12 Metrostations schieten nog te kort Hoogvlieters blij met schoonmaak van probleemwijk Ware run op complexen van Humanitas Nieuwe uitbater La Xala 'Succes en ruzies maken grotere tippelzone nodig' Kwaliteitspanel: veiligheid en properheid moeten verbeteren Betonnen landschap voor zuiver rioolwater Rayonhoofd van marathon breekt lans voor wheelers 1 Erasmusbrug is opnieuw genomineerd 'Geef Euromast bescherming' Rotterdams Dagblad Donderdag 12 maart 1998 RotterdamDe prostitutiezone aan de Keileweg moet worden uitgebreid. Dat vindt het PvdA- raadslid J, Ellenkamp. De tip pelzone wordt te klein en mede daardoor waaiert de prostitutie uit over de omliggende woon wijken en bedrijventerreinen. Gisteren besprak de raadscom missie volksgezondheid het -tweede evaluatierapport Kdle- "weg „De uitwaaiering wordt tevens veroorzaakt door een hevige concurrentie tussen niet-ver- slaafde en transseksuele prosti tuees enerzyds en heroïnepros- tituees anderzijds. De zone functioneert op zich goed, concludeert het rapport Dagelijks tippelen er circa hon derd prostituees. Ook buiten de zone bieden de dames, met na me verslaafden, hun diensten aan. Meestal gebeurt dat op weg naar de Keileweg. Dit leidt tot klach ten van bewoners en medewer kers van bedrijven die op hetin- dustm ^-rrem zijn gevestigd. Verantwoordelijk wethouder Den Oudendammer plaatste on middellijk kanttekeningen by de wens tot uitbreiding vm de zone Hy vreest dat dit tot een storm van protest zal leden on der bedryven en bewoners, net als dne jaar geleden toen de prostituees verhuisden van de G. J. de Jongbweg naar de Kei- In de gebieden rond de Keile weg moeten ter voorkoming van de uitwaaiering veibgheidsas- sistenten gaan survedleren. Een plan hiervoor hgt inmid dels klaar. Het Gemeentelijk Havenbedryf Rotterdam en de deelgemeente Delfshaven zul len voor de kosten opdraaien. Het probleem is de werving van assistenten, die kennelyk met warm lopen voor de functie. De assistenten zullen volgens het plan alleen overdag surveille- Rotterdam Een grootscheepse 'schoonmaakactie' moet de Hoog- vhetse wyk De Waaier, in de volksmond de Oliebuurt, leef baarder maken Met een geza- (menlyke actie van de sociale ■■dienst, ENECO, politie en Woon dienst Maasoevers eerder deze week hoopt de deelgemeente dit doel te bereiken Het is echter nog steeds ruet zeker of leegstaande woningen in deze buurt worden gesloopt De Waaier kent een gro te leegstand, wat bydraagt aan verpaupering die weer tot uiting komt in drugsoverlast en illegale bewoning, Er is daarom m een groot aantal woningen gecontroleerd op ille gaal gebruik van gas en licht, kra kers, misbruik van postadressen en andere vormen van sociale fraude. De actie concentreerde zich op enkele tientallen portiek woningen in de Balik Papan straat en de Caracasstraat „We zijn al emd vong jaar begon nen met een inventarisatie," legt wykagent B. Tournier uit. ,De mensen klaagden. Je zag bijvoor beeld van buiten gewoon draadjes lopen voor het aftappen van stroom By de in het geheim voorbereide actie werden verschillende bewo- neis door de politie opgepakt en geverbaliseerd voor het aftappen van de openbare straatverlichting en portiekverhchting ENECO verwijderde 85 gas- en elektrici teitsmeters. Woondienst Maasoevers sloot veertig leegstaande panden af, ook om bewoning te bemoeilij ken „Met opzet is het niet geblin deerd om het eruit te laten zien als gewone woningen, om het 1 .beeld met te verpesten," zegt de -wykagent Ook her en der uitge- staid meubilair sn soms meters hoge rommel zyn verwijderd Tegen krakers van drie panden in _de Balik Papanstraat en de Cara casstraat zal Woondienst Maasoe vers een juridische procedure be ginnen De krakers krijgen ook de sociale dienst op hun dak omdat ze worden verdacht van bijstands fraude Eén illegale bewoner vluchtte tydens de actie Zijn identiteit is by de politie bekend Frans van Rooy, hoofd wijkunit van Woondienst Maasoevers, noemt het onbewoonbaar maken van leegstaande woningen door het verwijderen van gas- en elek triciteitsmeters met uitzonderlijk „Dat is een beheermaatregel Wel opvallend is de schaal waarop het is gebeurd." 