ii»ji Maassluis heeft college rond Rotterdams Ëagblad Conflict over nieuwbouw Hoogstraat Vereniging Kinderboerderij De Gorzen Is praten zat Schiedam heeft eindelijk zijn jenevercafé Het Mooiste en Grootste Tuincentrum van de Regio, Deltaweg 76Vlaardingen Tel. 010-2436990 t PvdA levert in coalitie met CDA en V VD 'anderhalve' wethouder Van Duijn blijft Plantage krijgt rosarium en tweede wandelpad Dronken achter stuur Inbraak in kelderbox SRG praat mee over coalitie Eerste paal De Meesters de grond in Mill Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 12 maart 1998 Door Jos van Nierop Maassluis Maassluis heeft als eerste gemeente in het Water weggebied het college rond. De PvdA, de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen, heeft minder dan een week tijd nodig gehad om met CDA en WD overeenstemming te berei ken. Meest opvallende van het akkoord is dat de socialisten anderhalve wethouder' leveren. Pieter Hoogenraad wordt, als parttimer, naast Arnold Keijzer de tweede PvdA-wethouder in hel college van burgemeester en wethouders van Maassluis. Het opvoeren van een vierde col legelid is het opvallendst in de gisteren gepresenteerde college- samenstelling voor de periode 1998-2002, Zoals verwacht is de PvdA. als verkiezingsoverwin naar, in zee gegaan met WD en CDA, de partijen die met ieder vijf zetels de twee andere grote party- en in de raad worden. Huidig col legelid Leny Wesenhagen-Kaste- lem en Frank Koen zijn de respec tievelijke wethouders voor deze partijen. De nieuwe collegesamenstelling is dinsdagavond, nog geen week na de gemeenteraadsverkiezin- gèn, een feit geworden. De 'helde re verkiezingsuitslag" lag volgens PvdA-onderhandelaar Pieter Kromdijk ten grondslag aan het gegeven dat eerst de poppetjes zijn neergezet alvorens verder te onderhandelen over het te voeren beleid. Dat laatste gaat vanaf het eind van deze week gebeuren. De dne partijen voorzien daarbij geen grote struikelblokken. Mede gezien de uitlatingen van de andere partijen, die vorige week woensdag het nu gevormde college als meest logisch zagen, is er niet serieus over gedacht om D66 of AOV/Unie 55+ uit te nodi gen voor de onderhandelingen. John Scheerstra (WD), doelend op de laatste party: „Er is gekozen voor een stabiel college. Dat is te verkiezen boven partijen die min der dan dat hebben in te bren gen." De keuze voor een vierde - deel tijd - wethouder is volgens Kromdijk een weergave van de krachtsverhoudingen tussen PvdA en de twee andere partijen. Maar daarnaast vonden de partij en het gezien de hoge werkbelas ting ook gewoon nodig. „Het zijn mensen die regelmatig zestig tot MaassluisHuidig wethouder Lenie van Duijn-Camfferman CD66) heeft besloten de komen de vier jaar toch raadslid te blijven, Van Duijn twijfelde hier aan toen haar partij vorige week maar twee zetels be machtigde. De nummer drie op de D66-kandidatenlijst had liever plaats gemaakt voor nieuwe mensen, maar haalde met 255 voorkeurstemmen partijlid Jan Lensselink in. Naast Mieke Landsbergen- Van Leeuwen (PvdA), Leny Wesenhagen-Kastelein (WD) en Coby Lammers-Noordam (WD) is ze de komende vier jaar één van de vier vrouwen in de 23 leden tellende gemeente raad. De huidige raad telt vijf zeventig uur per week maken," heeft Scheerstra ervaren. Dat een 'halve' wethouder -met overi gens wel een volledige stem in het college - de gemeente meer gaat kosten, vond de WD'er betrekke lijk. „Dat moet je in een grotere context zien. Wethouders worden in Maassluis toch niet zo riant be taald, dat de stad daar armlastig van wordt. Voor een verbetering van-de bestuurskracht mag je best vierduizend gulden per "maand overhebben.." Pieter Hoogenraad zegt 'toch wel verrast' te zijn over deze vertaling van de verkiezingsuitslag. „En ik vind het een hele eer. Het is niet zomaar iets." Wel had Hoogen raad, die de komende vier jaar over sport en recreatie, cultuur en onderwijs gaat, liever de porte feuille financiën toebedeeld