4 Nieuwe computers taboe Wijers zegt reis Zuid-Amerika af Afscheid Annemarie Grewel zonder poeha Vooral in de kleinere gemeenten hebben vrouwen nog weinig in de gemeentelijke melk te broïdceien Investeringsstop ministeries vanwege millenniumbom Celstraffen en geldboetes geëist tegen paddobezit Spreekuur werkenden start tegen zin politiek Ambulance in de peiling Sprint door de Utunnei Xtc-transport onderschept Tien jaar voor 'gruwelmoord' Fabrikant haalt ananas terug Premier Caldera naar Nederland Garage onder het Olympisch Oplichter bejaarden Dieven maken rakesprof. 50'5r br pj7 1 I' 1 Rotterdams Dagblad I Zaterdag 7 maart li Amsterdam Een 21-jarige dron ken Haarlemmer heeft gister nacht voor opwinding gezorgd in de IJtunnel. De man rende tegen het verkeer in door de linkertun nelbuis richting Amsterdam- Noord. De tunnelwacht kreeg de sprinter in de gaten en zette de door hem gebruikte rijstrook op rood licht voor hef autoverkeer. De politie sloot hem op om te ont nuchteren. Delft Op de A13 is een groepje Engelsen gesnapt, die ruim twin tigduizend xtc-tabletten in de au to hadden liggen. De Delftse poli tie heeft twee mannen van 2en 34 aangehouden en een vrouw van 27jaar. Hetdrietal was op weg naar Engeland, zo verklaarde het later, Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 55- jarige Haarlemmer veroordeeld tot tien jaar cel wegens doodslag op de 34-jarige Tri Nurbiyanti. De procureur-generaal had vijftien jaar geeist.,De rechtbank in Haar lem had de verdachte eerder vrij gesproken wegens gebrek aan be wijs. Daarop ging het Openbaar Ministerie in hogei beroep. Stukken van het lijk waren in april 1996 aangetroffen op de bo dem van het Noordzeekanaal. Amersfoort Fabrikant Sehuite- ma in Amersfoort haalt een partij van 30.000 blikjes ananas op sap terug uit de handel. De smaak van de vrucht deugt niet. Het gaal om blikjes 'Kwaliteitsmerk ananas stukjes op eigen sap'. Mensen die het spul al in huis hebben wordt verzocht het terug naar de super markt te brengen. Zij krijgen hun geld terug. Den Haag President Caldera van Venezuela brengt op 15 en 16 maart een officieel bezoek aan Nederland. Koningin Beatrix ont vangt het echtpaar en zal het, sa men met prins Claus, een. diner aanbieden in Paleis Noordeinde. In het Catshuis heeft Caldera een bespreking met minister-presi dent Kok. Verder bezoekt de pre sident diverse instellingen. Amsterdam— De Stichting Be houd Olympisch Stadion en SFB Vastgoed hebben een bouwver gunning aangevraagd voor een grote parkeergarage met 800 plaatsen onder het gerenoveerde Olympisch Stadion. Het Amster damse stadsdeel Zuid moet nog een besluit nemen of die er mag komen. Het idee voor de garage die 25 miljoen gulden kost, is nieuw bij de plannen voor de re novatie van het Olympisch, Met de bouw kan het aantal parkeer plekken op straat rond het nieuwe stadion worden beperken, waar mee de omgeving een beter aan zien krijgt. Zowel bewoners al be zoekers zouden er een plek kun nen vinden. De gemeente Am sterdam staat positief tegenover het plan. Amsterdam De politie in Am sterdam heeft een 56-jarige Am sterdammer aangehouden op ver denking van oplichting van tien tallen oudere mensen. Met zielige verhaaltjes slaagde hij erin zijn slachtoffers65.Q0O gulden af te troggelen. Moordrecht Twee dievu» in het nauw hebben gisteren vroeg let terlijk rare sprongen gemaakt. De autodieven probeerden 