'Uitsterfbeleid' Hij schetst de wijze waarop de wyk weer leefbaar moet worden „Er is nu heel veel leegstand, op enkele plekken meer dan vijftig procent De wens bestaat om een deel te slopen, dat gaat om vier blokken in de Balik Papanstraat en de Djambistraat Maar het be sluit is nog met genomen." Voor dit deel van De Waaier wordt een zogeheten 'uitsterfbeleid' ge voerd Dat is met de bedoeling met de rest van de flats die kampen met leegstand Van Rooy „Daarnaast zyn al vier woonblokken aan de Haifaweg en de Schoonebeekweg opgeknapt En we zijn bezig met vier blokken aan de Caracasstraat en de Constanzastraat Oud-deelraadsbestuurder Kees Westerdum is bly dat de Woon dienst Maasoevers samen met de politie en ENECO het negatieve imago van De Waaier aanpakt. „Er is veel illegale bewoning," zegt hy „De mensen die op deze manier m de Waaier verblijven dragen niets by aan de sfeer en het woonplezier ter plekke Zo'n uitkam-actie is in principe met echt leuk maar duidelyk noodza kelijk om de boel verbeterd te krijgen en te houden „De wyk Nieuw Engeland is in middels door de sloop van vieze oudbouw en de komst van frisse nieuwbouw flink aan het opknap pen Ik ben er voor dat de Waai erfiats tegen de vlakte gaan Alle maal zal wel met mogelyk zyn vanwege de Rotterdamse wensen om over Hoogvhetse woningen met een lage huur te beschikken, maar met het slopen van de meest-verpauperde portiekflats aan de Balikpapanstraat en Cara casstraat zyn we straks op de goe de weg Van my mogen ze morgen beginnen." Buurtbewoner Wim van de Knyf woont zelf aan de Eh- ne Verestraat en kijkt als het ware regelrecht de Waaier m Daarmee is het al jaren treurig gesteld, weet hy te melden Al geruime tijd geleden luidde deze buurtac- tivist de noodklok omtrent de pro blemen m deze flats „Het was en is nog steeds een gro te poel des verderfs, om het maar eens mooi te zeggen Het had alle maal al veel eerder aangepakt moeten worden Wat leegkomt en compleet uitgewoond is, wordt al een tydje meteen dichtgetim merd en van gasmeters en sani tair ontdaan Geen woonfaciliteit dus ook geen woongenot Geen potentiele kraaksituatie, zegt men dan, Alsof er geen breek ijzers bestaan De verantwoordelyke instanties, meent ze, stoppen liever de kop in het zand „Nu zien Woondienst Maasoevers, de politie en de meeste deelgemeentelyke afde- ïmffgr eindelijk IioM Ik z|p liever vandaag dan morgen de slo pershamer door de Waaier gaan Krygen fatsoenlyke buurtbewo ners eindelijk een kans prettig te bly ven wonen m deze wyk," rea geert Van de Knyf optimistisch Actief optreden zoals deze week hadden ze al jaren terug moeten doen Dan was er een hoop ellen de voorkomen Niet alleen voor de zogeheten nette buurtbewoners maar ook voor die arme, vaak ha veloze sloebers zelf die in die stinkpanden kruipen,zegtwyk- bewoonster Jeanne van der Vel den fel 2e woont in een voormali ge en rustieke pastorie middenin de wijk Nieuw Engeland en is erriotioneel nauw betrokken by het wel en wee van haar minder bedeelde buurtbewoners. „Het is goed dat er eindelijk dit soort acties komen in de Waaier Maar er moet geen heksenjacht op thuislozen ontstaan Hoogvliet moet ook voor de eigen verslaaf den goede opvang ontwikkelen Aan de buitenrand van de Olie- buurt hoort in principe memand te wonen Ga maar eens