ge kregen. Namens zijn partij heeft de PvdA- 1er zich er de afgelopen jaren hard voor gemaakt om meer geld 'te ge bruiken voor de burgerij', en dus minder te reserveren. „Maar," troost Hoogenraad zich „ik zit nu in het college, en met dat college vorm je samen het beleid. Ik zal het kritisch volgen." De portefeuille financiën blijft net als economische zaken bij de vrouw die daar ook de afgelopen vier jaar over ging, Leny Wesen- hagen. Het VVD-collegelid gaat zich daarnaast bezig houden met informatievoorziening, milieu, volksgezondheid en personeel en organisatie. Arnold Keijzer, de fulltime PvdA- wethouder, is gezet op een aantal beleidsonderdelen waar zijn par- Het nieuwe college van burgemees ter en wet houders van Maassluis (vanaf links): Pieter Hoo- (PvdA), Leny Wesenhagen- Kastelein (WD), Arnold Keijzer (PvdA) burgemees ter sterken burg en Frank Koen (CDA). Foto Roel Dijkstra tij de afgelopen vier jaar nadruk kelijk oppositie over voerde. Te noemen zyn sociale zaken, mini mabeleid, wijk- en buurtbeheer, emancipatiebeleid en woonruim teverdeling. Daarnaast zal het huidige steunraadslid zich ook gaan buigen over communicatie en inspraak. De PvdA-wethouder krijgt naast sociale zaken niet economische zaken in zijn portefeuille, iets waarvoor de socialisten vanwege het werkgelegenheidsbeleid had den gepleit. Onderhandelaar Kromdijk: „In onderhandelingen is het zo datje moet geven en ne men." Daar kon een lachende Scheerstra, kijkend naar partijge noot Wesenhagen, het alleen maar mee eens zijn. „Als je een goede wethouder hebt voor econo mische zaken, waarom dan een andere?" CDA'er Frank Koen tenslotte neemt, met uitzondering van mi lieubeheer en communicatie en inspraak, de portefeuille van Le nie van Duijn-Camfferman (D66) over. Verkeer en vervoer, civiele werken, groenvoorziening, ruim telijke ordening en stadsontwik keling worden de beleidsgebie den van de christendemocraat. Hiermee komt een belangrijk item, de plannen voor woning bouw op Het Balkon, bij de colle gepartij die daar de grootste voor stander van is. Door Ben van Haren Vlaardlngen Projectontwikke laar Adboma BV uit Rotterdam bespreekt vandaag met het Plat form Ruimtelijke Ordening van de gemeente Vlaardingen zyn de finitieve bouwplan voor de hoek Hoogstraat/Korte Hoogstraat. Daarbij is niet betrokken de archi tect Chiei Verhoeff, die op uitno diging van de gemeente twee jaar geleden het ontwerp maakte. De Vlaardinger is de bedenker van het plan voor de bouw van 15 woningen in drie lagen boven winkels in combinatie met het be houd van de Jugendstiilpui van het pand De Vlijt, nu behangwm- kei. Verhoeff was benaderd om dat, aldus de gemeente, deze moeilijke plek in de binnenstad Schiedam Hij zal de productie opjagen tot en met. Kees Schil- peroort moest gisteren bij zyn inauguratie tot ambassadeur van het Genevergenootschap plechtig beloven dat hjj het va derlandse product jenever over de hele wereld zal promoten. Ter promotie van de jenever werd gisteravond in het Neder lands Gedestilleerdmuseum De Gekroonde Brandersketel onder het genot van een nieuw soort 1 jènevercocktail ook aan de eer ste Schiedamse en Rotterdamse cafés een oorkonde tot erkend jencvercafé uitgereikt. De eer viel toe aan caféjeneverie 't Spul en café Het Weeshuis, beide ge vestigd aan de Schiedamse Hoogstraat, en Proeflokaal De Ooievaar uit Delfshaven. De eminence grise van de vader- landse radio en televisie Schil- peroort zei 'de minste moeite' met zijn nieuwe taak te hebben. Maar er zullen ook nadelen aan zijn nieuwe 'ambt' kleven ver klaarde hij, „Want als je graag van een slokje houdt, dan zijn er direct van die vooroordelen." Zo was de kersverse ambassa deur gisteren moeilijk ter been. Hij was over een muurtje ge struikeld, terwijl hij met zijn kleinzoon aan het ravotten was. JMaar dat gelooft natuurlijk nie mand." Voorzitter van het genootschap, Bob de Kuyper, was erg in z'n sas met de inauguratie. „Einde lijk/' zei