Actueel Roes met dodelijke afloop Aprrès Ski Geuzenpenningen benadrukken actualiteit mensenrechtenkwestie BIJ TINELLO Beschaafd land Uniek scheepskerkhof ontdekt bij Venezuela Toch weer varkenspest 'Onder invloed van drugs of alcohol? Dat is geen verzachtigende omstandigheid' ran1 Rotterdams Dagblad Commentaar Djanko Vik-VóÉjÏMftpEL CoflftEET *IET Hoo[;o$ Rotterdams Dagblad Zaterdag 14 maart 1998 Nederland werd in september vorig jaar over spoeld dooreen golf van walgingen afschuw toen in Leeuwarden Meindert Tjoelker was doodgeslagen en -geschopt omdat hij drie mannen had aange sproken op hun vernielzuchtige gedrag. Het was niet het eerste geval van 'zinloos' geweld en ook niet het laatste. Eind vorig jaar werd de Engelsman John Oldham het slachtoffer. Hij werd tijdens een avondje stappen in de Schiedamse binnenstad doodgestoken na een woordenwisseling met twee jongens van 17 en 18 jaar. Dinsdag staat de oudste van de twee, die ervan wordt verdacht de fatale messteken te hebben toegebracht, voor de rechter. Door Sander Sonnemans Schiedam Een alcoholtest. Die zou volgens de Kampen- se psychologe Rense Kui pers-Kloosterhuis niet alleen bij ernstige verkeersongeval len verplicht moeten zijn. maar ook afgenomen moeten worden bij deelnemers aan vechtpartijen om het opruk kende straatgeweld een halt toe te roepen. Als blijkt dat drank in het spel is, moet de rechter dat laten meewegen in de strafbepaling. Kuipers kwam op het idee naar aanleiding van de moord op Meindert Tjoelker. Als automobilist loopje het risico op straf als je met meer dan twee glazen bier of wijn achter het stuur kruipt. Bij geweldmisdrij ven wordt het voor de rechtbank juist vaak aangedragen als ver zachtende omstandigheid als ie mand door dronkenschap niet voor zichzelf heeft kunnen in staan De Engelsman John Old ham (29) werd in de nacht van za terdag 6 op zondag 7 december slachtoffer van twee knapen die als gevolg van het gebruik van een flinke hoeveelheid alcohol houdende drank en softdrugs in een zekere roes verkeerden. „Onder invloed van drank of drugs? Daarin heeft de verdachte geen verzachtende omstandig heid," zegt dr. John Blad. hoofd docent strafrecht aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Zijn standpunt is resoluut; „Hij heeft zichzelf in die toestand gebracht." Balorig trapten de twee jongens de Bnt op de Broersvest op zyn hielen. Oldham sprak het tweetal aan op hun gedrag, waarna er wat werd geduwd en getrokken. Plot seling was er een mes. Oldham, die elf jaar in Nederland woonde en werkte, werd driemaal in borst en buik gesloken. Hij had geen schijn van kans. Een steek m de linker longsiagader werd hem fa taal. De twee Schiedamse jongens wer den de volgende dag gearres teerd. Op de plek waar de Brit het leven liet werd een gedenkplaats gecreëerd, waar enkele dagen la ter honderden Schiedammers in stilte reageerden op het toene mende straatgeweld. Burgemees ter Scheeres woonde de plechtig heid bij en toonde zich voorstan der van een blijvend gedenkte ken. Daaraan wordt nu in overleg met Oldhams vrienden door de gemeente gewerkt. Na de dood van John Old ham was er een stil pro test van de Schiedam mers, die de plek waar het gebeurde overlaadden met bloemen. Archieffoto Roel Dijkstra Advocaat mr. R. W. Kocvoets ver dedigt dinsdag de 19-jange hoofd verdachte E. S, volgens hem een 'gewone schooljongen'. Hij heeft Turkse ouders, is in Nederland geboren en heefteen blanco straf blad. „Hij is er zelf ook helemaal ondersteboven van," zegt Koe- voets. „Het heeft myn cliënt alle maal enorm aangegrepen. Hu vraagt zich ook af of hij nog iets kan doen voor de nabestaanden van het slachtoffer." Beroven Volgens Koevoets' dient steekt de toedracht van de dodelijke mes sentrekkerij anders in elkaar. Vol gens hem had zijn maatje (de nu 18-jarige N. H. die vastzit in een jeugdinrichting in Zeist; red.) na bet roken van een joint en met flink wat drank op het plan opge vat iemand te beroven. „Hij heeft ook het mes aan