polshoog te nemen De herrie en de stank overlast van Shell en het voortra zende verkeer op de Vondelingen- weg zyn verschikkelyk Je moet wel erg moeilijk zitten om juist daar een woning te kraken „Slopen is de beste oplossing Slechts een klem aantal goedkope huurwoningen kan blijven staan en opgeknapt worden voor welwil lende buurtbewoners Want er wo nen ook prima gezinnetjes in de Waaier hoor Die maken ongewild en ongewenst het nodige aan el lende mee door kraakactiviteiten van vreemde figuren Die Waaier bewoners verdienen alleen daar om al extra aandacht, begnp en steun Rotterdam De RET is met de opknappen van de noord-zuid- lyn van de metro op de goede weg, maar er moeten nog tal van zaken worden verbeterd Tot die conclusie komt het Stedelijk Kwahteitspanel Rotterdam, een organisatie die zich neht op het welzijn van de burgers van de Maasstad Het panel heeft aanmerkingen op de bereikbaarheid van de liften, de bewegwijzering in de stations, de reinheid, de verlichting en de veiligheid Het rapport 'RET-ie het of RET-ie het niet' van het pa nel is vanochtend aangeboden aan wethouder J van der Tak (verkeer en vervoer) De wethouder zei in een eerste re actie „Een kwahteitspanel drukt je met de neus op de feiten De verhalen spreken me byzonder aan, en ik kan me er goed in ver plaatsen Het is volgens Van der Tak belangryk om het panel over een jaar nog eens te laten kyken RET-directeur Clayden sloot zich daar by aan Het Kwaliteitspanei heeft ge toetst of de RET de doelstelling haalt die het bedrijf vorig jaar for muleerde by de start van het pro ject 'Schoner en Veiliger' De RET kondigde toen aan om de noord- zuidlyn grondig aan te pakken Het panel concludeert „De kwali teit van de metrostations spoort nog lang met met de door de RET beoogde klantgerichte dienstver lening Het panel onderzocht alle stations, dus ook die op de oost- vresttyn De RET heeft de afgelo pen jaren veel geld gestoken m de aanleg van liften op de noord- zuidlyn Het panel is hiermee in genomen maar heeft toch aan merkingen Iemand die uit de trein komt en de metro wil nemen ziet in de hal van het Centraal Sta tion nergens aangegeven dat het metrostation met de lift te berei ken is, luidt de kritiek Zelfs als je weet dat er een lift is dan nog is die moeilijk te v inden omdat goe de wegwijzers ontbreken Op een kwart van de metrosta tions zyn de perrons met schoon zo hebben de 'controleurs van het panel vastgesteld Op zeis stations voelden zc zich overd t met op hun gemak In de a\ turen zyn de onveiligheidsgevoelens nog groter Op 11 van de 42 RET sta tions is de verlichting onder de maal In veel gevallen zyn de wit te trapmarkenngen, bedoeld voor de slechtzienden, onvoldoende zichtbaar Detailkaart Vong jaar is de RET begonnen met de aanleg van nieuwe over- 7ichtelyke plattegronden in de metrostations Een tekortkoming aan die nieuwe kaart is dat de de tailkaart van de omgeving van het station ontbreekt Ook de verwyzinging naar ander openbaar vervoer (bussen en trams) moet beter, vindt het pa nel De klant wordt hoogstens verwezen naar de plaats waar het openbaar vervoer vertrektstelt het rapport Een precieze verwij /ing naar de haltes van de bus- en de tramlijnen blijft achterwege Hierdoor wordt de reiziger die on bekend is met de situatie fer plaatse onvoldoende geinlor meerd Andere kritiek richt zich op de on duidelijke manier waarop op me trostation Krahngsezoom de zo negrens wordt aangegeven Ie mand die in oostelijke richting wil re .zen (Capelle, Alexandcrpolder) moet zone 5311 afstempelen de reiziger voor richting Maroomp lein moet juist 5300 nemen De reiziger wordt er met op gewezen dat hy daar rekening mee moet houder schrijft het panel .Een reiz'ger die niet bekend