25 Herenigd Genes is wil Phil Collins radicaal doen vergeten CD-hoesje met navels verleidde het grootkapitaal m Italië censureert een film: blasfemisch en pervers Ferdi Meijer (Harbour Jazzband) overleden IELmïL i Wim Hofman wint Woutertje Pieterse Prijs 8 CD SiÉP Havana, zeer dansbaar KUN5THV1 Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 maart 1998 Genesis blijft in het groot denken. Het vertrek van kleurrijk boegbeeld Phil Collins mag dan zeker putncitai reen forse aderlatingzijn, van stapjes terug wil de onverwoestbare Britse symfo-rockformatie nog altijd niets weten. Vandaar een speciale bijeenkomst voor de 'hele' Europese poppers in een filmstudio op een steenworp afstand van Windsor Castle, bestaande uit een vragenuurtje met aansluitend de show zoals diein het kader van het jongste album 'Calling AU Stations' de komende maanden tn tientallen landen wordt gepresenteerd. De beide resterende oudgedienden Mike Rutherford (gitaar, bas) en Tony Banks (toetsen) flankeren achtereen brede haag van microfoons hun nieuwe frontman Ray Wilson, die ook bij dit 'rondje tekst en uitleg' zijn functie eer aandoet. De voormalige zanger van Stiltskin, met z'n 29 jaar ruimschoots jonger dan de bandleden die hij thans vocaal aanvoert, schroomt na de inleidende schermutselingen met om als een even ervaren rot het voortouw te nemen. Aan zelfvertrouwen ontbreekt het hem dus allerminst, wat ook later zal blijken tijdens het besloten optreden, waarvoor verder een paar honderd superfansen vrienden zijn uitgenodigd. IffiRMfcf... ■X. Genesis anno 1998. Voorop frontman Ray Wilson, links gitarist-bassist Mike Rutherford en rechts Tony Banks. Foto Kevin Westerberg Door Louis Du Moulin Windsor Gaat Genesis het redden met deze Schotse hemelbestormer, die zichzelf schoolde in het kroegcir cuit, luidt natuurlijk de hamvraag. Maar daar zal het antwoord voorlo pig nog niet op te geven zijn. „We hopen dat de fans ons in deze nieu we samenstelling een eerlijke kans willen geven," bekent Mike Ruther- ford, 47 en nog altijd wars van 'show elementen'. „Phil heeft natuurlijk jarenlang ?n'p stemoel nn de hand gedrukt, je kunt de mensen niet kwalijk nemen dat ze even zullen moeten wennen aan een ander ge zicht en ander geluid. We zijn in de loop van de jaren tachtig gewend ge raakt dat elke plaat die we uitbrach ten meer verkocht dan de vorige. Hoewel we buitengewoon tevreden zijn over het jongste album gaan we er niet van uit dat die lijn kan wor den doorgetrokken." Rutherford noch Banks waren ver rast toen bekend werd dat Collins met Genesis wilde kappen. „Eerlijk gezegd vonden we het eerder vreemd dat Phil nog zo lang met ons is blijven doorgaan," aldus laatstge noemde, eveneens 47 jaar en ont daan van z'n vaste speelgoed even min een geboren amusementsman. „Er is ook niet echt een moment ge weest dat Phi! z'n besluit kwam meedelen. We kwamen dat vanzelf te weten via de managers die zijn so locarrière runnen. Pas een hele tijd later zijn we nog een keer gaan lun chen om min of meer officieel een einde aan de samenwerking te ma ken, Daar hing natuurlijk wel een apart sfeertje, maar dat was zeker niet vervelend. Weet je, een van de bijzonderheden van deze groep vind ik dat de verslandhouding met de oud-leden (hij doelt op -mder ande ren eerste kopstukken, ingerPeter Gabriel en gitarist Steve Hackett, LDM) altijd correct is gebleven. Al is er maar weinig contact, iedereen voelt zich nog steeds een beetje fa milie." Aan opheffing van het sinds 1967 aan de weg timmerende symfo-rock- collectief hebben de twee veteranen nooit gedacht, „Omdat Tony en ik al vanaf onze tienerjaren altijd met veel plezier muziek samen hebben geschreven," verduidelijkt Ruther- ford. „Ten tijde van 'The Lamb Lies Down On Broadway' (in 1974 het eerste mega-sueees, LDM) mocht Peter dan wel de flamboyante blik vanger zijn, het