mijn cliënt gege ven, dat uiteindelijk na veel aan dringen door hem is aangepakt. Toen hij het mes eenmaal in han den had, is het latere slachtoffer op hem afgestapt en pakte hy mijn cliënt bij zyn kleren. Toen is het fout gegaan en is er gesto ken." De messentrekker wacht dinsdag een zogenoemde alternatieve ten lastelegging. Eén; doodslag (op zettelijke levensberoving; red.) en twee: diefstal met geweld, de dood ten gevolge hebbende, Mr. Koe voets vindt hel vreemd verder geen keus te hebben, „Zware mis handeling, de dood ten gevolge hebbende, vind ik beter op z'n plaats." „Ik denk," reageert Blad weer, „dat de advocaat niet veel speel ruimte heeft, „De motieven voor de handeling doen er op zich niet zo toe, Hij moet onder de kwalifi catie doodslag uit zien te komen. Dat zal moeilijk worden. Of hij moet aanvoeren dat het een po ging tot beroving betrof," hetgeen Koevoets naar zijn zeggen niet van plan is. „Verzet het slachtof fer zich tegen de beroving, dan moet de verdachte zijn dreiging waarmaken en volgt een vecht partij waarbij een mes in een li chaam verdwijnt. Datis overigens een zeer onaannemelijk scenario voor de rechter. Doodslag is een delict dat niet te voren is bedacht, maar het is wél gebeurd. Iemand wil een ander onder bedreiging van een mes beroven en er wordt gestoken? Dan is dat niet voorbe dacht. maar wél gebeurd. Het gaat om de handeling. En daar is moei lijk onderuit te komen." Zware mishandeling met de dood als gevoig kan de dader een maxi mum gevangenisstraf van tien jaar opleveren. Mocht er sprake zijn van voorbedachte rade, dan kan de schuldige gestraft worden met een celstraf van ten hoogste vijftien jaar. Voor doodslag staat eveneens een maximale straf van vijftien jaar. Blad denkt niet dat er een dergelijk zware straf uit rolt. „Nederland heeft geen tradi tie van lange straffen. Vijftien of twintig jaar wordt bijna nooit ge geven." Achtjaar De 22-jarige man die in Amster dam Joes Kloppenburg dood schopte. werd vervolgd en veroor deeld voor 'zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend'. Hij kreeg acht jaar cel. In zijn geval waren er voldoende belastende getuigenverklaringen. De twee hoofdverdachten in de zaak Tjoel ker werden schuldig bevonden aan openlijke geweldpleging (maximum straf 4,5 jaar) en ver oordeeld tot gevangenisstraffen van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Ver dachte nummer drie kreeg 240 uur dienstverlening en zes maan den voorwaardelijk. Het Open baar Ministerie kwam met lichte strafeisen, omdat de getuigenver klaringen onduidelijk en tegen strijdig waren. De verdachten die de dood van Tjoelker op hun ge weten hebben waren dronken 'burgermannetjes', hadden een blanco strafblad en hadden nooit de bedoeling gehad hun stap- avondje zo fataal te besluiten. Dat geldt ook voor de Schiedam mer E, S. Zijn advocaat noemt het 'kenmerkend dat er geen getui gen waren'. Rechercheurs van de Schiedamse politie spraken daar ook al hun verbazing over uit. Vooral omdat het delict werd ge pleegd in de nacht van zaterdag op zondag, nagenoeg pal voor de deur van een volle McDonald's. Volgens mr. Koevoets komen de verklaringen van zijn dient en diens compaan vrij goed overeen. Dat kan van belang zijn om het enig juiste verhaal bewezen ver klaard te krijgen. De jongste ver dachte, die ten tijde van het delict minderjarig was, hoeft dinsdag (nog) met voor de rechtbank te verschijnen. Koevoets overweegt wel hem naar Rotterdam te laten halen om hem als getuige op te roepen. 