hij toen hij Sehilperoort voorstelde. In de loop der jaren zijn al heel bekende Nederlan ders de radio- en televisieman voor gegaan. Zo werden vorig jaar oud-vakbondsman en thans burgemeester van Tilburg Jo- han Stekelenburg, voorzitter van de Eerste Kamer mr. F. Korthals Altes en radioman Erik de Zwart lid van het illustere ge nootschap. Vorig jaar werden door het ge nootschap ook verschillende etablissementen erkend als 'Ge- nevercafé'. Toen was Schiedam niet vertegenwoordigd, maar Amsterdam, Maastricht en Wa- geningen wel. „Dat was voor Je- neverstad Schiedam even slik ken," verklaarde voorzitter De Kuyper. „Want natuurlijk wil ie der Schiedams café een erkend jenevercafé zijn." Uitbater R. Klaarwater van cul tureel café en jeneverie 't Spul had vorig jaar nog zo'n vijftien tot twintig jenevers in zyn zaak staan. Hij is van mening dat Schiedam trots moet kunnen zijn op zyn jeneververleden en heeft dat uitgebreid tot over de tachtig soorten jenever en afge leiden als moutwijn, bitter en korenwijn. Hij kreeg van de jury dan ook een 'uitstekend' voor zijn assortiment. Voor Henk Post van het Wees huis was het dubbel feest, want zyn café bestaat deze week tien jaar. Post zegt altijd al gespecia liseerd te zijn geweest in jene ver. „Het valt misschien wat minder op, omdat wij ook be kend staan om onze vele bier soorten. Maar wy hebben alle Schiedamse jenevers in huis." De uitbater heeft zelfs een eigen jenever-afgeleide drankje: het weeskindje. een kwaliteitsontwerp vraagt. Een eerder bouwplan van Patri moniums Woningstichting, eige naar van de panden die omwille van de tijdelijke C A-vestigmg al waren gesloopt, voldeed niet aan die eisen en werd afgekeurd. Chiei Verhoeff presenteerde zijn plan in februarü996. Het kreeg in j aile gelediligiif%en enthousiaste ontvangst. Welstandscommissie* en (toen noglStuumoep Ruimte- ljjke Ordering gavWh-ftsp goed^F keuring aan het vooNopig ori'T werp en ook de commissie Stads- ontwikkeling en de Historische Vereniging Vlaardingen toonden zich ermee ingenomen. Volgens afspraak zocht de ge meente met het voorlopig ont werp in de hand een ontwikke laar, waarbij het Rotterdamse Ad boma BV de voorkeur kreeg. Ver hoeff werd met dit bedrijf in con tact gebracht en werkte zijn plan verder uit. Steen voorsteen Ondermeer kwam vast te staan dat van De Vlyt alleen de voorpui gehandhaafd kon blijven, wat overigens de bouwerij in z'n ge heel eenvoudiger maakte. De ty pische Jugendstillgevel, zo werd afgesproken, wordt voor aanvang van de sloop van de drie panden vanaf de oude Trapsteeg steen voor steen omlaag gehaald. Alle onderdelen krijgen nummers om ze later na hst Gereedkomen van de achterliggende en aangrenzen de nieuwbouw te gebruiken vóór herbouw van de oude gevel. De samenwerking tussen archi tect en ontwikkelaar stokte echter op zeker moment. Ze staan nu zelfs lijnrecht tegenover elkaar. Directeur P. Gerrese van Adboma zegt: „Wij zijn gestopt met Ver hoeff omdat hij geen behoorlijke prestaties leverde. We kregen geen welstandsgoedkeuring en zijn voorstellen vonden we te duur. Hij kwam verder afspraken niet na." Architect Verhoeff reageert: „Dat is klinkklare onzin. Waarom trou wens heb ik dat nooit eerder ge hoord? Nadat ik voor de gemeen te twee jaar geleden het voorlopi ge ontwerp had gemaakt, heb ik met Adboma de zaak uitgewerkt, Van deze ontwikkelaar had ik echter aanvankelijk geen op dracht ontvangen. Ik heb er diver se keren om gevraagd, maar pas afgelopen juli kreeg ik hun ak- ft*##" De gevel van hot hoge pand De Vlijt, nu nogbehang- wlnkel, wordt to veel moge lijk uit het oor spronkelijke materiaal in de oude Ju- gendstill her bouwd als on derdeel van de nieuw bouw op de hoek Hoog straat/Korte Hoogstraat. De rest van dit pand wordt afgebroken, net als de twee links hiervan staande win kels en de ou de trap er- naast. Foto Roel Dijkstra koord op sehriftrdk ben toen ook facturen gaan sturen, want we hadden er al heel wat