorgd door Roc/Za- dkine over de opleiding taal ge zondheidszorg en Vluchtelingen werk. Nely Koetsier geeft een stemworkshop, Stefanie van den Bos laat deelnemers op zoek gaan naar hun innerlijke kracht in een kunstworkshop en Anne Bruning gaat met haar cursisten een lied instuderen. Tussen alle activitei ten door kunnen bezoekers de ex positie bezoeken met werk van verstandelijk gehandicapte vrou wen uit dagcentrum de Wouters hof. In Vlaardingen en Maassluis is de herdenking van internationale vrouwendag dit jaar een dag voor uit geschoven. In beide steden wordt het feit dat vrouwen kies recht kregen intercultureel ge vierd. Anders en toch gelijk is het thema in Vlaardingen, waar het programma is opgezet door mi grantenvrouwen, het Coerke, Platform Ander Vlaardingen en Het Bureau Welzijnsprojeeten. De schryfster Fleur Bourgonje komt naar wijkcentrum 't Nieuwlant aan de Rotterdam seweg om te vertellen over haar werk (11.00- 13.00 uur). De schrijfster woonde tien jaar in Venezuela. In haar boek 'Spoorloos' doet zij verslag van het verzet van de bevolking tegen de overheersing. Ook publi ceerde zij een studie over de rela tie tussen armoede en prostitutie. Na de lunch met binnen- en bui tenlandse hapjes voeren P<ue&- tijnse vrouwen een toneelstuk op, is er een optreden van de vrou wencabaretgroep Vrouwenknoop uit Lisse en kunnen bezoekers meedoen met een workshop over communicatie tussen verschillen de culturen. Een Turkse band sluit de Vlaardingse vrouwendag af met een optreden. Het Intercultureel Vrouwennet werk (IVN) is de drijvende kracht achter vrouwendag in Maassluis. In het Witte Kerkje aan de Huy- gensstraat kunnen vrouwen 's avonds vanaf 19.30 uur terecht voor een lezing met het thema 'En allen samen' en net als in Vlaar dingen een optreden van cabaret groep Vrouwenknoop. PvdA- raadslid Mieke Landsbergen neemt de lezing voor haar reke ning. Door Desiree van der Jagt Schiedam De Schiedamse PvdA zet de erfpacht in als hard punt tijdens de college-onderhandelingen. De PvdA houdt vast aan erfpacht, terwijl huidige coalitiegenoten WD en D66 ook grondverkoop willen. De positie van D66 is na de verkie zingsnederlaag van woensdag wankel, terwijl de WD net als de PvdA twee zetels won. Door de verkiezingswinst dicht de leider van de onderhandelingen, Aad Wiegman, zijn partij een sleu telrol toe. „Alle opties zijn nog mogelijk, alles staat nog open. Maar de PvdA en de WD hebben de afgelopen jaren, een kleine pe riode uitgezonderd, altijd goed met elkaar samengewerkt," wil hij wel kwijt over de richting van de onderhandelingen. „Maar de erfpacht is en blijft voor onze on derhandelingsdelegatie een hard punt." In die delegatie zitten naast Wieg man ook twee man, Peter Groene- weg en Men no Siljée. De laatste heeft al een analyse gemaakt van alle verkiezingsprogramma's in Schiedam. Alle partijen, behalve de Centrumdemocraten, worden door Wiegman uitgenodigd om begin volgende week te onder handelen. Met deze verkiezingsuitslag ligt het voor de hand dat zowel de PvdA (11 zetels) als de WD (7 ze tels) in het college komt. En de in tentie is er, zo blijkt zowel bij Wiegman ais bij WD-voorman Will van Wijk. „Ik ben voor de continuering van het huidige be leid," zegt Wiegman. Met z'n tweeen hebben ze zelfs al een meerderheid, maar vermoe delijk zuilen beide partijen als ze met elkaar in zee gaan wel een in termediair erbij willen hebben. Bovendien zal -dit nieuwe college ook de zogenoemde wijkwethou der introduceren (een idee van D66) en alleen al om dat een beet je goed uit te