15 MAAKT VAN 10.00 TOT 17.00 i i k De showroom van Tincllo is a.s. zondag nog si eer voller. U waant zich in een originele Stube. Kompleet mit Glühwein, Jagertee, Schokolade mit Rum und Apfelcom. In onze nostalgische keukens kunt u met weemoed terug denken aan de gezellige win tersportsl'eer. te verzachten pijn krijgt u bij aankoop van en keuken: QKsuketis m m te watten Tinei lo: Bevrijdingsweg 6, 5171 PS Kaatsheuvel. Geopend van maandag tot en met zaterdag (vrijdag koopavond). Tel: (0416) 27 79 17 Fax: (0416) 28 50 76. De gelauwer- den op een rij na de uitreiking van de Geuzen penning in de Vlaardingse Grote Kerk. Van links naar rechts de twee aboriginal-ge zanten van Noël Pearson, Vera Chirwa uit Malawi, Sergei Kovalyov uit Rusland en Ro- salina Tuyuc Velésquez uit Guatemala. Geheel rechts staat de Neder landse hoogle raar In de Men senrechten Theo van Bo ven, die de pen ningen uitreik te. Foto Roel Dijkstra Door Marc Hoor VlaardingenHet hinkt een beetje op twee ge dachten, de ceremonie rond de uitreiking van de Geuzenpenning door de Stichting Geuzen- verzet. Aan de ene kant heeft de stichting haar wortels in het Nederlands verzet gedurende de Tweede Wereldoorlog, aan de andere kant wil ze op mondiaal niveau de inzet voor de men senrechten belonen. Dat kan ertoe leiden dat een plechtigheid bij het Vlaardingse Geuzen- graf. waar achttien in 1941 geëxecuteerde ver zetsmannen worden herdacht, een vervolg kent dat mijlenver van de periode '40-'45 af staat. Want bijvoorbeeld Vera Chirwa, de men senrechtenactiviste uit Malawi, liet in haar dankwoord voor de aan haar toegekende Geu zenpenning doorschemeren weinig van de droeve Nederlandse oorlogsjaren te weten. Maar de plechtigheden, voorafgaand aan de uitreiking van de penningen, hebben degelau- werden zeker moeten doen doordringen van het belang van de toekenning. Een herden king bij het Geuzengraf, een tocht met treur muziek van het Fanfarekorps Koninklijke Landmacht en een kranslegging met een mi nuut stilte voor het Geuzenmonument waren indrukwekkende gebeurtenissen, die de on derscheidenen waarschijnlijk deed beseffen dat hetgeen de Stichting Geuzenverzet verte genwoordigd, iets heel diepgewortelds in de Nederlandse historie moet zijn. Niet alleen werd de tragische sfeer rond de plechtigheden buiten de Grote Kerk versterkt door het druilerige weer, ook het militaire fan farekorps, dat het geheel omlijstte, droeg daar aan bij. Het was namelijk hetzeiiöe korps dat een groot deel van zijn manschappen verloor bij de vliegtuigramp in Eindhoven, vorig jaar. Het was de uitreiking van de Geuzenpennin gen in de Vlaardingse Grote Kerk die sinds 1987 weer een heel eigen geschiedenis verte genwoordigt. Grote internationale namen heb ben in de voorgaande jaren de penning mogen ontvangen. Zo viel in 1990 de Duitse president Richard von Weizsacker deze eer ten deel, en in 1995 de Tsjechische president Vaclav Havel. Dit jaar was het eerste waarin de Stichting Geuzenverzet maar liefst vijf penningen uit reikte. Deze uitzondering maakte zij omdat 1998 bet vijftigste jaar is waarin de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens de mondiale samenleving siert. De Verklaring werd in 1948, als reactie op de verschrikkingen tegen de mensheid in de Tweede Wereldoor log, aangenomen door de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. De Nederlander bij uitstek om de Geuzenpen ningen van dit jaar uit te reiken was dan ook Th. Van Boven, hoogleraar in de mensenrech ten aan de universiteit van Maastricht en voor malig VN-rapporteur voor de mensenrechten. Hij haalde in zijn toespraak aan dat de vijf on derscheidenen de verschillende werelddelen vertegenwoordigden, waarmee getoond werd dat de strijd voor de rechten van de mens een wereldomspannende zaak is. Hij deed de kri tiek, dat mensenrechten een westerse uitvin ding is die elders niet kan worden opgelegd, af met de opmerking dat 'deze opvatting ernstig tekort doet aan de niet-westerse mensen en zelfs naar racisme riekt.' Pakpahan De in Nederland meest aansprekende naam die een Geuzenpenning mocht ontvangen was Mucbtar Pakpahan, de leider van de verboden Indonesische vakbond SBSI, die sinds vier jaar zijn dagen in gevangenschap slijt. Zijn de tentie weerhield hem ervan gisteren persoon lijk de penning in ontvangst te nemen. Dat deed zijn vrouw namens hem. die de medaille, in tegenstelling tot de andere gelauwerden, niet om de nek hing, maar eerbiedig in de hand bleef