's nachts twee agenten van zich af te schud den door het veerpontje te nemen tussen Moordrecht en Gouderak. Maar... het pontje vaart 's nachts niet. Ze 'stalden' hun auto in het water en lieten zich in het water van de Hollandse IJssel zakken. Eén van de twee werd drijfnat op gepakt. De ander wist te ontko men. De politie stelt een nader on derzoek in. Den Haag Op alle departementen geldt met onmiddellijke ingang een investeringsstop op computers en software. Ook worden voorlopig geen externe deskundigen op het gebied van informatietechnologie meer aangetrokken. Het kabinet wil op die manier geld en mensen vrijmaken voor de oplos sing van het dreigende computerprobleem op I januari van het jaar 2000: veel computers tellen maar tot en met 1999 en slaan daarna vermoedelijk op tilt. Naast dit zogenoemde 'mil lenniumprobleem' speelt ook de invoering van de euro een belangrijke rol bij de investeringsstop. De noodmaatregel ts genomen omdat de problemen met compu terapparatuur op de departemen ten met het oog op de eeuwwisse ling veel groter zijn dan voorzien. Regelmatig worden de specialis ten geconfronteerd met onver wachte tegenvallers. De kosten hiervan lopen in de honderden r* oenen guldens. Volgens het iet zi jn de a m btenaren nog te - Jg doordrongen van de pra gmatiek. zodat heel gericht ge kozen is voor een investerings stop. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Binnenlandse Zaken moet elk departement de investeringsstop uitvoeren. Slechts de secretaris-generaal, de hoogste ambtelijke baas van een ministerie, kan voor bepaalde pro jecten ontheffingen verlenen. Uitzonderingen betreffen onder meer apparatuur die nodig is om bestaande wetten uit te kunnen voeren of vervanging van compu ters die 'op* zijn. Alle investerin gen boven de honderdduizend gulden moeten echter een hand tekening krijgen van de secreta ris-generaal van het betrokken departement. De 'v .vesterings- stop geldt ook voor iderhoud. Den Haag De voorgenomen reis van D66-minister Wijers van eco nomische zaken naar Zuid-Ame rika, eind maart, gaat niet door. Het ministerie laat weten dat dit te maken heeft met 'agendapro blemen'. Maar een woordvoerder van de minister laat doorscheme ren dat Wijers er de voorkeur aan geeft in Nederland te blijven, zo dat hij zich actiever kan bezig houden met de verkiezingscam pagne van D66. De reis naar Venezuela, Costa Ri ca en Mexico was nog niet hele maal ingevuld, maar wordt nu voor onbepaalde tijd uitgesteld. De D66-top heeft gisteren in een crisisaehtige sfeer beraad gehou den over de wijze waarop de partij een nieuwe verkiezingscatastrofe kan vermijden. Daarbij is beslo ten dat onder anderen minister Wijers zich veel nadrukkelijker in de campagne zal vertonen. Vertaald De Democraten verloren afgelo pen woensdag tijdens gemeente raadsverkiezingen meer dan de helft van hun kiezers. Landelijke peilingen geven aan dat ze in de Tweede Kamer nog maar op 10 a 11 zetels kunnen rekenen. Als de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen wordt vertaald naar Kamerzetels, dan zou D66 slechts zeven zetels overhouden. Wijers wordt alom gezien als de gene die de electorale neergang van D66 had kunnen stoppen, maar hij weigerde vorig jaar par tijleider Van Mierlo op te volgen. Wijers liet zich ook niet op de kan didatenlijst van D66 plaatsen. Daarmee maakt hij zich kwets baar voor kritiek als hij zich