werk in zit ten. Sindsdien heb ik een conflict met Adboma." „Verbaasd was ik toen een paar maanden geleden de welstands commissie mij meldde, dat het bouwplan was afgewezen. Van dat aan de commissie voorgelegde plan heb ik m"ê gedistantieerd, het was mijn plan niet. Ook van wat nu ingediend is, weet ik niks af. Ik heb me een poosje terug bij de ge- flomtus meente beklaagd over de gang van zaken. Toen zij mij vroeg heb ik mijn ziel en zaligheid in dat plan gelegd, maar nu zie ik het sneuvelen. Ook heb ik de deken van de Rotterdamse Kring van Ar chitecten op de hoogte gebracht en ik overweeg een arbitragezaak bij de Bond van Nederlandse Ar chitecten (BNA). Aile regels wor den met voeten getreden. Ik heb mijn auteursrechten en verder is regel dat een andere architect pas een opdracht aanvaardt als de fi nanciële verplichtingen tegen over zijn voorganger zijn voldaan. Ik heb nog facturen voor Adboma openstaan. Ondertussen heb ik ook informatie ingewonnen over deze ontwikkelaar. Het blijkt, dat ik niet de eerste ben die in conflict met hem raakt. Hy heeft een spoor van ontevreden architecten achter zich gelaten, die nooit, slechts ten dele of moeizaam hun geld van Adboma hebben gekre gen." Schiedam—De aanleg van een nieuwe rosarium, een tweede wandelpad en het kappen en verplaatsen van enkele bo men. Deze maatregelen wor den binnenkort uitgevoerd in bet^ehiecjamse.park De Plan tage. Dit oudste stadspark van ■'oris ?andi$!'enige tijd geleden al 'grondig 'op de schop gegaan en het is de bedoeling dat dit voorjaar de beplanting wordt aangepakt. Met deze tweede fase van de renovatie van het lintparkis een bedrag gemoeid van drie ton. Afgelopen jaar is de eerste fase van de renovatie van het park afgerond. Hierbij is ondermeer een speeltuin aangelegd en is een kopie van het historische, leeuwtje geplaatst Dit beeldje heeft een plekje gekregen in het nog aan te leggen rosari um. In overleg met de bewoners- vereniging Plantage zijn ver volgens plannen gemaakt voor de volgende fase van de reno vatie. Hierbij wordt de boom beplanting veranderd. Eerder is er al drainagesysteem aan gebracht bij de beeldbepalen de bomen als de monumentale bruine beuken en kastanjes. Hierdoor is de levensvatbaar heid van deze bomen met sprongen vooruit gegaan. Maar verspreid over het park is er in de loop der jaren ook een groot aantal bomen geplant die de ruimtelijke structuur van 'het park hebben aangetast. Veel van deze bomen zullen nu worden verplant en bij ekaar gezet (zeventien stuks) of ge kapt (zestien stuks). Zo krijgt het park een open structuur en ontstaan er een paar mooie doorkijkjes. Naast het verplanten en kap pen van de bomen wordt ook een tweede wandelpad door het park aangelegd. Dit grind pad wordt wat smaller dan de geasfalteerde hoofdroute. Ver der wordt een nieuw rosarium aangelegd dat wordt geken merkt door grote open vakken met rozen. Schiedam De Vereniging Kin derboerderij De Gorzen is het zat. Al vier jaar wordt er gepraat over een kinderboerderij in Schiedam- Zuid, maar die boerderij is er nog steeds niet. Voor de grond die de gemeente had toegewezen bleek geen schone-grond-verklaring te bestaan en nu blijkt weer dat er geen riool-aansluiting in de grond zit. Het zijn slechts enkele van de te genslagen waar de initiatiefne mers van de kinderboerderij mee kampen. „Een jaar geleden dach ten we dat we binnen een paar maanden zouden bouwen en toen we een aantal dieren dat we toch van plan waren te nemen van de slacht konden redden, hebben we dat niet nagelaten," vertelt Mat- thijs Rorije, voorzitter van de ver eniging. Op dit moment staan de dieren van de kinderboerderij nog steeds op een terrein aan de Fortunaweg bij de Buitensluis. „We zitten daar al meer dan een jaar in een nood behuizing zonder enige voorzie ningen. We kunnen er niet eens onze handen wassen. Het is een troosteloze toestand. Onze dieren worden goed verzorgd, maar ver dienen beter, om van de medwer- kers