13, Hoogstraat pas ie 1999 op de schop Banier aan de toren Democratisch wijkplan aan Oostwijkers gepresenteerd Plannen Broersveld versneld uitgevoerd Rotterdams Dagblad Cruciaal overleg over bouwplannen Hoek van Holland De Brandersbuurt krijgt 'meest ingewikkelde bouwput' van Schiedam 'Koopkracht Vlaardingen niet bepaald rooskleurig' Dief houdt 'inruilactie' Kruis terug op Singelkerk Bloementrappèn genomineerd Nog geen schot in onderhandelingen Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Ui Schiedam Een opknapbeurt van de Hoogstraat is dit jaar niet meer haalbaar, maar het Broersveld gaat nog dit jaar op de schop. Dat is het antwoord van de gemeente op het drin gende verzoek van lokale winkeliers en ondernemers om meer prioriteit te geven aan de renovatieplannen voor de twee winkelstraten in de Schiedamse binnenstad. Waterweg Woensdag i 1 maart 1998 -v Schiedam Het gebied tussen de Vijgensteeg, Raam. Schie en Groenwecgje zal ingrijpend ver anderen. Een groot bouwplan dat ondermeer voorziet in de bouw van appartementen en woningen met een tuin zal bet gebied veran deren in de 'meest ingewikkelde bouwput' van Schiedam. Het on derdeel dat daarbij het meest in het oog springt is de poortbebou wing bij de Ooievaarsbrug. Met het project is een investering ge moeid van enkele miljoenen gul dens. De .gemeente zat al een tijdje in haar maag met de locatie in het hart van de Brandersbuurt, het gebied dat wordt begrensd door de Schie, Noordvest en Korte Ha ven. Panden raakten ernstig in verval en de verpaupering kreeg er steeds meer grip. Het gebied vormde ook geen goede toegangs route tot de binnenstad. Een eerste aanzet tot het opknap pen is gedaan het met plan van ar chitect/stedenbouwkundige Ralph Erskine. Zijn bouwplan voor het Spinhuispad, dat inmid dels in ontwikkeling is genomen, voorziet in de bouw van woningen en bedrijfsruimten. De nieuw bouw moet bovendien zorgen Burgemeester Stam van Vlaardingen heeft gistermiddag een banier aan de toren van de Gro te Kerk ontrolt. Met deze handeling werd het spits afgebeten voor de campagne: 'Mensen rechten: eens gegeven blijft ?£?geven'. Vlaardingen is de eerste plaats waar een verkorte tekst van een van de artikelen uit de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aan de kerktoren hangt. Vlaardingen is uitgekozen met het oog op de uitreiking van de Geuzen penningen van vrijdag. OokdeVlaardingse scholieren werden bij de onthulling betrokken. Ge lijktijdig met het ontrollen van de banier werden ballonnen opgelaten. Foto Roei oijkstia voor een aantrekkelijke fiets- en wandelroute tussen het noorde lijk stadsdeel en de binnenstad Maar hierbij moest het niet blij ven, vond de gemeente. Ook aan grenzende locaties moesten wor den aangepakt. Voor het gebied tussen de Vijgensteeg. Raam. Schie en het Groenweegje is daar om een plan ontwikkeld door ar chitectenbureau Hoftiuis/De Klui ver. Dit plan maakt gebruik van de hoofdlijnen van het plan van Erskine, Volgens deze architect/ stedenbouwkundige moet de stijl van de bebouwing langs het Spin huispad worden doorgetrokken m de richting van de binnenstad. Op deze manier wordt Het de bezoe ker duidelijk gemaakt dat de Brandersbuurt bij de binnenstad hoort en niet bij Nieuwland. De woningbouwza! bestaan uit 38 woningen, waarvan zeventien zo genoemde grondgebonden wo ningen (huizen met een tuin). In de nieuwbouw zijn het monument aan de Schie 84 en het gereno veerde pand op nummer 86 opge nomen. Zie ook 15: Bouwplan trekt Bran dersbuurt bij Schiedamse bin nenstad Schiedam Na bijna twaalf jaar wordt op 14 april het kruis terug geplaatst op de toren van de Sint Liduina-Basiliek aan de Singel in Schiedam. Voor die