als nog te veel op de voorgrond plaatst in de campagne voor de Tweede Kamerverkiezingen. Amsterdam Het is precies twaalf uur als de klok van de Westerto ren slaat. In de gracht vaart een havenbootje met daarin een knal rode kist met het stoffelijk over schot van Annemarie Grewel. Bij het Homomonument aan de Kei zersgracht brengt een vrouw een laatste groet en werpt een witte roos over het water. Geen gedoe, geen poeha en niet deftig mocht het afscheid worden van de socialistische voorvrouw, voorvechtster van homo- cn vrou wenemancipatie en meest gelief de voorzitter van het land. Anne marie Grewel. Vorige week over leed zij op 62-jange leeftijd. Na een herdenkingsbijeenkomst in de Rode Hoed, maakte zij gisteren de '.iatste tocht door haar geliefde Amsterdam. In haar laatste interview dat zij enige tijd geleden gaf aan het plaatselijke televisiestation AT5. vertelde Grewel haar begrafenis te hebben geregeld. Ze leed al een paar jaar aan kanker, maar was niet van plan zich door die ziekte te laten vellen. Dat regelen was gelogen, aldus vriendin Hanneke Groenteman op de afscheidsbij eenkomst. „Ze had dus niets gere geld," Een andere trouwe vriendin, PvdA-Kamerlid Jeltje van Nieu- wenhoven,refereerde aan het laatste partijcongres in januari, dat Grewel al sinds de jaren ze ventig traditiegetrouw voorzat. Na afloop werd ze beloond met een donderend applaus. „Zowaar, de voorzitter bloosde lichtjes en voegde daaraan toe geen enkele behoefte te hebben aan stervens begeleiding." Grewel was populair in de hoofd stad. Dat bewezen ook de deze week gehouden gemeenteraads verkiezingen. Annemarie Grewel stond nog als achtste op de PvdA- lijst en behaalde 2633 voorkeur stemmen. Postuum behaalde zij daarmee de derde plaats, na de wethouders Van der Aa en Ter Horst. Eberhard van der Laan, tot vorige week PvdA-fractievoorzitter in de Amsterdamse gemeenteraad: „Het was op een vergadering een waagstuk iets positiefs over ie mand te zeggen. Dan zag je haar denken: slijmerd. Twee jaar gele den vertelde ze in de rondvraag van de fractievergadering: 'O ja, ik heb kanker'," Geen gedoe en geen poeha dus in de Rode Hoed. Haar kist wordt uitgeleide gedaan met zang van Paul de Leeuw „want Annemarie lustte wel pap van glimmer en gla mour," aldus Groenteman. „Aan die Amsterdamse grachten," zingt De Leeuw met schorre en weinig tekstvaste stem en de hon derden vrienden zingen zachtjes mee. Dan begint haar laatste een zame tocht over het water naar de Arnhem Tegen twee eigenaren en een werknemer van een illega le Arnhemse koffieshop zijn giste ren celstraffen en geldboetes ge- eist wegens bezit van softdrugs en gedroogde paddestoelen (paddo's) Officier mr M. van der Mark eiste tegen de eigenaren een celstraf van zes maanden en een boete van 25.000 gulden. De werknemer hoorde twee maanden celstraf en een boete van 2500 gulden eisen. De drie mannen zeiden voor de rechtbank dat zij niet wisten dat gedroogde paddestoelen op een verboden lijst staan. "V Leeuwarden Het Medisch Cen trum Leeuwarden (MCL) start 1 april tegen de wens van de Twee de Kamer en minister Borst met een arbeidsgeneeskundig spreek uur voor werkenden. Mensen zon der baan kunnen niet by de be- drijvenpoli terecht. Minister Borst is tegen een derge lijke bedrijvenpoli omdat er een tweedeling in de zorg zou kunnen ontstaan. Ambtenaren van VWS zullen spoedig in Leeuwarden een kijkje gaan