voeren zouden vijf wethouders noodzakelijk zijn. Moeilijk Voor de derde plek liggen drie partijen op de loer. De huidige co alitiepartners, GroenLinks en D65, maar daarnaast aast ook het CDA op een plaats in het gemeen tebestuur van Schiedam. De posi tie van D66 is door de verkiezin gen zeer moeilijk geworden, hoe wel de huidige wethouder Adri Reijnhout zijn kansen nog niet helemaal verkeken ziet. Maar er zijn meer mogelijkheden, want wat gebeurt er als de WD en de PvdA niet uit de erfpachtdis cussie komen. De opvattingen op dat punt liggen muienver uit el kaar. De WD kwam bovendien begin deze week samen met D66 met een initiatiefvoorstel om in Schiedam zowel erfpacht als grondverkoop in te voeren. Het indienen van het voorstel - en vooral het tijdstip- is bij de voltallige PvdA-fractie in het ver keerde keelgat geschoten. Wieg man deed het af als een verkie zingsstunt, maar andere PvdA'ers nemen hel hoger op. „Als je nu kijkt naar do verkiezingsuitslag dan hebben de twee partijen die met dit voorstel zij n gekomen ver loren," zegt Menno Siljée. De ver wachting is overigens dat vooral D66 zich met dit voorstel uit de markt geprijsd heeft voor een col legezetel. Als de WD en de PvdA niet uit de erfpachtdiscussie komen zal de PvdA andere partners zoeken. Immers de PvdA is de grootste partij en zit ai jaren in het college van Schiedam en door de verkie zingsuitslag kan de PvdA een sleutelrol spelen. Zo is ook een coalitie PvdA (II), CDA (5) en GL (3) mogelijk. De SP (3) komt met een geheel nieuwe ploeg en ziet zichzelf nog met zo snel m het college plaatsnemen. „Het beleid zou dan wel totaal om moeten," zegt Edith Kuitert. Ook GroenLinks kampt met het pro bleem van de nieuwelingen. Maar die partij zou wel in het college willen blijven. Anneke Meijer, hun nummer drie is wethouders kandidaat, maar het blijft de vraag of de andere partijen dat aandurven. Een ander heikel punt in de on derhandelingen is de verdeling van de portefeuilles. De PvdA gaat sowieso voor sociale zaken en onderwys. Will van Wijk doet nog geen uitspraak over coalitie genoten en portefeuilleverdeling. Hij pleit wel voor vaart in de on derhandelingen. „Onze leus is durven, denken en doen. Bij dat laatste zouden we beter kunnen zeggen: sneller doen. En dat geldt zeker bij de coalitie-onderhande lingen. Zolang als dat de vorige keer duurde, dat is gewoon met wenselijk." De komende week moet dat nog blijken. 'Een spoortraject behoort eigenlijk tot de langst aaneengesloten natuurgebieden In Nederland.' Foto Roel Dijkstra Schiedam Het is een vreemd gezicht, vier mannen in NS-over- all die bezig zijn een stuk spoor lijn in het Schiedamse Prinses Beatrixpark aan te leggen. Maar een trein zal er nooit overheen rijden. Het zwaarste dat het on geveer tien meter lange traject te verduren krijgt zijn waarschijn- lijkdé honderdvijftig schoolklas sen die jaarlijks de Heemtuin 't Hoefblad bezoeken. Beheerder van de 'heemtuin Hans Buisman was aanvankelijk een beetje bang dat het op het monument bij "Westerbork 20u gaan lijken. Maar hij heeft zijn idee toch doorgezet omdat ande re mensen hem van het tegen deel konden overtuigen. Buis man zag het een keer op de bloe- menbeurs Floriade, een stuk spoorrails als decor voor een plantentafereel. Dat leek hem nou ideaal voor zijn heemtuin, ter completering van het arse naal aan stukjes nagebootste Zuid-Hollandselandschappen, „Want een spoortraject behoort eigenlijk tot de langst aaneenge sloten natuurgebieden in Neder land," verklaart de beheerder. „En je kunt er de zeldzaamste