bijzondere ge beurtenis is de sterfdag van Li- duina gekozen, zij stierf op 14 april 1433, de dinsdagna Pasen. Het feest van Schiedams stadsheilige Liduina wordt altijd veertien dagen na Pasen gevierd en dit jaar dus met een speciale betekenis. „Het kruis, dat er zo'n twaalf jaar geleden dreigde af te vallen, kan vanaf 1 april weer op de toren van de kerk worden ge plaatst," vertelt pastoor P. M. Vis- mans van de Singelkerk. „We hebben besloten om dat op 14 april, de sterfdag van Liduina, te doen. Daar komt nog bij dat de dag dat zij stierfin 1433 op derde paasdag viel en dat is dit jaar ook zo." Als het kruis op tijd in haar oude glorie is hersteld en het niet te hard waait, wordt het kruis op die bewuste dinsdag met een hoog werker op z'n oude stek terugge zet; 's morgens om een uur of tien. I Vlaardingen De Organisatie Vlaardingse Ondernemers- mhsftt zich zorgen over de koopkracht van de Vlaardingers. „Wij dienen ons te realiseren dat dit bepaald geen rooskleurig beeld geeft," zei gisteren OVO-voorzitter Arie Wa penaar. Om dat te illustreren haalde de voorzitter, die opkomt voor de be langen van de detailhandel in Vlaardingen, een artikel aan in het vakblad Dis tri food. „Het is zelfs zo erg gesteld met het koop krachtplaatje in Vlaardingen dat de grote Duitse supermarkt orga nisatie Lidl Vlaardingen ais vesti- gingspunt heeft willen verwer ven. Omdat Vlaardingen volgens Lidl na Groningen en omstreken tot één van de minst koopkrachti ge sleden behoort van Nederland en daarom prima aansluit op hun formule. Dat is schrikken gebla zen als jc zulke artikelen leest over je eigen stad," hield Wape- naar zijn gehoor van Vlaardingse zaken] on raadsleden voor. Maar de OVO-voorzitter werd me teen de mond gesnoerd door wet- 'hötrder Kees van der Windt. „Het verbaast me zeer dat wij één van de minst koopkrachtige gemeen ten zouden zijn. Als je regionaal kijkt hebben onze inwoners juist een boven-gemiddeld inkomen." Ook zijn collega-wethouder Ton van der Steen trok de bewering van de Duitse supermarkt in twij fel. ,./n Vlaardingen is de werk loosheid vee) minder dan in bij voorbeeld Schiedam en Rotter dam. Het is in Vlaardingen rede lijk goed gesteld." Maar voor Wapenaar was dat alle maal niet genoeg. Hij vindt dat het nieuw gekozen gemeentebe stuur er voor moet zorgen dat de lasten van het midden- en klein bedrijf omlaag gaan. .,De huur prijzen in de nieuwe winkelcentra zijn dermate hoog, dat alleen de landelijke en straks internationa le winkelketens de centra bezet ten. De zelfstandige ondernemer komt er niet of nauwelijks meer canto pas, want d»c kan /,u ilu ren niet meer ophoesten." Jong en oud aan wijkbewoners kwam gisteren kijken bij de informatiemarkt over het Oostwijkplan in de Vlaardingse stadsgehoorzaal. Foto Fred übochant'Roei Dijkstra Vooral het versnelde uitvoeren van de plannen voor het Broers veld wordt door de gemeente als grote winst gezien. Bij de eerste plannen werd nog uitgegaan van -1999. De hersirating wordt nu de* zomer uitgevoerd. Bij een •eventuele vertraging zullen de ^Werkzaamheden opschuiven naar Uêgin 1999. Dit omdat in het na jaar niet kan worden her straat in vérband met de Brandersfeesten, Sinterklaas en Kerslmts. Hoewel de aanpak van de Hoog straat niet met dezelfde voortva rendheid wordt opgepakt, kan toch ook hiervan een kleine winst worden gesproken. Begin vol gend jaar zullen de oude klinkers uit de hoofdwinkelstraat worden gelicht. Dat is een jaar eerder dan in eerste instantie was gepland. Het naar voren halen van de aan pak van de twee winkelstraten heeft overigens wel een prijs. De herinrichting van de Lange Kerk straat zal nu met meer dit jaar kunnen starten. De