nemen. Afhankelijk van hun bevindingen zal de mi nister besluiten om al dan niet in te grijpen. Aanvullend Het MCL wilde begin dit jaar in samenwerking met zojgverzeke- raar De Friesland al starten met het speciale spreekuur. Een be zoek aan de bedrijvenpoli zit niet in het reguliere verzekeringspak ket. Mensen of bedrijven moeten zich hiervoor aanvullend verzeke ren. Verzekeraar De Friesland komt met aparte polissen. De plannen riepen echter veel verzet op. De Tweede Kamer en tal van organisaties vreesden dat het plan zou leiden tot een tweedeling in de zorg. Het ziekenhuis besloot tot uitstel omdat inmiddels naast Borst de zorgsector zelf met een plan zou komen om de wachtlijsten aan te pakken. Het MCL is het wachten inmiddels moe. „De discussie duurt nu al zo lang, daar kunnen we niet op wachten," meent J. van Eyndhoven, lid van de raad van bestuur van het ziekenhuis. Volgens PvdA-Kamerlid Oudkerk blijkt nu 'hoe onbetrouwbaar het ziekenhuis is'. „Het MCL belooft iets wat het niet nakomt. Het is onbetamelijk, onmaatschappelijk en discriminerend," vindt Oud- kerk. Hij gaat kijken welke stap pen er, naast een korting op het budget van het ziekenhuis, geno men kunnen worden. „ïk zal onze juristen vragen of het niet in strijd is met de Grondwet om wer kenden eerder te behandelen dan niet-werkenden," zegt hij. Een Kamermeerderheid is tegen voorrangszorg. Ook de zorgsector zelf heeft tijdens een hoorzitting in de Kamer zich hier tegen uitge sproken. Wel moet het mogelijk zijn dat er meer poliklinieken ko men waar mensen met bepaalde beroepsziekten terecht kunnen. Niet-werkenden met dezelfde klachten moeten hier ook gebruik van kunnen maken. Van Eijndhoven van het MCL is ervan overtuigd dat het spreek uur niet zal leiden tot een tweede ling in de zorg. „De specialisten worden ingezet op uren dat zij an ders niet werken, voor de gewone patiént blijven zij beschikbaar." Overwater maakte AnnemarieGrewelgisterendelaatstetochtdoorhaargeliefde Amsterdam. Foto Marcel Anlhomsse/ANP Amsterdam Binnen twee tot drie jaar zijn de 600 ambulances in het land uitgerust met een zo genoemde positie-sensor. In Zaanstreek/Waterland is een proef aan de gang met tien zie kenauto's, uitgerust met een der gelijke sensor, waardoor de meld kamer weet waar de ambulance zich bevindt. Volgens coördinator L. Je Vries is het de bedoeling op termijn alle ambulances ervan te voorzien. „Dan kun je sneller op een mei- ding reageren. Dat kan levens redden." Via het beeldscherm in de meldkamer zijn de ambulan ces te volgen en kan de meldka mer besluiten welk voertuig het snelst op de plaats des onheils is. Het navigatiesysteem dat wordt getest, zendt via de sensoren in de auto's signalen uit die de meldka mer opvangt via zendmasten. Ook vrachtwagens en auto's van de Wegenwacht maken al gebruik van een dergelijk systeem. Onzeker is nog of de verzeke raars, die het ambulancevervoer betalen, bereid zijn de kosten van de voorziening (ruim 2000 gulden per stuk) te betalen. VrouwMi bi gemsenteraden Door Stef van Item Gemeente Zetels Vrouwen Aandeel Schiedam 35 15 43% Zwijndrecht 27 10 37% Hellevoetsiuis 25 9 36% Nieiiwerkerk ad Ussef 17 6 35% Spijkenisse 35 12 34% Rotterdam 45 15 33% Westvoome 15 5 33% Dordrecht 39 12 31% Bleiswijk 13 4 31% Brielle 17 5 29% Berkel en Rodenrijs 17 5 29% Rozenburg 15 4 27% Nederlek 15 4 27% Barendrecht 19 5 26% H.I.Ambacht 19 5 