houden. Pakpahans oudste zoon Binsar las vervolgens het dankwoord voor dat zijn vader in zijn ziekenhuis en gevangenis oord in Jakarta had geschreven. „Voor ons is de onderscheiding de bevestiging dat wat wij in Indonesië doen, juist is," vertolkte Binsar de woorden van zijn vader, Van de dankwoorden van de anderen was die van de voormalige Russische dissident Sergei Kovalyov de meest opvallende. De weten schapper bleek over een opmerkelijke kennis van de Nederlandse geschiedenis te beschik ken, gezien de vervlechting in zijn toespraak van de Tachtigjarige Oorlog met de meer re cente Sovjet-geschiedenis. Daarbij begon hij zijn toespraak met de opmerking het een grote eer te vinden Europa te vertegenwoordigen op de bijeenkomst van erfgenamen van de legen darische Tijl Uilenspiegel. Zowel Rosaüna Tuyuc Velasquez uit Guatema la als Vera Chirwa uit Malawi nam hun Geu zenpenning in folkloristisch tenue in ont vangst. Beide vrouwen verloren hun mannen aan dictatoriale regimes. Die van Velasquez werd in 1980 na een razzia door militairen weg gevoerd om nooit meer terug te keren, die van Chirwa stierf in de cel, na er - evenals Vera zelf - elf jaar als politieke gevangene te heb ben gezeten. Velasquez bezet inmiddels een parlementszetel in haar land, Chirwa is actief in de mensenrechtenorganisatie en vrouwen beweging in Malawi, Dat de strijd voor de mensenrechten nog altijd actueel is, en daarmee het initiatief van de Geuzenpenning bevestigt, werd misschien nog het meest bewezen door de afwezigheid van twee bekroonden. Want niet alleen Pakpa han werd door de politieke situatie in zijn land verhinderd naar Vlaardingen te komen, ook de aboriginal Noel Pearson moest op het laatste moment afhaken. Zijn aanwezigheid was in Australië vereist bij de behandeling van voor stellen in het Australisch parlement die de rechten op grond van de aboriginals terug wil len draaien. Pearson liet gisteren twee mede activisten namens hem de Geuzenpenning op dragen aan de overleden Eddie Mabo. Deze aboriginal wist in 1&92 voor een uitspraak van de Hoge Raad te zorgen die het recht van abo riginals op hun grondgebied erkende. Twee berichten in de krant van deze week: er is een schreeuwende behoefte aan Tevensloopbestendige wonin gen' (het aantal aanvragen ervoor is in Rotterdam bij Hu- manitas opgelopen tot 8000) en de wachtlijsten voor verpleeghuizen zijn weer langer geworden. Twee berichten die veel met elkaar te maken hebben. Er is in toenemende mate onvoldoende geld voor de verpleeghui zen. Zeker, minister Borst van Volksgezondheid heeft een aantal positieve dingen gedaan, maar per saldo is de situatie de afgelopen jaren verergerd. Ze mag dan nu roepen dat er minimaal twee pro cent groei moet komen in het budget van de totale gezondheidszorg en dat ze anders niet meedoet in een volgend kabinet, maar een be windspersoon moet niet worden beoordeeld op wat wordt aange kondigd, maar op wat er precies is gedaan (of juist nagelaten). Die balans is triest. Onder het bewind van het duo BorsfTerpstra - en dat van de minister van Financiën en de rest van het paarse ka binet - is de zorg in de verpleeghuizen achteruit gegaan. De wacht lijsten zijn langer geworden en er zijn zich in toenemende mate si tuaties voor gaan doen die de burger tweemaal doen aarzelen voor dat hij zich erop beroept in een beschaafd land te leven. Langere wachtlijsten betekenen dat meer mensen het zonder broodnodige zorg moeten doen. Een voorbeeld: als iemand ernstig gehandicapt raakt en nog maar kort te leven heeft, is opname in een verpleeghuis hard nodig. Maar die opname komt er niet vanwe ge die lange wachtlijsten. Hij of zij overlijdt zonder passende zorg. In de verpleeghuizen zeifis di situatie op teveel plaatsen even schrijnend. In tachtig a negentig procent van de tehuizen bestaat de zorg uit niet veel meer dan de hygiënische verzorging. Wat per soonlijke aandacht is niet mogelijk. En die situatie verergert, mede door de verdere vergrijzing. In tien a