ondernemers in deze straat zullen nog een jaar langer moeten wachten. De'wjjzlgingfcn vloeien voort uit de reacties op de nota Herinrich ting Openbare Ruimte. Deze nota is weer een uitwerking van het be leidsstuk 'Een toekomst voor de oorsprong, een visie en actieplan Rotterdam—De Rotterdamse wet houder Kombrink (ruimtelijke or dening en grondzaken) overlegt volgende week met staatssecreta ris Vermeend (Financiën) over de verwerving van grond in Hoek van Holland, waarop Botterdam woningen wil bouwen. De bouw plannen maken deel uit van het macterplao Hoek van Holland, waarmee de gemeente de bad plaats nieuw leven wal gaan inbla zen. Van de onderhandelingen tussen Kombrink en Vermeend hangt het doorgaan van de woning- bouwplannen af. Wanneer de staatssecretaris veel meer geld voor de grond wil hebben dan Rot terdam wenst te betalen, dan kan de gemeente de woningbouw plannen wel vergeten. Rotterdam wil in Hoek van Holland 1000 nieuwe woningen bouwen. De rest van het Masterplan is zo goed als klaar. Bedoeling is vee! meer mensen naar do badplaats te lokken en die daar ook meer geld te laten spenderen. De gemiddel de bezoeker van Hoek van Hol land verblijft daar slechts een paar uur en geeft in die tijd ge middeld een gulden of vijftien uit. In andere badplaatsen langs de Nederlandse kust liggen die cij fers heel anders. In Kijkduin, niet eens ver van Hoek van Holland, besteedt de bezoeker gemiddeld 25 gulden. In Scheveningen 35. terwijl bezoekers aan Zandvoort gemiddeld 50 gulden uitgeven. Probleem in Hoek van Holland is dat er ook nauwelijks mogelijkhe den zijn om het geld uit te geven. Bij het strand zijn in vergelijking met andere badplaatsen nauwe lijks winkels te vinden. Passa giers van de Stena Line, die vaak uren wachtend in de badplaats moeten doorbrengen, 'kunnen hun geld gewoon niet kwijt', ver duidelijkte Kombrink gisteren in de commissie ruimtelijke orde ning. Het Masterplan Hoek van Hol- voor de ontwikkeling van de bin nenstad in de periode 1998-2002'. De nota voor de openbare ruimte is de afgelopen maanden toege licht en besproken met al Je be trokkenen. Aan de hand van wen sen en kritiek heeft de gemeente de nota bijgesteld. Dam Naast de vervror gde aanpak van Broersveld en Hoogstraat is er nog een belangrijke wijziging op genomen in de nota. Ook de Dam wordt nu meegenomen in de plan nenmaker^ De winkeliersvereni ging van deze winkelstraat heeft, naar nu blijkt, met succes gelob byd bij de gemeente om ook hun straat mee te nemen bij de grote opk napronde. De gemeente wil hier gehoor aan geven omdat ook zij van mening is dat de Dam een betere bestra ting kan gebruiken. Verder zijn er ontwikkelingen in de omgeving van de Dam die een renovatie van het wegdek rechtvaardigen. Zo wil Jan des Bouvric zich op de hoek van de straat vestigen in de Korenbeurs, is er in de Zijlstraat een parkeerplaats aangelegd en zijn er plannen voor de bouw van een parkeergarage in de noord- westhoek van de Dam. land, waaraan al lange tijd wordt gewerkt, moet in deze ongerieflij ke situatie verandering brengen. Aanvankelijk deden zich bij de plannen grote problemen voor, toen het ministerie van Verkeer en Waterstaat opeens de normen voor zeeweringen aanzienlijk ver scherpte, Dezeeweringen moeten verbeterd worden om weerstand te bieden aan een allengs hoger wordende zeespiegel. Deze aange scherpte eisen betekenden een forse streep door de plannen. Inmiddels is een oplossing gevon den door de benodigde maatrege len voor de kustverdediging aan de zeekant te verwezenlijken. De plannen daarvoor zijn ontwikkeld in nauw overleg rnet deskundige Waterman, die ooit ook een plan ontwierp om stuk grond naast de kust van Hoek van