26% Maassluis 23 6 26% Ridderkerk 29 7 24% Krimpen ad IJssel 21 5 24% Papendrecht 21 5 24% Vlaardingen 35 8 23% Capelle ad IJssel 33 6 18 Alblasserdam 17 3 18% Sliedrecht 19 3 16% Oud-Beijerfand 19 3 16% 's-Gravendeel 13 2 15% Ouderkerk ad IJssel 13 2 15% Korendijk 15 2 13% Albrandswaard 15 2 13% Cromstrijen 15 2 13% Bernisse 15 2 13% Binnenmaas 17 2 12% Heerjansdam 11 1 9% Bergschenhoek 13 1 8% Hardinxveld-G'dam 17 1 6% Strijen 13 0 0% Totaal 727 179 25% Rotterdams DaflblatAW Rotterdam Aan Rotterdam ligt het niet. Nee, het zijn vooral de kleinere gemeenten in de regio geweest waar vrouwen na de raads verkiezingen nauwelijk méér in de gemeente lijke melk te brokkelen hebben gekregen. Op basis van de kandidatenlijst leek het er vóór de verkiezingen nog op dat het percentage vrouwen in de Rotterdamse raad zou blijven steken op 24. Maar na woensdag is één op de drie Rotterdamse raadsleden vrouw, 33 pro cent dus. Dat is boven verwachting. Schie dam spant de kroon: maar liefst 43 procent van de raad is vrouw. Een verdubbeling voor de Jeneverstad. EL» Kuyper, fractieleider van de PvdA in Rotterdam, noemt het een prima zaak' dat nu een op de drie Rotterdamse raadsleden een vrouw is (15 van de 45)„Dat is nog niet genoeg, maar het valt al leszins mee. Van 24 naar 33 pro cent is een fikse winst. Een flinke vooruitgang, maar we zijn er nog niet. Alleen is voor deze raadspe riode de kans voorbij. Over vier jaar is het weer een iijstenkwes- tie." Huilen Het gemiddelde voor Rotterdam plus 34 gemeenten in de regio kwam uit op net 25 procent. Dat is nog ver onder het landelijke streefcijfer (30 procent vrouwen in de raden) dat het ministerie van Binnenlandse Zaken dit keer in de wacht wilde slepen. Maar wat wil je: in gemeenten als Heer- jansdam, Bergschenhoek (beide nog maar een vrouw in de raad) en Binnenmaas (nog maar twee) hol de het pel een tage achteruit. Hele maal huilen met de pet op is het in Strijen. De gemeenteraad m de Hoeksche Waard nam afscheid van alle drie de vrouwen. „En ik kan niet anders zeggen dan dat ik het betreur." zegt burgemeester mevrouw <!i M. Peereboom van Strijen. Zij knjgt te maken met 13 mannen in de raad. De raad van Strijen telt na de ge meenteraadsverkiezingen dus niet één vrouw meer. De PvdA le verde er twee in. het CDA een. Daardoor is de burgemeester de enige vrouw in raadszaal gewor den en is Strijen in de regio Rot terdam de enige gemeente zonder wouwen in de raad.Als deze uit slag een afspiegeling is van de be volking, dan leven wij in een rare gemeente. Evenwicht is veel be ter. Ik vind een combinatie van VTOuwen en mannen het beste." „Vrouwen hebben een ander ge zichtspunt." stipt zij aan. „Man nen willen concreet praten, ter wijl vrouwen er meer de 'mens kant' bij halen. Wat dat betreft zal ik misschien een andere rol in het college gaan spelen, dat ik de menskant moet inbrengen. Aan de andere kant. ik werk met men sen. Ik. ga er van uit dat we op nieuw een goede samenwerking in het college kunnen bewerkstel ligen.'" Peereboom hoopt dat de politieke partijen lering uit de uitslag trek ken: Zij moeten meer naar vrou wen en ook naar de jeugd kijken. Hoe ze de zaken zo kunnen veran deren dat ook zij bij de politiek be trokken raken." Behoorlijk Burgemeester R. Scheeres van Schiedam toont zich lichtelijk verbaasd wanneer hij hoort dat Schiedam met kop en schouders beven de andere gemeenten uit