is met de situatie kan zo per ongeluk fout stempelen en daar later last mee krygen De kanttekeningen van het panel leiden tot een aantal aanbevclm gen De belangrijkste daarvan be treft de suggestie om een vaste pool van RET ers verantwoorde lijkheid te geven voor een station Deze werknemers zouden vaker hun glazen hoek moeten verlaten vindt het panel Andere sugges tics zorg dat het mogelijk wordt om de strippenkaarten uit de kaartautomaten te betalen met een pinpas, pak de routeverwy zing naar de liften goed aan geef de reizigers dc mogelijkheid om de SOb-intercom te gebruiken als ze informatie willen van de RET informeer de klanten ook in anoe- re talen dan het Nederlands en zorg voor goede bewegwijzering naar andere vormen van open baar vervjer Volgens RET directeur Gay den wordt al gewerkt aan de uitvoe ring van een deel van de aanbeve lingen Zo moet aan het eind van dit jaar de bewegwijzering overal zyn vervangen mm - "¥sf s: Een lulmtevaartstation? Een gedemonteerde kerncentra le? Nee, de nieuwe riooinii- veringsinstallatle die wordt gebouwd aan de voet van de Van Briensnoordbrug. De grote ronde betonnen bak is onderdeel van de uitbreiding van het zuivertngscomplex Kralingseveer. Deze uitbrei ding kost zestig miljoen gul den. Opdrachtgever is het Hoogheemraadschap van Schietend. Eind dit jaar moet de nieuwe installatie het ri oolwater van 360.000 gezin nen en bedrijven gaan ver werken. Foto ANP Rotterdam Rayonhoofd Ene de Jong heeft gistermiddag op het stadhuis een lans gebroken voor deelname van rolstoelers aan de Rotterdamse marathon „Whee- Rotterdam De nieuwe ouderencomplexen van Humanitas, zogeheten levensloopbestendige woningen', zijn zó populair dat de Rotterdamse wachtlijsten voor verzorgingshuizen er langer door worden dan strikt noodzakelijk Sommige oude ren die op de wachtlijst staan weigeren zelfs een plaatsje m een ander verzorgingshuis en brengen liever geduld op voor een appartementje in een van de vier Humanitaseomplexen. Deze levensloopbestendige wo- op de Bejaardenoorden, oflewel ningen zyn gelegen in of rond een Humanitas verzorgingshuis Be woners kunnen gebruik maken van vele gradaties van ouderen en ziekenzorg Wie er op zyn zes tigste komt wonen, hoeft nooit meer te verhuizen, luidt het de vies Omdat de woningen destyds uitgebreid in het nieuws zyn ge weest, is zelfs van buiten Rotter dam een ware run ontstaan op de wachtlijst van Humanitas, die op zeker moment ruim 8000 gegadig den telde De populariteit zit 'm bovendien in het negatieve beeld dat ouderen hebben van het 'ou derwetse' verzorgingshuis* een piepklein kamertje en zielig met andere ouderen bij elkaar zitten zonder dat er ooit iemand langs komt De populariteit biykt uit een stu die van prof dr R Huijsman, verbonden aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam Huijsman en zyn talrijke medewerkers doen in opdracht van de gemeente onder zoek naar de gevolgen van de Wet de sluiting en renovatie van een kwart van de Rotterdamse verzor gingshuizen die in 1993 werd in gezet De gemeenteraad stelde destijds als voorwaarde dat de ge volgen van die sluiting m de ga ten moesten worden gehouden. De gemeenteraad hoeft zich geen grote zorgen te maken, meent Huijsman Ouderen zyn over het algemeen redelijk tevreden over de zogeheten transmuraie zorg, de zorg aan huis die in de plaats is gekomen voor de verloren gegane plaatsen m verzorgingshuizen Deze zorg wordt geleverd door de bejaardenoorden die bedden heb ben moeten afstaan Wel heeft Huijsman uit clientenonderzoek geconcludeerd dat veel ouderen meer zekerheid zouden willen over het tijdstip dat de hulpverle ning langs komt Ook willen zy steeds door dezelfde hulpverle ners geholpen worden Pedicure