merendeel van de muzikale ideeen was van ons twee- en. Phil is daar als componist eind jaren zeventig bijgekomen, wat heeft geleid tot kortere, minder ge compliceerde songs. Gezien de ach tergrond van Ray zit het er niet in dat wij weer die kant opgaan." Klankkleur De uitverkiezing van de relatief on bekende Wilson (dankzij een spij kerbroekenreclame scoorde Stiltskin een bescheiden internatio nale hit met 'Inside') werd vooral in gegeven door de klankkleur van zijn stem: duidelijk donkerder en be- zwerender dan die van zijn illustere voorganger, soms zelfs behoorlijk Peter Gabriel. Bij Banks en Ruther- ford, bedolven onder zakken vol in gezonden tapes waarvan ze er slechts een stuk of vijftig afluister den, betekende een toevallig opge rakelde herinnering aan het door U2 beïnvloede Stiltskin eigenlijk al di rect 'einde impasse'. Andersom bleek Wilson, na de ont binding van die band eigenlijk mik kend op een solo-avontuur, maar wat graag bereid om toe te happen. „Je hebt er geen voorstelling van hoe inspirerend het is om ineens te mogen spelen met muzikanten met zoveel bagage. Het is niet alleen de onvoorstelbaarheid van het werken met kerels die honderd miljoen al bums hebben verkocht, het zijn ook hun artistieke kwaliteiten die je plotseling verschrikkelijk stimule ren. Alsof je een schatkamer bin nenstapt en je mag uitleven," weet de gelukkige nieuwkomer. „Pas in tweede instantie heb ik dan ook be seft dat ik een enorme last op m'n schouders zou nemen als ik tot Ge nesis zou toetreden. Temeer daar ik beslist geen uitgesproken kenner van het repertoire was. Dat gegeven was overigens niet zo'n nadeel als ik had gedacht. Integendeel, ik denk dat het daardoor gemakkelijker is geweest enige afstand te bewaren tot het door Phil Collins bepaalde geluid." Koorddanser Ray Wilson beschouwt zichzelf tot nader order als een soort vocale koorddanser. „Live kan Genesis nu eenmaal met om een groot aantal hits heen, per slot van rekening ko men bij een mega-act als deze veel fans juist daar voor. Je kunt ze niet afstoten door alle vertrouwdheid om zeep te helpen en Je gaan staan frea ken. Maar tegelijkertijd wordt er van je verlangd datje al die bekende kost iets eigens meegeeft," zegt de man die best kan doorgaan vooreen wat ruigere en forsere uitgave van Hollywoodheld Michael J. Fox „Eén ding heb ik me van meet af aan wel voorgenomen: ik moet niet gaan proberen net zo lollig te doen als Phil Collins van zichzelf is. Van de klassiekers die zo nadrukkelijk zijn ludieke signatuur dragen, zoals 'Jesus He Knows Me', kan ik beier afblijven dan dat ik overkom als ie mand die net zo grappig wil zijn. Zo iets lukt je natuurlijk nooit." Het verlies aan charisma door het vertrek van Phil Collins moet te compenseren zijn door de verse che mie die Wilsons komst heeft veroor zaakt, meent Tony Banks. „Per slot van rekening is Genesis nooit een band geweest waarbij het voor de buitenwacht ging om de personen. Onze populariteit is altijd gebaseerd geweest op onze muzikaliteit. We zijn nooit echt 'hot' geweest, maar altijd gewoon onze eigen gang ge- gaanzonder te letten op trends. Dat heeft geresulteerd in een periode waarin we achter elkaar aan de lo pende band hoog in de hitparade stonden. Maar als het daar niet meer van komt en we kunnen voor een bepaald publiek toch gewoon de mu ziek maken die we willen, dan zijn we vast ook nog zeer gelukkig." Een half uurtje later volgt de proef op de som. Aangevuld met de huur lingen Auto Drennan (gitaar) en Nir Ziiuiïyahu (uruffis) presenteert een gedreven Genesis een tweeënhalf uur durend pretpakket, waarin het rockgehalte is toegenomen en het 'goud van oud' zonder meer over heerst. Objectief bekeken en beluis terd is Ray Wilson zeker niet de mindere van Phil Collins. De vaste aanhang is na afloop dan ook dolen thousiast. Nu de rest van de wereld