Holland en Scheveningen droog te leggen en voor bebouwing geschikt te ma ken. In het masterplan is tevens een betere toegankelijkheid van de badplaats opgenomen. De NS heeft inmiddels ingestemd met het verder doortrekken van de spoorlijn in de richting van het strand. Bij Verkeer en Waterstaat, dat gaat over rail-infrabeheer, moet het nieuwe tracé nu alleen nog worden getekend. Bovendien moet er een tweede toegangsweg komen, die de Maasdijk kan ont lasten. Verder moet er een groot waterwegpark worden aangelegd, bestemd voor dagrecreatie en eve nementen. De raadsleden in de commissie ruimtelijke ordening waren giste ren enthousiast over de plannen. „We hadden een badplaats en de den daar niets mee," zei F. Rave- stein (D66). „Het is goed dat dit nu wel gebeurt. Laten we daarmee dus nu doorgaan We zijn op de goede weg." „Het is een prachtig plan." vond E. Hellwig (CDA). „Een plan dat de positie van deze regio alleen maar versterkt." Door Marc Floor Vlaardingen Weliswaar niet alle 6494 inwoners van de Vlaardingse Oostwijk verschenen gistermid dag op de informatiedag, maar er vormde zich toch een aardige rij voor de ingang van de Harmonie van de Stadsgehoorzaal. De proef van de Vlaardingse gemeente om de bevolking meer te betrekken bij de inrichting en het beheer van hun eigen wijk leek geslaagd gezien de goede opkomst bij de presentatie van het veertig maat regelen omvattende Oostwijk plan, Dat het voor de gemeente Vlaar dingen nog even wennen was om de burger zo dicht op de huid te hebben bij het invullen van de wijkplannen was goed te zien bij het publieke verkooppraatje van hoofd van de afdeling Wijkbeheer Rob de Jonge. Hoewel hij zijn stropdas achterwege had gelaten en de handen losjes in de panta lon had, viel het hem niet mee om de ambtelijke vorm achterwege te laten. Hij tracteerde de Oostwijk bewoners op 'sheets' met steek woorden als 'bottom up' en sprak in de amusante bombastische taal waar ambtenaren patent op lijken te hebben. „Vandaag is de terugkoppeling van de plannen naar de bewoners van de Oostwijk." licht De Jonge de functie van de voorlichtings dag toe. „We willen laten zien wat er op ambtelijk en politiek niveau mei hun iueeen ts gebeurd.' Vanaf het begin hebben de Oost- wijkbewoners hun zegje mogen doen over hoe zij hun wijk sn de toekomst graag zien. De gemeen te Vlaardingen wil eens kijken hoe het uitpakt zonder het pater nalisme dat gewoonlijk bn de plannenmakerij hoort. Dat is niet alleen democratischer, maar zou ook wel eens een stuk sneller kunnen werken: geef de burger van tevoren inspraak en de kans om later tijdrovende bezwaar- sehriitproeedures te vermijden is een stuk groter De Vlaardingse gemeente heeft bewust de Oostwijk als pruefkind- je voor de nieuwe aanpak geko zen. De wijk is ideaal vanwege het zachte renovatie- en aanpas singskarakter. De gemeente is daar niet gedwongen projecten door te zetten die zo ingrijpend zijn dat het onvermijdelijk zou worden wijkbewoners tegen de haren in te strijken. Want plan nen kunnen nog zo mooi worden gebracht, bepaalde zaken moéten m de ogen van de gemeente nu eenmaai worden gerealiseerd voorde bestwil van haar burgers. „Zo'n plan als de tram-plus gaat hoe dan ook door," verklaart De Jonge van de afdeling Wijkbe heer. „Maar we kunnen natuur lijk wel met de bewoners van de Oostwijk praten om die lijn zo vriendelijk mogelijk neer te leg gen." Het Oostwijkplan bestaat in totaal uil veertig maatregelen. Daarvan wordt de helft op korte termijn, dat wil zeggen nog in 1998 uitge voerd. Die helft bestaat uit zaken als de verbetering van de commu nicatie tussen bewoners, wijkbe heer en gemeente, een betere toe gankelijkheid van de trottoirs