Afstemmingsproblemen zyn de grootste doorn in het oog van de ouderen. „Stel, iemand woont thuis en knjgt huishoudelyke hulp en een wykverpleegkundige van Thuiszorg Rotterdam over de vloer. Hy of zy krygl bovendien twee dagen per week dagopvang voor recreatie en bijvoorbeeld be zoeken aan pedicure en fysiothe rapeut Voor die dagen is ook wijkvevoer nodig Het is dan be langrijk dat die persoon op die da gen op tyd is gewassen en aange kleed Mensen moeten daarvan op aan kunnen," zegt I Moerman, onderzoekster by de stichting On dersteuning Eerste Lynsorgam- saties (Stoel) Ook over de naam TMZ bestaat nogal wat verwar ring Huijsman en Moerman plei ten dan ook voor verandering van die naam Voor de client is het ab soluut met belangrijk wie die zorg geeft Het PvdA-raadsIid J Ellen kamp brak een lans voor de instel ling van éen pot geld voor thuis zorg en transmuraie zorg, die bo vendien onder een noemer moe ten gaan opereren Op dit mo ment vullen de thuiszorg en de transmuraie zor^ elkaar reed** aan De wachtlijsten voor de verzor gingshuizen zyn in het Rotter damse weliswaar de helft korter dan in de rest van het land, ze stij gen op dit moment nog wel Voor het GroenLinks-raadshd B Kruse aanleiding om ondanks de posi tieve berichten 'met koude voe ten' kennis te nemen van Huys- mans tussenbalans De tussenbalans biedt te weinig zicht op de thuissituatie van cliën ten, meent ze „Je hoort toch ook verhalen dat het slecht gaat Er blijft een discrepantie tussen wat hier wordt gepresenteerd en de belevingswereld van de mensen Kruse wil ook dat het probleem van de wachtlijsten niet wordt ge bagatelliseerd, ondanks het feit dat ze in Rotterdam kort zyn De gemiddelde wachttyd van twintig weken voor een opname is niet te verkopen aan iemand die geen kant meer op kan Ook EUenkamp is met gerust op de wachtlijst Hij wordt groter en dus is er reden tot zorg Ze wil dal de gemeente daar een regisseren de rol in gaat spelen Ook moeten ouderen op hun hulpverleners kunnen rekenen „Je moet pre cies weten wanneer die zorg wordt geleverd Organisaties ky ken wat dat betreft nog te weinig verder dan hun eigen hok." Th Seherpenzeel, raadslid voor D5S vergeleek dc tussenbalans met het onlangs uitgebrachte on derzoek naar het Vervoer op Maat, waarin de vervoersvoorziening voor gehandicapten hoge ogen gooit „In grote lijnen gaat het al lemaal goed, maar in individuele gevallen gaat het soms goed mis en zit iemand anderhalf uur op een busje te wachten11 Iers horen erby, vinat De Jong, die tydens de marathon samen met een collega het stukje par cours Maasboulevard/Boompjes beheert „Rotterdam zou zich moeten schamen nu de wheelers worden geweerd Volgens Ene de Jong, die sprak op persoonlyke titel tydens de verga dering van de raadscommissie sport, hebben de rayonhoofden van de Rotterdamse marathon nog nooit problemen ondervon den door deelname van atleten m rolstoel Eerder deze maand eis ten wheelers toegang tot de mara thon tydens een protestdemon stratie van Stadion Feyenoord naar de Erasmusbrug Wethouder J T C M den Ouden dammer (sport) zei dat hy waarde ring had voor de betrokkenheid van rayonhoofd De Jong Alleen, het gaat hier om een beslissing van de Stichting Rotterdam Mara thon, het orgaan dat de organisa tie van de marathon verzorgt Wy zyn geen party GroenLmks-raadslid L H M Kruse zei de gang van zaken te betieuren Ook WD'er N J G Janssens is met bly „De wijze waarop partijen omgaan met dit probleem verdient geen schoon heidsprijs Rotterdam De gemeente heeft een \ergunmng afgegeven aan een nieuwe exploitant van disco theek La Xala in Prins Alexander Hot betreft Ermel Tukker, eige naar van restaurant Keizershof Het is onbekend wanneer de zaak opengaat en in welke