nog. Genesis in Ahoy', woensdag 11 maart Door Jeroen Keijzer Delft Vier navels up een ed-hoes bezorgden ontwerpbureau Fabrique zes jaar geleden de eerste faam. In middels heeft het bedrijf opdrach ten van concerns als ABN/AMRO, de NS en Albert Heijn in de order portefeuille. Maar de roots van Fa brique liggen in de popmuziek. „In Nederland werd erg onprofessioneel met het uiterlijk van cd's omgegaan: een fotootje van de band, een logoot je erbij en klaar was het hoesje", al dus Jeroen van Erp, die het bureau in 1992 oprichtte. „Dat wilden wij anders aanpakken." De 'andere aanpak' van Fabrique leidde in de afgelopen jaren onder meer tot de 'navelhoes' van Hallo Venray ('The more I laugh, the hor nier due gets!') en de 'geiserhoes' van Van Dik Hout (Vier weken'). Een selectie van de 200 hoezen die ze de afgelopen zes jaar hebben ge maakt is te zien op de tentoonstel ling It looks like it sounds', die van 9 tot 27 maart in het paviljoen van de faculteit bouwkunde in Delft te zien is. Daarna gaat het naar het Natio naal Pop Instituut in Amsterdam. Naar aanleiding van de tentoonstel ling is een boek verschenen met de zelfde titel. Van Erp was in de jaren tachtig ma nager van de Amsterdamse band 'Fatal Flowers'. Zo leerde hij ook Jan Douwe Kroeske kennen, die de af gestudeerde industrieel ontwerper benaderde om de hoezen van de '2 meter sessies' cd's vorm te geven. Daarna kwam Hallo Venray en werd het bleeds meer. „In Nederland is er een kloof tussen aan de ene kant de emotie, het intuï tieve van de ^"muziek en aan de andere kant'"het gestructureerde denken dat heerst bij de grote, ge vestigde ontwerpbureaus", vindt Van Erp. „De spotjes van Arcade voor cd's druipen van de oubollig- Een cd kun je grafisch durfden toch sue prijzen, beeft ont werpbu reau Fabn- Cjue a a rig e toond. Foto GPD held. Maar zo'n reclame van AMEV, met dat liedje 'I've got life' van Nina Simone, dat is echt een prachtig filmpje. Er wordt dieper nagedacht over communicatie, in plaats van platgetreden paden te bewandelen." Hij vindt dat ontwerpers een voor beeld aan de Engeise collega's moe ten nemen. „In Engeland heeft een band één stijl en één Üjn. De singles in hetzelfde ontwerp als het album enzovoort. In Nederland wordt wei nig aan zo'n band-identiteit gedaan. In Engeland vragen ze wat voor soort band het is. Een band denkt daar na over de sokken en de veters in de schoenen." Van Erp wordt niet graag in één adem genoemd met andere ont werpbureaus in de muziekbranche. „De concurrenten zijn heel andere bedrijven dan wij. Wij zijn het enige bureau in de amusementsindustrie dat ook voor bijvoorbeeld Albert Heijn werkt. Veel andere bureaus hebben maar één markt." Van Erp laat de term DTP vallen. „Dat staat voor Desk Top Publishing. Bij pla tenmaatschappijen in het Gooi is het meer ideeén uitwerken dan ideeèn genereren, daar draait het om de kwantiteit. Ze brengep vooral stapels compilaties uit, met illustere titels als 'R B Christmas', weer zo'n 'fotootje - logootje' hoes Soms is dit ook wel de beste manier, kijk maar naar BZN dat een vast logo heeft. Maar ik vind datje eerst naar de andere mogelijkheden moet kij ken en dan pas beslist wat de beste oplossing is." Naast Van Erp ontwerpen Pieter Aarts en Robert Muda de meeste cd- hoezen voor Fabrique. Aarts pro beert het ontwerpproces uit te leg gen. „Je moet een gevoel van ver bondenheid met de band hebben. Overleg is heel erg belangrijk. Een band bedenkt een titel. Wij leggen dan wat op tafel, daar reageren ze op en dan ga je bijschaven. De mening van bij wijze van spreken 'de vrien din van de bassist' is ook belangrijk. Aan het eind van de rit had niemand gedacht dat het ontwerp zo zou wor den zoals het uiteindelijk is gewor den." Robert Muda vult hem aan: „Bands veranderen in de loop der ja ren ook hun muzikale stijl en daar moet het ontwerp in