twintig procent van de geval len is zelfs die hygiëne er niet Ouderen liggen er soms in hun eigen ontlasting. Over beschaving gesproken. De ontwikkelingen betekenen bovendien dat in toenemende mate alleen de allerergste gevallen worden opgenomen. Die mensen heb ben meer dan gemiddelde zorg nodig, maar die extra aandacht komt er niet. Minister Borst mag kort voor de verkiezingen 65 mil joen gulden hebben uitgetrokken voor de verpleeghuizen (en 65 miljoen voor de zorghuizen), het is onvoldoende om de achteruit gang in de zorg te stoppen. De wantoestanden in de verpleeghuizen verklaren deels de enorme belangstelling 'oor het fenomeen Tevensloopbestendige woningen'. Wie weet hoe de situatie in verpleeghuizen is, zal er alles aan doen te voorkomen dat hij of zij daar komt te liggen. Het is treurig dat de politiek zo weinig aandacht voor deze situatie heeft, afgemeten aan alle drukte die er bijvoorbeeld is over minister Sorgdrager op het ministerie van Justitie. Caracas Leden van een Ameri kaanse duikexpeditie hebben voor de kust van Venezuela de resten van een uniek, historisch scheepskerbof ontdekt. Het gaat om de wrakken van zo'n achttien Franse oorlogs- en piratensche pen die drie eeuwen geleden door een noodlottig toeval op een ko raalrif vergingen. De wrakken werden gevonden op een diepte van negen meter. Twee ervan, het vermoedelijke Franse vlaggen schip Le Terrible en een piraten- schip, verkeren in meer dan uit stekende staat. Bij de wrakken la gen talloze bronzen kanonnen, kruiken, knopen en stukken van bronzen versierselen. Slechts een keer eerder is op de zeebodem een piratenschip gevonden. Volgens expeditieleider Barry Clifford maakten de wrakken deel uit van een kleine armada van 35 Franse oorlogsschepen en pira tenschepen die in mei 1878 langs de Aves-eilanden bij Venezula voeren op weg naar Curasao, dat ze wilden veroveren. De ramp vol trok zich toen Le Terrible, dat on der bevel stond van een graaf, bij zwaar weer het koraalrif ramde en bij wijze van waarschuwing ka nonschoten loste. De andere kapi teins vatten de schoten op als sig naal dat Le Terrible werd aange vallen (door de Nederlanders) en haastten zich in de richting van het vlaggenschip, waarna een aantal schepen zelf op het rif liep. Naar schatting 18 schepen met een grote hoeveelheid kanonnen, zwaarden, goud en zilver aan boord, zonken en zo'n 500 opva renden verdronken. Twaalfhon derd bemanningsleden slaagden erin de Aves-eüanden te berei ken; in drie maanden tijd stierf de helft door honger of ziekte. De rest werd gevangen genomen door de Nederlanders en uitge wisseld tegen Nederlandse gevan genen. Volgens Clifford, die zijn brood verdient met het bergen van sche pen, kan er nauwelijks twyfel over bestaan dat de gevonden wrakken deel uitmaakten van de bewuste vloot. In het bewuste ge bied zijn volgens historische bronnen alleen een 17de-eeuws parelschip en in de recente ge schiedenis twee vrachtschepen en een zeilboot gezonken. Clifford, die de expeditie uitvoer de met de zoons van wylen Robert Kennedy en schrijver Norman Mailer, wil in augustus met een aantal grote onderzoeksschepen naar het gebied terugkeren. Den Haag Het ministerie van Landbouw heeft varkenspest ge constateerd op een bedrijf in het Brabantse Wanroij. Het gaat om een bedrijf met 862 dieren dat be gin maart al was geruimd op ver denking van varkenspest. In ver band met dit nieuwe geval zijn in een gebied van tien kilometer rond het bedrijf beperkende maatregelen afgekondigd. Hier golden al beperkingen in verband met het voorlaatste geval van pest in Escharen. Het nieuwe geval is een tegenvaller voor het ministe rie van landbouw. Het ging al een tijdje goed, aldus een woordvoer der. De laatste uitbraak dateert van half januari. Aan de andere kant hield het mi nisterie nog altijd rekening met de mogelijkheid van nieuwe ge vallen. ,k BMtopsn aaaar 'k 6E>- MoniE-T PE AAW HoofjifluS AA'- MeT SPElf" •J FRAK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1