door bijvoorbeeld de verwijdering van obstakels, en de opiossing van de leegstand door sloop of be woning. Volgens De Jonge zullen de kosten voor deze korte term ij n- nlannen enkele honderdduizen den guldens gaan bedragen. Die kosten zijn aanzienlijk hoger voor de middellange en lange ter mijnplannen als de nieuwbouw in het Buizen gat en omstreken en het uitvoeren van een herbestra- Schiedam De eigenaar van een Mercedes spoedde zich gisteravond vanuit zijn kan toor aan de Schiedamse Betto- weg naar buiten toen hij het geluid van een wegrijdende auto hoorde. Hij had zijn wa gen met sleutels in het contact voor het pand laten staan en vermoedde het ergste. Inder daad kon hij nog net een onbe kende persoon achter het stuur waarnemen die er met zijn auto vandoor ging. Maar de gedupeerde bleef niet met lege handen achter: hij kreeg voor zijn Mercedes een witte Ford Escort terug. De dief bleek namelijk een andere au to met de motor nog draaiende te hebben achtergelaten. Die lekte alleen wel olie, wat de dief blijkbaar tot de inruilactie had verleid. De politie heeft de zaak in onderzoek en kon nog niet zeggen of de Ford even eens van diefstal afkomstig is. Vlaardingen De Bloementjrap- pen in het centrum van Vlaardin gen zijn genomineerd voor de Omgevin gsarchitectuu rpri js 1998. De Bloementrappon strijden samen met vier andere projecten om de prijs. Welk project met de eer gaat strijken wordt 18 juni duidelijk. Tydens een symposium in Utrecht wordt dan de winnaar bekendgemaakt. Vlaardingen Er zit nog geen schot in de coalitie-onderhande lingen in Vlaardingen. PvdA-par- tijleider ArAttema-heeft gisteren CDA^gf^roenLmksr maar dat Het is vooral de WD die weigert om met GroenLinksom de tafel te gaan zitten. De PvdA, de grootste partij na de gemeenteraadsver. kiezingen van vorige week en in formateur, wil daarentegen graag GroenLinks in het college. Behal ve dat de socialisten drie wethou ders te weinig vinden, geeft een college met alleen WD en CDA volgens de PvdA geen uitdruk king aan de progressieve meer derheid in de gemeenteraad. GroenLinks-fraetievoorzitter B. E. van der Velde ziet nog steeds mogelijkheden tot samenwerking met de WD. „Maar dan moet eerst de wil zijn om samen te wer ken." Van der Velde ziet niet in waarom er in Schiedam en Rotter dam wel een coalitie met zowel WD en GroenLinks kan regeren en in Vlaardingen niet. Volgens WD-onderhandeiaar H. C. J. Ro- ijers ligt dat vooral aan Groen Links. tingsplan. Die zullen eerder in de miljoenen gaan lopen en voorlo pig nog niet worden gerealiseerd. Wat gisteren -ondanks de aan kondiging- ontbrak bij de pre sentatie van de plannen, was een plek voor de Oostwijkse jeugd. Hoewel er op de informatiemid dag een heuse stand was inge richt die zich op de jeugd in de wijk concentreerde, werd deze voornamelijk bezocht door oude re wijkbewoners die hun klacht over de pubers op een groot schandbord mochten zetten. „Het Oostwijkplan heeft niet zo zeer oplossing voor rondhangen de jeugd naar voren gebracht, maar meer de problemen," zegt coördinator cultuur en welzijn van de Vlaardingse gemeente Herman Berkhout. „Voor de hanggroepjongeren van 15, 16 jaar zijn ook niet zo makkelijk op lossingen te vinden. Maar de over last van deze jongeren is absoluut een speerpunt in onze plannen." Berkhout wil op korte termijn proberen de jongeren en de bewo ners van hun favoriete hangplek ken als de speelplaats Bleekstraat eh ut* hoek Binnensingel/Van Leyden Gaelstraat om de tafel te krijgen. „En we gaan denk ik wel zoiets als een jeugddebat organi seren." aldus Berkhout. „Een soortgelijk idee pakte onlangs in Holy goed uit."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1