meegaan. Hallo Venray komt nu niet meer met zo iets als de 'navelhoes' op de markt, maar een hoes die minder 'under ground' is, omdat de groep nu een stuk bekender is in Nederland. Het is een proces van interactief en flexi bel met de band bezig zijn." Hazes Fabrique maakt voornamelijk ont werpen voor Nederlandse popmu- ziek-cd's. „We zouden wel graag klassiek willen doen, maar we zijn nog nooit gevraagd", zegt Van Erp. Mocht volkszanger André Hazes op de deur van Fabrique kloppen, dan hebben de heren al wel wat leuke ideetjes. „Voor Hazes zou ik een klassieke blues-hoes maken. Zeker geen foto-logo", mijmert Van Erp. „Sfeervol, rokerig, beetje depri", vult Muda aan, „Maar wei integer", vindt Van Erp. „In ieder geval niet zo'n platte glimmende foto met een fout logo en een fout glimlachje." Mu da heeft de eerste country-ed van Albert West ontworpen, „Mensen reageren daar heel verbaasd op. 'Heb jij Albert West gedaan!' is de reactie. Ik vond het een enorme kick." „Een goede hoes vind ik 'Kerstmis met Jantje Smit', 2egt Van Erp. „Ais je de hoes openmaakt popt Jantje er zo uit, net als in van die wenskaar ten. Prachtig." De ontwerpers van Fabrique erge ren zich aan het conservatisme in de ontwerpbranche. „De zogenaamde 'budget-series' (goedkope cd's) moe ten een goedkope uitstraling heb ben, zo redeneren de platenmaat schappijen. Maar dit is niet vanwege budgettaire redenen. Tegen de 'goedkope' uitstraling van OMO waspoeder. wordt waarschijnlijk meer geld aan gegooid dan tegen de 'dure' uitstraling van MONA drink- yoghurt", aldus Van Erp. „Bij een goedkope uitstraling wordt vaak de Zeeman filosofie toegepast: groot, dik en lelijk", weet Aarts. „Maar iets wat goedkoop is, moet er volgens ons ook mooi en prikkelend uit kun nen zien." Vlissingen Kinderboekenschrijver Wim Kofman heeft de elfde Wouter tje Pieterse Prijs gekregen voor zijn boek 'Zwart als inkt'. De jury was unaniem in zijn keuze. De schrijver en beeldend kunstenaar zegt com pleet verrast te zijn door de toeken ning. Hij heeft vijfjaar gewerkt aan het boek, waar hij ook de illustraties voor heeft gemaakt. Door Eeleo van der Linden Rome Eindelijk spreekt iedereen weerverhit over film in Italië. Vftto- rio de Sica. Pier Paolo Pasolim en Bernardo Bertolucci w-rden opge voerd als vergelijkingsmateriaal, maar voorlopig alleen omdat hen overkwam wat dezer dagen de Pa- lermitaanse cineasten Franco Mare- sco en Damele Cipri overkomt: te ruggefloten worden door de cen suur. Hun onlangs op het Festival van Berlijn gepresenteerde film 'To to' ehc visse due volte' (Toto die twee keer leefde) is volgens de cen sor met geschikt voor Italiaanse kij kers. Weinigen realiseerden zich dat er nog een ministeriele commissie be staat die films toetst aan de publieke moraal. De laatste keer dat die van zich deed spreken was in 1976 toen Pasolmi's 'Salo en de 120 dagen van Sodom' werd verboden Vanwege ontaarde en weerzinwekkende sek suele perversiteiten'. Dc film van beide Sieilianen wordt 22 jaar later op een soortgelijk rapport getrak teerd: 'een blasfemische en perverse film die de menselijke waardigheid, maar ook Sicilië en Italië beledigt'. Franco Maresco en Damele Cipri zijn twee jonge filmmakers die de laatste jaren de cult-status hebben bereikt. Dit komt vooral door hun film 'De oom uit Brooklyn', die op het festival van Venetië een schan daal veroorzaakte, maar nog meer door hun korte, in zwartwit opgeno men filmpjes die de afgelopen twee jaar bijna dagelijks te zien waren op staatszender Rai3. De films kregen de veelbetekenen de naam mee 'cinico tv' cn kunnen het best geclassificeerd worden als een soort Siciliaans 'neo-realisme' in uitvergrote vorm. Hoofdrolspe lers zijn vuile, dikbuikige, half ont blote cn lange winden latende anal fabeten die even bizarre als wanho pige monologen voeren. Ze doen dat altijd buiten, opeen met