vorm die wordt \0ortge7et ,Er is een gewone vergunning on een nachtontheffing uitgereikt aan Tukker Dit gebeurt onder de voorwaarde dat er een proefperio de is van een jaar.' zegt een woordvoerster van het stadhuis Met de/e beslissing is een einde gekomen aan een lange tijd van onzekerheid en onderhandelen ov er de toekomst van het gesloten danspaleis La Xala werd in janua ri vorig jaar gesloten jmdat er in de zaak werd gehandeld in xtc pil len Al m november maakte bur gemeester Peper bekend dc slui ting van La Xala op te heffen om de weg vry te maken voorde meu we exploitant Tukker van Kei zer^hof is terughoudend in zijn commentaar Ik wil nu nog met veel /eggen Ik moet eerst de voorwaarden zien waaronder het mag La Xala bly tt eigendom van Nico Lagerwey Hy bevestigt de transactie Maar volgens hem gaal met Tukker zelf de /aak draaien Barry Westerdorp Pie ters wordt de baas Ik ga het ver huren Door intensief screenen an de nieuwe exploitanten wil de gemeente voorkomen dat in La Xala opnieuw wordt gehandeld in drugs Er is /eer intensief over leg met meneer Tukker geweest.' zegt een woordvoerster van het stadhuis „De vergunning is aan hem uitgereikt en staat op zyn naamWesterdorp Pieters staat geregistreerd als mede-exploi tant Rotterdam De tn 1996 geopende Erasmusbrug in Rotterdam is op nieuw voor een prys genomi neerd Ditmaal heeft de jury van 'De /even pyramtdes', een meu we. door het njk uitgeloofde prys voor 'excellent opdrachtgever schap', de brug in de categorie in frastructuur op het lijstje van be langrijkste kanshebbers ge plaatst De Erasmusbrug die m opdracht van de gemeente Rotterdam werd ontworpen door architect Ben van Berkel. moet het in haar categorie opnemen met nog twee andere Rotterdamse infrastructurele pro jecten de Wtllemsspoortunne) en Station Blaak (opdrachtgever NS Rail Infrabeheer)en de Maeslant- kenng in Hoek van Holland, ont worpen door architect Wim Quist Dat gebeurde in opdracht vpn Rijkswaterstaat Ook voor andere 'pyramides' Jo pen Rotterdamse projecten kans m de pryzen te vallen In de cate gorie wonen werd het wonmg- buuwcumplcx Landtong op de Kop van Zuid genomineerd, een ontwerp van architect Frits van Dongen in opdracht van SFB- Vastgoed Verder zyn m deze ca tegone twee projecten van het Rotterdamse Stadswonen geno mineerd de metamorfose van het voormalige belastingkantoor aan de Puntegaalstraat, aangeduid als Puntegale, en de nieuwe studen tenhuisvesting op de kop van Zuid in het Leidsche Veem In de vernieuwde opzet van de ryksprys voor excellent onderne merschap worden voortaan om het jaar zeven pyramides uitge reikt in zeven verschillende cate gorieën Naast wonen en infra structuur zyn dat utiliteitsbouw, ruimtebjke ordening, monumen tenzorg en landschapsarchitec tuur De zevende pyramids is de 'vrye pyramide', die zonder nomi naties wordt toegekend op voor dracht van de ryksbouwmeester, architect Wytze Patyn De zeven pyramides, glazen plas tieken ontworpen door Vincent van Ginneke, worden op 22 apnl uitgereikt door de vier betroken ministers die van VROM, van OCW, van Landbouw, Natuurbe heer en Vissery en van Verkeer en Waterstaat Rotterdam Het streven van de gemeente om wederopbouwpan- den van cultuurhistorische waar de een beschermde status te ge ven, moet gevolgen hebben voor het onlangs in de openbaarheid gebrachte plan 'Euromast-meu- we-styl De oude Euromast is voor haar de bekroning van de w e- deropbouw en mag dus niet van gedaante veranderen Wethouder Meyer kon wel sympa thie opbrengen voor die tydens de vergadenng van de commissie stadsvernieuwing gemaakte op merking Hy vindt echter ook dat de huidige Euromast zyn functie verloren heeft

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2