maar te zwijgen." De nieuwbouw moet komen aan de Maasboulevard. Bij het maken van de plannen is de vereniging op nog meer problemen gestuit dan alleen de schone grondver- klaring en het riool. Zo bleek dat het subsidie verzoek werd afge- wezen en ook dat het wijkbeheer niet mocht sparen voor de kinder- boerderij. Daarnaast werd het ontwerp voor de nieuwbouw tot ontzetting van de vrijwilligers afgekeurd door de Welstandscommissie. Het om werp zou te veel weg hebben van een boerderij. Ook het grondcon- tract was in eerste instantie onac ceptabel en tegen de verwachting in moest er nog eens worden ge heid. Wat weer extra kosten bete kende. En dat is nog niet alles want in middels is ook gebleken dat de stroomleidingen en gas- en water aansluitingen die er nog liggen onbruikbaar zijn en vanaf de Ha- vendijk opnieuw moeten worden aangelegd. De aanwezigheid van die leidingen was juist één van de redenen om de boerderij op die plek neer te zetten. „We krijgen daarnaast ook nog een beheerder via de banenpool-regeling. Alleen moeten we hiervoor wel zelf een vergoeding betalen, terwijl wy he lemaal geen subsidie krijgen." Naast voldoende budget ont breekt het de kinderboerderij ook aan medewerking. „Kortgeleden kregen we het predikaat Kern met pit, maar de gemeente ont breekt het nog steeds aan pit. We zijn het zat om steeds weer voor nieuwe, voor ons onoplosbare, problemen te worden gesteld. Wanneer kijkt er eindelijk ie mand verder dan de rand van zijn eigen bureau en sleept ons er doorheen?" Schiedam Een 50-jarige Schie dammer moest vannacht een boe te van 900 gulden betalen, nadat hij op het Broersveld werd betrapt op het ryden onder invloed van al cohol. Een 26-jarige Vlaardinger had vannacht zoveel gedronken dat hij niet eens meer een schikking kreeg aangeboden. De man die werd betrapt op de Schiedamse- weg moet nu bij de rechtbank voorkomen. Schiedam Uit een keiderbox van een woning aan de Willem Pijperstraat zijn drie tassen met sportartikelen gestolen. In de tas sen zaten onder meer skischoe nen, een ski-jas, truien, tennisrac kets en inlineskates. Ook werden ski's meegenomen. De inbraak werd gisteren door de bewoner ontdekt en is tussen vrijdag en woensdag gepleegd. De deur van de kelderbox werd met een schroevendraaier opengebroken. Vlaardlngen De SRG in Vlaar dingen is door PvdA-partyleider A, Attema uitgenodigd om mee te praten over de vorming van een nieuwe coalitie. In eerste instan tie gingen de besprekingen tus sen de huidige collegepartijen PvdA, WD en CDA en oppositie partij Groenlinks, Die laatste partij was er vooral bij gehaald op verzoek van de socia listen. Met name de WD wil niet met Groenlinks in een college. Op voordracht van het CDA is daarom kleinrechts bij de bespre kingen betrokken. De christen democraten opperden ook om de gehalveerde D66-fractie mee te la ten praten om zo de vastgelopen onderhandelingen vlot te trek ken, maar hun aanvoerder en de- missionair-wethouder T.W. van der Steen heeft nog geen uitnodi ging ontvangen. Tot concrete resultaten hebben de besprekingen in Vlaardingen nog niet geleid. Maassluis Wethouder L. G. van Duij n-Camfferman heeft vandaag in Maassluis-de-eerste paal gesla gen voor De Meesters. Dit wo ningbouwproject wordt gereali seerd op de hoek Mesdaglaan/ Laan 1940-1945, de plek waar'tot vorig jaar de Caland LTS stond. De Meesters bestaat uit veertien eengezinswoningen en 96 appar tementen die zijn verdeeld over een woontoren en twee (lagere) flats. Van de appartementen, die in de loop van het volgend jaar worden opgeleverd, zijn er zo'n dertig nog niet verkocht. Op de begane grond van de appar tementenflat aan de Mesdaglaan wordt ook een Albert Heijn-super- markt gevestigd. Deze zaak komt dan in de plaats van de Albert Heijn die nu nog aan_de Rem- brandtlaan staat. Naast de super markt is er plaats voor nog twee andere bedrijven. i t t f t STAELDVlirSEBOJ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1