modder be dekte heuvel onder de rook van Pa lermo of voor de resten van een huis dat alleen geschikt lijkt als onder dakvoor ratten en ander ongedierte. Religie In de nu verboden film treden de zelfde 'acteurs' op. Het verschil met 'cinico tv' is, dat dc religie het cen trale thema vormt. Cipri en Maresco laten engelen aan sodomie onder werpen en presenteren een cyni sche Messias (Toto, ofwel Jezus) die wonderen verricht als het hem goed uitkomt en zijn apostelen slecht be handelt. Terwijl een van de commissieleden spreekt 'van een film die werkelijk doet kotsen', zeggen de regisseurs dat zij hun diepe lijden en hun op rechte religieuze gevoel hebben wil len onderstrepen ..De film is een weergave van een brul die wij horen uit een rampzalige en monsterlijke wereld een brul die veel priesters ook horen." zo zegt Maresco. Laura Betti, de favoriete actrice van Pasolim, zegt dat ze voor het eerst sinds haar lagere schoolperiode bij de nonnen een oprecht religieus sentiment heeft gevoeld. Net als de hele Italiaanse filmwereld spreekt ze schande van het verbod. Op de steeds langer wordende lijst van tegenstanders van de censuur prijkt ook de linkse minister van cultuur en vice-premier Walter Veltrom.maar hij /it m een moeilijk pakket. De commissie die het ver bod heeft uitgevaardigd behoort net zo tol zijn ministerie als de commis sie die de film tot 'project van natio naal cultureel belang' verklaarde cn 1.8 miljoen gulden subsidie gaf. Adverteren in deze rubriek, bel Valentina v/d Kooi 0104004261 fax: 0104004459. ROTTERDAM Rotterdam - Klarinettist Ferdi Meij er, 31 jaar lang muzikaal leider van de Harbour Jazzband, is in zijn woonplaats Berkel-Enschot op 64-ja- rige leeftijd overleden. Elf jaar gele den al moest hij om gezondheidsre denen het vooral in Rotterdam be roemde orkest verlaten. Meijer schreef in de loop der jaren vele ar rangementen voorde Harbour Jazz band, waarbij hij zich liet inspireren door jazz-grootheden als Benny Goodman, Duke Ellington, Count Basie en vele anderen. artiest CuBop City Big Band album More&More label TamTam Records d u u 63:11 mm. Deze tweede cd van Lucas van Merwijks Cubop City Big Band is evenals de eerste, The Machito Project, grotendeels gewijd aan het werk van een be langrijke bandleider, musicus, zanger en componist in het latin-idioom: Be- ny Moré. Sommige stukken zijn van de hand van Moré, andere werden be kend door zijn uitvoering. In plaats van vast te houden aan de oorspronkelij ke arrangementen besloot Van Merwijk ze allemaal opnieuw te laten arran geren door de Colombiaanse gastpianist en arrangeur Edy Martinez. De laat ste werd vooral bekend door zijn muzikale samenwerking met latin-cory- feeèn als Tito Puente, Ray Baretto, Eddie Palmieri, saxofonist David San- bom en talloze anderen.Het resultaat is een sprankelende CD geworden, waarvan het plezier in het spelen van Martinez' harmonieuze arrangemen ten afspettert. De kern van het 21-koppige orkest wordt gevormd door de eveneens in het Cubaans-Latijns-Amerikaanse genre opererende band Nue va Manteca, Dat is goed te merken aan de soepele wijze waarop de ritme sectie en de dertien blazers op elkaar zijn ingespeeld. Alles in de sterk ritmi sche muziek met de ingenieus door elkaar geweven harmomelijnen valt op zijn plaats, ook de melancholieke stem van leadvocaiiste Yma America. Bij het beluisteren van deze zeer dansbare muziek van Moré More waan je je in een nachtclub in Havana, of op een zwoele Zuid-Amerikaanse fïesta.De Cubop City Big Band met gastpianist Edy Martinez maakt momenteel een kleine toernee door ons land. Morgenavond 6 maart zijn ze nog te zien en te horen in de Rotterdamse Doelen, 7 maart in het Vredenburg in Utrecht en 8 maart in de Haagse Anton Phiiipszaal. waar de NPS radio-opnamen maakt. JanHorstink

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6