soorten vegetatie vinden. Trei nen zuigen namelijk zaden met zich mee. Dus vind je langs de spoorlijn in Zuid-Holland plan ten uit Limburg of zelfs uitgebie- den over de Nederlandse grens." Daar komt nog bij dat mensen bijna nooit de begroeiing langs de rails plattrappen. Zo bestaat er -zij het per ongeluk- dank zij de Nederlandse Spoorwegen nog praktisch ongerepte natuur in Nederland. „En rails worden aangelegd op zoet zand," weet Buisman. „Hoewel het vreemd klinkt krijg je juist op zand de grootste diversiteit aan planten soorten." Niet dat die rails nou echt nood zakelijk waren om de begroeiing langs de Nederlandse spoorlij nen ook in het Schiedamse park te krijgen. De rails en bielzen an sich hebben daar geen rol in. „Hooguit groeit er eens een vlier o p een biels. Maar ik vond het ge woon visueel aantrekkelijker om echte rails erbij te hebben," zegt Buisman. Toen hij op het idee kwam, infor meerde hij eens bij de Neder landse Spoorwegen wat dat nou zou kosten, zo'n stuk spoor in de tuin. „Maar je mag ook sponso ren hoor, zei ik nog voor de gein,"lacht Buisman. „Wantzo'n paar meter rails aanleggen kost al gauw 30.000 gulden." Tot zijn grote vreugde belden de NS te rug met het voorstel om het mi ni-traject volledig op hun kosten te laten aanleggen. En dus was gisteren een ploeg van de NS de hele dag bezig om de Schiedam se heemtuin van een eigen spoorlijn inclusief klassiek stoot- blok te voorzien. Al binnen een paar weken moet er vegetatie te vinden zijn tussen de stenen en het zand waarop de rails rusten. Buisman gaat de na tuur wel een handje helpen door zelf planten by het Centraal Sta tion van Schiedam te gaan ste ken en die in zijn tuin te planten. "Want een trein die zaden uit Lim burg meeneemt, die zal in het Beatrixpark nooit zijn te zien. Maassluis De politie van Maas sluis kreeg gisteren een melding van tasjesroof in de Lijsterlaan. Omstanders hadden de 30-jarige dader weten te grijpen en konden hem aan de politie overdragen. De tas was gestolen van een 56-jarige inwoner van Maassluis. De tasjes dief werd meegenomen naar het bureau voor verhoor. Vlaardingen In een woning aan de Vlaardingse Dijkzicht werd gistermiddag een inbraak ont dekt. Door een slot te forceren hadden onbekenden zich toegang tot het huis weten te verschaffen en vervolgens de volledige inboe del doorzocht. Voor zover de be woner van het pand kon nagaan miste hij een geldbedrag van 250 gulden. VlaardingenOp de A 20 heeft de Vlaardingse politie de afgelopen nacht een 47-jarige man uit Maas land staande gehouden voor rij den onder invloed. Hij kreeg een schikkingsvoorstel aangeboden van 390 gulden. Een 22-jarige Vlaardinger moest blazen op de Nicolaas Beetsstraat. Hij bleek flink te hebben gedron ken en kreeg een schikkingsvoor stel van negenhonderd gulden gulden. Vlaardingen In tegenstelling tot voorgaande gemeenteraadsver kiezingen was er deze week geen sprake van een 'Bulva-effect'. Jan Bulva, die als raadslid van de WD de boel nog weieens op z'n kop zette door op basis van voorkeur stemmen -in 1982 bijna 1500- toch nog een piekje in de raad te bemachtigen, wist woensdag ais lid van het AOV/ünie55+ 'slechts' 83 stemmen op zijn naam uitge bracht. Bij lange na niet genoeg voor Bulva (nummer 6 op de lijst) om op basis daarvan een zetel te bemachtigen. Daarvoor waren zo'n 240 stemmen nodig geweest. Maar omdat AOV/Unie 55+ dank zij een restzetel slechts één kandi daat mag leveren, was er sowieso geen plek geweest voor Buiva. Daarmee komt een einde aan de boeiende politieke carrière van Bulva (56), die z'n hoogtepunt be leefde tijdens de discussies over het verkeer in Vlaardingen. Bulva stond daarin altijd lijnrecht te genover de PvdA. Maar, en dat te kent Bulva, hij ging een dag na de verhitte debatten wel op vakantie naar Spanje met toenmalig PvdA- wethouder Bas Goudriaan. Twee weken in hetzelfde huis (van Bul va). Bulva heeft zestien jaar in de raad gezeten. Vlaardingen Eerst wordt er ge dorst. Met een stok - eigenlijk meer een boomtak - wordt er op de graanhalmen geslagen. Dan komen de korrels los. Maar daar mee ook het kaf. Dus moet er ge wand worden. Dat is het kaf van het koren scheiden. Buiten bij de gemeentekas aan de rand van het Vlaardingse stads park Het Hof staan de schoolkin deren dan ook met grote platte manden. Ze gooien de graankor rels de lucht in, waarbij er een stofwolkje vrij komt. De wind neemt het kaf mee.De korrels val len weer in de mand, want die zijn te zwaar voor het zuchtje wind. Al bijna 1200 leerlingen van groep vijf en zes van de Vlaardingse ba sisscholen hebben de afgelopen zes weken van de gemeente Vlaardingen twee uur les gekre gen in graansoorten, zaden en brood bakken, Marieke van den Pool, educatief medewerkster het Natuur- en Milieu Educatief cen trum (NME-centrum) van de ge meente, geeft de lessen in de oude kas samen met twee andeie me dewerkers. Volgende week lopen de laatste groepen het hele productieproces van de graankorrel tot het warme broodje -wat ze natuurlijk zelf mogen oppeuzelen- door. „Zo maken de kinderen kennis met Al bijna 1200 Vlaardingse scho eren hebber, de afgelopen weken les gekregen in brood bak ken. Foto Roei Dijkstra technieken van die tijden om bij voorbeeld meel te maken," vertelt Van den Pool. De Romeinse maalsteen is het po pulairst bij de kinderen. Ze moe ten met z'n allen aan een hengsel duwen, waardoor de steen al draaiende de tarwe tot meel plet. Tegenwoordig wordt de tarwe door machines met messen be werkt. „Wij hebben dat geprobeerd na te bootsen met oude koffiemolen tjes, want die werken volgens het zelfde systeem," aldus de mede werkster. „Er wordt wel gesmok keld," zegt Van den Pool nog. „Met het meel dat de kinderen handmatig maken, kan nooit voor iedereen een broodje gebakken worden. Dus wordt er ook meel gebruikt van de Vlaardingse mo len Aeolus." Volgens Van den Pool heeft brood 'in tegenstelling tot wat veel stadskinderen denken wel dege lijk wat met de natuur te maken'. „De kinderen zien alleen maar dat je het in de winkel koopt. Maar ze beseffen blijkbaar niet waar het brood allemaal uit be staat en dat er dus eerst plantjes moeten groeien en dat daarvoor goede grond en schone lucht no dig zijn." Als de korte cursus vol gende week is afgelopen, maken Van den Pool en haar collega's zich op voor de volgende. Groep zeven en acht van bijna alle basis scholen in de Vlaardingen gaan vanaf 16 maart vogeltjes kijken in het park. Schiedam „Wie van u heeft er weieens schapen gehoed," vraagt cantor-dirigent Kees Blij- dorp, waarmee hij meteen aan geeft dat de teksten van psalmen als bijvoorbeeld 'de Heer is mijn herder' toch wel erg ver van de moderne tijd staan. De korte cur sus kerkmuziek in de Lutherse kerk in Schiedam gaat onder meer over de verouderde teksten in psalmen en de niet heden daags voorkomende dingen die daarin voorkomen. Blijdorp geeft onder meer aan dat de vergelijking van de mens met schapen er nu niet direct één is om blij mee te zijn. De vergelij king met schapen in psalm 23 en zoals in het gezegde 'er gaan vele makke schapen in een hok' laten een zelfbeeld zien