steekt (43 procent vrouwen - 15 van de 35 raadsleden). „Behoor lijk! Maar het is geen verdienste van dit gemeentebestuur. Kenne lijk vonden de partijen het be langrijk om veel vrouwen op een verkiesbare plaats te zetten. De eer is natuurlijk vooral aan de in woners van Schiedam. Zy hebben gekozen." Wat ook een rol heeft gespeeld, denkt de burgemeester, is het ver anderde systeem met voorkeur stemmen. In een gemeente als Schiedam (meer dan twintigdui zend inwoners) was nog maar een kwart van het aantal stemmen no dig om met voorkeur de kies drempel te halen. Maar in geen van de gemeenten in de regio is een vrouw louter en alleen om die reden in de raad gekomen. De meesten stonden op een verkies bare plaats, of trokken veel vrou welijke stemmers omdat zij de eerste wouw op de lij st waren. Dat overkwam ondermeer het Rotter dams D66-raadsfid Francisca Ra- venstein. Scheeres vindt het een goede zaak dat er zoveel vrouwen in de Vrouwen in rand In Rotterdam en 34 gemeenten In de regio was gemiddeld 22 procent van het totale aantal raadsleden vrouw. Na de gemeenteraadsverkiezingen is het percentage cp 25 procent uitgekomen. Het gaat om 179 vrouwen op 727 raadsleden. Net als in 1994 nemen de SP en Groenlinks procentueel het grootste aantal vrouwen voor hun rekening. 0 25 50 75 100 125 i50 175 □m &2 is 24 173 124 169 34 Zïi2,5" 47 44 r 3 31 89 aantal vrouwen ~i aantal zetels GroenUnks SP PvdA* CDA D66* WD Lokale partijen SGP/GPV/RPF Ouderenpartijen CD/CP'85 In Papen&echt kwam een vrouw in de raad namens de combinatie PvdA/066. Vandaar dat deze beide partijen op respectievelijk 50,5 en 12.5 uitkomen. Rotterdams Darjbtad/lngnd Vogelasang raad zijn bijgekomen. „Voor de discussie in de raad is het prettig. Besturen gaat over veel 2aken, er zijn veel onderwerpen waarbij de inbreng van vrouwen belangrijk is. Zoveel vrouwen in de raad te kent de sfeer, die verbetert. Nu het college nog. Het is tijden gele den dat er een vrouw in het Schie- damse college van burgemeester en wethouders heeft gezeten. Maar daarbij spelen ook veel an dere belangen dan aüeen die van vrouwen." Kinderen Trudy van den Akker kwam met de hakken over de sloot in de Schiedam se raad, namens DC8. Zij kreeg dankzij voorkeurstem men een van de twee zetels van de democraten. Ze gaat inmiddels haar derde periode in ais raadslid. Te«wyl ze nog rouwt om het ver lies van haar party (D66 kelderde van zes naar twee zetels) zegt ze: „Het is heel belangrijk dat er meer vrouwen in de raad zijn ge komen. Welke gevolgen dit zal hebben voor de Sehiedamse poli tiek. moet nog blijken. Maar je kunt meer gaan samenwerken met vrouwen uit de andere frac ties. En er zal wellicht meer aan dacht worden besteed aan vrou wenzaken. Dit is vooral te danken aan de partijen. Die vonden het blijkbaar belangrijk om vrouwen bovenaan de lijsten te plaatsen. Maar ook aan de kiezers; kyk maar naar mijn voorkeurstem men." Het ideale percentage fiftyflf- ty- is volgens Van der Akker moeilijk te bereiken. Haar vrou welijke collega's in de raad zijn uf kinderloos óf 'uit' de kinderen. „Wanneer je kleine kinderen hebt. dan is dat moeilijk te combi neren met het raadswerk. Ook al stem je het thuis goed af met man en kinderen. Alleen, al onze verga dertijden zijn een probleem. Maar misschien is dat iets om met de andere vrouwen in da raad naar te

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3