waaraan de hedendaagse mens niet graag voldoet. Een reden kan bijvoor beeld zijn dat de stadse mens verlangt naar het niet gecompli ceerde leven zoals het leven op het platteland lijkt. De eerste van de drie avonden vol kerkmuziek is er één waarin vele vragen ge steld worden maar waarin ook weer veel nieuwe vragen worden Cursusleider Kees. Biijdurp bege leidt daarna op het orgel psalm 23 waaraan fraai door dc cursis ten wordt meegezongen. Hij ver volgt dan met te vertellen dat het zo uit volle borst gezongen 'k heb al wat mij lust' helemaal niet klopt. Deze psalm 23 loopt als een rode draad door deze eerste avond en wordt vanuit verschil lende hoeken belicht. De zang- lustigen komen goed aan hun trekken want ze worden deze avonden vaak uitgenodigd tot het zingen van bekende en onbe kende psalmen. Pinkstergemeente De tweede avond gaat over 'Zin gen in het kader van de liturgie' en Kees Blijdorp begint met te vragen waarom mensen naar de kerk gaan. Vaak geeft men als re den voor de preek te gaan en de liturgische ervaringen die he lend werken. Tegenwoordig ech ter ligt het allemaal minder dui delijk en zoeken nogal wat men sen naar andere vormen, zoals onder meer de Pinkstergemeen te, de evangelische gemeente en Jomanda. „De Heer is mijn her der, nou ja, Jomanda geneest misschien," klinkt het dan om dat de wonderbare genezingen waarvan de bijbel spreekt tegen woordig niet meer zo duidelijk worden ervaren. Blijdorp vervolgt met uitleg over de liturgie door vanuit zijn kerk muziek het ordinarium, beter be kend geworden als de mis, te be handelen. Hij belicht achtereen volgens alle delen van de mis zo als het Kyrie, Gloria en Benedic ts en tipt hier door middel van voorbeelden de functie van aan maar ook wat hier eigenlijk de bedoeling van is. Tevens grijpt hij terug naar oude misvattingen waardoor de gemeente moeite heeft met de inhoud. Deze twee de avond komt het avondmaal ruim onder de aandacht en ook de geloofsbelijdenis wordt op verschillende melodieën ten ge hore gebracht. Het hoogtepunt is de geloofsbe lijdenis van Nieea in een zetting van Maurice Pirenne die het niet zo eenvoudig, maar schitterend op muziek heeft gezet. Het wordt in veei kerken gebruikt en ook in de Schiedamse Magnalia Dei kerk wordt het regelmatig gezon gen. Aanvankelijk was het heel lastig voor de gemeente, maar het krijgt nu steeds beter vorm. De cursisten hebben ook met de ze muziek al zingend kennisge maakt en dat wordt erg gewaar deerd. Eén van de doelstellingen van deze avond is niet alleen het laten kennismaken met de niet bekende psalmen, maar ook voor de twintigste eeuwse mens vreemde teksten worden nader onder de loep genomen. Kees Blijdorp is een bijzonder geani meerd verteller die de luisteraars prima weet te boeien met zijn uitleg, maar ook door middel van geluidsfragmenten veel duide lijk maakt. Zelfs het oude Grego riaans in psalm 8 heeft één van de avonden een plaatsje gekre gen en de luisteraars hebben van de schitterende lyrische melodie genoten. De tweede avond over 'Zingen in het kader van de litur gie' was heel verhelderend, maar wat liturgische kennis was on ontbeerlijk. De laatste avond over 'Genre en stijl - valt over smaak te twisten' is weer voor een breder publiek heel interessant en heeft ruimte voor flinke discussies. Deze slot- avond is op donderdag 2 april in de Lutherse kerk te Schiedam en begint om 20.00 uur. mim—u.iiiaw.ianMi» 11.11 ,m »iif pi.*, -n.h.. irrnfc m 1,1 n.wuia ifcli m ii'.i'iii i i i ir 11 i n

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1